ela.tax
13.11.09,10:16
dobry den,
mala by som na vas takuto otazku. dakujem, za kazdu reakciu, ktora ma posunie dalej resp. ozrejmi nejasnost.


§21 ZDP hovori, ze danovymi vydavkami nie su vydavky, ktore nesuvisia so znadnitelnymi prijamami. co ak mi vzniknu vydavky, splnaju podmienky uznatelnosti, ale neplynie mi ziaden zdanitelny prijem

Napr. predmetom podnikania je predaj tepla. chcem poskytnut energeticke poradenstvo a za tymto ucelom obstaram zariadenie na meranie uniku tepla. poradenstvo budem poskytovat bezplatne, za ucelom udrzania zakaznikov a v konecnom dosledku udzanie prijmov.
Neplynie mi ziaden prijem. Nemali by byt vydavky kryte nakladmi. resp. mohla by som stanovit len symbolicku hodnotu sluzby a pred danovou kontrolou mam obhajitelny dokaz?


dakujem, za kazdu reakciu, ktora ma posunie dalej resp. ozrejmi nejasnost.
ela.tax
13.11.09,09:51
nikto nic, vsetci uz vikendujete :)
Zoltán Kovács
13.11.09,10:11
dobry den,
mala by som na vas takuto otazku. dakujem, za kazdu reakciu, ktora ma posunie dalej resp. ozrejmi nejasnost.


§21 ZDP hovori, ze danovymi vydavkami nie su vydavky, ktore nesuvisia so znadnitelnymi prijamami. co ak mi vzniknu vydavky, splnaju podmienky uznatelnosti, ale neplynie mi ziaden zdanitelny prijem

Napr. predmetom podnikania je predaj tepla. chcem poskytnut energeticke poradenstvo a za tymto ucelom obstaram zariadenie na meranie uniku tepla. poradenstvo budem poskytovat bezplatne, za ucelom udrzania zakaznikov a v konecnom dosledku udzanie prijmov.
Neplynie mi ziaden prijem. Nemali by byt vydavky kryte nakladmi. resp. mohla by som stanovit len symbolicku hodnotu sluzby a pred danovou kontrolou mam obhajitelny dokaz?


dakujem, za kazdu reakciu, ktora ma posunie dalej resp. ozrejmi nejasnost.

Nie každý výdavok, resp. náklad generuje aj zdaniteľný príjem. A popri tom ide o výdavky, resp. náklady vynaložené na udržanie zdaniteľných príjmov.
Takže ja osobne by som kľudným srdcom takéto náklady zahrnul do daňových. Veď predsa, keď poradenstvom "prinútim" svojich klientov racionálnejšie sa správať, tak skvalitňujem svoju službu - poskytovanie tepla. Aj keď teoretický s racionálnejším správaním klientov by mi mali klesnúť aj zdaniteľné príjmy ( menej budú odoberať).
IvoM
13.11.09,10:15
Ja by som to nebral tak úzkoprso, podľa mňa to predsa spolu súvisí, veď keď dodávate teplo tak potrebujete zákazníkovi vypočítať koľko tepla odoberie a to sa asi bez zmerania úniku tepla len z podlahovej plochy a iných mne neznámych veličín nedá.
Napadá ma tiež či by sa na to nedal našiť aj §19.2.k. ZoDP, veď pri tom prezentujete seba ako dodávateľa tepla.
ela.tax
13.11.09,10:51
ale zahrajte sa na danovu kontrolu. nakupim zariadenie, budem platit odbornikov ktori sluzbu uskutocnia, +dalsie naklady....
neriesili by ste, ze je sluzba poskytovana bezplatne. Pritom podla zakona o dani z prijmov, predmetom dane je prijem z cinnosti danovnika. a prijmom sa rozumie penazne alebo nepenazne plnenie!!! auuu. ved potom mozem byt charita, nakupovat zariadenia za milionove hodnoty a vsetky moje plnenia budu zadarmo....
Zoltán Kovács
13.11.09,10:54
ale zahrajte sa na danovu kontrolu. nakupim zariadenie, budem platit odbornikov ktori sluzbu uskutocnia, +dalsie naklady....
neriesili by ste, ze je sluzba poskytovana bezplatne. Pritom podla zakona o dani z prijmov, predmetom dane je prijem z cinnosti danovnika. a prijmom sa rozumie penazne alebo nepenazne plnenie!!! auuu. ved potom mozem byt charita, nakupovat zariadenia za milionove hodnoty a vsetky moje plnenia budu zadarmo....

Keď si kúpis pod zadok do kancelárie stoličku, aký zdaniteľný príjem ti z toho vznikne? A pritom nikto ti to z nákladov nevyradí. Alebo ak spoločnosť platí asistentku, ktorá má na práci brať telefóny, aký priamy zd.príjem z toho vznikne?
ela.tax
13.11.09,10:59
nemozem uviest predmet podnikania :). ale, moja poradenska sluzba nie je predmetom podnikania, je to cinnost podporujuca moj predmet podnikania... co ale zakon DZP neriesi.

mne nejde o uznatelnost vydavku, to sa da obhajit.ale to,ze nemam prijmy. v pohode?
Zita5
13.11.09,11:03
nemozem uviest predmet podnikania :). ale, moja poradenska sluzba nie je predmetom podnikania, je to cinnost podporujuca moj predmet podnikania... co ale zakon DZP neriesi.

mne nejde o uznatelnost vydavku, to sa da obhajit.ale to,ze nemam prijmy. v pohode?


Chcete naznačiť , že máte len výdavky a príjem žiaden ?
ela.tax
13.11.09,11:09
Presne! vydavky su, prijmy ziadne, lebo sluzbu poskytujeme bezplatne. samozrejme hovorim, o doplnkovej sluzbe. nie o predmete podnikania.
Zoltán Kovács
13.11.09,11:11
Presne! vydavky su, prijmy ziadne, lebo sluzbu poskytujeme bezplatne. samozrejme hovorim, o doplnkovej sluzbe. nie o predmete podnikania.

Poradenská služba Vám generuje racinálnejšie správanie sa klientov. A klienti čo generujú... no predsa zdaniteľný príjem..... a už som pri zdaniteľnom príjme, ktorý viem odvodzovať od tej poradenskej služby, na ktorú som mal určité náklady.....
Mária.K.
13.11.09,11:33
dobry den,
mala by som na vas takuto otazku. dakujem, za kazdu reakciu, ktora ma posunie dalej resp. ozrejmi nejasnost.


§21 ZDP hovori, ze danovymi vydavkami nie su vydavky, ktore nesuvisia so znadnitelnymi prijamami. co ak mi vzniknu vydavky, splnaju podmienky uznatelnosti, ale neplynie mi ziaden zdanitelny prijem

Napr. predmetom podnikania je predaj tepla. chcem poskytnut energeticke poradenstvo a za tymto ucelom obstaram zariadenie na meranie uniku tepla. poradenstvo budem poskytovat bezplatne, za ucelom udrzania zakaznikov a v konecnom dosledku udzanie prijmov.
Neplynie mi ziaden prijem. Nemali by byt vydavky kryte nakladmi. resp. mohla by som stanovit len symbolicku hodnotu sluzby a pred danovou kontrolou mam obhajitelny dokaz?


dakujem, za kazdu reakciu, ktora ma posunie dalej resp. ozrejmi nejasnost.
A akým spôsobom bezplatne poskytovaná služba súvisí s príjmami na podnikanie, resp. so zdaniteľnými príjmami?
Zoltán Kovács
13.11.09,11:36
A akým spôsobom bezplatne poskytovaná služba súvisí s príjmami na podnikanie, resp. so zdaniteľnými príjmami?

Predávajú teplo, a poradenstvom sa snažia zrejme znižovať tepelné straty pri dodávke..... (bolo to v zadaní ;) )
ela.tax
13.11.09,11:39
suvisi tym sposobom,ze predavam teplo a zaroven poskytnem sluzbu. Mojim cielom je udrzat si tohto odberatela, aj ked pocitam s moznostou,ze poskytnutim sluzby energetickeho poradenstva pridem o cast zisk, ked sa bude podla mojich navrhov a rad spravat odberatel racionalnejsie...
Prvorade je udrzanie odberatela a zaroven ziskanie novych zakaznikov, vzhladom na to, ze sluzbu poradestva konkurencia neposkytuje...
ela.tax
13.11.09,11:40
ano pan zotlan, presne tak :)
Mária.K.
13.11.09,12:04
suvisi tym sposobom,ze predavam teplo a zaroven poskytnem sluzbu. Mojim cielom je udrzat si tohto odberatela, aj ked pocitam s moznostou,ze poskytnutim sluzby energetickeho poradenstva pridem o cast zisk, ked sa bude podla mojich navrhov a rad spravat odberatel racionalnejsie...
Prvorade je udrzanie odberatela a zaroven ziskanie novych zakaznikov, vzhladom na to, ze sluzbu poradestva konkurencia neposkytuje...
Myslím si, že energetické poradenstvo u vás súvisí so zdaniteľnými príjmami a žiadne výdavky naň vynaložené by som ja osobne z daňových výdavkov nevylučovala, za predpokladu, že poradenstvo bude poskytované v rámci podnikania existujúcim zákazníkom za účelom ich udržania a za predpokladu, že podmienky poskytovania budú všeobecne známe a rovnaké pre všetkých existujúcich zákazníkov. Iný názor mám na situáciu, ak by sa bezplatné poradenstvo poskytovalo osobám, ktorým teplo nepredávate (ak takéto osoby existujú). Tam by si posúdenie daňovej uznateľnosti vyžadovalo dôkladnejšiu analýzu.
Danila
13.11.09,15:05
suvisi tym sposobom,ze predavam teplo a zaroven poskytnem sluzbu. Mojim cielom je udrzat si tohto odberatela, aj ked pocitam s moznostou,ze poskytnutim sluzby energetickeho poradenstva pridem o cast zisk, ked sa bude podla mojich navrhov a rad spravat odberatel racionalnejsie...
Prvorade je udrzanie odberatela a zaroven ziskanie novych zakaznikov, vzhladom na to, ze sluzbu poradestva konkurencia neposkytuje...
Ak je služba energetického poradenstva obsiahnutá medzi činnosťami v živnostenskom oprávnení jedná sa o činnosť legálnu a Zoli a spol. úž povedali všetko. Pokiaľ je to činnosť, ktorú živnostenské oprávnenie neobsahuje, potom je to činnosť nelegálna. A to je už o inom.
betka
13.11.09,20:52
ZDP:

§ 21
Na začiatok

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

j) výdavky (náklady) vynaložené na príjmy nezahŕňané do základu dane,

Nemám príjem 1 €, nemám výdavok 100€.
KEJKA
14.11.09,17:59
ZDP:

§ 21
Na začiatok

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

j) výdavky (náklady) vynaložené na príjmy nezahŕňané do základu dane,

Nemám príjem 1 €, nemám výdavok 100€.

podľa mňa je to nesprávny výklad.
bod j) sa týka skutočných nenulových príjmov, ktoré su napr. oslobodené od dane - tak potom nemožno uznať účtovaé súvisiace nenulové výdavky.
príklad príjmov - výnos pri postúpení LZ, prijaté dividendy.
betka
16.11.09,07:07
Od Kejka:
podľa mňa je to nesprávny výklad.
bod j) sa týka skutočných nenulových príjmov, ktoré su napr. oslobodené od dane - tak potom nemožno uznať účtovaé súvisiace nenulové výdavky.
príklad príjmov - výnos pri postúpení LZ, prijaté dividendy.[/QUOTE]

Ano Kejka, súhlasím, ale inak som to myslela.