eva.dd
13.11.09,21:19
Nedopatrenim mi hrozi v buducnosti exekucia, alebo krute splacanie dlhu platobnym prikazom.{Neplatila som vela rokov koli neznalosti zakona do zdr. poistenie v zahranici}
Chcela by som sa teraz vydat, ale exekucia alebo platobny prikaz by prisel po svadbe. Mozu mojmu buducemu manzelovy siahnut na plat ,ak u mna sa nenajde tolko penazi?Mozu mi siahnut aj na byt ?
Je riesenie, ak pred svadbou, prepisem na buduceho manzela byt aby som o neho neprisla pri exekucii ?Alebo je lepsie sa nevydat koli tomu aby on financne nestradal??Ja by som dlh nejak roky platila, ale nechem partnerovy ublizit.Porade prosim neviem co mam robit.dakujem
.
ivka70
13.11.09,20:24
A preco si nedas do poriadku to poistenie teraz?
Cim neskor to budes riesit, tym budes platit vacsie penale a pripadne exekutora k tomu.

Kedze uz znala zakona si, mas este kopec moznosti poziadat o odpustenie penale a zaplatenie len zakladneho dlhu.

Alebo sa to neda urovnat teraz?
hena22
13.11.09,21:02
tvoje dlhy nadobudnte pred manželstvom by mali byť iba tvoje. Je to dlh voči slovenskej alebo zahraničnej poisťovni? Možno sa to cele da nejako urovnať. Alebo už máš naozaj na krku exekútora?
eva.dd
13.11.09,23:46
Este nemam na krku exekuciu,ale vyzvu aby som sa vyjadrila kde som a co som platila a ja som nikde nic neplatila.Je to otazka casu.kedy mi naparia pokuty a penale a dlh.Ja som zabuchla za slovenskom dvere, s nevedomim ze mam platit zdravotnu poistovnu ,alebo mam byt poistena v zahranici.Lekara som vzdy platila v hotovosti.Jedna sa o 10 rokov...neviem ako zacat a ak by sme sa chceli s priatelom co najskor zobrat tak sa bojim ze,vsetky tie dlhy pojdu do naseho manzelstva.S pokutami a penalmi to moze byt az 300 000 sk a viac.tak neviem co dalej.Fakt si trieskam hlavu o stenu..
eva.dd
13.11.09,23:49
vlastne s penalmi za kazdy den omeskania mam dlh aj milion. tak neviem ako zacat pri okienku v poistovni mi nikto nechel nic poradit.
veronikasad
13.11.09,23:49
Este nemam na krku exekuciu,ale vyzvu aby som sa vyjadrila kde som a co som platila a ja som nikde nic neplatila.Je to otazka casu.kedy mi naparia pokuty a penale a dlh.Ja som zabuchla za slovenskom dvere, s nevedomim ze mam platit zdravotnu poistovnu ,alebo mam byt poistena v zahranici.Lekara som vzdy platila v hotovosti.Jedna sa o 10 rokov...neviem ako zacat a ak by sme sa chceli s priatelom co najskor zobrat tak sa bojim ze,vsetky tie dlhy pojdu do naseho manzelstva.S pokutami a penalmi to moze byt az 300 000 sk a viac.tak neviem co dalej.Fakt si trieskam hlavu o stenu..
v zahraničí si bola zamestnaná na prac.zmluvu ?
veronikasad
13.11.09,23:57
vlastne s penalmi za kazdy den omeskania mam dlh aj milion. tak neviem ako zacat pri okienku v poistovni mi nikto nechel nic poradit.
Nerieš zatial penále, treba si dať v prvom rade do poriadku oznamovaciu povinnosť a zaplatiť dlžne poistné-istinu. Požiadaj o splátkový kalendár, predídeš tým exekúcii. Splátky ale musíš dodržiavať, inak sa stane splatnou celá istina a postúpia to exekútorovi, alebo tvoju pohladávku predajú.
Kazu
14.11.09,06:04
Nedopatrenim mi hrozi v buducnosti exekucia, alebo krute splacanie dlhu platobnym prikazom.{Neplatila som vela rokov koli neznalosti zakona do zdr. poistenie v zahranici}
Chcela by som sa teraz vydat, ale exekucia alebo platobny prikaz by prisel po svadbe. Mozu mojmu buducemu manzelovy siahnut na plat ,ak u mna sa nenajde tolko penazi?Mozu mi siahnut aj na byt ?
Je riesenie, ak pred svadbou, prepisem na buduceho manzela byt aby som o neho neprisla pri exekucii ?Alebo je lepsie sa nevydat koli tomu aby on financne nestradal??Ja by som dlh nejak roky platila, ale nechem partnerovy ublizit.Porade prosim neviem co mam robit.dakujem
.

Toto teda nie je vôbec riešenie. Jeden kopanec horší ako druhý. Svoj dlh zaplať a svoj byt si len pekne nechaj. Aby si nemusela banovať dva krát.
abel
14.11.09,06:49
vlastne s penalmi za kazdy den omeskania mam dlh aj milion. tak neviem ako zacat pri okienku v poistovni mi nikto nechel nic poradit.
Myslím, že si sa riadne prerátala. Nepamätám si, koľko bolo v ktorom roku poistné samoplatiteľov, ale ak by som počítala priemerne 500.- Sk mesačne - a toľko to v minulých rokoch ani nebolo, tak mi to vychádza 6000.- Sk za rok, za 10 rokov 60000.- Sk. Zisti si čo najskôr presnú sumu, dohodni splátkový kalendár, ten dodrž a potom požiadaj o odpustenie penále.
Stefan2005
14.11.09,09:16
Akosi v poslednej dobe pribúda "zapeklitých" a ťažko riešiteľných tém.
(Viď napr. aj http://www.porada.sk/t123988-co-mam-robit.html )

Lebo ako čítam, tak čítam, sú vo mne otázky (na ktoré neodpovedala zadávateľka) - aká a ktorá je to poisťovňa (slovenská, zahraničná), kto od nej vymáha dlh - či poisťovňa (ak nebola nikde prihlásená, tak ktorá), alebo úrad pre dohľad, či neplatila poistné, alebo nesplnila oznamovaciu povinnosť,...

Aj z hľadiska premlčateľnosti úrokov je rozdiel v posudzovaní úrokov z omeškania medzi nezaplateným poistením alebo nesplnením oznamovacej povinnosti:

§ 21 - Premlčanie

(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 11) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.
(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje.

Takže neviem :rolleyes:...
Dáša_
14.11.09,10:20
možno trochu mimotemy , ale dostalo sa mi do uší, že všetky štátne poisťovne (nielen zdravotné :D) dostali príkaz vymáhať úplne všetko aj ke´d veľmi dobre vedia, že mnohé veci sú už premlčané. Proste vyskúšajú a keď dlžník nenamietne premlčanosť, tak to majú v suchu.

Čiže vždy sa pokúsiť namietnuť premlčanie. Lebo ke´d nenamietnete, oni na to neprihliadajú. A keď to nebude premlčané, tak sa nič nedeje.
hena22
14.11.09,19:09
Pokiaľ preukážeš, že si bola mimo územia SR a platila si si poistné tam, malo by to byť v poriadku, nebola by si povinne poistená tu.
Tu je kúsok zo zákona o zdravotnom poistení:

§ 3
Osobný rozsah verejného zdravotného poistenia

(1) Poistenec na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá je povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona (ďalej len "verejne zdravotne poistená").

(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak
a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
b) vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,
c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.

(3) Povinne verejne zdravotne poistená je aj fyzická osoba, ktorá nemá trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky, ak nie je zdravotne poistená v inom členskom štáte Európskej únie alebo v zmluvnom štáte Dohody o Európskom hospodárskom priestore a vo Švajčiarskej konfederácii (ďalej len "členský štát") a
a) je zamestnaná u zamestnávateľa, ktorý má sídlo alebo stálu prevádzkareň na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak je zamestnaná v Slovenskej republike u zamestnávateľa, ktorý požíva diplomatické výsady a imunity podľa medzinárodného práva,
b) vykonáva na území Slovenskej republiky samostatnú zárobkovú činnosť,
c) je azylant, 4)
d) je študent z iného členského štátu alebo zahraničný študent študujúci na škole v Slovenskej republike na základe medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná,
e) je maloletý cudzinec, ktorý sa zdržiava na území Slovenskej republiky bez zákonného zástupcu alebo fyzickej osoby zodpovednej za jeho výchovu a poskytuje sa mu starostlivosť v zariadení, v ktorom je umiestnený na základe rozhodnutia súdu, 5)
f) je cudzinec zaistený na území Slovenskej republiky, 6)
g) je vo väzbe7) alebo vo výkone trestu odňatia slobody.8)

(4) Zdravotným poistením v cudzine sa na účely tohto zákona rozumie systém zdravotného poistenia financovaný prostredníctvom odvodov na zdravotné poistenie alebo daňového systému príslušného štátu; v prípade štátov, ktoré nie sú členskými štátmi, sa týmto pojmom rozumie aj komerčné poistenie liečebných nákladov.