dadalina
12.11.09,16:15
Dobry den,

kedze sme to v poradach nenasli, chceme poprosit o radu. Pisem za kamaratku, ktorej firma skoncila a nevyplatili im mzdy za posledne mesiace a ani im nevystavili potrebne papiere na urad prace. Ma pravo podrzat firemne veci co od nej pytaju, kym jej nevyplatia co jej patri a neposlu papiere? Kvoli tomu nema ani podporu. Co by ste poradili, co ma robit?

Dakujeme.
Ada9
12.11.09,18:09
odporúčala by som kontaktovať inšpektorát práce
Chobot
13.11.09,07:48
Dobry den,

kedze sme to v poradach nenasli, chceme poprosit o radu. Pisem za kamaratku, ktorej firma skoncila a nevyplatili im mzdy za posledne mesiace a ani im nevystavili potrebne papiere na urad prace. Ma pravo podrzat firemne veci co od nej pytaju, kym jej nevyplatia co jej patri a neposlu papiere? Kvoli tomu nema ani podporu. Co by ste poradili, co ma robit?

Dakujeme.

Čo to znamená "firemné veci"? Má k dispozícii služobné auto? Alebo notebook?

Pokiaľ skončí PP, zamestnanec je povinný vrátiť veci, ktoré mu poskytol zamestnávateľ k výkonu práce. Nemáš právo podržať tieto veci ani keď firma nevyplatila mzdu.

Naopak, firma je povinná vyplatiť mzdu a vydať doklady pri ukončení PP.

Sú to 2 nezvislé veci, ktoré sa nedajú podmieňovať jedna s druhou. Pokiaľ si niektorá strane nesplní povinnosť, druhá je oprávnená to od nej požadovať - firma od teba vrátenie vecí a ty od firmy mzdu súdnou cestou.
Stanislav 1975
13.11.09,07:53
Čo to znamená "firemné veci"? Má k dispozícii služobné auto? Alebo notebook?

Pokiaľ skončí PP, zamestnanec je povinný vrátiť veci, ktoré mu poskytol zamestnávateľ k výkonu práce. Nemáš právo podržať tieto veci ani keď firma nevyplatila mzdu.

Naopak, firma je povinný vyplatiť mzdu a vydať doklady pri ukončení PP.

Sú to 2 nezvislé veci, ktoré sa nedajú podmieňovať jedna s druhou. Pokiaľ si niektorá strane nesplní povinnosť, druhá je oprávnená to od nej požadovať - firma od teba vrátenie vecí a ty od firmy mzdu súdnou cestou.

Presne tak- prípad mojho kamaráta- zamestnávateľ mu bol dlžný peniaze,tiež výplatu a kamarát ako odchádzal,tak si ich zobral z kasy a hádaj ako to dopadlo?Dostal podmienku za krádež a súd nezaujímalo,že zamestnavateľ mu tú sumu bol dlžný...
dadalina
13.11.09,08:05
Dakujem za nazory, asi budem konkretnejsia, snad by dotycna suhlasila :)
Ide o to, ze ta firma skrachovala, ale este to nie je zverejnene. Ona ma hodnotny len notebook. Chcela sa dohodnut, ze veci vrati ak jej vydaju o tom potvrdenie, ale doteraz jej ziadne neposlali, len jej telefonuju. Chcela ich vydat priamo spravcovi konkurzu, (aby to od nej nevymahal znova ked nema papier) ale nedali jej na neho kontakt... Moze naozaj urobit aspon to, ze sa bude snazit ich vydat priamo spravcovi?
Chobot
13.11.09,08:06
Presne tak- prípad mojho kamaráta- zamestnávateľ mu bol dlžný peniaze,tiež výplatu a kamarát ako odchádzal,tak si ich zobral z kasy a hádaj ako to dopadlo?Dostal podmienku za krádež a súd nezaujímalo,že zamestnavateľ mu tú sumu bol dlžný...

Pekný príklad z praxe. TO isté by sa dalo aplikovať aj napr. na nejakú hotovostnú zálohu z pokladne napr. na nákup materiálu, keby si ju zamestnanec ponechal. Alebo keby si ponechal vŕtačku, tak môže mať na krku krádež.
Chobot
13.11.09,08:09
Dakujem za nazory, asi budem konkretnejsia, snad by dotycna suhlasila :)
Ide o to, ze ta firma skrachovala, ale este to nie je zverejnene. Ona ma hodnotny len notebook. Chcela sa dohodnut, ze veci vrati ak jej vydaju o tom potvrdenie, ale doteraz jej ziadne neposlali, len jej telefonuju. Chcela ich vydat priamo spravcovi konkurzu, (aby to od nej nevymahal znova ked nema papier) ale nedali jej na neho kontakt... Moze naozaj urobit aspon to, ze sa bude snazit ich vydat priamo spravcovi?

A oni od nej ten NB pýtajú?

To je presne prípad, kedy ona neoprávnene zadržiava firemnú vec. Môže ich skúsiť tým "vydierať", ale riskuje tým napr. trestné oznámenie za krádež NB. Firma keď skrachovala, tak nemá na výplatu miezd, to sa asi bude riešiť cez garančný fond.
dadalina
13.11.09,08:46
A oni od nej ten NB pýtajú?

To je presne prípad, kedy ona neoprávnene zadržiava firemnú vec. Môže ich skúsiť tým "vydierať", ale riskuje tým napr. trestné oznámenie za krádež NB. Firma keď skrachovala, tak nemá na výplatu miezd, to sa asi bude riešiť cez garančný fond.

Rozumiem, aj nie... Nemyslim, ze ona ich chce vydierat, chce len doklad o odovzdani notebooku. Preco to je pre nich problem, jej to potvrdenie vydat? Ked sa snazi dohodnut, to predsa nemoze byt kradez. Moze napriklad ziadat odkupit notebook a ponizit o to dlh?

A tiez, ako potom bude moct vymahat nieco na sude, ked firma nebude existovat? Ak jej nevystavia papiere na urad prace, kto jej ich vystavi? (naozaj sa ospravedlnujem ak mam trochu hlupe otazky, ale je to pre mna neznama oblast).. A o garancnom fonde vie, im oznamili ze tam sa maju obratit, ked davali vypovede. Len jej vyplatia vraj menej ako chybajuce vyplaty a odstupne.
Lianka
13.11.09,09:12
Rozumiem, aj nie... Nemyslim, ze ona ich chce vydierat, chce len doklad o odovzdani notebooku. Preco to je pre nich problem, jej to potvrdenie vydat? Ked sa snazi dohodnut, to predsa nemoze byt kradez. Moze napriklad ziadat odkupit notebook a ponizit o to dlh?

A preco si myslis, ze je doklad nevydaju? Ved aj NB prevzala na zaklade protokolu o prevzati alebo ineho dokladu, ma za neho hmotnu zodpovednost. Nech teda doklad vystavi sama a da im ho podpisat pri odovzdavani NB.

Ziadat o odkupenie moze, ale nemusia jej vyhoviet.
dadalina
13.11.09,12:09
A preco si myslis, ze je doklad nevydaju? Ved aj NB prevzala na zaklade protokolu o prevzati alebo ineho dokladu, ma za neho hmotnu zodpovednost. Nech teda doklad vystavi sama a da im ho podpisat pri odovzdavani NB.

Ziadat o odkupenie moze, ale nemusia jej vyhoviet.


Ak som sa zle vyjadrila, ospravedlnujem sa. Ja si to nemyslim, oni taketo potvrdenie totiz nevydali nikomu z jej kolegov a nemaju snahu ani jej. Ci podpisala prevzatie, to si nechcem vymyslat, lebo neviem. :( Volala dnes rano na inspektorat prace ako radila Ada9, a povedali jej, ze sama si take potvrdenie napisat nema, je to vraj povinnost zamestnavatela. Zamestnavatel vraj musi pisomne vyzvat k vrateniu veci a popisat o co ide. Ak by si to vystavila sama a bola by tam chyba, moze to spravca konkurzu chciet od nej znova. Co sa moze stat aj v pripade ze nebude mat ziaden papier. Inak nevedia pomoct, len poradit, lebo ked firma skrachuje, je to uz mimo ich urad.
Lianka
13.11.09,14:54
Sorry, ale to neviete napisat jednoduchy preberaci protokol? Identifikacia obidvoch stran, popisat o co ide (odovzdanie a prevzatie veci), presna identifikacia veci, datum a podpis preberajuceho a odovzdavajuceho.