air_p
13.11.09,11:26
Ahojte.

Potreboval by som poradit ako osadit betonovy elektricky stlp? Myslim tym, aka hlboka jama, kolko betonu a atd. Stlp mam a chcel by som si ho osadit sam.
(pocul som verziu, ze do betonu zaliat plastovu ruru do ktorej sa potom stlp vlozi a ta spara - co najmensia - sa zaleje riedkym betonom)
Co vy na to?
Stlp bude na stalo, nie iba docasne.

Dakujem za vsetky rady.
ciners
13.11.09,11:37
Predpokladam, ze tento stlp bude treba nahlasit a dodat staticky posudok,ze okoliducim nepadne na hlavu. Samozrejma, ze posudok je zbytocny, lebo kazdy pocul,ze to treba tak a tak, ale....ked stlp niekomu okoloiducemu trepne na hlavu, pripadne rozmacka auto, som zvedavy ako budete nahanat tuna na porade toho,kto vam zle poradil. V stavebnictve nefunguju veci ako spravit, postupnost je zodpovednost a az potom ako spravit. Este maly dodatok-na tu zodpovednot treba mat taku okruhlu zelenu srandu z SKSI, to vam neda fero od lopaty,ktory cosi pocul.
nivarto
13.11.09,11:53
Mám elektrotechnickú školu. Stĺp musí byť riadne zadokumentovaný, ak má byť na trvalo. A aký je to stĺp? Aký vysoký? Je z predpätého betónu? Aký má priemer?

Záleží od výšky, ale hĺbka jamy má byť 1,5 až 2 metre. A sú presné postupy, ako takýto stĺp osadiť do zeme. To nie je len tak. :D
petmar
13.11.09,16:27
Elekto-rozvoďáci ale aj spojári majú/mali spracované interné postupy resp. normy ako postupovať pri osadení všetkých druhov stĺpov, kedysi dávno som to mal v rukách - skús to zohnať a podľa toho to urobiť
alchstuip
20.11.09,09:34
Mam skusenost iba so zeleznym (liatinovym?) stlpom - proste ten stlp, aky sa pouziva pri zelezniciach ako stlp osvetlenia. Pri rodicovskom dome je z neho urobeny stoziar na antenu - teraz ma celkovu vysku nad zemou asi 22m.
Ked sa staval, tak sa do jamy cca2,5m hlbokej, sirka asi 1,5x1,5m zabetonovala rura, do ktorej sa potom tento stlp zasunul, potom sa pri vrchu dolialo trochu betonu.
Cela tato sranda stoji uz 20 rokov priblizne 2,5 metra od rodinneho domu, nema ziadne kotviace lana a zatial ziadny problem, ustalo to vsetky burky aj par bleskov to tusim zviedlo do zeme..... Ale co sa tyka povoleni a posudkov, to netusim, stavalo sa to v roku 1989, takze situacia bola ina
air_p
20.11.09,11:20
dakujem za rady. V podstate mi slo o to, ci sa mam do toho pustat sam. Projekt mam, ale iba na pripojku, cize na kable co a ako ma ist. Ako osadit stlp tam nie je.
Asi to dam spravit firme, predsa len to bude istejsie.
Ale ak by sa este nasiel niekto s pripomienkami, ci radou, budem rad.
iv@n
20.11.09,13:21
v tomto sa nevyznám, len ti môžem popísať ako mi to robila firma pred domom asi 5 rokov dozadu. musel som robiť prekládku vedenia, natiahnuť si novú prípojku z obecného rozvodu a vymeniť jeden stlp. chlapík mi spravil projekt, firma vykopala asi 1.5m dieru do hlbky a asi 80cm na šírku, do toho sa hydraulickou rukou spustil betonový stlp, vyrovnal sa, zaprel a vylialo sa to betónom. je to ten bežný stĺp čo sa vyskytuje po dedinách, asi 7m na výšku.
janoskarvay
20.11.09,14:27
Ahojte.

Potreboval by som poradit ako osadit betonovy elektricky stlp? Myslim tym, aka hlboka jama, kolko betonu a atd. Stlp mam a chcel by som si ho osadit sam.
(pocul som verziu, ze do betonu zaliat plastovu ruru do ktorej sa potom stlp vlozi a ta spara - co najmensia - sa zaleje riedkym betonom)
Co vy na to?
Stlp bude na stalo, nie iba docasne.

Dakujem za vsetky rady.

Ak bude výška stĺpu taká aj keby padol že iba u teba padne , tak sa pýtať nemusíš.
Záleží iba od "bočných síl" ako hlboko ho treba.Ale to si zatiaľ nedal.
miskoo33
22.11.09,08:30
pridam sa aj ja..
co sa tyka ulozenia stlpu, tak sa robia jamy cca 150 az 180cm hlboke. priemer nemusi byt o moc vacsi ako samotny stlp. ak to budes vediet vykopat. tazko sa z dola vybera hlina z takej jamy. su na to take klieste.. potom sa vlozi stlp a ked je do roviny tak sa vacsinou len pbsipe hlinou aby ustal a hore sa da bud suchy alebo klasicky beton. pokial sa kope len tak "domacky" tak sa kope jama obdlznikova a robia sa akoby take schodiky. cize jama ma dole cca 50x50cm hlbka cca 50cm nad tym je jama 100 x 50cm zase asi 50cm potom 150x50 a zase hlbka cca 50cm a takto sa to da v pohode aj s lopatou vykopat..
vela zdaru