pietro2009
12.11.09,13:14
Odpocitatelne vydavky pri pradaji domu ktory podlieha dani z prijmu (bez trvaleho pobytu a vlastnictvo menej ako 5r.)

Ako som sa docital, postupuje sa podla zakona 595/2003 Z.z. kde zaklad dane je navysenu podla (§ 8 ods. 1 písm b) s tym ze jednoznacna odpocitatlna polozka je kupna cena podla (§ 8 ods. 5 písm. a) do ktoreho spadaju zrejma aj rozne poplatky realitnej kancelarii, notarom a podobne. Taktiez technicke zhodnotenie (pism. d) ako je oprava a udrzba.

Otazka znie ci sa mozu odpocitat aj uroky z uveru ktore boli platene banke ktora poskytla uver na kupu domu.

Druha otazka je ci si moze tento prijem uplatnit len jeden z manzelov alebo si ho musia rozdelit obaja manzelia rovnym dielom.

Vdaka.
pietro2009
12.11.09,14:05
V teme "daňové priznanie-predaj nehnuteľnosti" bola polozena otazka na uroky z uveru asi 2-3 krat ale bez odpovede. Odpoved na zadanenie u jedneho alebo oboch manzelova som tam nasiel.

PS: Link som dat nemohol napriek tomu ze je to na ten isty web... takze ho pridavam takto www . porada . sk / t71461-danove-priznanie-predaj-nehnutelnosti . html
Mária.K.
12.11.09,18:19
Odpocitatelne vydavky pri pradaji domu ktory podlieha dani z prijmu (bez trvaleho pobytu a vlastnictvo menej ako 5r.)

Ako som sa docital, postupuje sa podla zakona 595/2003 Z.z. kde zaklad dane je navysenu podla (§ 8 ods. 1 písm b) s tym ze jednoznacna odpocitatlna polozka je kupna cena podla (§ 8 ods. 5 písm. a) do ktoreho spadaju zrejma aj rozne poplatky realitnej kancelarii, notarom a podobne. Taktiez technicke zhodnotenie (pism. d) ako je oprava a udrzba.

Otazka znie ci sa mozu odpocitat aj uroky z uveru ktore boli platene banke ktora poskytla uver na kupu domu.

Druha otazka je ci si moze tento prijem uplatnit len jeden z manzelov alebo si ho musia rozdelit obaja manzelia rovnym dielom.

Vdaka.
1. Ak dom patril do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, môžu sa manželia dohodnúť, v akom pomere si zahrnú príjem z predaja domu do základu dane. Nič nebráni tomu, aby sa dohodli, že celý príjem zdaní len jeden z manželov. V takom pomere, v akom sa manželia dohodnú na priznaní príjmov, musia si zahrnúť do základu dane aj príslušné výdavky. To znamená: ak sa dohodnú, že jeden z manželov prizná 100 % príjmov, potom si tento manžel musí uplatniť aj 100 % prislúchajúcich výdavkov.
2. Ak dom nepatril do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, zdaňuje ho len ten z manželov, ktorý dom vlastnil.
3. Ak dom patril do podielového spoluvlastníctva manželov, príjmy a výdavky zdaňujú manželia v takom pomere, v akom sa podieľali na vlastníctve domu.
pietro2009
12.11.09,19:26
Vdaka za radu. Ako je to s tymi urokmi ? Vie niekto ?
Lianka
14.11.09,15:55
§ 8, ods. 5 hovori, co ja danovym vydavkom. Uroky si odpocitat nemozes.
pietro2009
20.11.09,08:24
Vdaka za priamu odpoved. ;)
betka
20.11.09,12:04
Vdaka za radu. Ako je to s tymi urokmi ? Vie niekto ?

5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,

d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,

Ak som získala hypotekárny úver, na túto konk. nehnutelnosť, kt. predávam, tak potom i poplatky banke vzniknuté s poskytnutím úveru, úroky z úveru, sú mojimi preukázateľne vynaloženými výdavkami.

Ja ich priamo priraďujem k nehnuteľnosti. Tým, že platím úroky, nejde o môj výdavok na osobné účely. JA som povinná ich platiť, ......
Ak ide o úver dlhodobý, iného typu, ktprý som získlala na iný účel ako na hypotéku, potom tieto úroky by neboli súčasťou výdavkov.

Ak by som predávala nehnutelnosť, na kt. sa nevzťahuje oslobodenie, započítala by som tam všetky výdavky, kt. s ńou súviseli, samozrejme, že musia byť preukázatelné.
Do výdavkom nezapočítavame istinu z úveru, pozor!
pietro2009
27.11.09,16:39
Hmm.... no takze mame dve rozne odpovede. Ja osobne by som sa priklanal k odpovedi Betky. Priradil by som to skor k bodu a) ako k bodu d) nakolko mi prekaza slovo "predajom" vo vete "ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci". Bude to tak spravne ?

PS: Taka perlicka... pokial sa nemylim tak v Spojenych statoch sa daju uroky odpocitavat od zakladu dane na rocnej baze pri cerpani uveru na kupu nehnutelnosti.... ale to je len ako zaujimavost :)
2danculik
17.02.12,16:51
Na otázku odpočítania úrokov mi finančná správa SR odpísala nasledovné

Výdavky, ktoré je možné uplatniť ako položku znižujúcu základ dane pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti, sú vymedzené v § 8 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“).Predmetné výdavky sa uplatňujú v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti a v závislosti od účelu, na aký bola nehnuteľnosť využívaná.
Podľa § 8 ods. 5 písm. f) ZDP je k príjmom z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti možné uplatniť výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku. Medzi tieto výdavky by bolo možné zahrnúť aj úroky z úverov od stavebných sporiteľní resp. hypotekárne úvery, ktoré sú poskytované výlučne za účelom kúpy nehnuteľností.
Pre ich uznanie ako daňového výdavku musí byť splnená podmienka
- súvislosti ich vynaloženia s konkrétne predávanou nehnuteľnosťou (úver poskytnutý na obstaranie/kúpu tejto predávanej nehnuteľnosti)
- skutočného preukázateľného vynaloženia výdavku k príjmu z predaja nehnuteľnosti, čo však nie je dodržané vtedy, ak daňovník uplatní výdavky na skutočne nezaplatené úroky (úver spláca ďalej po predaní nehnuteľnosti, na ktorú bol poskytnutý) aj keď by mu potvrdila banka sumu, ktorú ešte má splatiť po predaji nehnuteľnosti, len aby si ich mohol uplatniť ako výdavok k príjmu z predaja tejto nehnuteľnosti .

Súčasne uvádzame, že k príjmom dosiahnutým z predaja nehnuteľnosti je možné podľa § 8 ods.5 písm.d) ZDP uplatniť aj finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely.
Všetky tieto výdavky zároveň musia spĺňať podmienku uvedenú v § 8 ods.2 ZDP, a to že ide o výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, t.j. v tomto prípade na dosiahnutie príjmu z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti uvedeného v § 8 ods.1 písm.b) ZDP. Ak sú výdavky spojené s týmto druhom príjmu vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada – stratu teda na daňové účely nie je možné vykázať.

odb.služieb pre verejnosť
Kompetenčné centrum finančných operácií

info na linke 048/43 17 222
email: info@financnasprava.sk (info@financnasprava.sk)