Eva99
31.03.09,07:57
Áno, samozdaníš, do DP ti pôjde základ dane do riadku 07, daň do riadku 08 a odpočet dane do riadku 19.
Ďakujem veľmi pekne! A prečo ma stále miatlo, že keď je nové, je to iné? Aký je vlastne rozdiel vzhľadom k DPH pri dovezení nového a jazdeného automobilu N1?
dogicka
31.03.09,06:11
Ďakujem veľmi pekne! A prečo ma stále miatlo, že keď je nové, je to iné? Aký je vlastne rozdiel vzhľadom k DPH pri dovezení nového a jazdeného automobilu N1?

Ja si myslím, že len ten, že pri nadobudnutí nového automobilu treba k DP priložiť kópiu faktúry.
Eva99
21.04.09,08:05
Aký je vlastne rozdiel vzhľadom k DPH pri dovezení nového a jazdeného automobilu N1?


Ja si myslím, že len ten, že pri nadobudnutí nového automobilu treba k DP priložiť kópiu faktúry.

Posúvam, keby sa náhodou ešte niekto našiel, kto by mi to potvrdil, prípadne vyvrátil... Mala by som lepší pocit... :o
vladino45
21.04.09,14:37
Nasa firma kupila z Polska nove auto kategorie M1. Faktura je bez DPH, viem ze to musime zdanit a DPH zaplatit.

1) po auto sme boli zaciatkom marca 2009, ale na fakture je uvedeny datum predaja 25.2.2009 - v ktorom uctovnom obdobi to mame zdanit? Februar alebo marec 2009?

2) Do ktoreho riadku v danovom priznani DPH by sa to malo dostat?
mám podobný problém : sro ,platca DPH,nákup auta z polska - M1,fa dátum 10.3.( vtedy bolo objednané), prevzatie vozidla 26.3., idem robit priznanie DPH a dilema : ktorým kurzom účtujem fa ( samozdaňujem DPH ) 10.3. alebo 26.3. ?? ďakujem
kucsi
31.05.09,11:59
Dobry den!

Mam jednu otázku. Ked si zivnostník, platitel DPH kupi auto v Madarsku v salone, tam zaplati cenu bez DPH. Ako to funguje, tu si potom musi zaplatit sumu DPH, alebo nie? A ked ano, tak potom na konci roka o to sumu menej plati dan?
Dakujem za odpovede.
azla
31.05.09,12:11
Dobry den!

Mam jednu otázku. Ked si zivnostník, platitel DPH kupi auto v Madarsku v salone, tam zaplati cenu bez DPH. Ako to funguje, tu si potom musi zaplatit sumu DPH, alebo nie? A ked ano, tak potom na konci roka o to sumu menej plati dan?
Dakujem za odpovede.

Kupuješ nový dopravný prostriedok ?
Ak si platiteľ Dph kúpi auto (nový dopravný prostriekok ) v Madarsku - , auto kúpi bez Dph, tu si nadobudnutie "samozdaní" a ak má nárok na odpočet (ak to nie je kategoria M1), tak si túto daň zároveň odpočíta.
kucsi
31.05.09,12:37
Kupuješ nový dopravný prostriedok ?
Ak si platiteľ Dph kúpi auto (nový dopravný prostriekok ) v Madarsku - , auto kúpi bez Dph, tu si nadobudnutie "samozdaní" a ak má nárok na odpočet (ak to nie je kategoria M1), tak si túto daň zároveň odpočíta.

Diki za odpoveď. Áno, kupujem nove auto, N1. Takže potom, v Maďarsku si kúpim bez DPH, a potom si doma nič neplatím? Možno, že je hlúpa otázka, ale veľmi sa nevyznám v DPH.
azla
31.05.09,12:38
V DP budeš mať daň na vstupe aj na výstupe (z tejto transakcie) a dopad bude nulový.
Tweety
31.05.09,12:41
Diki za odpoveď. Áno, kupujem nove auto, N1. Takže potom, v Maďarsku si kúpim bez DPH, a potom si doma nič neplatím? Možno, že je hlúpa otázka, ale veľmi sa nevyznám v DPH.
K faktúre za MV urobíš samozdanenie, daň na vstupe, na výstupe, kedže je to MV, pri ktorom je nárok na odpočet dph, zo samozdanenia bude výsledok 0. Takže žiadnu daň nebudeš platiť.
kucsi
31.05.09,12:51
Dakujem Vam vsetkym. Pomohli ste mi.
andreaS
31.05.09,13:17
pridam cerstvu skusenost:


1) krajina dodania

SR

2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ

kupovane od PO, platcu DPH v SR

3) či sa jedná o nákup od občana

nie

4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku

jazdené vozidlo

5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový)

úžitkové do 3,5t ale v TP uvedená kategória M1

6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov)

predávajúci nie je predajcom áut

7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla)

kupujúci je súkromná osoba, auto kupované za účelom súkromného použitia

8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe

dokladom o kúpe bola vystavená faktúra dodávateľom, fakturovaná bola suma bez dph (resp. dph 0%) bez uvedenia oslobodenia

9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ)

obstarané v 04/2009


Mam teraz obavu, aby nam niekedy nedofaktúrovali dph, ked zistia, ze faktura bola nespravne vyhotovena. PO toto auto kupila v inom clenskom state EU.
azla
31.05.09,15:31
Neviem , či som správne pochopila, čo sa pýtaš.:D

Ide Ti asi o to, že si nadobudla automobil kategorie M1 od platiteľa Dph, fa bola bez Dph a či je to takto správne.

Ak predávajúci (platiteľ Dph) predáva osobný automobil kat. M1 - pri ktorého nadobudnuti nemohol odpočítať Dph , pri jeho predaji uplatňuje oslobodenie podľa § 42 . Oslobodenie má uviesť na faktúre - viď § 71, odst.2, písm.h. zákona o Dph.

§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
kucsi
01.06.09,10:12
K faktúre za MV urobíš samozdanenie, daň na vstupe, na výstupe, kedže je to MV, pri ktorom je nárok na odpočet dph, zo samozdanenia bude výsledok 0. Takže žiadnu daň nebudeš platiť.

Dneska som sa rozprával s mojou účtovníčkou. Ona mi vravela, že si tú daň musím zaplatiť a štát mi to potom po uplynutí štvrťroku vráti.
Prosím vás poraďte mi. Vyzerá to akoby to bolo jedno, či nezaplatím, alebo mi vrátia, ale nemám nato voľné finančné prostriedky.
Ďakujem
andreaS
01.06.09,10:24
kucsi: v tom istom danovom priznani o dph uvedies ze mas povinnost dph zaplatit ale kedze kupujes vozidlo, pri kt. je mozny odpocet dph, tak zaroven uvedies v tomto istom priznani aj narok na odpocet... vysledok v tomto tlacive bude z tejto operacie nula...

keby si za cely stvrtrok (ak si stvrtrocny platca dph) nemal ziadny iny pohyb (ani by si nevystavil ziadnu fa a ani nic nekupil) OKREM tohto vozidla, tak tvoja dannova povinnost by bolo vdaka vyssie uvedenemu na konci nulova.

o akom zaplateni a naslednom vracani hovori tvoja uctovnicka??
azla
01.06.09,10:28
Dneska som sa rozprával s mojou účtovníčkou. Ona mi vravela, že si tú daň musím zaplatiť a štát mi to potom po uplynutí štvrťroku vráti. prečo ???
Prosím vás poraďte mi. Vyzerá to akoby to bolo jedno, či nezaplatím, alebo mi vrátia, ale nemám nato voľné finančné prostriedky.
Ďakujem

Píšeš, že si platiteľ Dph.
Nadobudnutie bude bez Dph. Auto samozdaníš - odvediš Dph na výstupe.
Na druhej strane, vzniká Ti nárok na odpočet (píšeš, že ide o kateg. N1).
V daňovom priznaní budeš mať túto hodnotu na vstupe aj na výstupe .

Obrazne povedané, ak by si nič iné nemal v DP iba toto, tak výsledok daňového priznania je nula.
Táto transakciu bude mať neutrálny dopad na Tvoje daňové priznanie.
azla
01.06.09,10:31
mimotemyNeuveriteľné.:rolleyes:
Andrea, máme podobný myšlienkový pochod. (a to som neopísovala, :D)
iris07
02.06.09,10:25
Dobrý deň,
mám pár otázok k nákupu nového osobného auta z ČR bez DPH, ktoré sa bude využívať na podnikanie.
1: Kúpime ho z ČR bez DPH, takže to samozdaníme a DPH odvedieme v SR.
2. Potom ho predáme lízingovke, kde na faktúru uvedieme sumu bez DPH + daň. (túto si nemôžeme odpočítať?)
3. Lízing budeme splácať aj s DPH, zaplatíme DPH dvakrát?
Asi v tom mám guláš...
Poradíte mi v tom?
Ďakujem
azla
02.06.09,10:33
Dobrý deň,
mám pár otázok k nákupu nového osobného auta z ČR bez DPH, ktoré sa bude využívať na podnikanie. 1: Kúpime ho z ČR bez DPH, takže to samozdaníme a DPH odvedieme v SR. áno

2. Potom ho predáme lízingovke, kde na faktúru uvedieme sumu bez DPH + daň. (túto si nemôžeme odpočítať?) fa bez dph

3. Lízing budeme splácať aj s DPH, zaplatíme DPH dvakrát? iba raz; nárok na odpočet nevznikne. neodpočítana Dph bude účtovaná do nákladov.

Asi v tom mám guláš...
Poradíte mi v tom?
Ďakujem

Podľa môjho názoru faktúra bude bez Dph. Uplatníte oslobodenie podľa § 42 zákona o Dph.
viď príspevok č. 262
iris07
02.06.09,10:40
Ďakujem, nevidele som v tom súvislosti, ale je to podobný prípad.
Jana Acsová
02.06.09,14:16
Dobrý deň,
mám pár otázok k nákupu nového osobného auta z ČR bez DPH, ktoré sa bude využívať na podnikanie.
1: Kúpime ho z ČR bez DPH, takže to samozdaníme a DPH odvedieme v SR.
2. Potom ho predáme lízingovke, kde na faktúru uvedieme sumu bez DPH + daň. (túto si nemôžeme odpočítať?)
3. Lízing budeme splácať aj s DPH, zaplatíme DPH dvakrát?
Asi v tom mám guláš...
Poradíte mi v tom?
ĎakujemSkúste pozrieť sem k načrtnutiu problematiky:
http://www.porada.sk/t10804-auto-zo-zahranicia-bez-naroku-na-odpocet.html
Zuzanak1
05.06.09,10:38
Dobrý deň. Mám otázočku.
1. Podnikateľ -platca DPH- si chce kúpiť osobný ojazdený automobil M1 v Nemeckom autobazári, preukáže sa kartičkou platcu DPH a automobil mu predajú bez DPH
Sk podnikateľ nemá živnosť na predaj a nákup automobilov.
Čo je potom povinný urobiť okolo DPH na SK :
- ak chce zaradiť automobil do majetku
- ak chce auto ďalej predať (pri nákupe a pri predaji) ?

2. Podnikateľ -platca DPH- si chce kúpiť osobný ojazdený automobil M1 v Nemeckom autobazári, preukáže sa kartičkou platcu DPH a automobil mu predajú bez DPH
Sk podnikateľ si urobí živnosť, skôr ako kúpi automobil, na predaj a nákup automobilov.
Čo je potom povinný urobiť okolo DPH na SK :
- ak chce zaradiť automobil do majetku
- ak chce auto ďalej predať (pri nákupe a pri predaji)?
matur
06.06.09,19:35
Dobry den,
mam otazku:
Pri kupe osobneho vozidla urceneho na prenajom (zapozicanie) s uplatnenim odpoctu DPH
Staci:
Cinnost v zivn. liste
1. Prenajom hnutelnej veci a teda vozidlo bude prenajimane v ramci tejto cinnosti
alebo
2. Pozicovna vozidiel (autopozicovna) - vozidlo bude poziciavane.

V pripade kupy vozidla N1 je to jasne, ale mam nepotvrdenu informaciu o zmene v predpise (uz prebehla alebo sa planuje)
v zmysle, ze ak si subjekt, platitel DPH, zakupi vozidlo, je mozne si uplatnit odpocet DPH aj pri M1-klasicky osobny automobil.
Dakujem za rady.
AnnaK
15.06.09,07:07
S.r.o. nie je platiteľom DPH a kupuje nový osobný automobil v Poľsku.

Do 7 dní od nadobudnutia auta je s.r.o. povinná podať DP (podľa § 78 ods. 4) a DPH v rovnakom termíne aj zaplatiť. K DP je povinná priložiť overenú kópiu faktúry.

Ide o nadobudnutie tovaru v tuzemsku podľa § 11 ods. 3, faktúra bude vystavená bez DPH a základ dane uvedieme v riadku 07, DPH v riadku 8, údaje sa zaokrúhľujú od 1.1.2009 do 0,005 centov nadol, od 0,005 centov nahor.

Po zaplatení DPH podá žiadosť o potvrdenie o zaplatení DPH spolu s 1,5 EUR kolkom u svojej správkyne na DÚ.

Tieto informácie som overovala na DÚ a všetko mi potvrdili v takom znení, ako som uviedla. Deň nadobudnutia je dátum vystavenia faktúry, to mi tiež potvrdili.

Iba jednej informácii, ktorú mi poskytli na DÚ moc neverím. Keďže je dátumom nadobudnutia auta dátum vystavenia faktúry, ja som tvrdila, že sumu v PLN prepočítam kurzom ECB deň pred vystavením faktúry, tak ako prepočítam faktúru v účtovníctve v súlade s účtovnými predpismi. Na DÚ mi tvrdili, že mám použiť kurz zo dňa vystavenia faktúry.

Mne sa to nezdá, nemáte s tým náhodou skúsenosti príp. informácie? Vďaka.
AnnaK
15.06.09,08:21
S.r.o. nie je platiteľom DPH a kupuje nový osobný automobil v Poľsku.

Do 7 dní od nadobudnutia auta je s.r.o. povinná podať DP (podľa § 78 ods. 4) a DPH v rovnakom termíne aj zaplatiť. K DP je povinná priložiť overenú kópiu faktúry.

Ide o nadobudnutie tovaru v tuzemsku podľa § 11 ods. 3, faktúra bude vystavená bez DPH a základ dane uvedieme v riadku 07, DPH v riadku 8, údaje sa zaokrúhľujú od 1.1.2009 do 0,005 centov nadol, od 0,005 centov nahor.

Po zaplatení DPH podá žiadosť o potvrdenie o zaplatení DPH spolu s 1,5 EUR kolkom u svojej správkyne na DÚ.

Tieto informácie som overovala na DÚ a všetko mi potvrdili v takom znení, ako som uviedla. Deň nadobudnutia je dátum vystavenia faktúry, to mi tiež potvrdili.

Iba jednej informácii, ktorú mi poskytli na DÚ moc neverím. Keďže je dátumom nadobudnutia auta dátum vystavenia faktúry, ja som tvrdila, že sumu v PLN prepočítam kurzom ECB deň pred vystavením faktúry, tak ako prepočítam faktúru v účtovníctve v súlade s účtovnými predpismi. Na DÚ mi tvrdili, že mám použiť kurz zo dňa vystavenia faktúry.

Mne sa to nezdá, nemáte s tým náhodou skúsenosti príp. informácie? Vďaka.

Posúvam.
azla
15.06.09,08:49
Pri prepočte z PLN na Eur postupuješ podľa § 26.
Pripájam Ti odpoved z drsr. na presne takúto otázku.


http://www.porada.sk/1031960-post11.html

/ja som napr. použila kurz pre colné účely, lebo bol pre mňa tom čase výhodnejší/.
AnnaK
15.06.09,09:37
Pri prepočte z PLN na Eur postupuješ podľa § 26.
Pripájam Ti odpoved z drsr. na presne takúto otázku.


http://www.porada.sk/1031960-post11.html

/ja som napr. použila kurz pre colné účely, lebo bol pre mňa tom čase výhodnejší/.

Moc Ti ďakujem za odpoveď a dobrú radu a dobrý tip. Porovnám si kurzy. Takže som mala správny dojem, že informácia z DÚ je zlá. Je to deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Ešte raz vďaka.
Katarína STR
22.06.09,06:41
Ahojte, potrebovala by som prosím poradiť.

Teda neviem či mi niečo uniklo, ale čo si pamätám, tak pri splátkovom kalendári bola vyčíslená hodnota DPH len zo základu dane, ktorý tvorila istina leasingu a leasingová prirážka.

V mojom prípade mám základ dane istinu+leasingovú prirážku+poistku a z toho vypočítanú DPH. Nie je to nejaká blbosť ?

Prosím poraďte mi, nie som si istá či to je dobré alebo zlé. Lebo splátkový kalendár je od veľkej spoločnosti, ktorá by to asi mala mať dobre. Len mne to nejde nejak do hlavy.

Alebo sa niečo zmenilo a nepostrehla som to.

Veľmi pekne ďakujem
azla
22.06.09,06:55
Pri všetkých leasingoch, s ktorými som sa stretla - poistné nebolo súčasťou základu dane.
Splátka poistného bola samostatnou splátkou, mimo splátok leasingu a je to oslobodená činnosť.

§ 37
(1) Oslobodená od dane je poisťovacia a zaisťovacia činnosť vrátane sprostredkovania poistenia a sprostredkovania zaistenia.
Katarína STR
22.06.09,07:32
Veľmi pekne ďakujem
Katarína STR
22.06.09,08:56
No, konečne som sa dovolala do tej firmy a tam mi povedali, že vraj oni majú daňových poradcov a oni im povedali, že oni vraj priamo neposkytujú služby poistenia, ale vystupujú len ako sprostredkovatelia a preto to musia vystaviť s DPH.
A vraj to tak vystavujú stále.
No, tak čo mám s nimi robiť.

No a povedali mi ešte, že záleží či je to poistenie vybavenované cez nejakého agenta, alebo cez niekoho iného. Vraj všetky osobné, úžitkové vozidla sú poistky bez DPH a všetky nákladné vozidlá, ako v mojom prípade sú poistky s DPH.

No ja tomu nerozumiem.
Zuzanak1
23.06.09,08:53
Dobrý deň. Mám otázočku.
1. Podnikateľ -platca DPH- si chce kúpiť osobný ojazdený automobil M1 v Nemeckom autobazári, preukáže sa kartičkou platcu DPH a automobil mu predajú bez DPH
Sk podnikateľ nemá živnosť na predaj a nákup automobilov.
Čo je potom povinný urobiť okolo DPH na SK :
- ak chce zaradiť automobil do majetku
- ak chce auto ďalej predať (pri nákupe a pri predaji) ?

2. Podnikateľ -platca DPH- si chce kúpiť osobný ojazdený automobil M1 v Nemeckom autobazári, preukáže sa kartičkou platcu DPH a automobil mu predajú bez DPH
Sk podnikateľ si urobí živnosť, skôr ako kúpi automobil, na predaj a nákup automobilov.
Čo je potom povinný urobiť okolo DPH na SK :
- ak chce zaradiť automobil do majetku
- ak chce auto ďalej predať (pri nákupe a pri predaji)?
PORADÍ MI NIEKDO ? PROSÍM .
babi2
23.06.09,09:18
Skús pozrieť na stránke www.drsr.sk, je tam usmernenie s názvom " Nový dopravný prostriedok nadobudnutý z iného členského štátu" možno ti to pomôže
Zuzanak1
24.06.09,11:37
Skús pozrieť na stránke www.drsr.sk, je tam usmernenie s názvom " Nový dopravný prostriedok nadobudnutý z iného členského štátu" možno ti to pomôže
ďakujem za info, ale moja otázka je na "ojazdený" automobil, ale skúsim to pozrieť.
veronkaj
25.06.09,05:13
prosím aj ja mám otázku ak kúpi szčo platca dph auto, v kategorii že môže uplatniť dph do svojej firmy tak:
ako to zaúčtovať správne:sumy vymyslené

-1.6. nákup auta cena 500.000,-
- 1.6. dph pri nákupe 70.000,-
- 1.6. auto kupuje na úver
- 1.6. uzavrie zákonnú poistku na auto 200,-
- 5.6. prihlási na doprv inšpektoráte dostae SPZ
- 5.6. nahlási na DU - že zaraďuje auto do podnikania

prosím aký je správny postup účtovania:::

- výšku úveru na auto si dám ako záväzok do knihy záväzkov vo výške požičanej sumy na auto
- zaevidujem fak. za auto = teda zákl. cenu ale do VNZD
- zaevidujem fak - za auto = teda dph = že uplatňujem nárok na daň v danom kvartály
- úhradu za poistku dám do VOZD = PR réžia
- úhradu za kolky, a prihlásenie auta = pr réžia
- PHM natankované ešte pred prihlásením na du dám do PR réžie ostatné

- k dátumu prihlásenia na du dám zaradenie do hmotn. majetku a vyrátam si daňové odpisy a účtovné odpisy.
- prvú splátku ešte pri odovzdaní auta ako aj ďalšie ostatné odpíšem z BU ako VOZD = ako znižovanie záväzku z banky = uveru

na konci roku dám vždy sumu odpisu ID za daný rok do PD ako VOZD

prosím je to správny postup????
macula
25.06.09,05:53
prosím aj ja mám otázku ak kúpi szčo platca dph auto, v kategorii že môže uplatniť dph do svojej firmy tak:
ako to zaúčtovať správne:sumy vymyslené

-1.6. nákup auta cena 500.000,-
- 1.6. dph pri nákupe 70.000,-
- 1.6. auto kupuje na úver
- 1.6. uzavrie zákonnú poistku na auto 200,-
- 5.6. prihlási na doprv inšpektoráte dostae SPZ
- 5.6. nahlási na DU - že zaraďuje auto do podnikania

prosím aký je správny postup účtovania:::

- výšku úveru na auto si dám ako záväzok do knihy záväzkov vo výške požičanej sumy na auto áno
- zaevidujem fak. za auto = teda zákl. cenu ale do VNZD do evidencie záväzkov
- zaevidujem fak - za auto = teda dph = že uplatňujem nárok na daň v danom kvartály
- úhradu za poistku dám do VOZD = PR réžia áno
- úhradu za kolky, a prihlásenie auta = pr réžia áno
- PHM natankované ešte pred prihlásením na du dám do PR réžie ostatné áno

- k dátumu prihlásenia na du dám zaradenie do hmotn. majetku a vyrátam si daňové odpisy a účtovné odpisy.odpisy sa rátajú až na konci roka
- prvú splátku ešte pri odovzdaní auta ako aj ďalšie ostatné odpíšem z BU ako VOZD VNZD ako znižovanie záväzku z banky uveru
nemôžeš dávať splátky úveru do VOZD, pretože do základu dane sa ti premietnu vo forme odpisov
na konci roku dám vždy sumu odpisu ID za daný rok do PD ako VOZD áno

prosím je to správny postup????

odpoveď v texte
veronkaj
25.06.09,09:28
Ďakujem naštudujem, ste skvelý
tinulli
01.07.09,17:46
Dobry večer, poprosim o radu...sme sro platcovia dph a kupili sme osobne auto - M verzia s uplatnenim srotovneho od tuzemskeho predajcu. Zaplatili sme 2 zalohy a pri prebrati auta sme obdržali fa na celu sumu s rozpisom dph, od ktorej bolo odpocitane srotovne. Vie mi niekto poradit ako mam tuto konecnu fa zauctovat? a co s dph? mam ho zahrnut do OC alebo zauctovat na 548? Prosim o radu, uz som z tych roznych informacii zmatena...Dakujem
ekonom1
02.07.09,05:27
Dobry den,
mam otazku:
Pri kupe osobneho vozidla urceneho na prenajom (zapozicanie) s uplatnenim odpoctu DPH
Staci:
Cinnost v zivn. liste
1. Prenajom hnutelnej veci a teda vozidlo bude prenajimane v ramci tejto cinnosti
alebo
2. Pozicovna vozidiel (autopozicovna) - vozidlo bude poziciavane.

V pripade kupy vozidla N1 je to jasne, ale mam nepotvrdenu informaciu o zmene v predpise (uz prebehla alebo sa planuje)
v zmysle, ze ak si subjekt, platitel DPH, zakupi vozidlo, je mozne si uplatnit odpocet DPH aj pri M1-klasicky osobny automobil.
Dakujem za rady.


Prosím Vás, toto je skutočne pravda že pokiaľ si (platiteľ DPH)kúpim osobné auto za účelom prenájmu tak si môžem nárokovať celú DPH??????:eek:
Tweety
02.07.09,05:30
Prosím Vás, toto je skutočne pravda že pokiaľ si (platiteľ DPH)kúpim osobné auto za účelom prenájmu tak si môžem nárokovať celú DPH??????:eek:
§ 49 Zákon o dph
8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.
tinulli
02.07.09,17:09
Prosím vie mi niekto poradiť? Príspevok č. 287. Ďakujem
azla
02.07.09,18:29
Dobry večer, poprosim o radu...sme sro platcovia dph a kupili sme osobne auto - M verzia s uplatnenim srotovneho od tuzemskeho predajcu. Zaplatili sme 2 zalohy a pri prebrati auta sme obdržali fa na celu sumu s rozpisom dph, od ktorej bolo odpocitane srotovne. Vie mi niekto poradit ako mam tuto konecnu fa zauctovat? a co s dph? mam ho zahrnut do OC alebo zauctovat na 548? Prosim o radu, uz som z tych roznych informacii zmatena...Dakujem

V prípade, že platiteľ nemá nárok na odpočet Dph ( kat. M1 ) - neodpočítana daň je súčasťou vstupnej ceny.
Zaúčtuješ:
042/321
022/042
emili21
08.07.09,08:47
Prosím o radu : živnostník , ktorý je platcom DPH /štvrťročne/ a chce si kúpiť auto na leasing si môže odpisovať DPH -štvrťročne a alikvótne časť prislúchajúcej mesačnej spátky leasingu, alebo ako to funguje? Pri ročnom zúčtovaní dane si môže zaplatenú časť leasingu odpočítať od základu dane a čo v prípade ak by po určitom čase prestal byť platcom DPH? Prosím kto máte skúsenosti s leasingom poraďte. Veľmi pekne ďakujem za príspevky.
azla
08.07.09,09:19
Leasing je náročnejšia téma. Iba v skratke.

Dph
Ak si platiteľ Dph obstará automobil na leasing má nárok na odpočet Dph z leasingových splátok - okrem osobného automobilu kategórie M1.
Ak prestane byť platiteľom Dph, potom od obdobia, kedy už nebude platiteľom Dph si už nebude môcť odpočítavať Dph.

Daň z príjmov
Do daňových výdavkov vstupuje leasingový úrok a daňové odpisy. Daňové odpisy sa uplatňujú podľa §26, odst.8 - majetok sa odpíše do výšky istiny, odpis sa určí rovnomerne pomernou čiastkou na každý mesiac.

Skús si dať do vyhľadávača (vpravo hore hľadať....) leasing a nájdeš veľa príspevkov na takú tému.:)
hronka
08.07.09,10:48
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, že či je možné pri kúpe nového automobilu, kategória N1 na leasing, odpočítať DPH naraz, alebo je to možné len v leasingových splátkach? lebo som počula o tejto možnosti, len neviem, ktorý paragraf, alebo kde sa o tom hovorí. Viete mi to, prosím, niekto ozrejmiť?
Ďakujem
veronkaj
09.07.09,04:50
prosím mám otázku poráďte mi

- ak si szčo platca dph JU kúpi z nejakej frimy osob. mot. vozidlo,staršie asi 3 ročné, staršie typu M za 1000,-+ dph tak tento szčo,
- musí ohlásiť zaradenie auta na DU po pridelení ŠPZ
- musí si ho dať poisťiť - zákonná poistka
- cena obstarania je nižšia ako 1.700,- takže sa neodpisuje ale zaradím ho hneď do nákupu materiálu v členení nákup dlhod. hm. majteku
- dph si nemôže uplatniť na odpočte takže dph vstupuje do nákladov čiže 1000+dph bude VOZD bez členenia na dph
- ak by ho chcel ešte v tom roku predať za vyššiu sumu ako kúpil, lebo ho chce zhodnotiť a predať za vyššiu sumu, ako platca dph musí vystaviť potom sumu s dhp napr. 2000,+ dph
- dph ide na výstup a 2000 ide do príjmov ovpl. základ dane pod iné. čiže sa mu to zdaní.

- je to tak dobre????


-
azla
09.07.09,05:10
prosím mám otázku poráďte mi

- ak si szčo platca dph JU kúpi z nejakej frimy osob. mot. vozidlo,staršie asi 3 ročné, staršie typu M za 1000,-+ dph tak tento szčo,
- musí ohlásiť zaradenie auta na DU po pridelení ŠPZ áno, do 30 dní od začatia používania na podnikanie
- musí si ho dať poisťiť - zákonná poistka ešte pred prepisom na polícii musíš mať, tam sa už musíš preukázať poistkou
- cena obstarania je nižšia ako 1.700,- takže sa neodpisuje ale zaradím ho hneď do nákupu materiálu v členení nákup dlhod. hm. majteku áno
- dph si nemôže uplatniť na odpočte takže dph vstupuje do nákladov čiže 1000+dph bude VOZD bez členenia na dph áno, Dph si nemôže uplatniť
- ak by ho chcel ešte v tom roku predať za vyššiu sumu ako kúpil, lebo ho chce zhodnotiť a predať za vyššiu sumu, ako platca dph musí vystaviť potom sumu s dhp napr. 2000,+ dph ak pri nákupe si Dph neodpočítal, lebo § 49/7/a mu to neumožnil, potom auto predá oslobodené od Dph podľa § 42
- dph ide na výstup a 2000 ide do príjmov ovpl. základ dane pod iné. čiže sa mu to zdaní. Dph na vystupe nebude (§ 42)

- je to tak dobre????


-
:)
hronka
09.07.09,05:25
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, že či je možné pri kúpe nového automobilu, kategória N1 na leasing, odpočítať DPH naraz, alebo je to možné len v leasingových splátkach? lebo som počula o tejto možnosti, len neviem, ktorý paragraf, alebo kde sa o tom hovorí. Viete mi to, prosím, niekto ozrejmiť?
Ďakujem

Neviete niekto poradiť? Prosím...
azla
09.07.09,05:47
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, že či je možné pri kúpe nového automobilu, kategória N1 na leasing, odpočítať DPH naraz, alebo je to možné len v leasingových splátkach? lebo som počula o tejto možnosti, len neviem, ktorý paragraf, alebo kde sa o tom hovorí. Viete mi to, prosím, niekto ozrejmiť?
Ďakujem

Akú máš zmluvu ? Toto je dôležité - máš zmluvu o finančnom prenájme ? To nie je kúpa, je to prenájom s dojednaným právom kúpy najatej veci.
Aké máš doklady ?

Máš pravdepodobne splátkový kalendár. Vychádzaš z údajov splátkového kalendára a odpočet si robíš podľa jednotlivých splátok - tak ako je uvedený dátum dodania.
1. zvýšená splátka
2. splátka
3. splátka .........., čiže odpočet je postupne, tak ako postupne je daňová povinnosť u prenajímateľa.

Alebo máš inú zmluvu ?
Naraz si môžeš odpočítať Dph iba vtedy ak automobil kúpiš do vlastníctva (je Tvoj) - aj ked na úver, alebo splátky a pod.
hronka
09.07.09,07:18
Ano, je to finančný prenájom, splátkový kalendár atď. Takže DPH odpočitavám postupne, podľa splátok. A odpisy musím vypočítať a účtovať tiež mesačne? (keďže ide o mesačné leasingové splátky)
Ďakujem
veronkaj
09.07.09,07:27
azla - ďakujem za rýchlu odpoveď

teda kvôli tomu že auto je typu M a nemôže si uplatniť dph ale dáva celú cenu vrátane dph do VOZD tak pri predaji takého auta aj ked je platca dph a mal by všetky faktúry vystavovať s dph v tomto prípade je podla toho paragrafu výnimka a vystaví faktúru s 0% dph a celá tržba z predaja auta by potom išla na príjem ovpl. základ dane.

tak som to pochopila???

a v prípade ak by to auto bolo typ N1 tak si uplatní dph aj pri nákupe aj pri predaji.

ďakujem veľmi pekne.
azla
09.07.09,07:58
Ano, je to finančný prenájom, splátkový kalendár atď. Takže DPH odpočitavám postupne, podľa splátok. A odpisy musím vypočítať a účtovať tiež mesačne? (keďže ide o mesačné leasingové splátky)
Ďakujem

Odpisy - účtovné podľa účtovného odpisového plánu (v tomto prípade môžu ísť aj podľa daňových)

Odpisy daňové - podľa § 26, odt. 8 - rovnomerne počas doby leasingu - sa odpíše celá istina.
veronkaj
09.07.09,08:19
a ešte sa pre istotu opýtam ak by nákup staršieho auta kúpil szčo ako bežný občan teda súkromne a potom drahšie predal nemusí hlásiť ani na DU ani robiť dp z toho že predal auto ani riešiť daň????
azla
09.07.09,09:02
a ešte sa pre istotu opýtam ak by nákup staršieho auta kúpil szčo ako bežný občan teda súkromne a potom drahšie predal nemusí hlásiť ani na DU ani robiť dp z toho že predal auto ani riešiť daň????

Ak to bude hnuteľná vec nezaradená do obchodného majetku - je príjem z predaja od dane oslobodený.


§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
dogicka
10.07.09,05:02
azla - ďakujem za rýchlu odpoveď

teda kvôli tomu že auto je typu M a nemôže si uplatniť dph ale dáva celú cenu vrátane dph do VOZD tak pri predaji takého auta aj ked je platca dph a mal by všetky faktúry vystavovať s dph v tomto prípade je podla toho paragrafu výnimka a vystaví faktúru s 0% dph a celá tržba z predaja auta by potom išla na príjem ovpl. základ dane.

tak som to pochopila???

a v prípade ak by to auto bolo typ N1 tak si uplatní dph aj pri nákupe aj pri predaji.

ďakujem veľmi pekne.

Len doplním, že predajná cena auta je POZD, ale zostatkovú cenu auta zaúčtuješ ako VOZD.
Betina2
12.07.09,14:57
Zdravím.
S.r.o. "A", platiteľ DPH kúpila staršie mot.vozidlo kat. N1 (nákladné) od tuzemskej

1) súkromnej osoby
2) FO podnikateľa neplatiteľa DPH
3) FO podnikateľa platiteľa DPH

Následne ich všetky predá na základe kúpnopredajných zmlúv ďalšej s.r.o. "B", takisto platiteľovi DPH. Firma "A" bude vystavovať jednotlivo faktúry na firmu "B" nasledovne:

k bodu 1) bez DPH (nemá si ju ako odpočítať pri nákupre, lebo kupuje od súkromnej osoby a teda bude predávať bez DPH)

k bodu 2) bez DPH (kupuje od neplatiteľa, nemôže ju teda odpočítať podobne ako v bode 1.)

k bodu 3) pri nákupe odpočíta DPH (kupuje od platiteľa) a pri predaji uplatní DPH na predávané auto.

Firma "A" nie je predajcom motorových vozidiel, v predmete činnosti nemá "nákup a predaj motorových vozidiel" , má ale "nákup a predaj tovaru" - maloobchod a veľkoobchod.
Firma "B" takisto.

Sú moje úvahy správne?

Firma "A" nákladné automobily nezaradí do majetku, len ich kúpi a okamžite následne s maržou predá firme "B" (ako akýkoľvek iný tovar). Musí ich firma "A" prijať na sklad a následne ich vyskladniť, keď obidva obchody prebehli v ten istý deň a prakticky sa tie autá vo firme "A" ani neukázali? Firma "B" nechcela, aby to bolo sprostredkovanie, ale riadny nákup.

A musí firma "A" dodržať 15 - dňovú lehotu na vystavenie faktúry, ak bude fakturovať bez DPH podľa bodu 1. a 2. ?

Ďakujem.
azla
12.07.09,17:38
Ak firma A nekúpila autá ako dlhodobý majetok, ale ako tovar, predáva ich ako tovar.

Predaj áut bude podliehať na výstupe bez Dph, bez ohľadu od koho boli autá nadobudnuté.

Ste platiteľ Dph, uskutočnili ste dodanie tovaru a je povinnosťou pri dodaní tovaru vystaviť faktúru do 15 dní od dodania.

Fakturácia bez Dph v tejto situácii nemá oporu v zákone.
Betina2
13.07.09,07:54
Od metodičky z DU mám informáciu, že mám použiť § 66 - osobitnú upravu uplatňovania dane (tzv. daň na maržu). A samozrejme treba dodržať 15 - dňovú lehotu na vystavenie faktúry. Takže idem podľa §66.
zuzka34
20.07.09,08:02
Prosím o radu: teraz som sa dozvedela, majiteľ firmy, v ktorej pracujem ako vedúca zariadenia kúpil v 03/2009 auto na súkromné účely no faktúra bola na na s.r.o. kde je konateľom. Aj na políci ho prihlásil na túto s.r.očku.Nikomu o tom nepovedal, papiere ani Fa do učovníctva nezaradil,sme štvrťročný plátci DPH, teraz mi auto na sezónu požičal pre potreby prevádzky a tak som zistila že je písané na firmu. V účtovníctve som laik a náš je na dovolenke mimo ,no mám blbý pocit , že sme niečo /on/ zanedbali ,preto prosím o radu dať to čo najskôr do poriadku.
/majiteľ si nebude uplatňovať náklady ani nič/ Ďakujem.
zemka
21.07.09,07:25
Zdravím,
prosím o radu : Spoločnosť (platca dph) predala os. vozidlo M1 evidované v majetku prostredníctvom autobazáru. Môže si uplatniť dph na vstupe z provízie fakturovanej sprostredkovateľom ?
Ďakujem
johny18
26.07.09,12:01
Prestudoval som vsetko mozne i nemozne na tejto porade, bolo toho dost a preto chcem Vas poprosit o info, ci som to vsetko spravne pochopil a ci to budem spravne aplikovat v praxi.

Spolocnost s.r.o. prevadzkuje autobazar. Tato spolocnost je na Slovensku platcom DPH. Okrem sprostredkovania kupy a predaja motorovych vozidiel taktiez nakupuje na spolocnost ojazdene motorove vozidla v zahranici v ramci EU a potom ich predava na Slovensku. Prosim o informacie, ako ma s.r.o. postupovat v tychto pripadoch:

1. s.r.o. nakupi v ceskej republike, nemecku alebo spanielsku ojazdene motorove vozidlo (najazdenych nad 6000 km) - predajca v zahranici je platcom DPH v danej krajine, vystavi fakturu, na ktorej uvedie nulovu DPH a uvedie IC DPH nasej spolocnosti prevadzkujucej autobazar. Tuzemska s.r.o. urobi samozdanenie, zaroven ma narok na odpocet (aj kategoriu M1, nakolko auta su urcene na dalsi predaj) a pri predaji vystavi kupujucemu fakturu s 19% DPH. Tuto DPH ma povinnost odviest. Je to spravny postup?

2. Ako sa bude postupovat v dalsom pripade: Predajca v CR, nemecku alebo spanielsku (platca DPH) preda nasej spolocnosti opat ojazdene MV, vystavi fakturu, na ktorej uvedie len predajnu cenu jednou sumou bez toho, aby bolo jasne ci ide o sumu s DPH alebo bez DPH. V takomto pripade nasa spolocnost postupuje podla §66 o osobitnej uprave uplatnovania dane, pri predaji v tuzemsku vystavi fakturu, na ktorej neuvedie DPH a ma povinnost odviest DPH len z marze - rozdielu medzi predajnou a nakupnou cenou. Je to spravny postup?

3. Predajca v CR je neplatcom DPH. Vystavi fakturu s uvedenim jednej sumy - predajnej ceny. V tomto pripade taktiez postupuje podla § 66 o osobitnej uprave uplatnovania dane. Spravne?

4. Nasa spolocnost nakupi motorove vozidlo v EU od sukromnej osoby. Pri predaji opat bude postupovat podla § 66 zakona o DPH tak ako je popisane v bode c. 2. Spravne?
erixia
26.07.09,16:37
Zdravim Vas vsetkych....

chcela by som vas poprosit o radu - uplatnit DPH pri kupe noveho MV / osobne/ na financny leasing, ktore bude zaradene do majetku firmy {firma ma v predmete podnikania kupu a predaj a prenajom MV}, a ktore nasledne poskytne konkretnemu odberatelovi na operativny prenajom?? Ide mi hlavne o pouzitie Zakona o DPH parag.49 ods.8, ktory ked chapem spravne, povoluje odpocet DPH pri kupe {ale je tym mysleny aj financny prenajom vozidla} alebo sa na tento pripad vztahuje ine usmernenie DRSR..... popis pripadu uvadzam nizsie...
dakujem velmi pekne

Nákup auta vo vzťahu k DPH {financny leasing}
1. krajina dodania SR
2. predajca: platitel DPH v SR
4. nakup noveho MV na financny leasing
5. osobne MV - M1
6. predajca: autorizovany predajca novych vozidiel
7. odberatel - platitel DPH v SR, nákup HM, predaj a najom MV v predmete cinnosti podnikania
8. fakturácia s DPH od predajcu, faktura ide na odberatela{firmu}
9. jul 2009
milka.k
19.08.09,08:24
Johny18, prisp. 310

k pripadom 1-4: myslim, ze postupujes spravne, ale:

Zakon o DPH § 71 ods. (7): Ak platiteľ uplatňuje osobitnú úpravu podľa § 65 alebo § 66, musí vo faktúre uviesť odkaz na túto úpravu, odkaz na článok 306 alebo 313 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že uplatňuje osobitnú úpravu.

Preto aj od dodavatela z EU, ktory ma pridelene DIC, by si to mal mat na fakture uvedene (plati to aj u nich). Potom by si aj v pripade 1 a 2 postupoval rovnako - podla §66.
ingak
25.08.09,08:08
Kúpili sme osobný automobil zo zahraničia bez DPH kedže sme platcovia DPH. Vo vzťahu k DPH musíme zaplatiť DPH bez nároku na odpočet, to je v poriadku. Čo ale s poplatkami, ktoré súvisia s obstaraním - STK, EK, prípadne opravy - mám nárok na odpočet DPH, keďže sú to náklady spojené s osobným autom?
DPH, ktorú zaplatíme z osobného aut. - bude nákladom, ktorá vstupuje do OC a následne do nákladov?
macula
25.08.09,08:24
Kúpili sme osobný automobil zo zahraničia bez DPH kedže sme platcovia DPH. Vo vzťahu k DPH musíme zaplatiť DPH bez nároku na odpočet, to je v poriadku. Čo ale s poplatkami, ktoré súvisia s obstaraním - STK, EK, prípadne opravy - mám nárok na odpočet DPH, keďže sú to náklady spojené s osobným autom?
DPH, ktorú zaplatíme z osobného aut. - bude nákladom, ktorá vstupuje do OC a následne do nákladov?

Opravy, STK-máte nárok na odpočet DPH a zaplatená DPH zvyšuje OC automobilu
martina33
06.09.09,17:01
Dobrý neviem či som správne zaradila tento príspevok ked nie tak sa ospravedlňujem potrebujem poradiť chceme kúpiť tento rok auto presne FORD KUGA je to SUV máme firmu a sme platcami DPH takže by sme si radi uplatnili odpočet ale má to jeden háčik FORD kategoriu N1 robí stále s mriežkou čo mne nevyhovuje pretože sa zníži objem kufra čo je pre mňa dosť podstatné myslím tá veľkosť kufra a ešte sa zníži počet osôb s 5 na 4 potrebujem radu či máme kúpiť teda bez mriežky a ked áno viem si aj tam uplatniť odpočet?Počula som že sa to dá len neviem ako ford sa nám veľmi páči a neradi by sme vyberali iné pretože ide o ten design toho auta dakujem za radu maťa
hanelie
06.09.09,17:39
casch
06.09.09,20:05
Pre odpočet DPH nie je podstatné, ako auto vyzerá, či má mriežku, alebo nie, ale údaj v technickom preukaze. N1 - úžitkové, môžeš uplatniť DPH na vstupe. M1 - osobné, bez odpočtu DPH.
martina33
07.09.09,13:57
Dík to viem len žeraj sa to dá aj tak že si treba sadnúť za to a nájsť riešenie lebo pravdu povediac mi tá mriežka príšerne vadí ako samotná možno ani nie nejako by som preglgla ale prídem o jedno miesto na sedenie čo mi prekáža kedže ho potrebujem ale aj tak dík maťa
veronkaj
08.09.09,09:47
prosím poradíte aj mne

to čo som tu čítala či to dobre chápem??? - doplnte mi prosím do textu

- ak si SZčo platca dph kvartálny v JU kúpi auto tak

- ak si kúpi auto napríklad v CZK typ N1 tak dostane faktúru bez dph z Čiech a tu faktúru prijme a zaplatí z nej dph bez nároku na odpočet čiže musí ju odviesť DU
- zároveň táto výška dph vstupuje do OC auta, a tá suma /teda auto + dph/ sa bude odpisovať 4 roky
- všetky náklady spojené s nákupom teda napr. kolky, prepis, stk, idú do nákladov samostatne ako jednorázové výdavky alebo môžem to dať potom do OC auta
- ak si kúpi auto N1 na leasing napr. v SR tak dostane splátkový kalendár z leasingu a tam je OC aj splátky a v splátkach je už odpočet dph po mesiacoch, čo na konci roku dám jedným zápisom do PD teda odpisy leasing. splátok a odpis dph za obdobie leasingu v danom roku a tým sa vlastne odpisuje auto
- ak si kúpi auto typ M tak dph nemôže uplatniť len cenu bez dph dá do odpisov

- ak sa kúpi auto od súkromnej osoby v SR typ M alebo N1 tak to kúpi bez dph a teda celá suma ide do OC a odpisov bez ohľadu na typ M alebo N1

- ak by nastal prípad, že kúpi auto na pôžičku od banky alebo v hotovosti typ N1 tak si môže dph odpočítať hneď pretože už bude hneď majitel, teda pri najbližšom podávaní dph výkazu si uplatní z faktúry sumu dph a ak by vyšla dph mínusom / preplatok dane/ tak DU mu nebude hneď vracať dph ale sa počká a tento preplatok sa odráta z výšky dph čo by mala byť v ďalšom období a na DU sa pošle len rozdiel. Ak by aj tam vyšiel ešte preplatok tak až vtedy pošle DU ten preplatok

- a cena bez dph z faktúy = cena daná na odpis


prosím mám v tom chaos tak ak môžete dopíšte mi čo chápem zle alebo dobre nech v tom máme jasnejšie. robím teraz prvý rok a plánujeme zobrať auto na leasing tak to ešte bude dosť učenia okolo rozpisov splátok a tak.


Ďakujeme vopred
veronkaj
08.09.09,10:29
,
johny18
17.09.09,16:39
1) nemecko
2) nakup od osoby identifikovanej pre dan v nemecku
3) -
4) ojazdene motorove vozidlo
5) uzitkove MV
6) dodavatel - predajca oazdenych MV
7) odberatel - s.r.o., platca DPH, autobazar, MV bude urcene na dalsi predaj - cize obstaranie tovaru.
8) fakturacia bola uskutocnena bez DPH s odvolavkou na § 6A nemeckeho zakona o DPH - oslobodena dodavka.
9) dodanie auta - rok 2009
10) doplnim - ze auto bude predane ceskej spolocnosti s.r.o., identifikovanej pre dan v CR.

Faktura od dodavatela z nemecka je bez DPH, oslobodena dodavka, urobime samozdanenie, zaroven je narok na odpocitanie dane. Pri predaji do ceskej republiky, platcovi DPH v CR, vystavime opat fakturu bez DPH s poznamkou oslobodenej dodavky podla § 43 zakona o DPH.

Je to vsetko spravne?
johny18
21.09.09,08:42
Vie mi niekto potvrdit, ci som to spravne urobil tak, ako som to napisal v predchadzajucom prispevku? Vdaka:)
Ingrid 73
25.10.09,17:13
Dobrý večer. Poradíte mi prosím, ako platca DPH určí obstarávaciu cenu pre odpisovanie osob. automobilu? Teda osobný automobil kúpený na zmluvu nie leasing sa odpisuje z ceny bez DPH alebo s DPH. Nárok na uplatnenie DPH nie je. Ide o M1.Ďakujem.
Mária.K.
25.10.09,17:32
Dobrý večer. Poradíte mi prosím, ako platca DPH určí obstarávaciu cenu pre odpisovanie osob. automobilu? Teda osobný automobil kúpený na zmluvu nie leasing sa odpisuje z ceny bez DPH alebo s DPH. Nárok na uplatnenie DPH nie je. Ide o M1.Ďakujem.
Z automobilu kategórie M1, pri ktorom nie je nárok na odpočet DPH sa obstarávacia cena určí vrátane DPH. Je to zároveň vstupná cena za účelom odpisovania.
janaGT
05.01.10,14:48
práve som čáítala v časopise, že od januára platí, že si môžeme pri kúpe osobného auta bez mriežky odpočítať DPH...
andrea palcova
05.01.10,15:09
Odpočet DPH na osobný automobil M1
zmena účinná od 1. januára 2010

Dňa 1. 12. 2009 NR SR schválila zákon o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Týmto zákonom poslanci NR SR novelizovali aj zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Touto novelou boli vypustené ustanovenia, ktoré zakazovali odpočet DPH pri nákupe automobilov kategórie M1. Platiteľom DPH sa tak otvára možnosť, ako nadobudnúť osobný automobil s nárokom na odpočet DPH.

Predmetný zákon upravil ustanovenie § 49 zákona, kde v odseku 7 vypustil písmená a) a b). Rovnako vypustil aj nasledovné odseky 8 a 9, týkajúce sa tiež nadobudnutia osobného automobilu:

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
b) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.

(8) Pri prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu môže platiteľ odpočítať daň len z tovarov a služieb, ktoré použije na prevádzkovanie podniku; platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na udržiavanie a správu konkurznej podstaty, a z tovarov a služieb, ktoré sú hotovým výdavkom správcu konkurznej podstaty a sú pohľadávkou proti konkurznej podstate.

Podnikatelia, registrovaní za platiteľov DPH, si tak môžu od 01. januára 2010 uplatniť odpočet dane z pridanej hodnoty (DPH) aj pri kúpe a nadobudnutí osobného aumobilu kategórie M1. Kategória automobilov M1 zahŕňa autá určené na prepravu osôb, kde je najviac osem sedadiel okrem sedadla vodiča. Do 31. 12. 2009 je možné uplatniť odpočet DPH pri nákup automobilu v kategórie N1, ktoré sú osobné aumobily v úžitkovom prevedení. Pri nadobnutí automobilu a následnom uplatnení DPH na vstupe už tak nebude zohrávať úlohu kategória osobného automobilu. Rovnako bude možné odpočítať DPH aj pri nákupe príslušenstva osobného autmobilu ako napríklad autorádia, reproduktorov, zabezpečovacieho zariadenia a podobne.

Uplatniť odpočet DPH pri nákupe osobného auta sa dotýka všetkých vozidiel, či už nových alebo ojazdených. Rovnako nezohráva rolu, či auto bude kúpené v tuzemsku alebo v inej krajine Európskej únie. V prípade kúpy auta z krajiny Európskej únie pôjde o intrakomunitárne dodanie tovaru, pričom nadobúdateľ - platiteľ DPH daň predávajúcemu vôbec neplatí, ale v daňovom priznaní sa samozdaní a, ak disponuje príslušným daňovým dokladom, uplatní odpočet DPH.

Netreba však zabúdať, že auto kúpené podnikateľom je predmetom dane z motorových vozidiel. Základom dane pri osobnom automobile je zdvihový objem motora v cm3. Sazdbu dane určuje vyšší územný celok pre automobily, ktoré sú registrované na jeho území. Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, a povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie. Ak sa vozidlo použije na podnikanie 1. januára, daňová povinnosť vzniká týmto dňom. Pri zaradení automobilu do podnikania po 1. 1. 2010 je podnikateľ - daňovník povinný podať daňové priznanie za rok 2010 až v roku 2011.
janaGT
05.01.10,15:19
vzťahuje sa to len na MV zakúpenépo 1.1.2010? Nie na skôr zakúpené ...
Tweety
05.01.10,18:05
vzťahuje sa to len na MV zakúpenépo 1.1.2010? Nie na skôr zakúpené ...
Nie, na tie skôr kúpené, alebo obstarané inak, napr. lízingom, nie. Len na vozidla obstarané od 1.1.2010.
Ali1979
05.01.10,22:50
Dovoz návesu, kategória: O4
1. Rakúsko
2. s. r. o. - plátca DPH v Rakúsku
4. ojazdený náves ťahačov
7. FO, plátca DPH
8. faktúra bez DPH
9. december 2009

Ani v jednom príspevku som nenašla vyplňovanie daňového priznania DPH. Prosím o radu, do ktoré riadku uvediem výpočet tuzem. DPH a následne oslobodenie.
Zuzanak1
10.02.10,13:04
Ahojte, už som toho prečítala vela, napreskačku do rôznych tém, aj už si myslím že mám v tom jasno, ale predsa s to ešte chcem overiť.
1. Nemecko
2. platca DPH
3. autobazár
4. ojazdený
5. osobný
6. nákup a predaj motorových vozidiel
7. živnostník, platiteľ DPH, nieje autobazár
8. faktúra aj cena bez DPH, pozn. na fa : (oslobodené od DPH podľa §4 č.1 v sp. s § 6a Zák. o DPH.
9. 2009
- automobil si kúpil vlastne na osobný účel, ale aby nemusel platiť DPH v Nemecku, tak ho kúpil na IČO.
Veľa som sa dohadovala s majiteľom, ktorý chcel uplatniť §66 alebo napriek tomu, že nemá konkrétnu živnosť na nákup a predaj automobilov, hovoril, že stačí že má živnosť na kúpa tovaru za účelom predaja ..... aby nemusel DPH zaplatiť. Podľa toho akoby to s tou DPH dopadlo, by to auto bral buď ako tovar (keby nemusel zaplatiť DPH) alebo by ho dal do majetku firmy.
Ja si myslím, že zaplatím slovenskú DPH zo sumy na faktúre a pri predaji už nebudem vyčíslovať DPH, auto zaradím do majetku spoločnosti.
dogicka
11.02.10,05:22
Ahojte, už som toho prečítala vela, napreskačku do rôznych tém, aj už si myslím že mám v tom jasno, ale predsa s to ešte chcem overiť.
1. Nemecko
2. platca DPH
3. autobazár
4. ojazdený
5. osobný
6. nákup a predaj motorových vozidiel
7. živnostník, platiteľ DPH, nieje autobazár
8. faktúra aj cena bez DPH, pozn. na fa : (oslobodené od DPH podľa §4 č.1 v sp. s § 6a Zák. o DPH.
9. 2009
- automobil si kúpil vlastne na osobný účel, ale aby nemusel platiť DPH v Nemecku, tak ho kúpil na IČO.
Veľa som sa dohadovala s majiteľom, ktorý chcel uplatniť §66 alebo napriek tomu, že nemá konkrétnu živnosť na nákup a predaj automobilov, hovoril, že stačí že má živnosť na kúpa tovaru za účelom predaja ..... aby nemusel DPH zaplatiť. Podľa toho akoby to s tou DPH dopadlo, by to auto bral buď ako tovar (keby nemusel zaplatiť DPH) alebo by ho dal do majetku firmy.
Ja si myslím, že zaplatím slovenskú DPH zo sumy na faktúre a pri predaji už nebudem vyčíslovať DPH, auto zaradím do majetku spoločnosti.

Ak auto nekupoval na podnikanie, nemal ho v žiadnom prípade kupovať pod IČ DPH. Keď ho už kúpil bez DPH, keďže sa jedná o osobný automobil a kúpený v roku 2009, musí ho v daňovom priznaní zdaniť našou DPH a DPH odviesť, nárok na odpočet pri M1 v roku 2009 nemal.
Zuzanak1
11.02.10,07:31
Ak auto nekupoval na podnikanie, nemal ho v žiadnom prípade kupovať pod IČ DPH. Keď ho už kúpil bez DPH, keďže sa jedná o osobný automobil a kúpený v roku 2009, musí ho v daňovom priznaní zdaniť našou DPH a DPH odviesť, nárok na odpočet pri M1 v roku 2009 nemal.
ďakujem, tak si potvrdila to čo som si aj ja myslela. to je jasne, že ak ho nekupoval na podnikanie, tak ho nemal kupovať na IČO, ale kdo to tak nerobí, keď môže ušetriť :).
Livia 25
24.02.10,15:41
Ako je to v pripade obstarania zabezpecovacieho systemu 5.1.2010 do osobneho auta zakupeneho 1.12.2009? Mam narok na odpocet zo zabezpecovacieho systemu aj ked som z auta narok na odpocet nemala?
jaahodna
25.03.10,10:49
prosim vas poradte mi, chce si platitel DPH kupit v autobazare v CR ojazdene auto. poskytne im svoje IC DPH a bude platit sumu iba bez dane. na slovensku toto auto preda dalsej osobe - ako platitel samozrejme s DPH.
v dan.priznani si nakup auta samozdani - cize si ju odpocita a predaj auta mu taktiez ide do dan.priznania - cize si ju odpocita. a ak kupi aj preda auto za rovnaku cenu tak aj DPH bude +- v konec.dosledku 0 €.
SPRAVNE UVAZUJEM?????
SAIVI
26.03.10,07:33
...ak kúpi auto určené k daľšiemu predaju napríklad za 10.000 €, tak mu vznikne povinnost odviesť DPH vo výške 1900€, a zároveň si aj uplatní DPH 1900 €. To bude mať nulový efekt.
Ak následne auto predá , tak mu vznikne povinnosť odviesť DPH z vystavenej faktúry za predaj auta...

Ďaľší prípad môže byť ak postupuje podľa § 66 zákona (použitý tovar ) o DPH, vtedy sa platí DPH iba z kladného rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou.
Lenka1979
15.04.10,16:24
Kúpa ojazdeného automobilu z Nemecka
- kupujúci:s.r.o. platca DPH
- predávajúci: platca DPH v Nemecku (autobazár)
- ojazdené auto, M1
- faktúra vystavená bez DPH
... chcem sa uistiť... treba urobiť samozdanenie (dph-vstup - výstup)... je to tak?
Ďakujem za utvrdenie.
Lenka1979
15.04.10,16:56
...posúvam na odsúhlasenie..
a_je_to
15.04.10,19:19
Kúpa ojazdeného automobilu z Nemecka
- kupujúci:s.r.o. platca DPH
- predávajúci: platca DPH v Nemecku (autobazár)
- ojazdené auto, M1
- faktúra vystavená bez DPH
... chcem sa uistiť... treba urobiť samozdanenie (dph-vstup - výstup)... je to tak?
Ďakujem za utvrdenie.
Áno, treba urobiť prenos daňovej povinnosti /samozdanenie/. Auto, nadobudnuté z EÚ, či už nové, alebo ojazdené, platiteľom od platiteľa, je nadobudnutie tovaru, ako každého iného. Iba nadobudnutie nového auta neplatiteľom má osobitný režim. Pre platiteľa platia § 2, ods. 1, písm.c, § 11, ods. 2. Základ pre daňovú povinnosť sa učí podľa § 23, resp. § 22. Faktúra by ale mala obsahovať upozornenie, alebo titul na prenos daňovej povinnosti na kupujúceho.
Neplatí pre prípady, kedy faktúra obsahuje upozornenie na zdanenie podľa osobitnej úpravy pre použitý tovar, nakúpený autobazárom v zmysle nášho § 66, ods. 2. Trochu opatrnosti treba vtedy uplatniť pri posúdení, či nejde o nadobudnutie podľa § 66, ods. 14, lebo tie prípady nie sú považované za nadobudnutie z EÚ. To by faktúra tiež v zmysle § 66, ods.10 neobsahovala nemeckú DPH, ale nákup nepodlieha prenosu daňovej povinnosti /samozdaneniu/. Považuje sa za zdanený.
Betina2
19.04.10,11:48
Dobrý deň.
Sme platca DPH (nie predajca áut) reg. v SR a máme možnosť kúpiť staršie ojazdené auto kat. M1 od firmy A - platcu DPH (nie predajca áut) reg. v SR.
Pôvodne bolo auto kúpené ako nové rakúskou firmou reg.platcom v Rakúsku. Táto auto predala slovenskej firme B reg. ako platca DPH v SR. Táto firma B ho predala pravdepodobne ešte v roku 2009 firme A (dedukujem-jednotlivo dovezené do SR bolo v 12/2009), kontrola originality bola v 12/2009, ale prihlásené do evidencie vozidiel v SR v 1/2010. Od tejto firmy A máme možnosť auto výhodne teraz kúpiť. Moja otázka: či to bude faktúrované firmou A s DPH alebo bez a či si my ako kupujúci budeme môcť odpočítať DPH na vstupe? Žiadna z firiem nie je predajcom áut.
Dodávateľ auta sa nás totiž pýta, že ako chceme vystaviť faktúru !!! že podla toho nám ju spravia :) Nejako to nechápem.
Ďakujem.
azla
19.04.10,12:23
Ak v r. 2009 kúpila firma B v SR auto M1 nemohla si uplatniť odpočet .
Ak v r. 2009 predala firma B auto M1 firme A - uplatnila § 42. (predaj bez Dph)
Ak firma A kúpila bez Dph - neuplatní ďalej Dph (zase uplatní § 42.
Ak bude fa bez dane - nič si nebudete odpočítavať.

Ak by bola fa s Dph (oni odvedú, vy si odpočítate). Čiže Vám je to prakticky jedno.
(ak nebudete využívať auto na oslobodené činnosti.)
Betina2
19.04.10,13:38
Ak v r. 2009 kúpila firma B v SR auto M1 nemohla si uplatniť odpočet .
Ak v r. 2009 predala firma B auto M1 firme A - uplatnila § 42. (predaj bez Dph)
Ak firma A kúpila bez Dph - neuplatní ďalej Dph (zase uplatní § 42.
Ak bude fa bez dane - nič si nebudete odpočítavať.

Ak by bola fa s Dph (oni odvedú, vy si odpočítate). Čiže Vám je to prakticky jedno.
(ak nebudete využívať auto na oslobodené činnosti.)

Ďakujem. Podobne som uvažovala aj ja. Ďakujem za utvrdenie. V podstate počítam skôr s tou prvou možnosťou, že podľa § 42.....ale nechápem, prečo im my máme povedať, ako majú vystaviť faktúru...veď to nezávisí od nás.
Ľubica Šoltésová
23.04.10,06:16
FO podnikateľ plánuje predať neodpísané osobné vozidlo, ktoré kúpil v roku 2008. Vzťahuje sa na tento predaj novela zákona o DPH od 01.01.2010, keď už je možnosť odpočítať DPH z osobných motorových vozidiel kategórie M1, alebo nie, z dôvodu, že pri kúpe tohto vozidla nevznikol nárok na odpočet DPH? Ďakujem za Vašu odpoveď.
babi2
23.04.10,06:18
FO podnikateľ plánuje predať neodpísané osobné vozidlo, ktoré kúpil v roku 2008. Vzťahuje sa na tento predaj novela zákona o DPH od 01.01.2010, keď už je možnosť odpočítať DPH z osobných motorových vozidiel kategórie M1, alebo nie, z dôvodu, že pri kúpe tohto vozidla nevznikol nárok na odpočet DPH? Ďakujem za Vašu odpoveď.
Ak on nemal pri kúpe nárok na odpočet, tak faktúra bude vystavená bez DPH
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
Monika Kováčová
23.04.10,07:11
Prosím o konzultáciu v nasledovnom prípade:
Platiteľ dane SK kúpil v 1/2010 osobné motorové vozidlo M1 od fyzickej osoby - neplatiteľa dane v Rakúsku: (kúpna zmluva). Aký vplyv má uvedený obchodný prípad z pohľadu zákona o DPH? Predpokladám, že pri nákupe žiadny... áno?
azla
23.04.10,09:55
(nadobudateľ nebol platiteľ, ale podstata je rovnaká).

http://www.porada.sk/165337-post33.html
certik
23.04.10,11:08
Dobrý deň, vedeli by ste mi prosím poradiť. Ak firma kúpila osobné auto na leasing, zmluvu podpísala v decembri ale auto prebrala až v januári, má nárok na odpočet DPH alebo nemá? Kto mi prosím poradí. ďakujem vopred.
Tweety
23.04.10,11:24
Dobrý deň, vedeli by ste mi prosím poradiť. Ak firma kúpila osobné auto na leasing, zmluvu podpísala v decembri ale auto prebrala až v januári, má nárok na odpočet DPH alebo nemá? Kto mi prosím poradí. ďakujem vopred.
Podstatný je dátum platnosti líz. zmluvy, ak je od dec., tak nárok na odpočet nie je.
certik
23.04.10,11:35
ďakujem veľmi pekne
azla
24.04.10,13:47
Dobrý deň, vedeli by ste mi prosím poradiť. Ak firma kúpila osobné auto na leasing, zmluvu podpísala v decembri ale auto prebrala až v januári, má nárok na odpočet DPH alebo nemá? Kto mi prosím poradí. ďakujem vopred.

Prikladám prechodné ustanovenia, kde je to riešené.

㤠85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.

Podľa môjho názoru podľa znenie platného do 31.12.2009 by sa postupovalo, ak by:
- zmluva bola uzavretá do 31.12.2009
a
- OA odovzdaný nájomcovi do 31.12.2009.

Keďže, automobil bol odovzdaný až v januári 2010 - môj názor je, že už sa postupuje podľa nového znenia zákona od 1.1.2010.
M3G
26.04.10,19:47
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či rozmýšľam dobre:

Autobazár, platiteľ DPH na základe kúpno-predajnej zmluvy kúpi od občana automobil kategórie M1 za cenu 3000 EUR. Autobazár ho na základe kúpno-predajnej zmluvy predá inému občanovi za cenu 4190 EUR. Ak použijem osobitnú úpravu dane podľa §66 zákona o DPH, znamenalo by to, že autobazár musí odviesť DPH vo výške 190 EUR a zostane mu zisk vo výške 1000 EUR.


Zaujímalo by ma hlavne, či platí táto osobitná úprava podľa §66 aj v roku 2010, resp. či sa náhodou v prechodných položkách alebo niekde inde niečo nezmenilo. Ja som to pozrel, ale len či náhodou som niečo neprehliadol.
doktor23
26.05.10,17:43
Dobrý večer, chcel by som Vás poprosiť o pomoc.

Som platiteľ DPH, plánujem kúpiť ojazdené auto v DE, kde mi na mobile.de píše, že je možné vrátiť DPH. Predpokladám teda, že predajca je paltiteľom DPH. Podľa môjho názoru by som v DE mal platiť cenu bez DPH a na SR by som už nemal nič dodaňovať. Mýlim sa? Ďakujem
Inga6
26.05.10,17:57
Kedze kupujes auto v Nemecku od platitela dane, v Nemecku zaplatis cenu bez DPH. Od 1.1. si mozes odratat DPH aj na M1 auto, ak ho zaradis do majetku firmy a budes ho vyuzivat na podnikanie. Z daneho dovodu by si uz nemal platit ziadne DPH na SR, resp. by si nemal auto pridanovat. Aspon si to takto vysvetlujem ja. Ale mozno poradia viac skuseni:).
Betina2
27.05.10,07:02
Dobrý večer, chcel by som Vás poprosiť o pomoc.

Som platiteľ DPH, plánujem kúpiť ojazdené auto v DE, kde mi na mobile.de píše, že je možné vrátiť DPH. Predpokladám teda, že predajca je paltiteľom DPH. Podľa môjho názoru by som v DE mal platiť cenu bez DPH a na SR by som už nemal nič dodaňovať. Mýlim sa? Ďakujem

Ak je predajca registrovaný platiteľ dane z pridanej hodnoty v Nemecku, mal by vystaviť faktúru bez DPH, a teda Ty ako kupujúci zaplatíš cenu bez DPH. Tým však predajca prenáša daňovú povinnosť na Teba ako kupujúceho z inéhoi členského štátu EU. Tým, že on neuplatní nemeckú DPH na predaj, tak Ty ako nadobúdateľ tovaru z iného členského štátu EU máš povinnosť dpdaniť tovar (auto) našou slovenskou 19% DPH (Nemci majú tuším 20%). Vzniká Ti teda daňová povinnosť z nadobudnutého tovaru u nás v SR. V prípade, že splníš pídmienky podľa zákona o DPH platom v SR (budeš mať daňový doklad - Faktúru so všetkými potrebnými náležitosťami a auto bude fyzicky do SR prevezené a prihlásené) tak Ti zároveň vzniká nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty (ale len v prípade, ak ho kupuješ ako firma a zaradíš do majetku a budeš používať v súvislosti s podnikaním). Výsledok je taký, že ušetríš 20 % na nemeckej dani, u náš však priznáš a diodaníš 19% DPH a zároveň tých 19 % DPH za splnených podmienok odpočítaš. U nás si teda vo výsledku v súvislosti s DPH na nule. Ušetríš teda tých 20 % nemeckej dane. Ak by si auto kupoval ako FO nepodnikateľ, vytsvia Ti doklad s DPH. Ak auto kúpiš ako firma, ako si uvádzal, tak ak by Ti nebol vystavený daňový doklad - Faktúra (Rechnung) so všetkými potrebnými náležitosťami, alebo by nejaké na ňom chýbali, tak nemáš možnosť odpočítať daň na vstupe v SR, čiže ušetráš nemeckú DPH, ale dodaníš slovenskou 19%, rozdiel je 1 ušetrené %. Preta chcem upozorniť,a aby už pri preberaní vozidla a vystavovaní dokladov si si riadne overil, či má všetky náležitosti pre odpočítanie dane - to si nájdeš v zákone o DPH. Dosť často sa stáva, že sú skomolené údaje alebo chýbajúce IČ DPH kupujúceho zo SR a potom je hrúza to naháňať a dávať opravovať. Darío, ak majú peniažky už vyplatené, tak ich to netrápi.

Avšak, ak kupuješ ojazdené auto od predajcu (bazáru) áut, tak môže použiť aj osobitnú úpravu uplatňovania dane pri popužitom tovare (§ 66 tuším), kedy uplatní nemeckú DPH len na maržu - vo faktúre nesmie byť táto DPH vyčíslená, ale musí tam byť poznámka o uplatnení takéhoto postupu. Vtedy je DPH vypočítaná len z rozdielu madzi nákupnou a predajnou cenou auta. V tomto prípade však nemáš nárok na žiaden odpočet dane v SR (ani tu nič nedodaňuješ). V takom prípade nejde o nadobudnutie tovaru z inéhom čl.štátu podľa § 11. a nemôžeš daň odpočítať.
doktor23
27.05.10,07:46
V DE je tiež 19 % daň. Takže by som si mal dávať pozor, nech je tam všetko tak ako má byť a hurá kupovať :-)
doktor23
27.05.10,20:23
Takže z externého zdroja som dostal info, že v DE kúpim bez DPH, tu v daňovom priznaní priznám a zároveň požiadam o vrátenie, takže budem na nule. Hor sa do kupovania :)
Betina2
28.05.10,05:14
V DE je tiež 19 % daň. Takže by som si mal dávať pozor, nech je tam všetko tak ako má byť a hurá kupovať :-)

sorry, to v rakúsku je 20 %. ale princíp je rovnaký. my sme mali aj z rakúska aj z nemecka auto . v rakúsku bolo všetko bez najmenších problémov. čo sa o nemcoch v našom prípade nedalo povedať. platba bola pri podpise zmluvy v hotovosti, na auto sme čakali dalšie 2 či 3 týždne a nakoniec faktúra bola zle vyčíslená a aj našu adresu museli opravovať. dali nám faktúru s rozpisom dph a pritom uviedli naše ič dph, čiže nepostupovali správne. tým, že sme mali platiť bez dph a úhrada bola s dph, vznikol nám preplatok, ktorý slúbili vrátiť a faktúru opraviť....čo myslíš, čo sa udialo? firma šla do konkurzu, komunikujeme len s človekom, čo nás tam zastupuje a peniažky už asi neuvidíme a vraj nás takto dopadlo viac firiem, je to tam už aj na súde, ani opravú položku ani odpis nemôžem vykonať, lebo táto pohľadávka nesplna všetky veci podľa zákona....našťastie auto je ok. a tiež to bol známy predajca s pomerne dobrým menom...netušili sme, že to takto dopadne...a pritom medzičasom založili novú podobnú firmu len s iným názvom. nielen u nás sa robia takéto veci.:mee::rolleyes:
preto si vždy všetko prever a nič neplať predom než dostaneš faktúru....no vysvetliť to niektorým konatelom je problém.
veľa šťastia s výberom ti prajem. a nech dobre slúži.:)
Andrea25
22.06.10,13:46
Sme platcami DPH. Kúpili sme použitý osobný automobil od plátcu dph na Slovensku bez DPH. Teraz tento osobný automobil predávame my ďalej. Faktúru som vystavila bez dph. Je to správne?
Tweety
22.06.10,13:47
Sme platcami DPH. Kúpili sme použitý osobný automobil od plátcu dph na Slovensku bez DPH. Teraz tento osobný automobil predávame my ďalej. Faktúru som vystavila bez dph. Je to správne?
Nie, nie je.
Andrea25
22.06.10,14:06
ďakujem, opravím.
optimistka
25.06.10,05:39
ahojte, slovenský platiteľ dph obstaral osobne MV od sukromnej osoby na Slovensku. Má ho zaradené v majetku, odpisuje a uplatnuje si vsetky ostatne naklady na prevadzku. Toto MV planuje predat. Moja otázka znie, ak ho predá na Slovensku, musí uplatniť DPH, alebo postupuje v zmysle § 42.
V prípade, ak auto predá platitelovi DPH v inom čl. státe EU, bude sa jednať o intrakomunitárnu dodávku, tu oslobodí podľa 43 a napr. nemecký odberateľ platca dph urobí samozdanenie ...
suklova
29.06.10,07:49
Kamarát si zakladá sro-čku a chce byť aj platcom DPH. Chce si kupiť auto a uplatniť si tak odpočet DPH. Zároveň je však aj zamestnancom. Môže to auto použiť aj v zamestnaní? Ak áno, bude sa daň z motorových vozidiel platiť 2x? Teda ju zaplatí zamestnávateľ a aj on v sročke? A ešte jedna otázka. Prijmy z podnikania prídu do sročky až koncom roka. Vráti mu aj tak DU DPH?
Tweety
29.06.10,08:03
Kamarát si zakladá sro-čku a chce byť aj platcom DPH. Chce si kupiť auto a uplatniť si tak odpočet DPH. Zároveň je však aj zamestnancom. Môže to auto použiť aj v zamestnaní? Môže. Ak áno, bude sa daň z motorových vozidiel platiť 2x? Nie, nebude. Teda ju zaplatí zamestnávateľ a aj on v sročke? A ešte jedna otázka. Prijmy z podnikania prídu do sročky až koncom roka. Vráti mu aj tak DU DPH? Áno, ak bude mať jej odpočet, a nebude mať nič na povinnosti, bude mu vrátená.
Odpovede v texte.
suklova
29.06.10,08:07
Ďakujem tweety a ako si to myslela, že nebude daň z motorových vozidiel platená 2x? Teda on za auto, ktoré má v sročke zaplatí daň z motorových vozidiel a zamestnávateľ nemusí? On bude na tom aute jazdiť v práci a oni mu budú preplácať ako zamestnancovi cestovné. Nemusí aj zamestnávateľ za neho odviesť daň z mot.vozidiel?
suklova
29.06.10,10:31
Ďakujem tweety a ako si to myslela, že nebude daň z motorových vozidiel platená 2x? Teda on za auto, ktoré má v sročke zaplatí daň z motorových vozidiel a zamestnávateľ nemusí? On bude na tom aute jazdiť v práci a oni mu budú preplácať ako zamestnancovi cestovné. Nemusí aj zamestnávateľ za neho odviesť daň z mot.vozidiel?
A môže auto normálne odpisovať v sro-čke? nevadí, že ho používa aj inak /v zamestnaní u iného zamestnávateľa/?
Tweety
29.06.10,10:32
A môže auto normálne odpisovať v sro-čke? nevadí, že ho používa aj inak /v zamestnaní u iného zamestnávateľa/?
Áno, zaradením do užívania začneš aj s odpisovaním.
suklova
29.06.10,10:33
Ďakujem, si zlatá.
suklova
29.06.10,10:36
A ešte sa spýtam, nemá niekto skusenosti s tým, že by DU nechcel zaregistrovať novú sro-čku ako platcu DPH?
Jana Acsová
29.06.10,10:38
A ešte sa spýtam, nemá niekto skusenosti s tým, že by DU nechcel zaregistrovať novú sro-čku ako platcu DPH?mimotemy
Betina2
30.06.10,06:57
ahojte, slovenský platiteľ dph obstaral osobne MV od sukromnej osoby na Slovensku. Má ho zaradené v majetku, odpisuje a uplatnuje si vsetky ostatne naklady na prevadzku. Toto MV planuje predat. Moja otázka znie, ak ho predá na Slovensku, musí uplatniť DPH, alebo postupuje v zmysle § 42.
V prípade, ak auto predá platitelovi DPH v inom čl. státe EU, bude sa jednať o intrakomunitárnu dodávku, tu oslobodí podľa 43 a napr. nemecký odberateľ platca dph urobí samozdanenie ...

Ak ste ho kúpili od súkromnej osoby, tak ste nemali možnosť daň odpočítať...súkr.osoba nikdy nie je platcom dph. Takže pri predaji nebudete faktúrovať s DPH, ale vo faktúre musí byť uvedená odvolávka na daný paragraf. Iba ak by cena bola vyššia ako nákupná, tak dáte DPH na maržu (zdaníte len rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, ale nevyčíslite DPH vo faktúre) a uvediete znovu odvolávku na paragraf.
Podla mňa je jedno, komu ho predáte, či v tuzemsku alebo do čl.štátu EU, ale nebudete uplatňovať DPH, takže ani o intrakomunitárne dodanie nepôjde, Vy nebudete mať poviinnosť, takže ani nemáte akú povinnosť presúvať. Znovu treba ale vo faktúre uviesť odvolávku na daný paragraf. Iba ak by predajná cena prevyšovala nákupnú, tak zdaníte na maržu s odvolávkou vo faktúre).
dogicka
01.07.10,04:50
Ak ste ho kúpili od súkromnej osoby, tak ste nemali možnosť daň odpočítať...súkr.osoba nikdy nie je platcom dph. Takže pri predaji nebudete faktúrovať s DPH, ale vo faktúre musí byť uvedená odvolávka na daný paragraf. Iba ak by cena bola vyššia ako nákupná, tak dáte DPH na maržu (zdaníte len rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, ale nevyčíslite DPH vo faktúre) a uvediete znovu odvolávku na paragraf.
Podla mňa je jedno, komu ho predáte, či v tuzemsku alebo do čl.štátu EU, ale nebudete uplatňovať DPH, takže ani o intrakomunitárne dodanie nepôjde, Vy nebudete mať poviinnosť, takže ani nemáte akú povinnosť presúvať. Znovu treba ale vo faktúre uviesť odvolávku na daný paragraf. Iba ak by predajná cena prevyšovala nákupnú, tak zdaníte na maržu s odvolávkou vo faktúre).

Prosím ťa môžeš uviesť k vyznačenému paragraf? Ďakujem....:)
VieraPopluharova
01.07.10,04:56
A ešte sa spýtam, nemá niekto skusenosti s tým, že by DU nechcel zaregistrovať novú sro-čku ako platcu DPH?

mimotemy
Nie nemam s tym skusenosti, doteraz vzdy nam ju zaregistrovali, podla §7 podla zakona o DPH
optimistka
01.07.10,17:13
odpoved od betina 2 príspevok 369
Ak ste ho kúpili od súkromnej osoby, tak ste nemali možnosť daň odpočítať...súkr.osoba nikdy nie je platcom dph. Takže pri predaji nebudete faktúrovať s DPH, ale vo faktúre musí byť uvedená odvolávka na daný paragraf. Iba ak by cena bola vyššia ako nákupná, tak dáte DPH na maržu (zdaníte len rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, ale nevyčíslite DPH vo faktúre) a uvediete znovu odvolávku na paragraf.
Podla mňa je jedno, komu ho predáte, či v tuzemsku alebo do čl.štátu EU, ale nebudete uplatňovať DPH, takže ani o intrakomunitárne dodanie nepôjde, Vy nebudete mať poviinnosť, takže ani nemáte akú povinnosť presúvať. Znovu treba ale vo faktúre uviesť odvolávku na daný paragraf. Iba ak by predajná cena prevyšovala nákupnú, tak zdaníte na maržu s odvolávkou vo faktúre).

Zisťovala som si túto problematiku telefonickou konzultáciou na dr v tn, odpoved bola takáto:
ak s.r.o. platiteľ dph obstará auto od súkromnej osoby, občana, teda dph nema z čoho uplatniť, pri predaji takéhoto auta či osobneho alebo úžitkového musí uplatniť dph pri predaji v SK, nedá sa uplatniť postup uvedený v § 42, pri dodaní do EU oslobodí podľa §43
vraj je na to niekolko rozhodnutí ESD
optimistka
01.07.10,17:15
podotýkam že s.r.o. nie je predajcom vozidiel, podľa mna použitie § 66 nie je v tomto prípade správne, lebo táto firma používala auto na podnikanie
lulu919
03.07.10,07:12
Prosím o radu. Sme platca DPH, nakupujeme a predávame ojazdené motorové vozidlá. Nakúpili sme v Nemecku ojazdené vozidlo N1, bez dph, vykonali sme samozdanenie. Pri predaji máme povinnosť DPH z rozdielu medzi predajnou a nakupnou cenou?? Ak máme kupcu na toto konkrétne auto z ČR, takisto platcu DPH, aký je postup? Môžeme vystaviť faktúru bez DPH? Ďakujem za odpoveď.
marjankaj
03.07.10,07:35
odpoved od betina 2 príspevok 369
Ak ste ho kúpili od súkromnej osoby, tak ste nemali možnosť daň odpočítať...súkr.osoba nikdy nie je platcom dph. Takže pri predaji nebudete faktúrovať s DPH, ale vo faktúre musí byť uvedená odvolávka na daný paragraf. Iba ak by cena bola vyššia ako nákupná, tak dáte DPH na maržu (zdaníte len rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, ale nevyčíslite DPH vo faktúre) a uvediete znovu odvolávku na paragraf.
Podla mňa je jedno, komu ho predáte, či v tuzemsku alebo do čl.štátu EU, ale nebudete uplatňovať DPH, takže ani o intrakomunitárne dodanie nepôjde, Vy nebudete mať poviinnosť, takže ani nemáte akú povinnosť presúvať. Znovu treba ale vo faktúre uviesť odvolávku na daný paragraf. Iba ak by predajná cena prevyšovala nákupnú, tak zdaníte na maržu s odvolávkou vo faktúre).

Zisťovala som si túto problematiku telefonickou konzultáciou na dr v tn, odpoved bola takáto:
ak s.r.o. platiteľ dph obstará auto od súkromnej osoby, občana, teda dph nema z čoho uplatniť, pri predaji takéhoto auta či osobneho alebo úžitkového musí uplatniť dph pri predaji v SK, nedá sa uplatniť postup uvedený v § 42, pri dodaní do EU oslobodí podľa §43
vraj je na to niekolko rozhodnutí ESD

Nejako si tu protirečíš.:confused:
lulu919
03.07.10,08:43
Nevie mi nikto poradiť?
optimistka
04.07.10,07:47
pre marjankaj
myslím že si neprotirečím lebo moja odpoved je spodná časť príspevku, hore je citovaný príspevok od betina 2
marjankaj
04.07.10,07:56
pre marjankaj
myslím že si neprotirečím lebo moja odpoved je spodná časť príspevku, hore je citovaný príspevok od betina 2

Tak na to je málo informácií. Drsr asi neskúma všetky varianty. Zrejme uvažovali iba o roku 2010.
Teda treba upresniť kedy bolo auto kúpené. Ak bolo pred 1.1.2010, tak aj či išlo o kategóriu M alebo N, teda či bola možnosť odpočítania DPH.
optimistka
04.07.10,10:15
riešil sa problém, či zdaniť DPH čkou predaj vozidla, ktoré bolo obstarané od občana, /teda odpočet DPH sa nedal uplaniť/
v tomto prípade je uplne jedno, či je to r. 2009, 2010, predaj takéhoto vozidla či už ide o M alebo N kategóriu podlieha režimu DPH
neda sa uplatniť oslobodenie cez § 42
Betina2
05.07.10,16:57
Prosím ťa môžeš uviesť k vyznačenému paragraf? Ďakujem....:)

Mal by to byť § 66 Zákona o DPH.
andreaS
20.07.10,08:10
klient kupil auto v bazari... a zhruba po mesiaci sa mi dostali do ruk doklady o kupe...

bazar je sro-cka, platca dph, rovnako ako kupujuci... predmetom kupy bolo jazdene auto, ale problem (mozno) je pri doklade...

Totiz bazar nevystavil na kupu fakturu ale kupnu zmluvu a konkretne podla obcianskeho zakonnika. V zmluve nie je zmienka o DPH. Len klasicke omacky okolo jazdeneho auta a jeho stave...

Auto je podla slov bazaru dovezene...

Preto si myslim, ze by danovym dokladom mala byt faktura, kde bude vycislena aj dph. Alebo aspon zmluva na zaklade obchodneho zakonnika rovnako s rozpisom zaklad + dph - spolu.

Neriesim teraz moznost odpoctu dph, ale danovy doklad z bazaru.

Je moja domienka spravna? Ak ano, tak bazar okradol stat od dph-cku... alebo sa mylim?
SAIVI
25.07.10,16:28
..myslím že bazár postupoval podľa §66 a DPH odvádza z rozdielu medzi nákupnou cenou dovezeného auta a predajnou cenou vozidla...
Betina2
26.07.10,05:45
..myslím že bazár postupoval podľa §66 a DPH odvádza z rozdielu medzi nákupnou cenou dovezeného auta a predajnou cenou vozidla...

Ale v tom prípade musí byť vo faktúre (resp. daňovom doklade) uvedená odvolávka na daný paragraf 66. Ak tam tá odvolávka nikde nie je, tak je to problém a treba bazár osloviť s problémom a doriešiť to.
Ak sú v zmluve uvedené všetky údaje podľa zákona o DPH, dala by sa považovať za daňový doklad?
KEJKA
26.07.10,06:09
bazar je sro-cka, platca dph, rovnako ako kupujuci... predmetom kupy bolo jazdene auto, ale problem (mozno) je pri doklade...

Totiz bazar nevystavil na kupu fakturu ale kupnu zmluvu a konkretne podla obcianskeho zakonnika. V zmluve nie je zmienka o DPH. Len klasicke omacky okolo jazdeneho auta a jeho stave... ...................


A kupujúci je uvedená sro, IČO, ičDPH?
ak podľa občianskeho zák. - to mi pripadá, akoby štandardne urobili kúpnu zmluvu pre občana - FO - nepodnikateľa. To by bolo v poriadku.
Oslovte autobazár, možno iba použil nesprávne tlačivo.
dvojča
28.07.10,07:02
mimotemy
Nie nemam s tym skusenosti, doteraz vzdy nam ju zaregistrovali, podla §7 podla zakona o DPH
Mala som s tým problém, nechceli zaregistrovať na dph novú s.r.o., musela som im ukázať nejaké zmluvy, ktoré sme mali spísané s novými klientmi o vzájomnej spolupráci, pravdu povediac, môžu byť aj fiktívne, len aby obchodný partner bol skutočný. Tie zmluvy im zaručovali, že s.r.o. bude mať obraty a bude platiť dph.
Betina2
28.07.10,07:41
Mala som s tým problém, nechceli zaregistrovať na dph novú s.r.o., musela som im ukázať nejaké zmluvy, ktoré sme mali spísané s novými klientmi o vzájomnej spolupráci, pravdu povediac, môžu byť aj fiktívne, len aby obchodný partner bol skutočný. Tie zmluvy im zaručovali, že s.r.o. bude mať obraty a bude platiť dph.

My ked sme chceli dobrovolnú registráciu už zabehnutej firmy (časom by aj tak bola povinná) , tak požadovali nájomné zmluvy aj nejaké pravidelné faktúry - napr. od telekomunikácii a mobilných operátorov a pod. Ale zásadný problém v tom nebol. Priniesli sme kópie 3-4 faktúr a stačilo, vraj čím viac dokladov tak tým lepšie. Vybavili sme to priamo so žiadosťou na mieste na odddelení registrácie. :)
nika.sum
28.07.10,08:02
Mala som s tým problém, nechceli zaregistrovať na dph novú s.r.o., musela som im ukázať nejaké zmluvy, ktoré sme mali spísané s novými klientmi o vzájomnej spolupráci, pravdu povediac, môžu byť aj fiktívne, len aby obchodný partner bol skutočný. Tie zmluvy im zaručovali, že s.r.o. bude mať obraty a bude platiť dph.
mimotemymne klient spominal, ze aj zmluvu s uctovnickou chceli vidiet, ked sa chcel dobrovolne zaregistrovat. To vsetko asi zacali robit po tych podvodoch v Kosiciach.
dvojča
28.07.10,08:05
Naša firma, ktorá momentálne nemá žiadne obraty, kúpila v decembri 2008 z VUB leasing auto na leasing, ale skôr je to forma nejakého úveru. Bol to Nissan. V 12/08 sme si uplatnili aj celú DPH, no v septembri 2009 nám bolo auto odobraté kvôli neplateniu leasingových splátok. Nám neostal žiadny dokument, len preberací protokol a z vub leasing neprišlo nič, len minulý mesiac prišlo ukončenie leasingovej zmluvy. Chcem sa opýtať, mala som niečo urobiť s DPH, keď bolo ukončenie zmluvy z našej strany? Nie sme povinný vrátiť alikvotnú časť dph? veľká vďaka
zuzanask
10.09.10,06:54
Chcem sa len uistit. Ak sme kupili vozidlo v roku 2008 M1 bez moznosti odpoctu DPH a teraz ho chceme predat platitelovi DPH, fakturu vystavuje bez vycislenia DPH (sme platcami DPH). Dakujem
Tweety
10.09.10,07:07
Chcem sa len uistit. Ak sme kupili vozidlo v roku 2008 M1 bez moznosti odpoctu DPH a teraz ho chceme predat platitelovi DPH, fakturu vystavuje bez vycislenia DPH (sme platcami DPH). Dakujem
ÁNo, platí oslobodenie od dph §42.
katka s.
23.09.10,08:32
Dobrý deň. Prosím o potvrdenie. V r. 2009 PO kúpila ojazdené osob.auto. Auto zostalo zúčtované na 042, podľa dohody s majiteľom. On ho síce používal, ale neuplatňovali sa žiadne náklady, nebolo zaradené, neplatila sa daň z MV. V roku 2010 ho chce predať. Fa bude vystavená bez DPH, a suma odúčtovaná z 042. a čo s rozdielom? Ďakujem.
Ešte dopĺňam auto nebolo kúpené za účelom predaja. Nebol to tovar.
katka s.
24.09.10,09:22
Dobrý deň. Prosím o potvrdenie. V r. 2009 PO kúpila ojazdené osob.auto. Auto zostalo zúčtované na 042, podľa dohody s majiteľom. On ho síce používal, ale neuplatňovali sa žiadne náklady, nebolo zaradené, neplatila sa daň z MV. V roku 2010 ho chce predať. Fa bude vystavená bez DPH, a suma odúčtovaná z 042. a čo s rozdielom? Ďakujem.
Ešte dopĺňam auto nebolo kúpené za účelom predaja. Nebol to tovar.

Prosím, nájde sa niekto??
Monika Kováčová
24.09.10,09:48
Dobrý deň. Prosím o potvrdenie. V r. 2009 PO kúpila ojazdené osob.auto. Auto zostalo zúčtované na 042, podľa dohody s majiteľom. On ho síce používal, ale neuplatňovali sa žiadne náklady, nebolo zaradené, neplatila sa daň z MV. V roku 2010 ho chce predať. Fa bude vystavená bez DPH, a suma odúčtovaná z 042. a čo s rozdielom? Ďakujem.
Ešte dopĺňam auto nebolo kúpené za účelom predaja. Nebol to tovar.
zlezaradil 541/042 predaj obstarávaného dlhodobého majetku 311/641 výnos z predaja obstarávaného dlhodobého majetku
Lenka1979
08.10.10,09:15
Ahojte, môj známy má takýto problém a chcela by som mu poradiť, len si nie som celkom istá.
Ide o to, že kúpil ako FO-nepodnikateľ nové vozidlo od firmy-platcu DPH tu na Slovensku (aj firma je slovenská)... ibaže tá firma nadobudla vozidlo z ČR, toto vozidlo nebolo ešte vôbec "postavené" na ŠPZ-tke, lebo ho hneď (po nadobudnutí-asi) predala tomu môjho známemu. Teraz prišiel na políciu prihlásiť auto do evidencie motor.vozidiel a tam mu policajt kázal, že musí ísť na DÚ a pýtať potvrdenie o zaplatení dane z pridanej hodnoty...:eek: Známy len naňho čumel, čo to od neho chce...:confused:, veď on ho z ČR nenadobudol, nadobudla ho tá slovenská firma od ktorej to auto kúpil... čiže on je už vlastne druhá "osoba", ktorá auto nadobudla - ale nadobudla ho na Slovensku, - nie v ČR.
Tak volal do tej firme od ktorej auto kúpil, aby mu poslali faktúru o kúpe vozidla z ČR. Faktúru mu odfaxovali... a ďalší šok (pre mňa) - faktúra bola vystavená českou spoločnosťou registrovanou pre DPH v ČR s vyčíslenou DPH - 19%. Čomu som sa čudovala... no potom si myslím...že možno aj mala byť s DPH, keďže slovenská firma je vlastne spoločnosť, ktorá sa zaoberá kúpou a predajou motorových vozidiel, motoriek, štvorkoliek... Toto mi vôbec nie je jasné-prečo vystavila FA s DPH? Ako potom mala postupovať slovenská firma vo vzťahu k DPH? Známy zobral faktúru na políciu, uvidím či pochodí... ak mi niekto viete poradiť , budem rada... dúfam,že z toho niekto vyjde čo som tu popísala...;)
Vopred ďakujem.
nika.sum
08.10.10,09:34
Ahojte, môj známy má takýto problém a chcela by som mu poradiť, len si nie som celkom istá.
Ide o to, že kúpil ako FO-nepodnikateľ nové vozidlo od firmy-platcu DPH tu na Slovensku (aj firma je slovenská)... ibaže tá firma nadobudla vozidlo z ČR, toto vozidlo nebolo ešte vôbec "postavené" na ŠPZ-tke, lebo ho hneď (po nadobudnutí-asi) predala tomu môjho známemu. Teraz prišiel na políciu prihlásiť auto do evidencie motor.vozidiel a tam mu policajt kázal, že musí ísť na DÚ a pýtať potvrdenie o zaplatení dane z pridanej hodnoty...:eek: Známy len naňho čumel, čo to od neho chce...:confused:, veď on ho z ČR nenadobudol, nadobudla ho tá slovenská firma od ktorej to auto kúpil... čiže on je už vlastne druhá "osoba", ktorá auto nadobudla - ale nadobudla ho na Slovensku, - nie v ČR.
Tak volal do tej firme od ktorej auto kúpil, aby mu poslali faktúru o kúpe vozidla z ČR. Faktúru mu odfaxovali... a ďalší šok (pre mňa) - faktúra bola vystavená českou spoločnosťou registrovanou pre DPH v ČR s vyčíslenou DPH - 19%. Čomu som sa čudovala... no potom si myslím...že možno aj mala byť s DPH, keďže slovenská firma je vlastne spoločnosť, ktorá sa zaoberá kúpou a predajou motorových vozidiel, motoriek, štvorkoliek... Toto mi vôbec nie je jasné-prečo vystavila FA s DPH? Ako potom mala postupovať slovenská firma vo vzťahu k DPH? Známy zobral faktúru na políciu, uvidím či pochodí... ak mi niekto viete poradiť , budem rada... dúfam,že z toho niekto vyjde čo som tu popísala...;)
Vopred ďakujem.

Ja si skor myslim, ze mala byt faktura vystavena bez DPH. Slovenska firma je urcite platitel DPH (nakolko pri takom sortimente by nebyt platitelom asi nebolo mozne, pokial to nie je jedno z prvych vozidiel co predala) a auta su tovar (toto islo o nove auto), ktory nakupuju v ICS a na slovensku by to mali samozdanit a samozrejme si uplatnit odpocet a pri predaji odberatelovi na Slovensku vystavit fakturu s DPH. Dufam, ze som to spravne pochopila.
Lenka1979
08.10.10,09:46
Ja si skor myslim, ze mala byt faktura vystavena bez DPH. Slovenska firma je urcite platitel DPH (nakolko pri takom sortimente by nebyt platitelom asi nebolo mozne, pokial to nie je jedno z prvych vozidiel co predala) a auta su tovar (toto islo o nove auto), ktory nakupuju v ICS a na slovensku by to mali samozdanit a samozrejme si uplatnit odpocet a pri predaji odberatelovi na Slovensku vystavit fakturu s DPH. Dufam, ze som to spravne pochopila.

Nika, ja si myslím to isté... hm... ale už nech to rieši slovenská spoločnosť, podľa mňa mala vrátiť faktúru českému dodávateľovi na prerobenie, prípadne trvať na nejakej odvolávke ktorá mala byť uvedená na FA.
nika.sum
08.10.10,10:04
Nika, ja si myslím to isté... hm... ale už nech to rieši slovenská spoločnosť, podľa mňa mala vrátiť faktúru českému dodávateľovi na prerobenie, prípadne trvať na nejakej odvolávke ktorá mala byť uvedená na FA.
A tvoj klient mal mat od slovenskej spolocnosti fakturu, kde by bola vycislena DPH, kt. slovenska spolocnost odviedla do nasho statneho rozpoctu.:)
Lenka1979
08.10.10,10:37
A tvoj klient mal mat od slovenskej spolocnosti fakturu, kde by bola vycislena DPH, kt. slovenska spolocnost odviedla do nasho statneho rozpoctu.:)


...presne tak. :)
Žabinka
08.10.10,11:11
Ahojte, môj známy má takýto problém a chcela by som mu poradiť, len si nie som celkom istá.
Ide o to, že kúpil ako FO-nepodnikateľ nové vozidlo od firmy-platcu DPH tu na Slovensku (aj firma je slovenská)... ibaže tá firma nadobudla vozidlo z ČR, toto vozidlo nebolo ešte vôbec "postavené" na ŠPZ-tke, lebo ho hneď (po nadobudnutí-asi) predala tomu môjho známemu. Teraz prišiel na políciu prihlásiť auto do evidencie motor.vozidiel a tam mu policajt kázal, že musí ísť na DÚ a pýtať potvrdenie o zaplatení dane z pridanej hodnoty...:eek: Známy len naňho čumel, čo to od neho chce...:confused:, veď on ho z ČR nenadobudol, nadobudla ho tá slovenská firma od ktorej to auto kúpil... čiže on je už vlastne druhá "osoba", ktorá auto nadobudla - ale nadobudla ho na Slovensku, - nie v ČR.
Tak volal do tej firme od ktorej auto kúpil, aby mu poslali faktúru o kúpe vozidla z ČR. Faktúru mu odfaxovali... a ďalší šok (pre mňa) - faktúra bola vystavená českou spoločnosťou registrovanou pre DPH v ČR s vyčíslenou DPH - 19%. Čomu som sa čudovala... no potom si myslím...že možno aj mala byť s DPH, keďže slovenská firma je vlastne spoločnosť, ktorá sa zaoberá kúpou a predajou motorových vozidiel, motoriek, štvorkoliek... Toto mi vôbec nie je jasné-prečo vystavila FA s DPH? Ako potom mala postupovať slovenská firma vo vzťahu k DPH? Známy zobral faktúru na políciu, uvidím či pochodí... ak mi niekto viete poradiť , budem rada... dúfam,že z toho niekto vyjde čo som tu popísala...;)
Vopred ďakujem.
Môj názor. Česká firma dodala nové vozidlo slovenskej firme. Čo už bolo uvedené na faktúre pri predaji a či to bolo správne je iná otázka, to sa tvojho známeho netýka. To je medzi českou a slovenskou firmou. Každopádne, keďže sa jednalo o nové vozidlo, slovenská firma ako nadobúdateľ ho mala na Slovensku zdaniť. Vyberám zo stránky DRSR: Vstupom SR do EÚ zanikli colné hranice medzi SR a inými členskými štátmi EÚ. Zdanenie pri ?dovoze? tovaru z iného členského štátu na územie SR bolo nahradené inštitútom tzv. ?samozdanenia nadobudnutia tovaru z iného členského štátu?. Pri zdaniteľných obchodoch súvisiacich s novými dopravnými prostriedkami v rámci Európskych spoločenstiev sa uplatňuje výnimka zo všeobecných pravidiel zdaňovania daňou z pridanej hodnoty. V rámci EÚ platí, že nové dopravné prostriedky sa vždy zdaňujú v štáte určenia (spotreby). V zmysle uvedeného nie je rozhodujúce, že DPH už bola zaplatená v štáte dodania.
V súlade s § 20 ods. 3 zákona o DPH dňom nadobudnutia nového dopravného prostriedku (definícia v § 11 ods. 11 a 12 zákona o DPH) v tuzemsku z iného členského štátu osobou, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až § 7 zákona o DPH, vzniká nadobúdateľovi daňová povinnosť. To znamená, že štátu vzniká právo na daň v zmysle § 11 ods. 3 zákona o DPH a § 69 ods. 6 zákona o DPH a daň musí zaplatiť každá osoba v tuzemsku, ktorej daňová povinnosť vznikla.
Osoby, ktoré sa pre účely zákona o DPH nepovažujú za zdaniteľné v prípade nadobudnutia nového dopravného prostriedku z iného členského štátu, majú povinnosť podať daňové priznanie v zmysle § 78 ods. 4 a 5 zákona o DPH do 7 dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote aj zaplatiť daň.
Slovenská firma, keďže je platiteľ DPH, má zaplatiť DPH z nového vozidla vo svojom daňovom priznaní DPH, na daňový úrad len podá oznámenie o nadobudnutí nového vozidla. Keďže firma predala známemu ešte neevidované vozidlo, tento doklad od neho teraz pýtajú. Ale toto mala podľa mňa vyriešiť firma, ktorá vozidlo nadobudla. Či je možný prenos tejto povinnosti na ďalšieho kupujúceho, to sa mi veľmi nezdá.
No asi som moc nepomohla, ale som zvedavá, ako to dopadne.
Lenka1979
08.10.10,11:19
Slovenská firma daň odvedie a zároveň má právo aj na odpočet : plus,mínus, výsledok = 0 (samozdanenie). Aj tak sa v tom vŕtam, prečo česká firma vystavila FA s DPH.. a pritom je to obrovská a popredná česká spoločnosť ..:rolleyes:

No a ohľadom môjho známeho - vec vyriešená. Zobral faktúru,ktorú mu poslala mailom slovenská firma medzi ňou a firmu z ČR a utekal na políciu , lebo dnes mu uplynie 15-dňová lehota na doprav.inšpektoráte... Ukázal faktúru a hneď boli páni policajti spokojní... vozidlo nadobudla slovenská firma ako prvá-ona mala povinnosť daň zaplatiť, známy bol až v poradí č. 2, on s daňou nič nemal... :) Ďakujem Vám za ochotu všetkým.
babi2
13.01.11,12:04
Chcem sa spýtať skúsenejších
1.prípad FO-nepodnikateľ kúpi v ČR jazdené /viac ako 6000 km/ OMV, kúpi ho tiež od FO-nepodnikateľa, aké povinnosti mu z toho vyplývajú? Odvádza niekde DPH?
2.prípad podnikateľ, nie je plátcom DPH, kúpi v ČR jazdené /viac ako 6000 km/ od FO nepodnikateľa, OMV následne predá, aké povinnosti sú v tomto prípade? A čo DPH
Za odpovede vopred ďakujem
dogicka
14.01.11,06:17
Chcem sa spýtať skúsenejších
1.prípad FO-nepodnikateľ kúpi v ČR jazdené /viac ako 6000 km/ OMV, kúpi ho tiež od FO-nepodnikateľa, aké povinnosti mu z toho vyplývajú? Odvádza niekde DPH? Nerobí nič, voči Dú nemá žiadnu povinnosť.
2.prípad podnikateľ, nie je plátcom DPH, kúpi v ČR jazdené /viac ako 6000 km/ od FO nepodnikateľa, OMV následne predá, aké povinnosti sú v tomto prípade? A čo DPH DPH neriešiš, keďže ide o neplatcu. Predaj auta zdaní v roku predaja.
Za odpovede vopred ďakujem

Odpovede v texte.
beatad
16.01.11,08:15
Kamion obstaraný formou leasingu mal splátkový kalendár na 48 mesiacov. Posledná splátka bola pre nájomcu moc vysoká, preto si s leas.spoločnosťou dohodol túto splátku rozložiť na 5 splátok.
Ako mám postupovať pri odpise istiny? Mal to byť posledný rok odpisu, teraz sa splátky preložili až do februára 2011. Poplatok leasing.spoločnosti za zmenu splátkového kalendára navyšuje istinu aj keď je splátka hradená v 48 mesiaci splátok?(JU)
Ďakujem za pomoc.
KEJKA
16.01.11,08:37
Kamion obstaraný formou leasingu mal splátkový kalendár na 48 mesiacov. Posledná splátka bola pre nájomcu moc vysoká, preto si s leas.spoločnosťou dohodol túto splátku rozložiť na 5 splátok.
Ako mám postupovať pri odpise istiny? Mal to byť posledný rok odpisu, teraz sa splátky preložili až do februára 2011. Poplatok leasing.spoločnosti za zmenu splátkového kalendára navyšuje istinu aj keď je splátka hradená v 48 mesiaci splátok?(JU)
Ďakujem za pomoc.
neodpisuješ istinu, ale kamion zaradený do majetku podľa odpisového plánu.
1. z účtovného hľadiska odpisy nie je dôvod meniť - účtuješ rovnako.
máš zrejme nový splátkový kalendár, splátky a úhrady splátok účtuješ rovnako ako doteraz, len sa menia sumy. Poplatok je riadny náklad, súvisí so zmenou zmluvy, nie NC kamionu, nakoľko ten už bol zaradený.

2. z daňového hľadiska sa daňové odpisy zmenia, citujem §26, ods.
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu ...............
a.......... V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
beatad
16.01.11,12:02
Čiže ZC k 31.12.2009 = 16414,94.
Ak by sa nepredĺžila doba nájmu zostalo by 10 mesiacov
Odpis za rok 2010 by bol = 78792,11: 48 x 10 = 16414,94 €
Nájomné sa predĺžilo o 4 mesiace.
Odpis za rok 2010 bude: (16414,94:14)x12= 14069,94
Odpis za rok 2011 .........(16414,94:14)x2 = 2345,-
Pochopila som dobre?
KEJKA
16.01.11,12:20
pochopila dobre - daňovo správne.
beatad
16.01.11,12:28
ĎAKUJEM.
Je to veľká chyba ak sa mi účtvné odpisy rovnajú daňovým?
Siporka
16.01.11,13:44
Dobrý deň,
prosím o radu: nákup auta z Nemecka
-predávajúci-platiteľ DPH v Nemecku
- kupujúci s.r.o-neplatca DPH v SR
Ako by mali správne vystaviť FA? Slovenská s.r.o neplatca DPH má aké povinnosti k DÚ?

A ešte jedna otázka nájom auta z Nemecka /platiteľ DPH/, nájomca s.r.o. v SR /neplatca DPH/. Ako by mali správne vystaviť FA? Aké má povinnosti slovenská s.r.o /neplatca DPH/ voči DÚ?
KEJKA
16.01.11,16:45
ĎAKUJEM.
Je to veľká chyba ak sa mi účtvné odpisy rovnajú daňovým?
áno, lebo v roku zaradenia a vyradenia sa nerovnajú - to len ty umelo tvrdíš, že sa rovnajú a účtuješ o daňových odpisoch, pričom sa tváriš, že sú účtovné.
nika.sum
20.01.11,09:45
Ahoj. Prosim Vas ako je to s § 66 neviem, ci tomu spravne rozumiem čo so tyka aut:
- tento § moze uplatnit obchodnik, kt. nadobuda pouzite vozidla z ICS a predava ich v tuzemsku?
Ak si kupi ZO OA alebo NA (nakoniec aj inu hnutelnu vec) od takehoto obchodnika, na fakture alebo leasingovej zmluve je uvedeny tento § a je tento tovar od DPH oslobodeny, cize ZO aj napriek tomu ze je platitel si nemoze DPH odpocitat. Je to tak?
Co v pripade ked taketo OA, NA predavam? Tiez vystavujem fakturu pre odberatela bez DPH?
KEJKA
20.01.11,11:28
čo je ZO?
§66 - DPH podlieha len marža - rozdiel predajnej a nákupnej ceny.
(3) Základom dane pri predaji tovaru podľa odseku 2 je kladný rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou znížený o daň. Ak ide o predaj použitého tovaru podľa odseku 1 písm. e), základ dane podľa prvej vety sa rozdelí pomerne podľa výšky jednotlivých splátok a na daňovú povinnosť sa vzťahuje § 19 ods. 3.
nika.sum
20.01.11,11:29
ZO - zdanitelna osoba

Ja mam 1 osobny automobil a 1 uzitkovy, kt. boli na leasing brane este pred 1.1.2010 a splatkovom kalendari je ze bola uplatnena uprava uplatnovania dane podla § 66. Leasingy boli ukoncene v r. 2010 a auta chceme predat. Samozrejme cena bude nizsia ako bola obstaravacia cena, faktury vystavime bez DPH na obe auta?
KEJKA
20.01.11,11:45
ja myslím, že predávaš s DPH
Luba
20.01.11,11:47
Aj úžitkový bol podľa §66 ? To je dosť zriedkavá kombinácia... Ale ok, môže byť.
Pri ďalšom predaji by si mala predať s DPH, nakoľko si síce žiadnu DPH na vstupe nemala, ale nie preto, že by to bolo z dôvodu §49 (7) ZDPH pre 2010, ale že jednoducho nebola (pre Teba). T.j. nemáš dôvod fakturovať predaj bez dane.
Betina2
20.01.11,12:11
Ahoj, my predávam OA kat.M1 z majetku sro., plátcu DPH. Nakúpili sme ho bez dane od súkromnej osoby, teda sme nemohli odpočítať žiadnu DPH na vstupe. Teraz sme ho predali, treba faktúrovať predaj súkromnej osobe, nepodnikateľovi. Vystavím faktúru s alebo bez DPH ? Myslím si, že bez, ale ktorú odvolávku tam uviesť?
KEJKA
20.01.11,12:14
prechodné ustanovenia, § nepoviem, neviem naspamäť. Už to tu bolo preberané, bud kukni do zákona, alebo hľadaj odpovede,
preto bez DPH, lebo pri jeho nadobudnutí v roku...../pred 1.1.2010/
nebola DPH odpočítaná.
nika.sum
20.01.11,12:55
Aj úžitkový bol podľa §66 ? To je dosť zriedkavá kombinácia... Ale ok, môže byť.
Pri ďalšom predaji by si mala predať s DPH, nakoľko si síce žiadnu DPH na vstupe nemala, ale nie preto, že by to bolo z dôvodu §49 (7) ZDPH pre 2010, ale že jednoducho nebola (pre Teba). T.j. nemáš dôvod fakturovať predaj bez dane.

ano mam leasing.zmluvu na pouzity uzitkovy automobil. Nemam skusenosti s nakupom a predajom ojazdenych aut. Klient chce na predaj aut pouzivanych vo firme uplatnit §66. Ked som citala na porade, § 66 moze uplatnit ten kto pouzity tovar kupi na dalsi predaj alebo tomu zle rozumiem, nejako mi to uz vobec nepali.

Ja tomu rozumiem tak, ze keby nemal na leasingovej zmluve (pred 1.1.2010) § 66, ale bola by tam vycislena DPH tak by pri OA pri predaji vystavoval fakturu bez DPH. Ale kedze je tam § 66 a nebola im DPH uctovana, nevztahuje sa na toto auto oslobodenie od DPH a pri predaji musi DPH odviest. Pri uzitkovom tiez teraz s DPH. Len klient ma nechce pochopit a stale mi opakuje, ze pri kupe pouzitych automobilov je to ine...
nika.sum
20.01.11,13:19
Ahoj, my predávam OA kat.M1 z majetku sro., plátcu DPH. Nakúpili sme ho bez dane od súkromnej osoby, teda sme nemohli odpočítať žiadnu DPH na vstupe. Teraz sme ho predali, treba faktúrovať predaj súkromnej osobe, nepodnikateľovi. Vystavím faktúru s alebo bez DPH ? Myslím si, že bez, ale ktorú odvolávku tam uviesť?



prechodné ustanovenia, § nepoviem, neviem naspamäť. Už to tu bolo preberané, bud kukni do zákona, alebo hľadaj odpovede,
preto bez DPH, lebo pri jeho nadobudnutí v roku...../pred 1.1.2010/
nebola DPH odpočítaná.

§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

podla toho co tu je na porade popisane, ak som ho kupila od neplatitela, tak som si DPH neodpocitala z dovodu, ze on ziadnu DPH nemohol vycislit, takze podla toho vsetkeho by mala byt pri predaji takehoto auta vystavena faktura s DPH.
Luba
20.01.11,21:05
§ 85i
podla toho co tu je na porade popisane, ak som ho kupila od neplatitela, tak som si DPH neodpocitala z dovodu, ze on ziadnu DPH nemohol vycislit, takze podla toho vsetkeho by mala byt pri predaji takehoto auta vystavena faktura s DPH.
Áno, takto by to malo byť. Tu nie je dôvod na použitie §85i.
Luba
20.01.11,21:14
ano mam leasing.zmluvu na pouzity uzitkovy automobil. Nemam skusenosti s nakupom a predajom ojazdenych aut. Klient chce na predaj aut pouzivanych vo firme uplatnit §66. Ked som citala na porade, § 66 moze uplatnit ten kto pouzity tovar kupi na dalsi predaj alebo tomu zle rozumiem, nejako mi to uz vobec nepali.

Ja tomu rozumiem tak, ze keby nemal na leasingovej zmluve (pred 1.1.2010) § 66, ale bola by tam vycislena DPH tak by pri OA pri predaji vystavoval fakturu bez DPH. Ale kedze je tam § 66 a nebola im DPH uctovana, nevztahuje sa na toto auto oslobodenie od DPH a pri predaji musi DPH odviest. Pri uzitkovom tiez teraz s DPH. Len klient ma nechce pochopit a stale mi opakuje, ze pri kupe pouzitych automobilov je to ine...

Máš pravdu. Predať to ako od DPH oslobodené nemôže v žiadnom prípade. A nemal predsa tie auta na leasing ako tovar, ale mal ich zaradené v majetku, odpisoval ich. Nemôže pri ich predaji uplatniť ani §66, lebo ten sa naozaj vzťahuje na použitý tovar - veď to má ten § aj v názve. Teda nie na použitý majetok.
Ešte k tomu leasingu na použitý úžitkový automobil - ale bol určite s §66? Lebo len to, že je to použitý automobil, samotné nestačí. Máš na splátkovom kalendári odkaz na §66?
nika.sum
21.01.11,15:33
Máš pravdu. Predať to ako od DPH oslobodené nemôže v žiadnom prípade. A nemal predsa tie auta na leasing ako tovar, ale mal ich zaradené v majetku, odpisoval ich. Nemôže pri ich predaji uplatniť ani §66, lebo ten sa naozaj vzťahuje na použitý tovar - veď to má ten § aj v názve. Teda nie na použitý majetok.
Ešte k tomu leasingu na použitý úžitkový automobil - ale bol určite s §66? Lebo len to, že je to použitý automobil, samotné nestačí. Máš na splátkovom kalendári odkaz na §66?

Ano v splatkovom kalendari aj na OA aj na uzitkovy mam odkazy, ze bola uplatnena osobitna uprava dane podla §66. Dakujem. Takze takto mu to poviem, len som si chcela byt uplne ista, ze sa nemylim. Prajem pekny vikend.
Monika
zaphira
23.01.11,17:30
Dobrý deň,potrebujem poradit.
Slovensky Platitel DPH kupil ojazdeny osobny automobil v CR od firmy registrovanej pre DPH v CR. ň
Faktura je bez DPH a je uvedene "plnenie bez DPH - vývoz slovensko". Co ma podnikatel robit? Kezde dan neodvadza, musi ale kupu uviest v danovom priznani k DPH? V ktorom riadku? prosim nasmerujte ma, precitala som tu toho mnoho ale odpoved som nenasla.
A co so suhrnnym vykazom?
Luba
24.01.11,07:35
Pri takomto údaji na faktúre musí samozdaniť a zároveň má nárok na odpočet. ide to riadkov 7/8 (výstup) a r.21 (vstup=odpočet).
Do SV to má dať Čech, nie Slovák.
Betina2
24.01.11,10:56
Ahoj, my predávam OA kat.M1 z majetku sro., plátcu DPH. Nakúpili sme ho bez dane od súkromnej osoby, teda sme nemohli odpočítať žiadnu DPH na vstupe. Teraz sme ho predali, treba faktúrovať predaj súkromnej osobe, nepodnikateľovi. Vystavím faktúru s alebo bez DPH ? Myslím si, že bez, ale ktorú odvolávku tam uviesť?

DOPLNÍM - AUTO SME KÚPILI 20.5.2010. PREDÁVAME v JANUÁRI 2011.

Tak ako teda? Faktúrovať s daňou alebo bez? Predáva sa súkromnej osobe.
Luba
24.01.11,11:17
Fakturovať s DPH, lebo to bolo nakúpené od neplatiteľa. Keby si fakturovala bez DPH, nemáš tam akú odvolávku uviesť. DPH na vstupe síce nebola odpočítaná, ale nie preto, že by to zákon v nejakom § nepripúšťal (aspoň v r.2010 už také nie je), ale preto, že tam žiadna nebola. Takže pri predaji aj s DPH.
Betina2
24.01.11,11:47
Fakturovať s DPH, lebo to bolo nakúpené od neplatiteľa. Keby si fakturovala bez DPH, nemáš tam akú odvolávku uviesť. DPH na vstupe síce nebola odpočítaná, ale nie preto, že by to zákon v nejakom § nepripúšťal (aspoň v r.2010 už také nie je), ale preto, že tam žiadna nebola. Takže pri predaji aj s DPH.

Vyzerá to tak, že máš pravdu, medzičasom som toto našla na stránke WWW.DRSR.SK

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vMAfIjzeMN4k0dfVzc9aNyUtMTky v1Q_P0w3ITKzJzM6tSU_Qj9KPMgEqMAgM9gkH6QRxH_UgMMRDH FSHuhSTuZQQX9zJBEvc0gYt7miKbE4hsvq9Hfm6qfpB-sL63foB-QU5WlTcQ-Jg4OgIAyWPC-g!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFBWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzVBTERHLzE4L3Nh LlRyZWU!?message=VIEW_DOCUMENT&id=844&idparent=null&query=&criteria=1#7_0_5ALDG

Otázka:
V prípade, ak spoločnosť, ktorá nie je obchodníkom s použitým tovarom kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa, t.j. nebola voči nemu uplatnená daň a po určitom čase sa ho rozhodne predať, je povinná pri predaji uplatniť daň?

Odpoveď:
Pokiaľ spoločnosť kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa nie je voči nemu uplatnená daň, a preto pri kúpe vozidla nemôže uplatniť postup podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH. Ak sa spoločnosť - platiteľ dane rozhodne predmetné vozidlo po určitom čase predať, pri jeho predaji neuplatní § 42 zákona o DPH. Ustanovenie § 42 zákona o DPH oslobodzuje predaje, pri ktorých nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. V posudzovanom prípade nevzniklo právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH a preto pri predaji tohto osobného motorového vozidla platiteľ uplatní DPH k celej predajnej cene v súlade s § 69 ods. 1 zákona o DPH.

Totiž som pomerne silno presviedčaná, že sa má postupovať podľa § 42 Zák. o DPH, že aj oni to bežne pri jazdených vozidlách robia (také čo mali v majetku, nie ako skladové položky), tak neviem teraz, že kto to má dobre.
Oni sú totiž klasický značkový autopredajca. Ale jasne mi bolo povedané, že ich mali v majetku, a používali ich na podnikanie. Potom ich vyradili a predali bez DPH.
Naša firma síce nie je predajca automobilov, avšak ako jednu z činností máme aj maloobchod, veľkoobchod a tiež prenájom a zapožičiavanie motorových vozidiel.....len sme dané auto nikdy neprenajímali a tiež sa mi vidí, že na nás sa nedá ten § 42 uplatniť.
Luba
24.01.11,13:03
Obávam sa, že keď nakupovali ojazdené autá od súkromníkov (teda od neplatiteľov) do majetku a potom predávali, tak mali predávať s DPH. Ani §66 mi tam moc nesedí, lebo ten sa týka tovaru, t.j. ani ten by nebol pre nich vhodný.
vierca100
24.01.11,13:22
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Platca DPH sa rozhodol predať osobne MV M1, ktore nadobudol pred 01.01.2010. Kupil ho od platcu dph,ale vtedy este s odvolavkou na §49 ods.7, si dph uplatniť nemohol. Chce ho predať ďalej s.r.o., ktora je platcom DPH, uplatnuje sa na fa DPH?
Ak by potom chcela s.r.o., platca, dalej toto vozidlo predat, stale by to bolo oslobodene s odvolavkou na §42, alebo ako? Dakujem
Tweety
24.01.11,13:23
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Platca DPH sa rozhodol predať osobne MV M1, ktore nadobudol pred 01.01.2010. Kupil ho od platcu dph,ale vtedy este s odvolavkou na §49 ods.7, si dph uplatniť nemohol. Chce ho predať ďalej s.r.o., ktora je platcom DPH, uplatnuje sa na fa DPH? Nie, bude fakturovať podľa §42.Ak by potom chcela s.r.o., platca, dalej toto vozidlo predat, stale by to bolo oslobodene s odvolavkou na §42, alebo ako? Dakujem
V texte.
vierca100
24.01.11,13:27
V texte.
a potom aj ta dalsia firma,ak to bude chciet raz predat bude stale mat odvolavku na §42?
Luba
25.01.11,10:38
Áno, ale od 2010 by to nemalo byť ani tak na §42 ako skôr na §85i.
vierca100
25.01.11,11:28
dakujem
kvakkvak
26.01.11,19:00
Ahoooj,

mozno je to banalita, ktoru kazdy ovlada, ale ktore auta sa daku kupit s odpoctom dph? Viem, ze od 1.1.2010 su to aj auta M1()osobne, cize to znamena kazde osobne auto, ktore nema mrezu?Alebo?
vierca100
27.01.11,09:33
na kazde MV aj M1, od 01.01.2010 sa da uplatnit odpocet DPH.
Pozor ale na M1, plati tam aj §85i.
brendova
27.01.11,18:39
Dobrý večer, neviem či som dobre zaradila otázku ale súvisí s témou:
Sro (neplátca DPH) si objednala výrobu OA v ČR. Firma nám vystavila
zálohovú faktúru s textom: Fakturujeme Vám zálohu na kúpu nového auta. Po pripísaní úhrady Vám bude vystavená zálohový daňový doklad na odpočet DPH. Zálohu sme zaplatili a prišla nám zálohová faktúra-daňový doklad s textom: na základe úhrady Vám vystavujeme zálohový daňový doklad, ktorý slúži k odpočtu DPH???
Aké nám z toho vyplývajú povinnosti? Máme podať daňové priznanie k DPH a samozdaniť zálohu? Alebo to máme len zaúčtovať ako vyplatenú zálohu a počkať až na vystavenie konečnej faktúry. Auto bude vyrobené niekedy v marci a jeho cena prekročí hranocu 13.941 Eur. O registráciu platiteľa DPH podľa §4 sme už požiadali, ale registráciu ešte nemáme.:confused:
Luba
28.01.11,14:48
Píšeš, že ste si objednali "výrobu" auta. Predpokladám, že ste si objednali auto - nejaký typ, farbu, vybavenie atď, čiže dodané bude auto, t.j. tovar, nie služba. Je to tak? Ak áno, v takomto prípade sa neplatí žiadna DPH zo zaplatenej zálohy, ani sa nič neodpočítava, a to ani na jednej strane. Po dodaní nového auta bude z neho treba v SR odviesť DPH. Ak ste požiadali o registráciu podľa §4, znamená to, že sa táto sro stane normálnym platiteľom a DPH si bude môcť pri nadobudnutí auta aj odpočítať. Ak by sa bola sro zaregistrovala podľa §7, bolo by to iba pre tento (a podobné prípady) vo vzťahu k EÚ a iba by odviedla DPH, bez nároku na jej odpočítanie. V ďalšom fungovaní v SR by nebola ako normálny platiteľ DPH. Pri registrácii podľa §7 je treba brať v úvahu hodnotu tovaru, podľa §4 nie.
Alexandra777
04.02.11,11:36
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu. Tuzemská firma - platiteľ DPH kúpila 20.01.2011 osobný automobil kategórie N1. Predávajúci - tuzemská firma (platiteľ DPH) automobil dodala na základe kúpnej zmluvy, kde je uvedené, že cena je uvedená s DPH. Môže si firma uplatniť odpočet DPH? Ak áno, mal by jej predávajúci vystaviť faktúru?
Tweety
04.02.11,12:16
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu. Tuzemská firma - platiteľ DPH kúpila 20.01.2011 osobný automobil kategórie N1. Predávajúci - tuzemská firma (platiteľ DPH) automobil dodala na základe kúpnej zmluvy, kde je uvedené, že cena je uvedená s DPH. Môže si firma uplatniť odpočet DPH? Ak áno, mal by jej predávajúci vystaviť faktúru?
Áno, môže. Faktúra, alebo KZ, ak sú na nich všetky údaje potrebné k jej uplatneniu sú si v tomto rovnocenné.
Alexandra777
07.02.11,18:28
Ďakujem za odpoveď.
zuzkic
24.02.11,16:21
Chcela by som sa spýtať na jednu vec, novozaložená firma, ešte nie je registrovaná pre DPH, ale v krátkej budúcnosti podá žiadosť na dobrov.registráciu/ par.4/, kúpi od inej s.r.o. úžitkové vozidlo /2.500€/. Firma jej vystaví FA s DPH /DPH bolo uplatnené na vstupe/, čo musí táto nová firma spraviť ohľadom DPH / podať DP DPH kvôli nadobudnutiu auta a registrovať sa podľa par.7??
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
babi2
24.02.11,18:21
Chcela by som sa spýtať na jednu vec, novozaložená firma, ešte nie je registrovaná pre DPH, ale v krátkej budúcnosti podá žiadosť na dobrov.registráciu/ par.4/, kúpi od inej s.r.o. úžitkové vozidlo /2.500€/. Firma jej vystaví FA s DPH /DPH bolo uplatnené na vstupe/, čo musí táto nová firma spraviť ohľadom DPH / podať DP DPH kvôli nadobudnutiu auta a registrovať sa podľa par.7??
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
Podľa § 7, sa registruje zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a nadobúda tovar v tuzemsku z iného ČŠ. Predpokladám že dodávateľ aj odberateľ sú zo SR, takže, toto nie je ten prípad. Ak firma kúpi MV ešte pred registráciou, tak nerobí s DPH nič. Keď sa však stane platiteľom môže si DPH z MV odpočítať .

§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ
zuzkic
25.02.11,09:26
veľmi pekne ďakujem, už mi to je jasné
Iva1
04.03.11,12:31
Chcela by som Vás požiadať o radu.
V r.2010 sme kúpili ojazdené MV z Nemecka, nadobudnutie bolo oslobodené (paragraf uvedený na FA), urobili sme samozdanenie. MV zaradili do majetku a odpisovali. Tento rok sa rozhodli, že chcú MV spätne lízovať. Predpokladám, že faktúru na leasingovku musíme vystaviť s DPH. Uvažujem správne?
Luba
04.03.11,17:27
Tá formulácia "nadobudnutie bolo oslobodená" je trochu mätúca. Myslíš tým, že Vám to predali z Nemecka bez DPH (teda ich predaj bol od DPH oslobodený), uviedli nejaký § z nemeckého zákona alebo smernice EÚ o prenose daňovej povinnosti, na základe ktorého ste urobili samozdanenie? Predpokladám, že ste si zároveň DPH aj odpočítali, keďže to bolo v r.2010, kedy sa to dalo už aj u M1.
Ak je to všetko takto, potom pri predaji treba vystavovať faktúru s DPH.
sztracena
06.03.11,10:30
Dobrý deň,
potrebujem súrne poradiť. SZČO neplatca DPH zakúpil z Nemecka, od platcu DPH ojazdený osobný automobil. Na fa nie je žiadna zmienka o DPH. Mal to samozdaniť?
Luba
06.03.11,19:38
Treba zistiť v Nemecku, v akom režime DPH to bolo predané. Predajca je povinný aj v Nemecku uviesť na faktúru odkaz, že je to oslobodené (a teda v SR samozdaňuje) alebo je to osobitný režim obdobný nášmu §66 (vtedy sa tu nesamozdaňuje).
Bez informácie sa nemáš ako rozhodnúť o správnom postupe.
joany
30.03.11,07:40
a
dogicka
30.03.11,12:52
Dobrý deň,
potrebujem súrne poradiť. SZČO neplatca DPH zakúpil z Nemecka, od platcu DPH ojazdený osobný automobil. Na fa nie je žiadna zmienka o DPH. Mal to samozdaniť?

Ako neplatcovi DPH mala byť podľa mňa faktúra vystavená s nemeckou DPH. Neplatca DPH nemôže samozdaňovať, daň predsa neodvádza, a nemá ani právo na odpočet.
Luba
30.03.11,18:42
§11
(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

SZČO je zdaniteľná osoba, ale nejde o nové auto, takže záleží na hodnote toho auta. Ak jeho cena nedosiahla 13941.45, tak nezdaňuje u nás. Nemci buď mali dať nemeckú daň alebo odkaz na režim podobný nášmu §66. Ale aj tak by u nás nezdaňoval.
Iwett
17.04.11,18:43
Dobrý večer, mohol by mi niekto poradiť? FO platca dph kúpil úžitkový automobil bez nároku na odpočet dph. Teraz ho predáva, má ho predať s dph, alebo bez? Ďakujem
Luba
17.04.11,20:36
To "kúpil bez nároku na odpočet" znamená, že dostal faktúru, kde nebola vyčíslená DPH, lebo ju dostal od neplatiteľa? Prípadne s §66? Jednoducho žiadna DPH tam nebola? Ak je to takto, potom pri predaji musí predať s DPH 20%. Ak by bol obchodníkom s použitým tovarom, vtedy na §66.
Iwett
05.05.11,17:39
To "kúpil bez nároku na odpočet" znamená, že dostal faktúru, kde nebola vyčíslená DPH, lebo ju dostal od neplatiteľa? Prípadne s §66? Jednoducho žiadna DPH tam nebola? Ak je to takto, potom pri predaji musí predať s DPH 20%. Ak by bol obchodníkom s použitým tovarom, vtedy na §66.
Dobrý večer, takže dobre som pochopila, že aj keď kúpil úžitkový automobil od obchodníka s použitým tovarom bez DPH, musí pri predaji vystaviť faktúru s DPH? Ďakujem.
Tweety
05.05.11,17:50
Dobrý večer, takže dobre som pochopila, že aj keď kúpil úžitkový automobil od obchodníka s použitým tovarom bez DPH, musí pri predaji vystaviť faktúru s DPH? Ďakujem.
ÁNo, ak je jej platiteľom , faktúra bude s dph.
Iwett
05.05.11,18:02
ÁNo, ak je jej platiteľom , faktúra bude s dph.
Ďakujem Tweety, tak som to pochopila aj ja, len si to overujem, či som pochopila dobre:)...Ďakujem ešte raz.
marions
07.05.11,05:41
To naozaj dobre čítam? Keď sme kúpili osobný automobil bez DPH a neskôr predali, tak sme nedávali na faktúru DPH, a to isté nám poradila skúsená účtovníčka pri predaji nákladného automobilu, že ak sme ho nakúpili z autobazáru bez DPH, tak faktúru pri predaji vystavím tiež bez DPH. A tak som aj urobila. Minulý rok. Aj minulý rok to platilo? Musím to teraz opraviť? Nieje žiadna výnimka, podľa ktorej sa môže faktúra vystaviť bez DPH?
KEJKA
07.05.11,05:44
v súvislosti s tým - nie sú výnimky.
marions
07.05.11,05:54
v súvislosti s tým - nie sú výnimky.
Ďakujem za odpoveď. Takže aj minulý rok to platilo a ja mám faktúru za predaj nákladného automobilu nesprávne?
Iwett
07.05.11,07:28
Ďakujem za odpoveď. Takže aj minulý rok to platilo a ja mám faktúru za predaj nákladného automobilu nesprávne?
Áno, faktúra za predaj automobilu je vystavená nesprávne, ak to chceš mať v poriadku, musíš faktúru opraviť, podať DDP DPH...len neviem, ako sa ti podarí získať DPH od odberateľa, hlavne ak to bol nepodnikateľ. Lebo opravenú faktúru zašleš odberateľovi, a ten by ti mal DPH doplatiť.
KEJKA
07.05.11,07:48
Ďakujem za odpoveď. Takže aj minulý rok to platilo a ja mám faktúru za predaj nákladného automobilu nesprávne?


Áno, faktúra za predaj automobilu je vystavená nesprávne, ak to chceš mať v poriadku, musíš faktúru opraviť, podať DDP DPH...len neviem, ako sa ti podarí získať DPH od odberateľa, hlavne ak to bol nepodnikateľ. Lebo opravenú faktúru zašleš odberateľovi, a ten by ti mal DPH doplatiť.
myslím, že na cene sa dohodli, takže faktúru treba opraviť tak, že PC sa rozdelí na ZD a DPH. Odberateľ nebude nič doplácať.
Iwett
07.05.11,09:28
myslím, že na cene sa dohodli, takže faktúru treba opraviť tak, že PC sa rozdelí na ZD a DPH. Odberateľ nebude nič doplácať.
Súhlasím, pokiaľ to je súkromná osoba, ak by sa jednlo o platcu DPH, potom by stálo za pokus opraviť faktúru navýšenú o DPH, ktorú jedna strana odvedie a druhej sa vráti. Ak sa jedná o vyššiu sumu, oplatilo by sa!
Peter Pindroch
10.05.11,13:00
Dobrý deň

Prosím Vás chcel by som sa informovať nakoľko si neviem poradiť a kazdý koho som poprosil o radu ma na vec iný nazor.Kúpil som od českej s.r.o. ojazdený automobil škoda Octavia combi s úpravou N1 čiže s odpočtom DPH. Predpokladám že si aj tento odpočet predávajúci uplatnil. Auto je rok výroby 2007 najazdených má 152000 km. Predávajúci je platcom DPH. Predávajúci mi vystavil faktúru bez DPH co si myslim je spravne.. Ja nie som platcom DPH na Slovensku som ale registrovaný podľa §7a zákona o DPH ako poskytovateľ služby do/z členských krajín EU. Auto som kupoval na firmu a chcem ho zaradit do majetku. Ako ďalej postupovať čo sa týka DPH???? Som povinný DPH zaplatiť teraz na Slovensku samozdanením?? Na strankach som sa docital vela ale nic co by mi vedelo pomoct. Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
KEJKA
10.05.11,13:19
áno, aj ked si registrovaný podľa §7a, musíš auto samozdaniť.
Peter Pindroch
10.05.11,14:10
dakujem za jednoznacnu odpoved. Mala podotazka ako taketo auto odpisujem?
KEJKA
10.05.11,14:46
ako uznáš za vhodné :-)
daňovo povinne 4 roky, ale tiež môžeš odpisy prerušiť.
Peter Pindroch
10.05.11,14:49
som novacik. mam zivnost od 1.1.2011. Rozumiem tomu tak, ze obstaravacia cena delene 4 cize 1/4 kazdy rok do nakladov?
KEJKA
10.05.11,16:06
áno, aj ked si registrovaný podľa §7a, musíš auto samozdaniť.
pozor, asi som sa zle vyjadrila, nejde o klasické samozdanenie.
DPH si sám vypočítaš, podáš DP DPH, daň zaplatíš, ale zaúčtuješ si to do réžie ako výdavok - nemáš nárok na odpočítanie DPH.
odpisuješ len z OC tak ako si napísal. To urobíš v uzávierkových prácach.
Iva1
24.05.11,08:55
Dobrý deň, prosím o radu. Sme s.r.o. plátci DPH, v r.2006 sme obstarali ojazdené MV M1 od inej s.r.o tiež plátcu DPH. Faktúrovali nám bez DPH (par.66). My sme mali auto v majetku a teraz ho chceme predať do bazáru. Môžem faktúrovať bez DPH, podľa par. 85i? Ďakujem.
Iva1
26.05.11,06:52
Prosím môže mi niekto potvrdiť môj postup? Príp. vyvrátiť.
Ďakujem
nika.sum
26.05.11,09:23
Dobrý deň, prosím o radu. Sme s.r.o. plátci DPH, v r.2006 sme obstarali ojazdené MV M1 od inej s.r.o tiež plátcu DPH. Faktúrovali nám bez DPH (par.66). My sme mali auto v majetku a teraz ho chceme predať do bazáru. Môžem faktúrovať bez DPH, podľa par. 85i? Ďakujem.

Skus si v tejto teme pozriet moj prispevok 412 a odpovede nan, myslim, ze je to tvoj pripad.:)
Iva1
26.05.11,11:19
Ďakujem za odpoveď, ale čítala som už toho veľa a myslím, že sa mi skôr hodí odpoveď Luby v prísp. 431 k príspevku 428. Na vstupe som dostala faktúru bez DPH, ale keď som si ju prezerala, tak tam nebola žiadna odvolávka na par. Predpokladám, že to bol par. 42, lebo oni si DPH nemohli v tom čase odpočítať. Dúfam, že som sa rozhodla správne. Fakturujem bez DPH par. 85i .
evuš
07.06.11,06:34
Ako účtujete príplatok za predĺženú záruku na automobil, keď je to na osobitnej faktúre ? Priamo do nákladov, alebo ako zvýšenie OC ? Myslím, že je to zvýšenie OC a treba odpisovať .... Ďakujem
babi2
07.06.11,06:50
Ako účtujete príplatok za predĺženú záruku na automobil, keď je to na osobitnej faktúre ? Priamo do nákladov, alebo ako zvýšenie OC ? Myslím, že je to zvýšenie OC a treba odpisovať .... Ďakujem
predĺžená záruka nezvyšuje OC, pozri tu:
http://www.porada.sk/t151635-predlzena-zaruka-na-auto.html
Sebastian123
10.06.11,12:37
Ja sa chcem spýtať, ak kúpime auto podľa §66, daň bude na vstupe aj na výstupe, čiže daň neplatíme a auto predáme, tak daň zaplatíme len z rozdielu nákupnej a predajnej ceny???
Žabinka
10.06.11,13:10
Ja sa chcem spýtať, ak kúpime auto podľa §66, daň bude na vstupe aj na výstupe, čiže daň neplatíme a auto predáme, tak daň zaplatíme len z rozdielu nákupnej a predajnej ceny???
Ak kúpiš auto podľa §66, nemáš žiadne DPH ani na vstupe, ani na výstupe. Pri predaji interne vyčísliš DPH z rozdielu predaj-nákup, ale na žiadnom doklade ho neuvádzaš. To platí, ak si obchodník s použitým tovarom (autobazár).
Prečítaj si:
http://www.porada.sk/t149930-predaj-ojazdeneho-oa-a-66-pri-jeho-obstarani-odviest-dph.html
http://www.porada.sk/1637104-post108.html
Sebastian123
10.06.11,21:34
A ak nie je na faktúre uvedený žiadny paragraf podobný našej 66, je tam iba DPH 0, tak ho samozdaníme a pri predaji dáme DPH na celú sumu? Tam sa nedá iba z rozdielu???
KEJKA
11.06.11,04:34
pochopila som správne, že ste ho kúpili z EU? a DPH= nule? Áno, samozdaníte. Ak ste si DPH odpočítali, tak pri predaji DPH odvediete.
Ak ste ho kúpili ako ojazdené v SR a DPH=nule, tak tam mal byť §66 uvedený, ak nie je, postupujete podľa prechodných ustanovení a predchádzajúcich príspevkov.
Luba
12.06.11,09:14
A ak nie je na faktúre uvedený žiadny paragraf podobný našej 66, je tam iba DPH 0, tak ho samozdaníme a pri predaji dáme DPH na celú sumu? Tam sa nedá iba z rozdielu???
K DPH z rozdielu si pozri ešte raz odpoveď od Žabinky: To platí, ak si obchodník s použitým tovarom (autobazár).
Sebastian123
12.06.11,13:04
Nie sme obchodník s použitým tovarom, sme obyčajná s.r.o., živnosť máme na maľoobchod, veľkoobchod a klasicky... auto sme kúpili v Holandsku. Chceme ho napísať na firmu, používať sa asi ani nebude a hneď sa predá. Čo musí byť na faktúre, aby sme DPH pri predaji zaplatili len z rozdielu. To ma zaujíma najviac...
KEJKA
12.06.11,16:47
podľa mňa, vy z rozdielu platiť nemôžete.
Sebastian123
13.06.11,07:07
KEJKA a prečo nemôžeme z rozdielu? veď keď bude na faktúre obdoba nášho §66, tak by sme mohli, či nie???
Žabinka
13.06.11,07:30
KEJKA a prečo nemôžeme z rozdielu? veď keď bude na faktúre obdoba nášho §66, tak by sme mohli, či nie???
Nemôžete, lebo nie ste autobazár.
Prikladám odpoveď na podobnú otázku zo stránky DRSR, tu síce píšu o nákupe od neplatiteľa DPH, avšak princíp je ten istý ak ide o nákup u platiteľa DPH-autobazár. Tiež nevyčísli DPH, ak postupuje podľa § podobného nášmu §66.
Otázka:
V prípade, ak spoločnosť, ktorá nie je obchodníkom s použitým tovarom kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa, t.j. nebola voči nemu uplatnená daň a po určitom čase sa ho rozhodne predať, je povinná pri predaji uplatniť daň?
Odpoveď DRSR:
Pokiaľ spoločnosť kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa nie je voči nemu uplatnená daň, a preto pri kúpe vozidla nemôže uplatniť postup podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH. Ak sa spoločnosť - platiteľ dane rozhodne predmetné vozidlo po určitom čase predať, pri jeho predaji neuplatní § 42 zákona o DPH. Ustanovenie § 42 zákona o DPH oslobodzuje predaje, pri ktorých nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. V posudzovanom prípade nevzniklo právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH a preto pri predaji tohto osobného motorového vozidla platiteľ uplatní DPH k celej predajnej cene v súlade s § 69 ods. 1 zákona o DPH.
Sebastian123
13.06.11,08:28
A bol by to problém, dať si do živnosti, že sme aj obchodník s použitým tovarom??
Sebastian123
13.06.11,10:03
Žabinka a vy keď kupujete autá z holandska, na faktúre ste mali napísanú nejakú obdopu nášho paragrafu 66?? Vedela by si mi to pozrieť, čo presne bolo napísané na faktúre??? Moc by mi to pomohlo. Ďakujem.
Žabinka
13.06.11,10:12
Žabinka a vy keď kupujete autá z holandska, na faktúre ste mali napísanú nejakú obdopu nášho paragrafu 66?? Vedela by si mi to pozrieť, čo presne bolo napísané na faktúre??? Moc by mi to pomohlo. Ďakujem.
Ja mám na fa napísané Marge-Auto.
Sebastian123
13.06.11,10:16
A podľa toho vieš, že je to ako náš §66???? či ako?? A čo treba mať v živnosti, aby sme boli obchodník s použitým tovarom??? My tam máme napr. aj toto -sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb a výroby v rozsahu voľnej živnosti.
Sebastian123
17.06.11,16:29
To mi nikto nevie povedať, čo je na faktúre z Holandska ako náš §66? Čo tam uvádzajú Holanďania?
Luba
19.06.11,11:43
Ja ti síce neviem povedať, čo má byť na faktúre z Holandska, aby to bolo ako obdoba nášho §66. Ale ak by tam také bolo, tak to, či môžeš pri predaji odviesť DPH iba z rozdielu, závisí od toho, či si obchodník s použ.tovarom alebo nie si. Myslím, že ti to tu už bolo napísané viacerými ľuďmi. To musíš ty vedieť, či si alebo nie si. Ak si sro, ktorá neobchoduje bežne s použitým tovarom (napr, bazár), ale ide tu o jednorazový nákup a predaj ojazd.auta, a ani nebudeš také v budúcnosti robiť, t.j. nie si ani začínajúci obchodník s použ.tovarom, tak jednoducho ním nie si! A nemôžeš použiť §66, ale musíš predať auto s plnou DPH.
racing
23.06.11,13:59
SZČO v r. 2008, vtedy neplatca DPH kúpil auto od predajcu áut. Na Fa bola uvedená DPH, ktorú si nemohol odpočítať ako neplatca. Teraz už ako platca predáva auto neplatcovi - občanovi. Vzťahuje sa nańho § 85i ods.2 a predáva bez dph? Prosím o vyjadrenie
KEJKA
23.06.11,14:01
aké auto? ak úžitkové, tak DPH určite.
racing
23.06.11,14:07
Ide o osobné auto M1, nerozumien, predáva s dph? Ja chápem § 85i ods.2,
že nie je povinný odviesť dph. Vysvetľujem si to zle?
Tweety
23.06.11,14:21
Ide o osobné auto M1, nerozumien, predáva s dph? Ja chápem § 85i ods.2,
že nie je povinný odviesť dph. Vysvetľujem si to zle?
ÁNo, zle. Nemohol si si uplatniť odpočet, pretože si nebol jej platiteľom a zákon to ani platiteľom nedovoľoval. Teraz platiteľom si, takže musíš predať s dph.
racing
23.06.11,14:25
Tak mi prosím preložte aký predaj auta oslobodzuje spomínaný § 85i.
Tweety
23.06.11,14:30
Tak mi prosím preložte aký predaj auta oslobodzuje spomínaný § 85i.
AK by si bol v čase nákupu platiteľom dph, ale kedže sa nedala dph odpočítať, neodpočítal by si si ju, teraz pri predaji, by si použil tento § a fakturoval by si jeho predaj bez dph, predaj by bol teda oslobodený.
racing
23.06.11,15:27
ďakujem
IVETA N
28.06.11,09:02
poprosila by som o radu možno ,že je tu, už o tom veľa napísané ale potrebujem konkrétnu odpoveď,,lopatisticky,, lebo som s toho už m...e a nedarí sa mi to nájsť.

Autobazár kúpil v tuzemsku od občana za účelom ďalšieho predaja OA kategorie M1 na základe KPZ 17.06.2011 . Má v tomto prípade nárok na odpočet DPH?
ďakujem
IVETA N
babi2
28.06.11,09:14
poprosila by som o radu možno ,že je tu, už o tom veľa napísané ale potrebujem konkrétnu odpoveď,,lopatisticky,, lebo som s toho už m...e a nedarí sa mi to nájsť.

Autobazár kúpil v tuzemsku od občana za účelom ďalšieho predaja OA kategorie M1 na základe KPZ 17.06.2011 . Má v tomto prípade nárok na odpočet DPH?
ďakujem
IVETA N
Takže lopatisticky:
Predpokladám, že občan, teda nepodnikateľ, neuviedol v KPZ žiadnu DPH /veď akú DPH by uvádzal občan nepodnikateľ/, v tom prípade autobazár si nemá uplatniť aký odpočet;)
IVETA N
28.06.11,09:21
ďakujem za skorú a ,,lopatistickú,, odpoveď

IvetaN
Žabinka
28.06.11,09:25
poprosila by som o radu možno ,že je tu, už o tom veľa napísané ale potrebujem konkrétnu odpoveď,,lopatisticky,, lebo som s toho už m...e a nedarí sa mi to nájsť.

Autobazár kúpil v tuzemsku od občana za účelom ďalšieho predaja OA kategorie M1 na základe KPZ 17.06.2011 . Má v tomto prípade nárok na odpočet DPH?
ďakujem
IVETA N
Citácia z DRSR:
Platiteľ pri predaji použitého tovaru je povinný používať osobitnú úpravu (odvádza DPH z obchodnej prirážky) ak mu uvedené tovary boli dodané osobami uvedenými v § 66 ods. 2 zákona o DPH. Pojem použitý tovar je vymedzený v § 66 ods. 1 písm. c/ citovaného zákona, t.j. použitým tovarom je i ojazdené auto po oprave. Ak však bol ojazdený osobný automobil kúpený od platiteľa, ktorý použil pri predaji osobitnú úpravu uplatňovania dane ako je v SR uvedené v § 66 zákona o DPH, potom u kupujúceho sa nejedná o nadobudnutie tovaru v tuzemsku podľa § 11 zákona o DPH viď § 66 ods. 14 zákona o DPH.
§66 ZoDPH:
(2) Obchodník pri predaji umeleckých diel, zberateľských predmetov, starožitností a použitého tovaru, ktoré mu boli dodané na území Európskej únie, je povinný uplatňovať osobitnú úpravu, ak uvedené tovary boli dodané
a) osobou, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku ani v inom členskom štáte,
b) osobou, ktorá je identifikovaná pre daň v tuzemsku alebo v inom členskom štáte, a dodanie tovaru bolo oslobodené od dane podľa § 42 alebo podľa zodpovedajúceho ustanovenia zákona platného v inom členskom štáte,
c) iným obchodníkom, ktorý uplatňuje daň podľa osobitnej úpravy tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte.

Nemáš si aké DPH odpočítať, keď nakupuješ od občana.
Betina2
29.06.11,17:38
poprosila by som o radu možno ,že je tu, už o tom veľa napísané ale potrebujem konkrétnu odpoveď,,lopatisticky,, lebo som s toho už m...e a nedarí sa mi to nájsť.

Autobazár kúpil v tuzemsku od občana za účelom ďalšieho predaja OA kategorie M1 na základe KPZ 17.06.2011 . Má v tomto prípade nárok na odpočet DPH?
ďakujem
IVETA N

V podstate to pre Vás ako autobazár znamená, že nakúpite od občana bez DPH a teda je zbytočné vôbec o možnosti odpočtu uvažovať. Občan predsa niíe je platiteľ DPH, takže ju ani nemôže voči Vám uplatniť, a kedže nie je voči Vám uplatnená, nemôžete ju nikajko odpočítať.
Kedže ste obchodník s použitým tovarom, máte pri predaji postupogvať podla § 66 Zákona o DPH a zdaniť len rozdiel mezdi nákupnou a predajnou cenou, po lopate zadňujete "na maržu". Pozor, v tomto prípade vo faktúre nesmiete uviesť rozpis na základ dane, dph a sumu celkom, ale naopak, uvediete len cenu predajnú s tým, že sa odvoláte písomne priamo vo faktúre na použitie § 66 Zákona o DPH.
V parxi: Nakúpite za 1000 Eur, pri predaji pridáte maržu 100 Eur. Zdaňujete len 100 Eur. Výsledná suma k úhrade bude potom 1120 Eur, to je súčasne predajná cena pre odberateľa. Avšak rozúčtovať do účtovníctva to musíš. A je jedno, či predáte súkromnej osobe, FO podnikateľovi, PO, platcovi alebo neplátcovi DPH.
PS: skontriouj si aktuálny výpis z obchodného registra. je nutné, aby firma mala uvedenú činnosť "predaj resp. nákup a predaj ojazdených vozidiel, nákup a predaj motorových vozidiel, automobilov a pod.....lebo enstačí mať len "nákup a predaj tovaru. Ale to asi máte :), ked ste autobazár.
tibor1000
07.07.11,07:58
Dobrý deň prajem. Prosím Vás, platí stále že pri kúpe osobného automobilu M1 (bez mriežky) má platiteľ DPH nárok na odpočet celej DPH? Vopred ďakujem pekne