dalid
13.11.09,12:59
Ahojte, potreboval by som poradit :). Podobné témy tu síce sú, ale nenašiel som riešenie na môj problém, tak mi hádam poradite.
Som rozvedený s bývalou manželkou nie som v kontakte ani s dieťaťom. Môj kontakt je na úrovni prevodného príkazu... Nechcel tu riešiť prečo je to takto. Mám priateľku, sme spolu niekoľko rokov, zatiaľ manželia nie sme.
Moj problém je:
1) ako by som vedel ošetriť môj majetok (hnutelný + nehnutelný), aby v prípade mojej smrti (nechystám sa síce teraz urieť, ale jeden nikdy nevie...:( ) nič nešlo bývalej alebo dieťaťu? Samozrejme že po rozvode došlo k vysporiadaniu BSM.
2) keď s terajšou patrnerkou nadobudneme spolu nehnutelnosť, vznikne v prípade môjho úmrtia nejaký nárok na tento majetok aj prvému dieťaťu?
2a) je nejaký rozdiel či nehnuteľnosť nadobudneme spoločne pred svadbou, alebo už ako manželia? Ak áno, akým spôsobom tomu viem predísť?

To je asi všetko, čo ma teraz napadá, ďakujem za Vaše rady.
Xanti
13.11.09,12:04
Ahojte, potreboval by som poradit :). Podobné témy tu síce sú, ale nenašiel som riešenie na môj problém, tak mi hádam poradite.
Som rozvedený s bývalou manželkou nie som v kontakte ani s dieťaťom. Môj kontakt je na úrovni prevodného príkazu... Nechcel tu riešiť prečo je to takto. Mám priateľku, sme spolu niekoľko rokov, zatiaľ manželia nie sme.
Moj problém je:
1) ako by som vedel ošetriť môj majetok (hnutelný + nehnutelný), aby v prípade mojej smrti (nechystám sa síce teraz urieť, ale jeden nikdy nevie...:( ) nič nešlo bývalej alebo dieťaťu? Samozrejme že po rozvode došlo k vysporiadaniu BSM. ak nebudeš nič vlastniť
2) keď s terajšou patrnerkou nadobudneme spolu nehnutelnosť, vznikne v prípade môjho úmrtia nejaký nárok na tento majetok aj prvému dieťaťu? áno vznikne nárok aj dieťaťu z prvého mng.
2a) je nejaký rozdiel či nehnuteľnosť nadobudneme spoločne pred svadbou, alebo už ako manželia? na všetok tvoj majetok v prípade tvojej smrti bude mať nárok aj dieťa, je jedno či ho nadobudneš pred manželstvom abo počas manželstva.

Ak áno, akým spôsobom tomu viem predísť? nič nevlastniť

To je asi všetko, čo ma teraz napadá, ďakujem za Vaše rady.odpoved v texte

Dieťa je neopomenuteľný dedič, a maloleté dieťa nemôžeš nijak raz vydediť. Zákon ho chráni a má nárok na svoj zákonný podiel z dedičstva.
dalid
13.11.09,14:55
takže riešenie = nič nevlastniť... a to sa dá?? ;) :(
Xanti
13.11.09,16:35
takže riešenie = nič nevlastniť... a to sa dá?? ;) :(
Dá sa, všetko čo kúpiš daruješ priateľke. Ak sa zosobášite tak zúžiš BSM aby mala všetko ona, a ked budeš mať smolu na další vzťah tak tvoja terajšia priateľka z toho výjde veľmi bohatá a ty s "holým zadkom" (expresívum) .

Tvoje dieťa nemôže zato, čo sa stalo medzi tebou a tvojou ex. A tvoja ex nemá nárok na tvoj majetok, len a len tvoje dieťa.
daria29
14.11.09,18:19
viete mi tiež trochu poradit?ja som rozvedená,mam dve deti .svokra zomrela,udajne sa moj ex vzdal v prospech otca,potom zomrel aj ex, a dom je napísaný na bratovu dcéru,svokra zbavil svojprávosti,za zivota celý dom udajne napísali na jeho dcéru,moje deti nemaju nič,hoci ho ex s velkou pomocou pomahal stavať aťd..ale nedá mi to pokoj,teda moje deti nemaju nič,len holu riť.je to správne vydedenie,
Xanti
14.11.09,18:27
viete mi tiež trochu poradit?ja som rozvedená,mam dve deti .svokra zomrela,udajne sa moj ex vzdal v prospech otca,potom zomrel aj ex, a dom je napísaný na bratovu dcéru,svokra zbavil svojprávosti,za zivota celý dom udajne napísali na jeho dcéru,moje deti nemaju nič,hoci ho ex s velkou pomocou pomahal stavať aťd..ale nedá mi to pokoj,teda moje deti nemaju nič,len holu riť.je to správne vydedenie,
V prvom rade, darovanie a vydedenie je rozdiel.
Vlastník môže so svojím majetkom robiť počas života čo sa mu len zapáči. Ak sa rozhodne prepísať dom na jedno dieťa a pritom ma 10 tak je to jeho rozhodnutie.

Vydediť, tvoje deti nie sú vydedené. Len proste ak je to tak ako píšeš, tak nemajú čo dediť.
Ale tie informácie čo sa týkajú toho domu si zisti na https://www.katasterportal.sk/kapor/ , tu zistíš na koho je naozaj dom písaný. A potom uvidíš čo dalej. Ak by bol dom na svokra tak po nom tvoje deti by mali dediť ale ak je na iného tak bohužial.
Iwett
14.11.09,19:05
Dobrý večer, chcem poprosiť o radu. keď sa napíše závet, že po mojej smrti moja čiastka zo spoločne nadobudnutého majetku počas manželstva bude mojich detí aká je to čiastka? Celá polovica? Lebo mi bolo povedané právnikom, že keď niesom rozvedená, tak závet nehrá žiadnu rolu. Ďakujem.
Xanti
14.11.09,19:28
Dobrý večer, chcem poprosiť o radu. keď sa napíše závet, že po mojej smrti moja čiastka zo spoločne nadobudnutého majetku počas manželstva bude mojich detí aká je to čiastka? Celá polovica? Lebo mi bolo povedané právnikom, že keď niesom rozvedená, tak závet nehrá žiadnu rolu. Ďakujem. Polovica BSM po smrti prechádza do dedičského konania.
A tá polovica sa delí na rovnaké podiely medzi dedičov. Toto je dedenie zo zákona.

A právnik ma pravdu, lebo ako by sa formuloval závet ak majetok patrí do BSM, nie je povedané, ktorá polovica patrí komu.

Závet by si mohla napísať len na majetok, ktorý je v tvojom výlučnom vlastníctve. Teda ak Ti niekto niečo daroval alebo si to zdedila, tak na tento majetok môžeš napísať závet. A tento majetok môžu zdediť len tvoje deti.


§ 461

(1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.

(2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona. zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
Iwett
14.11.09,20:53
Polovica BSM po smrti prechádza do dedičského konania.
A tá polovica sa delí na rovnaké podiely medzi dedičov. Toto je dedenie zo zákona.

A právnik ma pravdu, lebo ako by sa formuloval závet ak majetok patrí do BSM, nie je povedané, ktorá polovica patrí komu.

Závet by si mohla napísať len na majetok, ktorý je v tvojom výlučnom vlastníctve. Teda ak Ti niekto niečo daroval alebo si to zdedila, tak na tento majetok môžeš napísať závet. A tento majetok môžu zdediť len tvoje deti.

zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
Takže, ja pokiaľ sa nerozvediem, tak nemôžem napísať závet, že celú moju polovicu zo spoločného majetku budú mať deti? A neviete, prečo mi notár taký závet napísal?? Je teda úplne zbytočný???
Xanti
14.11.09,21:00
Takže, ja pokiaľ sa nerozvediem, tak nemôžem napísať závet, že celú moju polovicu zo spoločného majetku budú mať deti? A neviete, prečo mi notár taký závet napísal?? Je teda úplne zbytočný???
To písal notár? A vedel všetky skutočnosti? Tak potom by mal byť právoplatný.
Ale aký to má zmysel, závet pre deti a vynechať mng. ked on má svoju polovicu, a v podstate pri dedičskom konani by sa mohol sám dobrovolne zriecť dedičstva v prospech svojich detí.
Iwett
14.11.09,21:20
To písal notár? A vedel všetky skutočnosti? Tak potom by mal byť právoplatný.
Ale aký to má zmysel, závet pre deti a vynechať mng. ked on má svoju polovicu, a v podstate pri dedičskom konani by sa mohol sám dobrovolne zriecť dedičstva v prospech svojich detí.
Hej, písal mi ho notár, ja som mu vysvetlila, čo chcem. Aký to má zmysel? Taký, že by nededil nič po mne. Jednoducho si to predstavujem takto: keby sa mi niečo nedajbože stalo, tak sa moja polovica dedí na 3 diely:na manžela a 2 deti. Takže moje deti budú mať 1/3 z mojej polovice. Ale tým, že som mám napísaný závet, že celá moja polovica chcem aby bola mojich detí a manžela som vlastne vydedila, tak bude mať polku manžel a moju polku deti.
A že sa môj mng. zriekne dedičstva v prospech detí??? hahaha, to by musel byť charakter, čo nieje.
Len teda neviem, či som tým závetom niečo vyriešila.:confused:
Xanti
14.11.09,21:23
Hej, písal mi ho notár, ja som mu vysvetlila, čo chcem. Aký to má zmysel? Taký, že by nededil nič po mne. Jednoducho si to predstavujem takto: keby sa mi niečo nedajbože stalo, tak sa moja polovica dedí na 3 diely:na manžela a 2 deti. Takže moje deti budú mať 1/3 z mojej polovice. Ale tým, že som mám napísaný závet, že celá moja polovica chcem aby bola mojich detí a manžela som vlastne vydedila, tak bude mať polku manžel a moju polku deti.
A že sa môj mng. zriekne dedičstva v prospech detí??? hahaha, to by musel byť charakter, čo nieje.
Len teda neviem, či som tým závetom niečo vyriešila.:confused:No to neviem niesom právnik hádam sa nejaký ozve.

Ale zaráža ma jedno, v podstate keby sa niečo stane tak tvoj mng. dostane po tebe vdovecký dôchodok, to nevadí? No radšej rodinné vzťahy neriešim.
V podstate ak vlastníte byt a v prípade tvojej smrti by mal tvoj mng. 2/3 podiel bytu, a tvoje deti po 1/6 tine tak mng. bez ich súhlasu nespraví nič. A dalšia vec zdedia ten zvyšok po ňom. Ako komplikované na mňa prepáč.
Iwett
14.11.09,21:35
No to neviem niesom právnik hádam sa nejaký ozve.

Ale zaráža ma jedno, v podstate keby sa niečo stane tak tvoj mng. dostane po tebe vdovecký dôchodok, to nevadí? No radšej rodinné vzťahy neriešim.
V podstate ak vlastníte byt a v prípade tvojej smrti by mal tvoj mng. 2/3 podiel bytu, a tvoje deti po 1/6 tine tak mng. bez ich súhlasu nespraví nič. A dalšia vec zdedia ten zvyšok po ňom. Ako komplikované na mňa prepáč.
Zdedia, ak ich nevydedí....a ten vdovecký ma nenapadol...ja neviem, čo mám robiť...keď sa začneme majetkovo vysporiadavať po rozvode, akurát tak súdy budú mať z čoho žiť, lebo sa nedohodneme. A deťom nezostane ani tolko ako ked neurobím celkom nič. A mne aspon zostanú nervy v poriadku. :)
Xanti
14.11.09,21:41
Zdedia, ak ich nevydedí....a ten vdovecký ma nenapadol...ja neviem, čo mám robiť...keď sa začneme majetkovo vysporiadavať po rozvode, akurát tak súdy budú mať z čoho žiť, lebo sa nedohodneme. A deťom nezostane ani tolko ako ked neurobím celkom nič. A mne aspon zostanú nervy v poriadku. :)
Vydedenie nie je také jednoduché,
je to dosť komplikovaná záležitosť a napadnuteľná na súde.
Ak by chcel svoju čiastku predať deti by mali predkupné právo. Ťažko je radiť :confused:
Iwett
14.11.09,21:50
Iwett.

Nejako nerozumiem kvôli čomu si si ho teda zobrala.
Ak ste už tak a chceš riešiť, rozdeľ BSM a svoj spoluvlastnícky podiel daruj deťom.
A to sa dá? Bez toho aby sa vysporiadavalo BSM?
A prečo som si ho brala???? To keby som vedela!! Lebo som bola mladá, hlúpa, bolo nakúpené na svadbu malso, aby sa nepokazilo:D , a bola by to hanba pred svadbou ho nechať:D:D:D
Iwett
14.11.09,21:58
Cez súd môžeš "zúžiť" BSM, ale NIE tak, aby o tom nevedel.
Môže o tom kľudne vedieť... len som myslela, že rozvod a vysporiadanie...a toho sa bojím, pokiaľ sa nedohodnú dvaja, je to asi komplikované. A to sa napíše žiadosť o zrušenie BSM počas trvania manželstva ?
Mária27
14.11.09,23:02
Hej, písal mi ho notár, ja som mu vysvetlila, čo chcem. Aký to má zmysel? Taký, že by nededil nič po mne. Jednoducho si to predstavujem takto: keby sa mi niečo nedajbože stalo, tak sa moja polovica dedí na 3 diely:na manžela a 2 deti. Takže moje deti budú mať 1/3 z mojej polovice. Ale tým, že som mám napísaný závet, že celá moja polovica chcem aby bola mojich detí a manžela som vlastne vydedila, tak bude mať polku manžel a moju polku deti.
A že sa môj mng. zriekne dedičstva v prospech detí??? hahaha, to by musel byť charakter, čo nieje.
Len teda neviem, či som tým závetom niečo vyriešila.:confused:

Notár ti to napísal dobre, tak, ako to chceš.
Pri každom dedičstve po zomrelom manželovi sa prakticky najskôr rozdelí BSM na dve časti a potom sa dedí majetok zomrelého. Ak mal poručiteľ aj čisto svoj oddelený majetok, ten sa pripočíta k 1/2 BSM a dedí sa podľa závetu alebo zo zákona.
Takže byt by pri závete zostal rozdelený na 2 časti a jednu (tvoju) časť by zdedili len deti.
Iwett
15.11.09,05:53
Ďakujem veľmi pekne,toto som chcela počuť, lebo to sa mi vidí aj logické.
dalid
16.11.09,06:34
Xanti -dakujem za odpoved, mysli ze cca uz asi viem ako postupovat, aj vdaka prispevkom od Iwett.
Trochu ma zaraza jedna vec. Napr. zacnem podnikat, firma sa rozbehne a neskrachuje (mozno :D) a o 20 rokov bude mat hodnotu xxxxx Euro. Stale na nu si bude moct robit narok clovek, s ktorym mam sice spolocnych 50% genetickeho materialu a 1x v zivote som ho videl ale inak nikdy nicim neprispel k rozvoju podniku. Teraz ma neukamenujte, zne to cinycky a mozno nemoralne, ale v podstate je to tak...
Mi to pripada potom tak, ze ked niekto daruje niekomu kostnu dren, prijemca ziska zaroven od neho aj cast DNA. Darca by si potom tiez mohol si robit narok na majetok prijemcu, lebo maju spolocnu cast genetickej informacie. Pri tom sa tito dvaja ludia v zivote nemuseli stretnut. To som sa iba tak okrajovo zamyslel.... Samozrejme po pravnej stranke je to nezmysel, ale ak vychadzame z biologiceho vztahu (DNA), tak uz to zacina mat logiku.
Iwett - drzim palce aby ti rozvod dobre dopadol a najme vyrovnanie BSM. Ja som s tymto mal neskutocne problemy.
dalid
16.11.09,06:43
Dá sa, všetko čo kúpiš daruješ priateľke. Ak sa zosobášite tak zúžiš BSM aby mala všetko ona,

Este jedna otazka. Ak kupime byt pred sobasom a byt na katastry bude pisany na priatelku a ja na nom budem ako vecne bremeno (pravo dozivotneho uzivania), tak aj po sobasi by byt vstupoval do pripadeneho dedickeho konania v pripade mojej smrti? Alebo by sa na to pozeralo ako na majetok nadobudnuty parnerkou pred svatbou a teba bol by to iba jej majetok? Samozrejme, ze na hypo uvere by sme figurovali obaja ako ziadateľ o úver a spoludlžník. Ja by som bol spoludlznik.

Co znamena "zuzit BSM"??? Dakujem za vysvetlenie.
Xanti
16.11.09,06:49
Este jedna otazka. Ak kupime byt pred sobasom a byt na katastry bude pisany na priatelku a ja na nom budem ako vecne bremeno (pravo dozivotneho uzivania), tak aj po sobasi by byt vstupoval do pripadeneho dedickeho konania v pripade mojej smrti? Alebo by sa na to pozeralo ako na majetok nadobudnuty parnerkou pred svatbou a teba bol by to iba jej majetok? Samozrejme, ze na hypo uvere by sme figurovali obaja ako ziadateľ o úver a spoludlžník. Ja by som bol spoludlznik.
Podľa mňa byt nemal by vstúpiť do dedičského konania, lebo nie si jeho vlastníkom. Do konania vstupujú veci, ktoré máš na papieri ako vlastník.
Ako mohol by dedič namietať, že na splácanie úveru boli použité aj tvoje prostriedky. Ale to by sa ťažko dokazovalo. Navyše na katastry nebude napísaná poznámka, že ty si spoludlžník. A ked to dobrá duša nepovie tak sa to nikto nedozvie. Na katastry bude napísané právo doživotného bývania.
kaco11
16.11.09,06:50
Ty mas len pol uveru. Ona dokonca vie ten byt predat aj s tebou a bez tvojho suhlasu. Mas pravo doziv.byvania. Nie je to tvoje. A ako si povedal nadobudnuty pred svadbou. Nie je bsm,nie je dedicstvo. V prhpade tvojej smrti maju dedicia pol uveru.
dalid
16.11.09,08:40
A ak by sme s priatelkou ostali iba ako druh a druzka (niekde sa to tusim registruje alebo co, teraz neviem, este som sa o to nezaujimal), tak ako je riesene dedenie v takomto pripade? Dedenie deti, je mi uz jasne. "Druzka" ma v dedickom konani rovnake prava ako kedy bola manzelka? T.j. mala by narok na 50% majetku co by po mne ostal? (za predpokladu, ze by som ho nechal na seba)
Xanti
16.11.09,08:43
A ak by sme s priatelkou ostali iba ako druh a druzka (niekde sa to tusim registruje alebo co, teraz neviem, este som sa o to nezaujimal), tak ako je riesene dedenie v takomto pripade? Dedenie deti, je mi uz jasne. "Druzka" ma v dedickom konani rovnake prava ako kedy bola manzelka? T.j. mala by narok na 50% majetku co by po mne ostal? (za predpokladu, ze by som ho nechal na seba)
Družka nemá nárok na vdovský dôchodok. Pozor na to.
V podstate ak ostanete ako druh a družka stále máš majetok a stále bude dediť aj syn z prvého mng. a neporiešiš nič.
dalid
16.11.09,09:00
Tak toto som nevedel. :( Jedine teda by som musel darovat vsetko "druzke" pripadne druhemu dietatu. Spravne?
Danila
16.11.09,09:39
Tak toto som nevedel. :( Jedine teda by som musel darovat vsetko "druzke" pripadne druhemu dietatu. Spravne?A daj pozor, aby si nezostal na ulici.;) Láska síce aj hory prenáša, ale na jednej už si spálil aj mosty.:)
Mária27
16.11.09,12:31
Xanti -dakujem za odpoved, mysli ze cca uz asi viem ako postupovat, aj vdaka prispevkom od Iwett.
Trochu ma zaraza jedna vec. Napr. zacnem podnikat, firma sa rozbehne a neskrachuje (mozno :D) a o 20 rokov bude mat hodnotu xxxxx Euro. Stale na nu si bude moct robit narok clovek, s ktorym mam sice spolocnych 50% genetickeho materialu a 1x v zivote som ho videl ale inak nikdy nicim neprispel k rozvoju podniku. Teraz ma neukamenujte, zne to cinycky a mozno nemoralne, ale v podstate je to tak...
Mi to pripada potom tak, ze ked niekto daruje niekomu kostnu dren, prijemca ziska zaroven od neho aj cast DNA. Darca by si potom tiez mohol si robit narok na majetok prijemcu, lebo maju spolocnu cast genetickej informacie. Pri tom sa tito dvaja ludia v zivote nemuseli stretnut. To som sa iba tak okrajovo zamyslel.... Samozrejme po pravnej stranke je to nezmysel, ale ak vychadzame z biologiceho vztahu (DNA), tak uz to zacina mat logiku.
Iwett - drzim palce aby ti rozvod dobre dopadol a najme vyrovnanie BSM. Ja som s tymto mal neskutocne problemy.

Keby si to tvoje dieťa stretol, možno by si zistil, že to nie je nejaký genetický materiál, ale si to ty v mladšom vydaní.

Ja by som ti odporučila písať závety ako v jednom filme - starý bohatý dedo mal zadarmo kuchárku, záhradníka, údržbára ... lebo každému napísal závet, že po ňom všetko zdedí. Posledný závet bol pre mladú kočku, čo sa bola ochotná pred ním vyzliecť a on si pásol oči.
daria29
16.11.09,17:16
neviem ,či som bola dobre informovaná,ze druh a druzka, to je nič,nikde sa to neeviduje,teda družka,alebo druh nemaju na nič nárok.ja mam priatela,keby zomrel,nedostanem dôchodok,teda nie som zabezpečená,nededím nič,ak ja zomriem,tak môže ísť pod most,lebo dom nieje jeho.z rozumu chcem dať všetko na poriadok,tak že v dome môže dožiť,ak sa poberiem preč,ak on ,aby som mala dôchodok na prežitie,ja mám iba 240eu. a to stále nevieme čo nás čaká!!!
kaco11
16.11.09,18:01
Tam su vyhody ako napriklad poskytovanie info od lekara,na ktore maju narok len rodicia,manzel,manzelka. Druh a druzka je nic. Resp.ziadna vyhra.
Silvernola
16.11.09,18:32
[QUOTE=dalid;1210193]Xanti -dakujem za odpoved, mysli ze cca uz asi viem ako postupovat, aj vdaka prispevkom od Iwett.
Trochu ma zaraza jedna vec. Napr. zacnem podnikat, firma sa rozbehne a neskrachuje (mozno :D) a o 20 rokov bude mat hodnotu xxxxx Euro. Stale na nu si bude moct robit narok clovek, s ktorym mam sice spolocnych 50% genetickeho materialu a 1x v zivote som ho videl ale inak nikdy nicim neprispel k rozvoju podniku. Teraz ma neukamenujte, zne to cinycky a mozno nemoralne, ale v podstate je to tak...

Chlapče drahý, za chyby sa platí!:cool: Tak plať a nesnaž sa z toho vykrútiť! Za to, že s dieťaťom nemáš žiadny vzťah, za to to dieťa nemôže. A za to, že je tu, za to môžeš ty!
Xanti
16.11.09,20:15
Chlapče drahý, za chyby sa platí!:cool: Tak plať a nesnaž sa z toho vykrútiť! Zaujímavé nazvať dieťa chybou. Hm.
Za to, že s dieťaťom nemáš žiadny vzťah, za to to dieťa nemôže. A ked ani otec za to nemôže, potom čo?
A za to, že je tu, za to môžeš ty! Sám sa pelešil v posteli, že? Len on je vinovatý? odpoved v texte.

"Kto si bez viny, prvý hoď kameňom. "
Myslím, že by sme boli všetci ukameňovaný, lebo bez viny nie je nikto. A, že zadávateľa zaujíma čo bude dalej. Ja na tom nevidím nič zlé.
Možno časom ked sa matka dieťaťa umúdri, a dovolí sa stretávať dieťaťu s otcom. Tak si vybudujú taký vzťah, že zabudne na myšlienku vydedenia.

Myslím, že vo veľkej miere matky zapričiňujú odsudzenie detí od otcov. Samozrejme česť výnimkám, teda rodičom čo sa dokázali preniesť cez rozvod a nevyvršujú sa na svojich deťoch. Samozrejme sú aj muži kvázi otcovia, čo naozaj ten zájem o tie deti nemajú. Ale to mi posúdiť nevieme do akej skupiny patrí zadávateľ. Tak neodsudzujme.
babi2
16.11.09,21:32
Ahojte, potreboval by som poradit :). Podobné témy tu síce sú, ale nenašiel som riešenie na môj problém, tak mi hádam poradite.
Som rozvedený s bývalou manželkou nie som v kontakte ani s dieťaťom. Môj kontakt je na úrovni prevodného príkazu...Nechcel tu riešiť prečo je to takto. Mám priateľku, sme spolu niekoľko rokov, zatiaľ manželia nie sme.
Moj problém je:
1) ako by som vedel ošetriť môj majetok (hnutelný + nehnutelný), aby v prípade mojej smrti (nechystám sa síce teraz urieť, ale jeden nikdy nevie...:( ) nič nešlo bývalej alebo dieťaťu? Samozrejme že po rozvode došlo k vysporiadaniu BSM.
2) keď s terajšou patrnerkou nadobudneme spolu nehnutelnosť, vznikne v prípade môjho úmrtia nejaký nárok na tento majetok aj prvému dieťaťu?
2a) je nejaký rozdiel či nehnuteľnosť nadobudneme spoločne pred svadbou, alebo už ako manželia? Ak áno, akým spôsobom tomu viem predísť?

To je asi všetko, čo ma teraz napadá, ďakujem za Vaše rady.

Ty predpokladám, že dobre vieš, že keď máš vysporiadané BSM, Tvojej bývalej manželke už v tomto prípade nič patriť nebude, ale je smutné, že práve bojuješ aby nič nedostalo Tvoje dieťa. Myslíš si Ty a Tvoja priateľka, že za to že to Tvoje dieťa je tu, na tomto svete, môže ono samo, alebo iba jeho matka?, keby sa všetci, ktorí zistia, že ten vzťah nebol práve najšťastnejší, postavili k tomu takto, tak by nám veru tie detské domovy nestačili ani z polovice, a ešte koľko bezdomovcov by pribudlo. Iste budem teraz odsúdená za túto moju odpoveď, ale stojím si za svojim, a nech si zadávateľ hovorí čo chce, že to tu nechce riešiť prečo je to to tak, jednoducho splodil dieťa, ktoré je aj jeho, a teraz sa snaží, aby náhodou nič nedostalo naviac, ako mu súd prisúdi, alebo lepšie povedané, aby mu súd neprisúdil nič:mee:
dalid
18.11.09,07:44
babi2 & spol - pls ak chcete moralizovat zalozte samostatny link kvoli mne a mne podobnym ludom (a vsetkym co sa rozviedli a nemaju normalne vztahy!) a tam vedte tuto debatu. To co pisete je off topic!!! a netyka sa to veci ktore potrebujem riesit. Dakujem.
wegamizi
04.12.09,12:48
V predoslych prispevkoch ste riesili, ako dopadne dieta rozvedenych rodicov po ich smrti. Ja mam podobnu otazku, ale s inym privlastkom dietata rozvedenych rodicov.
Otec je rozvedeny a ma z prveho manzelstva syna. Dnes je otec tazko chory uz 4 roky a pri jeho opatere sa striedame len dve sestry z druheho manzelstva. Syn nejavi zaujem. Moja otazka znie:
Je nejaky sposob vyriesenia majetkovych pomerov po smrti otca tak, aby syn, ktory sa nestara nemal narok na otcove dedicstvo?
salsa
04.12.09,13:10
Na tieto veci , ktoré sa pýtaš ti odpovie právnik . Toto nie je právna poradňa , skôr životná lebo sa tu riešia aj bolesti , ktoré život prináša. Mám dve deti , keby som nevedela čo je s nimi ako sa majú alebo čo ich trápi asi by som umrela žiaľom . Ako sa má cítiť dieťa , ktoré opustí rodič ?
Chobot
04.12.09,13:31
V predoslych prispevkoch ste riesili, ako dopadne dieta rozvedenych rodicov po ich smrti. Ja mam podobnu otazku, ale s inym privlastkom dietata rozvedenych rodicov.
Otec je rozvedeny a ma z prveho manzelstva syna. Dnes je otec tazko chory uz 4 roky a pri jeho opatere sa striedame len dve sestry z druheho manzelstva. Syn nejavi zaujem. Moja otazka znie:
Je nejaky sposob vyriesenia majetkovych pomerov po smrti otca tak, aby syn, ktory sa nestara nemal narok na otcove dedicstvo?

Pokiaľ otec nespíše závet, tak bude dediť zo zákona. Ak by otec spísal závet, kde by ho neprávom vydedil (nesplní podmienky na vydedenie -viď Obč. zákonník § 469a), tak dostane polovicu zo zákonného nároku. Pokiaľ by vydedenie bolo platné, tak by nedostal nič.

Jedinou možnosťou je vysporiadať majetok pred smrťou.
Chobot
04.12.09,13:32
Na tieto veci , ktoré sa pýtaš ti odpovie právnik . Toto nie je právna poradňa , skôr životná lebo sa tu riešia aj bolesti , ktoré život prináša. Mám dve deti , keby som nevedela čo je s nimi ako sa majú alebo čo ich trápi asi by som umrela žiaľom . Ako sa má cítiť dieťa , ktoré opustí rodič ?

Dobré je citovať príspevok, na ktorý reaguješ, takto nevieme, komu si odpovedala....:rolleyes::rolleyes:
wegamizi
04.12.09,14:56
Pokiaľ ten syn nesplní podmienky na vydedenie (viď Obč. zákonník § 469a), tak bude dediť zo zákona. Ak by otec spísal záveť, kde by ho neprávom vydedil, tak dostane polovicu zo zákonného nároku. Pokiaľ by vydedenie bolo platné, tak by nedostal nič.

Jedinou možnosťou je vysporiadať majetok pred smrťou.
Dakujem za radu aj pomoc
nika.sum
04.12.09,15:27
Dá sa, všetko čo kúpiš daruješ priateľke. Ak sa zosobášite tak zúžiš BSM aby mala všetko ona, a ked budeš mať smolu na další vzťah tak tvoja terajšia priateľka z toho výjde veľmi bohatá a ty s "holým zadkom" (expresívum) .

Tvoje dieťa nemôže zato, čo sa stalo medzi tebou a tvojou ex. A tvoja ex nemá nárok na tvoj majetok, len a len tvoje dieťa.

Je pravda, ze dieta za to nemoze. Ja som tiez rozvedena a druhykrát vydata, mam jedno dieta z prveho manzelstva a druhe z druheho (snad to uz pokracovat nebude:)). Byt som kupovala ja este pred uzavretim druheho manzelstva a za pomoci rodicov. Ale velakrat ma napadne ako by to bolo keby sa mi nieco stalo (nadaj boze). Keby starsi syn nebol este plnolety, kto bude spravovat jeho majetok?
A kamaratku mam tiez s takym problemom ako je tu rozoberany: jej manzel bol byvalou manzelkou a jej rodicmi doslova vyhnany od nej a dietata, nechceli ani aby sa s dcerou stretaval, bolo to hned po narodeni, proste nebol dost dobry. Len na nu platil. Teraz po 15-16 rokoch, ked je jeho byvala v nudzi, zrazu si spomenula ze dcera ma aj biologickeho otca a sa hlasi. Za pomoci kamaratkinych rodicov sa dostali k bytu, idu ho len odkupovat. Ako by ona k tomu prisla, keby sa mu nieco stalo a ukazalo by sa tam cudzie dieťa a narokovalo si na nieco ....Toto su dost osemetne situacie a nezavidenia hodne situacie.
nika.sum
04.12.09,15:32
V predoslych prispevkoch ste riesili, ako dopadne dieta rozvedenych rodicov po ich smrti. Ja mam podobnu otazku, ale s inym privlastkom dietata rozvedenych rodicov.
Otec je rozvedeny a ma z prveho manzelstva syna. Dnes je otec tazko chory uz 4 roky a pri jeho opatere sa striedame len dve sestry z druheho manzelstva. Syn nejavi zaujem. Moja otazka znie:
Je nejaky sposob vyriesenia majetkovych pomerov po smrti otca tak, aby syn, ktory sa nestara nemal narok na otcove dedicstvo?

A nerozmyslali ste trosku, ze syn sa nestara, lebo nevie odpustit, vyrastal asi bez otca (predpokladam, ked je z prveho manzelstva) a podla vlastnych skusenosti muzi sa tazsie dokazu cez to vsetko preniest ako zeny. Zena aj ked nevie odpustit, citi povinnost...
wegamizi
04.12.09,18:15
A nerozmyslali ste trosku, ze syn sa nestara, lebo nevie odpustit, vyrastal asi bez otca (predpokladam, ked je z prveho manzelstva) a podla vlastnych skusenosti muzi sa tazsie dokazu cez to vsetko preniest ako zeny. Zena aj ked nevie odpustit, citi povinnost...
Uprimne dakujem za tvoj prejaveny zaujem, ale uvahy tohto typu, prepac, nebudem mimo mojej rodiny rozoberat. Dakujem za vsetky odpovede na moju otazku a s tym sa lucim.
nika.sum
04.12.09,20:27
Ja ani nechcem nic rozoberat, len mame nieco podobne v rodine, tak ma to len napadlo. Drzim palce aby sa Vam to vyriesilo...
IPB
28.01.10,11:31
Dobry den. Mam k tejto teme jednu otazocku. Pokial jeden z manzelov vlastnorucne napise, ze sa dobrovolne vzdava naroku na majetok toho druheho ( mam na mysli majetok, ktory ten druhy zdedil po svojich rodicoch), staci to, alebo to treba spisat u notara ? Dakujem
willma
28.01.10,11:34
zdedeného majetku sa nemá čo vzdávať, na ten nárok druhý z manželov nemá tak či tak, nespadá ani do BSM
IPB
28.01.10,11:50
zdedeného majetku sa nemá čo vzdávať, na ten nárok druhý z manželov nemá tak či tak, nespadá ani do BSM

Ano ? Kto potom dedi, len deti ? Myslel som ze vsetci rovnakym dielom, teda aj manzel, ci manzelka...
Muška
28.01.10,11:56
Ja to skúsim opačne:

Dieťa rozvedených rodičov , nadobudne veľký majetok, nemá potomkov. Tata sa nikdy o dieťa nezaujímal. Rodičia ešte žijú. Dieťa umrie

Kto je dedič po dieťati??
IPB
28.01.10,11:56
Ano ? Kto potom dedi, len deti ? Myslel som ze vsetci rovnakym dielom, teda aj manzel, ci manzelka...

Samozrejme mi je jasne, ze za zivota na ten majetok nema pravo druhy partner, ale co potom...?
sarasara
28.01.10,12:55
Ak jeden z anželov zomrie, dedí po ňom jeho manžel(manželka), a všetky deti, ktoré sú jeho. Dedič sa môže zrieknuť svojich dedičských podielov v prospech ostatných dedičov. Ak manželka chce nejakým spôsobom už za života manžela preukázať, že si po jeho prípadnej smrti nebude robiť na dedičstvo nárok, nie je možné urobiť to akýmkoľvek prehlásením. Môže sa to poriešiť tak, že manžel napíše závet, ktorým manželku vydedí. Tak má manžel istotu, že žena po ňom dediť nebude. Manželku vydediť môže aj bez udania dôvodu, deti však nie.
Xanti
28.01.10,12:58
Ja to skúsim opačne:

Dieťa rozvedených rodičov , nadobudne veľký majetok, nemá potomkov. Tata sa nikdy o dieťa nezaujímal. Rodičia ešte žijú. Dieťa umrie

Kto je dedič po dieťati??
Dedičom po dieťati sú ak nemá potomkov v prvom rade rodičia. Ak nie sú oni tak potom súrodenci.

Takže aj tata dostane polovicu z majetku svojho dieťaťa, o ktoré sa nikdy nezaujímal.

Poprípade ak dieťa je ženaté ( vydatá ) tak potom dedí manžel.


zdroj: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
§ 474

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
Muška
28.01.10,13:10
Takže aj tata dostane polovicu z majetku svojho dieťaťa, o ktoré sa nikdy nezaujímal.


...veď to.
Som chcela len poukázať, že aj matka dieťaťa musí myslieť na to, že ak napr. niečo daruje dieťaťu, aby sa náhodou raz nemusela deliť o tento dar s takýmto tatom.

Ako môže riešiť dieťa vydedenie otca?

zákon hovorí iba opačne:
Vydedenie
§ 469a

(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.

(2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2.

(3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.
Muška
28.01.10,13:12
Poprípade ak dieťa je ženaté ( vydatá ) tak potom dedí manžel.


Xanti,
a dokonca aj tu sa manžel delí s rodičmi.
Xanti
28.01.10,13:16
Ako môže riešiť dieťa vydedenie otca?

zákon hovorí iba opačne:
Vydedenie
§ 469a
No tak teraz si položila zaujímavú otázku. Nikdy ma to nenapadlo. Lebo v podstate aj ked nežijú rodičia , a dieťa má majetok a nemá potomkov tak dedia súrodenci keby niečo.

A tiež by sa zrejme nedalo vydediť ak niekomu nechcem dať majetok.

Alebo je to len hranie sa na slovíčka a § o vydedení platí pre všetky skupiny.
tj.
1. rodič vydedí dieťa
2. dieťa vydedí rodiča
3. dieťa vydedí súrodenca

Ale naozaj to zákon nerieši.
Xanti
28.01.10,13:17
Xanti,
a dokonca aj tu sa manžel delí s rodičmi.
Muška ee, tam boli vymenovaný tí čo môžu dediť v druhej skupine. No hádam sa tu ukážu právnici a vysvetlia nám to. ;)
Muška
28.01.10,13:54
Muška ee, tam boli vymenovaný tí čo môžu dediť v druhej skupine. No hádam sa tu ukážu právnici a vysvetlia nám to. ;)
Xanti,
druhá skupina je "spoločná", takže tú manželovú polovicu delia rovnakým dielom.

Aspoň tak to platilo asi pred 8-mimi rokmi. Kamarátka , nemala potomkov, mala s manželom nehodu a musela vyplatiť jeho rodičov.
Xanti
28.01.10,13:56
Xanti,
druhá skupina je "spoločná", takže tú manželovú polovicu delia rovnakým dielom.

Aspoň tak to platilo asi pred 8-mimi rokmi. Kamarátka , nemala potomkov, mala s manželom nehodu a musela vyplatiť jeho rodičov.
Ako ja sa rada niečo nové naučím,
ale o tom opačnom vydedení zaujíma aj mňa. Či môže niekto vydediť napr. svojho súrodenca ak nemá potomkov. A ako sa to potom dá napísať to vydedenie.

Alebo ak niekto nemá potomkov a nechce aby dedil jeho súrodenec, alebo otec. Či môže napísať závet a ich nespomenúť, a či oni nemôžu napadnúť ten závet.
Muška
28.01.10,13:56
Alebo je to len hranie sa na slovíčka a § o vydedení platí pre všetky skupiny.
tj.
1. rodič vydedí dieťa
2. dieťa vydedí rodiča
3. dieťa vydedí súrodenca

Ale naozaj to zákon nerieši.
...veď práve.
Zákon ako keby riešil iba:
Poručiteľ môže vydediť potomka
Možno sa vyjadrí nejaký právnik, alebo niekto kto s tým už mal skúsenosť.
Muška
28.01.10,14:05
Xanti,
ja tiež hľadám riešenie.

A myslím si, že ak chceš vlastne "vydediť" iných možných dedičov okrem potomkov, tak Ti vlastne stačí spísať závet. Lebo zo zákona dedia IBA potomkovia a tých nemôžeš z určitej časti opomenúť ani závetom.
Takže ak spíšeme závet, ....a vymenujeme tam možných ďalších dedičov ...., tak by to asi malo byť v poriadku, lebo:

§ 479

Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

Či???
Mgr.Shrek
28.01.10,17:45
Tak. Celkom zaujímavá problematika.
Vydedenie sa týka iba neopomenuteľných dedičov a to sú podľa § 479 OZ maloletí a plnoletí potomkovia, teda len deti. Tie musia niečo dostať a keď nie sú uvedené v závete, tak dedia tú časť, aká je uvedená v predmetnom § 479 OZ, o toľko sa zmenšuje dedičstvo a zvyšok dedičstva sa dedí podľa závetu.
Ak rodič nechce, aby jeho dieťa dedilo, musí ho vydediť, nestačí, ak ho neuvedie v závete.
Ak dieťa nechce, aby dedil zo zákona jeho rodič,alebo aby dedil zo zákona jeho súrodenec, tak stačí napísať závet, v ktorom ich neuvedie.
Xanti
28.01.10,17:51
A v závete nespomenutý napr. súrodenec môže napadnúť takto postavený závet? Teda jeho platnosť na súde po dedičskom konaní?
Hm?
Mgr.Shrek
28.01.10,17:55
A v závete nespomenutý napr. súrodenec môže napadnúť takto postavený závet? Teda jeho platnosť na súde po dedičskom konaní?
Hm?

Nie, súrodenec nie je neopomenuteľný dedič. Ten nemusí dediť. Neopomenuteľný dedič musí niečo zdediť, preto je neopomenuteľný, že aj ak nie je v závete, zákon na neho myslí a priznáva mu určitý majetok.
Z tohto titulu, že nie je uvedený v závete, nemôže úspešne napadnúť závet.
Muška
28.01.10,20:04
Mgr. Shrek,
ďakujeme za odpoveď. :)

Ale čo povieš?
Celkom pekne sme si to samé naštudovali a celkom pekne logicky sme prišli k správnemu záveru. :cool:
Takže ak budeš potrebovať nejaké košpicientky, sme Ti k dispozícii :D
Muška
28.01.10,20:08
Mgr. Shrek,
nedá sa tu dať ocenenie, nie sme v odborných témach, tak Ťa oceňujem slovne :)

Mám jednu otázku.

Dúfam, že sa dá urobiť závet iba ohľadne dedičov, alebo to musí byť o konkrétnom majetku?
sarasara
29.01.10,13:06
V závete môžeme určiť, kto dostane náš majetok, môže to byť v podieloch, alebo celý. Určíme, kto a čo dostane, alebo určíme, koľko podielov z celého majetku. Každý dedič nemusí dostať rovnaký podiel. toto neplatí pre deti, ktoré sú neopomenuteľnými dedičmi. Tí musia dostať svoj zákonný podiel. Vydediť môžeme všetkých ostatných, alebo im môžeme skrátiť ich dedičský podiel. Vydediť môžeme manžela, súrodencov, spolubývajúcu osobu, alebo im môžeme ich podiel navýšiť...
Muška
29.01.10,13:35
V závete môžeme určiť, kto dostane náš majetok, môže to byť v podieloch, alebo celý. Určíme, kto a čo dostane, alebo určíme, koľko podielov z celého majetku. Každý dedič nemusí dostať rovnaký podiel. toto neplatí pre deti, ktoré sú neopomenuteľnými dedičmi. Tí musia dostať svoj zákonný podiel. Vydediť môžeme všetkých ostatných, alebo im môžeme skrátiť ich dedičský podiel. Vydediť môžeme manžela, súrodencov, spolubývajúcu osobu, alebo im môžeme ich podiel navýšiť...

Mne išlo o to, či sa dá hneď urobiť závet "podielovo" aj keď napr. žiadny majetok nevlastní.....proste do budúcnosti, aby sa nemusel závet pri každej zmene majetku meniť.

A "vydediť" manžela, súrodenca, spolubývajúcu osobu nemôžeme.
Viď. predchádzajúce príspevky. "Vydediť" sa dá iba potomok.
Ostatné sa dá "ošetriť" závetom.
sarasara
29.01.10,21:19
Dedí sa zo závetu, ak ho niet, zo zákona. Ak sa napíše závet, dedia deti do 15 rokov celý svoj podiel, plnoleté najmenej jednu polovicu svojho podielu. Deti nededia len vtedy, ak ich vydedíme. AK v závete rozdelíme scelý svoj majetok medzi dedičov, ktorých sme v závete uviedli, nededia dedičia zo zákona, ale zo závetu. V závete nemusíme uvádzať, o aký majetok sa jedná, stačí ak určíme podiely, ktoré ten ktorý dedič dostane. Podiely jednotlivých dedičov nemusia byť rovnaké. Ak podiely neurčíme, dostanú dedičia rovnaké podiely. Môžeme však určiť, čo ktorý dedič dostane.
Ak poručiteľ napíše závet s tým, že jeho nehnuteľný a hnuteľný majetok dostane xy + az, tak sa dedí majetok, ktorý mal v čase smrti. Závet sa nemení po každej zmene majetku.
Ak poručiteľ napísal, že pozemok dostane xy, a v čase smrti bude vlastniť pozemkov 20, tie zvyšné budú dediť dedičia zo zákona.
Muška
30.01.10,09:13
Sarasara,
ďakujem :)
ps05
11.02.10,10:11
Ahojte, potreboval by som poradit, moja mama zije spolu s jednim panom ,on ma jednu dceru (35 rokov) ale ich stah je velmi zly ,bol u notara a dal napisad listinu o vydedenie a zavet, nas stah je ako otec a syn a preto chce abysom dedil za jeho iba ja. Pred zákon nie som jeho syn. V tom pripade kto dedi 100% ?
nika.sum
11.02.10,10:17
urcite sa tu ozve niekto kto je odbornik, ale ja som pocula, ze vydedit moze len vo vynimocnych pripadoch. Nie len tak, ze ich vzťah je zly.
Xanti
11.02.10,10:17
Ahojte, potreboval by som poradit, moja mama zije spolu s jednim panom ,on ma jednu dceru (35 rokov) ale ich stah je velmi zly ,bol u notara a dal napisad listinu o vydedenie a zavet, nas stah je ako otec a syn a preto chce abysom dedil za jeho iba ja. Pred zákon nie som jeho syn. V tom pripade kto dedi 100% ?
Jeho dcéra môže napadnúť vydedenie a môžete sa roky súdiť .

Ak Ti chce zanechať majetok tak nech Ti ho daruje , a ak sa jedná o nehnuteľnosti tak môžete dať zapísať vecné bremeno napr. dožitia v danej nehnuteľnosti a tak podobne.

To vydedenie nemusí výjsť a naťahovať sa dlhé roky na súdoch stojí peniaze. Treba to zvážiť. A ak jeho dcéra na súde vyhrá, tak zdedí ona 1/2 zo zákona a ty 1/2 zo závetu.
Mgr.Shrek
11.02.10,10:37
Ahojte, potreboval by som poradit, moja mama zije spolu s jednim panom ,on ma jednu dceru (35 rokov) ale ich stah je velmi zly ,bol u notara a dal napisad listinu o vydedenie a zavet, nas stah je ako otec a syn a preto chce abysom dedil za jeho iba ja. Pred zákon nie som jeho syn. V tom pripade kto dedi 100% ?

Vydediť potomka je zložitý právny úkon, pri ktorom musia byť bezpodmienečne splnené náležitosti uvedené v § 469a z.č. 40/1964 Zb. OZ.
Okrem písomnej formy musí byť splnené, na základe čoho dochádza k vydedeniu. Najlepšie je k listine pripojiť aj nejaké dôkazy, listiny atď.
Preto súhlasím s Xanti čo sa týka darovania majetku, tak hnuteľného ako nehnuteľného.
O všetkom je dobré spísať darovaciu zmluvu, kde je potrebné okrem predmetu darovania uviesť aj to, že obdarovaný dar prijíma.
Potom to v právnom zmysle bude nemajetný človek a nebude čo po ňom dediť.
mimotemyZabudol som na niečo?? Nie.
andamante
16.02.10,20:48
Viete mi, pls, poradit s tymto mojim problemom? Zijem s priatelom, ktory je rozvedeny a ma z 1. manzelstva syna. My mame spolu rocnu dcerku, ale zobrati nie sme. Chceme stavat rodinny dom, ale mna by zaujimalo, co sa da urobit, aby jeho syn nemal na tento buduci majetok - vlastne na ziadny nas majetok v nuducnosti narok..len nase spolocne deti (chceme este druhe). Viem, ze je to svinstvo, ale na dome sa nadrieme my - budu to nase tazke chvile, pocas ktorych sa budeme zivit predstavou, ze budu mat nase dietky vlastne izbicky a nieco im po nas zostane..to je moja predstava. Nerada by som, aby z toho mal nieco jeho syn..on predsa zije v jeho vlastnej rodine s jeho matkou, bratmi, nevlastnym otcom atd..ma vlastny zivot (aj ked spriatelom sa pravidelne stretava). Chcem taky aj pre svoje deti..dufam, ze ma pochopite spravne.. vrela vdaka
dalid
17.02.10,08:13
Presla si si cele vlakno??? Asi nie :( Jeden zo sposobov by bol ak terajsi priatel po dovrseni plnoletosti vasich deti, svoj podiel majetku daruje detom. Ale zas nikdy nevies co ti zdeti vyrastie, takze nejake vecne bremeno dozivotneho uzivania majetku by bolo dobre dat zapisat do katastra... Pokial jeho 1 dieta je malolete je realne velmi mala sanca ho vynechat z dedickeho konania, pokial by sa partnerovi nieco stalo. Neviem ci planujete neskor uzatvorit aj manzelstvo, tam bude postup torchu iny, myslim cez zuzenie BSM. Uz to tu bolo riesene, pripadne poradaci ti to este raz upresnia ;)
andamante
17.02.10,11:19
dakujem ti, dalid, mockrat :-) ano, planujeme sa aj zosobasit v blizkej buducnosti.. takze potom tu bude moznost? musis si cele vlakno este raz preluskat :-) takze skor ako zacat stavat domcek, by sme sa mohli skor zosobasit..
dalid
17.02.10,12:21
Pokial viem, tak majetok nadobudnuty pred svadbou nevstupuje do BSM. Takze ak by ste dom postavili pres svadbou a bol by pisany na teba, tak by nemal vstupovat ani do pripadneho dedicskeho konania priatela... Ale zas ako on k tomu pride, ak sa nebodaj daco medzi vami stane?? (Podielal by sa na vystavbe, ale papierovo by mu nic nepatrilo... :( ?? ) Pretoze urcite bude aj on financovat stavbu.. Ak by ste sa najprv zobrali a potom stavali spolu dom, tak aj jeho dieta ma narok na podiel aj z vasho domu!!!
wegamizi
25.02.10,07:59
Čo môže urobiť potencionálny dedič, ktorému bolo dané najavo, že bude vydedený, napriek tomu, že nie je splnený ani jeden zo štyroch zákonných dôvodov?
Keďže a/,c/,d/ neprichádza do úvahy, na to, aby mohlo prísť k vydedeniu, zostáva len bod b/? Ak by aj tento bod bol uvedený ako dôvod vydedenia, ako je to s jeho posudzovaním?
Čo ak sa poručiteľ sám práve z tohto dôvodu zámerne vyhýbal kontaktu so svojím dieťaťom, vnúčatami, ktoré sa rozhodol bezdôvodne vydediť, a úmyselne nereagoval na záujem z ich strany - pozvanie, návštevy, náhodné stretnutia, pošta, telefón... Čo sa dá poradiť v takej situácii? Problém má samozrejme dve roviny: morálnu a právnu.
Mozno ti moc nepomozem, ale mam takuto informaciu. Nieco podobne teraz riesime v rodine, ale stojime na opacnej strane ako tvoj problem, moj otec chce vydedit......Bola som za pravnikom a najbezpecnejsia( nenapadnutelna )forma vysporiadania majetku je predaj podielu vybranej osobe( - bám ). Vydedednie a darovanie sa da vzdy spochybnit a nie je jednoznačné. Ak mas dokazy o tom, ze si prejavovala zaujem o porucitela ( pošta, svedkovia atd ) myslim, ze vydedenie v tvojom pripade by sa dalo spochybnit.
Chobot
25.02.10,08:12
Čo môže urobiť potencionálny dedič, ktorému bolo dané najavo, že bude vydedený, napriek tomu, že nie je splnený ani jeden zo štyroch zákonných dôvodov?

Vopred asi nič. Len treba počkať, ako bude znieť závet. Možno to poručiteľ nemyslí vážne a len sa vyhráža.


Keďže a/,c/,d/ neprichádza do úvahy, na to, aby mohlo prísť k vydedeniu, zostáva len bod b/? Ak by aj tento bod bol uvedený ako dôvod vydedenia, ako je to s jeho posudzovaním?

V praxi som sa s tým ešte nestretol. Žiadna zákonná norma nikde neuvádza, ako b y mal potomok prejavovať opravdivý záujem o poručiteľa. Je to asi len na dokazovaní a svedeckých výpovediach.


Čo ak sa poručiteľ sám práve z tohto dôvodu zámerne vyhýbal kontaktu so svojím dieťaťom, vnúčatami, ktoré sa rozhodol bezdôvodne vydediť, a úmyselne nereagoval na záujem z ich strany - pozvanie, návštevy, náhodné stretnutia, pošta, telefón... Čo sa dá poradiť v takej situácii? Problém má samozrejme dve roviny: morálnu a právnu.

Poradiť - hádam len to, že ste vo výhode, keďže vieš, že také niečo hrozí. Častokrát sa potomkovia o vydedení dozvedia až pri čítaní zevetu a potom sú prekvapkaní.

Ty aspoň môžeš urobiť protiopatrenia. Posielaj emaily (ak poručiteľ má e-mail), posielaj SMS k sviatkom (nevymaž ich) ak má mobil, posielaj pohľadnice. Choď na návštevu, aby ťa videli susedia, že si tam bol, telefonuj (aj keď to poručiteľ "zavesí") a daj si urobiť výpisy hovorov. Choď na návštevu aj s nejakým známym (napr. cestou na ryby sa s kamarátom stavíš u poručiteľa, či niečo nepotrebuje nakúpiť) a už máš svedka, že si prejavil záujem.
elli
26.02.10,21:00
Čo môže urobiť potencionálny dedič, ktorému bolo dané najavo, že bude vydedený, napriek tomu, že nie je splnený ani jeden zo štyroch zákonných dôvodov?
Keďže a/,c/,d/ neprichádza do úvahy, na to, aby mohlo prísť k vydedeniu, zostáva len bod b/? Ak by aj tento bod bol uvedený ako dôvod vydedenia, ako je to s jeho posudzovaním?
Čo ak sa poručiteľ sám práve z tohto dôvodu zámerne vyhýbal kontaktu so svojím dieťaťom, vnúčatami, ktoré sa rozhodol bezdôvodne vydediť, a úmyselne nereagoval na záujem z ich strany - pozvanie, návštevy, náhodné stretnutia, pošta, telefón... Čo sa dá poradiť v takej situácii? Problém má samozrejme dve roviny: morálnu a právnu.

1. Ano, posudzuje sa to aj v suvislostiach, teda nemozno cakat od potomka, ze sa bude trvale snazit o kontakt, ktory druha strana odmieta.

2. Sudy, z mojej skusenosti, sa skor priklanaju na stranu dedica, ak nejde o naozaj extremny pripad alebo dokaznu nudzu na strane dedica/vydedeneho.

3. Vydedenie sa moze tykat vlastneho dietata, ale aj jeho potomkov. Ak by slo o prvu moznost, Tvoj podiel dedia Tvoje deti - ak su malolete, tak v rozsahu celeho svojho zakonneho dedicskeho podielu..

4. Da sa zaujem prejavit aj inak nez priamo - opytat sa susedov, znamych a pod., ako sa rodicia maju, pretoze od nich priame info nemas.

5. Este je otvorena aj dalsia moznost, ze vydedenie neurobia pravne cisto, a sudny spor vyhras pre formalnu chybu ukonu.

Tolko rovina pravna.
wegamizi
27.02.10,09:48
[QUOTE=wegamizi;1312739]Mozno ti moc nepomozem, ale mam takuto informaciu. Nieco podobne teraz riesime v rodine, ale stojime na opacnej strane ako tvoj problem, moj otec chce vydedit......Bola som za pravnikom a najbezpecnejsia( nenapadnutelna )forma vysporiadania majetku je predaj podielu vybranej osobe( - bám ). Vydedednie a darovanie sa da vzdy spochybnit a nie je jednoznačné.

Neviem, aký dôvod má Tvoj otec pre vydedenie Tvojho - súrodenca? Moja mama ho nemá a tak ho hľadá, resp. umelo vytvára. Doslova poverila môjho "súrodenca" úlohou "zistiť, čo treba urobiť, aby som ju mohla vydediť" - v podstate to, na čo si sa podujala Ty. Keby som to nepočula z jej úst na vlastné uši, tak tomu neuverím.:(
Ak si niekto myslí, že vydedenie dieťaťa ho urobí šťastným :), ťažko mu v tom zabrániť. Moja mama ani teraz nevyzerá ako šťastný človek. Myslíš, že Tvoj otec ním bude?
Myslím, že obaja si dláždia cestu do pekla... A svojim pozostalým pripravujú peklo na zemi. :mad: Vydedeným, i tým potencionálnym kupcom. Ako asi na nich budú spomínať? Hlavne tí prví určite nie so slzami v očiach :mee:, ale prinajlepšom so smútkom v srdci. Ale ak si myslia, že sa im tak bude raz lepšie zomierať... Lebo všetci sme pominuteľní a každému raz bude stačiť jama meter x dva, resp. urna. :(

Ale oceňujem Tvoju snahu poradiť mi, aj keď si na druhej strane barikády.:o
Mas pravdu, lebo tvoj pocit krivdy je v tomto pripade na mieste. Ale syn mojho otca, teda moj nevlastny brat, je dospely clovek, ktoremu nik nebrani zaujimat sa o otca. Zial, ziadny naznak zaujmu, nevraviac pomoci, nevidime. Takze, nie su deti ako deti. Jedni chcu a nemozu, druhi mozu a nechcu. Tak to treba vidiet a z tejto pozicie aj hodnotit. Necakam na odchod rodicov z tohto sveta, aby som zbohatla, ale ked potrebuju nasu starostlivost v ich starobe, deti by sa mali podla svojich moznosti a schopnosti delit o ich starostlivost. Nemyslim, ze neochota je v hodnoteni na jednej priecke s obetavostou.To je moj nazor a myslim, ze sa nemylim.
Izuzan
28.02.10,12:09
Ďakujem pekne za takú "výhodu". Realita je takáto:
- maily 0 bodov /70-nikov s vlastnou mailovou schránkou, resp. počítačom je ako šafranu/- tí sa nachádzajú skôr v domovoch dôchodcov /ako vidieť v TV novinách/, okrem nich si spomínam akurát tak na p. Lasicu alebo aktuálne "Dr. Slávika z Ordinácie v ružovej záhrade" :rolleyes:
- SMS detto 0 bodov
- pohľadnice posielať doporučene :confused: ?
- volať v budúcnosti za svedkov starých susedov, alebo duchov z neobývaných susedných bytov, resp. neznámych nájomníkov z bytov bez menoviek, že som bola na návšteve /tí tu dnes sú a zajtra nemusia byť, rovnako ako my všetci/ - nejde o dedinu ale anonymné sídlisko, takže zrejme "tudy cesta nevede"
- a ako často by som si teoreticky mala dať robiť výpis hovorov a ešte za to aj neviem koľko rokov platiť, keďže netuším, ako dlho tieto údaje operátor archivuje - to tiež nevidím reálne
Keby to bolo také jednoduché, ako uvádzaš vo svojom príklade, už aj si bežím vybaviť rybársky lístok.:) Ale aspoň som sa v duchu úprimne po dlhej dobe pobavila.
Viem, že to bolo dobre mienené.
Lenže ono sa ťažko ide na návštevu, keď vieš, že tam nie si vítaný. Kto to nezažil, nepochopí. Naposledy som skončila skoro s infarktom.
Ale uvažujeme v tejto veci rovnako. Ďakujem za ochotu poradiť.
Mam podobný problem, možno budem vydedena, po mame som nič nezdedila, (pre pokoj v rodine som sa vzdala svojho podielu), ale chodím na návštevu, chcem pomôcť ale ... ono sa to vždy neda.
Neraz som sa otočila na päte a bolo po návšteve, ja mám len jedno zdravie a to si chránim pre svoje deti a vnúčata....
Držim ti palce......
Ericenka67
03.03.16,11:43
neviem kto má, alebo nemá pravdu, ale každý má svoje dôvody.
Nechcem nikoho obraňovať a ani prikláňať sa k názorom. len chcem podotknúť, že nielen rodičia, alias darcovia DNA ale aj deti dokážu byť kruté, sebecké a nevďačné.
Môj kamarát daroval novostavbu, 3-poschodový dom v Nitre, všetko platil aj po rozvode a keď sa stal invalidným dôchodcom ho bezprávne vypratala z daného domu spolu s matkou - ex manželkou. Vyhrážala sa mu ako neplnoletá, že mu zruší trvalý pobyt ak neurobí to čo ona chce a len čo dovŕšila 18-rokov svoje vyhrážky splnila a za pol roka ho bezprávne vypratala z domu bez náhradného ubytovania a dnes je z neho bezdomovec. Všetko je na súde .... žiada vrátenie daru, polovice rodinného domu, od októbra 2014 nebolo vytýčené ani prvé pojednávanie, na sťažnosť na prieťahy súdu mu bolo oznámené, že predseda súdu nevidí prieťahy a že sudkyňa robí všetko, ale on už je rok a pol bezdomovec, hoci postavil a daroval veľký 3-poschodový dom svojmu dieťaťu, svojej krvi.
Čo viac dodať ...... môj názor .... nikomu nič za života nedarovať, my si celý život odtŕhame od úst aby sme niečo mali a aby bolo dobre a keď príde na lámanie chleba umierame s holou riťou a nikto si neváži čo ste krvopotne nadobudli ..... Ako sa hovorí, treba si užívať kým si zdravý a živý.
Pekný deň a pevné nervy
myma
03.03.16,12:45
Je to veru smutné aj nespravodlivé! Len podotýkam, že posledná odpoveď na pôvodnú otázku z roku 2009 je z roku 2010, nadviazala si na ňu po 6 rokoch.
Ericenka67
04.03.16,11:06
Ericenka67
04.03.16,11:10
Áno všimla som si, začala som trošku surfovať a hľadať rady a nedalo mi - vyjadrila som svoj názor .... síce nikomu nepomôže, ale ak má niekto dilemu, môže sa zamyslieť a vyriešiť svoj problém zo skúseností iných ...... ale človek je tvor nepoučiteľný, takže sa učí na vlastných chybách