bea26
12.11.09,10:52
Dobrý deň.
Ako je to s prechodom na platcu DPH???
Keď doteraz nebol platcom a od 01.12.2009 už platcom DPH bude.
Má na sklade tovar, čo s ním??? Treba to zdaniť???Ako bude vyzerať DPH v januári 2010???
Koncom novembra urobí inventár. Treba to nejako uviesť???
Ďakujem.
veronikasad
12.11.09,09:56
Dobrý deň.
Ako je to s prechodom na platcu DPH???
Keď doteraz nebol platcom a od 01.12.2009 už platcom DPH bude.
Má na sklade tovar, čo s ním??? Treba to zdaniť???Ako bude vyzerať DPH v januári 2010???
Koncom novembra urobí inventár. Treba to nejako uviesť???
Ďakujem.
V prvom daňovom priznaní DPH si uplatní odpočet DPH pri registrácii zo zásob tovaru ku dňu registrácie.

K 30.11.2009 treba urobiť inventúru zásob tovaru, kde uvedie názov tovaru, dodávateľa, IC DPH dod., počet ks, jednotkovú cenu bez DPH, DPH, dátum a číslo dokladu, pod ktorým je to zaúčtované v účtovníctve.

Celkovú sumu DPH uvedie v r. 24 DP DPH
JarkaL
12.11.09,09:56
Koncom novembra urobí inventár.


Myslíš inventúru zásob?

Pri fyzickej inventúre zistíte stav zásob na sklade a z tých si môžete odpočítať DPH. Ale o tom sa tu už veľa popísalo, skús pohľadať.

Napr. tu:
http://www.porada.sk/t80878-narok-na-odpocet-dph-pred-po-registracii.html
Mária.K.
12.11.09,17:45
Dobrý deň.
Ako je to s prechodom na platcu DPH???
Keď doteraz nebol platcom a od 01.12.2009 už platcom DPH bude.
Má na sklade tovar, čo s ním??? Treba to zdaniť???Ako bude vyzerať DPH v januári 2010???
Koncom novembra urobí inventár. Treba to nejako uviesť???
Ďakujem.
Netreba zabudnúť na to, že o odpočítanú DPH, prislúchajúcu k zásobám, je potrebné v roku 2009 zvýšiť základ dane, ak táto DPH bola uplatnená v daňových výdavkoch.
berny69
13.11.09,10:31
Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, ako to bude pri prechode na plátcu DPH ak mám v zásobách aj tovar z ČR ! Tovar z ČR nakupujem od platcu DPH - vystavuje mi faktúry s DPH v Eurach (ja samozrejme prijimam tovar vratane tej DPH!)
Pri prechode musim spravit inventuru zasob ! V tom pripade ak mam napr. zasoby pri inventure v celkovej hodnote 50000 € vratane toho tovaru z CR , tak si mozem narokovat DPH vo vyske 19% t.j. 9500 € ??? Alebo musim vyclenit tie zasoby, ktore boli nakupene z CR a zvlast zasoby, ktore boli nakupene v SR ??? (V programe ALFA to nie je možné vyčleniť!!!)

Este by ma zaujimalo, ak sa stanem platcom DPH, tak od tej doby mi musi vystavovat partner z CR fakturu bez DPH ??
Dakujem za kazdu radu.
Berny
JarkaL
13.11.09,10:42
Narok na odp. mas len zo zasob kupenych od slov. dodavatelov. Ceskemu dod. oznamte IC DPH a bude vam fakturovat bez dane.
Mária.K.
13.11.09,11:27
Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, ako to bude pri prechode na plátcu DPH ak mám v zásobách aj tovar z ČR ! Tovar z ČR nakupujem od platcu DPH - vystavuje mi faktúry s DPH v Eurach (ja samozrejme prijimam tovar vratane tej DPH!)
Pri prechode musim spravit inventuru zasob ! V tom pripade ak mam napr. zasoby pri inventure v celkovej hodnote 50000 € vratane toho tovaru z CR , tak si mozem narokovat DPH vo vyske 19% t.j. 9500 € ??? Alebo musim vyclenit tie zasoby, ktore boli nakupene z CR a zvlast zasoby, ktore boli nakupene v SR ??? (V programe ALFA to nie je možné vyčleniť!!!)

Este by ma zaujimalo, ak sa stanem platcom DPH, tak od tej doby mi musi vystavovat partner z CR fakturu bez DPH ??
Dakujem za kazdu radu.
Berny
Zásoby kúpené v Čechách je potrebné odčleniť bez ohľadu na to, či to softvér umožňuje, alebo nie. Odpočet z nich pri registrácii za platiteľa DPH nie je možné uplatniť.
berny69
13.11.09,12:35
Ďakujem za odpoveď ohľadom toho tovaru z ČR ! Ešte by ma zaujímalo, čo je potrebné mať pre účely DU - kontroly - ake podklady - ake udaje na inventarnom súpise ???
Stači tam čislo artikla, počet kusov , nak.cena (bez DPH, alebo s DPH??), nak.cena celkom s DPH alebo bez DPH ??? Teraz totiž evidujem všetky nak.ceny s DPH , tak neviem v praxi ako to postačuje pre DÚ ??? Zostavy , ktore viem vytlačiť z Alfy su totiz jednoduche a niekde tu na porade som čítal dokonca, že tam v tom súpise musí byť aj dokonca č.dokladu, kedy som ten tovar nadobudol ???? (č.faktúry )
Ďakujem za každú info !!!
Berny
veronikasad
13.11.09,12:38
Ďakujem za odpoveď ohľadom toho tovaru z ČR ! Ešte by ma zaujímalo, čo je potrebné mať pre účely DU - kontroly - ake podklady - ake udaje na inventarnom súpise ???
Stači tam čislo artikla, počet kusov , nak.cena (bez DPH, alebo s DPH??), nak.cena celkom s DPH alebo bez DPH ??? Teraz totiž evidujem všetky nak.ceny s DPH , tak neviem v praxi ako to postačuje pre DÚ ??? Zostavy , ktore viem vytlačiť z Alfy su totiz jednoduche a niekde tu na porade som čítal dokonca, že tam v tom súpise musí byť aj dokonca č.dokladu, kedy som ten tovar nadobudol ???? (č.faktúry )
Ďakujem za každú info !!!
Berny
mala som daňovú kontrolu na DPH, kde kontrolor všetky položky z inv. súpisu kontroloval s prvotným dokladom o nákupe.
Mária.K.
13.11.09,12:59
Ďakujem za odpoveď ohľadom toho tovaru z ČR ! Ešte by ma zaujímalo, čo je potrebné mať pre účely DU - kontroly - ake podklady - ake udaje na inventarnom súpise ???
Stači tam čislo artikla, počet kusov , nak.cena (bez DPH, alebo s DPH??), nak.cena celkom s DPH alebo bez DPH ??? Teraz totiž evidujem všetky nak.ceny s DPH , tak neviem v praxi ako to postačuje pre DÚ ??? Zostavy , ktore viem vytlačiť z Alfy su totiz jednoduche a niekde tu na porade som čítal dokonca, že tam v tom súpise musí byť aj dokonca č.dokladu, kedy som ten tovar nadobudol ???? (č.faktúry )
Ďakujem za každú info !!!
Berny
Jednotlivé položky je potrebné rozčleniť na cenu bez DPH, DPH a cenu celkom s DPH podľa jednotlivých sadzieb dane (ak máte zásoby v 2 sadzbách). Súčet DPH musí sedieť na sumu uplatnenú v daňovom priznaní. Potrebujete aj odvolávku na doklad o nadobudnutí, aby si daňový úrad vedel odkontrolovať, že spĺňate nárok na odpočet.
berny69
13.11.09,18:22
Jednotlivé položky je potrebné rozčleniť na cenu bez DPH, DPH a cenu celkom s DPH podľa jednotlivých sadzieb dane (ak máte zásoby v 2 sadzbách). Súčet DPH musí sedieť na sumu uplatnenú v daňovom priznaní. Potrebujete aj odvolávku na doklad o nadobudnutí, aby si daňový úrad vedel odkontrolovať, že spĺňate nárok na odpočet.
Neviem si to dosť dobre predstaviť, keď mám v sklade vyše 1000 artiklov a veľa artiklov má tovar z viac prijemok (faktúr) ???
T.z. že napr. mam artikel, ktory som dostal 5.5.09 - 50 ks , 18.8.09 - 10 ks 19.9. 5 ks a na zostatku pri inventure mám 35 ks . T.z. že mám uvádzať u tohto artikla 3 čísla faktúr ??? (nakoľko z toho prvého príjmu ešte mám zostatok) To sa zbláznim keď to mám zisťovať u každého artikla pri vyše 1000 artikloch ??? Nemáte niekto skúsenosť s takýmito prípadmi ???
Ďakujem Berny
Mária.K.
14.11.09,06:12
Neviem si to dosť dobre predstaviť, keď mám v sklade vyše 1000 artiklov a veľa artiklov má tovar z viac prijemok (faktúr) ???
T.z. že napr. mam artikel, ktory som dostal 5.5.09 - 50 ks , 18.8.09 - 10 ks 19.9. 5 ks a na zostatku pri inventure mám 35 ks . T.z. že mám uvádzať u tohto artikla 3 čísla faktúr ??? (nakoľko z toho prvého príjmu ešte mám zostatok) To sa zbláznim keď to mám zisťovať u každého artikla pri vyše 1000 artikloch ??? Nemáte niekto skúsenosť s takýmito prípadmi ???
Ďakujem Berny
Aby ste preukázali správcovi dane nárok na odpočet DPH, musíte jednoznačne vedieť preukázať, akým dokladom, kedy a od koho ste každý majetok uvedený v súpise obstarali. Takže, ak si chcete zásoby oddaniť, napriek tomu, že je to prácne, je potrebné zásoby detailne rozčleniť.
berny69
16.11.09,09:40
Aby ste preukázali správcovi dane nárok na odpočet DPH, musíte jednoznačne vedieť preukázať, akým dokladom, kedy a od koho ste každý majetok uvedený v súpise obstarali. Takže, ak si chcete zásoby oddaniť, napriek tomu, že je to prácne, je potrebné zásoby detailne rozčleniť.
A teraz asi dost hlupa otazka, ale prosim aj tak o odpoved. Ked si teda nebudem narokovat odpocet DPH zo zasob, je to mozne, co stratim a co ziskam ??? Proste sa len zaregistrujem na DU ako platca DPH, zmenim si reg.pokladnu , v uctovnictve budem evidovat DPH a v januari 2010 podam prve Dan.priznanie k DPH za 4.stvrtrok 2009!!
Berny
veronikasad
16.11.09,09:52
A teraz asi dost hlupa otazka, ale prosim aj tak o odpoved. Ked si teda nebudem narokovat odpocet DPH zo zasob, je to mozne, co stratim a co ziskam ??? Proste sa len zaregistrujem na DU ako platca DPH, zmenim si reg.pokladnu , v uctovnictve budem evidovat DPH a v januari 2010 podam prve Dan.priznanie k DPH za 4.stvrtrok 2009!!
Berny
Štátu odvedieš daň z celej nákupnej ceny zásob, nielen zo svojho zisku. Pretože po tom, ako sa staneš platitelom DPH, všetok tovar predávaš s DPH, ktorú odvádzaš štátu.
Zita5
16.11.09,10:02
Neviem si to dosť dobre predstaviť, keď mám v sklade vyše 1000 artiklov a veľa artiklov má tovar z viac prijemok (faktúr) ???
T.z. že napr. mam artikel, ktory som dostal 5.5.09 - 50 ks , 18.8.09 - 10 ks 19.9. 5 ks a na zostatku pri inventure mám 35 ks . T.z. že mám uvádzať u tohto artikla 3 čísla faktúr ??? (nakoľko z toho prvého príjmu ešte mám zostatok) To sa zbláznim keď to mám zisťovať u každého artikla pri vyše 1000 artikloch ??? Nemáte niekto skúsenosť s takýmito prípadmi ???
Ďakujem Berny


Skúsenosť mám takú , že keď môj klient prechádzal na platcu DPH , taktiež kvôli nespočetne veľa artiklom nespravil inventúru skladu a teda neuplatnil si odpočet DPH . Mne to neprekáža a jemu to vrásky na čele nerobilo tiež . I napriek tomu to utiahne , hoci si nechce uvedomiť a ani si neuvedomil straty okolo danej záležitosti .
calawen
16.11.09,10:27
Vie mi niekto poradiť s týmto? RK sa stáva platcom DPH od 1.11.2009...

http://www.porada.sk/1207613-post21.html

vopred ďakujem...
Ejo
16.12.09,06:37
V prvom daňovom priznaní DPH si uplatní odpočet DPH pri registrácii zo zásob tovaru ku dňu registrácie.

K 30.11.2009 treba urobiť inventúru zásob tovaru, kde uvedie názov tovaru, dodávateľa, IC DPH dod., počet ks, jednotkovú cenu bez DPH, DPH, dátum a číslo dokladu, pod ktorým je to zaúčtované v účtovníctve.

Celkovú sumu DPH uvedie v r. 24 DP DPH

Zaúčtujem do peňažného denníka tú DPH zo zásob, alebo len ju uvediem v tlačive???
A pri zrušení registrácie taktiež tú DPH zo zásob účtujem alebo tiež len uvediem v tlačive?
Ďakujem.
Andyke
16.12.09,14:19
Ejo na Tvoje otázky je odpoveď v zákone o dani z príjmov.
Pozri : § 17 ods. 3 písm. d / a § 17 ods. 20 písm. a/.
Ejo
04.01.10,12:59
Ejo na Tvoje otázky je odpoveď v zákone o dani z príjmov.
Pozri : § 17 ods. 3 písm. d / a § 17 ods. 20 písm. a/.
V 3. mesiaci - odpočet DPH zo zásob pri registrácii 80 EUR
v 7. mesiaci - daňová povinnosť zo zásob pri zrušení registrácii 150 EUR

Poradíte, ako v zaúčtovať túto "dph zo zásob" v rámci uzávierkových operácií?

Ďakujem
Mária.K.
04.01.10,13:42
V 3. mesiaci - odpočet DPH zo zásob pri registrácii 80 EUR
v 7. mesiaci - daňová povinnosť zo zásob pri zrušení registrácii 150 EUR

Poradíte, ako v zaúčtovať túto "dph zo zásob" v rámci uzávierkových operácií?

Ďakujem
DPH k zásobám, pri ktorých sa uplatnil nárok na odpočet DPH sa v uzávierkových účtovných operáciách vylúči z daňových výdavkov (ak tieto boli ako daňové výdavky zaúčtované) ako storno výdavkov v stĺpci zásob.
DPH prislúchjúca k zásobám, z ktorých sa odviedla daň pri zrušení registrácie, sa zaúčtuje v PD uzávierkovou účtovnou operáciou do príslušného stĺpca zásob ako výdavok.
Ejo
04.01.10,14:52
DPH k zásobám, pri ktorých sa uplatnil nárok na odpočet DPH sa v uzávierkových účtovných operáciách vylúči z daňových výdavkov (ak tieto boli ako daňové výdavky zaúčtované) ako storno výdavkov v stĺpci zásob.
DPH prislúchjúca k zásobám, z ktorých sa odviedla daň pri zrušení registrácie, sa zaúčtuje v PD uzávierkovou účtovnou operáciou do príslušného stĺpca zásob ako výdavok.
Veľmi som vďačná za odpoveď.
Ejo
04.01.10,16:00
DPH k zásobám, pri ktorých sa uplatnil nárok na odpočet DPH sa v uzávierkových účtovných operáciách vylúči z daňových výdavkov (ak tieto boli ako daňové výdavky zaúčtované) ako storno výdavkov v stĺpci zásob.
DPH prislúchjúca k zásobám, z ktorých sa odviedla daň pri zrušení registrácie, sa zaúčtuje v PD uzávierkovou účtovnou operáciou do príslušného stĺpca zásob ako výdavok.
Ešte, ak je to možné, kde v zákone to nájdem?
dudko25
04.01.10,18:02
Zdravim,
Som neplatcom DPH a zvazujem prechod na platcu DPH.
Tovar nakupujem vacsinou od platcov DPH z SK ale aj CR.
Doteraz som vacsinou predaval konecnemu zakaznikovi.
Ale zacal som dovazat tovar z tretej krajiny a mojimi zakaznikmi sa coraz castejsie stavaju platcovia DPH.
Moja otazka znie oplati sa mi prejst na platcu DPH a co vsetko to bude obnasat?
Vysvetlite mi to prosim na konkretnom pripade. Doteraz som kupil tovar XY od platcu DPH za 55€ a predal som ho za 75€. Cize zisk po odpocitani dane z prijmov bol 16,8€.
Aky zisk by som mal po novom?
Vopred dakujem za kazdu radu.
Mária.K.
04.01.10,18:47
Ešte, ak je to možné, kde v zákone to nájdem?
§ 17 ods. 20 a § 19 ods. 3 písm. k) zákona o dani z príjmov
Luci
20.04.11,09:44
Dobry den.

Ak firma prechádza na platcu DPH a uplatňuje si nárok na odpočet DPH k zásobám:
- musí urobiť nejaké zmeny i v skladovej evidencii, myslím priamo na skladových kartách?

Pretože ak ocenenie skladu vo VNC ku dňu prechodu na platiteľstvo DPH je napr. 1000 € a ja si uplatním na tieto zásoby odpočet DPH, potrebujem to ocenenie skladu ponížiť.
Účtovne to vylúčim z daňových výdavkoch stornom výdavkov v stĺpci zásob, ale v ocenení skladu sa bude rozdiel prejavovať i do ďalších rokov...?
Alebo sa na to nepozerám správne?
Poraďte prosím.
Luci
janulka
21.04.11,05:55
Dobrý deň prajem,
Prosím vás len by som sa chcela uistiť v nasledujúcej veci:

- szčo od 01.02.2011 je platiteľom dph
- chceme uplatniť právo na odpočítanie dph pri registrácii platiteľa
- szčo vykonala inventúru zásob na sklade k 31.01.2011
- ja som si ku každej tovarovej položke vytvorila tzv. kvázy kartu kde mám uvedený názov tovaru, názov dodávateľa jeho IČ pre dph, množstvo daného tovaru / bud v kg alebo v ks /, jednotkovú cenu bez dph, dph, dátum a číslo VPD, pod ktorým je to zaúčtované v PD.
- Každú tovarovú položku – teda jej stav ku 31.01.2011 som vynásobila uvedené množstvo z inventúry s jednotkovou cenou bez dph, z takejto sumy / teda zo základu/ som potom vyrátala dph, buď so sadzbou 19% alebo 20%, podľa toho s akou sadzbou som tovar nakúpila,
- Keď som takto vyčíslila každú tovarovú položku / podľa údajov z inventúry/ teda vyčíslila som si základ a dph, zrátam sumy dph jednotlivých tovarových položiek a tú celkovú sumu dph uvediem do DP DPH do r. 26 / odpočítanie dane pri registrácii platiteľa dane podľa § 55 zákona/
- Na konci roka o uplatnenú dph upravím základ dane

Sedí?

Prosím vás:
1. keď mam tovar v inventúre ktorého jednotková cena bez dph sa v priebehu obdobia ked sme neboli platittelom dph, menila, môžem z nej urobiť priemer?
2. prosím vás v tej evidencii jednotlivých tovarových položiek, musím ísť ako „ďaleko“ do zadu , do obdobia ked sme neboli platiteľmi dph? napr. stačí ked sa stala platiteľom dph 01.02.2011, keď do toho súpisu uvediem doklady o nadobudnutí len za 01.01.2011
3. szčo mi v inventúre uviedla napr. ze má udený kravský syr v množstve 1,20 kg, ale ja nemám doklad o nadobudnutí, nevadí že túto tovar. Položku ako keby preskočím, kedžde nemám doklad o nadobudnutí a nebudem si z nej uplatnovat dph.


Ďakujem za trpezlivosť a ochotu.
KEJKA
21.04.11,06:27
máš to dobre podľa mňa. Odpočítať DPH môžeš len z tovaru, ku ktorým vieš preukázať nadobudnutie a skutočnosť, že si si DPH neodpočítala.
Takže žiadne priemerovanie cien ale pekne dozadu vyhľadať faktúry, bloky s tovarom nakúpeným od platiteľa DPH.
janulka
21.04.11,06:56
Kejka, ďakujem krásne to priemerovanie som myslela z pohľadu, napr. mám tovarovú položku oči syr neúdený, mám doklady o kúpe / od platitela dph / bloček z erp s dodacím listom, ale napr.v priebehu januára my ho dávateľ jeden predal cca. za 7,20 eru bez dph a druhý dodávatel na fa za 7,50 € bez dph za kilogram, akú cenu ako základ mám použíť pri ohodnotení stavu tovarovej položky ovčí syr neudený ktorého mám k 31.01.2011 povedzme 2,00 kg? takto som to myslela.
a čo sa týka toho hladania dozadu, kedz pôsobí szčo od 01.02.2010 tak musím robít vypis teda z tych dokladov o nákupe az do tejto doby? Asi nie, vsak? Podla mna idem do takej "hĺbky" /myslím dozadu do dokladov o kúpe/ aby množstvo ktoré mám na sklade k 01.02.2011 "malo z čoho zostať".

dakujem dakujem

ps: nejde o nejko vysoké svetoborné sumy, ide o sklad malého predajného stánku, ale chcela by som pochopiť princíp, postupnosť
KEJKA
21.04.11,07:34
presne tak, teda nie priemerovať, ale ak maš jeden doklad napr. na 1,8kg
a ešte do inventúry chába 200g, tak vytiahneš starší doklad a vyznačíš tam, že z tej položky zostalo 200g a DPH z toho dokladu vypočítaš alikvotne.
a z inventúry by si to prípadne mohla pre účely dokladovania DPH rozpísať do dvoch riadkov
janulka
21.04.11,07:39
Ďakujem super, super už v tom mám jasno.
A tá dph bude predsa prehladnejšia v dvoch riadkoch, riadne si to porozdelujem, aby som pre prípad vedela ako som dostatala sumu dph, pri tej ktorej tovarovej položke.

Zo srdca ďakujem.