zusygo
12.11.09,19:01
Dobrý večer, ja už som písala ohľadom rodičovského príspevku. Som študent- doktorand,mám nárok po novom na rodičovský príspevok, alebo od januára oň prídem? Platila som si aj od roku 2008 DNP. Ďakujem
Andyke
12.11.09,19:28
V Tvojich prechádzajúcich príspevkoch som čítala, že na materskú si išla od 1.6.2008 s 2. dieťaťom. Si na rodičovskej dovolenke ?

Ak áno , tak na úrade práce požiadaš po 1. 1. 2010 o zvýšený rodičovský príspevok, budeš od januára 2010 dostávať príspevok vo výške 256 € a to až do mesiaca, v ktorom Tvoje mladšie dieťa dosiahne dva roky veku. Podmienka je, že si pred rodičovským príspevkom dostávala materské a nevykonávaš zárobkovú činnosť.

Pozn.: Ak schvália zákon ...(zatiaľ nie je schválený)
zusygo
13.11.09,07:50
Ale ja som sa vratila od septembra do školy.
veronikasad
13.11.09,08:17
Ale ja som sa vratila od septembra do školy.
to znamená, že máš príjem ako doktorand ?
zusygo
13.11.09,10:03
Poberám štipendium,ale z neho sa nič neodvádza ani so sociálky ani dane.
Jozef Mihál
13.11.09,20:51
Ak máte štipendium ako doktorand, tak to nie je dôvod, prečo by ste po 1.1.2010 nemali mať nárok na RP.

Teda budete mať nárok na RP naďalej a pokiaľ dieťa nemá 2 roky, môžete požiadať o zvýšenú sumu RP (256 €?).
zusygo
15.11.09,19:30
Aj keď chodím do školy?
Andyke
15.11.09,19:55
Budeš mať nárok , tu som Ti pripla úryvok z vládneho návrhu :
§ 3
(4) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú, ak
a) dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti,
b) dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom5) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
c) dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak oprávnené osoby alebo osamelá oprávnená osoba, ktorá je slobodná, rozvedená, ovdovená, sú fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ) alebo
d) oprávnená osoba počas štúdia na strednej škole alebo vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy pre trh práce podľa osobitného predpisu ) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou, ktorá neposkytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu ) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok.
Zdroj :
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=4&ID=1247

Tá druhá oprávnená osoba (napr. Tvoja mama ) : nevykonáva takúto starostlivosť na základe živnostenského oprávnenia
zusygo
15.11.09,20:03
Ďakujem za cennú radu. Už som si aj objednala knihu od Dr. J.Mihála