ludka09
11.11.09,21:36
Ahojte opäť sa na Vás obraciam s prosbou o radu. Mám 3 roky v prenájme priestory v obci, ktoré sú vlastníctvom cirkevnikov. Mala som tam potraviny no kedže neboli vynostné nakoľko v tej obci mám ešte jedné potraviny, rozhodla som sa urobiť z týchto kvetinárstvo, ale problém nastal vtedy, keď sa pani ktorá v tejto obci prevádzkuje "kvetinarstvo" má tam len vence, rozhodla že mi to nedovolí, keďže palím poctivo nájom tak išla na farara s tým že nech mi tie priestory zoberú, lebo ona dá vyšší nájom, to si poriešim, ale dostala ma s tým že išla za starostom, aby mi to nedovolil, a on mi odkázal že mi to nedovolí. Takže má starosta právo zasahovať do oblasti môjho podnikania, ak nie som v jeho priestoroch a pred 3 rokmi mi odobril prev. dobu.Ak áno prosím poučte ma v ktorom zákone to nájdem, lebo už som prešla cez rôzne články ale neúspešne.Ďakujem veľmi pekne, za každú odpoväť.
Mária27
11.11.09,22:58
Odpovedala som ti dlhšie, ale príspevok neprešiel - stratil sa!

Takže: Obec mala možnosť zasahovať do nájmu priestorov pre obchody a služby podľa § 3 ods. 2 zákona 116/1990. Po mnohých protestoch dnes z neho zostala len prvá veta:
(2) Nebytové priestory sa prenajímajú na účely, na ktoré sú stavebne určené. 3) Miestnosti určené na prevádzkovanie obchodu a služieb možno prenajímať iba po predchádzajúcom súhlase národného výboru. Pokiaľ národný výbor do 15 dní od prijatia žiadosti o veci nerozhodne, predpokladá sa, že súhlas bol udelený.

3) § 85 ods. 1 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon).

Pochybujem, že cirkevníci stavali kvetinárstvo. Aj keby ti chcel niečo vytknúť, v zákone nie sú sankcie, rozhodovať môže len súd.

Ešte je tam jeden paragraf, na ktorý by musel nájsť zákon, čo tiež silne pochybujem:
§ 4
Prikázanie nájomcu
V prípadoch ustanovených zákonmi národných rád možno prikázať prenajímateľovi, aby prenajal nebytový priestor a uzavrel nájomnú zmluvu s určeným nájomcom; v tomto prípade môže prenajímateľ vypovedať zmluvu iba so súhlasom orgánu, ktorý prikázal jej uzavretie. Ustanovenia tohto zákona inak zostávajú nedotknuté.
hanelie
12.11.09,07:56
podmienky prevádzkovania obchodných priestorov ,účel ich využitia, prevádzkové hodiny ai. diktuje všeobecno záväzné nariadenie obce /mesta/ - prevádzku kvetinárstva vám určite nemôže zakázať - striktné nariadenia sa väčšinou týkajú pohostinstiev, barov, diskoték, prípadne prevádzok, ktoré produkujú nebezpečný odpad, emisie, alebo je to výroba chemických produktov ap.
Mária27
12.11.09,11:26
podmienky prevádzkovania obchodných priestorov ,účel ich využitia, prevádzkové hodiny ai. diktuje všeobecno záväzné nariadenie obce /mesta/ - prevádzku kvetinárstva vám určite nemôže zakázať - striktné nariadenia sa väčšinou týkajú pohostinstiev, barov, diskoték, prípadne prevádzok, ktoré produkujú nebezpečný odpad, emisie, alebo je to výroba chemických produktov ap.


VZN sa týka len niektorých obmedzení niektorých prevádzkární, nemôže zasahovať do súkromného podnikania, ak to neustanovuje zákon. Ak je niekde vydané iné nariadenie, je v rozpore so zákonom.
wagner
12.11.09,13:01
Ahojte opäť sa na Vás obraciam s prosbou o radu. Mám 3 roky v prenájme priestory v obci, ktoré sú vlastníctvom cirkevnikov. Mala som tam potraviny no kedže neboli vynostné nakoľko v tej obci mám ešte jedné potraviny, rozhodla som sa urobiť z týchto kvetinárstvo, ale problém nastal vtedy, keď sa pani ktorá v tejto obci prevádzkuje "kvetinarstvo" má tam len vence, rozhodla že mi to nedovolí, keďže palím poctivo nájom tak išla na farara s tým že nech mi tie priestory zoberú, lebo ona dá vyšší nájom, to si poriešim, ale dostala ma s tým že išla za starostom, aby mi to nedovolil, a on mi odkázal že mi to nedovolí. Takže má starosta právo zasahovať do oblasti môjho podnikania, ak nie som v jeho priestoroch a pred 3 rokmi mi odobril prev. dobu.Ak áno prosím poučte ma v ktorom zákone to nájdem, lebo už som prešla cez rôzne články ale neúspešne.Ďakujem veľmi pekne, za každú odpoväť.
Pokiaľ sú to nebytové priestory, tak by nemal byť problém. Starosta Ti odkazovať môže, čo chce, pokiaľ Ti to nedá písomne. To sú iba reči a konať môžeš až keď Ti to dá písomne.Čo sa týka farára, pokiaľ máš právoplatnú zmluvu o prenájme, tak by tiež nemal byť problém. Záleží od toho, ako je uzatvorená zmluva.
tetrisss
12.11.09,15:40
Starosta urcite nema pravo ti zakazovat nejaku prevadzku, pokial to nie su jeho priestory, jedine sa vyjadruje k otvaracim hodinam . Kto by ti mohol prevadzku konkretnej cinnosti zakazat je majitel objektu.