Ejo
12.11.09,07:13
Dobrý deň. Ak živnostník, ktorý vedie JÚ a platcom DPH bol časť zdaňovacieho obdobia, t.j. 15.03.2009-31.07.2009 a počas tohto obdobia dal do prenájmu nehnuteľnosť /§6 odsek 3/ - podľa zmluvy o nájme, tak mu tiež vzniká povinnosť odviesť DPH z tejto služby, však?
Ďakujem
babi2
12.11.09,08:01
Dobrý deň. Ak živnostník, ktorý vedie JÚ a platcom DPH bol časť zdaňovacieho obdobia, t.j. 15.03.2009-31.07.2009 a počas tohto obdobia dal do prenájmu nehnuteľnosť /§6 odsek 3/ - podľa zmluvy o nájme, tak mu tiež vzniká povinnosť odviesť DPH z tejto služby, však?

Ďakujem
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časťzdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

Nevzniká Ti povinnosť odviesť DPH, aj keby si mal tento príjem podľa §5, môžeš sa rozhodnúť či to budeš fakturovať s DPH, alebo bez
Ejo
12.11.09,08:36
V nájomnej zmluve bolo, že sa nájomné uhradí jednorázovo v hotovosti k určitému dátumu. Takže faktúra sa nevystavovala. Na základe tejto nájomnej zmluvy mi jedna účtovníčka poradila, aby sa za mesiace, keď bol platiteľom, DPH odviedla. Takže v DP za 2 a 3 štvrťrok je DPH odvedená. Je to správne?
JarkaL
12.11.09,08:40
To znamená, že ste sa teda rozhodli prenájom zdaňovať DPH. V tom prípade ste mali vystaviť daňový doklad.
Ejo
12.11.09,08:56
Mala byť faktúra? K nájomnej zmluve je príjmový pokladničný doklad o úhrade celej čiastky jednorázovo. Nestačí?
babi2
12.11.09,08:59
Mala byť faktúra? K nájomnej zmluve je príjmový pokladničný doklad o úhrade celej čiastky jednorázovo. Nestačí?
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.

(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.
babi2
12.11.09,09:02
V nájomnej zmluve bolo, že sa nájomné uhradí jednorázovo v hotovosti k určitému dátumu. Takže faktúra sa nevystavovala. Na základe tejto nájomnej zmluvy mi jedna účtovníčka poradila, aby sa za mesiace, keď bol platiteľom, DPH odviedla. Takže v DP za 2 a 3 štvrťrok je DPH odvedená. Je to správne?
DPH nebolo potrebné odvádzať, ale keď si tak urobil, za to Ťa nikto trestať nebude:)
IvoM
12.11.09,09:19
Mala byť faktúra? K nájomnej zmluve je príjmový pokladničný doklad o úhrade celej čiastky jednorázovo. Nestačí?


Pokiaľ nie je nájomca zdamiteľnou osobou podľa §3 tak stačí, a nemusíš vystaviť daňový doklad podľa §71
Ejo
12.11.09,10:34
Pokiaľ nie je nájomca zdamiteľnou osobou podľa §3 tak stačí, a nemusíš vystaviť daňový doklad podľa §71
je tiež živnostníkom, nie platcom dph. Takže mám k tomuto príjmovému dokladu vystaviť aj faktúru, však?
Lianka
12.11.09,10:57
je tiež živnostníkom, nie platcom dph. Takže mám k tomuto príjmovému dokladu vystaviť aj faktúru, však?

Odpovedala ti babi v prispevku c. 6.

Ak zmluva a dohoda o splatkach obsahuju uvedene udaje, nemusis vystavovat dalsi doklad. Ak neobsahuje, musis vystavit fakturu s nalezitostami podla § 71.
Zoltán Kovács
12.11.09,11:08
je tiež živnostníkom, nie platcom dph. Takže mám k tomuto príjmovému dokladu vystaviť aj faktúru, však?

Neplátcovi DPH, nájomné od plátcu je oslobodené od DPH.
JarkaL
12.11.09,11:28
Neplátcovi DPH, nájomné od plátcu je oslobodené od DPH.

Myslím, že toto už neplatí.

§38
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časťzdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
Zoltán Kovács
12.11.09,11:35
Myslím, že toto už neplatí.

§38
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časťzdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
Áno Jarka súhlasím.
JarkaL
12.11.09,11:39
Inak aspoň to sa zákonodarcom podarilo. Ja som v minulosti účtovala veľa prenájmov kanc. a skl. priestorov a bola to veľká komplikácia, koľko som sa napočítala koeficientov. Najhoršie bolo vysvetľovať to na tabuli šéfovi. Po istom čase to pochopil a nakoniec sme brali len nájomníkov platiteľov DPH. Teraz je to už OK.
babi2
12.11.09,12:31
Myslím, že toto už neplatí.

§38
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časťzdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
A odkedy to neplatí? Veď to som vybrala zo Zákona o dani z pridanej hodnoty s účinnosťou od 01.07.2009
JarkaL
12.11.09,12:46
To je nedorozumenie. Ja som reagovala na prísp. č. 11. Samozrejme §38 platí tak, ako si ho citovala.
kira
23.03.10,08:03
§38
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Ak prenajímateľ je FO- platca DPH, ten sa nemôže rozhodnúť, že prenájom bude oslobodený?
kira
24.03.10,07:17
§38
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Ak prenajímateľ je FO- platca DPH, ten sa nemôže rozhodnúť, že prenájom bude oslobodený?

Prosím, neviete mi poradiť?
evae
30.03.10,12:27
ked mame mesacny najom, platime vopred. Cize v 1/2010 za 2/2010 ako maju ist faktury? mala by ist zalohova faktura, nasledne po prijati platby zalohova faktura s vyuctovanim dph a na konci 2/2010 danovy doklad s datumom dodania za februar 2010, 28.2.2010?
:confused::confused::confused: