Jana Acsová
01.09.05,14:24
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Paula
01.09.05,14:07
Dodám nejaké info v priebehu víkendu. Priznávam, že neviem, čo uviesť v bode 7). Nákup od ktorého obdobia je zaujímavý?
Jana Acsová
01.09.05,14:23
S účinnosťou od 1.1.2005 boli zaznamenané niektoré zmeny v zákone o DPH, ktoré sa prejavujú aj v rozdielnej aplikácii pri zdanení oproti roku 2004.

K bodu 7) je potrebná identifikácia kupujúceho so zreteľom, za akým účelom bolo auto nakúpené, t.j. či ako tovar (ak sa jedná o predajcu automobilov) alebo ako služobného auta pre firmu. Upravila som aj text v zadaní témy. Ďakujem za upozorneniehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Paula
04.09.05,12:15
1.
1) Krajina dodania: SR
2) Predajca : s.r.o. identifikovaná na daň na Slovensku
4) Nákup nového dopr.prostriedku
5) Osobný
6) Predajca nových aj ojazdených dopr.prostriedkov
7) Nákup ako obstaranie HM, odberateľ neplatca DPH
8) Fakturácia s DPH, vyčíslený ZD aj daň
9) dodanie: 2005

2.
1) Krajina dodania: SR
2) Predajca: s.r.o. identif. na daň na Slovensku
4) Nákup nového dopr.prostriedku
5) Úžitkový
6) Predajca nových.......či aj ojazdených, zistím
7) Nákup ako obstaranie HM, odberateľ platca DPH
8) Fakturácia s DPH, vyčíslený ZD aj daň
9) dodanie: 24.11.2004

3. To isté ako 2., len ide o osobný automobil, dodaný 29.10.04, odberateľ platca DPH
Jana Acsová
04.09.05,12:38
6) Predajca nových.......či aj ojazdených, zistím

V tomto prípade postačuje info, že sa jedná o predajcu automobilov, t.j. subjet, u ktorého je kúpa predaj predmetom činnosti.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
05.09.05,14:39
Jana Acsová
07.09.05,06:58
Dávam do pozornosti túto tému. Nejedná sa len o aktuálne prípady, ale za všetky nákupy za obdobie od 1.5.2004 doteraz. A nielen od účtovníkov ...

Skúsme ich spolu vyriešiťhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Jana Acsová
07.09.05,12:26
Obstaranie osobného automobilu tuzemský platiteľ x občan:

Tuzemský predajca automobilov, platiteľ DPH, predáva nový osobný automobil občanovi za protihodnotu. Úhrada prebehne v hotovosti pri prevzatí vozidla v mesiaci september.

Podmienky, ktoré musí splniť predajca z pohľadu ZDPH:
- vystaví pre kupujúceho doklad, ktorý nemusí mať všetky náležitosti faktúry v zmysle § 71,
- predajcovi vznikne daňová povinnosť z titulu dodania nového dopravného prostriedku, ktoré je pre neho dodaním tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. a) v mesiaci september. Daňová povinnosť vzniká dňom dodania, ktorým sa rozumie deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník podľa § 19 ods. 1,
- miestom dodania tovaru je SR podľa § 13 ods. 1 písm. a),
- dodávku tovaru zaznamená v záznamovej povinnosti podľa § 70 za mesiac september a zahrnie dodávku tovaru do riadku 03 daňového priznania, súčtového riadku 01 aj s prislúchajúcou daňou v riadku 02 v závislosti od zdaňovacieho obdobia, t.j. za mesiac september, alebo 3. štvrťrok.
Podmienky, ktoré musí splniť kupujúci z pohľadu ZDPH:
- občan nemá žiadne povinnosti vyplývajúce z predmetného predpisu.
Rupert
07.09.05,13:21
1. krajina dodania SR
2. predajca: platitel DPH v Nemecku
4. nakup ojazdeneho automobilu
5. osobny
6. predajca: ojazdenych urcite, novych neviem
7. odberatel platitel DPH, nákup HM
8. fakturácia bez DPH ( zatial bez faktury)
9. september 2005

Som myslel ked sa bavime o DPH tak to bude jasne :)
Jana Acsová
07.09.05,13:24
2. predajca: zdanitelna osoba v NemeckuSOShttp://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Nedostatok info: čo sa rozumie zdaniteľnou osobou? Jedná sa o platiteľa DPH v Nemecku?
Jana Acsová
07.09.05,13:36
Som myslel ked sa bavime o DPH tak to bude jasne :)Niektoré nákupy a predaje závisia na slovíčkach.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif A zdaniteľná osoba je pojem širší, ako platiteľ DPH. A povinnosti v zmysle Zákona o dani z pridanej hodnoty vznikajú nielen platiteľom DPH.
Ďakujem za doplnenie.

P.S.: pozor na fakturáciu, t.j. či nebude mať súvisiace odvolávky na osobitnú úpravu dane, napr. že bude fakturovaná vrátane DPH (DPH nebude uvedená zvlášť ako položka, ale bolo by to uvedené v poznámke ... alebo pri podmienkach fakturácie ... to prosím následne doplniť).
Jana Acsová
07.09.05,14:30
Obstaranie osobného automobilu tuzemský platiteľ x platiteľ:

Tuzemský predajca automobilov, platiteľ DPH, predáva nový osobný automobil kategórie M1 tuzemskému platiteľovi, ktorého predmetom činnosti nie je kúpa a predaj motorových vozidiel, za protihodnotu. Automobil je dodaný v mesiaci september. Úhrada prebehne v mesiaci október.


Podmienky, ktoré musí splniť predajca z pohľadu ZDPH:
- do 15-tich dní od vzniku daňovej povinnosti vystaví pre kupujúceho doklad, ktorý musí mať všetky náležitosti faktúry v zmysle § 71,
- predajcovi vznikne daňová povinnosť z titulu dodania nového dopravného prostriedku, ktoré je pre neho dodaním tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. a) v mesiaci september. Daňová povinnosť vzniká dňom dodania, ktorým sa rozumie deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník podľa § 19 ods. 1,
-miestom dodania tovaru je SR podľa § 13 ods. 1 písm. a),
- dodávku tovaru zaznamená v záznamovej povinnosti podľa § 70 a zahrnie dodávku tovaru do riadku 03 daňového priznania, súčtového riadku 01 aj s prislúchajúcou daňou v riadku 02 v závislosti od zdaňovacieho obdobia
Podmienky, ktoré má splniť kupujúci z pohľadu ZDPH:
- podľa § 49 ods. 7 nemôže uplatniť odpočítanie dane z osobného automobilu kategórie M1, nakoľko vozidlo bude používať na svoje prevádzkové účely a účtovne ho zaradí do dlhodobého hmotného majetku,
- zaznamenať faktúru podľa § 70 ako prijatý tovar bez možnosti odpočítania dane,
- uviesť daň z prijatého tovaru na riadku 14 daňového priznania, kde sa uvádza daň z tovarov a služieb použitých na účely jeho podnikania. Táto daň sa ďalej v daňovom priznaní neuvádza, nakoľko ju nie je možné odpočítať.

Poznámka:
Ohľadom uvádzania dane na riadku 14 existujú rôzne názory, ja sa prikláňam k uvádzaniu tejto skutočnosti do daňového priznania.
Jana Acsová
19.09.05,15:53
Jana Acsová
19.09.05,18:08
andrea
20.09.05,08:06
Chcem všetkých poraďakov poprosiť o vyjadrenie sa k môjmu prípadu:
Predali sme firemné auto v autobazáre za 800000,- Sk. Hneď v ten istý deň sme kúpili nové auto za 1412000,- Sk. Chcem sa spýtať ohľadne DPH, v daňovom priznaní uvedie predaj - základ dane v riadkoch 3,1, a daň v riadku 2. A nárok odpočtu pri kúpe dan 225445,- Sk v riadkoch 14,18,22. Uvažujem správne???? Prosím o Váš názor. Ďakujem a prajem príjemný deň. Andrea:)
Jana Acsová
20.09.05,08:25
Chcem všetkých poraďakov poprosiť o vyjadrenie sa k môjmu prípadu:
Predali sme firemné auto v autobazáre za 800000,- Sk. Hneď v ten istý deň sme kúpili nové auto za 1412000,- Sk. Chcem sa spýtať ohľadne DPH, v daňovom priznaní uvedie predaj - základ dane v riadkoch 3,1, a daň v riadku 2. A nárok odpočtu pri kúpe dan 225445,- Sk v riadkoch 14,18,22. Uvažujem správne???? Prosím o Váš názor. Ďakujem a prajem príjemný deň. Andrea:)
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=12882
Tryxy
23.09.05,13:18
Mne nie je celkom jasne ako je to s osobnym autom v s.r.o. ako je to s uzitkovym autom? ako sa odpisuje a uplatnuje DPH pri osobnych autach a ako pri uzitkovych?
Je mozne kupit na firmu ojazdene auto, ktore je v zahranici vedene ako osobne auto a mi by sme ho chceli pouzivat vo firme ako uzitkove? Nakupovat by sme chceli od platcu DPH v nemecku. My sme tiez platcami.
Dakujeeemm
Jana Acsová
23.09.05,16:16
Mne nie je celkom jasne ako je to s osobnym autom v s.r.o. ako je to s uzitkovym autom? ako sa odpisuje a uplatnuje DPH pri osobnych autach a ako pri uzitkovych?
Je mozne kupit na firmu ojazdene auto, ktore je v zahranici vedene ako osobne auto a mi by sme ho chceli pouzivat vo firme ako uzitkove? Nakupovat by sme chceli od platcu DPH v nemecku. My sme tiez platcami.
DakujeeemmNáčrt riešenia problému:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=124671#post124671
bepo
24.09.05,07:32
Je mozne kupit na firmu ojazdene auto, ktore je v zahranici vedene ako osobne auto a mi by sme ho chceli pouzivat vo firme ako uzitkove? Používať ho môžete ako chcete,horšie to bude so zápisom do technického preukazu ktorý je rozhodujúci pri možnosti uplatnenia si DPH.
blondy
10.10.05,12:44
No práve som zistila, že môj šéf sa chystá kúpiť nasledovné nákladné auto :

1. krajina dodania SR
2. predajca v Nemecku: platitel DPH alebo neplatiteľ - to ešte neviem - je potrebné zistiť si to dopredu ? má to vplyv na DPH u nás?
4. nakup ojazdeneho automobilu
5. nákladné
6. predajca: ojazdenych urcite, novych neviem
7. odberatel platitel DPH, nákup HM
8. fakturácia bez DPH ( zatial bez faktury)
9. 10-12 2005

Milí poraďáci čo ma čaká ?
Pozerám aj podobné témy ale už skáčem z jednej do druhej a som z toho mimo
- všetky náklady súvisiace s obstaraním NA pôjdu do obstáravacej ceny( čiže napr aj poplatok do recyklačného fondu, náklady na dovoz auta z Nemecka) ?
- príde napr. fa v EU bez DPH, ja ju u nás samozdaním - mám nárok na odpočet DPH ?

ďakujem...
blondy
12.10.05,07:40
prosím, poradí niekto ?
Jana Acsová
12.10.05,08:09
No práve som zistila, že môj šéf sa chystá kúpiť nasledovné nákladné auto :

1. krajina dodania SR
2. predajca v Nemecku: platitel DPH alebo neplatiteľ - to ešte neviem - je potrebné zistiť si to dopredu ? má to vplyv na DPH u nás?
4. nakup ojazdeneho automobilu
5. nákladné
6. predajca: ojazdenych urcite, novych neviem
7. odberatel platitel DPH, nákup HM
8. fakturácia bez DPH ( zatial bez faktury)
9. 10-12 2005

Milí poraďáci čo ma čaká ?
Pozerám aj podobné témy ale už skáčem z jednej do druhej a som z toho mimo
- všetky náklady súvisiace s obstaraním NA pôjdu do obstáravacej ceny( čiže napr aj poplatok do recyklačného fondu, náklady na dovoz auta z Nemecka) ?
- príde napr. fa v EU bez DPH, ja ju u nás samozdaním - mám nárok na odpočet DPH ?

ďakujem...Presmerovaná otázkahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
http://www.porada.sk/showthread-t_13106-page_3-pp_10.html
Jana Acsová
31.10.05,18:40
Jana Acsová
04.11.05,15:39
Tuzemský platiteľ nepredajca – tuzemský platiteľ nepredajca (M1)

Tuzemský platiteľ DPH predáva použitý nový osobný automobil kategórie M1, ktorý nemá najazdených viac ako 6000 km a bol zaradený v jeho obchodnom majetku, inému platiteľovi DPH. Predávajúci ani kupujúci nepodnikajú v oblasti kúpy a predaja automobilov. Automobil bol dodaný za protihodnotu v mesiaci september, kúpna cena uhradená v mesiaci október. Kupujúci faktúru obdržal v mesiaci september.


Podmienky predávajúceho z pohľadu ZDPH:
- vyhotoviť pre kupujúceho doklad, ktorý nemusí mať všetky náležitosti faktúry v zmysle § 71, nakoľko sa jedná o dodávku oslobodenú v zmysle § 42,
- dodanie automobilu je dodaním tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. a),
- daňová povinnosť pri dodaní tovaru nevznikne z titulu uplatnenia oslobodenia podľa § 42,
- miestom dodania tovaru je SR podľa § 13 ods. 1 písm. a),
- zaznamenať dodávku tovaru s uplatnením oslobodenia v záznamovej povinnosti podľa § 70 za zdaňovacie obdobie, kedy bol tovar dodaný. Záznamy uchovávať do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie 10 rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú,
- dodávku tovaru nepremietnuť v zdaniteľných obchodoch zahrnutých do daňového priznania.
Podmienky kupujúceho z pohľadu ZDPH:
- neodpočítať daň, nakoľko predávajúcemu nevznikla daňová povinnosť a daň nebola voči kupujúcemu uplatnená,
- zaznamenať faktúru do evidencie podľa § 70 ako prijatý tovar bez uplatnenia dane v zdaňovacom období, kedy bol tovar dodaný a faktúru obdržal. Záznamy uchovávať do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie 10 rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú,
- nepremietnuť kúpu automobilu do daňového priznania.
Adra
09.11.05,10:05
Zdravím poraďaci, mohli by ste mi po tom kvante informácii, ktoré ste uviedli dať jednoduhšiu odpoveď na jednoduchú otázku:
- kúpa osobného mot. vozidla od fyz. osoby nepodnikateľa za účelom využívania v podnikaní pre s.r.o. je výhodnejšie: - nákup konateľa ako fyz. osoby a zaradiť do užívania
or
- nákup priamo na s.r.o.?
sonahelenamaria
09.11.05,10:45
1. krajina dodania - SR
2. predajca - platiteľ DPH v Nemecku
4. ojazdený automobil
5. úžitkový
6. nie je predajcom automobilov- materská spoločnosť v SNR
7. odberateľ - platiteľ DPH, nákup HIM
8. fakturácia bez DPH
9. 9/2004, 1/2005, 5/2005
Jana Acsová
10.11.05,09:48
Zdravím poraďaci, mohli by ste mi po tom kvante informácii, ktoré ste uviedli dať jednoduhšiu odpoveď na jednoduchú otázku:
- kúpa osobného mot. vozidla od fyz. osoby nepodnikateľa za účelom využívania v podnikaní pre s.r.o. je výhodnejšie: - nákup konateľa ako fyz. osoby a zaradiť do užívania
or
- nákup priamo na s.r.o.?Presmerovaná otázka:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=141590#post141590
Jana Acsová
10.11.05,10:02
Zahraničný platiteľ – tuzemský platiteľ nepredajca (N)


Tuzemský platiteľ DPH, ktorý sa nezaoberá kúpou a predajom automobilov obstaral za protihodnotu ojazdené úžitkové motorové vozidlo kategórie N od zahraničnej osoby z Nemecka. Kupujúci obdrží faktúru v EUR 14. 10. 2005 s dňom vystavenia 5. 10. 2005. Kúpna cena je uhradená pri prevzatí vozidla. Vozidlo bude slúžiť prevádzkovým účelom tuzemského platiteľa, ktorý ho zaradí do obchodného majetku.


Podmienky predávajúceho z pohľadu ZDPH:
- vystaviť pre kupujúceho faktúru.
Podmienky kupujúceho z pohľadu ZDPH:
- daňová povinnosť vzniká podľa § 20 ods. 1 písm. b) v deň vystavenia faktúry,
- kúpa ojazdeného motorového vozidla kategórie N je nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 ods. 1,
- tuzemský platiteľ je osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 6,
- prepočítať základ dane a daň kurzom NBS zo dňa 5. 10. 2005 a zaokrúhliť ju podľa § 26 ods. 3,
- zaznamenať dodávku do evidencie podľa § 70 ako nadobudnuté motorové vozidlo z iného členského štátu s povinnosťou platiť daň v zdaňovacom období kedy pri tovare vznikla daňová povinnosť. Záznamy uchovávať do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie 10 rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú,
- zahrnúť základ dane z nadobudnutia tovaru do riadku 04 daňového priznania súčtového riadku 01, k tomu prislúchajúcu daň do riadku 02 a súčtového riadku13 v závislosti od zdaňovacieho obdobia kedy vznikne daňová povinnosť a zaznamená sa v evidencii t.j. za mesiac október, alebo 4. štvrťrok,
- daňové priznanie vo väzbe na vznik daňovej povinnosti z titulu nadobudnutia nového motorového vozidla z iného členského štátu podať v termíne podľa § 78 ods. 1 do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia,
-v termíne na podanie daňového priznania zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť,
- uchovávať faktúru od zahraničnej osoby po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom došlo ku kúpe motorového vozidla podľa § 76 ods. 1,
- podľa § 49 ods. 2 písm. c) odpočítať daň ním uplatnenú pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu,
- právo na odpočítanie dane vzniká podľa § 51 ods. 1 písm. c) v zdaňovacom období, keď má k dispozícii faktúru a pri dodávke vznikne daňová povinnosť,
- právo na odpočítanie dane možno uplatniť v zdaňovacom období, keď vznikne daňová povinnosť, alebo v bezprostredne nasledujúcom t.j. u mesačného platiteľa v mesiaci október, november, u štvrťročného platiteľa za 4. štvrťrok 2005 alebo 1. štvrťrok 2006,
- zaznamenať faktúru do evidencie podľa § 70 ako prijatý tovar s možnosťou odpočítania dane v zdaňovacom období kedy bolo uplatnené právo na odpočítanie dane. Záznamy uchovávať do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie 10 rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú,
- zahrnúť daň z kúpeného motorového vozidla do riadku 16 daňového priznania, kde sa uvádza daň zo všetkých tovarov nadobudnutých z iného členského štátu použitých na účely podnikania. Ďalej ju uvádzať na riadkoch 18 a 22 ako daň odpočítateľnú,
- daňové priznanie vo väzbe na odpočítanie dane z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu podať v termíne podľa § 78 ods. 1 do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom bolo uplatnené právo na odpočítanie dane a daň zaznamenaná v evidencii.
Karina
10.11.05,11:34
Vidím,AVO, že si veci znalý/á, dúfam, že mi budeš vedieť poradiť z nasledovným problémom, ktorý sa týka MV:
Konateľ s.r.o., ktorému ukradli MV si na určité obdobie zapožičal osobné MV od a.s., ktorej je členom predstavenstva. Táto a.s. nie je nijak majetkovo spriaznená so spomínanou s.r.o. Nie je to ale zatiaľ zmluvne vyriešené, táto zmluva je na mne. Ako by si riešil/a túto situáciu. Ja by som to riešila zmluvou o prenájme MV medzi týmito spoločnosťami, problém ale je že a.s. nemá prenájom MV v predmete činnosti. Dá sa to riešiť nejakým iným spôsobom. Všetky autá v s.r.o. totiť jazdia na naftu, až na toto problémové zapožičané auto, ktoré jazdí na benzín a ten potrebujem nejak dostať do nákladov a najlepšie by bolo, keby sa z neho mohla odpočítať aj DPH.
emrazik
12.01.06,11:45
1. krajina dodania: ČR
2. predajca- je občan, fyzická osoba, nepodnikateľ
3. ojazdený automobil - sanitka
4. odberateľ: neplatca DPH v SR, ale zaregistrovaný pre DPH na dovoz z EÚ paragraf 7
5. doklad o kúpe - kúpna zmluva
6. nákup sa uskutočnil v 12/2005

Vie mi niekto poradiť, či sme povinný odviesť v SR DPH?
Za opoveď vopred ďakujem.
Jana Acsová
12.01.06,11:53
1. krajina dodania: ČR
2. predajca- je občan, fyzická osoba, nepodnikateľ
3. ojazdený automobil - sanitka
4. odberateľ: neplatca DPH v SR, ale zaregistrovaný pre DPH na dovoz z EÚ paragraf 7
5. doklad o kúpe - kúpna zmluva
6. nákup sa uskutočnil v 12/2005

Vie mi niekto poradiť, či sme povinný odviesť v SR DPH?
Za opoveď vopred ďakujem.
Pre upresnenie:
Vozidlo dodáva český občan (súkromná osoba) a je to vozidlo kategórie M1 (alebo inej?) na Slovensko. Kupujúcim je tuzemský podnikateľ, neplatiteľ, ale osoba s prideleným IČ DPH pre účely nadobudnutia tovaru z iných členských štátov EÚ. Vozidlo bude prepravené na územie SR z ČR.
Takáto je situácia?
emrazik
13.01.06,09:57
Áno, je to tak ako píšeš AVO. Vozidlo je M1.
Jana Acsová
13.01.06,17:12
Pre upresnenie:
Vozidlo dodáva český občan (súkromná osoba) a je to vozidlo kategórie M1 (alebo inej?) na Slovensko. Kupujúcim je tuzemský podnikateľ, neplatiteľ, ale osoba s prideleným IČ DPH pre účely nadobudnutia tovaru z iných členských štátov EÚ. Vozidlo bude prepravené na územie SR z ČR.
Takáto je situácia?
Jedná sa o vozidlo kategórie M1.

V prípade nadobudnutia vozidla od súkromnej osoby z iného členského štátu EÚ nejedná sa o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, ktoré by bolo predmetom dane. Tuzemský kupujúci nie je osobou povinnou platiť daň.
blcha
24.01.06,14:01
Nákladný automobil na leasing. Počas zmluvy sa stane platiteľom DPH. Čo si možno odpočítať v prvom DPH priznaní? Pomernú časť DPH z prvej splátky alebo ani to nie?
Qera
26.01.06,07:09
Ahoj AVO,
nasla som tuto Tebou zadanu temu a tak ti posielam priklad zo zivota a zaroven prosim o radu:
-A predajca mot.vozidiel v SR, platitel DPH
-B reklamna agentura v SR, platitel DPH
-C agentura v CR, zatial netusim ci platitel alebo nie, mozno to v tomto pripade nebude rozhodujuce.
A chce kupit v CR medialny priestor od C, ale realizuje sa to prostrednictvom agentury B takto:
B objedna od C medialny priestor a potom ho preda A.
A nechce platit financnymi prostriedkami, ale chce bartrovy obchod a tak preda mot vozidlo M1 firme B a ta ho zase preda firme C.
Firma B nema v predmete cinnosti nakup a predaj vozidiel.
Berie sa v tomto pripade to vozidlo ako tovar? A co s DPH? Uvadza sa na niektorych riadkoch?
Dakujem.
Jana Acsová
26.01.06,16:37
Ahoj AVO,
nasla som tuto Tebou zadanu temu a tak ti posielam priklad zo zivota a zaroven prosim o radu:
-A predajca mot.vozidiel v SR, platitel DPH
-B reklamna agentura v SR, platitel DPH
-C agentura v CR, zatial netusim ci platitel alebo nie, mozno to v tomto pripade nebude rozhodujuce.
A chce kupit v CR medialny priestor od C, ale realizuje sa to prostrednictvom agentury B takto:
B objedna od C medialny priestor a potom ho preda A.
A nechce platit financnymi prostriedkami, ale chce bartrovy obchod a tak preda mot vozidlo M1 firme B a ta ho zase preda firme C.
Firma B nema v predmete cinnosti nakup a predaj vozidiel.
Berie sa v tomto pripade to vozidlo ako tovar? A co s DPH? Uvadza sa na niektorych riadkoch?
Dakujem.
Zložito napísané, ale mne z toho vychádza toto:
1)
A má osobný automobil kategórie M1 zaradený v majetku. Rozhodla sa ho predať. Pri predaji uplatní oslobodenie podľa § 42 a daň nevyčísli. Tento druh dodávky sa neuvádza v daňovom priznaní. V podstate sa nejedná o bárter, ak to bude takto dohodnuté, t.j. firma A predá automobil firme B. Pravdepodobne dôjde iba k následnému zápočtu vzájomných pohľadávok a záväzkov. Bártrom by bolo, keby úhrada za obstaranie mediálneho priestoru mala byť realizovaná osobným automobilom, čo by sa aj zmluvne ustanovilo.
2)
A nemá osobný automobil kategórie M1 zaradený v majetku. Je predajcom automobilov a predáva automobil z tovarových zásob. Pri predaji uplatní daň ako pri ostatných zdaniteľných dodávkach tovaru a vystaví pre kupujúceho faktúru s vyčíslením dane. Predmetný obchod uvedie v daňovom priznaní na riadku 03, súčtovom riadku 01 a k tomu prislúchajúcu daň na riadku 02. Ostatné platí tak, ako uvádzam v bode 1).
Qera
27.01.06,06:28
Ahoj AVO,
tentokrat neslo o to ako to bude riesit firma A.
Ta je jasna. Je predajcom mot.vozidiel a ona auto preda a kupi sluzby od B.
Jedna sa o firmu B, ako to bude uctovat a uplatnovat DPH firma B. Nie je predajcom vozidiel, v OR na len nakup a predaj tovaru a reklamne sluzby. Ona tiez mot vozidlo M1 kupi a preda ho firme C. Nikdy ho firma B nebude mat zaradeny v majetku.
Vopred dakujem.
RenataK
27.01.06,07:58
Ahoj AVO, kúpili sme nákladné vozidlo do s.r.o. od nepodnikateľa na základe kúpnej zmluvy. Zaplatené bude na 4 splátky. Musím mať aj súdnoznalecký posudok. A čo vzťah k DPH?
Benka2
27.01.06,15:55
AVO prosím Ťa o odpoveď.
Automobil M1 - nákl. kúpený na leasing v CR - dodavateľ platca DPH.
Kupujúci SZČO -platca DPH SK
2.
Kúpený v hotovosti v Nemecku /od firmy platca DPH reg.v D/
kupujúci SZČO neplatca DPH
Jana Acsová
28.01.06,09:24
Ahoj AVO,
tentokrat neslo o to ako to bude riesit firma A.
Ta je jasna. Je predajcom mot.vozidiel a ona auto preda a kupi sluzby od B.
Jedna sa o firmu B, ako to bude uctovat a uplatnovat DPH firma B. Nie je predajcom vozidiel, v OR na len nakup a predaj tovaru a reklamne sluzby. Ona tiez mot vozidlo M1 kupi a preda ho firme C. Nikdy ho firma B nebude mat zaradeny v majetku.
Vopred dakujem.
Budem sa problematike venovať podľa toho ako mi vyjde čas .-(

Skúste si pozrieť tento link:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10804&highlight=auto+zahrani%E8ia

Bol tu podobný problém s tým, či je možné uznať nákup auta ako nákup tovaru u podnikateľa, ktorý sa nezaoberá kúpou a predajom automobilov, ale má živnosť na kúpu a predaj tovaru.
Jana Acsová
28.01.06,09:31
Ahoj AVO,
tentokrat neslo o to ako to bude riesit firma A.
Ta je jasna. Je predajcom mot.vozidiel a ona auto preda a kupi sluzby od B.
Jedna sa o firmu B, ako to bude uctovat a uplatnovat DPH firma B. Nie je predajcom vozidiel, v OR na len nakup a predaj tovaru a reklamne sluzby. Ona tiez mot vozidlo M1 kupi a preda ho firme C. Nikdy ho firma B nebude mat zaradeny v majetku.
Vopred dakujem.Čiže, keby sme vychádzali z toho, že sa môže k predaju nakúpeného automobilu postaviť firma B ako k nákupu tovaru, uplatnila by si firma B odpočítanie dane z nákupu osobného automobilu kategórie M1 a následne odpredala do ČR ako intrakomunitárne dodanie, uvádzala by predmetné transakcie v riadkoch DP nasledovne:
- kúpa auta r. 14 DP - daň,
- predaj auta r. 07 a súvisiaci súčtový riadok 05 DP - základ dane, t.j. cena automobilu bez dane.

Upresnite následne, či budete postupovať týmto spôsobom, alebo nie. Ak sa jedná o motorové vozidlo s inštitútom nového pozemného motorového vozidla, odpočítanie dane by ste pri jeho predaji mohli uplatniť v prípade intrakomunitárneho dodania aj vtedy, ak by ste o vozidle neúčtovali ako o tovare. Mám však za to, že kúpa auta u firmy B je vopred deklarovaná ako kúpa tovaru ... Problémom však je, že v § 49 ods. 8 sa uvádza, že odpočítať daň môže platiteľ, ktorého predmetom podnikania je kúpa a predaj osobných automobilov ... V tejto vete vidím problém.
Jana Acsová
28.01.06,09:38
Ak by sme sa k automobilu nestavali ako k nákupu tovaru vznikol by tento prípad (stále uvažujeme s inštitútom nového pozemného motorového vozidla) Použila som svoje spracované príklady:

Príklad:
Tuzemský platiteľ nepredajca – zahraničná osoba neidentifikovaná na daň v inom členskom štáte (M1)
Tuzemský platiteľ DPH, ktorý sa nezaoberá kúpou a predajom automobilov dodal za protihodnotu nové osobné motorové vozidlo kategórie M1 do Poľska. Vozidlo bolo pôvodne zaradené do užívania v mesiaci máj a následne predané osobe, ktorá nie je osobou identifikovanou na daň v Poľsku dňa 30. 9. 2005. Predávajúci vystaví faktúru v EUR na kúpnu cenu vozidla s dňom vystavenia 1. 10. 2005. Vozidlo mal predávajúci zaradené v obchodnom majetku.


Podmienky predávajúceho z pohľadu ZDPH:
- platiteľ DPH je zdaniteľnou osobou podľa § 3 ods. 1 registrovanou na daň podľa § 4,
- do 15 dní od dodania nového motorového vozidla vyhotoviť faktúru podľa § 72 ods. 4 s uvedením údajov o vozidle podľa § 11 ods. 12,
- deň dodania tovaru, ktorý spĺňa podmienku oslobodenia podľa § 43 ods. 2, ak je odoslaný alebo prepravený z tuzemska je deň vyhotovenia faktúry podľa § 19 ods. 8 písm. b) 1. 10. 2005,
- prepočítať základ dane kurzom NBS zo dňa 1. 10. 2005 a zaokrúhliť podľa § 26 ods. 3,
- uchovávať faktúru podľa § 76 ods. 1 po dobu 10 rokov nasledujúcich po roku, v ktorom došlo k predaju,
- 1. 10. 2005 vznikne právo na odpočítanie dane podľa § 52 a uplatňuje sa len za mesiac, v ktorom bol tovar dodaný podľa § 19 ods. 8 písm. b),
- prepočítať daň kurzom NBS zo dňa 1. 10. 2005 a zaokrúhliť ju podľa § 26 ods. 3,
- zaznamenať faktúru ako oslobodenú dodávku tovaru s možnosťou odpočítania dane do evidencie podľa § 70 za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra, ako i uplatnenie práva na odpočítanie dane, ktorá nebola odpočítaná pri kúpe osobného automobilu podľa § 49 ods. 7 písm. a). Záznamy uchovávať do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie 10 rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú,
- zahrnúť dodávku nového motorového vozidla s oslobodením od dane do riadku 07 daňového priznania a súčtového riadku 05, odpočítanie dane pri dodaní do riadku 20 a súčtového riadku 22,
- daňové priznanie vo väzbe na vykonané záznamy vyplývajúce z dodania nového motorového vozidla podať v termíne podľa § 78 ods. 1 do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia, kedy bol tovar dodaný, uplatnené právo na odpočítanie dane a dodanie zaznamenané v evidencii t.j. za mesiac október, alebo 4. štvrťrok,
- v termíne na podanie daňového priznania zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť, ak celková daň prevýši daň odpočítateľnú.

Príklad
Tuzemský platiteľ nepredajca – zahraničná osoba identifikovaná na daň v inom členskom štáte (M1)
Tuzemský platiteľ DPH, ktorý sa nezaoberá kúpou a predajom automobilov dodal za protihodnotu nové osobné motorové vozidlo kategórie M1 do Poľska. Vozidlo nemá najazdených 6000 km a bolo predané osobe, ktorá nie je osobou identifikovanou na daň v Poľsku dňa 30. 9. 2005. Predávajúci vystaví faktúru v EUR na kúpnu cenu vozidla s dňom vystavenia 1. 10. 2005. Vozidlo mal predávajúci zaradené v obchodnom majetku.


Podmienky predávajúceho z pohľadu ZDPH:
- rovnako ako v predchádzajúcom príklade s tým, že navyše má povinnosť uviesť údaje o predaji nového motorového vozidla do súhrnného výkazu za 4. štvrťrok 2005 a podať ho do 25 dní po skončení kalendárneho štvrťroka, v ktorom bol tovar dodaný.
Jana Acsová
28.01.06,09:50
Ostatnému sa budem venovať tak ako uvádzam ... podľa časového priestoru .-(
Jana Acsová
28.01.06,09:57
Teoretické východiská k novým pozemným motorovým vozidlám nájdete tu:
http://www.porada.sk/t16443-automobil-vo-vzahu-k-dph--teoretick-vchodisk.html

Príklady k obstaraniu nového pozemného motorového vozidla v tuzemsku nájdete tu:
http://www.porada.sk/t17904-automobil-vo-vzahu-k-dph-v-prkladoch--1-as.html
Jana Acsová
28.01.06,14:42
Ahoj AVO, kúpili sme nákladné vozidlo do s.r.o. od nepodnikateľa na základe kúpnej zmluvy. Zaplatené bude na 4 splátky. Musím mať aj súdnoznalecký posudok. A čo vzťah k DPH?Súdnoznalecký posudok nie je potrebný v prípade, že sa jedná o kúpu a predaj medzi nezávislými osobami (napr. nespriaznenými rodinne a pod.). A DPH nič ... nepodnikateľ ju pri predaji nemôže uplatniť a preto si nemôžete nič odpočítať.
Machulka
28.01.06,17:21
Ahojte všetci . Chcem Ťa poprosiť o radu AVO.



Sme s.r.o. - platcami DPH. V roku 2004 sme obstarali formou leasingu ojazdené úžitkové auto od platcu DPH - tuzemsko. Viem, že od 1.1.2005 je zmena uplatnenia DPH pri ojazdených úžitkových autách, že sa nedá DPH uplatniť. Týka sa to aj automobilov obstaraných ešte v roku 2004???

Ďakujem za radu.
Jana Acsová
29.01.06,08:41
Súdnoznalecký posudok nie je potrebný v prípade, že sa jedná o kúpu a predaj medzi nezávislými osobami (napr. nespriaznenými rodinne a pod.). A DPH nič ... nepodnikateľ ju pri predaji nemôže uplatniť a preto si nemôžete nič odpočítať.Ešte sa vrátim k tejto téme. Súdnoznalecký posudok je len jedna z možností, ktorú možno "napríklad" využiť pri dokladovaní ceny obvyklej. Ani tá však nemusí byť záväzná a môže byť pri kontrole rozporovaná. Jedná sa o to, že daňový súbjekt by mal preukázať, že k obchodu došlo za rovnakých podmienok, ako by došlo vo vzťahu medzi nezávislými osobami. Ak má možnosť daňový subjekt preukázať nezávislé stanovenie ceny inak, napr. vyjadrením autobazáru, aktuálnymi cenovými ponukami od predajcov ojazdených automobilov a pod., môže využiť aj túto možnosť.

Pri kontrole transakcií medzi spriaznenými osobami (závislými) možno očakávať väčší tlak ako v prípade obchodu medzi nezávislými osobami na preukázanie ceny porovnateľnej v nezávislých obchodných vzťahoch. Preto je dobré sa na túto skutočnosť vopred pripraviť.
ALBO
29.01.06,11:14
Čiže, keby sme vychádzali z toho, že sa môže k predaju nakúpeného automobilu postaviť firma B ako k nákupu tovaru, uplatnila by si firma B odpočítanie dane z nákupu osobného automobilu kategórie M1 a následne odpredala do ČR ako intrakomunitárne dodanie, uvádzala by predmetné transakcie v riadkoch DP nasledovne:
- kúpa auta r. 14 DP - daň,
- predaj auta r. 07 a súvisiaci súčtový riadok 05 DP - základ dane, t.j. cena automobilu bez dane.

Upresnite následne, či budete postupovať týmto spôsobom, alebo nie. Ak sa jedná o motorové vozidlo s inštitútom nového pozemného motorového vozidla, odpočítanie dane by ste pri jeho predaji mohli uplatniť v prípade intrakomunitárneho dodania aj vtedy, ak by ste o vozidle neúčtovali ako o tovare. Mám však za to, že kúpa auta u firmy B je vopred deklarovaná ako kúpa tovaru ... Problémom však je, že v § 49 ods. 8 sa uvádza, že odpočítať daň môže platiteľ, ktorého predmetom podnikania je kúpa a predaj osobných automobilov ... V tejto vete vidím problém.

§43ods.2 a 52 sa nedajú na ten predaj využiť?
Jana Acsová
29.01.06,12:02
§43ods.2 a 52 sa nedajú na ten predaj využiť?Vytiahli ste jeden postreh z kontextu príspevkov ... pozrite si príspevok č. 42. Tam je podrobne rozobraná vaša poznámka.
Machulka
29.01.06,19:02
Pokúsim sa presunúť moju otázku do oblasti Daň z príjmov.
Ďakujem za upozornenie.
Jana Acsová
30.01.06,11:48
Nákladný automobil na leasing. Počas zmluvy sa stane platiteľom DPH. Čo si možno odpočítať v prvom DPH priznaní? Pomernú časť DPH z prvej splátky alebo ani to nie?Môžete začať s odpočítavaním DPH prislúchajúcej splátkam po registrácii. Leasing je pre účely DPH služba a majetok nie je vo vašom vlastníctve, teda nenadobudli ste ho.
Jana Acsová
30.01.06,18:09
Sme s.r.o. - platcami DPH. V roku 2004 sme obstarali formou leasingu ojazdené úžitkové auto od platcu DPH - tuzemsko. Viem, že od 1.1.2005 je zmena uplatnenia DPH pri ojazdených úžitkových autách, že sa nedá DPH uplatniť. Týka sa to aj automobilov obstaraných ešte v roku 2004???

Plátca DPH obstaral ojazdené úžitkové auto formou leasingu ... zrejme ste si uplatňovali odpočítanie dane. V roku 2004 bolo možné uplatniť daň pri predaji ojazdených automobilov predajcami. Ak bola daň voči vám leasingovou spoločnosťou riadne uplatnená, mohli ste uplatniť odpočítanie dane podľa podmienok uvedených v § 49-51 ZDPH. Neviem presne čo máte následne na mysli. Chcete vozidlo odpredať? Ak áno, tak v prípade, že ste uplatňovali odpočítanie dane, ste povinný pri predaji automobilu daň uplatniť.
Qera
31.01.06,07:03
Ahoj AVO,
velmi pekne dakujem za odpoved, dokladne som precitala vsetky odporucane temy, uz ich mam aj vytlacene na stole, aby som ich mala poruke.
Qera
RenataK
31.01.06,07:23
Súdnoznalecký posudok nie je potrebný v prípade, že sa jedná o kúpu a predaj medzi nezávislými osobami (napr. nespriaznenými rodinne a pod.). A DPH nič ... nepodnikateľ ju pri predaji nemôže uplatniť a preto si nemôžete nič odpočítať.
AVO, ďakujem pekne za odpoveď, veľmi si cením tvoje príspevky. Sú pre mňa veľkým prínosom. Ešte raz ďakujem.
Qera
31.01.06,11:10
Ahoj AVO,
čítala som príspevok č.42 a možeš prosím bližšie vysvetliť v par.52 poslednú vetu : " Právo na odpočítanie dane može byť uplatnené len za mesiac, v ktorom bol nový dopr.prostriedok dodaný."
Pre príklad uvedený v príspevku č.42 to znamená, že v mesiaci oktober bude na riadku 20 v daňovom priznani DPH nejaka suma.
Možeme to urobiť s číslami? Podľa príkladu v príspevku č.42.
Napr.firma platiteľ kúpi vozidlo M1 za 500000.- +95000DPH. Nemá právo na odpočet DPH,zaradí v máji do majetku a začne odpisovať. V septembri ho teda predá, faktúru vystaví 1.10. Dajme tomu, že auto predáme za 400000 SK. Môžu to byť aj eurá alebo akákoľvek iná mena. Aká suma bude uvedená na riadku 20 v daňovom priznaní DPH za mesiac október?
Ďakujem vopred.
Qera
Jana Acsová
02.02.06,08:12
čítala som príspevok č.42 a možeš prosím bližšie vysvetliť v par.52 poslednú vetu : " Právo na odpočítanie dane može byť uplatnené len za mesiac, v ktorom bol nový dopr.prostriedok dodaný."
QeraNeviem presne, čo vám je nejasné, ale možno to vysvetliť napríklad tak, že v prípade príležitostného dodania nového motorového vozidla z tuzemska do iného ČŠ EÚ sa nevyužíva ustanovenie § 51, t.j. daňový subjekt nemá možnosť voľby zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatní odpočítanie dane, ale môže ho uplatniť iba v zdaňovacom období, kedy uvedené motorové vozidlo dodal. Podmienky dodania sú riešené v § 19 ods. 8 s tým, že deň dodania je v v prípade štandardnej fakturácie do 15 dní od dodania deň vyhotovenia faktúry.
Ak firma dodá nové pozemné motorové vozidlo z tuzemska do iného ČŠ ako príležitostné dodanie, môže uplatniť odpočítanie dane v deň dodania určeného podľa spomínaného §.

Príklad 1:
Dodaný automobil do iného ČŠ z tuzemska 30. 12. 2005. Deň vyhotovenia faktúry, ktorou požadujeme platbu 2. 1. 2006. Deň dodania podľa § 19 ods. 8 písm. b) je 2. 1. 2006. Právo na odpočítanie 2. 1. 2006.

Príklad 2:
Dodaný automobil do iného ČŠ z tuzemska 30. 12. 2005. Deň vyhotovenia faktúry v rovnaký deň. Deň dodania je podľa § 19 ods. 8 písm. b) 30. 12. 2005. Právo na odpočítanie dane 30. 12. 2005.

Uvádzam dni, nakoľko sú rozhodujúce pre výpočet kurzu v prípade, že kúpna cena je dohodnutá v cudzej mene.
Jana Acsová
02.02.06,08:15
Pre príklad uvedený v príspevku č.42 to znamená, že v mesiaci oktober bude na riadku 20 v daňovom priznani DPH nejaka suma.
Možeme to urobiť s číslami? Podľa príkladu v príspevku č.42.
Napr.firma platiteľ kúpi vozidlo M1 za 500000.- +95000DPH. Nemá právo na odpočet DPH,zaradí v máji do majetku a začne odpisovať. V septembri ho teda predá, faktúru vystaví 1.10. Dajme tomu, že auto predáme za 400000 SK. Môžu to byť aj eurá alebo akákoľvek iná mena. Aká suma bude uvedená na riadku 20 v daňovom priznaní DPH za mesiac október?
Ďakujem vopred.
QeraNa riadku 20 uvediete sumu 76000 Sk (400000x19%).
Qera
03.02.06,13:16
AVO, velmi pekne dakujem.
Qera
sara-ke
21.02.06,11:07
Dobry den,

chcela by som sa opytat ako je to s dph, ked kupime auto (aj s dph) v Čechach a dovezime ho do SR (sme platcami DPH) ako je to potom mozeme si narokovat na odpocet dph alebo ako, aky je postup ?

dakujem a prosim o odpoved
Jana Acsová
21.02.06,17:08
chcela by som sa opytat ako je to s dph, ked kupime auto (aj s dph) v Čechach a dovezime ho do SR (sme platcami DPH) ako je to potom mozeme si narokovat na odpocet dph alebo ako, aky je postup ?Aké auto? Osobné, úžitkové, nové, ojazdené ... Bez doplňujúcich údajov nie je možné zodpovedať otázku. Predávajúci je plátca DPH v ČR? Aký máte ku kúpe doklad? Ako je daň vyčíslená? V platnej sadzbe v ČR s vyčíslením základu dane a k nej prislúchajúcej DPH?
SAIVI
13.03.06,13:56
Uplatňovanie zákona o DPH pri ojazdenom motorovom vozidle


Cieľom tohto materiálu je podať základné informácie k postupu uplatňovania dane z pridanej hodnoty pri ojazdených motorových vozidlách, ktorými môžu byť osobné alebo nákladné motorové vozidlá.

Ojazdené motorové vozidlo môže spĺňať aj kritériá nového dopravného prostriedku, kedy je potrebné postupovať podľa ustanovení zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, ktoré sa vzťahujú k novému dopravnému prostriedku. Problematika kúpy a predaja nového dopravného prostriedku z pohľadu uplatňovania DPH je riešená v samostatnej brožúre vydanej DRSR pod názvom „Nadobudnutie a dodanie nového dopravného prostriedku a DPH v rámci členských štátov EÚ“.

Zákon o DPH č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“), má osobitné ustanovenia týkajúce sa motorových vozidiel, najmä pokiaľ ide o uplatňovanie práva odpočítania dane a tiež uplatňovanie osobitného ustanovenia v § 66 zákona o DPH. Je potrebné rozlišovať, či je predmetom kúpy resp. predaja ojazdené motorové vozidlo osobné alebo nákladné .

Osobný automobil podľa § 2 a § 3 ods. 5 vyhlášky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR č. 116 /1997 Z.z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhlášky MDPaT SR“) je definovaný ako motorové vozidlo kategórie M1 určené na prepravu sediacich osôb a ich batožín, ktoré má najviac deväť miest na sedenie vrátane miesta pre vodiča a celkovú hmotnosť neprevyšujúcu 3,5 t, a ktorého priestor na batožinu nie je väčší ako priestor na prepravu osôb. V paragrafe 49 ods. 7 písm. b) zákona o DPH je definované aj príslušenstvo osobného automobilu, ktoré tvorí elektronické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie.

Nákladný automobil ( ďalej „úžitkový automobil“) je vozidlo určené na prepravu nákladov a jednou z podmienok vybavenia vozidla, aby mohlo byť zaradené do kategórie N podľa § 25 ods.6 vyhlášky MDPaT SR, je aj pevná priečka, ktorá oddeľuje priestor vodiča a cestujúcich od priestoru pre náklad a má presne stanovené parametre.

Podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH vzniká vo všeobecnosti právo na odpočítanie dane z tovaru a služieb platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vzniká daňová povinnosť. Všeobecne platí, že podľa § 49 ods. 7 písm. a),b) zákona o DPH nie je možné odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu v kategórii M l a tiež nie je možnosť odpočítania dane pri kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže.
Pri kúpe resp. nájme úžitkového automobilu, ktoré platiteľ použije na účely svojho podnikania, je možnosť odpočítania dane.


V § 66 zákona o DPH je ustanovená osobitná úprava uplatňovania dane z pridanej hodnoty pri umeleckých dielach, zberateľských predmetoch, starožitnostiach a použitom tovare . Použitým tovarom sa rozumie podľa § 66 ods. 1 písm. c) zákona o DPH hnuteľný hmotný majetok, ktorý je vhodný na ďalšie použitie v nezmenenom stave alebo po oprave, iný ako umelecké diela, zberateľské predmety, starožitnosti, drahé kovy a drahé kamene.
Predaj ojazdeného motorového vozidla v tuzemsku sa považuje za predaj
použitého tovaru . Považuje sa zaň aj odovzdanie použitého tovaru nájomcovi na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom bez zbytočného odkladu po skončení doby nájmu má prejsť vlastnícke právo k predmetu nájmu z prenajímateľa na nájomcu (ďalej len finančný prenájom). To znamená, že aj na finančný prenájom ojazdeného motorového vozidla sa vzťahujú ustanovenia § 66 zákona o DPH.


Prípady kúpy ( nadobudnutia) resp. predaja ojazdeného motorového vozidla a uplatňovanie DPH


1/ Kúpa (nadobudnutie), predaj ojazdeného motorového vozidla , ktoré spĺňa
kritériá nového dopravného prostriedku a odpočítanie dane


Pre účely zákona o DPH je dopravný prostriedok - pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW určené na prepravu osôb a nákladov definované v § 11 ods.11 písm. a) zákona o DPH. Novým dopravným prostriedkom podľa § 11 ods.12 písm. a) zákona o DPH je pozemné motorové vozidlo definované v predchádzajúcom texte, ak nemá najazdené viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky.

Ak predajca motorových vozidiel v tuzemsku, ktorý je platiteľom dane kupuje nový dopravný prostriedok za účelom ďalšieho predaja, napr. od občana z iného členského štátu a nový dopravný prostriedok je prepravený alebo odoslaný z iného členského štátu do tuzemska, predajca je osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia nového dopravného prostriedku v tuzemsku. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku sa považuje aj finančný prenájom, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.
Daň z pridanej hodnoty, ktorú uplatnil predajca pri nadobudnutí nových dopravných prostriedkov je u kupujúceho odpočítateľnou daňou. Predajca motorových vozidiel má nárok na odpočítanie dane podľa ustanovenia § 49 ods. 8 zákona o DPH v prípade, ak osobné automobily kupuje za účelom ich ďalšieho predaja alebo nájmu pri splnení podmienok stanovených v § 51 zákona o DPH.

Pri predaji resp. nájme ojazdeného motorového vozidla v tuzemsku, ktoré predajca nadobudol z iného členského štátu ako nový dopravný prostriedok, sa uplatňuje bežný režim dane, osobitná úprava podľa § 66 zákona o DPH sa neuplatňuje. Ustanovenia zákona o DPH, ktoré osobitne upravujú postup pri zdaňovaní nových dopravných prostriedkov, sa týkajú len intrakomunitárnych dodávok nových dopravných prostriedkov medzi členskými štátmi.

V prípade predaja ( dodania ) ojazdeného automobilu, ktorý spĺňa kritériá nového dopravného prostriedku, do iného členského štátu každou osobou, je toto dodanie oslobodené od dane . Nový dopravný prostriedok sa zdaní kupujúcim v členskom štáte, v ktorom vznikne nadobudnutie.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– –––––––––––––––––––––


Ďalší text sa týka len ojazdených motorových vozidiel, ktoré nespĺňajú kritériá nového dopravného prostriedku.

2/ Kúpa, predaj ojazdeného motorového vozidla predajcom - obchodníkom, ktorý postupuje podľa osobitnej úpravy § 66 a odpočítanie dane.

Obchodníkom podľa ustanovenia § 66 písm. d) zákona o DPH je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda v tuzemsku z iného členského štátu alebo dováža na účely ďalšieho predaja použitý tovar, umelecké diela, zberateľské predmety alebo starožitnosti, a pri tom koná vo svojom mene na svoj účet alebo vo svojom mene na účet inej osoby na základe zmluvy, podľa ktorej má právo na odplatu za obstaranie kúpy alebo predaja.
Rozhodujúcou skutočnosťou pre uplatnenie osobitnej úpravy pri predaji použitého tovaru je to, že obchodník kupuje použitý tovar od osôb, ktoré voči nemu neuplatnili daň z pridanej hodnoty, a to od
• osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku ani v inom členskom štáte,
• osoby, ktorá je identifikovaná pre daň v tuzemsku alebo v inom členskom štáte a dodanie tovaru bolo oslobodené od dane podľa § 42 zákona o DPH alebo podľa zodpovedajúceho ustanovenia zákona platného v inom členskom štáte,
• iného obchodníka, ktorý uplatňuje daň podľa osobitnej úpravy tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte.

Základom dane pri predaji použitého tovaru je kladný rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou znížený o daň. Ak ide o predaj formou finančného prenájmu základ dane sa rozdelí pomerne podľa výšky jednotlivých splátok . Na daňovú povinnosť sa vzťahuje § 19 ods.3 zákona o DPH, ktorý upravuje vznik daňovej povinnosti pri opakovanom alebo čiastkovom dodaní tovaru alebo služby.
Na účely určenia základu dane pri uplatňovaní osobitnej úpravy vzniká obchodníkovi podľa § 66ods. 9 zákona o DPH povinnosť viesť osobitné záznamy o predajných a kúpnych cenách ojazdených automobilov.

Ustanovenie § 66 sa pri použitom tovare uplatňuje len v tom prípade, ak na predchádzajúcom stupni nebola uplatnená daň. Platiteľ dane, ktorý nakupuje tovar od obchodníka, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu, nemôže odpočítať daň vzťahujúcu sa k základu dane predávaného použitého tovaru v zmysle § 66 ods. 7 zákona o DPH.

Napr.: Platiteľ dane - obchodník v SR kúpil od obchodníka z ČR ojazdené motorové vozidlo . Obchodník z ČR pri predaji použil osobitnú úpravu. Obchodník v SR –kupujúci v zmysle uvedeného § 66 ods.7 zákona o DPH nemá nárok na odpočítanie dane.

Platiteľ dane – obchodník, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu (§ 66) pri predaji ojazdeného automobilu musí na faktúre uviesť odkaz na túto úpravu podľa ustanovenia § 71 ods. 7 zákona o DPH a podľa ustanovenia § 66 ods.10 zákona o DPH nesmie na faktúre uviesť samostatne sumu dane .

Osobitnú úpravu pri použitom tovare nie je možné použiť napr. :

• pri kúpe použitého tovaru od platiteľa dane – osoby identifikovanej pre daň, ktorá voči obchodníkovi uplatnila daň z pridanej hodnoty,
• pri kúpe použitého tovaru od osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte, kedy obchodník – kupujúci zdaňuje nadobudnutie tovaru v tuzemsku,
• pri dovoze použitého tovaru z tretích krajín.


Ak ojazdený automobil nebol dodaný osobami uvedenými v § 66 ods. 2 zákona o DPH, obchodník pri predaji resp. nájme nemôže použiť osobitnú úpravu dane podľa § 66 zákona o DPH ale použije bežný spôsob uplatňovania dane.



3/ Kúpa, predaj ojazdeného osobného automobilu z iného členského štátu
a odpočítanie dane


a) platiteľom dane, ktorý je predajcom osobných automobilov a neuplatňuje osobitnú úpravu ( § 66).


Pri kúpe ojazdeného osobného automobilu z iného členského štátu platiteľom dane, ktorý je predajcom ( t.j. predmetom podnikania je kúpa a predaj automobilov) a neuplatňuje pri ich predaji osobitnú úpravu ale bežný spôsob uplatnenia dane, pričom nadobudnuté ojazdené osobné automobily použije na ďalší predaj resp. nájom môžu nastať prípady, že osobný automobil je nakúpený napríklad:

• od občana (osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň) z iného členského štátu - nadobudnutie ojazdeného osobného automobilu u kupujúceho nie je predmetom dane,

• od predajcu – osoby identifikovanej pre daň z iného členského štátu,
- ktorý neuplatňuje osobitnú úpravu, predajca uplatnil oslobodenie od dane, kupujúci zdaňuje nadobudnutie a uplatňuje si právo na odpočítania dane,
- ktorý uplatnil osobitnú úpravu, podľa § 66 ods.14 zákona o DPH u kupujúceho sa nejedná o nadobudnutie osobného automobilu z iného členského štátu podľa § 11 zákona o DPH ,

• od osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte, ktorá nie je obchodníkom ani predajcom a pri predaji uplatnila oslobodenie od dane podľa obdobného ustanovenia v inom členskom štáte ako je ustanovenie § 42 zákona o DPH, nadobudnutie ojazdeného automobilu v tuzemsku je u kupujúceho oslobodené od dane v zmysle § 44 zákona o DPH.



b) platiteľom dane, ktorý nie je predajcom osobných automobilov


Pri kúpe ojazdeného osobného automobilu z iného členského štátu platiteľom dane, ktorý nie je predajcom osobných automobilov a ojazdený osobný automobil použije na účely svojho podnikania môžu nastať prípady, že je nakúpený :

• od osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň z iného členského štátu - u kupujúceho nie je nadobudnutie ojazdeného osobného automobilu predmetom dane,
• od predajcu z iného členského štátu, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu (§ 66), u kupujúceho sa tento nákup v zmysle § 66 ods.14 zákona o DPH nepovažuje za nadobudnutie podľa § 11 zákona o DPH ,
• od predajcu identifikovaného pre daň v inom členskom štáte, ktorý neuplatňuje osobitnú úpravu, ak daň nebola uplatnená (kupujúci vystupoval ako platiteľ dane t.j. ojazdený osobný automobil si objednal pod IČ DPH prideleným v tuzemsku), kupujúci nadobudnutie zdaňuje ale právo na odpočítanie dane mu nevzniká,
• od osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte, ktorý nie je obchodníkom ani predajcom a pri predaji uplatnil oslobodenie od dane podľa obdobného ustanovenia v inom členskom štáte ako je ustanovenie § 42 zákona o DPH, nadobudnutie je oslobodené od dane v zmysle § 44 zákona o DPH, kupujúcemu nevzniká právo na odpočítanie dane.

Osobitný spôsob uplatňovania dane z pridanej hodnoty pri osobných autách oproti ostatným členským štátom ES je napr. v Nemecku, kde je možnosť odpočítania dane pri kúpe osobného automobilu bez ohľadu na to, či je kúpené predajcom alebo iným platiteľom dane na účely podnikania. Preto je potrebné pri kúpe osobného automobilu brať do úvahy skutočnosť osobitných spôsobov uplatňovania dane z pridanej hodnoty pri osobných autách v niektorých členských štátoch .





4/ Kúpa, predaj úžitkového ojazdeného motorového vozidla z iného členského štátu
platiteľom dane a odpočítanie dane .

Ak platiteľ dane kupuje úžitkové ojazdené motorové vozidlo od :

• osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň z iného členského štátu - nadobudnutie ojazdeného úžitkového motorového vozidla, nie je predmetom dane,
• osoby z iného členského štátu, ktorá uplatňuje osobitnú úpravu (§ 66), nadobudnutie tohoto vozidla sa nepovažuje za nadobudnutie podľa § 11 zákona o DPH ,
• osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte, ktorá nepoužila osobitnú úpravu podľa zákona platného v inom členskom štáte, potom môže ísť o dodanie, ktoré je oslobodené od dane v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania tohto úžitkového ojazdeného motorového vozidla, kupujúci - platiteľ dane zdaňuje nadobudnutie tohoto vozidla v tuzemsku a uplatňuje si právo na odpočítanie dane, ak spĺňa podmienky v § 49 a § 51 zákona o DPH.


Pri predaji resp. nájme ojazdeného úžitkového motorového vozidla postupuje platiteľ dane – predajca (obchodník) podľa toho, či použije bežný spôsob uplatňovania dane alebo osobitnú úpravu podľa § 66 zákona o DPH.



Vydalo: DRSR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť,
August 2005
RenataK
16.03.06,22:50
Prosím Vás ako je to s nákupom nového úžitkového MV na kúpnu zmluvu (KZ uzatvorená v 12/2005) na splátky (36 splátok). Je možnosť odpočítať DPH a ako? Postupne, ako sú splátky alebo celú naraz? Ďakujem
iris07
17.03.06,17:44
Poradí mi niekto ako je to s predajom osobného auta M vloženého v r. 2004 do ZI v s.r.o. a odpisovaného 2 roky? Vzťahuje sa na to §42 a predaj fyzickej osobe nepodnikateľovi je oslobodený od DPH? Prečítala som už všetky odpovede, ale stále neviem, či myslím správne. Ďakujem
Jana Acsová
17.03.06,18:00
Poradí mi niekto ako je to s predajom osobného auta M vloženého v r. 2004 do ZI v s.r.o. a odpisovaného 2 roky? Vzťahuje sa na to §42 a predaj fyzickej osobe nepodnikateľovi je oslobodený od DPH? Prečítala som už všetky odpovede, ale stále neviem, či myslím správne. ĎakujemPri § 42 sa neuvažuje o osobe kupujúceho, t.j. ak je možné aplikovať predmetné ustanovenie, predaj je vo všeobecnosti s uplatnením oslobodenia.

Ak nebolo uplatnené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) je možné podľa môjho názoru uplatniť oslobodenie podľa § 42. Aj keď je pravdou, že vozidlo nebolo obstarané kúpou, ale vkladom. Záleží podľa môjho názoru na podmienkach vkladu do ZI.
RenataK
17.03.06,18:04
Prosím Vás ako je to s nákupom nového úžitkového MV na kúpnu zmluvu (KZ uzatvorená v 12/2005) na splátky (36 splátok). Je možnosť odpočítať DPH a ako? Postupne, ako sú splátky alebo celú naraz? Ďakujem
Posúvam vyššie
Jana Acsová
18.03.06,09:32
Prosím Vás ako je to s nákupom nového úžitkového MV na kúpnu zmluvu (KZ uzatvorená v 12/2005) na splátky (36 splátok). Je možnosť odpočítať DPH a ako? Postupne, ako sú splátky alebo celú naraz? Ďakujem
V prípade kúpnej zmluvy je možné uplatniť odpočítanie dane za splnenia podmienok ustanovených v § 49 až 51 ZDPH. Právo na odpočítanie dane je možné z kúpnej zmluvy uplatniť iba v prípade, že má všetky náležitosti podľa § 71 ods. 2.

Aby odpoveď bolo možné považovať za všeobecne aplikovateľnú, musí sa skutočne jednať o kúpnu zmluvu a nie zmluvu s právom kúpy prenajatej veci.
RenataK
18.03.06,12:31
Janka ďakujem za odpoveď
iris07
20.03.06,12:56
Ďakujem za odpoveď
Sany
10.04.06,11:40
V roku 2004 kúpené úžitkové auto od súkromnej osoby v SR, DPH nebola vyčíslená, ani uplatnená na vstupe, zaradené do majetku, odpisované v rokoch 2004,2005. V roku 2006 sa predá do ČR. Má byť faktúra s DPH, alebo bez? Ja to tu celé čítam, ale neviem sa z toho vysomáriť. Môže mi dať prosím niekto odpoveď?
Jana Acsová
10.04.06,13:17
V roku 2004 kúpené úžitkové auto od súkromnej osoby v SR, DPH nebola vyčíslená, ani uplatnená na vstupe, zaradené do majetku, odpisované v rokoch 2004,2005. V roku 2006 sa predá do ČR. Má byť faktúra s DPH, alebo bez? Ja to tu celé čítam, ale neviem sa z toho vysomáriť. Môže mi dať prosím niekto odpoveď?§ 43 ods. 1 oslobodenie od dane. Vystavenie faktúry podľa § 72 ods. 2. Podmienka: predávajúci je platiteľ dane a kupujúci je osoba identifikovaná na daň v ČR. Je potrebné preukázať odoslanie, prepravu, dopravu tovaru zo SR do ČR.
Sany
10.04.06,17:29
§ 43 ods. 1 oslobodenie od dane. Vystavenie faktúry podľa § 72 ods. 2. Podmienka: predávajúci je platiteľ dane a kupujúci je osoba identifikovaná na daň v ČR. Je potrebné preukázať odoslanie, prepravu, dopravu tovaru zo SR do ČR.
Ďakujem za odpoveď, a čo v prípade, ak je to predaj opäť súkromnej osobe? Musím vystaviť faktúru s DPH, aj keď som si na vstupe žiadnu neuplatnila?
Jana Acsová
11.04.06,06:51
Ďakujem za odpoveď, a čo v prípade, ak je to predaj opäť súkromnej osobe? Musím vystaviť faktúru s DPH, aj keď som si na vstupe žiadnu neuplatnila?Áno v tomto prípade vystavíte faktúru s DPH, miestom dodania tovaru bude tuzemsko, fakturujete základ dane plus 19 % DPH, faktúru vystavíte podľa nášho § 72 ods. 2, resp. nemusíte, nakoľko sa nejedná o zdaniteľnú osobu, ale občana. Predaj však musíte zaznamenať v záznamoch podľa § 70 a odviesť DPH.
Sany
11.04.06,07:51
Ďakujem za pomoc.
atomka
27.05.06,12:07
Úžitkový automobil,ktorý sme kúpili v r. 2001 na leasing sme predali v r. 2004 FO neplatcovi DPH. Mali sme odviesť DPH však?
pama
27.06.06,10:12
Zdravím všetkých poraďákov.
Súrne by som potrebovala vedieť či mám ako podnikateľ
FO nárok na odpočet DPH z kúpeného úžitkového automobilu. Problém je v tom ,že toto auto bolo kúpené od obyčajnej FO-nepodnikateľa na základe kúpno- predajnej zmluvy.
Auto by sme chceli zaradiť do majetku a odpisovať ho.
Vopred Vám všetkým srdečne ďakujem za každú radu.
pama
Jana Acsová
27.06.06,13:47
Úžitkový automobil,ktorý sme kúpili v r. 2001 na leasing sme predali v r. 2004 FO neplatcovi DPH. Mali sme odviesť DPH však?Áno, ak ste platiteľ dane .-)
Jana Acsová
27.06.06,13:48
Zdravím všetkých poraďákov.
Súrne by som potrebovala vedieť či mám ako podnikateľ
FO nárok na odpočet DPH z kúpeného úžitkového automobilu. Problém je v tom ,že toto auto bolo kúpené od obyčajnej FO-nepodnikateľa na základe kúpno- predajnej zmluvy.
Auto by sme chceli zaradiť do majetku a odpisovať ho.
Vopred Vám všetkým srdečne ďakujem za každú radu.
pamaAby ste mohli daň odpočítať, musí byť voči Vám (ako platiteľovi) uplatnená druhým platiteľom dane. Nakoľko FO-nepodnikateľ nemohol voči Vám daň uplatniť, nakoľko mu nevznikla daňová povinnosť, nevznikne Vám právo na odpočítanie dane.
aninka
27.06.06,17:06
Vykúpili sme ojazdené úžitkove motorové vozidlo od platitela DPH ktorý si pri jeho nákupe uplatnil DPH. Na faktúre je vyčíslená DPH ktorú sme si uplatnili na vstupe. O úžitkové auto prejavil záujem odberateľ z ČR - budeme to fakturovať bez DPH? Je jedno či pre podnikateľa alebo občana ČR platiteľa, resp. neplatiteľa DPH v ČR?
Ďakujem
ALBO
27.06.06,19:21
Vykúpili sme ojazdené úžitkove motorové vozidlo od platitela DPH ktorý si pri jeho nákupe uplatnil DPH. Na faktúre je vyčíslená DPH ktorú sme si uplatnili na vstupe. O úžitkové auto prejavil záujem odberateľ z ČR - budeme to fakturovať bez DPH? Je jedno či pre podnikateľa alebo občana ČR platiteľa, resp. neplatiteľa DPH v ČR?
Ďakujem Pozrite v § 11/12 ci sa nejedna o novy dop. prostriedok. Ak nie /a asi nie podla zadania/ bude sa predavat ako iny tovar. Uzitkovym predokladam myslite , ze nie je osobne.
Platitelovi predate podla § 43/1 oslobodene.
Neplatitelovi a obcanovi podla § 13/1/a so slovenskou DPH

Doplnene, este pri neplatitelovi registrovanemu ako platitel pre nadobudnutie tovaru, moze nastat prenos DP. U nas je to nad sumu 420 tis.Ak by ste mu to predali za 500 tis.ceskych korun podnikatelovi neplatitelovi, tak on sa musi zaregistrovat a dan odviest v cesku.
Macka
20.07.06,08:34
Mám prosbu,
predávame ojazdené úžitkové vozidlo zaradené v majetku firmy platcovi DPH,/jedná sa o tuzemsko/,my sme 1/4 roční platcovia DPH,/uplatnili sme si DPH na vstupe/.Je mi jasné,že pri predaji musíme odviesť DPH.Ide mi o to či musíme vystaviť pre kupujúceho faktúru,nakoľko my nie sem predajcovia áut alebo stačí ako daňový doklad kúpna zmluva so všetkými náležitosťami podľa par. 71 ods.2 a PPD.Ide my o to aby kupujúci nemal problémy pri odpočítaní dane. /bude mať od nás kúpnu zmluvu a PPD./Stačí to?
A ešte jeden dotaz.DPH odvádzame až pri prijatí platby 4 mesiace po uzavretí zmluvy,nakoľko sme sa písomne v kúpnej zmuve dohodli,že automobil bude splatený do 31.5.06 /nesolvetný kupujúci/a zmluva bola podpísaná k 1.1.06.Neviem či je to správne a či sme daň nemali odviesť už v januári.Poradte prosím.
bevy
20.07.06,08:51
k bodu 8.
Pri kúpe nového kamiona sme museli zaplatiť zábezpeku. Možeme si z tej zábezpeky uplatniť DPH. Faktúra je zo 6. mesiaca a kamión bude mať až v októbri.
Ďakujem
Macka
20.07.06,09:42
Mám prosbu,
predávame ojazdené úžitkové vozidlo zaradené v majetku firmy platcovi DPH,/jedná sa o tuzemsko/,my sme 1/4 roční platcovia DPH,/uplatnili sme si DPH na vstupe/.Je mi jasné,že pri predaji musíme odviesť DPH.Ide mi o to či musíme vystaviť pre kupujúceho faktúru,nakoľko my nie sem predajcovia áut alebo stačí ako daňový doklad kúpna zmluva so všetkými náležitosťami podľa par. 71 ods.2 a PPD.Ide my o to aby kupujúci nemal problémy pri odpočítaní dane. /bude mať od nás kúpnu zmluvu a PPD./Stačí to?
A ešte jeden dotaz.DPH odvádzame až pri prijatí platby 4 mesiace po uzavretí zmluvy,nakoľko sme sa písomne v kúpnej zmuve dohodli,že automobil bude splatený do 31.5.06 /nesolvetný kupujúci/a zmluva bola podpísaná k 1.1.06.Neviem či je to správne a či sme daň nemali odviesť už v januári.Poradte prosím.

Naozaj mi nevie niekto poradiť.Veľmi by som to súrne potrebovala.
Denda
20.07.06,14:50
Naozaj mi nevie niekto poradiť.Veľmi by som to súrne potrebovala.
Odpoveď na kúpnu zmluvu:http://www.porada.sk/t19325-je-kupna-zmluva-faktura.html
Macka
21.07.06,09:31
Ďakujem pekne za radu,aj som hľadala odpoveď medzi staršími príspevkami ale nenašla.
Ešte raz dík.
Jana Acsová
22.07.06,17:20
A ešte jeden dotaz.DPH odvádzame až pri prijatí platby 4 mesiace po uzavretí zmluvy,nakoľko sme sa písomne v kúpnej zmuve dohodli,že automobil bude splatený do 31.5.06 /nesolvetný kupujúci/a zmluva bola podpísaná k 1.1.06.Neviem či je to správne a či sme daň nemali odviesť už v januári.Poradte prosím.Daň ste mali odviesť pri dodaní automobilu. Ak ste automobil fyzicky odovzdali, došlo k dodávke tovaru a tým aj k vzniku daňovej povinnosti. Ak ste tak urobili v januári, daňová povinnosť vznikla v januári (1. štvrťrok 2006). Dohodnutá splatnosť nemá žiadny vplyv na "odloženie" vzniku daňovej povinnosti.
ZuzanaP
07.08.06,04:43
FO - neplatiteľ DPH kúpi nové úžitkové auto od predajcu platiteľa DPH.

Na faktúre mu môže byť vyčíslená DPH? On ako neplatca nemá právo na odpočítanie DPH, ale si ju zahrnie do celkovej obstarávacej ceny auta?

ďakujem
Zoltán Kovács
07.08.06,05:16
FO - neplatiteľ DPH kúpi nové úžitkové auto od predajcu platiteľa DPH.

Na faktúre mu môže byť vyčíslená DPH? On ako neplatca nemá právo na odpočítanie DPH, ale si ju zahrnie do celkovej obstarávacej ceny auta?

ďakujem

Áno výšku dph si zahrnie do obstarávacej ceny. Na faktúre musí mať vyčíslenú dph.
bazil
11.08.06,09:11
Ahojte poraďáci. prosím Vás o radu. A znovu o kúpe auta, aj keď ide o špecifický problém. Mám podnikateľa účtujúceho v PÚ,platiteľ DPH, zlatý chlap, papiere mi nosí dva - tri krát za štvrťrok, lebo toho nemá veľa. Včera večer dobehol za mnou s tým, že mi zabudol dať fakúru za nákup auta. Ibaže ako som zistil z faktúry, tá patrila do II. kvartálu. A ja teraz rozmýšľam čo s tým. Keďže z daného auta má nárok na odpočet DPH, mal by som urobiť opravné daňové priznanie k DPH. problém ale vidím aj s daňou z motorových vozidiel. Predpokladám, že ak si chce uplatniť DPH na odpočte, tak za auto mal zaplatiť aj daň z MV a predtým ešte podať daň. priznanie k dani z mot.vozidiel. Samozrejme aj to pôjde po termíne ( auto bolo kúpené v júni ), takže počítam že dostane aj za to ešte pokutu. Chcel by som opýtať či sa dá z toho nejako " vycúvať", napr. to opravné DPH by som spravil ale napr. daňové priznanie pre daň z mot.vozidiel by sme podali až teraz v auguste? A benzín by si samozrejme uplatňoval za dané auto tiež až od augusta? No proste hľadám nejaký spôsob ako mu pomôcť vyhnúť sa aspoň tým penálom za dań z MV. Ďakujem.
Jana Acsová
11.08.06,09:30
Ak Vám vzniklo právo na odpočítanie dane (nejedná sa o vozidlo kategórie M1, ktoré by ste ďalej predávali alebo prenajímali), tak ho môžete uplatniť v dvoch zdaňovacích obdobiach a to aj v obchodí nasledujúcom po zdaňovacom období, kedy vznikla daňová povinnosť a to bez povinnosti podať dodatočné daňové priznanie.

Povinnosť vzťahujúca sa k dani z motorových vozidiel s problematikou DPH nijako nesúvisí.
Ak ste vozidlo kúpili za účelom podnikania, nemáte podľa môjho názoru možnosť oddialiť vznik daňovej povinnosti na daň z motorových vozidiel.

Jediná rada: urýchlene si to dajte do poriadku.

Stretla som sa s pokutou aj za 3-dňové omeškanie odhlásenia vozidla z povinnosti k dani z motorových vozidiel pri jeho preradení do osobného užívania. Takže nemeškajte. O vysokých výškach zrejme nebude reč, ale sankcia byť môže.

K odpočítaniu dane viac aj vo vypracovaných otázkach. Hovorí o tom § 51 ods. 2 ZDPH.
ZuzanaP
11.08.06,10:34
Penále za oneskorené zaplatenie dane z motorových vozidiel, ak nepresahujú Sk 500,--, sa neplatia.
bazil
12.08.06,19:22
Dakujem! Pani Janka a Vam zvlast za rychlu a fundovanu odpoved.
Osimka
22.08.06,18:37
Ja by som sa chcela spýtať kúpili sme ojazdené auto kat.M1 v EU v hotovosti aj s DPH.Sme platiči DPH.Môžeme si uplatniť DPH?
Jana Acsová
23.08.06,07:07
Ja by som sa chcela spýtať kúpili sme ojazdené auto kat.M1 v EU v hotovosti aj s DPH.Sme platiči DPH.Môžeme si uplatniť DPH?Kde by ste si ju chceli uplatniť?
Neuvádzate, kde ste kúpili automobil, neviem posúdiť prečo bolo ojazdené auto kategórie M1 odpredané aj s DPH, kto bol predávajúcim a aký režim uplatnil.
Osimka
23.08.06,19:48
Bolo kúpené v Nemecku a od platcu DPH v Nemecku. Asi si DPH musíme vyžiadať V Nemecku.
A ešte by som sa spýtala, keby tam nebola zaplatená DPH musili by sme robiť samozdanenie?
Jana Acsová
24.08.06,11:29
Bolo kúpené v Nemecku a od platcu DPH v Nemecku. Asi si DPH musíme vyžiadať V Nemecku.
A ešte by som sa spýtala, keby tam nebola zaplatená DPH musili by sme robiť samozdanenie?Dodaniť musíte pravdepodobne aj tak, aj tak, nakoľko v Nemecku je dodanie osobného automobilu dodávkou tovaru bez uplatnenia postupu obdobného v našom § 42 a daň si pri kúpe automobilu odpočítavajú a pri predaji uplatňujú - v prípade tuzemských dodávok.

Mali ste pri dodávke dodávateľa upozorniť, že ste platiteľ dane na Slovensku a žiadať faktúru bez DPH ako intrakomunitárne dodanie s tým, že dodávka automobilu je predmetom dane na Slovensku.
Jana Acsová
24.08.06,11:34
Osimka
24.08.06,17:48
Dodaniť musíte pravdepodobne aj tak, aj tak, nakoľko v Nemecku je dodanie osobného automobilu dodávkou tovaru bez uplatnenia postupu obdobného v našom § 42 a daň si pri kúpe automobilu odpočítavajú a pri predaji uplatňujú - v prípade tuzemských dodávok.

Mali ste pri dodávke dodávateľa upozorniť, že ste platiteľ dane na Slovensku a žiadať faktúru bez DPH ako intrakomunitárne dodanie s tým, že dodávka automobilu je predmetom dane na Slovensku.

Takže fa bez DPH-dopočítať 19%DPH a dať do r.16 daň.výkazu

fa s DPH-uviesť vyčíslenú DPH a tiež dať do r.16 daň.výkazu

V oboch prípadoch sa daň neodpočítava.Pochopila som to dobre?
Jana Acsová
25.08.06,12:00
Takže fa bez DPH-dopočítať 19%DPH a dať do r.16 daň.výkazu

fa s DPH-uviesť vyčíslenú DPH a tiež dať do r.16 daň.výkazu

V oboch prípadoch sa daň neodpočítava.Pochopila som to dobre?Daňovú povinnosť pri nadobudnutí z ceny bez dane uvediete na riadkoch:
- 04 základ dane
- 01 súčtový riadok, kde bude zahrnutý aj riadok 04
- 02 prislúchajúca daň k riadku 01
- 16 daň uplatnená pri nadobudnutí
ďalej sa daň neuvádza, nakoľko je neodpočítateľná, t.j. na riadku 18 a nasl. nebude už daň obsiahnutá v riadku 16 uvedená (čiastka na riadku 16 bude vyššia ako na riadku 18).

Predmetné v poslednej dobe pripomienkujú DÚ, ale podľa opatrenia MF SR, ktorým bolo vydané poučenie k vyplneniu daňového priznania, sa na riadku 16 uvádza súčet dane zo všetkých nadobudnutých tovarov v tuzemsku z iného členského štátu bez výnimky.
Jana Acsová
25.08.06,12:15
relkal
25.09.06,10:36
Ja mám takúto otázku:

- predajca nových aj ojazdených vozidiel

- nakúpy ojazdené vozidlá a pri ich predaji používa §66 , kedže nemá nárok na odpočet DPH - podľa zákona

- kúpený ojazdený automobil musí opraviť, tak použije náhradné diely, ktoré má na sklade, z ktorých bolo odpočítané DPH,

- Aký postup má uplatniť, čo sa týka náhradných dielov, ktoré použil na opravu takýchto vozidiel, ked oprava sa realizuje v jednom mesiaci a predaj vozidla napr. o 3 mesiace neskôr.

- má nárok na odpočet DPH na takéto náhradné diely? alebo pri tých, u ktorých bol odpočet uplatnený skôr, tak musí v mesiaci opravy odviesť DPH na výstupe?

- z akej ceny má počítať maržu - predajná cena - nákupná cena, alebo má k nákupu pripočítať cenu náhradných dielov, použitých na opravu?

- a ešte, ak opravy ojazdených vozidiel robí vlastnými zamestnancami servisu, vzťahuje sa DPH na výstupe aj na tieto práce?

Ďakujem za Vaše odpovede.
era8413
26.09.06,11:25
Ahojte,
možno, že by ste mi mohli pomôcť. V mojom prípade ide o nákup mot. vozidla:
1.) krajina dodania: Nemecko, Holansko (čiže EÚ)
2.) predajca - platca DPH (autobazár)
4.) nákup ojazdeného mot. vozidla
5.) osobný
6.) predajca ojazdených mot. vozidiel
7.) s.r.o., platca DPH, kúpa mot. vozidiel s cieľom ďalšieho predaja do iného
členského štátu, do Maďarska.
V Maďarsku predávajú: a.) s.r.o-čkam, platcovia DPH (autobazáre)
ale aj b.) fizyckým os., občanom, neregistrovaní pre DPH
8.) fakturáciu sme robili pre a.) aj b.) bez DPH a teraz si myslím, že to sme
pokazili.
9.) dodanie : 2006

ďakujem za skorú odpoveď.
beatad
13.10.06,13:22
Ahojte,
prečítala som si kvantum otázok a odpovedí, už z nich mám guláš. Pochopila som dobre, že ak:
- Slovenký podnikateľ platiteľ DPH kúpi v októbri 2006 úžitkové auto
- z Nemecka z autobazáru platiteľa DPH
- ojazdené nie nové
- používať ho bude ako služobné - zaradí do majetku

1.Nákup si samozdaní ak predávajúci nepoužil osobitnú úpravu .
2.Ak predávajúci použil osobitnú úpravu, nemá kupujúci nárok na odpočet DPH,
ale neviem či musí DPH odviesť z nákupnej ceny ?


Ďalšia otázka,
ak v októbri 2006 predám osobné auto zaradené do majetku a obstarané v novembri 2005, nárok na odpis v r. 2006 ńemám.
Predám ho bez DPH (pri obstaraní som nemala nárok na odpočet) ?
Do ktorého riadku v daňovom priznaní mám uviesť predajnú cenu?
Ďakujem za odpoveď.
Jana Acsová
13.10.06,14:49
Ahojte,
možno, že by ste mi mohli pomôcť. V mojom prípade ide o nákup mot. vozidla:
1.) krajina dodania: Nemecko, Holansko (čiže EÚ)
2.) predajca - platca DPH (autobazár)
4.) nákup ojazdeného mot. vozidla
5.) osobný
6.) predajca ojazdených mot. vozidiel
7.) s.r.o., platca DPH, kúpa mot. vozidiel s cieľom ďalšieho predaja do iného
členského štátu, do Maďarska.
V Maďarsku predávajú: a.) s.r.o-čkam, platcovia DPH (autobazáre)
ale aj b.) fizyckým os., občanom, neregistrovaní pre DPH
8.) fakturáciu sme robili pre a.) aj b.) bez DPH a teraz si myslím, že to sme
pokazili.
9.) dodanie : 2006

ďakujem za skorú odpoveď.Skúsime:
Kúpili ste auto z Nemecka, Holandska (od platiteľov dane v inom ČŠ) a ste slovenský autobazár. Osobitnú úpravu pri predaji ste mohli uplatniť, ak ste autá obstarali rovnako s uplatnením osobitnej úpravy a nejednalo sa o intrakomunitárne nadobudnutie. Uvedené sa uvádza na faktúrach pri obstaraní. Následne nie je podstatné komu predávate. Dôležitý je spôsob obstarania a na základe toho je možné aplikovať osobitnú úpravu pri predaji.

Čiže zrejme ste to pokazili.
Jana Acsová
13.10.06,14:53
Pochopila som dobre, že ak:
- Slovenký podnikateľ platiteľ DPH kúpi v októbri 2006 úžitkové auto
- z Nemecka z autobazáru platiteľa DPH
- ojazdené nie nové
- používať ho bude ako služobné - zaradí do majetku

1.Nákup si samozdaní ak predávajúci nepoužil osobitnú úpravu .
2.Ak predávajúci použil osobitnú úpravu, nemá kupujúci nárok na odpočet DPH,
ale neviem či musí DPH odviesť z nákupnej ceny ?
Odpoveď na otázku 1: áno ... je osobou povinnou platiť daň pri nadobudnutí tovaru a zároveň má právo daň odpočítať za podmienok ustanovených v §§ 49-51 ZDPH.

Odpoveď na otázku 2: nie ... v prípade, že predávajúci uplatní osobitnú úpravu, nejedná sa o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru a nevzniká Vám povinnosť daň platiť, ani právo ju odpočítať.
Jana Acsová
13.10.06,14:58
Ďalšia otázka,
ak v októbri 2006 predám osobné auto zaradené do majetku a obstarané v novembri 2005, nárok na odpis v r. 2006 ńemám.Na daňový odpis nárok nemáte.


Predám ho bez DPH (pri obstaraní som nemala nárok na odpočet)?
Do ktorého riadku v daňovom priznaní mám uviesť predajnú cenu?
Áno jedná sa o predaj s uplatnením oslobodenia podľa § 42 ZDPH. V daňovom priznaní sa tento predaj nepremietne.
beatad
14.10.06,07:40
Veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď.
Uvažujem ďalej:
Čo ak úžitkové auto ojazdené na ktoré bola uplatnená osobitná úprava dane §66 dovezie z Nemeckého autobazáru predajca áut?
1. Predajca tiež nemá nárok na odpočet DPH ?
2. Auto predá slovenskému podnikateľovi s DPH, základ dane je kladný rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou ?
3. Podnikateľ -kupujúci zaradí toto auto do majetku, DPH odpočítať nemôže , potom ho kúpi drahšie, ako keby si ho doviezol sám z Nemecka?!
Jana Acsová
14.10.06,07:44
Jana Acsová
14.10.06,07:46
3. Podnikateľ -kupujúci zaradí toto auto do majetku, DPH odpočítať nemôže , potom ho kúpi drahšie, ako keby si ho doviezol sám z Nemecka?!Filozofická otázka a veľa odpovedí. Ale ak podnikateľský subjekt obíde bazár, tak vždy ušetrí na jeho marži.
beatad
14.10.06,10:02
Pochopila som, veľmi pekne ďakujem.
Lucia2005
18.10.06,14:00
V ČR sme v maloobchode s motorovými vozidlami kúpili motocykel YAMAHU... pre potrebu firmy(DHIM) - výjazd technika k odstráneniu poruchy. Na faktúre ktorú nám vystavili je uvedené naše aj ich IČ DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7).
Ďalej je na fa. uvedené: Pri predaji použitého zboží bol uplatnený par.90 zákona 235/2004 DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) (ČR) zvláštny režim (dodanie použitého tovaru) Cena motocyklu 150000,- KČ (dph nie je uvedené)
Otázka: môžem samozdaniť???
Skúsení pomôžte.
------------------------------------------------------------------------
Našla som si správnu odpoveď v prispevkoch na PORADE (jedinečnej***) na môj dopyt?

- Nakoľko predávajúci uplatnil zvláštny režim, nejedná sa o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru a nevzniká ani povinnosť daň platiť, ani právo ju odpočítať.
- V daňovom priznaní sa toto nadobudnutie nepremietne.
Prosím, odsúhlaste mi či je to správne.:confused:
Ďakujem
PRENESENÉ
Jana Acsová
18.10.06,14:10
Nakoľko predávajúci uplatnil zvláštny režim, nejedná sa o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru a nevzniká ani povinnosť daň platiť, ani právo ju odpočítať.Tak, tak. § 66 ods. 14 ZDPH.
Lucia2005
19.10.06,06:13
Ďakujem, vždy ste mi pomohla.
Jana D.
misurka
22.10.06,11:09
Prosím Vás ak zakúpim PHM, prípad. si dám vyčistiť auto alebo ho opraviť pred zaplatením dane z MV, všetky tieto náklady účtujem na účet 042. Mám však nárok na odpočet DPH z týchto faktúr, bločkov ak tieto účtujem na ťarchu obstarania MV???
Prosím, poraďte!!!
maryann
24.10.06,08:39
Prosím Vás ak zakúpim PHM, prípad. si dám vyčistiť auto alebo ho opraviť pred zaplatením dane z MV, všetky tieto náklady účtujem na účet 042. Mám však nárok na odpočet DPH z týchto faktúr, bločkov ak tieto účtujem na ťarchu obstarania MV???
Prosím, poraďte!!!

Tento problém zaujíma aj mňa. Vedel by niekto pomôcť? :(
Jana Acsová
24.10.06,08:50
Opravy - áno
Čistenie - áno
Jana Acsová
24.10.06,09:00
Prosím Vás ak zakúpim PHM ...pred zaplatením dane z MV ...Aj z PHM áno.

Len nerozmumiem Vášmu pohľadu na vzťah úhrady dane z motorových vozidiel k účtovaniu na účte 042. Ale túto problematiku tu prosím nerozoberať, nakoľko je mimotemy
bepo
24.10.06,09:54
Janka možno by si mala vytvoriť tému ktorá bude vždy nahore ukotvená že zaplatenie dane z MV nemá vplyv na možnosť uplatnenia nákladov takisto ako zaplatenie dane z príjmu nemá vplyv či niečo je daňový náklad.Už sa to tu stále opakuje vyše roka
press
03.11.06,11:38
Poprosim vas,
1. SK
2. predavajuci: obcas SR, neplatca
4, ojazdene motor.vozidlo
5, nakladny automobil
7, kupujúci: A.S. - platca DPH, obstaranie HM-sluz.vozidlo
8, na zaklade kupnej zmluvy (kupujuci sa dohodli na cene 220 000 vratane 19% DPH) Platene v hotovosti.
9, 6.10.2006
alex1
05.12.06,14:18
Moje udaje k mojmu problému. Sme PO platca DPH.

1. dodanie osobného automobilu na SR z Nemecka
2. od subjektu registrovanom v inom ČL (Nemecko)
3. osobné auto ojazdené
4. fakturované s DPH 16%
5. dodanie 2006

Môžeme mi podľa nejakého § zaplatiť túto faktúru s nemeckou danou? Alebo žiadať o nejaké vrátenie dane?
Alebo nám to musí firma v DE poslať bez DPH, DPH odviesť našu a neuplatniť si ju v odpočte?
Ďakujem
Jana Acsová
05.12.06,16:12
Moje udaje k mojmu problému. Sme PO platca DPH.

1. dodanie osobného automobilu na SR z Nemecka
2. od subjektu registrovanom v inom ČL (Nemecko)
3. osobné auto ojazdené
4. fakturované s DPH 16%
5. dodanie 2006 Podľa toho čo uvádzate sa jedná o klasické intrakomunitárne nadobudnutie a teda nemecký dodávateľ by mal fakturovať oslobodené dodanie do iného členského štátu EÚ - na Slovensko. Mali ste dodávateľa upozorniť, že ste platiteľom dane, dať svoje identifikačné údaje a prehlásiť, že auto doveziete na Slovensko. Daňová povinnosť na Slovensku Vám vzniká aj v prípade chybnej fakturácie.
Jana Acsová
05.12.06,16:13
Alebo nám to musí firma v DE poslať bez DPH, DPH odviesť našu a neuplatniť si ju v odpočte? Áno (ak nekupujete auto ako tovar, alebo za účelom ďalšieho prenájmu, kedy by právo na odpočítanie dane vzniklo).
Jana Acsová
05.12.06,16:15
Poprosim vas,
1. SK
2. predavajuci: obcas SR, neplatca
4, ojazdene motor.vozidlo
5, nakladny automobil
7, kupujúci: A.S. - platca DPH, obstaranie HM-sluz.vozidlo
8, na zaklade kupnej zmluvy (kupujuci sa dohodli na cene 220 000 vratane 19% DPH) Platene v hotovosti.
9, 6.10.2006Ak predáva občan (hoci aj občas .-) tak DPH pri predaji súkromného vozidla neuplatňuje. A.s. si nemôže nič odpočítať, občan by nemal daň vyčísliť.
janomanli
23.05.07,11:27
1) SR,
2) nakup od platcu DPH v Nemecku
3) nie, nakup od predajcu ojazdenych aut
4) ojazdeny automobil (r.v. 2004)
5) osobny automobil
6) autobazar
7) s.r.o. - platca DPH, obstaranie HM - sluzobne vozidlo
8) uskutocnena Fa NETTO (dovod je §4 Nr. 1a UStG)+ DPH nie je nikde uvedena ani vycislena.
prijmovy blok vo vyske netto ceny
9) 2007
Jana Acsová
23.05.07,11:33
A Vaša otázka? :)
janomanli
23.05.07,13:00
A Vaša otázka? :)
Samozrejme ide o DPH.
Sme alebo niesme povinny DPH na Slovensku odviezt.
:)
Jana Acsová
23.05.07,14:03
Samozrejme ide o DPH.
Sme alebo niesme povinny DPH na Slovensku odviezt.
:)
Podľa Vami uvádzaných podmienok sa jedná o klasické intrakomunitárne nadobudnutie. Daňová povinnosť vznikne, právo na odpočítanie dane nie, ak sa jedná o M1, ktoré je obstarané za účelom zaradenia do majetku a ďalej sa neprenajíma.
Jana Acsová
23.05.07,14:04
Sme alebo niesme povinny DPH na Slovensku odviezt.
Odpoveď na Vašu otázku v zmysle vyššie uvádzaného: ÁNO.
iva80
25.05.07,08:09
Ahojte poradaci..
mam jednu otazku ohladom leasingu osob.auta. Viem ze sa DPH neuplatnuje pri kupe Os.auta ale ked uctujem mesacne podla spl.kalendara, musim tu neuplatnenu DPH zohladnovat aj v danovom priznani DPH ako neuplatnenu?
pls. poradte dnes je termin podania DPH :(
ALBO
25.05.07,08:51
Ahojte poradaci..
mam jednu otazku ohladom leasingu osob.auta. Viem ze sa DPH neuplatnuje pri kupe Os.auta ale ked uctujem mesacne podla spl.kalendara, musim tu neuplatnenu DPH zohladnovat aj v danovom priznani DPH ako neuplatnenu?
pls. poradte dnes je termin podania DPH :(
Ano
Poučenie:

29. Riadok 14 - súčet dane uplatnenej platiteľmi (on ju uplatnil)dane k cenám dodaných tovarov a služieb v
tuzemsku. Vyplní len platiteľ dane.
Platitelia dane, ktorí používajú osobitné úpravy uplatňovania dane (cestovné kancelárie,
cestovné agentúry, obchodníci, ktorí predávajú tovar podľa § 66 zákona) neuvádzajú daň

uplatnenú k cenám tovarov a služieb, pri ktorých nemôžu odpočítať daň.
iva80
25.05.07,09:06
Dakujem

ja som to tam dala do r. 14 a v riadku 18 mam menej nakolko som neuplatnila odpocet.

pekny den
janomanli
25.05.07,10:18
Odpoveď na Vašu otázku v zmysle vyššie uvádzaného: ÁNO.

Dakujem za odpoved.:(
Co by vsak muselo byt uvedene na doslej FA na nakup automobilu aby nevznikla danova povinnost?

Este som zabudol spomenut ze automobil bol pouzity na spatny leasing, teda sme v pozicii najomcu a majitel je iny subjekt.

ps: poznam dost pripadov kde bolo prezentovane ze tu DPH platit netreba, lebo DPH pri kupe ojazdeneho auta ze je zahrnuta v cene NETTO.
riuska
31.05.07,10:20
Pekny den,
chcem sa spytat ci je nejake obmedzenie pri dovoze uzitkoveho auta /konkretne vw transporter/co sa tyka roku vyroby auta.Od jedneho predajcu - dovozcu aut som dostala info vraj ked by som si chcela uplatnit DPH je nutne, aby to auto bolo od roku 2000 a mladsie.V com by mohol byt problem?Ved "postavit" na znacky by sa malo dat aj starsie auto ako 2000.dakujem za info.
Jana Acsová
01.06.07,09:10
Pekny den,
chcem sa spytat ci je nejake obmedzenie pri dovoze uzitkoveho auta /konkretne vw transporter/co sa tyka roku vyroby auta. Čo sa týka DPH tak nie ... dôležitý je režim, aký pri zdanení použije dodávateľ a následne sa dotknú povinnosti tuzemského odberateľa.

K ostatnému si zadajte otázky do inej Porady. Tu Vám nebude mať kto odpovedať ohľadom možností dovozu starších automobilov. Ale obmedzenie v ročníku tam zrejme bude. Ale aké ... na to nie som odborník.
Žabinka
04.06.07,08:50
Dobrý deň.
1. Slovensko
2.,3.,6. Predajca:platca DPH v Holandsku-predajca ojazdených a poškodených vozidiel
4. ojazdené vozidlá
5. osobné vozidlá
7. odberateľ: sro, platca DPH na Slovensku-tovar
8. faktúra bez DPH, na faktúre je uvedené:intrakom. transakcia
9. r.2006,2007
moja otázka: keďže sme obaja predajcovia ojazdených vozidiel, jedná sa o intrakom. transakciu, čize samozdanenie, alebo by tam mala byť uvedená formulácia napr. osobitná úprava...?
čo v prípade môjho predaja? ide o predaj občanom, použijem §66, alebo musím vyčísliť DPH? Ďakujem.
Jana Acsová
06.06.07,07:30
...moja otázka: keďže sme obaja predajcovia ojazdených vozidiel, jedná sa o intrakom. transakciu, čize samozdanenie, alebo by tam mala byť uvedená formulácia napr. osobitná úprava...? Ako ste sa dohodli, tak je ... držte sa podmienok fakturácie. T.j. ak bolo uplatnené oslobodenie pri predaji, v tuzemsku sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie.


čo v prípade môjho predaja? ide o predaj občanom, použijem §66, alebo musím vyčísliť DPH? Ďakujem.Ak uplatníte pri kúpe odpočítanie dane ... intrakomunitárne nadobudnutie dodaníte a uplatníte právo na odpočítanie dane, občanom predávate v klasickom režime zdanenia, t.j. s uplatnením dane na kúpnu cenu.
Jana Acsová
06.06.07,07:31
moja otázka: keďže sme obaja predajcovia ojazdených vozidiel, jedná sa o intrakom. transakciu, čize samozdanenie, alebo by tam mala byť uvedená formulácia napr. osobitná úprava...?
čo v prípade môjho predaja? ide o predaj občanom, použijem §66, alebo musím vyčísliť DPH? Ďakujem.
Neviem presne k čomu Vaša otázka smeruje. Režim dodania by mal byť uvedený na faktúre, t.j. či bolo uplatnené oslobodenie, alebo osobitná úprava.
Žabinka
07.06.07,18:30
Ďakujem za odpoveď, mám pocit, že som princíp konečne pochopila. Teraz však riešim s hol. dodávateľom fakturáciu. Dohodli sme sa na Osobitnej úprave uplatňovania DPH, ale on mi tvrdí, že na faktúre napriek tomu musí byť uvedené aj Intrakom. transakcia, keďže auto je vyvezené z Holandska. Je to naozaj tak, alebo oboje nemôže byť na faktúre uvedené?
Jana Acsová
08.06.07,13:00
Ďakujem za odpoveď, mám pocit, že som princíp konečne pochopila. Teraz však riešim s hol. dodávateľom fakturáciu. Dohodli sme sa na Osobitnej úprave uplatňovania DPH, ale on mi tvrdí, že na faktúre napriek tomu musí byť uvedené aj Intrakom. transakcia, keďže auto je vyvezené z Holandska. Je to naozaj tak, alebo oboje nemôže byť na faktúre uvedené?
Mám za to, že v Holandsku platí obdobná úprava ako u nás, t.j. osobitná úprava je úplne iný režim dodania ako intrakomunitárne dodanie.
U nás sa na faktúre uvádza buď, alebo ... nikdy sa nemôže jednať o intrakomunitárne dodanie s uplatnením osobitnej úpravy ... to neexistuje. Osobitná úprava znamená uplatnenie dane na "maržu" bez uvedenia výšky dane na faktúre. V tuzemsku by sa následne nejednalo o nadobudnutie tovaru ...
Žabinka
08.06.07,16:16
Ďakujem krásne.
Stanislava Liščaková
18.06.07,06:44
Prosím o posúdenie prípadu:
- krajina dodania je SR
- ide o dodanie od osoby identif.pre daň v ČR
- nákup ojazdeného úžit.auta
- z autobazáru
- odberateľ: spol. s r.o., platiteľ DPH
- odberateľ obstaráva ÚA ako hmotný majetok
- FA vystavená i dodanie bolo uskutočnené 17.5.2007
- FA uhradená v hotovosti
- FA vystavená bez DPH
- na FA nie je uvedené žiadne osobitné ustanovenie

Ako je to z pohľadu DPH máme nárok na odpočítanie DPH a tiež musíme DPH odviesť? Ďakujem
ALBO
18.06.07,08:56
Prosím o posúdenie prípadu:
- krajina dodania je SR
- ide o dodanie od osoby identif.pre daň v ČR
- nákup ojazdeného úžit.auta
- z autobazáru
- odberateľ: spol. s r.o., platiteľ DPH
- odberateľ obstaráva ÚA ako hmotný majetok
- FA vystavená i dodanie bolo uskutočnené 17.5.2007
- FA uhradená v hotovosti
- FA vystavená bez DPH
- na FA nie je uvedené žiadne osobitné ustanovenie

Ako je to z pohľadu DPH máme nárok na odpočítanie DPH a tiež musíme DPH odviesť? Ďakujem
Ano pôjde o nadobudnutie tovaru, ak ste obaja platitelia , takže robíte samozdanenie , kurz pre DPH 17,5.2007 (vstup aj výstup do mája §20, nárok máte za predpokladu ak v tech preukaze je iné ako M1 §49/7/a
Stanislava Liščaková
21.06.07,06:16
Ďakujem pekne za radu, pekný deň.
botuľa
17.07.07,18:00
Tak skúsim ešte sem a poprosím Vás o radičku, lebo čím dlhšie to čítam, tým mám v tom väčší chaos.
1. Krajina dodania: SR
2. Predajca autobazár Nemecko, platiteľ DPH ( v zmluve je uvedené, že sa jedná o oslobodenú dodávku podľa § 4 Nr.1 i.v. mit § 6 A UStG.) - fakturované bez DPH.
3. ojazdené osobné auto
4. odberateľ slovenská firma , ktorá ho následne predá leasingovke podľa
§ 66 Zákona o DPH

Neviem, či to postačuje alebo treba ešte nejaké informácie? Ďakujem vopred veľmi pekne.

Mne z toho zatiaľ vychádza, že by som mala zdaniť rozdiel medzi nákupnou cenou bez DPH a predajnou cenou bez DPH. Uvažujem správne?
betka
17.07.07,18:51
V rámci osobitného režimu sa zdańuje len rozdiel medzi jeho predajnou cenou a nákupnou cenou. (zdaňujem prirážku), na Fa sa neuvádza výška dane z dôvodu, že kupujúcemu nevzniká nárok na odpočítanie DPH (bez ohľadu na to, či ide o OA alebo iný autom.)

Na Fa by mal byť odkaz na príslušné ustanovenie zákona o DPH daného štátu Podľa par. 66/14 sa kúpa ojazdeného osobného auta z iného ČŠ od predávajúceho, kt. pri predaji použil osobitnú úpravu uplatňovania dane - zdanenie prirážky, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v SR z iného ČŠ, kt. je predmetom dane.
Platiteľ DPH v SR, kt. kúpi takýto OA, nemá povinnosť odviesť daň v SR, pretože daň už bola odvedená v štáte predávajúceho.
emgeton
17.07.07,20:23
Tak skúsim ešte sem a poprosím Vás o radičku, lebo čím dlhšie to čítam, tým mám v tom väčší chaos.
1. Krajina dodania: SR
2. Predajca autobazár Nemecko, platiteľ DPH ( v zmluve je uvedené, že sa jedná o oslobodenú dodávku podľa § 4 Nr.1 i.v. mit § 6 A UStG.) - fakturované bez DPH.
3. ojazdené osobné auto
4. odberateľ slovenská firma , ktorá ho následne predá leasingovke podľa
§ 66 Zákona o DPH

Neviem, či to postačuje alebo treba ešte nejaké informácie? Ďakujem vopred veľmi pekne.

Mne z toho zatiaľ vychádza, že by som mala zdaniť rozdiel medzi nákupnou cenou bez DPH a predajnou cenou bez DPH. Uvažujem správne?

Musíte si pozrieť ustanovenie nemeckého zákona, či sa jedná o intrakomunitárne dodanie alebo osobitný režim uplatňovania dane.
Anja111
18.07.07,04:16
V rámci osobitného režimu sa zdańuje len rozdiel medzi jeho predajnou cenou a nákupnou cenou. (zdaňujem prirážku), na Fa sa neuvádza výška dane z dôvodu, že kupujúcemu nevzniká nárok na odpočítanie DPH (bez ohľadu na to, či ide o OA alebo iný autom.)

Na Fa by mal byť odkaz na príslušné ustanovenie zákona o DPH daného štátu Podľa par. 66/14 sa kúpa ojazdeného osobného auta z iného ČŠ od predávajúceho, kt. pri predaji použil osobitnú úpravu uplatňovania dane - zdanenie prirážky, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v SR z iného ČŠ, kt. je predmetom dane.
Platiteľ DPH v SR, kt. kúpi takýto OA, nemá povinnosť odviesť daň v SR, pretože daň už bola odvedená v štáte predávajúceho.

Nestretla som sa s takýmto prípadom, ale zaujal ma. Ako sa to prejaví v DP k DPH? Napr. nákup ojazdeného auta za 200 tis., predaj za 300 tis., zdaňovať sa bude rozdiel 100 tis. Táto čiastka sa mimo fa rozdelí na základ dane 84033,60 Sk a 19% DPH 15966,40 Sk. Základ dane sa zaradí v DP do r. 1 a 3 a DPH do r. 2? A v účtovníctve sa to rozúčtuje: nákup VOZD 200000 Sk a POZD 284033,60 Sk?
Jana Acsová
18.07.07,05:33
Kúpa:
Ojazdené auto z Nemecka (platiteľ x platiteľ):
- intrakomunitárne nadobudnutie.

Ďalší postup a uplatnenie práva na odpočítanie dane závisí od predmetu činnosti kupujúceho a od účelu nadobudnutia osobného automobilu.

- za účelom ďalšieho predaja - uplatniť právo na odpočítanie dane (dávam do pozornosti predmet činnosti),

- za účelom zaradenia do majetku - nie je možné právo na odpočítanie dane uplatniť, ak sa nekupuje za účelom ďalšieho prenájmu.
Jana Acsová
18.07.07,05:35
4. odberateľ slovenská firma , ktorá ho následne predá leasingovke podľa § 66 Zákona o DPH.V tomto priestor nevidím, ak odberateľom máte na mysli dovozcu, t.j. nadobúdateľa osobného automobilu z Nemecka. Uplatnenie osobitnej úpravy sa viaže na predmet činnosti ... t.j. oprávnenie na kúpu a predaj. A ak je dovozca predajca, má uplatniť právo na odpočítanie dane a vtedy pri ďalšom predani nie je možnosť použiť osobitnú úpravu.
jacekova
18.07.07,05:39
V tomto priestor nevidím, ak odberateľom máte na mysli dovozcu, t.j. nadobúdateľa osobného automobilu z Nemecka. Uplatnenie osobitnej úpravy sa viaže na predmet činnosti ... t.j. oprávnenie na kúpu a predaj. A ak je dovozca predajca, má uplatniť právo na odpočítanie dane a vtedy pri ďalšom predani nie je možnosť použiť osobitnú úpravu.

tento problém riešim aj ja a nemám v tom príliš jasno....
takže ak podnikateľ nemá v predmete nákup a predaj áut, tak nemôže pri predaji uplatniť par.66?
Jana Acsová
18.07.07,05:52
tento problém riešim aj ja a nemám v tom príliš jasno....
takže ak podnikateľ nemá v predmete nákup a predaj áut, tak nemôže pri predaji uplatniť par.66?
Nemám časový priestor - v najčastejších otázkach je osobitne riešený automobil, aj osobitná úprava. Jeden článok je aj v bývalom Porada blogu.

Viac § 66:

d) obchodníkom je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda v tuzemsku z iného členského štátu alebo dováža na účely ďalšieho predaja použitý tovar, umelecké diela, zberateľské predmety alebo starožitnosti, a pri tom koná vo svojom mene na svoj účet alebo vo svojom mene na účet inej osoby na základe zmluvy, podľa ktorej má právo na odplatu za obstaranie kúpy alebo predaja.

Spĺňate podmienky? Ste obchodník, ktorý môže použiť osobitnú úpravu. Osobitosť je riešená v rámci jedného z linkov. Riziká sú tam uvedené.
botuľa
18.07.07,05:53
V tomto priestor nevidím, ak odberateľom máte na mysli dovozcu, t.j. nadobúdateľa osobného automobilu z Nemecka. Uplatnenie osobitnej úpravy sa viaže na predmet činnosti ... t.j. oprávnenie na kúpu a predaj. A ak je dovozca predajca, má uplatniť právo na odpočítanie dane a vtedy pri ďalšom predani nie je možnosť použiť osobitnú úpravu.



Áno odberateľ je dovozca, teda naša firma. V predmete činnosti máme nákup a predaj automobilov. Zmluvu nám pripravovala leasingovka a použila § 66. Mám ich požiadať o opravu?
Takže záver je: že si môžem uplatniť DPH na vstupe (vzhľadom k tomu, že máme vo VOR predmet činnosti nákup a predaj automobilov).EŚte jedna info. Leasingovka nám automobil následne prenajíma formou fin. leasingu... Nemení to niečo na veci?
betka
18.07.07,18:06
V rámci osobitného režimu sa zdańuje len rozdiel medzi jeho predajnou cenou a nákupnou cenou. (zdaňujem prirážku), na Fa sa neuvádza výška dane z dôvodu, že kupujúcemu nevzniká nárok na odpočítanie DPH (bez ohľadu na to, či ide o OA alebo iný autom.)

Na Fa by mal byť odkaz na príslušné ustanovenie zákona o DPH daného štátu Podľa par. 66/14 sa kúpa ojazdeného osobného auta z iného ČŠ od predávajúceho, kt. pri predaji použil osobitnú úpravu uplatňovania dane - zdanenie prirážky, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v SR z iného ČŠ, kt. je predmetom dane.
Platiteľ DPH v SR, kt. kúpi takýto OA, nemá povinnosť odviesť daň v SR, pretože daň už bola odvedená v štáte predávajúceho.


Nestretla som sa s takýmto prípadom, ale zaujal ma. Ako sa to prejaví v DP k DPH? Napr. nákup ojazdeného auta za 200 tis., predaj za 300 tis., zdaňovať sa bude rozdiel 100 tis. Táto čiastka sa mimo fa rozdelí na základ dane 84033,60 Sk a 19% DPH 15966,40 Sk. Základ dane sa zaradí v DP do r. 1 a 3 a DPH do r. 2? A v účtovníctve sa to rozúčtuje: nákup VOZD 200000 Sk a POZD 284033,60 Sk?

Pr. Slovenský platiteľ DPH kúpi od Čecha platiteľa – majiteľa bazáru OA, má najazdených nad 6 000, km a do prevádzky bol uvedený pred rokom za cenu 300 000, Kč. Autobazár ho kúpil od čského občana za 250 000, Sk. Pričom použil osobitnú úpravu zdanenia.- rozdiel medzi kúpnou cenou a predajnou. Pri predaji zdanil iba sumu 50 000, Sk. Táto cena je považovaná za cenu s daňou. DPH DPh odviedol do čekého rozpočtu. Slovenský platiteľ neuplatňuje DPH.

Pr. Slovenský platiteľ nemá v predmete činnosti nákup a predaj aut. Kúpil ojazdený OA v Nemecku v autobazáre. Bazár je plátcom DPH, a uplatnil bežný mechanizmus zdanenia, pretože auto kúpil od platiteľa v Nemecku.
Nemecký platiteľ (autobazár), považuje dodanie OA za intrakomuntárnu dodávku oslobodenú od DPH.
Slovák platiteľ uskutočnil intrakom. Nadobudnutie tovaru a je povinný priznať DPH 49/7.

Pr. Slovenský platiteľ-obchodník s použitým tovarom (ojazdené autá) používa oslobodený režim zdaňovania (zdaňuje ziskovú prirážku) podľa par.66. ZD je kladný rozdiel medzi predajnou a KC. V tomto prípade je DPH príjmom slov.ŠR bez ohľadu na to, či je kupujúci zo SR alebo iného ČŠ. Tu tiež nie je podstatné, či je platiteľ, či neplatiteľ.
Pr. Platiteľ DPH v SR, kúpil od občana Sr OA za 300 000, Sk, predáva ho Čechovi za 350 000, Sk. Zdanenie v Sr podlieha len rozdiel 50 000, Sk, považujeme ho za cenu s DPH. Daň odvedie vo výške (50 000x19%)/119=7983, Sk.

Pr. Slovák platiteľ (predajca aut) kúpil od nemeckého občana ojazdený OA. Platiteľ nepriznáva daň z nadobudnutia tovaru, pretože daň bola odvedená v štáte dodavateľa (nemeckým platiteľom, kt. predal auto občanovi). Ak dôjde k ďalšiemu predaju tohto auta uplatní slovák predajca-obchodník, osobitný režim zdanenia (par.66)
Anja111
18.07.07,18:44
Pr. Slovenský platiteľ DPH kúpi od Čecha platiteľa – majiteľa bazáru OA, má najazdených nad 6 000, km a do prevádzky bol uvedený pred rokom za cenu 300 000, Kč. Autobazár ho kúpil od čského občana za 250 000, Sk. Pričom použil osobitnú úpravu zdanenia.- rozdiel medzi kúpnou cenou a predajnou. Pri predaji zdanil iba sumu 50 000, Sk. Táto cena je považovaná za cenu s daňou. DPH DPh odviedol do čekého rozpočtu. Slovenský platiteľ neuplatňuje DPH.

Pr. Slovenský platiteľ nemá v predmete činnosti nákup a predaj aut. Kúpil ojazdený OA v Nemecku v autobazáre. Bazár je plátcom DPH, a uplatnil bežný mechanizmus zdanenia, pretože auto kúpil od platiteľa v Nemecku.
Nemecký platiteľ (autobazár), považuje dodanie OA za intrakomuntárnu dodávku oslobodenú od DPH.
Slovák platiteľ uskutočnil intrakom. Nadobudnutie tovaru a je povinný priznať DPH 49/7.

Pr. Slovenský platiteľ-obchodník s použitým tovarom (ojazdené autá) používa oslobodený režim zdaňovania (zdaňuje ziskovú prirážku) podľa par.66. ZD je kladný rozdiel medzi predajnou a KC. V tomto prípade je DPH príjmom slov.ŠR bez ohľadu na to, či je kupujúci zo SR alebo iného ČŠ. Tu tiež nie je podstatné, či je platiteľ, či neplatiteľ.
Pr. Platiteľ DPH v SR, kúpil od občana Sr OA za 300 000, Sk, predáva ho Čechovi za 350 000, Sk. Zdanenie v Sr podlieha len rozdiel 50 000, Sk, považujeme ho za cenu s DPH. Daň odvedie vo výške (50 000x19%)/119=7983, Sk.

Pr. Slovák platiteľ (predajca aut) kúpil od nemeckého občana ojazdený OA. Platiteľ nepriznáva daň z nadobudnutia tovaru, pretože daň bola odvedená v štáte dodavateľa (nemeckým platiteľom, kt. predal auto občanovi). Ak dôjde k ďalšiemu predaju tohto auta uplatní slovák predajca-obchodník, osobitný režim zdanenia (par.66)

No, skúsim, či som to dobre pochopila...
Prípad, ktorý sa tu rozoberá, je nákup ojazdeného auta z Nemecka, bez DPH, podľa § 6 nemeckého zákona, od autobazáru. Slovenský platiteľ nie je predajca áut, (nemá to v živnosti). Znamená to teda, že neuplatňuje DPH ani pri nákupe, ale ani pri ďalšom predaji?
betka
18.07.07,19:14
Osobitná úprava platí pre obchodníkov.
Platitelia, kt. predávajú použitý tovar (bazáre), môžu využiť osobitnú úpravu. Tu je rozhodujúce, že obchodník kupuje použitý tovar od osob, kt voči nemu neuplatnili DPH.

Aby platiteľ vedel, či má uskutočniť samozdanenie alebo môže uplatniť oslobodenie z nadobudnutia, je potrebné mať inf. o tom, v akom režime predáva auto predajca. inf. je priamo z FA. Kupujúci musí mať túto inf, aby vedel správne postupovať pri uplatňovaní DPH v SR.

Ak mám tieto inf. a ak kúpim tento automobil, nemám povinnosť odviesť daň v SR, daň bola odvedená v Nemecku.
Anja111
18.07.07,19:24
Osobitná úprava platí pre obchodníkov.
Platitelia, kt. predávajú použitý tovar (bazáre), môžu využiť osobitnú úpravu. Tu je rozhodujúce, že obchodník kupuje použitý tovar od osob, kt voči nemu neuplatnili DPH.

Aby platiteľ vedel, či má uskutočniť samozdanenie alebo môže uplatniť oslobodenie z nadobudnutia, je potrebné mať inf. o tom, v akom režime predáva auto predajca. inf. je priamo z FA. Kupujúci musí mať túto inf, aby vedel správne postupovať pri uplatňovaní DPH v SR.

Ak mám tieto inf. a ak kúpim tento automobil, nemám povinnosť odviesť daň v SR, daň bola odvedená v Nemecku.

Dobre... Predpokladajme, že túto informáciu má a DPH teda neuplatňuje. Treba to aj vyznačiť na fa pri predaji? Musí sa odvolať na nejaký §, podľa ktorého postupuje? A do DP sa to uvádza?
betka
18.07.07,19:35
Obchodník je povinný viesť osobitné záznamy pre určenie ZD o predajných a nákupných cenách tovarov. Na žiadnom doklade o predaji nemôže uviesť samostatne sumu dane.
Anja111
18.07.07,19:43
Obchodník je povinný viesť osobitné záznamy pre určenie ZD o predajných a nákupných cenách tovarov. Na žiadnom doklade o predaji nemôže uviesť samostatne sumu dane.
Asi som sa zle vyjadrila... Myslela som na slovenského kupujúceho, (nie obchodníka), ktorý kúpil auto z nemeckého bazáru, (obaja sú platiteľmi DPH vo svojich štátoch) a má informáciu, že bazár postupoval podľa osobitného režimu... Slovenský platiteľ neuplatňoval DPH pri nákupe a teraz toto auto predáva. Čo musí uviesť na faktúre pri predaji a uvádza tento predaj aj v DP?
betka
18.07.07,19:48
Už sa i ja motám, ....,
Ak nie je tento platiteľ DPH predajcom, predáva auto ako klasický OA, pričom na FA neuvádza DPH a nejde do DP:.
Anja111
18.07.07,19:53
Už sa i ja motám, ....,
Ak nie je tento platiteľ DPH predajcom, predáva auto ako klasický OA, pričom na FA neuvádza DPH a nejde do DP:.
Veľmi pekne Ti ďakujem. Pomohla si mi.
betka
18.07.07,19:58
Veľmi pekne Ti ďakujem. Pomohla si mi.

už som taká mimo, normálne som uvažovala aká sadzba DPH je u nás. :eek: Dúfam, že som nedoplietla už samú seba...Idem báááá(moje deti hovoria spať.)
Jana Acsová
19.07.07,05:41
Jana Acsová
19.07.07,05:43
Osobitná úprava, príklad:

Príklad
Tuzemský platiteľ, obchodník s použitým tovarom – tuzemský platiteľ obchodník s použitým tovarom (M1)
Tuzemský predajca automobilov, platiteľ DPH a obchodník s použitým tovarom, predáva jazdený nový osobný automobil kategórie M1 obstaraný od tuzemského platiteľa, ktorý pri predaji uplatnil oslobodenie od dane podľa § 42. Obchodník dodáva osobný automobil platiteľovi DPH, ktorý je tiež obchodníkom s použitým tovarom. Použitý automobil sa obstaráva za účelom jeho ďalšieho predaja. Predávajúci vozidlo dodal kupujúcemu za 400000 Sk v deň vystavenia faktúry dňa 15. 2. 2006. Pri predaji uplatnil osobitnú úpravu podľa § 66. Kúpna cena bola uhradená do 30 dní v lehote splatnosti faktúry, ktorú kupujúci obdržal 17. 2. 2006.

Podmienky predávajúceho z pohľadu ZDPH:
- rovnako ako v prípade dodania použitého osobného automobilu kategórie M1 s použitím osobitnej úpravy tuzemskému platiteľovi - nepredajcovi.
Podmienky kupujúceho z pohľadu ZDPH:
- podľa § 66 ods. 7 nemôže odpočítať daň viažúcu sa k základu dane predávajúceho,
- uchovávať prijatú faktúru podľa § 76 ods. 1 po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa faktúra týka,
- zaznamenať údaj o kúpnej cene použitého motorového vozidla vo výške 400000 Sk do osobitnej evidencie podľa § 66 ods. 9,
- zaznamenať doklad o kúpe použitého motorového vozidla do evidencie podľa § 70 ako prijatý tovar bez uplatnenia dane vo výške 400000 Sk v zdaňovacom období, keď bol tovar dodaný, t.j. v mesiaci február, prípadne 1. štvrťrok v závislosti od zdaňovacieho obdobia. Záznamy uchovávať do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie 10 rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú,
- neuvádzať daň prislúchajúcu k prijatému použitému tovaru do daňového priznania.

V zmysle § 66 ods. 2 písm. c) ZDPH je obchodník pri predaji jazdeného motorového vozidla dodaného v tuzemsku iným obchodníkom s uplatnením osobitnej úpravy povinný použiť osobitnú úpravu podľa § 66. Platitelia dane, ktorí použijú osobitnú úpravu uplatňovania dane neuvádzajú daň uplatnenú k cenám tovarov, pri ktorých túto nemôžu odpočítať v daňovom priznaní. Obchodníci by pri vzájomných transakciách s použitými motorovými vozidlami v tuzemsku mohli postupovať rovnako aj v prípade, keby predmetom kúpy a predaja bolo motorové vozidlo kategórie N.


Tématika automobilov bola predmetom rozsiahlych materiálov publikovaných v periodikách, kde ako autor prispievam.
Jana Acsová
19.07.07,05:47
A ešte ten predávajúci:

Príklad
Tuzemský platiteľ, obchodník s použitým tovarom – tuzemský platiteľ nepredajca (M1)
Tuzemský obchodník s použitým tovarom, platiteľ DPH predáva jazdený nový osobný automobil kategórie M1 obstaraný od platiteľa nepredajcu za 350000 Sk s uplatnením oslobodenia podľa § 42. Vozidlo predáva inému platiteľovi, ktorý obstaráva automobil pre svoje prevádzkové účely zaradí ho do dlhodobého majetku. Automobil bol dodaný za 400000 Sk 15. 2. 2006 s uplatnením osobitnej úpravy podľa § 66. Obchodník vystavil faktúru v deň dodania a kúpna cena bola uhradená pri prevzatí automobilu.

Podmienky predávajúceho z pohľadu ZDPH:
- použiť pri predaji použitého osobného automobilu osobitnú úpravu uplatňovania dane obchodníka s použitým tovarom nakoľko ho obstaral od platiteľa, ktorý pri jeho predaji uplatnil oslobodenie od dane podľa § 42,
- viesť osobitne záznamy o kúpnej a predajnej cene použitého osobného automobilu podľa § 66 ods. 9. Kúpna cena je 350000 Sk, predajná cena 400000 Sk,
- vyčísliť základ dane podľa § 66 ods. 3 ako kladný rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou znížený o daň t.j. 42016,80 Sk (50000 mínus 19 %),
- do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti vystaviť pre kupujúceho doklad, ktorý musí primerane obsahovať náležitosti podľa § 71 ods. 2 a odkaz na uplatnenie osobitnej úpravy podľa § 66. Na faktúre nesmie byť podľa § 66 ods. 10 samostatne uvedená suma dane,
- uchovávať faktúru podľa § 76 ods. 1 po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa faktúra týka,
- dodanie použitého tovaru je dodaním tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. a) a daňová povinnosť vzniká dňom dodania. Dňom dodania je podľa § 19 ods. 3 najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. Platba sa vzťahuje na dodávku použitého automobilu dňa 15. 2. 2006,
- miestom dodania tovaru je SR podľa § 13 ods. 1 písm. c). Kupujúci si vozidlo prevezme v obchodných priestoroch predávajúceho,
- dodávku použitého tovaru zaznamenať v záznamovej povinnosti podľa § 70 za zdaňovacie obdobie, kedy vznikla daňová povinnosť t.j. za mesiac február, alebo 1. štvrťrok v závislosti od zdaňovacieho obdobia platiteľa. Zaznamenať základ dane vyčíslený podľa § 66 ods. 3 vo výške 42016,80 Sk a daň vo výške 7983,20 Sk. Záznamy uchovávať do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie 10 rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú t.j. do konca roka 2016,
- zahrnúť základ dane vo výške kladného rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou zníženého o daň za dodávku tovaru t.j. 42016,80 do riadku 03 daňového priznania, súčtového riadku 01, prislúchajúcu daň vo výške 7983,20 Sk do riadku 02 a súčtového riadku 13 v závislosti od zdaňovacieho obdobia kedy vznikne daňová povinnosť a zaznamená sa v evidencii.


Tématika automobilov bola predmetom rozsiahlych materiálov publikovaných v periodikách, kde ako autor prispievam.
curkanova
22.07.07,15:54
Mili poradcovia!
Pracujem ako Customer Service v medzinarodnej spolocnosti, ktora sa zaobera predajom ojazdenych aut (viac ako 6000 km; exclusive VAT, VAT exempted intracommunity supplies) z Belgicka, Nemecka, Francuzska, Talianska a Spanielska. Moji klienti: podnikatelia-profesionalni predajcovia aut (platcovia DPH) casto sa ma pytaju ohladne platenia DPH na Slovensku a v Cesku.
Prosim poradte odpoved na ich (prilis caste!!) otazky ohladne platenia DPH na Slovensku a v Ceskej Republike v pripade "VAT exempted intracommunity supplies".
Odpoved ako: Nie som uctovnicka, nepoznam §§ a zakony povazujem ako neslusnu. Skutocne chcem aspon trochu pomoct klientom.
Dakujem za pochopenie.
botuľa
23.07.07,07:35
[quote=botuľa;499143]Tak skúsim ešte sem a poprosím Vás o radičku, lebo čím dlhšie to čítam, tým mám v tom väčší chaos.
1. Krajina dodania: SR
2. Predajca autobazár Nemecko, platiteľ DPH ( v zmluve je uvedené, že sa jedná o oslobodenú dodávku podľa § 4 Nr.1 i.v. mit § 6 A UStG.) - fakturované bez DPH.
3. ojazdené osobné auto
4. odberateľ slovenská firma , ktorá ho následne predá leasingovke podľa
§ 66 Zákona o DPH

Neviem, či to postačuje alebo treba ešte nejaké informácie? Ďakujem vopred veľmi pekne.


Prosím Vás ešte o také zhrnutie, stále presne neviem, podľa akého § mám automobil predať leasingovke.
Jedná sa o Intrakomunitárne dodanie podľa § 4 Bem. zákona a môžu nastať takéto prípady:
1. neuplatním si DPH na vstupe. Leasingovke ho budem predávať bez DPH a nebude vstupovať do daňového priznania. Uvažujem správne?

2. uplatním si DPH na vstupe, pretože som predajca (máme to vo výpise z OR) a predám uvedený automobil s DPH (z celej sumy predajnej ceny)Alebo môžem použiť § 66?
Ďakujem veľmi pekne.
MM+
23.07.07,13:07
Dobrý deň, mám chaos v tom všetko čo je to popísané, tak Vás prosim o vyjadrenie ak si niekto nájde čas či musím zaplatiť DPH-čku?

Slovenska firma, s.r.o. (nie je to dovozca aut, v predmete cinnosti nema dovoz aut) - platca dph kupila v nemecku od predajcu ojazdenych a aj novych aut (taktiez platcu dph) - ojazdene vozidlo (45 000 km, 1,5 ročné vozidlo) - limuzinu (kategoria M1). Na fakture vystavenej predajcom nie je uvedena dph, cize vozidlo bolo predane slovenskej firme bez dph. Nasledne na to, slovenska firma auto doviezla na slovensko, kde ho riadne prihlasila a zaradila do majetku firmy. Ibaze za to vozidlo nebola zaplatena cestna dan, lebo vozidlo sa nepouziva na podnikatelske ucely, ale na sukromne ucely. Jazdi na nom konatel firmy vo svojom volnom case. Do nakladov si nedava ani pohonne hmoty a ani rozne opravy alebo servisne naklady. Auto je v majetku firmy, ale na podnikanie sa nevyuziva. Taktiez to pre slovensku firmu nie je ani tovar. Otazka znie, ci slovenska firma ma odviest dph tu na slovensku a ak ano, tak v akej vyske, resp. ako vyratam vysku dph? Cena kupeneho vozu bola 15 990,- euro.
Dakujem:confused:
Jana Acsová
10.08.07,07:09
Auto je v majetku firmy, ale na podnikanie sa nevyuziva. Taktiez to pre slovensku firmu nie je ani tovar. Otazka znie, ci slovenska firma ma odviest dph tu na slovensku a ak ano, tak v akej vyske, resp. ako vyratam vysku dph? Cena kupeneho vozu bola 15 990,- euro.
Dakujem:confused: V tom prípade je ZD cena uvedená na faktúre. Mali ste nadobudnutie automobilu zdaniť a nemáte právo na odpočítanie dane. Ak Vám v deň prevzatia vozidla bola vystavená faktúra, prepočítate ju kurzom NBS v deň vyhotovenia faktúry a to je cena bez dane, k tomu napočítate 19 % DPH.
Ostatné musíte vyriešiť účtovne a daňovo ... aký malo zmysel kupovať súkromné auto na firmu. Malo sa to riešiť napríklad odpredajom. Ale tu sme mimotemy V prípade záujmu o bližšie info k dani z príjmu a účtovníctvu v príslušnej Porade. Tu sme v sekcii DPH.
DušanČ
10.08.07,12:58
Pre účely odpočtu DPH z nákupu MV je dôležitá kategória, v ktorej je vozidlo zaradené. Je všeobecne známe, že zákon stanovuje, že nie je možné si odpočítať DPH pri nákupe a nájme MV kategórie M1. Nikde na porade som zatiaľ nezaregistroval definíciu tejto kategórie, preto si dovolím ju pripojiť.
Ak som to len prehliadol, tak sa vopred ospravedlňujem.

Do kategórie vozidiel M patrí motorové vozidlo

a) určené na prepravu sediacich osôb a ich batožín, ktoré má najviac deväť miest na sedenie vrátane miesta pre vodiča a celkovú hmotnosť neprevyšujúcu 3,5 t a ktorého priestor na batožiny nie je väčší ako priestor na prepravu osôb (kategória M1). Priestor, ktorý vznikne dočasným sklopením sedadiel, nie je považovaný za batožinový priestor,
,
Jana Acsová
10.08.07,14:29
Pri viacerých témach a viacerými autormi (napr. aj evina) kategórie boli uvádzané. Napr. v aj v článku:

1. Osobné automobily a ostatné motorové vozidlá



Zákon o dani z pridanej hodnoty zaraďuje motorové vozidlá medzi dopravné prostriedky. Definícia je obsiahnutá v § 11 ods. 11. Dopravným prostriedkom sa okrem iného rozumie aj pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW určené na prepravu osôb a nákladov.

Vozidlá, ktoré majú rovnaké konštrukčné znaky sú podľa Zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách rozdelené do nasledujúcich kategórií:
- motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky (L)
- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb (M)
- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov (N)
- prípojné vozidlá (O)
- kolesové traktory (T)
- pásové traktory (C)
- prípojné vozidlá traktorov (R)
- traktormi ťahané vymeniteľné stroje (S)
- pracovné stroje (P)
- ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do uvedených kategórií (V).

Z pohľadu dane z pridanej hodnoty majú osobitné postavenie vozidlá kategórie M a to v súvislosti s možnosťou odpočítať daň. V rámci kategórie vozidiel M sú vozidlá členené nasledovne:
- M1 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča,
- M2 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 5000 kg,
- M3 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 5000 kg.
Milen
01.10.07,11:07
1. Nemecko
2. platiteľ DPH v Nemecku
3. nie, nákup z autobazáru
4. nákup ojazdeného dopravného prostriedku
5. osobný
6. ojazdené MV
7. podnikateľ, platiteľ DPH, auto bude zaradené do majetku firmy, nebude sa následne predávať
8. Na faktúre je uvedené: „steuerfreie innergemeinschafliche Lieferung eines Gebrauchtfahrzeug gemäs §6a USTG“, cena uvedená nasledovne: Netto: 20000,-
19%: 0
Brutto: 20000,–
9.Dátum dodania: september 2007
Moja otázka znie, akým spôsobom máme vykázať nákup MV vo výkaze DPH, sme povinný DPH odviesť?
Julča
25.10.07,10:59
Nákup ojazdeného auta nákladné/ zo Švajčiarska/ sa berie ako dovoz tovaru z tretích krajín?
Pôjde to cez colnicu, zaplatím clo aj DPH a DPH si potom môžem odpočítať na vstupe. Uvažujem správne?
Julča
26.10.07,07:39
Nikto nekupoval auto vo Švajčiarsku? Poradíte mi?
chudaska
30.10.07,09:32
a ešte takáto perlička, kúpené auto na leasing tu na Slovensku,k autu dostal živnostík kartu na cerpanie PHM v hodnote 8000 Sk zadarmo. A teraz mi poradte ako účtovať takúto kartu a jej čerpanie- tie PHM aj vo vzťahu k DPH?
Vladimír Ozimý
30.10.07,09:55
Nákup ojazdeného auta nákladné/ zo Švajčiarska/ sa berie ako dovoz tovaru z tretích krajín?
Pôjde to cez colnicu, zaplatím clo aj DPH a DPH si potom môžem odpočítať na vstupe. Uvažujem správne?

ak nepôjde o osobné auto tak si uplatníte dph na vstupe po zaplatení dph správcovi dane vypočítanej z JCD. Takže uvažujete správne. Ak pôjde o vozidlo M1 nárok na uplatnenie dph zaníka
Vladimír Ozimý
30.10.07,09:56
a ešte takáto perlička, kúpené auto na leasing tu na Slovensku,k autu dostal živnostík kartu na cerpanie PHM v hodnote 8000 Sk zadarmo. A teraz mi poradte ako účtovať takúto kartu a jej čerpanie- tie PHM aj vo vzťahu k DPH?

a na tých osem tisíc ste nedostali nejakú fakúru alebo niečo také doklad...každopádne podľa mňa si uplatníte dph na vstupe ale aj na výstupe zo sumy ktorú ste prečerpali
johny18
02.11.07,10:34
Moze mi niekto prosim poradit?
Nasa firma kupila osobne ojazdene auto kategorie M1 z Nemecka, dokladom je iba kupnopredajna zmluva na sumu 11.790 EUR. Auto bude sluzit ako sluzobne pre firmu. Vztahuje sa na nas nejaka povinost zaplatit DPH na Slovensku? Dakujem
Jana Acsová
02.11.07,10:39
Moze mi niekto prosim poradit?
Nasa firma kupila osobne ojazdene auto kategorie M1 z Nemecka, dokladom je iba kupnopredajna zmluva na sumu 11.790 EUR. Auto bude sluzit ako sluzobne pre firmu. Vztahuje sa na nas nejaka povinost zaplatit DPH na Slovensku? DakujemAby sa dalo odpovedať na otázku podali ste málo informácií. Všeobecne v Nemecku platí, že je možné odpočítať DPH platiteľom v prípade automobilu kategórie M1. Ak ste obstarali auto od osoby identifikovanej v Nemecku, malo by sa jednať o intrakomunitárne dodanie a nadobudnutie v tuzemsku. Boli by ste osobou povinnou platiť daň. Všimnite si zadanie témy ... a požadované iformácie.
johny18
02.11.07,11:03
Kupili sme to z autobazaru v oktobri 2007 a jedinym dokladom, ktory mame, je kupnopredajna zmluva. Je na nej uvedena suma s poznamkou Export Netto, teda asi bez DPH. Predajca (autobazar) ma na zmluve uvedene IČ DPH v tvare DE...., teda je platitel dane v nemecku. My sme platitelom DPH.
Vladimír Ozimý
02.11.07,11:28
po správnosti celý proces mal prebehnúť takto

1. kúpite auto bez dph - ide o intrakomunitárnu dodávku, vzniká vám povinnosť zdaniť to na slovensku podľa par 69
2. keďže ide o kategoriu M1 - nemáte nárok na uplatnenie dph na vstupe podľa par. 49 ods 7
3. to jest uvediete daň na výstupe do dph priznania ale na vstupe si ju neuplatníte čím odvediete DPH z kúpy vozidla typu M1 a splníte si všetky podmienky voči štátu :)
4. ak by išlo o vozidlo ktoré nie je M1 kategoria ale úžitkové - potom by vám vznikol nárok na odpočet dph a dopad na ŠR by bol nulový
bozena67
02.11.07,12:54
Som SZČO, platca DPH, účtujúci v JU. Chcem kúpiť úžitkové auto Citroen Berlingo, aby som odpočítala DPH /na leasing/. Po prečítaní väčšiny príspevkov som v pomykove, či sa mi oplatí kúpiť auto ako služobné, alebo je pre mňa výhodnejšie kúpiť ho súkromne a dávať do nákladov nákladu za km. Poraďte prosím, ročne najazdím cca 30 000 km. Oplatí sa oželieť DPH pri kúpe a pri nákupe PHM?
Vďaka za odpoveď.:confused:
Jana Acsová
02.11.07,13:14
Som SZČO, platca DPH, účtujúci v JU. Chcem kúpiť úžitkové auto Citroen Berlingo, aby som odpočítala DPH /na leasing/. Po prečítaní väčšiny príspevkov som v pomykove, či sa mi oplatí kúpiť auto ako služobné, alebo je pre mňa výhodnejšie kúpiť ho súkromne a dávať do nákladov nákladu za km.V tejto téme ste sa pravdepodobne s riešením nastolenej otázky nestretli. V príbuzných témach by ste sa však dočítali, že v prípade automobilu v prenájme nemáte možnosť účtovať o základnej náhrade v daňových výdavkoch. To znamená, že nie je pre Vás rentabilné uvažovať v tomto prípade so súkromným obstaraním úžitkového vozidla. Základnú náhradu by ste si nemohli uplatniť. Základná náhrada sa netýka:
- automobilu v prenájme,
- automobilu úžitkového.
T.j. máte tu až 2 obmedzenia.
Ak chcete účtovať o daňových výdavkoch za prenajatý automobil, uvažujte s jeho zaradením do obchodného majetku.


Oplatí sa oželieť DPH pri kúpe a pri nákupe PHM?
No mne sa javí, že neoplatí.
bozena67
02.11.07,19:54
Potrebujem radu pri leasingu úžitkového auta Peugeot Partner, alebo Citroen
Berlingo. Dajte prosím tip na dobrú leasingovú spoločnosť, príp. poraďte pri výške akontácie. Aké doklady sú potrebné pre odpočet DPH? Aký daňový odpis môžem uplatniť za rok 2007 v jednoduchom účtovníctve ak kúpim auto 11/2007? Poraďte!!!:o
Jana Acsová
03.11.07,09:48
Potrebujem radu pri leasingu úžitkového auta Peugeot Partner, alebo Citroen
Berlingo. Dajte prosím tip na dobrú leasingovú spoločnosť, príp. poraďte pri výške akontácie. Aké doklady sú potrebné pre odpočet DPH? Aký daňový odpis môžem uplatniť za rok 2007 v jednoduchom účtovníctve ak kúpim auto 11/2007? Poraďte!!!:oVäčšinou svojich otázok ste mimotemy Zadajte si ich v príslušnej porade, resp. zadajte si vyhľadávanie. Sama som odpovedala k otázkam týkajúcim sa finančného prenájmu v JÚ. K otázke ohľadom DPH: potrebujete splátkový kalendár, ktorý v prípade, že má všetky náležitosti je faktúrou a môžete si uplatňovať odpočítanie dane v závislosti od vzniku daňovej povinnosti. Záleží od zvyklostí leasingovej spoločnosti, či vyhotovuje samostantné faktúry na jednotlivé splátky, alebo splátkový kalendár podľa § 71 ods. 3.
bozena67
04.11.07,19:30
Vďaka za odpoveď, už som našla príbuzné témy "leasing v JU" , ste super , vďaka za pomoc.Jednoznačne zaradím vozidlo na leasing do majetku. Teším sa na ďalšiu spoluprácu. Pekný večer!!!:---
johny18
06.11.07,06:30
po správnosti celý proces mal prebehnúť takto

1. kúpite auto bez dph - ide o intrakomunitárnu dodávku, vzniká vám povinnosť zdaniť to na slovensku podľa par 69
2. keďže ide o kategoriu M1 - nemáte nárok na uplatnenie dph na vstupe podľa par. 49 ods 7
3. to jest uvediete daň na výstupe do dph priznania ale na vstupe si ju neuplatníte čím odvediete DPH z kúpy vozidla typu M1 a splníte si všetky podmienky voči štátu :)
4. ak by išlo o vozidlo ktoré nie je M1 kategoria ale úžitkové - potom by vám vznikol nárok na odpočet dph a dopad na ŠR by bol nulový

Dakujem, takze DPH odvedieme, mam vsak este jednu otazku: to auto ideme dat prerobit autorizovanym servisom na uzitkove (N1), po zmene kategorie si uplatnime odpocet na celu DPH, ktoru teraz pri kupe odvedieme?
Johanka
06.11.07,08:07
Dakujem, takze DPH odvedieme, mam vsak este jednu otazku: to auto ideme dat prerobit autorizovanym servisom na uzitkove (N1), po zmene kategorie si uplatnime odpocet na celu DPH, ktoru teraz pri kupe odvedieme?

Od nepodčiarknutého abstrahujem, lebo vôbec neviem o čom ste sa s Vladkom bavili ;).
Ale ... §49 ods.7 písm.a/ Zákona o DPH ustanovuje, že platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M s odvolávkou na Vyhlášku o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách. V nej nájdeš aj toto:

Kategórie vozidiel N
motorové vozidlá s najmenej štyrmi kolesami projektované a konštruované na prepravu tovaru sa členia na

kategória N1 - vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg,
kategória N2 - vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 3 500 kg, ale neprevyšujúcou 12 000 kg,
kategória N3 - vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 12 000 kg.Nie je možné odpočítať daň z "prerobených" MV ;).
johny18
06.11.07,08:30
Johanka, a si si ista? V servise (Porsche Slovakia) nam tvrdili, ze po prerobeni z kategorie M1 na N1 bude mozne dan odpocitat..a zaplatenu dan, ktoru sme zaplatili pri kupe (auto bolo este M1) nam vratia .. tak teraz kde je pravda
Johanka
06.11.07,08:42
Johanka
06.11.07,08:48
Dakujem, takze DPH odvedieme, mam vsak este jednu otazku: to auto ideme dat prerobit autorizovanym servisom na uzitkove (N1), po zmene kategorie si uplatnime odpocet na celu DPH, ktoru teraz pri kupe odvedieme?

Nejako mi v tomto nápade nesedí ešte niečo - lehota na uplatnenie nároku na odpočet dane a na základe čoho (pýtam sa na doklad) si chceš uplatniť právo na odpočet dane ? Naozaj nepoznám genézu Tvojho príbehu, ale evidentne si nakúpil MV typ M1.... To je divné - kúpim M1, za určitý čas si ho dám prerobiť na N1 a odpočítam si daň ???
johny18
06.11.07,08:59
Ved prave na to sa pytam, nasa firma (platitel DPH) kupila z nemecka (od platitela DPH v nemecku) auto audi kombi, kupili sme ho bez DPH, kedze na slovensku nam ho dali do kategorie M1, sme povinny DPH na slovensku zaplatit. Kontaktovali sme servis Porsche Slovakia, kde nam povedali, ze nam prerobia MV z kategorie M1 na kategoriu N1 a bude nam umoznene DPH odpocitat. Mne to vsak tiez nie jasne, auto sme kupili 16.10.2007, to znamena, ze do 25.11.2007 DPH zaplatime a prizname v danovom priznani za oktober 2007. A nie je mi jasne, ked nam povedzme v decembri 2007 zmenia kategoriu na N1, ci nam danovy urad tu DPH vrati?? V Porsche nam tvrdia, ze ano.... ??? A potrebujem vediet, ci to je pravda..

Vsetky tie prispevky som si precital, ale odpoved na moju otazku som nikde nenasiel..
Johanka
06.11.07,09:31
Nárok na odpočet dane vzniká v deň vzniku daňovej povinnosti. Ak daňová povinnosť vznikla 16/10, tak nemáte nárok na odpočet dane, pretože pri MV M1 daň odpočítať nemôžete.
V Porsche trepú ... a nielen v Porsche ;). Už som videla aj faktúru od autorizovaného predajcu s veľlým menom, kde bol predmet dodávky automobil typ M1 a dole maličkým dopísané - prestavba na N1. V TP samozrejme M1 a zákazníka presvedčili, že má nárok na odpočet dane - žiaľ nemá ....
Druhá vec je, že po reklamácii mu ktovie kde zohnali TP na N1, ale aj slepý vidí, že je to osobný automobil ....to je už ale o inom ;).
Džudi
07.11.07,20:35
SRO registrovaná v SR pod svojím IČ DPH kúpila v nemecku osobné auto nie nové podľa zákona o DPH, má faktúru od nemeckého podnikateľa registrovaného v Nemecku. Na Slovensku auto samozdaní odpočet si neuplatní, lebo sa jedná o osobné auto. Avšak toto zároveň predá slovenskej lízingovke za raz takú cenu ako nakúpil. Lízingovka si žiada na fa. uviesť, že ide o dodanie § 66 t.j. na fa. nie je DPH vyčíslená. Treba DPH odviesť z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou alebo z celej sumy ? Auto sa berie od lízingovky na lízing, išlo o získanie voľných zdrojov. Ďakujem.
ALBO
08.11.07,08:19
SRO registrovaná v SR pod svojím IČ DPH kúpila v nemecku osobné auto nie nové podľa zákona o DPH, má faktúru od nemeckého podnikateľa registrovaného v Nemecku. Na Slovensku auto samozdaní odpočet si neuplatní, lebo sa jedná o osobné auto. Avšak toto zároveň predá slovenskej lízingovke za raz takú cenu ako nakúpil. Lízingovka si žiada na fa. uviesť, že ide o dodanie § 66 t.j. na fa. nie je DPH vyčíslená. Treba DPH odviesť z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou alebo z celej sumy ? Auto sa berie od lízingovky na lízing, išlo o získanie voľných zdrojov. Ďakujem.

Na predaj podľa § 66 musíte byť obchodník a to nie ste § 66/1/d.Pre vás by mal byť § 42
Džudi
08.11.07,08:42
Albo, ďakujem za reakciu už som si myslela, že zasa nikto nezareaguje, neviem či mám takú smolu. Mne je tiež divné, že to chce od nich lízingovka, majú nákup predaj ale nie konkrétne autá, ale to tu už bolo rozoberané. Už som túto tému prečítala x krát a tieto autá to je horor.
books
08.11.07,09:11
Dobrý deň,
naša firma (platca DPH SK) ide kúpiť z Čiech z bazáru úžitkový automobil Ford Transit, rok výroby 2005.
1. Ak je bazár platca DPH (CZ),ako nám vystaví FA s DPH alebo bez DPH ?
2. Ako budeme postupovať na SK s dovezeným autom?
3. Môžeme si uplatniť na SK DPH,keď to bude úžitkový automobil?
4. V akej cene ho zaradím do majetku a v ktorej cenovej skupine budem odpisovať?

Nemám s týmto skúsenosti a prosím Vás o podrobnejšie vysvetlenie,čo a ako budeme postupovať.


Ďakujem.
Erika-ežka
25.11.07,22:04
Chcela by som Vás poprosiť o radu k tomuto problému:
SZČO - plátca DPH (SR) si dal doviezť úžitkové auto z Nemecka. Bude ho používať na podnikanie. Doviezla ho slovenská s.r.o. - plátca DPH (zaoberá sa aj predajom ojazdených áut). Lenže úžitkové auto malo švajčiarske papiere.
S.r.o. uhradila na slovensku DPH, ale pravdepodobne na základe § 66 nemôže fakturovať auto s DPH - tým pádom si ju nemôže SZČO uplatniť. Samozrejme suma na faktúre bude suma obstarania včetne uhradenej DPH + náklady (že iba na tieto môže dať DPH).
Nemám s týmto nijaké skúsenosti a vlastne mi nevedel povedať, či na kúpnej zmluve je nemecký autobazár, alebo švajčiarska firma, či sú plátcami DPH .... Cez týždeň by som mala vedieť viac. Ale chcem sa opýtať, keď to bude tak, že SZČO kúpi ten automobil bez DPH a ak by ho o pol roka - rok predával, bude ho predávať s DPH ? Keďže by si neuplatnil DPH na vstupe, ako by to bolo s výstupom???
Ak by niekto vedel okolo tejto problematiky, bola by som veľmi vďačná.
Orsz
25.11.07,22:55
Postup podľa §66 je dobrovoľný, a znamená možnosť osobitného uplatnenia DPH pri predaji ojazdených áut a používaných vecí. Ak by ste následne predávali toto auto ďalej, a nie je obchodovanie s autami Vašou podnikateľskou činnosťou, nie je možné z vašej strana uplatniť tento paragraf, keďže sa jeho použitie viaže na minimálnu dobu 2 rokov. Takže následne predáte s vyčíslením DPH.
Erika-ežka
26.11.07,16:35
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ale t.z. že keď ho bude používať minimálne 2 roky, tak po dvoch rokoch ho môže predať bez DPH?
A čo sa týka tej s.r.o. - myslíte, že sa to dalo obísť, aby si mohol uplatniť DPH, ktorú uhradil a následne mohol predať s DPH - keď je to dobrovoľné?
Nemám s takýmto niečím, žiadne skúsenosti a pravdu povediac som s týmto ani nerátala, že by to mohlo byť bez DPH. Lepšie povedané - rátala som s tou DPH-čkou :mee:.
Orsz
26.11.07,18:15
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ale t.z. že keď ho bude používať minimálne 2 roky, tak po dvoch rokoch ho môže predať bez DPH?
A čo sa týka tej s.r.o. - myslíte, že sa to dalo obísť, aby si mohol uplatniť DPH, ktorú uhradil a následne mohol predať s DPH - keď je to dobrovoľné?
Nemám s takýmto niečím, žiadne skúsenosti a pravdu povediac som s týmto ani nerátala, že by to mohlo byť bez DPH. Lepšie povedané - rátala som s tou DPH-čkou :mee:.

Erika nepochopila si, ani po dvoch rokoch nemôžeš predať úžitkové auto bez DPH, ak si platcom DPH toto podlieha dani z pridanej hodnoty, či chceš alebo nie. Chcela som tým ďalej povedať, že ty nemôžeš uplatniť §66, keďže neobchoduješ s autami, ale kúpila si auto na podnikateľskú činnosť, v ktorej ho chceš využívať. Čo sa týka možnosti uplatnenia nároku na odpočet DPH - možno sa dalo dohodnúť s tou slovenskou s.r.o., aby postup podľa §66 neuplatňovala, ale aby ho Vám predala ďalej s DPH z celej sumy (i keď cena sa tým určite navýši).
Erika-ežka
26.11.07,21:28
Lenže tá s.r.o.- čka mi tvrdí, že musela postupovať podľa § 66, lebo na faktúre z Nemecka bola napísaná nejaká formulka, podľa ktorej musela ísť podľa tohto paragrafu. S.r.o.-čka dostala peniaze včetne DPH plus provízia, poplatky, atď. , ktoré platili, ale teraz tvrdia, že aj keď ju zaplatila, tak ju nemôže nám fakturovať, aby sme si ju my mohli uplatniť. Nejako sa mi to nezdá, zajtra sa mám dozvedieť viac, že či na tej faktúre bola švajčiarska alebo nemecká firma. Ešte faktúru nemáme, tak sa snažím zistiť, či sa to nejako nedá obísť - myslím, ten §. Ale zatiaľ díky. Mali ste nejaký podobný prípad?
Erika-ežka
27.11.07,10:59
Prosím Vás, ešte raz.
T.z. že s.r.o.-čka, ktorá predáva a nakupuje ojazdené vozidlá sa môže rozhodnúť či bude uplatňovať § 66, lebo podľa odseku 11 tohto ustanovenia môže používať aj bežný režim dane.
Ak sa rozhodne, že ho bude uplatňovať - musí DPH uhradiť, ale nemôže si ju uplatniť a nemôže ani predávať s DPH. Ale ak tento par. neuplatní, tak si DPH môže odpočítať a vyfakturovanú DPH musí odviesť. (Tým pádom si ju môžeme my odpočítať). Ak je to takto, je to nevýhoda len pre toho, kto toto úžitkové auto kupuje.
V akom prípade musí uplatniť tento par. a nemôže sa rozhodovať či áno alebo nie? Ďakujem za každú radu.
Erika-ežka
28.11.07,09:47
Erika-ežka
29.11.07,19:06
Chcela by som Vás poprosiť o radu k tomuto problému:
SZČO - plátca DPH (SR) si dal doviezť úžitkové auto z Nemecka. Bude ho používať na podnikanie. Doviezla ho slovenská s.r.o. - plátca DPH (zaoberá sa aj predajom ojazdených áut). Lenže úžitkové auto malo švajčiarske papiere.
S.r.o. uhradila na slovensku DPH, ale pravdepodobne na základe § 66 nemôže fakturovať auto s DPH - tým pádom si ju nemôže SZČO uplatniť. Samozrejme suma na faktúre bude suma obstarania včetne uhradenej DPH + náklady (že iba na tieto môže dať DPH).
Nemám s týmto nijaké skúsenosti a vlastne mi nevedel povedať, či na kúpnej zmluve je nemecký autobazár, alebo švajčiarska firma, či sú plátcami DPH .... Cez týždeň by som mala vedieť viac. Ale chcem sa opýtať, keď to bude tak, že SZČO kúpi ten automobil bez DPH a ak by ho o pol roka - rok predával, bude ho predávať s DPH ? Keďže by si neuplatnil DPH na vstupe, ako by to bolo s výstupom???
Ak by niekto vedel okolo tejto problematiky, bola by som veľmi vďačná.
Ešte raz sa vraciam k môjmu problému. Študujem túto problematiku hore dole, len je to ťažko, keď neviem vstupné informácie. Majiteľ s.r.o. nemá totiž čas zistiť mi, či to kúpil z Nemecka, alebo je na zmluve nejaká švajčiarska firma. Tvrdí mi však, že DPH-čku uhradil, ale nám ju nemôže vyčísliť na faktúre na základe nejakej (mne neznámej) formulky na dodávateľskej faktúre. Chcem byť pripravená na rozhovor, tak si len chcem utvrdiť, či som správne túto problematiku pochopila.
Takže: (jedná sa o použité úžitkové motorové vozidlo)
- ak to auto kúpil zo Švajčiarska - berie sa to ako dovoz z tretích krajín a on si môže uplatniť po zaplatení správcovi dane DPH vypočítanú z JCD a môže si ju aj odpočítať, potom by ju mohol aj nám vyčísliť na faktúre a my by sme si ju mohli aj uplatniť
- ak auto kúpil z nemeckého bazáru a chcel by použiť § 66 (môže sa rozhodnúť podľa ods. 11 či ho použije), takže ak ho nepoužije - uhradenú DPH si môže uplatniť a pri predaji môže DPH vyčísliť na faktúre, ale ak ho použije záleží to ešte či auto kúpil od osôb podľa § 66 ods. 2 - a tu som skončila, lebo neviem od koho to kúpil. Prosím Vás v akom prípade by si uhradenú DPH nemohol odpočítať a potom pri predaji vo faktúre vyčísliť?
Erika-ežka
29.11.07,20:36
Prosím, kto vie poradiť?
VladoaKatka
04.12.07,13:48
Prosím o usmernenie:
Klient plátca DPH si obstará MV verzia N1 - v technickom preukaze je uvedené nákladné vozidlo - Zaplatí celú sumu vozidla.

3.10.2007 - Záloha na vozidlo - VNZD
4.12.2007 - doplatok na FA - VNZD
7.12.2007 - Poistenie PZP cca 6000,- - VOZD
od dátumu uzavretia zmluvy
Havariné poistenie - VOZD

7.12.2007 prebratie vozidla od predajcu
10.12.2007 - pridelenie EČ na polícii
----------------------------------------------------
Ktorým dátumom mám zaúčtovať do DPH ?/ Môžem celú sumu, čo predpokladám./
Do ktorého riadku sa má uviesť v novom tlačive DP k DPH?

Ktorým dátumom zaradiť do majetku firmy - DHM?

Ak som v prvej časti niečo zle zaradila, prosím opraviť.

Ďakujem za odpoveď.
sivko
05.12.07,23:06
Pozdravujem.
Vlastnim autobazár s ojazd. vozidlami a mam moznost nakupit auta kategorie M1 z Francuzka od Leasingovej spolcnosti. Pri nákupe zaplatím cenu bez DPH = NETTO. V pripade predaja vozidla na Slovensku budem mat povinnost zaplatit DPH z celej predajnej ceny alebo len z rozidelu medzi nákupnou a predajnou cenou. Prosim poradte mi . Dakujem ... :confused:
VladoaKatka
09.12.07,15:29
Prosím o usmernenie:
Klient plátca DPH si obstará MV verzia N1 - v technickom preukaze je uvedené nákladné vozidlo - Zaplatí celú sumu vozidla.

3.10.2007 - Záloha na vozidlo - VNZD
4.12.2007 - doplatok na FA - VNZD
7.12.2007 - Poistenie PZP cca 6000,- - VOZD
od dátumu uzavretia zmluvy
Havariné poistenie - VOZD

7.12.2007 prebratie vozidla od predajcu
10.12.2007 - pridelenie EČ na polícii
----------------------------------------------------
Ktorým dátumom mám zaúčtovať do DPH ?/ Môžem celú sumu, čo predpokladám./
Do ktorého riadku sa má uviesť v novom tlačive DP k DPH?

Ktorým dátumom zaradiť do majetku firmy - DHM?

Ak som v prvej časti niečo zle zaradila, prosím opraviť.

Ďakujem za odpoveď.

Ja by som sa vrátila k tomuto môjmu problému - prosím o radu, čo sa týka DPH.
- akým dátumom zaradiť do DPH?

- v ktorých riadkoch sa má evidovať základ dane a DPH?

- či to zaradiť do služby? alebo tovar?, iné možnosti mi program neposkytne.

ďakujem. Katka
VladoaKatka
10.12.07,14:09
Ja by som sa vrátila k tomuto môjmu problému - prosím o radu, čo sa týka DPH.
- akým dátumom zaradiť do DPH?

- v ktorých riadkoch sa má evidovať základ dane a DPH?

- či to zaradiť do služby? alebo tovar?, iné možnosti mi program neposkytne.

ďakujem. Katka


Prosím, vie mi niekto poradiť, alebo to mám nechať na inštinkt?
valeriam
12.12.07,08:33
Prosím o kontrolu:
Predávajúci: Firma v ČR, identifikovaná pre DPH v ČR, osobný automobil zaradený v majetku najazdené viac ako 6000 km, predala firme v SR plátcovi DPH, ktorý ho zaradí do majetku.
Riešenie: Česká firma vystaví fa.bez DPH, slovenská firma samozdaní bez nároku na odpočet a zaradí v sume ZD+DPH.
Správne?
A ešte otázka: Do ktorých riadkov nového DP DPH to mám zaradiť?
Ďakujem vopred.
ALBO
12.12.07,08:49
Prosím o kontrolu:
Predávajúci: Firma v ČR, identifikovaná pre DPH v ČR, osobný automobil zaradený v majetku najazdené viac ako 6000 km, predala firme v SR plátcovi DPH, ktorý ho zaradí do majetku.
Riešenie: Česká firma vystaví fa.bez DPH, slovenská firma samozdaní bez nároku na odpočet a zaradí v sume ZD+DPH.
Správne?
A ešte otázka: Do ktorých riadkov nového DP DPH to mám zaradiť?
Ďakujem vopred.

Pozrite § 44/a. Vy by ste predali podľa §42 oslobodené.
Takže to nesamozdaňujete a zaradíte v OC . DO DP to nejde.
Zlata
13.12.07,10:02
Ahojte poraďáci, prosím o radu.
SZČO plátca DPH (JÚ) kúpil nové osobné auto 3.3.2007, fa si dal vystaviť na IČO hoci auto neplánoval využívať na podnikateľské účely. Faktúru v 3.mes. nedal zaúčtovať, platba prebehla v hotovosti, platba bola účtovaná ako výber do osobnej spotreby. Teraz sa rozhodol od 1.12. začať auto vyžívať na podnikanie. Vyplýva z to prihlásiť do 15.12 na DÚ na daň z MV a zaplatiť ju, ale čo s dokladom o nadobudnutí?
Urobiť dodatočné DPH ? a uviezť prislúchajúcu DPH na r. 14 , ďalej bez podpočtu, výsledok bude nezmenený.
Opraviť výdavok z os. spotreby by nemal byť problém.
vyjadrí sa mi niekto , prosím?
Zlata
13.12.07,13:12
Halo, pomôže niekto?
Standa
13.12.07,13:15
1) sk
2) nákup od neplatcu dane v Nemecku
3)nákup od občana
4) jazdené vozidlo
5) osobné vozidlo
6) nákup od neplatcu dane v Nemecku
7) SZČO - platca dane - služobné vozidlo
8) fakturácia bola bez DPH, k faktúre bol priložený príjmový doklad
a technický preukaz vozidla
9) dátum dodania 12/2007
Zlata
13.12.07,13:19
1) sk
2) nákup od neplatcu dane v Nemecku
3)nákup od občana
4) jazdené vozidlo
5) osobné vozidlo
6) nákup od neplatcu dane v Nemecku
7) SZČO - platca dane - služobné vozidlo
8) fakturácia bola bez DPH, k faktúre bol priložený príjmový doklad
a technický preukaz vozidla
9) dátum dodania 12/2007

tomuto nerozumiem, to je odpoved?
klarisa
14.12.07,12:39
Naša s.r.o. kúpila od autobazáru z Nemecka ojazdený osobný automobil, ktorý bude zaradený do majetku firmy. Faktúra je v EUR. Je tam uvedená iba jedna cena. Nie je tam uvedená žiadna DPH. Na faktúre je formulka, citujem:
"Umsatzsteuerausweis entfällt nach §25a UStG/ Differenzbesteuerung"
Domnievam sa, že ide o uplatnenie osobitnej úpravy(obdoba nášho §66).
Ako to bude s DPH ? Neuvádzať v DP k DPH nič na vstupe ani výstupe ?
sway
08.01.08,08:24
Ahojte poraďáci, prosím o radu.
SZČO plátca DPH (JÚ) kúpil nové osobné auto 3.3.2007, fa si dal vystaviť na IČO hoci auto neplánoval využívať na podnikateľské účely. Faktúru v 3.mes. nedal zaúčtovať, platba prebehla v hotovosti, platba bola účtovaná ako výber do osobnej spotreby. Teraz sa rozhodol od 1.12. začať auto vyžívať na podnikanie. Vyplýva z to prihlásiť do 15.12 na DÚ na daň z MV a zaplatiť ju, ale čo s dokladom o nadobudnutí?
Urobiť dodatočné DPH ? a uviezť prislúchajúcu DPH na r. 14 , ďalej bez podpočtu, výsledok bude nezmenený.
Opraviť výdavok z os. spotreby by nemal byť problém.
vyjadrí sa mi niekto , prosím?

Hlavne treba vedieť či chce automobil využívať na podnikanie - AKOU FORMOU?
1: vložiť ho do firmy - zaradiť do účtovníctva, účtovať o ňom, uplatňovať si odpisy a náklady spojené s jeho používaním...(DPH sa to netýka ak neišlo o úžitkové vozidlo!)
2:využívať ho ako súkromné vozidlo na podnikateľské účely a uplatňovať si náhrady, teda spotrebované PHM + amortizáciu

V oboch prípadoch treba prihlásiť na DÚ za účelom platenia dane DzMV ešte pre rok 2007.

ak upresníš poradíme.;)
Natka
15.01.08,21:35
Na konci decembra 2007 s.r.o. zaplatila 200 000,- Sk ako zálohu na nákladné terénne vozidlo (na podnikanie), ktoré bude dodané vo februári 2008. Zatiaľ máme len faktúru na 200 000,- Sk. Poraďte mi prosím vás, či si môžem uplatniť DPH z tejto faktúry.
Zoltán Kovács
15.01.08,22:13
Na konci decembra 2007 s.r.o. zaplatila 200 000,- Sk ako zálohu na nákladné terénne vozidlo (na podnikanie), ktoré bude dodané vo februári 2008. Zatiaľ máme len faktúru na 200 000,- Sk. Poraďte mi prosím vás, či si môžem uplatniť DPH z tejto faktúry.

A tá faktúra splňa náležitosti dokladu podľa §71 zákona o DPH?Ak áno potom vzniká nárok na odpočet DPH.
Natka
16.01.08,09:12
A tá faktúra splňa náležitosti dokladu podľa §71 zákona o DPH?Ak áno potom vzniká nárok na odpočet DPH.Po zaplatení zálohy som dostala "Zálohovú faktúru-daňový doklad", kde je vyčíslený základ, DPH a celkovú sumu. Takže môžem si celú sumu DPH uplatniť? A stačí mi ako daňový doklad "faktúra-daňový doklad"? Ako to zaúčtovať v PÚ?
KvetkaK
16.01.08,09:16
Áno môžeš si uplatniť DPH zo zálohy, keď máš k nej daňový doklad, ak teda spĺňa všetky náležitosti.
ALBO
16.01.08,09:29
Po zaplatení zálohy som dostala "Zálohovú faktúru-daňový doklad", kde je vyčíslený základ, DPH a celkovú sumu. Takže môžem si celú sumu DPH uplatniť?

Nejako čudne ste napísali tú otázku, Ale mali ste dostať Fa na zálohu 200 000.-to je cena s DPH a len túto daň z 200000,. môžete uplatniť.
beatad
16.01.08,10:11
Mám podobný problém, 16.11.2007 sme zaplatili zálohu na auto, predajca nám poslal Zálohovú faktúru s rozpisom DPH -má všetky náležitosti daň.dokladu, ale sa mi nepáči že má názov Zálohová faktúra a nie faktúra-daňový doklad. Deň vyhotovenia je 14.11.2007 a v poznámke je dopísané "uhradená záloha 16.11.2007".
Mám si vyžidať faktúru -daňový doklad, aby som si mohla odpočítať DPH, a ešte by som im mala dať opraviť aj dátum vyhotovenia na 16.11.2007 čiže dátum úhrady!?
Ďakujem.
tinaM
16.01.08,10:19
Mám podobný problém, 16.11.2007 sme zaplatili zálohu na auto, predajca nám poslal Zálohovú faktúru s rozpisom DPH -má všetky náležitosti daň.dokladu, ale sa mi nepáči že má názov Zálohová faktúra a nie faktúra-daňový doklad. Deň vyhotovenia je 14.11.2007 a v poznámke je dopísané "uhradená záloha 16.11.2007".
Mám si vyžidať faktúru -daňový doklad, aby som si mohla odpočítať DPH, a ešte by som im mala dať opraviť aj dátum vyhotovenia na 16.11.2007 čiže dátum úhrady!?
Ďakujem.
Do 15. dní od prijatia platby /preddavku/ by mala spoločnosť vystaviť faktúru a na základe tej uplatniť odpočet DPH /ak sa jedná N1/.
Natka
17.01.08,21:30
Nejako čudne ste napísali tú otázku, Ale mali ste dostať Fa na zálohu 200 000.-to je cena s DPH a len túto daň z 200000,. môžete uplatniť.Najprv sme mejlom dostali od predajcu informácie na zaplatenie zálohy, t.j. účet, sumu 200 000,- Sk, VS. To bolo všetko a do 15 dní sme dostali "zálohovú faktúru-daňový doklad" s vyčíslením základu 168 068 a DPH 31 932,- Sk. Keď sme v roku 2006 kúpili podobné auto, viem, že som si nemohla uplatniť celú DPH zo zálohovej faktúry. Vtedy sme dostali zálohovú fa na 300 000,- Sk a hneď riadnu faktúru na 1,5 mil. Sk a isto som si neuplatňovala celú DPH zo zálohovej fa, iba časť z celkovej fa a každý mesiac si uplatňujem DPH z mesačných platieb. Som z toho zmätená...
Natka
21.01.08,14:52
Po zaplatení zálohy som dostala "Zálohovú faktúru-daňový doklad", kde je vyčíslený základ, DPH a celkovú sumu. Takže môžem si celú sumu DPH uplatniť? A stačí mi ako daňový doklad "faktúra-daňový doklad"? Ako to zaúčtovať v PÚ?Poradí mi niekto, prosím vás?
mv889
14.04.08,21:15
Poprosil by som aj ja odpoved na moju otazku. chystam sa doviest si auto z USA a snazim sa zistit ci sa jazdene auto (rv 2007), dovezene mimo EU da prestavat dodatocne na N1 alebo ci si nejak inak mozem uplatnit dph. (auto ide na firmu)

dik za odpoved
bepo
15.04.08,05:10
Poprosil by som aj ja odpoved na moju otazku. chystam sa doviest si auto z USA a snazim sa zistit ci sa jazdene auto (rv 2007), dovezene mimo EU da prestavat dodatocne na N1 alebo ci si nejak inak mozem uplatnit dph. (auto ide na firmu)

dik za odpoved
Nedá sa prerobiť, preto to aj prestali prerábať slovenskí predajcovia a ako N1 už musí prísť z výroby.
books
22.04.08,06:26
Prosím o radu.
Čítala som rôzne príspevky a mám z toho hokej a chcela by som mať v tom jasno.

Firma s.r.o. (PO)platca DPH doviezla osobné auto (citroen) pre svoje podnikateľské aktivity z Belgicka. Auto je od súkromnej osoby a suma na (VERKOOPS OVEREENKOMST CERTIFICAT DE VENTE - to je zmluva?) je cca 3700,00 EUR.
Zaplatila sprostredkovateľovi za sprostredkovanie kúpy,dovoz a prihlásenie auta cca 50000,00 Sk

Čo firme vyplýva z tohto dovozu?
1. Sumu 50000,00 Sk - vstupuje do ceny auta ?
2. Musí odviesť DPH ?
3. Čo so sumou 3700,00 SK?
4. Kontrola originality - vstupuje do ceny ?
books
22.04.08,09:53
Prosím o radu.
Čítala som rôzne príspevky a mám z toho hokej a chcela by som mať v tom jasno.

Firma s.r.o. (PO)platca DPH doviezla osobné auto (citroen) pre svoje podnikateľské aktivity z Belgicka. Auto je od súkromnej osoby a suma na (VERKOOPS OVEREENKOMST CERTIFICAT DE VENTE - to je zmluva?) je cca 3700,00 EUR.
Zaplatila sprostredkovateľovi za sprostredkovanie kúpy,dovoz a prihlásenie auta cca 50000,00 Sk

Čo firme vyplýva z tohto dovozu?
1. Sumu 50000,00 Sk - vstupuje do ceny auta ?
2. Musí odviesť DPH ?
3. Čo so sumou 3700,00 SK?
4. Kontrola originality - vstupuje do ceny ?

Poradí mi dakto?
vajhes
26.08.08,10:37
Dobrý deň,

prosím Vás o radu k nasledujúcej situácii:

Konateľ sa rozhodol a ihneď kúpil v Rakúsku ojazdený nákladný automobil pre našu spoločnosť,platba prebehla ihneď v hotovosti iba na základe KZ .Na KZ je razítko predajcu iba predpokladám,že sa jedná o bazár neviem či je plátca DPH vo svojej krajine.Naša spol.je mesačný plátca DPH v SR a predmet činnosti nieje nákup a predaj automobilov.Konateľ auto prihlásil na dopravnom inšpektoráte a ja mám k dispouícii iba KZ z 18.8.08 v eurách udanou iba jednou cenou technický preukaz automobilu vystavený na našu spol.Prosím Vás o radu ako je to v tomto prípade s DPH.
Asmína
28.08.08,12:43
Dobrý deň, prosím skusených poraďákov o radu: FO, ktorá je aj podnikateľom, nie je platcom DPH kúpila v Nemecku ojazdený osobný automobil pre súkromé účely / v spoluvlastníctve s manželom, takže nie do podnikania/, od predajcu - autobazár, ktorý nevyúžíva osobitnú úpravu uplatňovania dane. Na faktúre je rozpísaná DPH z celkovej sumy. Cena bez DPH v prepočte cez kurz NBS je 425 000 Sk.Moja dilema spočíva v tom, že či je povinná táto osoba sa registrovať v zmysle § 7 za platcu DPH, nakoľko uvedený paragraf hovorí o povinnosti registrácie zdaniteľnej osoby/ § 3 definuje zdaniteľnú osobu/. Nakoľko nebol uvedený majetok kupený na firmu FO tak si myslím, že tam nie je povinná registrácia,alebo áno???? Keby nie a neskôr by sa rozhodla FO vložiť uvedený osobný majetok do majetku FO podnikateľa tak by bol s tým problém????? Vopred ďakujem za Vaše názory.
xduhova
29.09.08,20:02
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
1 nemecko
2 áno je platca
4 nákup ojazdeného dp
5 úžitkový
6 aj aj
7 FO, platca DPH, obstaranie hmotného majetku
8 bez DPH
9 2008
Vladimír Ozimý
30.09.08,05:44
Dobrý deň, prosím skusených poraďákov o radu: FO, ktorá je aj podnikateľom, nie je platcom DPH kúpila v Nemecku ojazdený osobný automobil pre súkromé účely / v spoluvlastníctve s manželom, takže nie do podnikania/, od predajcu - autobazár, ktorý nevyúžíva osobitnú úpravu uplatňovania dane. Na faktúre je rozpísaná DPH z celkovej sumy. Cena bez DPH v prepočte cez kurz NBS je 425 000 Sk.Moja dilema spočíva v tom, že či je povinná táto osoba sa registrovať v zmysle § 7 za platcu DPH, nakoľko uvedený paragraf hovorí o povinnosti registrácie zdaniteľnej osoby/ § 3 definuje zdaniteľnú osobu/. Nakoľko nebol uvedený majetok kupený na firmu FO tak si myslím, že tam nie je povinná registrácia,alebo áno???? Keby nie a neskôr by sa rozhodla FO vložiť uvedený osobný majetok do majetku FO podnikateľa tak by bol s tým problém????? Vopred ďakujem za Vaše názory.

nie nie je súkromná osoba sa povinná registrovať pretože to by sme tu boli registrovaní pol národa...registrovať sa má tá osoba ktorá je právnickou osobou alebo zdaniteľnou osobou, t.j. podnikateľ ktorý nakupuje tovar za účelom podnikania a nie súkromná osoba...
anithocka
02.10.08,17:56
prosím Vás o radu začiatku sú vždy ťažké, ďakujem


1) Slovenská republika
2) predajca automobilov na území Slovenska, platiteľ DPH
3) nákup od s.r.o.
4) nový dopravný prostriedok
5) osobný, úžitkový
6) predajca nových áut),
7) podnikateľský subjekt, obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) nákup uskutočnený s
9) dátum dodania 2008
10) lízingovou formou, vystavená faktúra na 105 000,-
Rozalka
02.10.08,19:51
Zadaniu nerozumiem, čo je otázka?
books
05.11.08,07:19
Prosím o radu.
Čítala som rôzne príspevky a mám z toho hokej a chcela by som mať v tom jasno.

Firma s.r.o. (PO)platca DPH doviezla osobné auto (citroen) pre svoje podnikateľské aktivity z Belgicka. Auto je od súkromnej osoby a suma na (VERKOOPS OVEREENKOMST CERTIFICAT DE VENTE - to je zmluva?) je cca 3700,00 EUR.
Zaplatila sprostredkovateľovi za sprostredkovanie kúpy,dovoz a prihlásenie auta cca 50000,00 Sk

Čo firme vyplýva z tohto dovozu?
1. Sumu 50000,00 Sk - vstupuje do ceny auta ?
2. Musí odviesť DPH ?
3. Čo so sumou 3700,00 SK?
4. Kontrola originality - vstupuje do ceny ?

posúvam.
dogicka
06.11.08,15:16
Prosím o radu, prešla som všetky príspevky ale stále si nie som istá. Sro, platca DPH na Slovensku kúpi osobný automobil N1 z Poľska a Nemecka od platcov DPH v uvedených krajinách. Faktúry sú vystavené bez DPH, slovenská SRO ich samozdaní, ale nárok na odpočet DPH nemá. Toto mi je jasné. Ale ak tá ista slovenská SRO kúpi osobný automobil N1 z Poľska od súkromnej osoby? Autá nie sú určené na ďalší predaj alebo prenájom. Vopred ďakujem za odpovede Eva
johny18
24.03.09,10:38
Nasa firma kupila z Polska nove auto kategorie M1. Faktura je bez DPH, viem ze to musime zdanit a DPH zaplatit.

1) po auto sme boli zaciatkom marca 2009, ale na fakture je uvedeny datum predaja 25.2.2009 - v ktorom uctovnom obdobi to mame zdanit? Februar alebo marec 2009?

2) Do ktoreho riadku v danovom priznani DPH by sa to malo dostat?
Lucinka23
28.03.09,10:20
Prosím Vás o radu. Viem, že sa tu toho popísalo veľa o kúpe automobilov a DPH ale stále mám v tom nejaký zmätok.

SZČO platca DPH kúpil osobný ojazdený automobil v SR od SZČO platiteľa DPH, ktorá ho používala na svoju pod.činnosť (nezaoberá sa predajom vozidiel). BOla uzatvorená kúpno-predajná zmluva (v nej bol dohodnutý predaj automobilu ale aj iného drobného inventáru), následne boli vystavené faktúry zvlášť na automobil a zvlášť na ostatný inventár. Fa na automobil bola vystavená aj s DPH. Je možné aby si SZČO uplatnil odpočet dane? Ešte podotýkam že ide o automobil skupiny M1.

Ďakujem.
Tweety
28.03.09,10:22
Prosím Vás o radu. Viem, že sa tu toho popísalo veľa o kúpe automobilov a DPH ale stále mám v tom nejaký zmätok.

SZČO platca DPH kúpil osobný ojazdený automobil v SR od SZČO platiteľa DPH, ktorá ho používala na svoju pod.činnosť (nezaoberá sa predajom vozidiel). BOla uzatvorená kúpno-predajná zmluva (v nej bol dohodnutý predaj automobilu ale aj iného drobného inventáru), následne boli vystavené faktúry zvlášť na automobil a zvlášť na ostatný inventár. Fa na automobil bola vystavená aj s DPH. Je možné aby si SZČO uplatnil odpočet dane? Ešte podotýkam že ide o automobil skupiny M1.

Ďakujem.
Nie, pri týchto vozidlách nárok na odpočet podľa Zákona o dph §49 odst.7., nie je možné uplatniť.
Lucinka23
28.03.09,11:35
Ďakujem Tweety.
poorka
28.03.09,14:02
Dobry den,
chcela som sa spytat, ci sa da uplatnit DPH pred registraciou zo zvysenej prvej splatky z leasingu na uzitkovy automobil.
Dakujem
Tweety
28.03.09,14:49
Dobry den,
chcela som sa spytat, ci sa da uplatnit DPH pred registraciou zo zvysenej prvej splatky z leasingu na uzitkovy automobil.
Dakujem
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
Lucinka23
28.03.09,15:03
A prosím Vás v súvislosti s príspevkom 239, dá sa DPH odpočítať, keby išlo o úžitkové vozidlo N1?
Tweety
28.03.09,15:05
A prosím Vás v súvislosti s príspevkom 239, dá sa DPH odpočítať, keby išlo o úžitkové vozidlo N1?
Áno, nárok na odpočet sa uplatniť dá. Právo na odpočet nie je len u MV kategórie M1, ako som už uviedla vyššie.
Lucinka23
28.03.09,15:18
Ďakujem ešte raz Tweety. :-)
SAIVI
30.03.09,07:05
Zaúčtovanie DPH z prvej zvýšenej splátky leasingu osobného automobilu ak si nájomca nemôže odpočítať DPH.
... je potrebné vychádzať z príslušných ustanovení zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení jeho doplnkov, zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení jeho doplnkov a opatrenia MF SR č. 23054/2002 92 v znení doplnkov, ktoré upravuje podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva.
Na uvedenú problematiku v praxi sú rozdielne názory a prístupy, ktoré vyplývajú z toho, že ustanovenie § 30a opatrenia MF SR č. 23054/2002 92 v znení doplnkov, ktoré upravuje postup účtovania pri finančnom prenájme u nájomcu, nerieši problém účtovania DPH v tom prípade, ak si nájomca nemôže odpočítať DPH. Možno aplikovať nasledovné ustanovenia:

§ 52 ods. 5) postupov účtovania, ktoré upravuje postup účtovania pri prijatí služby, pri ktorej nevzniká nárok na odpočítanie dane. Podľa predmetného ustanovenia sa DPH účtuje v prospech príslušného účtu záväzkov so súvzťažným zápisom na ťarchu vecne príslušného účtu nákladov,
§ 19 ods. 3 písm. k) bod 2. zákona o dani z príjmu, podľa ktorého daňovým výdavkom je aj daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ dane nemá nárok, čo vyplýva z príslušných ustanovení zákona o dani z pridanej hodnoty. Keďže prenájom osobného automobilu sa považuje z pohľadu zákona o DPH za službu, pri účtovaní dane, ktorú si nemôže platiteľ dane odpočítať, doporučujem využiť vyššie uvedené ustanovenia a príslušnú časť DPH v čase vzniku povinnosti jej zaplatenia zaúčtovať na ťarchu účtu nákladov.
Eva99
30.03.09,18:23
Prosím Vás, je tu veľa o ojazdených automobiloch, ale nie som si istá, ako je to s novým... Som platiteľ DPH, kúpila som od platiteľa DPH z Belgicka čisto nový automobil N1 na podnikateľské účely, nie za účelom predaja, faktúra je bez DPH. Som štvrťročný platca DPH. V najbližšom kvartálnom priznaní k DPH urobím samozdanenie? Mám nárok? Do ktorých riadkov DP to zapíšem? Týmto mám povinnosti voči DÚ vysporiadané? :o
dogicka
31.03.09,06:46
Prosím Vás o radu. Viem, že sa tu toho popísalo veľa o kúpe automobilov a DPH ale stále mám v tom nejaký zmätok.

SZČO platca DPH kúpil osobný ojazdený automobil v SR od SZČO platiteľa DPH, ktorá ho používala na svoju pod.činnosť (nezaoberá sa predajom vozidiel). BOla uzatvorená kúpno-predajná zmluva (v nej bol dohodnutý predaj automobilu ale aj iného drobného inventáru), následne boli vystavené faktúry zvlášť na automobil a zvlášť na ostatný inventár. Fa na automobil bola vystavená aj s DPH. Je možné aby si SZČO uplatnil odpočet dane? Ešte podotýkam že ide o automobil skupiny M1.

Ďakujem.

Faktúra na automobil by mala byť vystavená bez DPH. Alebo sa mýlim?
dogicka
31.03.09,06:48
Prosím Vás, je tu veľa o ojazdených automobiloch, ale nie som si istá, ako je to s novým... Som platiteľ DPH, kúpila som od platiteľa DPH z Belgicka čisto nový automobil N1 na podnikateľské účely, nie za účelom predaja, faktúra je bez DPH. Som štvrťročný platca DPH. V najbližšom kvartálnom priznaní k DPH urobím samozdanenie? Mám nárok? Do ktorých riadkov DP to zapíšem? Týmto mám povinnosti voči DÚ vysporiadané? :o

Áno, samozdaníš, do DP ti pôjde základ dane do riadku 07, daň do riadku 08 a odpočet dane do riadku 19.