Katarína111
13.11.09,12:24
Dobrý deň,
neviem či som správne zaradila príspevok, ale chcem sa opýtať:
študent VŠ, ktorý by sa osamostatnil /skrátka býval by sám mimo rodičov/ má nárok na nejaké dávky, alebo nejakú podporu od štátu. Je to študent denného štúdia.
Ďakujem.
veronikasad
13.11.09,11:33
Dobrý deň,
neviem či som správne zaradila príspevok, ale chcem sa opýtať:
študent VŠ, ktorý by sa osamostatnil /skrátka býval by sám mimo rodičov/ má nárok na nejaké dávky, alebo nejakú podporu od štátu. Je to študent denného štúdia.
Ďakujem.
ak presiahol vek 25 rokov a chcel by požiadať o dávku v hmotnej núdzi (nie som si úplne istá, či je to možné aj pri dennom štúdiu), musí mať súdom stanovené výživné od rodičov.
vgabka
27.11.09,06:48
Dobrý deň, aj ja by som potrebovala pomôcť v tejto oblasti. Dcéra je slobodnou mamičkou s ročným dieťaťom. Otec dieťaťa na dieťa neprispieva. Momentálne si vybavuje vymáhanie platenia výživného, ale vzhľadom na to, že otec dieťaťa nemá žiadny príjem, tak to bude asi minimum, čo dostane. Býva so mnou v podnájme. Jej jediným príjmom je rodičovský príspevok a rodinné prídavky vo vyške cca 180 €. Vyšší rodičovský príspevok nedostane, pretože nespĺňa podmienky. Vedel by mi niekto poradiť, aké sociálne dávky by si mohla nárokovať? Za info vopred ďakujem.
veronikasad
27.11.09,06:52
Dobrý deň, aj ja by som potrebovala pomôcť v tejto oblasti. Dcéra je slobodnou mamičkou s ročným dieťaťom. Otec dieťaťa na dieťa neprispieva. Momentálne si vybavuje vymáhanie platenia výživného, ale vzhľadom na to, že otec dieťaťa nemá žiadny príjem, tak to bude asi minimum, čo dostane. Býva so mnou v podnájme. Jej jediným príjmom je rodičovský príspevok a rodinné prídavky vo vyške cca 180 €. Vyšší rodičovský príspevok nedostane, pretože nespĺňa podmienky. Vedel by mi niekto poradiť, aké sociálne dávky by si mohla nárokovať? Za info vopred ďakujem.
Uveď prosím vek dcéry
Xanti
27.11.09,07:06
Dobrý deň, aj ja by som potrebovala pomôcť v tejto oblasti. Dcéra je slobodnou mamičkou s ročným dieťaťom. Otec dieťaťa na dieťa neprispieva. Momentálne si vybavuje vymáhanie platenia výživného, ale vzhľadom na to, že otec dieťaťa nemá žiadny príjem, tak to bude asi minimum, čo dostane. Býva so mnou v podnájme. Jej jediným príjmom je rodičovský príspevok a rodinné prídavky vo vyške cca 180 €. Vyšší rodičovský príspevok nedostane, pretože nespĺňa podmienky. Vedel by mi niekto poradiť, aké sociálne dávky by si mohla nárokovať? Za info vopred ďakujem.
Asi ťa nepoteším, ale na žiadne ak ovšem nie je nájomníkom bytu ona.

zdroj : http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument

Dávka v hmotnej núdzi patrí občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok.

Výška dávky:
115,10€pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi,
Príspevok na zdravotnú starostlivosť
2 € / osoba/ mesiac = 4 €
Príspevok na bývanie tu je dôležité či nájomcom si ty, alebo tvoja dcéra. Ak ty tak nemá nárok ak je nájomcom dcéra tak má nárok na príspevok na bývanie vo výške :
89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.

Spolu 115,10 + 4 + 89,2 = 208,30 €

Táto suma je dôležitá, ak nájomnú zmluvu má uzavretú dcéra na seba.
Z tejto sumy sa potom odráta jej príjem teda
208,30 - rodičovský príspevok - výživné ( ak vysúdi tak výška výživného )
a výsledkom bude dávka v hmotnej núdzi, na ktorú bude mať nárok.

Ak podnájom je na teba, tak tá suma bude 115,1 + 4 = 119,10 € a rodičovský príspevok je vyšší ako táto suma, takže nebude mať nárok na dávky v hmotnej núdzi.
vgabka
27.11.09,07:15
Xanti, nepotešili ste ma, ale ďakujem za zrozumiteľné vysvetlenie. Konečne som pochopila princíp sociálnych dávok...
veronikasad
27.11.09,07:17
vgabka, ak otec dieťaťa neplatí výživné, môže požiadať na sociálnom odbore UPSVaR o náhradné výživné.

Aj keď otec dieťaťa nemá žiadny príjem, je stanovená minimálna výška výživného, ktorú musí na dieťa platiť.
Xanti
27.11.09,07:19
Xanti, nepotešili ste ma, ale ďakujem za zrozumiteľné vysvetlenie. Konečne som pochopila princíp sociálnych dávok...
No bohužial je to tak, nedá sa prerobiť zmluva? Teda aby bola na dcéru? Tým pádom by mohla požiadať o dávky v hmotnej núdzi.

A od otca dieťaťa má nárok na príspevok na výživu nevydatej matke na dva roky. Aj o to by mala žiadať na súde, ak bude žiadať o výživné na bábo.


Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke

Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka.

Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.

zdroj : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=348
vgabka
27.11.09,07:36
Xanti, nebol by problem prerobit zmluvu na dceru, ale ked to tak poratam, tak zivotne minimum + socialne davky by boli cca 208 - rodicovský cca. 180 - vyzivne keby bolo minimalne cca 30 = 0. Takze aj tak by jej narok nevznikol. Alebo sa mylim?
Xanti
27.11.09,07:41
Xanti, nebol by problem prerobit zmluvu na dceru, ale ked to tak poratam, tak zivotne minimum + socialne davky by boli cca 208 - rodicovský cca. 180 - vyzivne keby bolo minimalne cca 30 = 0. Takze aj tak by jej narok nevznikol. Alebo sa mylim?
No dobre rátaš, ale rodičovský je vo výške 164,22 €, prídavok na dieťa sa do tej sumy neráta.
Takže 208,30 - 164,22 - výživné = tak par eur by mohlo vyjsť. Ale je s tým kopa papierovačiek.