Jojko
20.05.04,07:34
Vystavuje dodávateľ z EU faktúru za tovar s DPH, keď ja niesom platcom DPH?

Pracujem pre zahran odberateľa za proviziu z obratu, službu poskytujem na našom území ako aj v krajine EU. Som platca DPH na základe provízneho odpočtu fakturujem zahr.(EU) odberateľovi službu s DPH vždy?
alebo len pre služby poskytnuté na našom územi a v EU nie_
alebo vôbec nie DPH?
Jozef Mihál
20.05.04,19:00
Záleži na tom, aká služba to je. Napríklad ak by služba bola deklarovaná ako poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské a iné podobné služby, tak miesto dodania by bolo u odberateľa a služba by nebola predmetom dane - fakturácia bez dane.
Jozef
21.05.04,11:25
Tovar od doavatela pre neplatcu DPH sa fakturuje:

- s DPH
- alebo sa zahranicny dodavatel zaregistruje na Slovensku a odvedie dan na Slovensku a v tom pripade fakturuje bez DPH
tibor
21.05.04,12:18
nerozumiem tej otázke - resp. tomu zadaniu - akosi mi ten nadpis nereže s otázkou.
záleží od služby podľa § 15 ods.8...
pre tento druh služieb platí, že ak sú poskytované zdaniteľnej osobe z iného štátu EU, miesto dodania služby je v tom členskom štáte, kde má zákazník sídlo (podľa §15 ods. 7). V danom prípade miesto dodania služby nie je na Slovensku ale v krajine EU. U Slovenského platiteľa služba nie je predmetom dane, osobou povinnou platiť daň je zákazník z EU do ich miestneho rozpočtu...

Ak slovenský podnikateľ platca poskytol právnu, poradenskú či podobnú službu občanovi (resp. inej nezdaniteľnej osobe) v štáte EU - keĎže ide o osobu neplatcu a o služby podľa §15 ods. 8 - uplatní vystavovateľ 19% DPH. miesto dodanie je v tomto prípade SR...