Mima4
13.11.09,11:06
Chcem poprosiť všetky múdre hlavičky o pomoc!!!
Tento problém sa tiahne už od čias, keď som chodila na strednú... Teraz už mám tri detičky a keďže samo sa to nevyrieši, chcem tomu skúsiť nejako pomôcť.
Môj brat (teraz už má 35 rokov) začal podnikať ako 18 ročný. Založil si živnosť, dohodol účtovníčku, čo sa mu postará o papiere, zobral 5 ľudí pod seba a začal pracovať v lese, ťažiť a predávať. Účtovníčka mu každý mesiac oznámila koľko má dať na odvody a pod. a on dal a o viac sa nestaral, veď ako aj mohol, keď sa účtovníctvu rozumel ako hus pivu...
To bol rok 1994. Takto podnikal asi do konca roku 1996, potom to nechal, pretože mu čas priniesol do cesty inú prácu. Už koncom roka 1999 mu prišli prvé upomienky zo zdravotnej a zo sociálnej poisťovne. Prišlo sa na to, že mu účtovníčka odvádzala za zamestnancov ale za jeho SZČO nie. Toho času to robilo cca 100 tis. na zdravotnú a cca 300 tis. na sociálnu poisťovňu a úrad práce. Vtedy nikde nepracoval, takže sa mu to nedalo ani strhávať takže to na istú dobu zapadlo prachom. On to neriešil lebo je typ "pštrosa". Čas plynul, v r. 2000 sa zamestnal ako strážnik a vtedy už zamestnávateľovi začali chodiť exekučné príkazy na zrážky zo mzdy. Začalo sa mu aj zrážať, ale na istine naďalej narastali úroky. Keď sme sa na sociálnej poisťovni opýtali, či je možné zastaviť narastanie úrokov, povedali, že až keď sa splatí istina... Tak úroky veselo rastú ďalej. V decembri 2007 prvýkrát priniesla vláda tzv. generálny pardón, lenže to sme zistili až v decembri a peniaze na splatenie istiny sme nezohnali... Toho času sa už bratovi niečo podarilo splatiť, lenže je to asi len nejakých 150 tis. Sk dokopy. Z dlhu na zdravotnej poisťovni to narástlo na 400 tis. a na sociálnej + úrad práce cca. 900 tis. Takže mu ten miliónik ešte treba zaplatiť. Všetko je v rukách exekútorov, aj tam sú trovy exekúcie nejakých 120 tis. no nekonečný kolotoč... Prosím múdre hlavičky o pomoc, či sa dá nejako úrady vychodiť. Počula som reči o druhom generálnom pardóne, ale vraj sociálna môže a nemusí úroky odpustiť... Má zmysel sa do toho púšťať. Skúsili by sme si vybaviť úver v banke, s tým splatiť istinu ak by sa úroky odpustili. Ak nie, tak sa zbytočne zadĺži ešte aj v banke. Vzťahuje sa generálny pardon aj na dlhy v exekučnom konaní? Počula som aj o tzv. malom konkurze - teda konkurzné konanie pre fyzické osoby. Ako sa dá postupovať? Čo to pomôže? Neviem na koho sa obrátiť... Ďakujem za každú radu...
Lenka
Andyke
13.11.09,22:55
Podľa mňa už keď je vymáhanie poistného u exekútora, tak sa na to nevzťahuje gener. pardon. (ani v minulosti tak nebolo)

Existuje možnosť odpustenia penále FO a PO, ktorí sú aktívne zúčastnení na sociálnom poistení , t.j. ktorým trvá povinnosť odvádzať poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie.
Síce Váš prípad to nebude, ale prečítaj si tu :

http://www.socpoist.sk/aktuality-moznost-odpustenia-penale-od-1-juna-2009/1605s25250c?typ=211&sword=&insurance_kind=0&target_group=0&date[od]=1&date[om]=1&date[or]=2004&date[dd]=14&date[dm]=11&date[dr]=2009
Mima4
18.11.09,20:13
Andyke, ďakujem za radu, skúsim teda zistiť priamo na poisťovni, či sa to dá uplatniť. A o tom "malom konkurze" nikto nepočul?
Andyke
18.11.09,22:30
estefano
23.11.09,16:57
V podstate sa dá pomôcť, ale je to na dlhšiu debatu. Ak ešte máš záujem, tak napíš. Inak, malý konkurz je len obdoba normálneho, môže byť aj na právnické osoby, ak sú splnené zákonné podmienky. Skôr by ťa malo zaujímať oddĺženie.
Mima4
23.01.10,21:29
Ospravedlňujem sa, dlhšie som sa neozvala. To viete, som na materskej, tak ma teraz zamestnávali detváky a vianočné návštevy. Je možnosť ako toto všetko vyriešiť, ak sa tie milióniky nenájdu na ceste?