gugho
12.11.09,18:58
Dobrý deň. Takže mám na Vás dve otázky. Obidve sa týkajú dedičstva nakoľko dedíme s bratom po otcovi.

Prvá otázka: Nakoľko sme s bratom obidvaja študenti (spolu s matkou sme posudzovaní ako sociálne prípady). Matka poberá za nás dávku v hmotnej núdzi, sirotské. Otázka znie: či ked deti (my) zdedia majetok či im môžu úrady zrušiť alebo znížiť takzvané sirotské. Je nato vôbec zákon a ak áno tak pri akej sume dedičstva sa ruší sirotské prípadne dávky v hmotnej núdzi. Otec bol rozvedený. Tá fula(socialna pracovníčka) od nás žiada výpis majetku, ktorý sme zdedili je to normálne?? :) Veď nech si to pozre na katastri! :)

Druhá otázka: S bratom sme sa predbežne začali deliť čím začali vznikať problémy. Po otcovi ostal v starom humne dosť hodnotný spotrebný majetok, ako narezané drevo, a dosť strojov, materiálu, ktoré sú neni zahrnuté v dedičstve. Chcela by som bratovi navrhnúť pred dedičstvom dohodu, aby som mohla využívať stroje a rozdeliť časť spotrebného majetku, lebo mám obavy, že ked mu nechám chalúpku s pozemkom kde je humno so strojmi tak tento majetok, v budúcnosti nebudem môcť používať lebo by to bolo na jeho pozemku. S bratom sme študenti a chcem sa vyhnúť zbytočne vysokým poplatkom notárom a ďaľším osobám...pretože keby bol ohodnotený majetok v humne určite by mal vysokú hodnotu. (nemáme zrovna najlepšie vztahy preto sa chcem právne chrániť aby nevznikli v budúcnosti zbytočné problémy) Potrebujem poradiť ohladne tejto dohody ako ju čo najlepšie sformulovať...poprípade či nestačí len dohoda spísaná pri svedkoch?Resp či nemôžem túto dohodu spísať ešte pred dedičstvom a tým pádom nebudem na dedičskom ani hovoriť, že sme sa takto dohodli... aby som nemusela náhodou spisovať všetkok majetok, ktorý sa tam nachádza...