paula2
12.11.09,17:48
Som SZČO a chcela by som sa niekoho opýtať aký je rozdiel medzi súkromným autom v podnikaní a autom zapísaným na firmu. Doteraz som používala svoje auto na podnikanie,platila som daň z MV,viedla som si knihu jázd a pod...Teraz by som chcela auto odhlásiť a druhé auto (nie nové,kúpené v marci) napísať na firmu. Je to výhodnejšie ako predtým?
ondrejvla
12.11.09,16:59
Som SZČO a chcela by som sa niekoho opýtať aký je rozdiel medzi súkromným autom v podnikaní a autom zapísaným na firmu. Doteraz som používala svoje auto na podnikanie,platila som daň z MV,viedla som si knihu jázd a pod...Teraz by som chcela auto odhlásiť a druhé auto (nie nové,kúpené v marci) napísať na firmu. Je to výhodnejšie ako predtým?

Na súkromné MV si používala prepočet PHM, km koeficientom, ktorý bol určený, viedla si knihu jázd. Do nákladov ti vstupovala výsledná suma, ktorá bola určite vyššia ako pri MV zapísaným do podnikania. Ak toto MV zaradíš do podnikania, budeš mať v nákladoch ZP, Daň z MV, opravy MV, PHM, a cena MV bude v nákladoch v ročných odpisoch. Odporúčam ti prepočítať si, čo je výhodnejšie, alebo, čo ti vyhovuje.
Ale keby si len trošku chcela, mohla si si nájsť cez vyhľadávač toľko odpovedí, že máš čo čítať do rána.
paula2
12.11.09,17:11
Ďakujem krásne za odpoveď. Ja som si to aj vyhľadala a prečítala o tom veľa,len som chcela vedieť nejaký základný rozdiel medzitým. Či sa mi to oplatí meniť alebo nie. Ešte raz díky...
Manual
12.11.09,17:17
Som SZČO a chcela by som sa niekoho opýtať aký je rozdiel medzi súkromným autom v podnikaní a autom zapísaným na firmu. Doteraz som používala svoje auto na podnikanie,platila som daň z MV,viedla som si knihu jázd a pod...Teraz by som chcela auto odhlásiť a druhé auto (nie nové,kúpené v marci) napísať na firmu. Je to výhodnejšie ako predtým?
podstatné je koľko km za rok cca najazdíš. Ak je to cca 6-10-tisíc km, tak sa ti asi oplatí kúpiť staršie do firmy a dávať všetky náklady na auto do účta. KJ je zložitejšia v tom, že tachometer ti musí sedieť s KJ.
Ak najazdíš cca 20.000 km za rok, tam by som radšej využíval súkromné auto, dosiahneš vyššie náklady cez kilometrovné a je podstatne jednoduchšia KJ. To je veľmi stručne pre a proti. Daj si aj vyhľadávanie, je to tu min. 100x prebraté :)
paula2
12.11.09,17:29
Veľmi pekne ďakujem za tvoju odpoveď,to mi viac pomohlo...asi ostanem pri starom...Ahoj.