destiny1111
13.11.09,13:37
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť? Ešte v roku 2002 mala byť vykonaná exekúcia - prikázaním pohľadávky z účtu povinného. Banka obdržala príkaz na blokáciu účtu a tiež exekučný príkaz, ale exekúciu nevykonala. Vraj na účte nebolo dosť peňazí. Všetky indície smerujú k tomu, že dotyčná banka ani len nevykonala blokáciu účtu. Toto moje dôvodné podozrenie vzniklo až tento rok v jeseni. Podala som proti tejto banke návrh na okresný súd v Bratislave na úhradu vzniknutej škody. No neviem či sa na to vzťahuje 3-ročná premlčacia lehota alebo nie a odkedy začína premlčacia lehota plynúť? ďakujem:confused:
Mária27
13.11.09,13:31
Trojročná premlčacia doba je objektívna, počíta sa odvtedy, kedy škoda vznikla. Bude to dátum, keď mal byť účet zablokovaný a exekúcia mala byť vykonaná. Avšak je tu podmienka, že škoda skutočne vznikla. Škoda by vznikla vtedy, ak banka mala povinnosť pohľadávku z účtu odpísať, mohla to urobiť, ale neurobila to. Asi to urobiť nemohla, lebo tam peniaze neboli. Môžeš dokázať opak?
Vznik dôvodného podozrenia môže mať vplyv na dvojročnú objektívnu premlčaciu dobu - odkedy si sa skutočnosti dozvedela. Do dvoch rokov odvtedy môžeš podať žalobu.
Subjektívna doba môže bežať len v rámci ojektívnej. Ak prešla objektívna doba, už žalobu podať nemôžeš, ani keď sa to dozvieš neskôr.
svetlik
13.11.09,14:11
na premlcanie sud neprihliada ex offo, aj ked predpokladam ze banka premlcanie namietne.a ak banka skutocne nepostupovala spravne, aj s vznesenou namietkou premlcania sa da vyporiadat (namietka premlcania v rozpore s dobrymi mravmi).
na zvazenie by vsak podla mna skor prichadzala do uvahy poddlznicka zaloba,