mimi2
11.11.09,19:36
Mám krásnu rozrastenú Sundavilu. Teraz som ju dala do vnútra prezimovať. Po dvoch týždňoch mi začali opadávať listy aj keď má množstvo nových výhonkov. Neviem sa nikde dopátrať, ako ju vlastne prezimovať okrem chladnej miestnosti, či je to prirodzené alebo som urobila niečo zle. :(
VieraHu
11.11.09,18:52
Pozri si môj príspevok zo 17.11.2008 - Sundavila. Tiež som žiadala o radu, lebo sa mi stalo to isté. Skončilo sa to tak, že opadali všetky listy a na jar sa už neprebrala a vyschla. Mala som ju odloženú v chladnejšej, svetlej miestnosti.
Rozalka
11.11.09,19:33
wabi
11.11.09,21:13
Poradím vám zlepšovák. Ak nechcete aby vám opadli listy z rastlín ktoré prenášate z chladu do tepla, treba iom poliať korene horúcou vodou a to dovtedy, pokiaľ sa neohrejú na približne tú teplotu aká je dnu. Rastlina ktorá je prenesená dnu má zrazu listy v obrovskej teplote v porovnaní s koreňmi ktoré sa ohreju v chladnej pôde pomalšie a tak zareaguje ich opadom liatou. Ak dostanete korene v pôde na rovnakú teplotu ako listy a kmeň, rastline opadne oveľa menej listo a má lepšiu šancu zimu prežiť. Dvojnásobne to platí u tých rastlín ktoré majú hlúzy. Treba dať tiež pozor aby v zime neboli príliš poliate aby nezhnili.
Iconka
17.04.10,19:04
Moja nova kraska
finis
19.04.10,08:27
nevie niekto ako sa tato rastlinka rozmnozuje?moja mi neprezila zimu ale rodicia maju krasnu rozrastenu tak by som si mohla zobrat nejake odrezky.pokusne som uz aj par namocila do vody ale zatial sa neukazuje ziadna odozva.
andersenka
19.04.10,10:14
nevie niekto ako sa tato rastlinka rozmnozuje?moja mi neprezila zimu ale rodicia maju krasnu rozrastenu tak by som si mohla zobrat nejake odrezky.pokusne som uz aj par namocila do vody ale zatial sa neukazuje ziadna odozva.
presne tak - odrezkami, do vody nech pustí korene, alebo daj ten stimulátor a rovno do hliny........V televízii ukazovali aj bielu či ružovo-bielu sundavile, takú som ešte nevidela predávať, len klasiku - červenú...
finis
19.04.10,11:34
ok.dakujem.tak budem cakat
adi11
19.04.10,14:16
dnes som si kúpila túto krásku...na črepníku má len Dipladenia a nič viac..tak neviem je to tiež sundavila ?
finis
21.04.10,07:23
presne tak - odrezkami, do vody nech pustí korene, alebo daj ten stimulátor a rovno do hliny........V televízii ukazovali aj bielu či ružovo-bielu sundavile, takú som ešte nevidela predávať, len klasiku - červenú...

mala si pravdu.uz vidno korienky vo vode.tesim sa.
andersenka
21.04.10,07:35
dnes som si kúpila túto krásku...na črepníku má len Dipladenia a nič viac..tak neviem je to tiež sundavila ?
áno, je to sundaville
finis
21.04.10,07:43
dnes som si kúpila túto krásku...na črepníku má len Dipladenia a nič viac..tak neviem je to tiež sundavila ?
sundavilla, mandevilla, dipladenia...pre mna su to rozne nazvy pre tu istu rastlinu.:)
šumina
21.04.10,19:09
Sundavila alebo Mandevila podľa mňa je to jedno, ja som ju dala na zimu do tmy do pivnice, málo zalievala.Jednu som darovala bratovi, tomu už ženie krásne listy, ja ju mám už 2 týždne na južnej strane domu vonku, ale tiež sa snaží. Nebojte sa ju skrátiť, má to rada.
adi11
21.04.10,19:13
Sundavila alebo Mandevila podľa mňa je to jedno, ja som ju dala na zimu do tmy do pivnice, málo zalievala.Jednu som darovala bratovi, tomu už ženie krásne listy, ja ju mám už 2 týždne na južnej strane domu vonku, ale tiež sa snaží. Nebojte sa ju skrátiť, má to rada.
Chcem sa spytat, ci ju mozem nechat vonku na balkone, lebo prave som ju davala dovnutra ?
šumina
22.04.10,10:22
Ja ju dávam každý rok von, väčšinou na východnú stranu, aby ju veľmi nespálilo.Keď som ju dostala, krásne kvitla, potom som ju zostrihala uplne na krátko a dlho sa spamätávala, ale vravím teraz je vonku už hádam aj 3 týždne a chystá veľa poplazov.Ak ju vyletníš, vydrží aj na juhu, len treba dávať pozor na spálenie listov.
andersenka
03.05.10,07:59
a akej farby máte sundavillu? Ja iba červenú, ale v telke v programe "postav dom, zasaď strom" ukazovali aj ružové, či ružovo-biele.............
Maruška54
03.05.10,08:05
videla som v obchode aj bielu ale ja som si kúpila červenú lebo sa mi páči najviac
maja
03.05.10,10:45
Ja mám červenú asi mesiac. Minulý týždeň som ju presadila a dala von na južnú stranu, lebo mi pri kúpe poradili že môže byť. Ale začali jej žltnúť a opadávať listy, myslíte že je to tou južnou stranou?
Ďakujem Maja
adams
03.05.10,12:29
maja moze to byt tym, ze je cely den na priamom slnku...
ja som svoju mala vyvesenu na vychodnej strane domu a kvitla neunavne az do neskorej jesene... ale po zime sa mi asi nepreberie... mala som jednu mensiu a krasne mi prezimovala a po dobrej skusenosti som si kupila velku v zavesnom kosiku. Tato bola mojou pychou cely minuly rok, ale asi jej sucho a teplo v byte pocas zimy uskodilo.
finis
03.05.10,14:25
[QUOTE=maja;1391241]Ja mám červenú asi mesiac. Minulý týždeň som ju presadila a dala von na južnú stranu, lebo mi pri kúpe poradili že môže byť. Ale začali jej žltnúť a opadávať listy, myslíte že je to tou južnou stranou?
Ďakujem Maja[/QUOTE
ja som mala minuly rok rastlinku na velmi slnecne exponovanom mieste a nemala problemy.mozno by si ju mala najskor trochu na take silne slnko privykat.pomaly a postupne.asi to bolo na nu naraz primoc.
maja
04.05.10,07:44
Ďakujem za rady. Včera som ju prezrela a začala púšťať nové listy. Premiestnila som ju na miesto, kde svieti len doobeda, tak dúfam že sa jej tam bude páčiť :).
Zuzana 80
06.05.10,19:40
dobrý aj ja som si kupila taku peknu kvetinu ako vy a neviem do akej zemi ju mam presadit a či ju možem mat na balkone a ako často zalievat poradíte mi prosím!!
ondrejvla
06.05.10,19:49
dobrý aj ja som si kupila taku peknu kvetinu ako vy a neviem do akej zemi ju mam presadit a či ju možem mat na balkone a ako často zalievat poradíte mi prosím!!

Ja sundevilu pestujem už štvrtý rok, vždy mi prezimuje, dávam ju dovnútra, do chladnejšej miestnosti, trošku pristrihnem a preriedim. Dávam ju do zeminy na muškáty, hnojím ENGOm. Tento rok ich mám šesť veľkých, na balkóne ich mením za muškáty, nie je taký neporiadok po opadaných kvetoch ako pri muškátikoch. Celé leto je na balkóne dovnútra ju dávam pred prvými mrazmi. Zalievam tak ako muškáty, keď je horúco denne, keď prší a je vlhký vzduch obdeň. Polievam okolo štvrtej popoludní, aby stihla prebytočná voda vytiecť predtým, než padne rosa.
šumina
09.05.10,18:27
Sandevily sú rôznej farby, neprekvapí ma tento rok fialová, s letnením vždy z tieňa na slnko, platí pre všetky kvety, aj tie čo milujú priame slnko. Rastlina sa dlho spamätáva.Sandevilu som prezimovala skrátenú, bez väčšej zálievky v tmavej pivnici,teraz ženie.Ale mala som ju aj v zime na južnom okne, bola krásna, menej polievaná. Nie je to náročná rastlina, chce svoj čas.