Janiela
01.09.05,08:59
Zistila som, že firma - maloobchod sa už v apríli mala zaregistrovať za platcu DPH - presiahla povinný obrat k 31.3.2005. Daňový úrad môže uložiť sankciu vo výške min. 2000,- Sk za oneskorenú registráciu.Môže uložiť aj sankciu za oneskorené podanie daňového priznania? Ako postupovať pri vypracovaní daňového priznania za 2. štvrťrok? Upravím faktúry a opravím aj doklad z el. pokladne. Opravím to všetko formou inv. dokladu? Majetok firma nemá žiadny.
babenko1
01.09.05,07:02
Registrácia a podanie daň. priznania sú dve veci, ktoré môže DÚ samostatne sankcionovať.
Jana Acsová
01.09.05,11:54
Zistila som, že firma - maloobchod sa už v apríli mala zaregistrovať za platcu DPH - presiahla povinný obrat k 31.3.2005. Daňový úrad môže uložiť sankciu vo výške min. 2000,- Sk za oneskorenú registráciu.Môže uložiť aj sankciu za oneskorené podanie daňového priznania? Ako postupovať pri vypracovaní daňového priznania za 2. štvrťrok? Upravím faktúry a opravím aj doklad z el. pokladne. Opravím to všetko formou inv. dokladu? Majetok firma nemá žiadny.Platiteľom DPH sa zdaniteľná osoba stáva až dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň. Osvedčenie vydáva daňový úrad, ktorý zároveň pridelí aj registračné číslo pre tento typ dane.
Z uvedeného vyplýva, že nebudeš podávať daňové priznanie za obdobie, počas ktorého si nebola platiteľom. Za toto obdobie neupravuješ ani už vystavené faktúry, či doklady z ERP.

IČ DPH môžeš používať odo dňa uvedeného v registrácii. Týmto dňom si zároveň povinná začať viesť záznamy podľa § 70 ZDPH a vystavovať faktúry podľa nasledujúcich §§ t.j. 71-75. Pre účely DPH sa aj doklad z ERP považuje za faktúru, s tým, že nemusí obsahovať niektoré údaje (viď. § 71 ods. 5 ZDPH)

Čo sa týka sankcií ... tak tie DÚ odvodí od závažnosti vo vzťahu k obratom, ktoré si dosiahla po období, v ktorom boli splnené podmienky na povinnú registráciu platiteľa DPH.
Janiela
01.09.05,18:33
Môj milý AVO. Ďakujem Ti pekne. Trochu si ma ukľudnil. Len čo so sankciou? Obrat robí asi tak 400 000,- Sk. Asi to záleží od nálady DÚ.
Paula
01.09.05,18:44
Môj milý AVO. Ďakujem Ti pekne. Trochu si ma ukľudnil. Len čo so sankciou? Obrat robí asi tak 400 000,- Sk. Asi to záleží od nálady DÚ.Sankcia za oneskorené podanie DP nikoho neminie (2.000 Sk)
Sankcia za dlžnú sumu, ak sa zistí , že vyšla daňová povinnosť za konkrétne obdobie, sa neodvíja od nálady DÚ. Skúsim nájsť link na Porade, kde sa o tom písalo.
Dodatok: Hľadám, vyhľadávam, nedarí sa mi zatiaľ....súvisí to s NBS.....
bepo
01.09.05,19:27
Tam bude sankcia za neregistrovanie a asi pri 2000 Sk to neostane.
Paula
01.09.05,19:35
Ale čo s tou sankciou za 2.štvrťrok...ak výjde daňová povinnosť ? Tam bude oneskorenie úhrady. Neviem nájsť percento :confused:
bepo
01.09.05,20:10
Spätne sa nedá registrovať a ani spätne nič platiť.
liba2
01.09.05,20:14
Ale čo s tou sankciou za 2.štvrťrok...ak výjde daňová povinnosť ? Tam bude oneskorenie úhrady. Neviem nájsť percento :confused:Dávam do pozornosti príspevok č.3 od AVO ! Pokiaľ firma nie je registrovaná za platiteľa DPH - nemôže jej vzniknúť daňová povinnosť.
Paula
01.09.05,20:31
Tak potom ako? K 31.3. dosiahli obrat pre povinnosť registrácie. Tzn.,že sa mali zaregistrovať ako platcovia? Ak áno, potom za 2.štvrťrok už mali podať DP. To nepodali a možno im vyšla daň.povinnosť. Priznávam, že som kúštik dopletená.
liba2
01.09.05,20:42
Tak potom ako? K 31.3. dosiahli obrat pre povinnosť registrácie. Tzn.,že sa mali zaregistrovať ako platcovia? Ak áno, potom za 2.štvrťrok už mali podať DP. To nepodali a možno im vyšla daň.povinnosť. Priznávam, že som kúštik dopletená.Mali... ale zistili to teraz (tak uvádza Janiela), teda asi sa nezaregistrovali. O daňovom priznaní DPH a o daňovej povinnosti môžu hovoriť až po registrácii. Janiela chce opravovať faktúry, teda asi spätne vyčísliť DPH. Ale to nemôže! A kým nie je firma registrovaným platiteľom DPH, kým nemá IČ DPH, nemôže vystavovať faktúry s DPH.
Paula
01.09.05,21:00
Mali... ale zistili to teraz (tak uvádza Janiela), teda asi sa nezaregistrovali. O daňovom priznaní DPH a o daňovej povinnosti môžu hovoriť až po registrácii. Janiela chce opravovať faktúry, teda asi spätne vyčísliť DPH. Ale to nemôže! A kým nie je firma registrovaným platiteľom DPH, kým nemá IČ DPH, nemôže vystavovať faktúry s DPH.Chápem, že skôr, než je zaregistrovaná, nemôže o DPH účtovať. Nechcem byť otravná, ale aký to bude mať do budúcnosti dopad? Povedzme, že sa zaregistujem až v auguste s tým, že som sa mala zaregistrovať už v apríli. Ak by som sa sa bola od apríla zaregistrovala, vyšla by mi napr.- preženiem- miliónová daňová povinnosť za 2.štvrťrok. Prešvihla som termín registrácie...........a štátu nebude ten miliónik chýbať už nikdy?
liba2
01.09.05,21:22
Chápem, že skôr, než je zaregistrovaná, nemôže o DPH účtovať. Nechcem byť otravná, ale aký to bude mať do budúcnosti dopad? Povedzme, že sa zaregistujem až v auguste s tým, že som sa mala zaregistrovať už v apríli. Ak by som sa sa bola od apríla zaregistrovala, vyšla by mi napr.- preženiem- miliónová daňová povinnosť za 2.štvrťrok. Prešvihla som termín registrácie...........a štátu nebude ten miliónik chýbať už nikdy?Za to bude sankcia - viď príspevok AVO posledná veta.
Paula
01.09.05,21:27
Vďaka Libuška, som asi dnes spomalená v myslení :)
liba2
01.09.05,21:54
Vďaka Libuška, som asi dnes spomalená v myslení :)Nič to, to sa stáva. Aj v mojich príspevkoch občas nájdeš vetu "že mi niekto stojí na kábli".http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Janiela
02.09.05,18:53
Tam vyjde nadmerný odpočet, pretože fy má veľké zásoby. Môžeš mi ešte poradiť? Dnes som bola na DÚ, ale mali nestránkový deň, pani na podateľni mala k tomu ešte aj dovolenku a navyše ju nikto nezastupoval. Tu, kde ja bývam naozaj všetko závisí od nálady pracovníkov DÚ.
Janiela
02.09.05,18:55
Dokonca poznám aj podobný prípad, im to trvalo viac než pol roka, kým na to prišli. Nariadili im spätne opraviť faktúry. Teda preto som sa pýtala na spätné opravy, aj keď sa mi to nezdalo.
bepo
02.09.05,20:03
Tak ako to je?V prvom príspevku píšeš že firma nemá žiaden majetok a v č.16 že vyjde nadmerný odpočet lebo majú veľké zásoby.Pojem Obežný majetok ti nič nehovorí?
Janiela
03.09.05,05:53
Prepáč, hovorí. Ale spanikárila som. Myslela som majetok ako napr.: mot. voz a pod. Zásoby mi boli jasné, ale neuviedla som ich. images/smilies/cry.gif
Jana Acsová
03.09.05,07:49
Dám ešte do pozornosti, že sankcia za oneskorenú registráciu DPH sa môže odvinúť od pravdepodobnej daňovej povinnosti bez zohľadnenia vplyvov "zahájenia registrácie". Výhody z tejto možnosti má daňový subjekt možnosť využiť pri oficiálnej - aj keď oneskorenej registrácii, t.j. pri podaní prvého daňového priznania.

Sankcia spočíva, tak ako som už uvádzala, aj v posúdení závažnosti prípadného daňového úniku.
blcha
19.09.05,07:16
Ja mám podobný prípad na stole. Dúfam, že nám Janiela oznámi, ako to nakoniec dopadlo. Ja oznámim tiež. Zaujal ma názor od AVO, že oneskorené podanie prihlášky môže mať aj nejaké výhody. Nenapíše viac?
Jana Acsová
19.09.05,17:19
Ja mám podobný prípad na stole. Dúfam, že nám Janiela oznámi, ako to nakoniec dopadlo. Ja oznámim tiež. Zaujal ma názor od AVO, že oneskorené podanie prihlášky môže mať aj nejaké výhody. Nenapíše viac?Nič mimoriadne nebolo myslené tou výhodouhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Oneskorené podanie prihlášky nemá výhody, ale registrácia všeobecne sa viaže na odpočítanie dane z majetku, t.j. v tomto prípade to bolo poňaté ako "výhoda pri registrácii".

Jedná sa o to, že pri výpočte predpokladanej daňovej povinnosti zadávateľ príspevku dospel k odpočtu, kde zohľadnil aj odpočítanie dane z majetku (z ktorého je možné daň odpočítať). Podľa môjho názoru na tento fakt sa pri uložení sankcie neprihliada, nakoľko "výhodu" z uplatnenia odpočítania dane z majetku využije daňový subjekt až pri oficiálnej registrácii (v tomto prípade oneskorenej, nakoľko povinná by vznikla skôr).
abel
09.10.06,14:20
V pondelok mi firma priniesla doklady za 7-9/2006 a zistila som, že v auguste prekročili1,5 mil. obrat a mali sa zaregistrovať ako platitelia DPH. Dnes sme podali žiadosť o registráciu. Blcha, v príspevku 21 si sľúbila, že dáš vedieť, aké mala oneskorená registrácia následky.
abel
10.10.06,11:26
Nikto nemá skúsenosti?
Zdeni
10.10.06,11:53
Elenka prečítaj si toto:
http://www.porada.sk/t22312-oneskorena-registracia-k-dph.html
Takže, ak to neprešvihol o nejakú astronomickú sumu , tak to nebude až také hrozné.;)