miro9065
13.11.09,17:24
Zdravim vsetkych
Vela toho neviem o uctovnictve a musim zdanit byt ktory davam do prenajmu a predaj cennych papierov.

Akym sposobom zdokladovat vydavky na byt (energie,najom) a na prevod cennych papierov? Ako konkretne to zdokladovat v danovom priznani? Staci v exceli zoznam vydavkov plus vypis z bankoveho uctu a to pridat k danovemu? pausalna dan sa mi v tomto pripade neoplati.
A co prevod cennych papierov? Ako mam zdokladovat vydavky pri prevode?

dakujem
pekny den vsetkym
Danila
13.11.09,17:16
Zdravim vsetkych
Vela toho neviem o uctovnictve a musim zdanit byt ktory davam do prenajmu a predaj cennych papierov.

Akym sposobom zdokladovat vydavky na byt (energie,najom) a na prevod cennych papierov? Ako konkretne to zdokladovat v danovom priznani? Staci v exceli zoznam vydavkov plus vypis z bankoveho uctu a to pridat k danovemu? pausalna dan sa mi v tomto pripade neoplati.
A co prevod cennych papierov? Ako mam zdokladovat vydavky pri prevode?

dakujem
pekny den vsetkymO účtovníctve nevieš vôbec nič, a to, čo si popísal je prípad pre účtovníka. V Tvojom prípade šetriť na účtovníkovi asi nemusíš. Zabudol si už len poukladať za sebou doklady a posielať ich v poradí na Poradu.;)
miro9065
13.11.09,23:19
O účtovníctve nevieš vôbec nič, a to, čo si popísal je prípad pre účtovníka. V Tvojom prípade šetriť na účtovníkovi asi nemusíš. Zabudol si už len poukladať za sebou doklady a posielať ich v poradí na Poradu.;)
Nepochopil som tvoje "poznamky". Ak nechces poradit nechaj tak.
Nebudes verit ale asi musim setrit aj na uctovnikovi ked ziadam o radu. Davat byt do prenajmu nie je ziadne terno. Hovorime o rocnom cistom zisku max. do 800 eur a s tymi cennymi papierami to nebude o nic viac. Nezavid a pracuj. Pekny den.
Lianka
14.11.09,11:25
Zdravim vsetkych
Vela toho neviem o uctovnictve a musim zdanit byt ktory davam do prenajmu a predaj cennych papierov.

Akym sposobom zdokladovat vydavky na byt (energie,najom) a na prevod cennych papierov? Ako konkretne to zdokladovat v danovom priznani? Staci v exceli zoznam vydavkov plus vypis z bankoveho uctu a to pridat k danovemu? pausalna dan sa mi v tomto pripade neoplati.
A co prevod cennych papierov? Ako mam zdokladovat vydavky pri prevode?

dakujem
pekny den vsetkym

Cenne papiere, vid. § 7 Príjmy z kapitálového majetku,
doklady: Doklad o prijme / predaji CP, doklad o vydavku / nakup CP,

Prenajom, vid. § 6 Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu,
doklady pri skutocnych vydavkoch: fakturych, predpis platieb + bankovy vypis, iny doklad o uhrade a pod.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-a.html#7 + novela od 1.3.2009

Podavas danove priznanie FO typu B.

Pausalna dan je uz par rokov zrusena.
Danila
14.11.09,11:37
Nepochopil som tvoje "poznamky". Ak nechces poradit nechaj tak.
Nebudes verit ale asi musim setrit aj na uctovnikovi ked ziadam o radu. Davat byt do prenajmu nie je ziadne terno. Hovorime o rocnom cistom zisku max. do 800 eur a s tymi cennymi papierami to nebude o nic viac. Nezavid a pracuj. Pekny den.Ty si toho nepochopil viac. Neboli to moje poznámky, bolo to moje konštatovanie. Pokora Ti skutočne nechýba. Ty si totiž nechcel radu, ale spracovať celé účtovníctvo. Máš pravdu, nechám tak.;)
cloe
14.11.09,12:19
Zdravim vsetkych
Vela toho neviem o uctovnictve a musim zdanit byt ktory davam do prenajmu a predaj cennych papierov.

Akym sposobom zdokladovat vydavky na byt (energie,najom) a na prevod cennych papierov? Ako konkretne to zdokladovat v danovom priznani? Staci v exceli zoznam vydavkov plus vypis z bankoveho uctu a to pridat k danovemu? pausalna dan sa mi v tomto pripade neoplati.
A co prevod cennych papierov? Ako mam zdokladovat vydavky pri prevode?

dakujem
pekny den vsetkym

V prvom rade treba povedať, že nezdaňujú sa celé príjmy z prenájmu, ale len príjmy nad stanovenú hranicu pre oslobodenie príjmu z prenájmu nehnuteľnosti vo výške 5 násobku životného minima - 25650 Sk ( limit platný pre rok 2008, limit pre rok 2009 teraz presne neviem/.
Ak si nebudeš uplatňovať výdavky percentom z príjmu /čomu ty hovoríš paušál/, treba viesť evidenciu príjmov a výdavkov v časovom slede. Tieto výdavky si zoradíš a urobíš zoznam /napr. aj v exeli, ako spomínaš/. Tieto doklady však k daňovému priznaniu neprikladáš, treba ich mať uložené pre prípad daňovej kontroly. Sú to napr. doklady o spotrebe energií a všetky ďaľšie súvisiace výdavky.
Nie je to až také zložité, ale lepšie bude, ak si necháš urobiť daňové priznanie odborníkovi, lebo je treba ešte ponížiť výdavky takým istým pomerom, aký tvorí povolený limit pre oslobodenie k celkovým príjmom.
Danila
14.11.09,12:47
Keďže dnes máme deň radostný a optimistický, volá sa volebný:) budem veľmi opatrná na vyjadrenie. Na základe obsahu zadania som len chcela vyjadriť môj pocit, že z Porady už nemáme výmenu názorov na istý účtovný problém, či problém daňový. Porada je už jedna veľká účtovno ekonomická kancelária, kde on line spracúva - me - jú takmer komplexne účtovníctvo jednotlivcov. Pritom zákon trhu je neúprosný.:confused: Ponuka a dopyt má čo robiť najmä pri uplatnení účtovného a ekonomického poradenstva. KSENP.;)

P.S. S červenými palcami tapetujem. Poschoďák.
cloe
14.11.09,13:00
Keďže dnes máme deň radostný a optimistický, volá sa volebný:) budem veľmi opatrná na vyjadrenie. Na základe obsahu zadania som len chcela vyjadriť môj pocit, že z Porady už nemáme výmenu názorov na istý účtovný problém, či problém daňový. Porada je už jedna veľká účtovno ekonomická kancelária, kde on line spracúva - me - jú takmer komplexne účtovníctvo jednotlivcov. Pritom zákon trhu je neúprosný.:confused: Ponuka a dopyt má čo robiť najmä pri uplatnení účtovného a ekonomického poradenstva. KSENP.;)

P.S. S červenými palcami tapetujem. Poschoďák.

Áno, možno máš pravdu, že robím medvediu službu nám účtovníkom, ale keďže mám dnes tiež deň radostný, mala som chuť poradiť.:)

P.S. Aj keď niekedy poradím len tak bezodplatne, na nedostatok práce si rozhodne nemôžem sťažovať.
miro9065
15.11.09,14:14
Dakujem za odpovede Lianka a cloe. Pomohli mi. Nie som stalym uzivatelom porady ale bol som na tom ze ak ma niekto nejaky problem tak sa poradi na porade. Este raz dakujem.
Danila
15.11.09,14:24
Dakujem za odpovede Lianka a cloe. Pomohli mi. Nie som stalym uzivatelom porady ale bol som na tom ze ak ma niekto nejaky problem tak sa poradi na porade. Este raz dakujem.Aj ja Tebe ďakujem. Že si pochopil, k čomu slúži Porada, a že som mohla vysloviť, čo mi občas, či veľmi často prekáža. Aj za cenu neúnavných červených anonymných palcov. Čo nevedia vystrčiť nos spoza plenty a hanbia sa za vlastný názor.;):)
miro9065
15.11.09,16:40
Danila, mrzi ma ze nemas dost zakaznikov. Ja za to nemozem tak nechapem tvoje poznamky alebo ked chces konstatovania (proste tvoje keci od veci) na moju adresu o ktore vobec nemam zaujem. Ak niekto ziada o radu v oblasti prava na porade tak mu predsa nenapisem o prave nevies nic pozhanaj si pravnika. Ak nechcem neporadim a zdr4zim sa reci aj ked ciastocne chapem Tvoju frustraciu so zdielanim informacii zadarmo, ale aj to je si myslim sposob ako si ziskat zakaznika. Ak niekto poziada o radu z nejakej technickej oblasti tak mu nenapisem o technickych veciach nevies nic najdi si na to odbornika. Ak niekto ziada radu z uctovnictva tak slusny clovek nereaguje ako ty arogantne a neodporuca ho medzi riadkami z porady a samozrejme v kazdom prispevku si nezabudla napisat ze nic nechapem. :) Zaujimave je ze si vydedukovala aj to ze nechcem len radu ale rovno cele uctovnictvo. Odkial to mas neviem. A aj keby, tak sa predsa nic nedeje co je na tom ze ziadam o radu, ktora by viedla k vypracovaniu mojho danoveho priznania??? S odpovedami som maximalne spokojny a to som presne potreboval vediet. Skor z Tvojich odpovedi je jasna nevola poradit zadarmo. Nemala by si si mylit portal porada so svojou sukromnou strankou (ktoru mozno mas, ale asi nie) na ktorej si za rady davas platit. A odporucam Ti do buducnosti v ziadnom pripade nikomu nerad a uz vobec nie na porade. A vzdy svoj arogantny prispevok zakonci vetou: Peniaze posielajte na ucet 123456789/1111 (tam das svoje cislo uctu aby bolo jasne). A co sa tyka tej pokory to nemyslis vazne :) Pozri si prosim Ta svoje odpovede.
Tiez len konstatujem a vyjadrujem nazor, ze sa mi napaci Tvoj pristup k porade tak to neber zle. Tak lovu zdar na zakaznikov na porade. Ide Ti to ''dobre''.
Vsetko dobre a prajem pekny den.
P.S. Este som sa chcel spytat kto poradi ako sa robi dobra kapustnica ale necham tak lebo mi odpisu ze o vareni nic neviem, kup si kucharsku knihu.
Lianka
15.11.09,17:31
miro, ja sa Danile ani nedivim, ze takto zareagovala, ale neber si to osobne. Ako dlhorocna Poradacku tu uz zazila zrejme vselico a z vlastnej skusenosti ti poviem, ze najma v poslednej dobe je tu velke mnozstvo ludi, ktori nemaju ani paru o tom, na co sa pytaju. Chybaju im elementarne znalosti. Pustia sa napr. do podnikania, a absolutne nevedia, co vsetko to obnasa - ani z hladiska registracia, organizacie, dani, uctovnictva, ani zo samotneho predmetu podnikatelskej cinnosti. Co poradis takemu cloveku, ktory vie ledva citat a pisat a neprecital si ani jeden zakon a vsetko ocakava naservirovane hotove od Porady?

Malokto si uvedomuje, ze Poradaci radia neplatne a na ukor svojho volneho casu. Casto ponukaju svoje know-how a vedomosti, za ktore by ste inde nie malo zaplatili. Z ich strany je ochota poradit, ale odtial potial.
Zita5
15.11.09,18:18
Zdravim vsetkych
Vela toho neviem o uctovnictve a musim zdanit byt ktory davam do prenajmu a predaj cennych papierov.

Akym sposobom zdokladovat vydavky na byt (energie,najom) a na prevod cennych papierov? Ako konkretne to zdokladovat v danovom priznani? Staci v exceli zoznam vydavkov plus vypis z bankoveho uctu a to pridat k danovemu? pausalna dan sa mi v tomto pripade neoplati.
A co prevod cennych papierov? Ako mam zdokladovat vydavky pri prevode?

dakujem
pekny den vsetkym

Ja neviem prečo to nafukujete , Miro prišiel , slušne požiadal o radu viď citácia , odpoveď dostal od Lianky a cloe a za to aj poďakoval .

Ja si musím zastať Mira , nakoľko nič zlé nenapísal a keď napísal , tak sa určitým spôsobom bráni resp.obhajoval sa svojou odpoveďou , akoby spravil každý z nás .

Priznám sa , že aj ja som v iných témach doporučila dopytujúceho , aby si účtovníctvo resp.DP dal spraviť odborníkovi .Ale nevidím dôvod a nemám na to právo niekoho presviedčať , aby tak spravil a nemám právo ani vyjadrovať formou narážok na daný nick a daný problém .
Týka sa to aj Mira , je to jeho slobodná voľba , ako naloží s jeho daňovým priznaním , resp, so spracovaním účtovníctva .V prípade nezvládnutia DP a účtovníctva , dôsledky si nesie sám , ale to nám nedáva právo takto sa ku nemu správať a presadzovať si svoje názory.

To je môj názor , moje prvé a posledné vyjadrenie v tejto téme .
Zita5
15.11.09,18:21
Danila, mrzi ma ze nemas dost zakaznikov. Ja za to nemozem tak nechapem tvoje poznamky alebo ked chces konstatovania (proste tvoje keci od veci) na moju adresu o ktore vobec nemam zaujem. Ak niekto ziada o radu v oblasti prava na porade tak mu predsa nenapisem o prave nevies nic pozhanaj si pravnika. Ak nechcem neporadim a zdr4zim sa reci aj ked ciastocne chapem Tvoju frustraciu so zdielanim informacii zadarmo, ale aj to je si myslim sposob ako si ziskat zakaznika. Ak niekto poziada o radu z nejakej technickej oblasti tak mu nenapisem o technickych veciach nevies nic najdi si na to odbornika. Ak niekto ziada radu z uctovnictva tak slusny clovek nereaguje ako ty arogantne a neodporuca ho medzi riadkami z porady a samozrejme v kazdom prispevku si nezabudla napisat ze nic nechapem. :) Zaujimave je ze si vydedukovala aj to ze nechcem len radu ale rovno cele uctovnictvo. Odkial to mas neviem. A aj keby, tak sa predsa nic nedeje co je na tom ze ziadam o radu, ktora by viedla k vypracovaniu mojho danoveho priznania??? S odpovedami som maximalne spokojny a to som presne potreboval vediet. Skor z Tvojich odpovedi je jasna nevola poradit zadarmo. Nemala by si si mylit portal porada so svojou sukromnou strankou (ktoru mozno mas, ale asi nie) na ktorej si za rady davas platit. A odporucam Ti do buducnosti v ziadnom pripade nikomu nerad a uz vobec nie na porade. A vzdy svoj arogantny prispevok zakonci vetou: Peniaze posielajte na ucet 123456789/1111 (tam das svoje cislo uctu aby bolo jasne). A co sa tyka tej pokory to nemyslis vazne :) Pozri si prosim Ta svoje odpovede.
Tiez len konstatujem a vyjadrujem nazor, ze sa mi napaci Tvoj pristup k porade tak to neber zle. Tak lovu zdar na zakaznikov na porade. Ide Ti to ''dobre''.
Vsetko dobre a prajem pekny den.
P.S. Este som sa chcel spytat kto poradi ako sa robi dobra kapustnica ale necham tak lebo mi odpisu ze o vareni nic neviem, kup si kucharsku knihu.

K tomuto príspevku vyjadrujem súhlas , nesúhlas dávam Mirovi kvôli hrubo vyznačenému , lebo Porada nie je o tom , Porada je na dobrovoľnej báze .
Rozalka
15.11.09,19:16
Áno, možno máš pravdu, že robím medvediu službu nám účtovníkom, ale keďže mám dnes tiež deň radostný, mala som chuť poradiť.:)

P.S. Aj keď niekedy poradím len tak bezodplatne, na nedostatok práce si rozhodne nemôžem sťažovať.

Súhlasím s Vierkou.

Niekedy je aj dobre, že odpoviem: boli veci, o ktorých som bola presvedčená, že viem o tom všetko a zrazu bác! na porade mi oponovali, pozrela som sa za tým a ... mali pravdu.
Jój, ako som len bola rada, že som si doplnila vedomosti.
Takže aj spätná väzba je na mieste.
Práve preto sem chodím, nielen ja poskytnem vedomosti, ale aj ich naberiem.

Ak neviem pomôcť, neodpoviem.
Ak nechcem, tiež neodpoviem.
Danila
19.11.09,14:02
Danila, mrzi ma ze nemas dost zakaznikov. Ja za to nemozem tak nechapem tvoje poznamky alebo ked chces konstatovania (proste tvoje keci od veci) na moju adresu o ktore vobec nemam zaujem. Ak niekto ziada o radu v oblasti prava na porade tak mu predsa nenapisem o prave nevies nic pozhanaj si pravnika. Ak nechcem neporadim a zdr4zim sa reci aj ked ciastocne chapem Tvoju frustraciu so zdielanim informacii zadarmo, ale aj to je si myslim sposob ako si ziskat zakaznika. Ak niekto poziada o radu z nejakej technickej oblasti tak mu nenapisem o technickych veciach nevies nic najdi si na to odbornika. Ak niekto ziada radu z uctovnictva tak slusny clovek nereaguje ako ty arogantne a neodporuca ho medzi riadkami z porady a samozrejme v kazdom prispevku si nezabudla napisat ze nic nechapem. :) Zaujimave je ze si vydedukovala aj to ze nechcem len radu ale rovno cele uctovnictvo. Odkial to mas neviem. A aj keby, tak sa predsa nic nedeje co je na tom ze ziadam o radu, ktora by viedla k vypracovaniu mojho danoveho priznania??? S odpovedami som maximalne spokojny a to som presne potreboval vediet. Skor z Tvojich odpovedi je jasna nevola poradit zadarmo. Nemala by si si mylit portal porada so svojou sukromnou strankou (ktoru mozno mas, ale asi nie) na ktorej si za rady davas platit. A odporucam Ti do buducnosti v ziadnom pripade nikomu nerad a uz vobec nie na porade. A vzdy svoj arogantny prispevok zakonci vetou: Peniaze posielajte na ucet 123456789/1111 (tam das svoje cislo uctu aby bolo jasne). A co sa tyka tej pokory to nemyslis vazne :) Pozri si prosim Ta svoje odpovede.
Tiez len konstatujem a vyjadrujem nazor, ze sa mi napaci Tvoj pristup k porade tak to neber zle. Tak lovu zdar na zakaznikov na porade. Ide Ti to ''dobre''.
Vsetko dobre a prajem pekny den.
P.S. Este som sa chcel spytat kto poradi ako sa robi dobra kapustnica ale necham tak lebo mi odpisu ze o vareni nic neviem, kup si kucharsku knihu.Milý Miro, o mojich zákazníkov Ty nemaj starosť. A túto Tvoju uplakanú výčitku Ti nezazlievam.:) Ani by som si ju nevšimla, keby...;) Mne je šuma fuk, čo si Ty o mojich postojoch na Porade myslíš,ja ich píšem otvorene, bez servítky, bez ohľadu na červené palce, bez ohľadu na to, či môj nick opľujú, alebo nie. Ale urobil si užitočnú prácu, že som mohla poznať názory tých, ktorí dodnes nie sú schopní prijať môj postoj k účtovníctvu, prijať môj postoj k otvoreným pomenovaniam. Ja vždy budem podvodníkov nazývať podvodníkmi, tunálerov tunelármi, tiežúčtovníkov tiežúčtovníkmi a riťkovlezov riťkovlezmi. Táto moja odpoveď pre Teba je zároveň odpoveďou zainteresovaným. Ja Ti naopak prajem, aby si raz uveril, že medové motúziky nemusia byť vždy len sladučké.:):DA prijať aj opačný a nie celkom lichotivý názor je umenie. Občas celoživotná drina.:)

P.S. Prepáč, že som to nedočítala celé, ale ja drísty nemusím.
Danila
19.11.09,14:08
Súhlasím s Vierkou.

Niekedy je aj dobre, že odpoviem: boli veci, o ktorých som bola presvedčená, že viem o tom všetko a zrazu bác! na porade mi oponovali, pozrela som sa za tým a ... mali pravdu.
Jój, ako som len bola rada, že som si doplnila vedomosti.
Takže aj spätná väzba je na mieste.
Práve preto sem chodím, nielen ja poskytnem vedomosti, ale aj ich naberiem.

Ak neviem pomôcť, neodpoviem.
Ak nechcem, tiež neodpoviem.

Rozalka, ja občas odpoviem, aj keď nechcem. Ak neviem pomôcť, skúsim link. A variácií je ešte oveľa viac. Čo však považujem za najdôležitejšie, je slobodné rozhodnutie jednotlivca na Porade. Kritika nie je zbraň, ale prostriedok. KSENP;)
Danila
19.11.09,18:36
K tomuto príspevku vyjadrujem súhlas , nesúhlas dávam Mirovi kvôli hrubo vyznačenému , lebo Porada nie je o tom , Porada je na dobrovoľnej báze .Zitka, už veľmi dlhé obdobie prešlo odvtedy, čo som nazvala Tvoju obhajkyňu názorov hraničiacich s tunelovaním firmy tunelárkou. Iste si pamätáme, akou spŕškou slov si môj nick obdarovala. A následne potom, keď som nesúhlasila s niektorými praktikami v Tvojom veľkolepom štýle, akou bolo napríklad zverejnenie súkromnej správy, Nick Danila Ti aj so svojimi názormi veľmi prekážal. Myslela som, že si postrehla, ako čestne a statočne Tvoj nick zďaleka obchádzam:confused: A tak si ešte potrebovala smečovať. A vybrala si si feferónku Mirkovu.:) Zitka, Ty vieš veľmi dobre, že som ústretová, ale aj priama. Som rada, že to hrubo označené si do svojho vrelého súhlasu nepribrala. A som rada, že nezabúdaš. Danila poradila aj cez ss. A Danila nikdy nezískala žiadneho klienta prosredníctvom Porady. A Ty o tom, že je nezištná, niečo vieš. Som rada, že Ti celkom Tvoja pamäť nezlyhala. Našťastie. Lebo už som sa zľakla, že aj v sedemnástich by mohla skleróza úradovať. Zitka, ešte nikdy som si na Porade takýmto spôsobom nevybavila účet. Ale Ty si si o to veľmi koledovala. A tak Mirovi ďakujem ešte raz. A môžem si povedať KONEČNE som Ti toto mohla pošepnúť. Prajem Ti všetko, všetko dobré.:)
Tvoja bývalá Danilka