Tweety
07.07.11,10:30
Dobrý deň prajem. Prosím Vás, platí stále že pri kúpe osobného automobilu M1 (bez mriežky) má platiteľ DPH nárok na odpočet celej DPH? Vopred ďakujem pekne
ÁNo, platí.
tibor1000
07.07.11,08:32
ÁNo, platí.

ďakujem moc
a v ktorom § to je uvedene? hladam no nenasiel som :(
Tweety
07.07.11,08:33
ďakujem moc
a v ktorom § to je uvedene? hladam no nenasiel som :(
§49 odst. 7 už tam to obmedzenie nie je.

Pozri staré do 2009.
7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie, c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.
tibor1000
07.07.11,08:50
ďakujem moc moc :-)
Kukuč
11.07.11,12:05
Podnikateľ podnikajúci na Slovensku, slovenský občan, slovenská živnosť, neplatca DPH - kúpuje ojazdené auto od fyzickej osoby/nepodnikateľa/ z Talianska, do svojej firmy. Má platiť DPH, alebo aké dokumenty potrebuje, aby bolo všetko v poriadku.
Žabinka
11.07.11,13:29
Podnikateľ podnikajúci na Slovensku, slovenský občan, slovenská živnosť, neplatca DPH - kúpuje ojazdené auto od fyzickej osoby/nepodnikateľa/ z Talianska, do svojej firmy. Má platiť DPH, alebo aké dokumenty potrebuje, aby bolo všetko v poriadku.
Keď je neplatiteľ DPH, tak nemá aké DPH platiť. Pozor však na prekročenie limitu podľa §7 ZoDPH:
§ 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
Tiež pozor na to, aby vozidlo nebolo považované za nové vozidlo podľa počtu km a roku výroby:
§ 11
(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
Kukuč
12.07.11,06:33
Ďakujem, napadlo ma to, ale niekedy človek potrebuje bodku za svojim úvahami. Ešte raz vďaka.
tina.mm
13.07.11,07:29
Dobrý deň.
SRO platiteľ DPH doviezla z Nemecka ojazdené auto, ktoré si zaradila do podnikania.
Na nemeckej faktúre je v slovenskom preklade uvedené: Dodávka bez DPH podľa § 4 č. 1b Zákona o DPH v spojení s § 6a Zákona o DPH. Kupujúci podlieha riadnemu zdaneniu z príjmu v krajine určenia.
Neviem aký je nemecký zákon o DPH. Vedel by mi niekto poradiť, či na základe týchto paragrafov pôjde o samozdanenie?
Ďakujem.
Tweety
13.07.11,07:32
Dobrý deň.
SRO platiteľ DPH doviezla z Nemecka ojazdené auto, ktoré si zaradila do podnikania.
Na nemeckej faktúre je v slovenskom preklade uvedené: Dodávka bez DPH podľa § 4 č. 1b Zákona o DPH v spojení s § 6a Zákona o DPH. Kupujúci podlieha riadnemu zdaneniu z príjmu v krajine určenia.
Neviem aký je nemecký zákon o DPH. Vedel by mi niekto poradiť, či na základe týchto paragrafov pôjde o samozdanenie?
Ďakujem. Nič, v zlom, ale nedá mi nepapísať.
Kupujúci podlieha riadnemu zdaneniu z príjmu v krajine určenia. :confused::--- Žeby zaťažili dph už aj obyčajných ľudí?:confused:
tina.mm
13.07.11,07:44
Toto je oficiálny preklad, ktorý si dala firma urobiť. A ja netuším, čo s tým mám urobiť.
Luba
21.07.11,11:40
V nemeckom zákone o DPH:
§4
oslobodené od DPH...
1b) = intrakomunitárne dodanie

§6a = popis intrakomunitárnych dodaní

http://bundesrecht.juris.de/ustg_1980/index.html

Takže podľa všetkého to predal nemecký platiteľ DPH bez dane s tým, že zdaniť to má kupujúci v SR. T.j. slovenská firma samozdaniť a zároveň DPH odpočítať.
Katka0208
26.07.11,11:24
Pekný deň,
potrebujem radu, nakoľko s týmto nemám veľmi skúsenosti.
Mám szčo, ktorá sa chce registrovať za platcu DPH (keďže robí reklamy a ak chce dostať dobré zákazky, tak musí). Zároveň si chce kúpiť do podnikania automobil s odpočtom DPH, no na lízing. Tu sa mi vynára pár problémov:
1. Ak kúpi auto na LÍZING, DPH si neodpočíta jednorazovo ? (napr. kúpi auto v septembri, teda v 3.Q zaplatí iba akontáciu a jednu splátku, tak si môže odpočítať DPH iba z akontácie a jednej splátky?)
2. Odpisovať automobil bude 4 roky, no môže si uplatniť rovnomerné odpisy?
Alebo tiež iba v závislosti od počtu splátok a vo výške splátok?
Dúfam, že som sa vyjadrila dosť zrozumiteľne... A ak by vás v tomto ešte niečo napadlo, budem vďačná za každú radu :)
Luba
26.07.11,15:38
Pri obstaraní na leasing je to tak, ako píšeš, t.j. DPH si môže odpočítavať iba postupne - z 1.zvýšenej splátky a potom z ďalších splátok podľa splátkového kalendára. Ale keďže aj platí postupne, tak aj DPH si odpočítava postupne. Je to v konečnom dôsledku jedno.
Odpisovať účtovne môže podľa svojho rozhodnutia. Zrejme sa pýtaš na daňové odpisy - tie sa musia rozložiť podľa počtu splátok tak, aby do konca leasingu bolo auto odpísané. Nie vo výške splátok, ale obstarávacia cena : počet mesiacov.
Pozri si to v zákone o dani z príjmov v §26, ods.8.
Katka0208
26.07.11,17:16
Ďakujem veľmi krásne za odpoveď :)
evkap.
28.07.11,08:01
prosim vas o radu pri dovoze uzitkoveho vozidla z EU /vozidlo bolo privezene na podnikateslky ucel/ sa plati recyklacny fond?
VieraPopluharova
01.08.11,09:51
Dobre som pochopila nižšie citovaný § , ak som kúpila osobné motorové vozidlo (ako sro, platiteľ dph) v čase keď nebola možnosť odpočtu dph a teraz predávam predmetné vozidlo súkromnej osobe ako platiteľ dph (sro) faktúru vystavujem bez dph.



§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
Na začiatok

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.
babi2
01.08.11,09:58
Dobre si to pochopila, ak pri kúpe MV nebol nárok na odpočet DPH, tak jeho predaj bude fakturovaný bez DPH
nika.sum
08.08.11,22:26
Dobre si to pochopila, ak pri kúpe MV nebol nárok na odpočet DPH, tak jeho predaj bude fakturovaný bez DPH

ja len chcem pripomenut, ak by vsak bolo osobne auto v tom case kupovane od neplatitela DPH, tak potom by musel byt predaj fakturovany teraz s DPH.
lubka0907
12.09.11,09:13
Ahojte, prosím vás o radu pri kúpe osobného automobilu v hotovosti a na lízing. Je nejaká obmedzená suma, ktorú môžem odpočítať?
Tweety
12.09.11,09:32
Ahojte, prosím vás o radu pri kúpe osobného automobilu v hotovosti a na lízing. Je nejaká obmedzená suma, ktorú môžem odpočítať?
Nie, nie je žiadne obmedzenie. Ak splňaš nárok na odpočet, tak si ho rovnako v plnej výške uplatníš u každého zo spôsobov.
ibiza
23.01.12,11:48
Dobrý deň, prosím o radu k § 66. Ak firma A, ktorá sa zaoberá nákupom a predajom áut kúpi od inej takejto firmy B ojazdený automobil, pričom predajca B ho predáva podľa § 66 firma A taktiež pokračuje v tomto režime a predáva ho podľa § 66 a zdaňuje DPH len rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou predmetného vozidla? Hádam som sa nevyjadrila zložito :)
mirka11111
09.03.12,09:31
Dobrý deň, možno to píšem do témy ktorá moc s tým nesúvisí, ale neviem si poradiť. Chcem sa opýtať čo treba robiť, keď manžel kúpil nákladné auto v ČR bez DPH a je platiteľom DPH, čiže či má zaplatiť DPH na Slovensku alebo ako má postupovať. ĎAKUJEM PEKNE.
janoo78
09.03.12,12:37
dobrý deň,

prosím poraďte mi, či je s dovozom môjho auta a platením DPH všetko v poriadku.
Auto kupujem ako nové z ČR. Jedná sa o auto vystavené pár mesiacov na predajni, na značkách ešte nieje. Predávajúci (oficiálny dovozca) mi povedal, že sa za auto platí DPH následovne:
- základnú cenníkovú cenu auta - tak ako ho majú vystavené - zaplatím bez DPH, to mám priznať na Slovensku.
- doplnkovú výbavu (tempomat, nosič, cúvacie senzory, ...) platím aj s DPH v čechách a na slovensku už z toho daň platiť nemám.

je to správne? ďakujem.
Jana Acsová
09.03.12,12:41
dobrý deň,

prosím poraďte mi, či je s dovozom môjho auta a platením DPH všetko v poriadku.
Auto kupujem ako nové z ČR. Jedná sa o auto vystavené pár mesiacov na predajni, na značkách ešte nieje. Predávajúci (oficiálny dovozca) mi povedal, že sa za auto platí DPH následovne:
- základnú cenníkovú cenu auta - tak ako ho majú vystavené - zaplatím bez DPH, to mám priznať na Slovensku.
- doplnkovú výbavu (tempomat, nosič, cúvacie senzory, ...) platím aj s DPH v čechách a na slovensku už z toho daň platiť nemám.

je to správne? ďakujem.
Z uvádzaného sa javí, že auto mal autopredajca ocenené a zrejme zahrnuté v majetku. Inak by neoddeľoval cenu auta od ostatného. Takto pristupuje osobitne k predaju auta v režime "nový dopravný prostriedok". A osobitne k príslušenstvu, resp. k doplnkovej výbave. Uplatňuje režim predaja súkromnej FO (alebo neplatiteľovi).

FO má povinnosť nadobudnutie auta zdaniť v SR.
Jana Acsová
09.03.12,12:44
Dobrý deň, možno to píšem do témy ktorá moc s tým nesúvisí, ale neviem si poradiť. Chcem sa opýtať čo treba robiť, keď manžel kúpil nákladné auto v ČR bez DPH a je platiteľom DPH, čiže či má zaplatiť DPH na Slovensku alebo ako má postupovať. ĎAKUJEM PEKNE.Ak je manžel platiteľom dane, tak je zrejmé, že sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie, ktoré má premietnuť do daňového priznania.
Jana Acsová
09.03.12,12:45
Dobrý deň, prosím o radu k § 66. Ak firma A, ktorá sa zaoberá nákupom a predajom áut kúpi od inej takejto firmy B ojazdený automobil, pričom predajca B ho predáva podľa § 66 firma A taktiež pokračuje v tomto režime a predáva ho podľa § 66 a zdaňuje DPH len rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou predmetného vozidla? Áno.
janoo78
09.03.12,15:38
Z uvádzaného sa javí, že auto mal autopredajca ocenené a zrejme zahrnuté v majetku. Inak by neoddeľoval cenu auta od ostatného. Takto pristupuje osobitne k predaju auta v režime "nový dopravný prostriedok". A osobitne k príslušenstvu, resp. k doplnkovej výbave. Uplatňuje režim predaja súkromnej FO (alebo neplatiteľovi).

FO má povinnosť nadobudnutie auta zdaniť v SR.

Ďakujem za vysvetlenie, auto myslím skutočne je majetkom autopredajcu.
Žiaľ v problematike sa moc nevyznám a z odpovede mi stále nieje jasné, či je takéto fakturovanie v poriadku :).
Nerád by som za doplnkovú výbavu platil DPH v ČR aj v SR.
Kde sa teda po správnosti platí DPH za doplnkovú výbavu? v ČR alebo v SR?
mirka11111
09.03.12,17:12
Našla som si čo je intrakomunitárne nadobudnutie a myslím že tomu rozumiem,ďakujem vám za pomoc.
mirka11111
09.03.12,18:02
Predsa sa chcem ešte opýtať či to platí pre FO ktorá je platcom DPH. Lebo on nieje PO. Ďakujem
kačenka
14.03.12,06:52
Sro registrovaná ako plátca DPH na Slovensku kupuje auto v Rakúsku bez DPH
od predajcu áut. Jedná sa o nové auto. Na slovensku je potom potrebné urobiť
samozdanenie? DPH vstup a výstup = 0,- €?

ďakujem. Potrebujem si to overiť, potvrdiť. Ešte raz dík.
Luba
14.03.12,12:07
Áno, presne tak.
dogicka
15.03.12,08:10
Sro registrovaná ako plátca DPH na Slovensku kupuje auto v Rakúsku bez DPH
od predajcu áut. Jedná sa o nové auto. Na slovensku je potom potrebné urobiť
samozdanenie? DPH vstup a výstup = 0,- €?

ďakujem. Potrebujem si to overiť, potvrdiť. Ešte raz dík.

Nezabudnúť na priloženie overenej kópie dokladu o nadobudnutí vozidla k daňovému priznaniu.


§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti
(5) Každá osoba, ktorá príležitostne nadobudne nový dopravný prostriedok z iného členského štátu, je povinná priložiť k daňovému priznaniu aj úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku a na požiadanie daňového úradu poskytnúť ďalšie informácie potrebné na správne určenie dane.
Jana Acsová
16.03.12,17:37
Ďakujem za vysvetlenie, auto myslím skutočne je majetkom autopredajcu.
Žiaľ v problematike sa moc nevyznám a z odpovede mi stále nieje jasné, či je takéto fakturovanie v poriadku :).
Nerád by som za doplnkovú výbavu platil DPH v ČR aj v SR.
Kde sa teda po správnosti platí DPH za doplnkovú výbavu? v ČR alebo v SR?Mám za to, že ak si auto kúpite spolu s doplnkovou výbavou, akú uvádzate, celé je to "nový dopravný prostriedok" a mal by ísť bez DPH. Vy kupujete auto a nie položkovite doplnkovú výbavu bez auta.
mirčiak
28.03.12,10:59
Dobrý deň, chcela by som sa len uistiť pri kúpe nového auta z ČR. Jedná sa o SRO firmu platiteľa DPH. Predpokladám, že faktúra z ČR by mala byť vystavená bez DPH a na Slovensku by sa to malo samozdaniť. Len mi nie je jasné, či keď sa bude podávať daňové priznanie k DPH za marec, kde bude samozdanené aj auto, tak musíme doložiť k daňovému priznaniu tú overenú kópiu faktúry? Informovať daňový úrad o nadobudnutí auta z EU treba keď auto bude mať firma fyzicky k dispozícii? Lebo faktúra je vystavená s dátumom dodania v marci, ale auto ešte fyzicky prevezené z ČR nie je. Tak mi to kus nie je jasné, kedy podať tú informáciu na daňový úrad a hlavne aký dátum dodania tam uviesť. Tiež daňové priznanie k DPH tým pádom neviem či dávať do marca alebo až do apríla kedy auto prevezú. A ešte niečo v tomto prípade treba riešiť okrem uvedených vecí? Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
janoo78
13.04.12,11:32
Zdravím,

Pokúsim sa Vám popísať ako som doviezol/prihlasoval vozidlo, na čo všetko som narazil, dúfam, že bude tento postup pre Vás užitočný :).

Podrobnosti:


auto bolo dovezené z ČR
jednalo sa o nové auto, ktoré bolo cca 1-2mesiace vystavené na predajni, som však až druhý majiteľ – prvým majiteľom bol predajca, ktorý ho musel kvôli uplatneniu zľavy najskôr kúpiť na seba (na 2dni kvôli zľave platnej v rámci ČR)


Z čiech som si doviezol:


auto :)
veľký a malý techničák (potvrdenie o vyňatí z evidencie v ČR je vpísané do veľkého techničáku)
vývozné značky – platia mesiac, dá sa s nimi chodiť po celej EU a stoja 800Kč,-
poistenie (zelená karta) na 1mesiac, mohol som si vybrať buď povinné - stálo 800Kč,- alebo havarijne za 1400Kč,-
faktúru o kúpe vozidla (platil som bez DPH)
príplatkovú výbavu – tu som trošku narazil, predpokladal som, že bude originál, ale predajca ma informoval, že originál je len pri objednaní vozidla do výroby a vzhľadom na to že vozidlo je už vystavené, sa bude jednať o alternatívy (tempomat, cúvačky), príplatkovú výbavu montoval značkový servis predajcu a táto bola vyfakturovaná osobitne aj s DPH
tj platil som dve faktúry

za vozidlo s takou výbavou akú malo pri opustení výrobného závodu - cena bez DPH
za ďalšiu príplatkovú výbavu, ktorú montoval/faktúroval ich servis - cena s DPH – túto faktúru pre prihlásenie vozidla nepotrebujete





vybavovanie v čechách bolo rýchle a bezproblémové, predajca sa na všetko pripravil, zabezpečil poistenie aj bol so mnou na dopravnom úrade


Slovensko, čo všetko som potreboval:


oba techničáky
faktúru za vozidlo
potvrdenie o zaplatení DPH z daňového úradu
potvrdenie o zaplatení poplatku do recyklačného fondu
kontrola originality – pozor platí 15dní!
povinné zmluvné poistenie
STK a EK som v prípade nového vozidla nepotreboval. Keďže som bol druhý majiteľ, nepotreboval som ani COC –certifikát konformity. Ak budete prvým majiteľom a auto ešte nebolo nikdy prihlásené COC budete potrebovať!


Ako na to – poradie ako postupovať:

DPH:


DPH – musíte zaplatiť do 7dní od vystavenia faktúry!!! potvrdenie o zaplatení mi vystavili na daňovom úrade,
Čo som potreboval:

úradne overenú kópiu faktúry bez DPH (3 eurový kolok na mestskom úrade)
potvrdenie z banky o zrealizovaní platby DPH – poplatok banke 6 eur
kolky 1,5eur na daňovom úrade
musel som podať daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty


Ako som postupoval:

zašiel som na daňový úrad, kde mi vysvetlili ako zaplatiť DPH,
z faktúry mi vypočítali DPH,
kurz pre prepočet CZK/EUR brali jeden deň pred vystavením faktúry,
dali mi moje osobné číslo daňového účtu (dúfam že som to nazval dobre :)),
na toto číslo účtu som previedol DPH – samozrejme už v EURách,
následne som musel deň čakať kým sa platba zrealizovala
na druhý deň som opäť išiel do banky a vyžiadal si tam „potvrdenie o zrealizovaní platby“
na mestskom úrade som si dal overiť kópiu faktúry
uvedené dokumenty som predložil na daňovom úrade kde mi vystavili potvrdenie o zaplatení DPH
na daňovom som tiež musel podať „daňové priznanie k dani s pridanej hodnoty“, na základe ktorého mi vystavili „Potvrdenie o podaní daňového priznania k dani z pridanej hodnoty“, toto však už priamo s prihlasovaním vozidla nesúvisí




Príspevok do recyklačného fondu sa dá zaplatiť dvoma spôsobmi – 66,39eur:


predtlačeným poštovým peňažným poukazom typu „U„ – ten vám dajú na Obvodnom úrade dopravy, poukaz zaplatíte na pošte – ako potvrdenie platí ústrižok s pošty
alebo prevodom príspevku na účet recyklačného fondu, v takomto prípade však po jeho zaplatení musíte čakať, kým sa platba v banke zrealizuje (1deň) a následne si emailom vyžiadať potvrdenie o zaplatení (ktoré vám príde poštou – ďaľšie zdržanie), v tomto prípade ich doporučujem kontaktovať aj telefonicky
ja som nanešťastie zvolil platbu prevodom a v spojitosti s veľkonočnými sviatkami, zdržaním pri realizácii pladby a zdržaním doručenia potvrdenia poštou som všetko dovybavoval na poslednú chvíľu (takmer mi uplynula platnosť originality)
bližšie info aj na: http://www.recfond.sk/index.php?www=sp_detail&id=211&navigation_main_id=4&navigation_id=4


Kontrola originality – pozor, platí len 15dní!!! – tj do 15dní po originalite musíte mať už auto na značkách, ináč ju budete robiť opäť!!! musel som predložiť:


oba techničáky
faktúru
stála ma 62 eur


Obvodný úrad dopravy - tu mi vystavili slovenský techničák, čo som potreboval:


oba techničáky
potvrdenie o odhlásení vozidla (zapísané vo veľkom techničáku)
kontrolu originality
faktúru
potvrdenie o zaplatení príspevku do recyklačného fondu
100 a 6 eurový kolok
na úrade vypíšete žiadosť, podáte doklady a kolky
vystavenie trvá cca 2dni
české techničáky vám už nevrátia
pozrite tiež web: http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=5641


Povinné zmluvné poistenie:


poistili ma na počkanie :), vydali mi tzv. bielu kartu, ktorú treba vziať na inšpektorát
v poistnej zmluve/bielej karte sa nevyplňuje slovenská ŠPZ (ešte nieje) – tá sa doplní po vydaní ŠPZ na inšpektoráte
doporučím porovnať si cenu poistenia na nete – napr: http://www.netfinancie.sk/pzp/


Dopravný inšpektorát, skontrolovali mi:


nový slovenský techničák z Obvodného úradu dopravy
povinné zmluvné poistenie – bielu kartu
kontrolu originality
doklad o nadobudnutí vozidla (pozerali hlavne potvrdenie o zaplatení DPH, faktúra ich moc nezaujímala)
odovzdáte české vývozné značky
vypísanú žiadosť o vydanie slovenských značiek –dostanete priamo na inšpektoráte
69 eur (malý techničák som si nechal doručiť domov)
dostanete vytúžené ŠPZ :D


Okrem ceny auta, doplnkovej výbavy, DPH a slovenského poistenia, som zaplatil za dovoz 2250Kč a 314eur.
Ufff je toho dosť, dúfam že som na nič nezabudol a nič nepomýlil :)
A teraz mi povedzte či to tak naozaj musí byť, alebo si so mnou úradníci zahrali nechutný ping-pong :)


Poprosím admina - ak existuje téma do ktorej môj príspevok viac pasuje, nech ho presunie, dik :).
KEJKA
13.04.12,12:16
napísal si to úplne úžasne, kamarátka pred rokmi tiež kupovala auto v ČR a postupovala podobne.
pripadá mi to nechutne byrokratické, ale všetky pojmy a povinnosti sú mi známe. Popísať by som to však nedokázala - na to treba osobnú skúsenosť.
Auto by som práve z tohto dôvodu nekupovala inde, než na Slovensku, musela by som mať obrovskú zľavu, aby som sa podujala na tento cirkus.
chudaska
18.04.12,06:14
Keď je neplatiteľ DPH, tak nemá aké DPH platiť. Pozor však na prekročenie limitu podľa §7 ZoDPH:
§ 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
Tiež pozor na to, aby vozidlo nebolo považované za nové vozidlo podľa počtu km a roku výroby:
§ 11
(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,


Dobrý den, aj mne dnes volal znamy,ze sa chysta kupit auto z Nemecka -tipujem,ze ojazdene! Na co ho mam upozornit? Je to lekár -ma sukromnu ambulanciu, nie je platca DPH! Treba dat pozor na to,co je vyssie uvedene? On si ho pojde sam z Nemecka doviest a bude asi kupovat z autobazaru! Dakujem!
vjejka
04.05.12,12:50
Prosím o radu, PO kúpila v roku 2005 ojazdený automobil z Nemecka, daň odviedla, nárok na odpočítanie tam nebol. Teraz ho ide predať? Predáva ho ešte oslobodený od dane alebo s daňou?
VieraPopluharova
04.05.12,17:47
Prosím o radu, PO kúpila v roku 2005 ojazdený automobil z Nemecka, daň odviedla, nárok na odpočítanie tam nebol. Teraz ho ide predať? Predáva ho ešte oslobodený od dane alebo s daňou?

V prípade, že nárok na odpočítanie nebol, tak predáva bez dane....
babi2
04.05.12,18:01
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

Znenie účinné do 31.decembra 2009

Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
yvica
11.06.12,12:17
prosím vás vedeli by ste mi poradiť: sro kúpila v máji v Nemecku nové auto kategoria N2, takže zálohovú fa som zaevidovala, uhradila zálohu 314/221. Teraz mám ostrú fa čiže 042/321, odpoč.zál. 321/314 a doplatok z pokl. 321/211. Zaradím do majetku, vyrátam odpisy, teraz by som mala prihlásiť na DU-prikladám aj technický preukaz? a v dph za máj urobím samozdanenie, a po všetkých tých patáliach ako originalita a podobne, zaradím do používania 022/042 a v januári podávam daňové z MV, ešte niečo treba? ďakujem
KEJKA
11.06.12,12:31
V prípade, že nárok na odpočítanie nebol, tak predáva bez dane....tiež sa s týmto stotožňujem

o tomto viem, poznám aj výklad, ale neviem sa s výkladom zmieriť a ani sa nezmierim :), podľa mňa je to príliš tvrdý neadekvátny dopad zákona. Predsa z každého predaného auta už raz DPH bola odvedená, to je jedno, na akom stupni. A roky platilo, že sa odpočítať nemohla. takže kto ju teraz odvedie, tak ju odvedie duplicitne a to už kde sme? NAšťastie v mojom okolí nikto staré auto nepredáva - teda nie s mojou asistenciou.......
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

Znenie účinné do 31.decembra 2009

Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
yvica
12.06.12,08:48
prosím vás vedeli by ste mi poradiť: sro kúpila v máji v Nemecku nové auto kategoria N2, takže zálohovú fa som zaevidovala, uhradila zálohu 314/221. Teraz mám ostrú fa čiže 042/321, odpoč.zál. 321/314 a doplatok z pokl. 321/211. Zaradím do majetku, vyrátam odpisy, teraz by som mala prihlásiť na DU-prikladám aj technický preukaz? a v dph za máj urobím samozdanenie, a po všetkých tých patáliach ako originalita a podobne, zaradím do používania 022/042 a v januári podávam daňové z MV, ešte niečo treba? ďakujem

poradí mi niketo? dík
Adiks
12.06.12,09:35
V prípade preddavkov na DHM sa nepoužíva účet 314, ale účet 052.
Maaaria
22.06.12,10:57
Dobry den Poradaci,
s.r.o.,platca DPH kupila ojazdeny automobil cez autobazar v Cechach.
Podla precitanych clankov na nete aj tu na porade sa len chcem uistit s vami, co to chapem spravne.
sro si nemoze uplatnit dph, a ani z toho neplati dan? je to tak spravne. Cize nedavam tuto fakturu vobec do DP k dph?
dakujem
dufulus
02.07.12,05:50
čaute poraďáci,

spoločnosť - platiteľ DPH v SR kúpila v Nemecku od platiteľa DPH osobný automobil (rok výroby 2006), pri kúpe doložila osvedčovaciu kartičku že je platiteľom DPH. Predávajúci informoval, že DPH bude vrátená slovenskej spoločnosti až po prihlásení auta v SR po doručení príslušných dokladov. Okrem dokladu o prihlásení od spoločnosti pýta aj doklad o potvrdení zdanenia auta v SR - ale pokiaľ viem tam nejde o nové auto a slovenská spoločnosť spraví iba reverse charge v účtovníctve, čiže nemusí platiť žiadnu dodatočnú DPH na Slovensku.
Prosím opravte ma ak sa mýlim.
ďakujem
chudaska
02.07.12,06:22
Dobrý den poradaci...tak mam pred sebou fakturu -lekár podnikatel, neplatitel DPH, kupil v aprili auto, bol si ho zobrat priamo v Nemecku sam...vsetko si vybavoval sam...faktura z nemecka je celkom 27890 Eur, je to aj vratane DPH!! Mal povinnost sa pred touto kupou registrovat na dan. urade podla §7, ci nie? Neprihlasil sa...ako teraz postupovat? Auto doviezol 25.4.2012,dakujem za kazdu radu, je to starsie auto z roku 2008.
KEJKA
02.07.12,06:46
DPH platí v SR, len ak ide o nové vozidlo.
chudaska
02.07.12,08:14
DPH platí v SR, len ak ide o nové vozidlo.

dakujem za rychlu odpoved. to mi odlahlo :-) z autami nemam vela skusenosti,tak pre istotu som sa spytala. Cize len ho treba nahlasit na dan. urade, to uz urobil :-) sikovny....a zaradit ho do uctovnictva a pocitat odpisy...akurat po novom uz od 1.1.2012 musi si do dan. odpisov uznat len alikvotnu ciastku podla mesiacov...len som sa chcela spytat, dal sem doklady aj co vsetko vybavoval po uradoch, rozne kolky to sa da do vstupnej ceny vozidla,,ale mam tu aj letenku, nakolko on to auto kupoval v Nemecku, mozem aj to dat do vstupnej ceny vozidla...alebo to mozem dat ako reziu? Vdaka za ochotu!!
A samozrejme do konca januara zaplatit dan. z mot. vozidla!
Pebbles
15.07.12,17:17
Dobrý večer prajem,
poprosím o radu: Aký by bol postup v prípade, že by autobazár predal s.r.o.-čke ojazdené auto, ktoré vlastnila FO nepodnikateľ? s.r.o. by chcela auto financovať lízingom. ďakujem pekne
Alenaa
19.07.12,12:08
Zdravím Vás,
1.) naša eseročka, platca DPH si chce zaobstarať MV z Čiech na autoúver. Rok výroby MV: 2009, kategória M1.Predpokladám, že faktúra by mala byť bez dph /priznanie dph a odpočet, t.j. +/-/
2.) ak si kúpi jazdené osobné MV na Slovensku na lízing, má nárok na odpočet DPH iba na nové auto áno?
3.) ak si kúpi jazdené nákladné MV na lízing, má nárok na odpočet DPH?
Ďakujem za pomoc.
Alena
dogicka
20.07.12,04:42
Zdravím Vás,
1.) naša eseročka, platca DPH si chce zaobstarať MV z Čiech na autoúver. Rok výroby MV: 2009, kategória M1.Predpokladám, že faktúra by mala byť bez dph /priznanie dph a odpočet, t.j. +/-/ áno
2.) ak si kúpi jazdené osobné MV na Slovensku na lízing, má nárok na odpočet DPH iba na nové auto áno? záleží či jazdené auto budu od platcu, alebo od neplatcu DPH, ak kúpite od platcu DPH aj pri ojazdenom aute je nárok na odpočet DPH
3.) ak si kúpi jazdené nákladné MV na lízing, má nárok na odpočet DPH? platí to, čo pri predchádzajúcej otázke
Ďakujem za pomoc.
Alena

odpoveď v texte
Alenaa
20.07.12,05:29
Ďakujem pekne za odpoveď.
Pekný deň! Alena
michaela329
24.07.12,10:59
Dobrý deň, neviem, či to bolo už spomenuté, ale situácia: s.r.o neplatiteľ DPH kúpil ojazdenú aviu v ČR - apríl. Predajca DIČ ČR vystavil faktúru bez DPH. Má s.r.o na Slovensku povinnosť zaplatiť DPH? Auto kupoval v mesiaci apríl, nevyužíval ho, pretože bolo stále na oprave. Prihlasoval teraz - júl. Ďakujem za odpoveď ako postupovať.
cicus
16.08.12,20:01
Ahojte,
prosím potvrdte moju úvahu. Slovenský platiteľ dph kúpil v r.2011 auto v Taliansku od občana. To nepolo predmetom dane, preto sme neuvádzali ani vo výkaze dph. Teraz chceme predať auto na Slovensku pre plátcu dph.(ani nie je dôležité, či je kupujúci plátca) Podľa mňa treba vystaviť faktúru s dph, pretože to auto nebolo "oslobodené" ale nebolo predmetom dane. Neuplatňujem teda §42a vystavujem faktúru s dph. ďakujem
zuzipe
17.08.12,06:28
Ja mám podobný problém. Tiež som platca DPH v SR a kúpila som auto v IT od neplatcu DPH. Mám z tohto auta odviezť DPH a treba na to nejaké tlačivo?Ďakujem
Tweety
17.08.12,07:05
Ahojte,
prosím potvrdte moju úvahu. Slovenský platiteľ dph kúpil v r.2011 auto v Taliansku od občana. To nepolo predmetom dane, preto sme neuvádzali ani vo výkaze dph. Teraz chceme predať auto na Slovensku pre plátcu dph.(ani nie je dôležité, či je kupujúci plátca) Podľa mňa treba vystaviť faktúru s dph, pretože to auto nebolo "oslobodené" ale nebolo predmetom dane. Neuplatňujem teda §42a vystavujem faktúru s dph. ďakujem
MV predávate s dph.
Adiks
20.08.12,09:40
Nadobudnutie Avie nie je predmetom DPH, ak kupujúca s.r.o nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru z iných členských štátov bez dane za predchádzajúci kalendárny rok, ani v prebiehajúcom kalendárnom roku nedosiahne čiastku 13 941,45 EUR.
andrea
13.09.12,13:38
Dobrý deň, poprosila by som Vás o Váš názor:
platca DPH Slovák - fyzická osoba - podnikateľ - ide kúpiť staršie používané nákladné auto ROK VýROBY 2005 - kategória N - do Nemecka. Aké povinnosti ho čakajú na Slovensku čo sa týka DPH. Predpokladám, že náklaďak kúpi bez DPH od niejakej Nemeckej firmy.
Pýtam sa - ako je to z DPH ???
Ďakujem pekne za každú odpoveď.
andrea
14.09.12,04:52
Dobrý deň, poprosila by som Vás o Váš názor:
platca DPH Slovák - fyzická osoba - podnikateľ - ide kúpiť staršie používané nákladné auto ROK VýROBY 2005 - kategória N - do Nemecka. Aké povinnosti ho čakajú na Slovensku čo sa týka DPH. Predpokladám, že náklaďak kúpi bez DPH od niejakej Nemeckej firmy.
Pýtam sa - ako je to z DPH ???
Ďakujem pekne za každú odpoveď.


Nemá niekto skúsenosť???????
Žabinka
14.09.12,07:14
Dobrý deň, poprosila by som Vás o Váš názor:
platca DPH Slovák - fyzická osoba - podnikateľ - ide kúpiť staršie používané nákladné auto ROK VýROBY 2005 - kategória N - do Nemecka. Aké povinnosti ho čakajú na Slovensku čo sa týka DPH. Predpokladám, že náklaďak kúpi bez DPH od niejakej Nemeckej firmy.
Pýtam sa - ako je to z DPH ???
Ďakujem pekne za každú odpoveď.
Skúsenosť majú iste viacerí, ale na odpoveď je málo informácií. Kto predáva auto? Platiteľ DPH v Nemecku.. predajca vozidiel.. občan..? Zakaždým je iná situácia z pohľadu DPH.

4/ Kúpa, predaj úžitkového ojazdeného motorového vozidla z iného členského štátu
platiteľom dane a odpočítanie dane .

Ak platiteľ dane kupuje úžitkové ojazdené motorové vozidlo od :

• osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň z iného členského štátu - nadobudnutie ojazdeného úžitkového motorového vozidla, nie je predmetom dane,
• osoby z iného členského štátu, ktorá uplatňuje osobitnú úpravu (§ 66), nadobudnutie tohoto vozidla sa nepovažuje za nadobudnutie podľa § 11 zákona o DPH ,
• osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte, ktorá nepoužila osobitnú úpravu podľa zákona platného v inom členskom štáte, potom môže ísť o dodanie, ktoré je oslobodené od dane v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania tohto úžitkového ojazdeného motorového vozidla, kupujúci - platiteľ dane zdaňuje nadobudnutie tohoto vozidla v tuzemsku a uplatňuje si právo na odpočítanie dane, ak spĺňa podmienky v § 49 a § 51 zákona o DPH.


Pri predaji resp. nájme ojazdeného úžitkového motorového vozidla postupuje platiteľ dane – predajca (obchodník) podľa toho, či použije bežný spôsob uplatňovania dane alebo osobitnú úpravu podľa § 66 zákona o DPH.

V tejto téme je tých prípadov neúrekom, treba si ju prelúskať.
andrea
14.09.12,12:35
Skúsenosť majú iste viacerí, ale na odpoveď je málo informácií. Kto predáva auto? Platiteľ DPH v Nemecku.. predajca vozidiel.. občan..? Zakaždým je iná situácia z pohľadu DPH.

4/ Kúpa, predaj úžitkového ojazdeného motorového vozidla z iného členského štátu
platiteľom dane a odpočítanie dane .

Ak platiteľ dane kupuje úžitkové ojazdené motorové vozidlo od :

• osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň z iného členského štátu - nadobudnutie ojazdeného úžitkového motorového vozidla, nie je predmetom dane,
• osoby z iného členského štátu, ktorá uplatňuje osobitnú úpravu (§ 66), nadobudnutie tohoto vozidla sa nepovažuje za nadobudnutie podľa § 11 zákona o DPH ,
• osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte, ktorá nepoužila osobitnú úpravu podľa zákona platného v inom členskom štáte, potom môže ísť o dodanie, ktoré je oslobodené od dane v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania tohto úžitkového ojazdeného motorového vozidla, kupujúci - platiteľ dane zdaňuje nadobudnutie tohoto vozidla v tuzemsku a uplatňuje si právo na odpočítanie dane, ak spĺňa podmienky v § 49 a § 51 zákona o DPH.


Pri predaji resp. nájme ojazdeného úžitkového motorového vozidla postupuje platiteľ dane – predajca (obchodník) podľa toho, či použije bežný spôsob uplatňovania dane alebo osobitnú úpravu podľa § 66 zákona o DPH.

V tejto téme je tých prípadov neúrekom, treba si ju prelúskať.


Slovák platca DPH kupuje starši náklaďak od platcu DPH v Nemecku.
Faktúra je bez DPH. Mne ide iba o dph ako mám postupovať na Slovensku.......
kubkokubko
22.09.12,20:37
Poprosim vas kde by som nasla nejaky vzor ako urobit samozdanenie po kupe MV z ciech. Manzel je svrtrocny platca DPH, uctuje JU, kupil auto ojazdene, faktura je bez DPH. Ako studujem tak studujem ale neviem ako mam prakticky urobit samozdanenie, viem ze z toho financne nic nevypyva, ale neviem do ktorych koloniek to mam zapisat v DP k DPH, poradite mi prosim, kde najdem prakticke vyplnenie alebo konkretne do ktorych koloniek mam napisat obstaravaciu cenu. Este sa chcem opytat bude sa tam zapisovat, len cista nakupna cena auta, bez zaratania poplatkov suvisiacich s prepisom a vybavovanim prevoznych znaciek, ze? A este mam jednu otazku platili sme v € a faktura a PPD nam prisli v CZK bez uvedenia EUR alebo kurzu. Akym kurzom to mam prepocitat? Vlastnym aby to vyslo na €, ktore sme zaplatili sa to asi neda, tak mam pouzit kurz NBS stred, alebo aky? K samozdaneniu treba dolozit fotokopiu faktury a technicaku? Vdaka za odpoved
Badko
08.10.12,09:49
Dobrý deň,
chcem Vás požiada,ť sro plátca dph kúpil do firmy staršie nákladné motorové vozidlo z Nemecka z autobazaru - faktúra je vystavená
bez dph bez žiadnek odvolávky zákona - a chcem sa spýtať môžem sumu samozdaniť?
A podľa nového zákona o dph od 1.10. je potrebné zaslať na DU aj záznam o kúpe motorového vozidla aj keď nie je na účel ďalšieho predaja? po preštudovaní zákona - §70-dph- len
na účely ďalšieho predaja- tak nič nemusím viesť záznam
Badko
08.10.12,11:57
Dobrý deň,
chcem Vás požiada,ť sro plátca dph kúpil do firmy staršie nákladné motorové vozidlo z Nemecka z autobazaru - faktúra je vystavená
bez dph bez žiadnek odvolávky zákona - a chcem sa spýtať môžem sumu samozdaniť?
A podľa nového zákona o dph od 1.10. je potrebné zaslať na DU aj záznam o kúpe motorového vozidla aj keď nie je na účel ďalšieho predaja? po preštudovaní zákona - §70-dph- len
na účely ďalšieho predaja- tak nič nemusím viesť záznam

nikto?
nika.sum
08.10.12,18:56
grammatika
24.10.12,08:46
Ahojte prosím Vás o radu:
Firma CZK (1) platiteľ DPH predá automobil SKK firme (2) platiteľ DPH.
Firma SKK (2) predá tento automobil (je to jeho príležitostný/jednorázový predaj) Firme CZK (3) platiteľ DPH.

1. Ak by auto vôbec fyzicky neprišlo do SKK (2) (čiže by sa neprihlásilo na dopravný inšpektorát v SR) ale rovno by išlo k druhému odberateľovi CZK (3):
- tak nejde o trojstranný obchod, nakoľko tri firmy nie sú z troch rozdielnych štátov EU
- v takom prípade, CZK (1) predá tovar (auto) SKK (2) bez DPH
SKK (2) uskutoční samozdanenie
SKK (2) predá tovar CZK (3) bez DPH, podá SV a uvedie do DPH priznania do kolónky §43
CZK (3) firma uskutoční samozdanenie

Je táto verzia správna? aj keď auto sa neprihlási na DI v SR? alebo by sa muselo prihlásiť na DI v SR a potom by táto verzia bola správna.

Pretože mi tak trošku uniká, kto vlastne DPH zaplatí...
Ďakujem moc za pomoc vopred :)
asmodina
24.10.12,17:03
Ahojte,

prosím o radu: živnostník neplatiteľ DPH kúpil od autobazáru v r. 2009 auto v kategórii N1, samozrejme faktúra bola vystavená s DPH, živnostník si ju však nemohol uplatniť lebo bol neplatiteľ. Medzičasom sa však stal platiteľ DPH a teraz predal auto inému autobazáru, kde mu dali podpísať vyhlásenie, že si pri kúpe auta neuplatnil DPH a teda aj predaj sa uskutoční bez DPH. Dokonca nechceli ani vystaviť faktúru. Je to takto správne?
Veľmi pekne ďakujem.
grammatika
25.10.12,06:32
Ahojte prosím Vás o radu:
Firma CZK (1) platiteľ DPH predá automobil SKK firme (2) platiteľ DPH.
Firma SKK (2) predá tento automobil (je to jeho príležitostný/jednorázový predaj) Firme CZK (3) platiteľ DPH.

1. Ak by auto vôbec fyzicky neprišlo do SKK (2) (čiže by sa neprihlásilo na dopravný inšpektorát v SR) ale rovno by išlo k druhému odberateľovi CZK (3):
- tak nejde o trojstranný obchod, nakoľko tri firmy nie sú z troch rozdielnych štátov EU
- v takom prípade, CZK (1) predá tovar (auto) SKK (2) bez DPH
SKK (2) uskutoční samozdanenie
SKK (2) predá tovar CZK (3) bez DPH, podá SV a uvedie do DPH priznania do kolónky §43
CZK (3) firma uskutoční samozdanenie

Je táto verzia správna? aj keď auto sa neprihlási na DI v SR? alebo by sa muselo prihlásiť na DI v SR a potom by táto verzia bola správna.

Pretože mi tak trošku uniká, kto vlastne DPH zaplatí...
Ďakujem moc za pomoc vopred :)

Vedel by mi prosím niekto poradiť?

pravdepodobne, to nie je spávny postup, vedel by ma niekto navigovať, čo a ako?

Miestom dodania by bolo zrejme ČR, keďže automobil do SR "nedorazilo".
V tom prípade, by ČR firma (1) vystavila faktúru aj tak bez DPH? Ak áno, SKK firma (2) by si uplatnila "samozdanenie".
SKK firma (2) by predala automobil ČR firme (3) s českou DPH? čiže by sa SKK mala registrovať v čechách??
grammatika
26.10.12,05:40
posúvam :)
Alenaa
29.01.13,14:39
Ahojte,

môžem Vás poprosiť o radu ohľadom leasingu z Čiech, sme mesačný platitelia DPH - plánujeme leasing na ojazdené osobné MV - pokúsim sa prelúskať zákon, ale ak ma niekto aspoň v skrate poinformuje, budem veľmi vďačná.
Vopred Vám ďakujem, Alena
Alenaa
30.01.13,05:58
posúvam
zuzu 76
22.02.13,13:48
Dobrý deň,
poprosím o radu.. Platiteľ DPh má vo svojom obchodnom majetku osobné vozidlo ( nadobudnuté v roku 2007 od obchodníka , ktorý pri vystavení fa postupoval podľa § 66 a dph neuviedol) . Platiteľ DPH sa v roku 2013 rozhodla vozidlo predať sukromnej osobe.. viete mi poradiť podľa akého § má pri vystavovaní faktúry postupovať?

v zmysle § 85i, nie pretože v minulosti nemohol postupovať podľa § 49, odst. a)

nie som si istá či podľa § 66, DPH z rozdielu medzi predajnou cenou a nákupnou cenou, v jeho prípade 0,- pretože rozdiel vychádza záporný ,......... nepostupujú podľa § 66 len obchodníci ?( zdan.osoby, ktoré majú v činnosti nákup a predaj použitého tovaru )

alebo v zmysle § 69, odst 1 - odviesť DPH z predajnej ceny , k tejto povinnosti sa prikláňam, len sa chcem uistiť

pozn. platiteľ DPH , spoločnosť nie je obchodníkom /nemá v činnosti nákup a predaj použitého tovaru/

ďakujem
Difi
05.03.13,09:54
Dobrý deň, firma (DPH platca) kúpila 28.02.2013 staré, ojazdené os. auto na holandskej aukčnej stránke. Aukčná spoločnosť má pridelené IČ DPH číslo, zatiaľ máme len zálohovú faktúru (proforma), nie je uvedená žiadna DPH ani odvolávka, či dostaneme ešte k tomu niečo neviem.
Auto ešte pred odhlásením z krajiny pôvodu predala svojmu zamestnancovi, ktorý odhlásil auto na svoje meno a na SR aj prihlásil. Ako zaúčtovať resp. DPH.

S pozdravom.
evkap.
09.04.13,11:46
neviem ci to tu bolo spomenute pre istotu sa opytam pri nakupe ojazdeneho osobneho automobilu je mozne odpočitat DPH? alebo len pri novom osobnom vozidle? dakujem
veronika713
21.11.13,10:09
Prosím o radu...platca dph, aj s činnosťou autopožičovne (prenájom automobilov) chce kúpiť auto od súkromnej osoby...má právo na pomerné odpočítanie dph na vstupe, ako sa to píše úplne na začiatku tejto témy??? Auto bude využívať ďalej na prenájom... Neviem, či sa náhodou v tejto problematike niečo nemenilo za tie roky...Ďakujem...
Tweety
21.11.13,10:12
MV kúpi od súkromnej osoby, takže bez dane. Tak aký odpočet chce uplatniť?
tictac7
21.11.13,10:13
Prosím o radu...platca dph, aj s činnosťou autopožičovne (prenájom automobilov) chce kúpiť auto od súkromnej osoby...má právo na pomerné odpočítanie dph na vstupe, ako sa to píše úplne na začiatku tejto témy??? Auto bude využívať ďalej na prenájom... Neviem, či sa náhodou v tejto problematike niečo nemenilo za tie roky...Ďakujem...
...aké pomerné odpočítanie dane na vstupe - on akože od nejakej FO dostane faktúru? ...a zadaj si samostatnú otázku
veronika713
21.11.13,10:32
nie, jasne že nedostane faktúru...na zmluvu...ide o ojazdený automobil od súkromnej osoby...nikdy som takýto prípad neriešila...
veronika713
21.11.13,10:36
práveže oni ho chcú kúpiť od súkromnej osoby...tak som si myslela, či tam nie je nejaká možnosť aspoň nejakého pomerného odp ak vykonávajú činnost autopožičovne...
KEJKA
21.11.13,10:37
nie je
tictac7
21.11.13,10:38
práveže oni ho chcú kúpiť od súkromnej osoby...tak som si myslela, či tam nie je nejaká možnosť aspoň nejakého pomerného odp ak vykonávajú činnost autopožičovne...

...zmeň si profil a prečítaj si § 51
veronika713
21.11.13,10:40
ok, ďakujem KEJKA...takže nákup bez DPH a čo v prípade ak ho potom po času budú chcieť predať...?
KEJKA
21.11.13,10:46
tak potom niekedy sa ozvi - nevieme, aké potom niekedy budú zákony.
bea
21.11.13,10:46
práveže oni ho chcú kúpiť od súkromnej osoby...tak som si myslela, či tam nie je nejaká možnosť aspoň nejakého pomerného odp ak vykonávajú činnost autopožičovne...
V zmysle Zákona o DPH § 49 je to napísané takto:

Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7.
Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) ním uplatnená pri dovoze tovaru alebo zaplatená colnému orgánu v tuzemsku pri dovoze tovaru.

Podľa toho, čo píšeš, tak súkromná osoba nie je platiteľom DPH. (Ale nikde nie je napísané, že by nemohla byť...) A teda si nemáš akú DPH odpočítať....
veronika713
21.11.13,10:51
V zmysle Zákona o DPH § 49 je to napísané takto:

Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7.
Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) ním uplatnená pri dovoze tovaru alebo zaplatená colnému orgánu v tuzemsku pri dovoze tovaru.

Podľa toho, čo píšeš, tak súkromná osoba nie je platiteľom DPH. (Ale nikde nie je napísané, že by nemohla byť...) A teda si nemáš akú DPH odpočítať....[/QUOTE]

No ano...nie je platiteľom DPH - jasnačka...ok, takže nákup bez DPH...rok ho budú prenajímať a tak ho budú chcieť predať, čo potom s dph, keď oni platcami už sú...?!?
veronika713
21.11.13,10:53
tak potom niekedy sa ozvi - nevieme, aké potom niekedy budú zákony.

no myslela som blízku budúcnosť...autá na prenájom a požičiavanie sa rýchlo ničia a predávajú v čase kedy ešte za dačo stoja...takže cca rok pojazdí a tak predaj...nemôžem sa ozvať potom, lebo podľa toho čo s dph sa rozhodne či sa kúpi práve toto auto...
bea
21.11.13,10:54
No ano...nie je platiteľom DPH - jasnačka...ok, takže nákup bez DPH...rok ho budú prenajímať a tak ho budú chcieť predať, čo potom s dph, keď oni platcami už sú...?!?

Tak ako napísala KEJKA - nevieme, čo bude o rok.....
Keby to bolo tak, ako teraz, tak by ho museli predať s DPH.
veronika713
21.11.13,11:09
No ano...nie je platiteľom DPH - jasnačka...ok, takže nákup bez DPH...rok ho budú prenajímať a tak ho budú chcieť predať, čo potom s dph, keď oni platcami už sú...?!?

Tak ako napísala KEJKA - nevieme, čo bude o rok.....
Keby to bolo tak, ako teraz, tak by ho museli predať s DPH.
áno ja chápem, že nevieme, čo bude o rok...ale je rozdiel keď si teraz odpočítať nemôžu ale pri predaji priznať musia...ja im to aj takto musím interpretovať...myslela som si, že budú musieť...každopádne ďakujem pekne...nech sa darí...