Germany
01.09.05,14:35
Poraďte mi prosím, do akej odpisovej skupiny a akú klasfik.produk. by ste dali na kozmetický prístroj v obstar.cene cca 60.000,-Sk? Prístroj je zakúpený 3/05, na základe KPZ + vystavená faktúra na 1.splátku vo výške 47.000,-Sk, ostatné splátky budú mesačne po 6540,-Sk, posledná dňa 30.1.2006.


Ďakujem :)
PS: Prístroj si zaobstaral kozmetický salón.
Germany
01.09.05,14:25
Nikto nevie? :mee:
Paula
01.09.05,14:33
Na môj veru....neviem....v klasifikácii "najbližšie " som našla len zdravotnícke a chirurgické zariadenia (2.odp.skupina) . Sama som mala pred časom problém zaradiť stroje a prístroje v očnej optike. Ale trolejbusy sú jasné :D so zaradením (poznámka pre zlepšenie nálady). Dúfam, že ti niekto dobre poradí.
Germany
01.09.05,14:52
Zatiaľ mám 3 verzie: KP 29.56 Ostatné účelové stroje, alebo 29.7 Prístroje pre domácnosť inde nedefinované, alebo ešte 33.10 Zdravotnícke a chirurgické zariadenia, prístroje na ortopedické účely (asi divé, ale nič bližšie k tomu som nenašla). Ide o prístroj - ultrazvukové čistenie pleti + lupa so stojanom + naparovač (tak nejak). Je to jeden prístroj s týmito komponentami.
Paula
01.09.05,14:59
Veď práve ide o to, či 2. alebo 3.skupina...ale v tretej nie je nič príbuzné, ani možnosť dať do ostatného......aspoň v tých klasifikáciach, ktoré sú smrteľníkom dostupné.
Germany
01.09.05,15:04
HHMMM dám to zatiaľ do 2. (to sa mi javí ako najprijateľnejšie). Len mi poraď Pauli, v akej cene mám majetok zaradiť (treba vypočítať odpisy), keď posledná splátka bude v 1/06? Poslednú splátku "nabalím" na obstar.cenu až v roku 2006? Nejak mi dnes nepáli.....:o
Johanka
01.09.05,15:11
Odpisovať budeš zo sumy 60 tis. Sk.
Paula
01.09.05,15:12
Priznávam, že s obstaraním DHM na splátky (okrem lízingu) nemám skúsenosť. Poradcov by asi zaujímalo aj to, či účtuješ v JÚ alebo v PÚ.
Jana Acsová
01.09.05,15:13
Zatiaľ mám 3 verzie: KP 29.56 Ostatné účelové stroje, alebo 29.7 Prístroje pre domácnosť inde nedefinované, alebo ešte 33.10 Zdravotnícke a chirurgické zariadenia, prístroje na ortopedické účely (asi divé, ale nič bližšie k tomu som nenašla). Ide o prístroj - ultrazvukové čistenie pleti + lupa so stojanom + naparovač (tak nejak). Je to jeden prístroj s týmito komponentami.Metodická a systematická náplň spomínaných KP:
KP 29.56.1 stroje a prístroje na tlač, brožovanie a viazanie kníh a ich častí a súčastí
KP 29.71 elektrické prístroje pre domácnosť
KP 29.72 neelektrické stroje a prísstroje pre domácnosť
KP 33.10.1 zdravotnícke a chirurchické prístroje a zariadenia, prístroje pre ortopedické účely a ich časti a súčasti
KP 33.10.2 lekársky, chirurgický, zubolekársky alebo zverolekársky nábytok, kreslá pre holičstvá a kaderníctva a pod. kreslá, ich časti a súčasti
KP 33.10.9 inštalácie, opravy a údržba lekárskeho a chirurchického zariadenia a prístrojov.

Skús ešte pohľadať. Ak nenájdeš zatriedenie v prílohe k Zákonu o daniach z príjmov, tak to bude 2. odpisová skupina. Z toho, čo si uviedla, nepasuje to do žiadnej z uvádzaných klasifikácií (pozrela som aj skupiny)
Ak ťa napadne ešte iná klasifikácia, napíš, uvediem, čoho bližšie sa týka http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
01.09.05,15:17
Prístroj je zakúpený 3/05, na základe KPZ + vystavená faktúra na 1.splátku vo výške 47.000,-Sk, ostatné splátky budú mesačne po 6540,-Sk, posledná dňa 30.1.2006.
Ak sa prístroj používa a sú teda splnené podmienky do zaradenia do užívania, záleží na zmluve.
V prípade, že máš naozaj kúpu na splátky (často sa tento pojem zamieňa s nájmom, alebo aj pri uzatvorení zmluvy predajca hovorí o kúpe na splátky, ale s klientom uzatvorí nájomnú zmluvu), ak sa teda naozaj jedná o kúpu na splátky, tak účtuješ všetky splátky ako kúpu dlhodobého majetku. Operatívnu evidenciu a všetko čo s ňou súvisi (kartu atď.) vystavíš na celú čiastku, t.j. obstarávaciu cenu a odpisuješ z tejto ceny.

Dávam však do pozornosti zmluvu - aby bolo možné účtovať ako uvádzam. Nakoľko však v úvode píšeš o KPZ - rozumiem tomu ako kúpno-predajná zmluva, takže by to malo byť v tvojom prípade v poriadku.
Zmluvu zaevidovať v záväzkoch a splátky účtovať ako úhradu záväzku.

Môj príspevok sa týka účtovania v sústave JÚ.
andrej_rv
01.09.05,15:31
Zatiaľ mám 3 verzie: KP 29.56 Ostatné účelové stroje, alebo 29.7 Prístroje pre domácnosť inde nedefinované, alebo ešte 33.10 Zdravotnícke a chirurgické zariadenia, prístroje na ortopedické účely (asi divé, ale nič bližšie k tomu som nenašla). Ide o prístroj - ultrazvukové čistenie pleti + lupa so stojanom + naparovač (tak nejak). Je to jeden prístroj s týmito komponentami. Pozeral som tiež na vhodné zaradenie, ale naozaj to nejako nikam nesedí.
Tu je podľa mňa najvhodnejším riešením požiadať o zatriedenie takéhoto viacúčelového prístroja do príslušného KP priamo Štatistický úrad SR. Kedysi (v r. 1996) som to to vybavoval za 200,- Sk kolok na adrese:
Štatistický úrad SR, Oddelenie metodických nástrojov, Miletičova 3, Bratislava (Ing.Parimuchová). Ale treba si to overiť prípadne na ich stránke. Poznamenávam, že takéto zatriedenie štatistického úradu je pre daňové úrady záväzné.
babenko1
01.09.05,16:22
Určite máš v tej kúpno predajnej zmluve celkovú cenu za ten stroj. Touto cenou zaradíš do majetku a začneš odpisovať. Tie splátky účtuješ ako postupné uhrádzanie záväzku, ako uviedla AVO. S tým zaradením je to horšie, nemám ani potuchu, kde by sa to malo zaradiť. Ale všeobene platilo, pokiaľ si nenašla klasifikáciu strojov v I. odpisovej skupine, zaradila si ich do II. odpisovej sk. a odpisovala podľa platných predpisov.
Paula
01.09.05,16:40
asi tak to nakoniec bude - 2.skupina, v tretej nič primerané nevidím :)
juko
01.09.05,17:45
Ja osobne by som to zaradil do skupiny 33.10

Zdravotnícke a chirurgické prístroje a zariadenia, prístroje na ortopedické účely

Zariadenie totiž spĺňa svojimi parametrami charakter zdravotníckeho prístroja.
Je to 2.odpisová skupina.
Germany
02.09.05,07:05
Ďakujem všetkým za radu, účtujem v JU a takto som to aj pôvodne urobila, len som si nebola istá, či je to správne (zaradenie v hodnote 60.000,-Sk a zaevidovanie do záväzku). Odpisovú skupinu a KP skúsim zistiť cez Štatistický úrad a dám vedieť, niekto to potom bude možno potrebovať.:)
Jana Acsová
02.09.05,07:20
Ďakujem všetkým za radu, účtujem v JU a takto som to aj pôvodne urobila, len som si nebola istá, či je to správne (zaradenie v hodnote 60.000,-Sk a zaevidovanie do záväzku). Odpisovú skupinu a KP skúsim zistiť cez Štatistický úrad a dám vedieť, niekto to potom bude možno potrebovať.:)Ak nie je možné zaradiť hmotný majetok do odpisových skupín podľa prílohy k zákonu o daniach z príjmov (uvádzala som vo svojom príspevku č. 9 bližšiu kategorizáciu majetku v rámci navrhovanej klasifikácie. Naštudovala som obsahovo jej systematickú časť v týchto položkách. Podľa môjho názoru nie je obsahová náplň pre spomínaný prístroj v týchto klasifikáciách.), na účely odpisovania zaradí do odpisovej skupiny č. 2 t.j. doba odpisovania 6 rokov.

Doporučenie:
Nie je potrebné žiadať o zatriedenie majetku v prípade, že evidentne nespadá pod klasifikáciu vymenovanú v prílohe k ZDP ak životnosť tohto majetku nevyplýva z iných predpisov.

Ak máte ešte iný nápad ohľadom KP uveďte, overím cez systematickú časť zatriedenie.
Zatiaľ vylúčené KP:
29.56
29.7
Jana Acsová
02.09.05,07:51
Ešte ku klasifikácii 33.10:

33.10.11 - rontgenodiagnostické zariadenia lekárske na chirurgické, zubolekárske a zverolekárske účely atď.: sterilizačné a dozrievacie zariadenia, ktoré využívajú žiarenie (generátory rontgenového žiarenia a súvisiace zariadenia), lekárske zobrazovacie zariadenia (scanery, rontgeny zobrazujúce za pomoci kontrastných látok atď.), zariadenia pre rádioterapiu (kobaltoterapia, gamaterapia atď.), zariadenia na analýzu a kontrolu priemyselných výrobkov pomocou rontgenových lúčov, gama žiarenia atď.
Tiež zahŕňa zariadenia rádiologických miestností, olovené štíty atď.

33.10.12 - elektrokardiografy, alektroencefalografy, audiometre, observačné, katetrizačné, echografické ... (a pod. blbosti),

33.10.13 - zubárske vŕtačky, brúsky, frézky a iné zubárske prístroje :eek:

33.10.14 - zariadenia na sterilizáciu pre chirurgické, lekárske, veterinárne alebo laboratórne účely,

33.10.15 - injekčné striekačky atď. :eek:

33.10.16 - prístroje na liečenie kyslíkom a aerosol, dýchacie prístroje lekárske, filtračné plynové masky atď.

33.10.17 - protézy kĺbov alebo kostí, dlahy, barly atď.

33.10.18 - audiofóny pre nedoslýchavých, srdcové stimulátory.

Položky, ktoré možno úplne vylúčiť som zostručnila. Takže, ak sa Vám niečo z tohto pozdáva, tak ... http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

KP 33.10.11 je uvedená v úplnom znení (bez tituliekhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif)
Germany
02.09.05,08:56
33.10.11 - rontgenodiagnostické zariadenia lekárske na chirurgické, zubolekárske a zverolekárske účely atď.: sterilizačné a dozrievacie zariadenia, ktoré využívajú žiarenie (generátory rontgenového žiarenia a súvisiace zariadenia), lekárske zobrazovacie zariadenia (scanery, rontgeny zobrazujúce za pomoci kontrastných látok atď.), zariadenia pre rádioterapiu (kobaltoterapia, gamaterapia atď.), zariadenia na analýzu a kontrolu priemyselných výrobkov pomocou rontgenových lúčov, gama žiarenia atď.
Tiež zahŕňa zariadenia rádiologických miestností, olovené štíty atď.

KP 33.10.11 je uvedená v úplnom znení (bez tituliekhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif)[/QUOTE]
Takže toto by bolo asi najprijateľňejšie? Zaradiť to do 2.odpisovej skupiny? Našla som ešte : 33.10.20

Lekársky, chirurgický, zubolekársky alebo zverolekársky nábytok; kreslá pre holičstvá a kaderníctva a pod. kreslá, ich časti a súčasti

9402
Jana Acsová
02.09.05,09:52
KP 33.10.20

Operačné stoly, lôžka s rôznymi mechanickými zariadeniami, zubárske kreslá atď. nosidlá a vozíky pre pacientov.
Tiež zahŕňa kadernícke kreslá a pod. kreslá s mechanickým, sklápacím, otáčacím a zdvíhacím zariadením.
Germany
02.09.05,10:49
Veľmi pekne ďakujem :p :) :D
Monika68
05.03.06,18:25
Ďakujem všetkým, čo sa zaoberali touto témou, presne taký istý multifunkčný prístroj na splátky som nevedela zaradiť do odpisovej skupiny :o))), takže mi táto debata veľmi pomohla.
balajka
12.03.08,10:04
Aj ja ďakujem všetkým, nakoľko som mala taký istý problém a táto debata mi tiež pomohla. Pekný deň.