lu_lu
11.11.09,23:02
Ahojte, poraďáci!
Poprosím vás o radu: v lete som sa stala SZČO a ako SZČO som sa registrovala na DÚ ako dobrovoľný platca DPH. Vyše dvoch mesiacov som čakala na povolenie z Colného úradu potrebného k môjmu podnikaniu, a tak sa de facto až v súčasnosti dostávam k samotnému rozbehnutiu môjho podnikania. Rozhodla som sa kúpiť nové vozidlo N1 na rozvoz tovaru, k čomu smeruje aj moja otázka: môžem si bez problémov uplatniť odpočet DPH na nové vozidlo triedy N1 kúpeného od autorizovaného značkového predajcu? Minulý kvartál mi z pochopiteľných dôvodov vyšiel nadmerný odpočet (v sume cca 70eur). Ak nenastane nejaký neočakávaný zlom (povedala by som priam zázrak J) na mojej ceste za živobytím, tak sa tento kvartál dopracujem k nadmernému odpočtu v takmer plnej sume DPH vyššie spomínaného vozidla a predpokladám, že budúci kvartál sa „po druhom pokuse“ odpočtu DPH-čky z vozidla tiež dopracujem k nejakému NO, takže budem môcť požiadať o jeho vrátenie. Je to tak? Dodnes som o tom mala istotu, no manžel mi to všetko nabúral vyhlásením, že nášmu známemu (tiež dobrovoľný platca DPH) účtovníčka tvrdí, že si nemôže uplatniť DPH, lebo má nízky obrat. Možno len zbytočne stresujem (možno sa bavili o úplne inej veci – napr. vrátení NO mesačnému platcovi), tak ma, prosím, utvrďte, či má obrat (alebo niečo iné) nejaký vplyv na uplatnenie odpočtu DPH z vozidla N1 a jeho vrátenie v prípadnom NO . Vopred všetkým ďakujem.
marina8
11.11.09,22:10
Ahojte, poraďáci!
Poprosím vás o radu: v lete som sa stala SZČO a ako SZČO som sa registrovala na DÚ ako dobrovoľný platca DPH. Vyše dvoch mesiacov som čakala na povolenie z Colného úradu potrebného k môjmu podnikaniu, a tak sa de facto až v súčasnosti dostávam k samotnému rozbehnutiu môjho podnikania. Rozhodla som sa kúpiť nové vozidlo N1 na rozvoz tovaru, k čomu smeruje aj moja otázka: môžem si bez problémov uplatniť odpočet DPH na nové vozidlo triedy N1 kúpeného od autorizovaného značkového predajcu? Minulý kvartál mi z pochopiteľných dôvodov vyšiel nadmerný odpočet (v sume cca 70eur). Ak nenastane nejaký neočakávaný zlom (povedala by som priam zázrak J) na mojej ceste za živobytím, tak sa tento kvartál dopracujem k nadmernému odpočtu v takmer plnej sume DPH vyššie spomínaného vozidla a predpokladám, že budúci kvartál sa „po druhom pokuse“ odpočtu DPH-čky z vozidla tiež dopracujem k nejakému NO, takže budem môcť požiadať o jeho vrátenie. Je to tak? Dodnes som o tom mala istotu, no manžel mi to všetko nabúral vyhlásením, že nášmu známemu (tiež dobrovoľný platca DPH) účtovníčka tvrdí, že si nemôže uplatniť DPH, lebo má nízky obrat. Možno len zbytočne stresujem (možno sa bavili o úplne inej veci – napr. vrátení NO mesačnému platcovi), tak ma, prosím, utvrďte, či má obrat (alebo niečo iné) nejaký vplyv na uplatnenie odpočtu DPH z vozidla N1 a jeho vrátenie v prípadnom NO . Vopred všetkým ďakujem.

ak som dobre rozumela, teraz si dobrovolny platca DPH minuly kvartal si mala NO
ak kupis N1, nemas plnenia na vystupe, vznikne ti NO za 4Q/2009, tak do 25.2.2010 ti vratia NO za 3Q/2009
ak budes mat NO aj za 1Q/2010, tak NO za 4Q/2010 ti vratia do 25.5.2010
narok na odpocet DPH je ustanovany par. 49-55 zakona o DPH
a co znamena " takmer plna vyska odpoctu" a potom "druhy pokus"????
tym obratom asi myslela to, ze si kvartalny a nie mesacny platca DPH, skratena lehota na vratenie NO sa tyka mesacnych platitelov dane, ktori splnaju podmienky a ty ich nesplnas, nie si platitelom dane najmenej 12 mesiacov
lu_lu
11.11.09,22:21
Ďakujem, zákon som si vopred podrobne naštudovala. Len ma riadne zaskočilo vyjadrenie účtovníčky, lebo ja som hlavne teoretik (čítanie zákonov mám ako hobby), takže keď mi niekto z praxe povie, že to nejde, zneistím, či som všetko pochopila správne. Ale ako som písala hneď v prvom príspevku, neviem presne, na čo bola táto jej poznámka myslená (keď sa stretne ten náš známy s mojím mužom a nahodia vysoko "odbornú" ekonomickú sféru, tak sa idem dakedy ušúľať). Ja si to zajtra zistím, o čo išlo, len mi to dnes nedalo...

Marina, ďakujem za takúto neskorú odpoveď. Prajem ti pokojnú noc.

A áno, pochopila si to presne :)
lu_lu
12.11.09,13:01
Ha, tak som zistila, o čo išlo: žiadna účtovníčka o obrate nič nepoznamenala, len (ako som už tak trošku ohovárala môjho manžela a jeho kamaráta) chlapi rozvíjali prudko účtovnícku úvahu, že "...ale však to si z čoho odpočítaš tú DPH, keď bude oveľa vyššia ako daň na výstupe... ...to sa ti neoplatí kupovať to auto teraz..."


Ešte raz Marina, ďakujem, že si bola online v takú neskorú hodinu, aspoň som sa poriadne vyspala. Autičko som si už obvolala, ale sú schopní dodať ho až v roku 2010.