tamci
13.11.09,06:55
Dobrý deň.
Je pravda, že ak dá zamestnávateľ zamestancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), tak má zamestnanec nárok aj na odstupné aj na výpovednú dobu? Alebo má nárok na odstupné, len ak odíde z práce ešte pred plynutím výpovednej doby?
VERONIKA6
13.11.09,06:05
Včera sa o tom diskutovalo, treba len troška pohľadať.
Re: Výpoveď z organizačných dôvodov
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Olgica http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/45791-vypoved-z-organizacnych-dovodov-post1206917.html#post1206917)
Čítam to tu dookola ale predsa by som sa chcela uistiť: budeme prepúšťať z dôvodu nadbytočnosti (kríza, nie je práca).ZC-i dostanú výpoveď §63,1b) samozrejme s odstupným.Ale moja otázka je: majú nárok aj na odstupné aj na výpov.dobu? Alebo stačí ak v 11/09 obdržia výpoveď k 31.12.09 a dostanú len odstupné?

Áno, majú nárok aj na VD (2-alebo 3 mes., počtu počtu u vás odpracov. rokov) aj na odstupné, ale môžete skončiť PP aj dohodou z organiz. dôvodov, potom je nárok na odstupné, ale VD si už nečerpú.
jolaj
23.11.09,07:35
Zamestnávateľ dal výpoveď zamestnankyni (účtovníčka) s 2-mes. výpovednou lehotou k 30.11.2009. Tá od 1.12.09 sa má hlásiť na úrade práce, ale u svojho zamestnávateľa bude "pokračovať" v práci na dohodu za 100 € /v inej funkcii - upratovačka/, ale aby nemusel odvádzať odvody vyriešil to takto. Má zamestnankyňa nárok na vyplatenie odstupného ? Prosím poraďte .
Tweety
23.11.09,07:40
Zamestnávateľ dal výpoveď zamestnankyni (účtovníčka) s 2-mes. výpovednou lehotou k 30.11.2009. Tá od 1.12.09 sa má hlásiť na úrade práce, ale u svojho zamestnávateľa bude "pokračovať" v práci na dohodu za 100 € /v inej funkcii - upratovačka/, ale aby nemusel odvádzať odvody vyriešil to takto. Má zamestnankyňa nárok na vyplatenie odstupného ? Prosím poraďte .
Ak dostala výpoveď z organiz. dôvodov- § 63ZP, nárok na odstupné jej vzniká.
dopravca
24.11.09,07:07
Môj zamestnávateľ mi pre nedostatok práce povedal, aby som bol doma, že keď bude práca, tak mi zavolá. Čakal som 4 týždne a nič. Teraz ma núti, aby som podpísal na tú dobu dovolenkový lístok. Poraďte mi prosím, čo mám robiť, čo môžem od neho žiadať. Teraz by som chcel dať výpoveď. Bol som uňho zamestnaný dva roky, podľa akého paragrafu mám dať výpoveď? ďakujem
Nutricia
24.11.09,07:10
ak ti chcel zamestnávatel nariadit dovolenku mal ti to oznámit aspon 14 dní vopred podla ZP,výpoved zamestnanec dáva podla §67 a výpovedná doba je dva mesiace.
jolaj
24.11.09,07:11
Ak dostala výpoveď z organiz. dôvodov- § 63ZP, nárok na odstupné jej vzniká.
Vznikol však problém aj s vyplatením odstupného - vraj nie sú peniaze. Dokedy je splatné odstupné, aká je premlčacia doba na vyplatenie odstupného ?
dopravca
24.11.09,07:14
ak ti chcel zamestnávatel nariadit dovolenku mal ti to oznámit aspon 14 dní vopred podla ZP,výpoved zamestnanec dáva podla §67 a výpovedná doba je dva mesiace.

no veď práve preto váham, či ju podpísať, či nemám žiadať% náhradu mzdy. A mám nárok na odstupné?
katka50
24.11.09,07:20
Vznikol však problém aj s vyplatením odstupného - vraj nie sú peniaze. Dokedy je splatné odstupné, aká je premlčacia doba na vyplatenie odstupného ?
Zákonník práce § 76 ods. 5
(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

§ 129

Splatnosť mzdy

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.


(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.


(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.
jolaj
24.11.09,07:26
Zamestnávateľ vie, že by ju mal vyplatiť, ale tvrdí, že peniaze navyše nie sú - teda na odstupné...takže vyplatené zatiaľ nebude ...ak vôbec niekedy bude... Ako postupovať ? Na koho sa obrátiť o pomoc...
Tweety
24.11.09,07:28
Zamestnávateľ vie, že by ju mal vyplatiť, ale tvrdí, že peniaze navyše nie sú - teda na odstupné...takže vyplatené zatiaľ nebude ...ak vôbec niekedy bude... Ako postupovať ? Na koho sa obrátiť o pomoc...
Môžete sa písomne dohodnúť na splátkovom kalendári.
jolaj
24.11.09,07:32
Môžete sa písomne dohodnúť na splátkovom kalendári.
Aj toto sme už navrhli, ale najprv sa k tomu nevyjadril a potom povedal, že nič podpisovať nebude a časom sa uvidí či peniaze budú...
dopravca
24.11.09,07:32
Môj zamestnávateľ mi pre nedostatok práce povedal, aby som bol doma, že keď bude práca, tak mi zavolá. Čakal som 4 týždne a nič. Teraz ma núti, aby som podpísal na tú dobu dovolenkový lístok. Poraďte mi prosím, čo mám robiť, čo môžem od neho žiadať. Teraz by som chcel dať výpoveď. Bol som uňho zamestnaný dva roky, podľa akého paragrafu mám dať výpoveď? ďakujem


čo by ste urobili na mojom mieste?
Nutricia
24.11.09,08:43
určite na inšpektorát práce.
dopravca
26.11.09,07:31
Môj zamestnávateľ mi pre nedostatok práce povedal, aby som bol doma, že keď bude práca, tak mi zavolá. Čakal som 4 týždne a nič. Teraz ma núti, aby som podpísal na tú dobu dovolenkový lístok. Poraďte mi prosím, čo mám robiť, čo môžem od neho žiadať. Teraz by som chcel dať výpoveď. Bol som uňho zamestnaný dva roky, podľa akého paragrafu mám dať výpoveď? ďakujem


Ja fakt neviem, čo mám robiť. Dnes som poslal výpoveď podľa § 67 ZP. Ale čo počas výpovednej doby? Mám čakať doma, či ma zavolá do práce, alebo sa postaviť pred firmu, akože som v práci/ firma má sídlo 200 km od môjho bydliska/? Môže mi dať absenciu ak tam nebudem?
VERONIKA6
26.11.09,07:37
Ja fakt neviem, čo mám robiť. Dnes som poslal výpoveď podľa § 67 ZP. Ale čo počas výpovednej doby? Mám čakať doma, či ma zavolá do práce, alebo sa postaviť pred firmu, akože som v práci/ firma má sídlo 200 km od môjho bydliska/? Môže mi dať absenciu ak tam nebudem?
A neskúšali ste sa dohodnúť so zamestnávateľom na skončení pracovného pomeru dohodou?
dopravca
26.11.09,07:50
§ 63 mi nechce dať,no on by bol možno rád, ale § 60 , ak pristanem na dohodu, nemusí mi dať odstupné....viete, tie podmienky tam mali ďaleko od serióznych... a keby som mal nárok na podporu, tak odídem, ale takto...
terezamaria
27.11.09,08:32
Môj zamestnávateľ mi pre nedostatok práce povedal, aby som bol doma, že keď bude práca, tak mi zavolá. Čakal som 4 týždne a nič. Teraz ma núti, aby som podpísal na tú dobu dovolenkový lístok. Poraďte mi prosím, čo mám robiť, čo môžem od neho žiadať. Teraz by som chcel dať výpoveď. Bol som uňho zamestnaný dva roky, podľa akého paragrafu mám dať výpoveď? ďakujem

Tvoj zamestnávateľ pokiaľ nemá pre Teba prácu, je povinný Ti dať Výpoveď z organizačných zmien - nadbytočnosti, podľa § 63, ods.1, písm. b/ ZP.Predsa keď chce byť zamestnávateľ, tak musí mať aj nejaké povinnosti. Určite to, že Ti povie, aby si zostal mesiac doma nepatrí k serióznemu jednaniu. Mal si hneď na začiatku, ako Ti to prikázal, informovať Inšpektorát práce. Ten by veci preveril a spravil nápravné opatrenia.

Organizácia práce vo Vašej firme je na nulovom bode. Ty si Výpoveď nedávaj, je na zametnávateľovi, aby Ti dal buď Výpoveď z nadbytočnosti alebo pokiaľ Ty budeš súhlasiť Dohodu s výpovedným dôvodom nadbytočnosti. Dostaneš aspoň 2 mesačné odstupné. Bude to Dohoda § 60 ZP s výpovedným dôvodom § 63, ods.1, písm.b/ ZP.