Petra79
31.08.05,17:14
Dobry den,

mam par otazok na nejaku dobru dusu,ktora mi moze objasnit zalozenie zivnosti pocas materskej dovolenky.
1. Chcem si otvorit zivnosti v oblasti prekladatelstvo, tlmocnictvo Aj. Co vsetko k tomu potrebujem?
2. Ake odvody budem musiet platit pocas materskej a ci budem moct poberat aj matersku a neskor rodicovsky prispevok?
3.Mozem mat otvorenu zivnost, nepracovat a zamestnat na moju zivnost ineho lektora?Ako to bude potom s odvodmi?
4. Da sa otvorit tato zivnost a pritom ju pocas materskej nevykonavat?
Viem, ze mam v tom chaos...a preto dakujem za kazdu pripomienku.
Petra79
01.09.05,14:41
fakt nikto nevie poradit?
Germany
01.09.05,14:59
Si na materskej dovolenke (cca 6 mesiacov) alebo už poberáš rodičovský príspevok (niektorí si to mýlia ale je to zásadný rozdiel):)
Petra79
02.09.05,11:04
som na materskej nastupila som len pred mesiacom
Germany
02.09.05,11:32
Ak by si začala podnikať, tak strácaš nárok na materské. Nárok na materské je podmienený tým, že poistenkyňa nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť. Za zárobkovú činnosť sa považuje akákoľvek činnosť fyzickej osoby, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa §5(zamestnanec) alebo §6 (napr.SZČO) zákona o dani z príjmov. (Zdroj 1000 Riešení - Poradca s.r.o., X/2004)

Možno by bolo dobré pozrieť sa ešte na §49 ods.1 a ods.2 písm.d) v náväznosti na §48 ods.9 Zákona o sociálnom poistení - t.j. materské bude poberať otec dieťaťa. Ale to už nie som si sitá ako by to malo byť. Možno v tomto ohľade poradí niekto skúsenejší.:rolleyes:
nika.sum
02.09.05,18:38
Ak by si začala podnikať, tak strácaš nárok na materské. Nárok na materské je podmienený tým, že poistenkyňa nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť. Za zárobkovú činnosť sa považuje akákoľvek činnosť fyzickej osoby, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa §5(zamestnanec) alebo §6 (napr.SZČO) zákona o dani z príjmov. (Zdroj 1000 Riešení - Poradca s.r.o., X/2004)

Možno by bolo dobré pozrieť sa ešte na §49 ods.1 a ods.2 písm.d) v náväznosti na §48 ods.9 Zákona o sociálnom poistení - t.j. materské bude poberať otec dieťaťa. Ale to už nie som si sitá ako by to malo byť. Možno v tomto ohľade poradí niekto skúsenejší.:rolleyes:
Neviem aky paragraf sa toho tyka, ale viem , ze sa dost toho menilo v poslednych mesiacoch. Urcite sa tu najde dost mudrych hlav, ktore Vam poradia.
Tana74
21.09.05,09:04
My sme to vyriešili tak, že živnosť si založil manžel a ja si ju založim až po skončení mojej MD.