belo72
12.11.09,13:07
Dobry den
Mam problem so zvysenou vlhkostou v byte v tehl. bytovke- mokre rohy. Stavba z r. 1964 - 36cm - tehla - omietka -plast. okna. Potrebujem poradit ake by bolo vhodne riesenie. Co by najlepsie pomohlo - zateplenie , lepsie odvetranie alebo zvysenie teploty v byte? Neviem ci je to pravda ale zateplovat poplystyrenom mi neodporucali ze sa este viac zvysi vlhkost.
Dakujem
ciners
12.11.09,12:14
Problem je, ze ste vymenili okna a steny ostali v povodnom stave. Cele to fungovalo,pokial bola dostatocna vymena vzduchu, s novymi oknami treba aj to zateplnenie ako pisete. Kedze sa jedna o bytovku, treba sa dohodnut so vsetkymi, potom projekt, poziadajte o dotaciu a moze sa zacat.
misomiso
12.11.09,12:15
Polystyrenom mozes zateplit ak das dostatocnu hrubku, (treba to zrata, no myslim, ze na tehlu by stacilo aj 10 cm) aby sa rosny bod dostal do polystyrenu.

Inak - velmi zalezi aj od "prevadzky" v byte, kolko tam byva ludi, ci sa tam vari, ci je tam digestor, co sa vovnutri susi v zime bielizen, ci su tam kvety, akvarium...

Ak je tam zvysene odparovane vody, tak casto nepomoze ani vetrat (pretoze typicke pocasie tychto dni je mrholenie, hmla a skoro 100% vlhkost). Ja som prave kupoval odvlhcovacku na principe klimy, za noc vyzbierala zo vzduchu 5l vody, ktoru normalne vylejes do umyvadla (navyse maz zadarmo destilovanu vodu).
ciners
12.11.09,12:27
Zase rosny bod :( Posudzuje sa rocna bilancia, este raz ROCNA BILANCIA VODNYCH PAR .
Kondenzácia vodnej pary a vyparovanie vlhkosti
zo stavebných konštrukcií
Kondenzácia vodnej pary a vyparovanie vlhkosti zo stavebných konštrukcií
sa stanovuje na základe difúzie vodnej pary.
Vodná para nekondenzuje v stavebnej konštrukcii vtedy, keď je
v každom mieste konštrukcie čiastočný tlak nasýtenej vodnej
pary pd,sat,x vyšší ako čiastočný tlak vodnej pary pdx . Platí teda:
p > p (Pa)
d,sat,x dx V prípade, že sa v konštrukcii vyskytujú miesta, kde čiastočný tlak
nasýtenej vodnej pary pd,sat,x je menší ako čiastočný tlak vodnej pary
pdx , kondenzuje v konštrukcii vodná para. Platí teda:
pd,sat,x ≤ pdx (Pa)
Bez kondenzácie vodnej pary v konštrukcii musia byť
navrhnuté strechy, stropy a steny, v ktorých by
skondenzovaná vodná para ohrozila ich požadovanú
funkciu:
g = 0
k kde gk je celoročné množstvo skondenzovanej vodnej pary
v konštrukcii v kg/(m2.rok).
S obmedzenou kondenzáciou vodnej pary v konštrukcii
možno navrhnúť strechy, stropy a steny, v ktorých sú
splnené všetky tieto podmienky:
a) skondenzovaná vodná para neohrozí požadovanú
funkciu konštrukcie;
b) ročná bilancia skondenzovanej a vyparenej vodnej
pary je priaznivá,
gk < gv
c) prípustné celoročné množstvo skondenzovanej
vodnej pary je :
• pre ostatné konštrukcie (napr. aj obvodové plášte)
gk ≤ 0,5kg/(m2.rok)
• pre jednoplášťové strechy gk ≤ 0,1kg/(m2.rok)
Zásady navrhovania obvodových konštrukcií z hľadiska
difúzie vodnej pary sú tieto:
 relatívnu vlhkosť vzduchu v miestnosti možno znížiť účinným
vetraním alebo úpravou vzduchu (klimatizáciou),
 na vnútornej strane sa nemajú umiestňovať tepelnoizolačné vrstvy,
 vrstvy s veľkým difúznym odporom (hutné materiály) sa majú
umiestňovať na vnútornej strane (teplej strane), pretože zabraňujú
vnikaniu pary do konštrukcie,
 ak je na vnútornej strane konštrukcie tepelnoizolačná vrstva, treba
pred ňu umiestniť parozábranu,
 parotesné zábrany (fólie s veľkým difúznym odporom) sa umiestňujú
na teplú stranu konštrukcie,
 ak je na vonkajšej strane konštrukcie vrstva s veľkým difúznym
odporom, je potrebné umiestniť parozábranu na vnútornej strane,
 kondenzáciu v konštrukcii možno eliminovať vytvorením otvorenej
vzduchovej vrstvy pred vrstvou s veľkým difúznym odporom na
vonkajšej strane.
belo72
12.11.09,12:50
Takze uz pri tychto teplotach ake su v tomto obdobi a pri tehle 36 cm sa tvorit rosny bod ? Takze radite zateplit ? Ak pouzijem polystyren nezvysi sa este viac vlhkost?
ciners
12.11.09,13:14
Toto nie je problem vysokej vlhkosti v zmysle napriklad bazenova miesnost. Vznika to v rohoch, rohy predstavuju geometricky tepelny most, to znamena, ze povrchova teplota je tam mensia,ako je teplota rosneho bodu. Tym, ze zateplite, povrchova teplota sa zvysi a para nebude v rohoch kondenzovat.
belo72
12.11.09,13:34
Toto nie je problem vysokej vlhkosti v zmysle napriklad bazenova miesnost. Vznika to v rohoch, rohy predstavuju geometricky tepelny most, to znamena, ze povrchova teplota je tam mensia,ako je teplota rosneho bodu. Tym, ze zateplite, povrchova teplota sa zvysi a para nebude v rohoch kondenzovat.

Takze nehrozi ze po zatepleni sa zvysi vlhkost lebo uz tak je dost vysoka - pohybuje sa medzi 60-70% niekedy aj viac ak sa susi pradlo v byte.
vladoziak
12.11.09,15:36
vlhkost treba odvetrat,ostatne uz popisal ciners.
VETRAT,VETRAT,VETRAT alebo decentralna rekuperacna jednotka
220870
12.11.09,15:59
Súhlasím so všetkým čo popísal Ciners.
Ak ste okná ste menili tento rok a už pri takýchto teplotách máte problém s vlhkosťou a ak bude tuhá zima sa pripravte na šok.Všetko čo je teraz vlhké bude mokré .Vyzrážaná voda v rohoch a kútoch miestností dokáže narobiť nádherné fľaky.Tieto tehlové bytovky poznám , vo väčšine prípadov sa stavali od buka do buka.Celý váš problém je v tepelných mostoch .A tých sa zbavíte jedine zateplením celého obvodového plášťa bytovky.Vetranie vám moc nepomôže.
V
belo72
12.11.09,16:01
Takze dal som plast. okna , dam poplystyren aby nebol unik tepla cez mur a potom to teplo vypustim cez okno :) Rekuperacna jednotka asi byt neporiesi len izbu v ktorej je namontovana a centralna - vela prerabania. Pozeral som po nete nieco na tuto temu okrem ineho som nasiel aj toto : www.youtube.com/watch?v=6KnSoXMdTRI
http://www.nezatepluj.sk/index.html
Tak sa mi zda ze zateplenim je to z kaluze do blata.
belo72
12.11.09,16:04
Este som si vsimol ze ked topim v kozube nemam s vlhkostou problem.
220870
12.11.09,16:16
Kozub krb kachle atd.... prirodzeným spôsobom odsávajú z interiéru domu ,bytu vzduch, spolu s vlhkosťou ,ktorú obsahuje.To samé digestor.
misomiso
12.11.09,16:28
Polystyrenom mozes zateplit ak das dostatocnu hrubku, (treba to zrata, no myslim, ze na tehlu by stacilo aj 10 cm) aby sa rosny bod dostal do polystyrenu.

Inak - velmi zalezi aj od "prevadzky" v byte, kolko tam byva ludi, ci sa tam vari, ci je tam digestor, co sa vovnutri susi v zime bielizen, ci su tam kvety, akvarium...

Ak je tam zvysene odparovane vody, tak casto nepomoze ani vetrat (pretoze typicke pocasie tychto dni je mrholenie, hmla a skoro 100% vlhkost). Ja som prave kupoval odvlhcovacku na principe klimy, za noc vyzbierala zo vzduchu 5l vody, ktoru normalne vylejes do umyvadla (navyse maz zadarmo destilovanu vodu).


Zase rosny bod :( Posudzuje sa rocna bilancia, este raz ROCNA BILANCIA VODNYCH PAR .


Ved prave preto som pisal o tom, ze zalezi hlavne n atom, kolko sa tam generuje vodnej pary. Ak sa tam denne susi bielizen pre napr. 4 clennu rodinu a pravidelne vari, tak je to poriadny rozdiel oproti tomu, ze tam napr. byvaju dvaja ludia, ktori sa stravuju zvacsa mimo byt.
Milan.Žiška
12.11.09,17:54
Pre podrobný výpočet potrebuješ zadať aj vlhkosti v % a tie do výpočtu stanovuješ ty, teda zadefinuj vyššiu relatívnu vlhkosť interiéru a výpočet "nepustí".
PS: V panelových bytoch si sťažujú na nízku vlhkosť a následne alergie,astmy.... Ja osobne používam zvhčovač vzduch.
belo72
12.11.09,18:16
Pre podrobný výpočet potrebuješ zadať aj vlhkosti v % a tie do výpočtu stanovuješ ty, teda zadefinuj vyššiu relatívnu vlhkosť interiéru a výpočet "nepustí".
PS: V panelových bytoch si sťažujú na nízku vlhkosť a následne alergie,astmy.... Ja osobne používam zvhčovač vzduch.

Mat tvoj problem :) Ak chces mozem ti balit moj vzduch - garantovana dlhotrvajuca vlhkost :)
belo72
12.11.09,18:24
Takze v podstate ak bude dobre odvetrane nebudem mat problem. Aka max. relat. vlhkost moze byt aby sa nezrazala voda na stenach ak nezateplim bytovku (ak neco take sa da urcit)?
220870
12.11.09,18:46
Takze v podstate ak bude dobre odvetrane nebudem mat problem. Aka max. relat. vlhkost moze byt aby sa nezrazala voda na stenach ak nezateplim bytovku (ak neco take sa da urcit)?
Zopakujem .Vetranie pomôže ,ale asi tak z 20%.Zbytok sú tepelné mosty a s tým ...jedine oprava fasády a ak ste na vrchu bytovky tak aj stropu.Poznám tie murované bytovky ,ako svoje topánky
ciners
12.11.09,18:48
Treba si uvedomit, ze vlhkost vzduchu v percentach nie je nejake absolutne cislo,ale prislucha k teplote vzduchu. Vymenili ste okna, treba zvysit teplotu pri stenach ana stenach a to tym, ze zateplite. Ak sa bojite toxicity polystyrenu, ja vam vrelo odporucam mineralnu cadicovu vlnu. Vetrat treba tak ci tak, je to hygienicke kriterium bez ohladu na vlhkost. Moderne obalove konstrukcie vyzaduju trosku iny pristup k vetraniu, rano a vecer kratkodobo prudko vyvetrat a bude dobre. Ja vetram aj castejsie, lebo vydychany vzduch ma uspava :D
jojkoz
12.11.09,20:30
Ak je tam zvysene odparovane vody, tak casto nepomoze ani vetrat (pretoze typicke pocasie tychto dni je mrholenie, hmla a skoro 100% vlhkost).

vonku sice moze byt 100 % vlhkost - ale pri nizkych teplotach ! - to jest do 10 st. Pri ohriati na izbovu teplotu nad 20 st. je jasne ze sa relativna vlhkost vyrazne znizi ( teply vzduch poberie viac vlhkosti ako studeny - preto sa to vola relativna vlhkost)

(tabulku si hadam kazdy dokaze najst sam ;)
jojkoz
12.11.09,20:33
Pozeral som po nete nieco na tuto temu okrem ineho som nasiel aj toto : www.youtube.com/watch?v=6KnSoXMdTRI (http://www.youtube.com/watch?v=6KnSoXMdTRI)
http://www.nezatepluj.sk/index.html
Tak sa mi zda ze zateplenim je to z kaluze do blata.

Zrovna strankam s podobnymi zazracnymi natermi by som sa zdaleka vyhol ;)
Skus si najst odborne clanky na tieto natery , prip. skusky - a zistis to co ti vravi aj logika ze to skratka fungovat nemoze.

Pisu tam o zvyseni vlhkosti pri vymene okien - s tym samozrejme vsetci suhlasia - ved preto sa okna menia - ale splietat tam zvysenie pri zatepleni neprievzdusnym materialom :D - este ze tie steny su prievzdusne - cez steny prejde AZ 4 % vlhkosti - ale zatial mi aj tak nikto nedal odpoved na to ktorym smerom a peco :D - Na vetranie su okna alebo rekuperacia.
misomiso
12.11.09,21:59
vonku sice moze byt 100 % vlhkost - ale pri nizkych teplotach ! - to jest do 10 st. Pri ohriati na izbovu teplotu nad 20 st. je jasne ze sa relativna vlhkost vyrazne znizi ( teply vzduch poberie viac vlhkosti ako studeny - preto sa to vola relativna vlhkost)

(tabulku si hadam kazdy dokaze najst sam ;)

Ano, ale prave napr. na jesen, ak je vonku + 10 st. mrholenie alebo dazd, tak ohriatim z 10 na 20 st. ta vlhkost neklsene nejak radikalne. Samozrejme ze vetranie aj v takomto pocasi ma nejaky zmysel, ale vela nie az taky velky, ako ked je sucho.
misomiso
12.11.09,22:49
Ozaj - prislusna tabulka by ma zaujimala - myslim tabulku nasytenia vzduchu pri roznych teplotach.
belo72
13.11.09,07:13
Spocital uz niekto co to vsetko stoji - nove okna , fasada, rekuperacia? Vedla maju taku istu bytovku kuria drevom, maju stare okna... a nikto sa netrapi s vlhkostou. Ak si zoberiem kolko stoji kurenie drevom a kolko plynom + vsetky nove veci tak zacinam pochybovat ci ma zmysel zateplovat stare budovy a kurenie v kozube to je ine teplo ako radiatorove.
misomiso
13.11.09,07:16
No ked sa ti chce nosit drevo do strvrteho poschodia, tak v pohode. Ale to uz potom lepsie odstahovat sa do drevenice - to uz ta romantika nema chybu nie?
jojkoz
13.11.09,07:21
Ozaj - prislusna tabulka by ma zaujimala - myslim tabulku nasytenia vzduchu pri roznych teplotach.

Narychlo som nasiel napr tento graf

http://www.asb.sk/?gallery=1641&image=10512

z neho vyplyva ze relativna vlhkost 100% pri 10 st. po ohriati vzduchu na 20 st. klesne pod 55% .....
belo72
13.11.09,07:29
Bytovka je 2 posch. :) Drevo si nosim nerobi mi to problem - trosku manul. prace nikoho nezabije. Ale nejde o to rozmyslam ci by to neporiesila kotolna na drevo a zvysenie teploty v bytoch - za tie peniaze co kurim plynom vyhrejem izby na "30 stup." a nehovorim co by stalo spravit rozvod vzduchotechniky a zateplenie bytovky aj ked to zateplenie by mozno nebolo na skodu len sa bojim ze sa zvysi este viac vlhkost.
jojkoz
13.11.09,07:33
Spocital uz niekto co to vsetko stoji - nove okna , fasada, rekuperacia? Vedla maju taku istu bytovku kuria drevom, maju stare okna... a nikto sa netrapi s vlhkostou. Ak si zoberiem kolko stoji kurenie drevom a kolko plynom + vsetky nove veci tak zacinam pochybovat ci ma zmysel zateplovat stare budovy

A robota s drevom ? Stale prikladanie ? Myslel si aj na starobu ? .....
Ono tazko sa da vsetko prepocitavat len na navratnost - ide aj o pohodlie o vacsiu istotu ( mensie naklady - nikde nema nikto zarucene kolko bude zarabat - kolko bude stat ktora energia ... )
So zateplenim sa vacsinou opravuje a "skrasluje aj fasada" ...

Vela veci clovek meni bez toho aby pocital navratnost ( oblecenie, auto, televizor ...........)



a kurenie v kozube to je ine teplo ako radiatorove.

Co je na tom teple ine ? - teplo je uplne rovnake. Akurat pri kozube je vacsi hic.
Myslis skor atmosferu ( coz s teplom samotnyma zateplenim nema moc spolocne) - ale jednak vsetkych to oslovovat nemusi a bohuzial v dnesnom uponahlanom svete na to vacsina ani nema cas.
Navyse je problem s "bordelom" z dreva, prach prip. aj trochu dymu pri prikladani .... ....
Navyse vsade sa ani pouzit neda ;)

(aby to nevyzeralo ze hanim krby - taktiez sa mi to paci a taktiez ho mam - ale nemyslim si ze to musi oslovit kazdeho ;)
jojkoz
13.11.09,07:34
zateplenie bytovky aj ked to zateplenie by mozno nebolo na skodu len sa bojim ze sa zvysi este viac vlhkost.

Opakujem - cez steny prejde MAX. 4% vlhklosti - tak ako to moze zvysit vlhkost vnutri ?
belo72
13.11.09,07:54
Ako je zo zvysenim teploty pomoze? To zateplovanie nezatracujem a potrebujem opravit fasadu len citam rozne nazory na zateplovanie tak sa bojim a nakoniec to nestoji 10€ takze chcem aby to bolo dobre. Vie niekto ako je to teraz s tymi dotaciami na zateplenie, je to este aktualne a kolko prispievaju?
jojkoz
13.11.09,08:05
Zvysenie teploty vzduchu znizuje relativnu vlhkost.
Vyssia povrchova teplota stien znizuje riziko kondenzacie vody.
ciners
13.11.09,10:12
Zvysenim teploty nedosiahnes nic, to je teoreticka rovina, nemozes predsa kurit na 30 stupnov, to nie je pohodlne. Zateplit treba aspon haklive miesta ako su vence,preklady atd- mineralnou vlnou a mas pokoj s kondenzaciou.
belo72
13.11.09,13:41
Co sa tyka dotacii na zateplenie ma s tym niekto nejake skusenosti?
belo72
12.05.10,12:58
Tejto zimy som kúril drevom v kozube. Vlhkosť sa zázračne vytratila , dokonca som musel použiť zvlhčovač vzduchu / niekedy padla vlhkosť na 35 % :)) / Mal som v byte príjemne teplo a drevo ma vyšlo na celú zimu 230€. Takže za náklady na zateplenie a rekuperáciu môžem topiť niekoľko 10 rokov :)) Tým nechcem povedať že zateplenie nemá význam, ale v mojom prípade / tehlová bytovka a plast. okna / sa mi to zdá byť zbytočne drahé riešenie. Takže jedno z riešení pre tých čo majú možnosť je kozub.
tibor.
12.05.10,13:26
cez zimu som meral vlhkost tromi vlhkomermi a skusal co najviac pomaha - bezna obyvacka.
Po x-pokusoch bolo najucinnejsie najlacnejsie riesenie - mikrovetranie.
Okno bolo "pootvorene" nonstop. na vzduchu v miestnosti to bolo hned citit. Teplota na vsetkych vlhkomeroch nepoklesla priemerne o viac ako 0,3 stupna.
Vlhkost klesla z povodneho priemeru 85 na 65, pritom sa nemenil sposob vykurovania, obyvania, a vonkajsia teplota bola tiez zhruba rovnaka. Jednalo sa o tyzdenne merania..
belo72
12.05.10,13:41
Mikrovetranie dostatočne neriešilo kondenzáiu vodných pár na stenách.
jojkoz
13.05.10,09:17
A hlavne ked je velka zima vonku tak je o dost studensie okolie tej mikrovetracky - kde nasledne velmi rychlo voda kondenzuje.
tibor.
13.05.10,13:18
s tym okolim nesuhlasim. pred tym ako som ju maval otvorenu boli okna prakticky stale mokre, po otvoreni mikrovetrania ani kvapka skondenzovanej vody.
Stale pisem len z mojich skusenosti a z par oknami... V inych pripadoch sa to moze lisit a nerobit dobre. U mna to v zime fungovalo velmi dobre.
belo72
17.05.10,11:33
Každopádne z mojej skúsenosti plastové okná znížia spotrebu energie na teplo ale zvýšia vlhkosť v byte. Ak je zvýšená vlhkosť pocitovo je vám chladnejšie pri rovnakej teplote a o tvorbe pliesni netreba ani hovoriť. Pri mikrovetraní sa vlhkosť o niečo zníži, ale zníži sa aj teplota v byte, takže treba viac pritápať. Zateplenie asi veľa toho neporieší bez rekuperácie. Takže ak si spočítate všetky náklady zrejme neušetrite nič, kedže všetko má svoju životnosť. Samozrejme je to iné v panel. domoch kde je suchý vzduch a tenké múry alebo kde okná „vypadávajú z rámu“. Zo starého nové nespravíš. Takže ak chcete niečo ušetriť za teplo a máte na to podmienky / v starších budovách väčšinou sú / odporúčam vymeniť okná / môžu byť aj plastové / a kúriť v kozube / v peci / čím sa zabezpečí cirkulácia vzduchu a zníži vlhkosť. Pri novostavbách je situácia určite iná.
andiablo
17.05.10,15:01
no pekná sprostasť. EPS nie je škodlivý lebo je stabilizovaný. Ja by som potom mohol pokojne tvrdiť že aj PVC je nebezpečné lebo sa vyrába z nebezpečných látok a tieto látky vznikajú aj pri jeho výrobe :-D
doktor01
17.05.10,18:25
Súhlasím len čiastočne. Bývam v panelovom dome z roku 1990. Dali sme na radu odborníka ako ušetriť náklady na vykurovanie a vymenil okná za plastové. Objavilo sa rosenie okien, ďalší odborník odporučil zateplenie, Zateplili sme minerálnou vlnou 10 cm. Rosenie okien pokračuje a objavili sa plesne. Začali sme omnoho viac vetrať a zvýšili sme izbovú teplotu na 22 C (v zime). Náklady enormne vzrástli. Nepomohlo, dokonca čim bola vyššia teplota a viac sa vetralo, tým sa stav viac zhoršoval. Obrátili sme sa na ďalšieho odborníka a na jeho odporúčanie namontovali digitálne vlhkomery (do každej izby + von). Po určitom čase sme zistili, že vonkajšia vlhkosť podľa merania je v 90% (v zime) vyššia ako vnútorná v byte. Tak potom ako to vlastne je? Naše meranie poukazuje, že vetranie a zvýšenie teploty nemalo pozitívny účinok na vlhkosť v byte. Rôzne tabuľky na internete vyzerajú presvedčivo ale skúste si to overiť a možno budete prekvapený ako ja. Nechcem tvrdiť, že niektorých prípadoch nie je problémom nedostatočné vetranie, len prosím nepreceňujte význam vetrania. 95% odborníkov Vám bude tvrdiť, že vysoká vlhkosť v panelových bytoch je spôsobená nízkou teplotou v byte a nízkou vertatelnostou v izbách.:eek: No nie je to celkom tak. Problém zrejme bude aj v nevhodnosti niektorých moderných materiálov a ich používanie v neodskúšaných podmienkach v panelových domov. Očakávam, že problém vlhkosti v panelových bytoch sa o pár rokov stane obrovským problémom.
PS: Vynakladáme nemalé finančne prostriedky s cieľ niečo ušetriť. Ukazuje sa, že v konečnom dôsledku nejde o ušetrenie.
:cool:
220870
18.05.10,04:09
Súhlasím len čiastočne. Bývam v panelovom dome z roku 1990. Dali sme na radu odborníka ako ušetriť náklady na vykurovanie a vymenil okná za plastové. Objavilo sa rosenie okien, ďalší odborník odporučil zateplenie, Zateplili sme minerálnou vlnou 10 cm. Rosenie okien pokračuje a objavili sa plesne. Začali sme omnoho viac vetrať a zvýšili sme izbovú teplotu na 22 C (v zime). Náklady enormne vzrástli. Nepomohlo, dokonca čim bola vyššia teplota a viac sa vetralo, tým sa stav viac zhoršoval. Obrátili sme sa na ďalšieho odborníka a na jeho odporúčanie namontovali digitálne vlhkomery (do každej izby + von). Po určitom čase sme zistili, že vonkajšia vlhkosť podľa merania je v 90% (v zime) vyššia ako vnútorná v byte. Tak potom ako to vlastne je? Naše meranie poukazuje, že vetranie a zvýšenie teploty nemalo pozitívny účinok na vlhkosť v byte. Rôzne tabuľky na internete vyzerajú presvedčivo ale skúste si to overiť a možno budete prekvapený ako ja. Nechcem tvrdiť, že niektorých prípadoch nie je problémom nedostatočné vetranie, len prosím nepreceňujte význam vetrania. 95% odborníkov Vám bude tvrdiť, že vysoká vlhkosť v panelových bytoch je spôsobená nízkou teplotou v byte a nízkou vertatelnostou v izbách.:eek: No nie je to celkom tak. Problém zrejme bude aj v nevhodnosti niektorých moderných materiálov a ich používanie v neodskúšaných podmienkach v panelových domov. Očakávam, že problém vlhkosti v panelových bytoch sa o pár rokov stane obrovským problémom.
PS: Vynakladáme nemalé finančne prostriedky s cieľ niečo ušetriť. Ukazuje sa, že v konečnom dôsledku nejde o ušetrenie.
:cool:
Presne ste to napísali.Ja to tu opakujem dookola .Kde sa podela jednoduchosť a prostosť stavebníkov.Každý k...t a dealer je schopný presvedčiť slovenských stavebníkov o výnimočnosti svojho produktu a všetci to žerú aj s nvijákom.Pritom sa kombinuje nekombinovateľné.Potom sa len pláta jedno cez druhé,keď vám nepomohla jedna záplata skúste druhú.Difúzne "Hermeticky " uzatvorené budovy najmä výškové bezpodmienečne potrebujú vnútornú klimatizáciu a nútené odvetranie priestorov.To nikto tým čo zateplujú nepovie.
jojkoz
18.05.10,18:14
Po určitom čase sme zistili, že vonkajšia vlhkosť podľa merania je v 90% (v zime) vyššia ako vnútorná v byte. Tak potom ako to vlastne je?

Uz to tu sice isto bolo ale

Vite preco sa tej vlhkosti hovori RELATIVNA vlhkost ?

Pretoze studeny vzduch poberie ovela menej vodnej pary ako teply.

Takze aj ked mate v zime vonku 90 % pri -10 st.C tak po ohriati na +20 st. C uz ma vlhkost len povedzme 20 % !!! ( len tak odhadom - kuk na graf ;) )

http://www.asb.sk/portal//UserFiles/Image/stavebnictvo/poruchy-a-opravy/poruchy-drevenych-podlah//obr1-big-image.jpg
fenixtrade
23.11.10,08:10
cez zimu som meral vlhkost tromi vlhkomermi a skusal co najviac pomaha - bezna obyvacka.
Po x-pokusoch bolo najucinnejsie najlacnejsie riesenie - mikrovetranie.
Okno bolo "pootvorene" nonstop. na vzduchu v miestnosti to bolo hned citit. Teplota na vsetkych vlhkomeroch nepoklesla priemerne o viac ako 0,3 stupna.
Vlhkost klesla z povodneho priemeru 85 na 65, pritom sa nemenil sposob vykurovania, obyvania, a vonkajsia teplota bola tiez zhruba rovnaka. Jednalo sa o tyzdenne merania..

zaujimalo by ma aku si mal spotrebu tepla, kedze teplota neklesla a teply vzduch sa vytlacal von z miestnosti ci si nedoplacal potom za teplo
Matias.S
23.11.10,11:16
Presne ste to napísali.Ja to tu opakujem dookola .Kde sa podela jednoduchosť a prostosť stavebníkov.Každý k...t a dealer je schopný presvedčiť slovenských stavebníkov o výnimočnosti svojho produktu a všetci to žerú aj s nvijákom.Pritom sa kombinuje nekombinovateľné.Potom sa len pláta jedno cez druhé,keď vám nepomohla jedna záplata skúste druhú.Difúzne "Hermeticky " uzatvorené budovy najmä výškové bezpodmienečne potrebujú vnútornú klimatizáciu a nútené odvetranie priestorov.To nikto tým čo zateplujú nepovie.

Rad by som aj ja vedel ako riešiť náš podobný broblém:
Bývame v panelovom dome cca tiež z roku 1990. My sme tiež menili na chodbách okná za plastové. No problém sme už mali predtým s kondenzom v medzistrešnom priestore (strešný palen - panel nad bytom) tento medzipriestor cca 50 cm. Stupačky sú pre náš bytový dom 2 pre každý vchod samostatne a posledným návrhom bolo ich výmena a repasia. Problém je, že už sme menili samočinné ventilátori na základe požiadavky družstva, ktoré tvrdilo, že toto je postačujúce riešenie pre odstránenie plesní v horných bytoch. To však bohužiaľ nepomohlo. Nasledovalo zateplenie 2 stien daného bytu polystyrénom. Či to pomôže nievieme posúdiť až v zime. No začal sa tento problém už šíriť aj do ďalších bytov na danom poschodí. Riešenie je neuričté a oslovené firmy sa v tomto dosť líšia. Ako postupovať ? .... Ide hlavne o to, aby sme nevyhadzovali peniaze von oknom za niekoho pokusy ....
Paťo offroad 1971
23.11.10,16:52
Podla môjho nazoru sa treba venovať kritickym miestam na konštrukcii domu.kďe sa už objavili pliesne v prvom rade je treba stenu ozdraviť a potom použiť vhodnu kryštalicku látku ktory dokaže kryštalizovať po celej hlbke muriva a vyrovnavať si tepelne mosty,upravovať vlhkosť v murive a konzervovať ho.
lucia.sal
02.12.12,14:39
Dobrý deň, potrebujem rada. bývame v staršom tehlovom byte nad pivnicami. máme veľmi veľkú vlhkosť. mokré podlahy, koberce. okná su stále orosené, steny plesneju. aký typ odvlhčovača by nám pomohol?? alebo ako vyriešiť tento problém. vetráme stále ale nepomáha to, v byte je teplota 25C. ďakujem za všetky odpovede
lapejko
02.12.12,14:51
rekuperačná jednotka
juraj:-)
02.12.12,18:09
Ja by som tiež poprosil o radu. Ide o to, ako vyriešiť problem vhlnutia okien. Okna sú eurookna, staršieho data asi 10 rokov. čiastočne vyriešim problem vytviahnutím žalúzií, avšak v izbe kde spím su zarosene ráno vždy. Ráno nazbieram celkom pekne množstvo vody. Najlepším riešením je vymeniť okna a asi k tomu dojde, len dovtedy by som toto potreboval aspoň čiastočne vyriešiť.
fortunka
02.12.12,18:14
NO ak sa možem zastarať do témy, my sme si kúpilli starší byt v tehlovom bytovom dome, také klasické dvojizbáky... od začiatku nehorázne problémy s vlhkosťou, plesňami... okná kompletne mokré až po vrch každý deň (plastové-neviem aké, menil predošlí majiteľ) dokonca keď som odsunula skriňu pleseň bola až do mojej výšky... okamžite sme sa zbalili a nabehli murári.. steny sa obili, nahodil sa na to špeci izolačný materiál, paropriepustná stierka aj farba. Hotovo, dorobené... steny nevlhnú, neplesnivejú.. okná som vyriešila tými tabletkami cerezitu... mam šupnuté tie nádobky na parapetoch (no úžasné to je.. ale čo už). Pomáha to viac ako klimatizácia, ktorú dal priateľ kvoli tomuto namontovať. Tento rok sme prerábali nejaké malé veci v kuchyni, museli sme odbiť z tej steny a bola som prekvapená, že ani matroš ani to pod ním plesnivé nebolo...
Jediná moja povinnosť je vetrať a nesušiť prádlo v byte :)
lucia.sal
02.12.12,18:22
Takýto byt máme my, tak asi na jar sa pustíme do rekonštrukcie. ďakujem za radu
220870
02.12.12,18:33
Dobrý deň, potrebujem rada. bývame v staršom tehlovom byte nad pivnicami. máme veľmi veľkú vlhkosť. mokré podlahy, koberce. okná su stále orosené, steny plesneju. aký typ odvlhčovača by nám pomohol?? alebo ako vyriešiť tento problém. vetráme stále ale nepomáha to, v byte je teplota 25C. ďakujem za všetky odpovede
Musíte zatepliť.
Sarah Jacqueline
05.12.12,11:45
Ahojte.Mam presne ten isty problem. Zarosene okna,voda na okrajoch steny pri oknach,v kazdej izbe bytu. Vetram casto ale kratko s uplne otvorenymi oknami. Topime stale,v kazdej izbe. Zijeme v anglicku takze tu su ich skvele elektricke radiotori ktrore funguju na principe,nahriat teplo v noci ,vypustat cez den ,takze sa tu topi 24h. No nedokazeme sa zbavit vlhkosti. Kedze som v cudzine a tu cudzinec nema vela prav tak pochybujem ze niekto bude pocuvat to ze chcem zateplit bytovku. Planujem si kupit digitalny vlhkomer ale myslim ze tie cisla budu zarazajuce. Takze vobec netusim ako sa zbavit vlhkosti. Jedine asi kupit ten pristroj na odsavanie vlhkosti,ale do kazdej izby?tu to zas nie je financne najlacnejsie.Mate este nejaku inu radu?
alltracboy
05.12.12,12:09
lacnejsie by bolo zohnat odvlhcovac.. ale nie tu traposinu na tabletky, ale klasicky elektricky s kompresorom. V anglicku nema moc zmysel zateplovat kedze tam skoro nemrzne. Problem je, ze tam asi bude dost vlhko od oceanu, takze tazko nieco vysusat ked vonku mas mozno aj 80% vlhkost. Anglani co som pocul moc nekuria, takze inak sa rosi anglicanovy ked kuri na 16 stupnov a inak sa rosi slovenke ktora tam mrzne a vykuruje na 23
marleau
05.12.12,12:19
Pri difúzne zatvorenej konštrukcii domu,takej,ktorá má za sebou úspešne blower door test,neexistuje problém s vlhkosťou.Bez dodatočného vetrania,klímy alebo rekuperácie.Kde sa berie toľko vlhkosti v týchto stavbách?
brodozz
05.12.12,12:47
Ahojte poradaci nikde tu neni spomenute susenie muriva spolocnostou aqwapol Prievidza,mate dakto realne skusenosti,ja to mam instalovane uz 2 roky a zebych bol max.spokojny nemozno povedat,dom je na neodizolovanych kamenych zakladoch+pristavba je uz z izolaciou.stredovy mur(nepalena tehla) je v rohu do vysky 30cm viditelne navlhnuty,technik od aqwapolu povedal ze toje povrchova vlchkost,pliesen tam neni al nam sa to takto nepozdava,Tak ak ma niekto realne skusenosti z touto spolocnostou prosim prispejte komentom,dakujem.
marleau
05.12.12,12:52
Ahojte poradaci nikde tu neni spomenute susenie muriva spolocnostou aqwapol Prievidza,mate dakto realne skusenosti,ja to mam instalovane uz 2 roky a zebych bol max.spokojny nemozno povedat,dom je na neodizolovanych kamenych zakladoch+pristavba je uz z izolaciou.stredovy mur(nepalena tehla) je v rohu do vysky 30cm viditelne navlhnuty,technik od aqwapolu povedal ze toje povrchova vlchkost,pliesen tam neni al nam sa to takto nepozdava,Tak ak ma niekto realne skusenosti z touto spolocnostou prosim prispejte komentom,dakujem.
Spoločnosť pravdepopodobne vysuší vlhkú stenu,ale neodstráni primárny zdroj vlhkosti.Ten bude niekde v zemi v kombinácii so vzdchom v miestnosti.
Sarah Jacqueline
05.12.12,15:47
lacnejsie by bolo zohnat odvlhcovac.. ale nie tu traposinu na tabletky, ale klasicky elektricky s kompresorom. V anglicku nema moc zmysel zateplovat kedze tam skoro nemrzne. Problem je, ze tam asi bude dost vlhko od oceanu, takze tazko nieco vysusat ked vonku mas mozno aj 80% vlhkost. Anglani co som pocul moc nekuria, takze inak sa rosi anglicanovy ked kuri na 16 stupnov a inak sa rosi slovenke ktora tam mrzne a vykuruje na 23

tie tabletky to je uplna somarina:D a zase taky odvhlcovac stoji dost a este do kazdej izby.planujeme sa odstahovat ale dovtedy asi budeme musiet zit vo vlhkosti :( .No mame plastove okna,clovek ocakava ze sa neco take stavat nebude. Aj ked je anglicko dost vlhka krajina,takto sa zit neda. Anglicania su hlupaci,su tu 100rokov pozadu...
arizona
05.12.12,16:00
Ahojte poradaci nikde tu neni spomenute susenie muriva spolocnostou aqwapol Prievidza,mate dakto realne skusenosti,ja to mam instalovane uz 2 roky a zebych bol max.spokojny nemozno povedat,dom je na neodizolovanych kamenych zakladoch+pristavba je uz z izolaciou.stredovy mur(nepalena tehla) je v rohu do vysky 30cm viditelne navlhnuty,technik od aqwapolu povedal ze toje povrchova vlchkost,pliesen tam neni al nam sa to takto nepozdava,Tak ak ma niekto realne skusenosti z touto spolocnostou prosim prispejte komentom,dakujem.

http://www.porada.sk/t79185-aquapol.html
http://www.e-filip.sk/Default.aspx?ContentID=1007&ThreadID=91045&sortBy=lastAnswer
http://www.modrastrecha.sk/forum/volne-diskusie/kto-ma-pristroj-na-vysusovanie-od-aquapol-chynorany/
http://www.biospotrebitel.sk/forum/tema/aquapol-1910
http://hnonline.sk/43-72515800-1-23756500-k00000_d-67
http://www.tvojdom.sk/aktuality/zo-sveta-stavby/magnetokineticke-vysusovanie-budov-bez-stavebnych-zasahov.aspx?dis=13701
arizona
05.12.12,16:07
Ahojte.Mam presne ten isty problem. Zarosene okna,voda na okrajoch steny pri oknach,v kazdej izbe bytu. Vetram casto ale kratko s uplne otvorenymi oknami. Topime stale,v kazdej izbe. Zijeme v anglicku takze tu su ich skvele elektricke radiotori ktrore funguju na principe,nahriat teplo v noci ,vypustat cez den ,takze sa tu topi 24h. No nedokazeme sa zbavit vlhkosti. Kedze som v cudzine a tu cudzinec nema vela prav tak pochybujem ze niekto bude pocuvat to ze chcem zateplit bytovku. Planujem si kupit digitalny vlhkomer ale myslim ze tie cisla budu zarazajuce. Takze vobec netusim ako sa zbavit vlhkosti. Jedine asi kupit ten pristroj na odsavanie vlhkosti,ale do kazdej izby?tu to zas nie je financne najlacnejsie.Mate este nejaku inu radu?
V Anglicku si jednoducho musis na vlhkost zvyknut. Tam je vlhkych takmer 90% domov a bytov.Vlhka klima, takmer denne prsi,slnko nevidis.Kedy sa ma dom vysusit?
Anglicania sa s tym naucili zit, netrapi ich to...riesit to nebudu.

Mozno by ti pomohol elektr. odsavac vlhkosti.Nemusis kupovat do kazdej izby, staci kupit jeden silnejsi . V papamertoch byva uvedene, na kolko m2 to sluzi.
Ale zerie to moc elektriny,takze ziada vyhra...
marko182
05.12.12,16:25
Mozno by ti pomohol elektr. odsavac vlhkosti.Nemusis kupovat do kazdej izby, staci kupit jeden silnejsi . V papamertoch byva uvedene, na kolko m2 to sluzi.
Ale zerie to moc elektriny,takze ziada vyhra...

Relativna vlhkost tam velmi zriedka kedy klesne pod 60%, bezne je okolo 70%, takze ak aj odsaje vlhkost vnutri, tak pri vetrani sa ta vlhkost dostane naspat. A vetrat treba.
ace123
05.12.12,22:33
Nechapem otazke... ved ked je difuzne zatvorena a nemas dodatocne vetranie, ako sa ma ta vlhkost, ktoru vydychas, odpari sa co ja viem pri prani, zehleni, kupani, vareni, z polievania kvetin, odvetrat?
ace123
05.12.12,22:34
... odpovedal som na marleau: "Pri difúzne zatvorenej konštrukcii domu,takej,ktorá má za sebou úspešne blower door test,neexistuje problém s vlhkosťou.Bez dodatočného vetrania,klímy alebo rekuperácie.Kde sa berie toľko vlhkosti v týchto stavbách?", ale dalo mi to sem dolu...
marleau
06.12.12,06:41
Dodatočné vetranie som nemyslel digestor alebo nejaký ventilátor v kúpeľni,takisto sušenie prádla,tam by nútené vetranie nemalo chýbať.Myslel som všeobecnú prevádzku - dýchanie ústami,pokožkou...Polievanie kvetín - ak ich tam nie je veľa,tak príjemne zvlhčujú vzduch,ktorý može byť často suchý,ale ak ich je príliš moc,treba to riešiť vetraním.To sú extrémy.To,čo popisujú v zadaní témy,myslia snáď bežnú prevádzku.Alebo majú naozaj zvýšený zdroj vlhkosti (kvety,sušiak prádla,veľké akváriá) a neuvedomujú si následky.
Prirodzená vlhkosť sa pri difúzne zatvorenej konštrukcii vetrá prirodzeným sposobom,otvorením okna,použitím ventilačnej klapky,všeobecným použitím vchodových a balkónových (alebo terasových) dverí atď.A ak by sa v miestnosti nachádzalo napríklad na návšteve 8 ľudí dlhšiu dobu,tak je bežné,že sa priebežne vetrá,lebo vzduch je vydýchaný.
Sarah Jacqueline
06.12.12,10:01
V Anglicku si jednoducho musis na vlhkost zvyknut. Tam je vlhkych takmer 90% domov a bytov.Vlhka klima, takmer denne prsi,slnko nevidis.Kedy sa ma dom vysusit?
Anglicania sa s tym naucili zit, netrapi ich to...riesit to nebudu.

Mozno by ti pomohol elektr. odsavac vlhkosti.Nemusis kupovat do kazdej izby, staci kupit jeden silnejsi . V papamertoch byva uvedene, na kolko m2 to sluzi.
Ale zerie to moc elektriny,takze ziada vyhra...

S vlhkostou prichadza plesen.takze si na to urcite nemozem zvyknut.preto sa snazim najst nejake riesienie ktore mi pomoze zit v zdravom byte:( ale tu v anglicku asi nic nie je.elektrika uz je aj tak dost draha takze este platit navyse za elektrikcky odvhlcovac tak to sa asi radsej prestahujem:D
Mr55
06.12.12,13:58
Ja som riešil vlhkosť a plesne v 40-ročnom rodinnom dome. Po zateplení obyčajným polystyrenom (10-12 cm) vlhkosť a plesne zmizli. Vlhkosť na stenách sa objaví, len keď je vonku zima okolo -10 stupňov a menej. Inak sú steny pekne suché. Pred zateplením na niektorých miestach voda dokonca tiekla po stenách. Je to všetko o rosnom bode.
alchstuip
06.12.12,13:59
Prave vcera sme na domovej schodzi riesili vlhkost v bytoch - 6 rocny byrovy dom, betonovy skelet a tehlove murivo, zateplenie cca 10 cm polystyren, plastove okna. Mnohi susedia sa stazovali na vlhke steny, flaky, pliesne. Je to divne, ale ja mam problem opacny, suchy vzduch v byte. Okno v spalni sa mi obcas rosi, v spalni mam teplotu okolo 18°C, v obyvackokuchyni okolo 20 - 22. V byte normalne susim pradlo, tu huciacu vec v kupelni nepouzivam, digestor mam len filtracny, bez odsavania mimo bytu. Na radiator si musim davat mokry uterak, inak sa tam zle dycha. Na konci zimy ma dokonca sused vytopil (pol bytu mokreho) a za mesiac bolo sucho. Nechapem, ako mozu byt v ramci jedneho bytoveho domu take extremy, niekto ma plesnivy byt a niekto saharske sucho...
marleau
06.12.12,17:24
Prave vcera sme na domovej schodzi riesili vlhkost v bytoch - 6 rocny byrovy dom, betonovy skelet a tehlove murivo, zateplenie cca 10 cm polystyren, plastove okna. Mnohi susedia sa stazovali na vlhke steny, flaky, pliesne. Je to divne, ale ja mam problem opacny, suchy vzduch v byte. Okno v spalni sa mi obcas rosi, v spalni mam teplotu okolo 18°C, v obyvackokuchyni okolo 20 - 22. V byte normalne susim pradlo, tu huciacu vec v kupelni nepouzivam, digestor mam len filtracny, bez odsavania mimo bytu. Na radiator si musim davat mokry uterak, inak sa tam zle dycha. Na konci zimy ma dokonca sused vytopil (pol bytu mokreho) a za mesiac bolo sucho. Nechapem, ako mozu byt v ramci jedneho bytoveho domu take extremy, niekto ma plesnivy byt a niekto saharske sucho...
Niekto má okrajový byt (a nevetrá) a niekto má stredový byt (a vetrá).
fortunka
06.12.12,21:44
Niekto má okrajový byt (a nevetrá) a niekto má stredový byt (a vetrá).

Alebo ma okrajovy byt a vetra a aj tak ma vlhky byt.. lebo ma cely byt na severnu stranu :P Ako ja... proste smola, ked si budem kupovat dom, zoberiem si kompas :P Alebo si tam na den sadnem aby som to "videla" :)))

K tym tabletkam, jasne.. su drahsie ako odvlhcovac, ale kam ten odvlhcovac mam v byte postavit? :P 2 izbovom... namontovali sme kliamtizaciu, ktora rovnako vie odvlhcovat vzduch a vobec nepomohla... a ide mi na nervy :P Kto ma to hucanie v tom malom byte pocuvat.. a nechat sa ofukovat zo steny? :))) Najlepsie je prist na to preco to vlhne, mne domovnicka povedala ze oni to riesit nebudu, dom sa nebude zateplovat a hotovo.. no lebo ona ma byt v strede a vsetci okolo kuria... ja som na kraji, podo mnou skoro stale nikto v byte.. nado mnou stara pani co 5dni v tyzdni kuri iba v jednej izbe... A teraz... napadol sneh a ja v tom momente mokre okno, a podlahu okolo... :))) No jedine co pomaha je HANDRA, a este savo proti plesni :P Zarucene... a to neumyvame riady, nesusime pradlo v byte, ked sa osprchujeme tak sa hned vetra... A inak vobec nesuhlasim s kratkym intenzivnym vetranim ako vsetci odporucaju, ked su raz tie steny a teda aj vsetko v byte vlhke, potrebuje sa to odvetrat a to sa za 5 minut nestane. A vlhkost vonku je nieco uplne ine ako dnu, v byte mame odjakziva vlhkomer a vzdy - je jedno ci je zima ci leto, vlhkost po vyvetrani klesla.
fortunka
06.12.12,21:48
Mozu to byt bud nevetrane stredove byty alebo okrajove, v novostavbe som byvala a prave kvoli vode a plesni sme z tade odisli, bola to chyba stavby, z teras zatekalo, odkvapy na figu, rohy v takych "zakutiach" vlhli...
220870
07.12.12,05:12
Prave vcera sme na domovej schodzi riesili vlhkost v bytoch - 6 rocny byrovy dom, betonovy skelet a tehlove murivo, zateplenie cca 10 cm polystyren, plastove okna. Mnohi susedia sa stazovali na vlhke steny, flaky, pliesne. Je to divne, ale ja mam problem opacny, suchy vzduch v byte. Okno v spalni sa mi obcas rosi, v spalni mam teplotu okolo 18°C, v obyvackokuchyni okolo 20 - 22. V byte normalne susim pradlo, tu huciacu vec v kupelni nepouzivam, digestor mam len filtracny, bez odsavania mimo bytu. Na radiator si musim davat mokry uterak, inak sa tam zle dycha. Na konci zimy ma dokonca sused vytopil (pol bytu mokreho) a za mesiac bolo sucho. Nechapem, ako mozu byt v ramci jedneho bytoveho domu take extremy, niekto ma plesnivy byt a niekto saharske sucho...
Na to je jednoduchá odpoveď.Skladba stien omietok maľoviek.
220870
07.12.12,05:16
Dobry den
Mam problem so zvysenou vlhkostou v byte v tehl. bytovke- mokre rohy. Stavba z r. 1964 - 36cm - tehla - omietka -plast. okna. Potrebujem poradit ake by bolo vhodne riesenie. Co by najlepsie pomohlo - zateplenie , lepsie odvetranie alebo zvysenie teploty v byte? Neviem ci je to pravda ale zateplovat poplystyrenom mi neodporucali ze sa este viac zvysi vlhkost.
Dakujem
Zatepliť, nemaľovať Primalexom.Tam kde je namaľované primalexom a vlhne treba primalex umyť zo stien a namaľovať kvalitnou farbou .Vlhkosť a plesne sa ukážu v takýchto bytoch po výmene starých deravých okien ,za nové dobre utesnené.Určite váš problém vyrieši aj zateplenie .Ten kto vám neodporučil zatepliť polystyrénom tomu rozumie ako hus pivu.
marleau
07.12.12,06:55
Ja mám koncový byt sever/západ a mám suchučko.Panelák má cca 25 rokov.Treba naozaj,ako píše 220870,poznať skladbu stien.
Takisto nie je zateplenie ako zateplenie.Podľa mňa je zateplenie 5 cm len udusenie stavby,pretože rosný bod zostane možno v murive.V kombinácii s plastovými oknami a nesprávnym systémom vetrania je vlhkosť na svete.Ale to tu už bolo písané x-krát.
ace123
07.12.12,08:26
Mozno by to chcelo nejaky rekuperator bytovy, za dobru cenu, vetranie tym musi byt ok. Ak je to 2izbovy byt, tak podla mna staci v jednej izbe, takej centralnejsej, kludne aj kuchyna. Uz som tu mal na to raz temu, ale potom som to dalej neriesil, dal som do bytu odvlhcovac. Je to v prenajme, maju aj akvarko takze to moc neriesim.
ace123
07.12.12,08:27
...este mi napadlo, aby to nerusilo, tak nech to ide cez den na minimum a v noci na viac, aj ked mozno prave naopak :-) Neviem, ma niekto taky bytovy rekuperator realne doma v prevadzke???
Sarah Jacqueline
07.12.12,10:26
Ja som riešil vlhkosť a plesne v 40-ročnom rodinnom dome. Po zateplení obyčajným polystyrenom (10-12 cm) vlhkosť a plesne zmizli. Vlhkosť na stenách sa objaví, len keď je vonku zima okolo -10 stupňov a menej. Inak sú steny pekne suché. Pred zateplením na niektorých miestach voda dokonca tiekla po stenách. Je to všetko o rosnom bode.

Mozem sa opytat mojej prenajimatelky ci by sme mohli zateplti bytovku ale odpoved poznam tak ako sa stara o vsetky problemy v byte tak nam da aj zateplenie. Nedokazala nic spravit,len klamer a tvari sa ako sa snazi.takze o zatepleni mozem zabudnut. je nejeke ine riesenie ako sa zbavit vlhkosti a plesni? Tu steny nie si z tehal,tu je sadrokarton a byt mame uplne na prizemi. takze by som to nazvala katastrofou v budovani ale to je anglicko. my mame vlhkost v byte ked je vonku 15stupnov,10,-15 to je jedno.takze uz naozaj neviem ako sa toho zbavit bez zateplovania.
ace123
07.12.12,14:32
Ahoj som uz raz pisal, existuje predsa odvlhcovac, elektricky, sam ho dost pouzivam, vie to vytiahnut aj 5 litrov za den, to nie je malo...
marko182
07.12.12,14:40
Mozem sa opytat mojej prenajimatelky ci by sme mohli zateplti bytovku ale odpoved poznam tak ako sa stara o vsetky problemy v byte tak nam da aj zateplenie. Nedokazala nic spravit,len klamer a tvari sa ako sa snazi.takze o zatepleni mozem zabudnut. je nejeke ine riesenie ako sa zbavit vlhkosti a plesni? Tu steny nie si z tehal,tu je sadrokarton a byt mame uplne na prizemi. takze by som to nazvala katastrofou v budovani ale to je anglicko. my mame vlhkost v byte ked je vonku 15stupnov,10,-15 to je jedno.takze uz naozaj neviem ako sa toho zbavit bez zateplovania.

Ani sa jej pytat nemusis. V Anglicku sa nezatepluje ako u nas napr. nalepenim polystyrenu na vonkajsie steny. Pouzivaju sa tam sendvicove konstrukcie, kde je izolacia vlozena do steny. To sa pri starsich budovach urobit neda.

Mas moznost sa prestahovat do nejakej novostavby, ktora zateplena je. Vlhkost sa tam nebude prejavovat az tak, ale to neznamena, ze tam nebude. Anglicko je ostrovna krajina a vzduch tam bude vzdy podstatne vlhkejsi ako na Slovensku, ci sa ti to paci alebo nie.