maruš
14.11.09,07:15
Dobrý deň,
poprosím Vás o radu, firma odberateľ a má zmluvu o nájme NP a k nej splátkový kalendár, ktorý sa mi dostal do rúk až dnes.
Nájomné aj záloha na energie sú s DPH, ktorú si firma ale neplatnili za 4,6,a 9 mesiac.
Má firma podať dodatočné DPH ale si môže uplatniť DPH až v 4.Q. ?
babi2
14.11.09,07:43
Dobrý deň,
poprosím Vás o radu, firma odberateľ a má zmluvu o nájme NP a k nej splátkový kalendár, ktorý sa mi dostal do rúk až dnes.
Nájomné aj záloha na energie sú s DPH, ktorú si firma ale neplatnili za 4,6,a 9 mesiac.
Má firma podať dodatočné DPH ale si môže uplatniť DPH až v 4.Q. ?

Nemusíš podávať dodatočné DP, môžeš si DPH uplatniť aj v 4.Q
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
maruš
14.11.09,07:49
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď, potešila si ma.
samuelina
21.03.11,13:34
Prosím o radu. Dnes sa mi dostal do ruky splátkový kalendár za energie
a správu. Firma má odkúpené priestory v komplexe. Správca budovy nám poslal splátkový kalendár za energie a správu, čuduj sa svete bez DPH.
V minulom roku bolo všade aj DPH. Keď sme sa dožadovali nápravy, bolo nám povedané, že niečo také je možne po konzultácii s DU. Som toho názoru,
že ak je správca platiteľom DPH, nemôže dodávky energií fakturovať, hoci aj formou splátkového kalendára, bez DPH. Poradí mi niekto, ako máme postupovať?
samuelina
21.03.11,14:00
Prosím o radu. Dnes sa mi dostal do ruky splátkový kalendár za energie
a správu. Firma má odkúpené priestory v komplexe. Správca budovy nám poslal splátkový kalendár za energie a správu, čuduj sa svete bez DPH.
V minulom roku bolo všade aj DPH. Keď sme sa dožadovali nápravy, bolo nám povedané, že niečo také je možne po konzultácii s DU. Som toho názoru,
že ak je správca platiteľom DPH, nemôže dodávky energií fakturovať, hoci aj formou splátkového kalendára, bez DPH. Poradí mi niekto, ako máme postupovať?


poradí mi niekto?
samuelina
22.03.11,11:46
Prosím o radu. Dnes sa mi dostal do ruky splátkový kalendár za energie
a správu. Firma má odkúpené priestory v komplexe. Správca budovy nám poslal splátkový kalendár za energie a správu, čuduj sa svete bez DPH.
V minulom roku bolo všade aj DPH. Keď sme sa dožadovali nápravy, bolo nám povedané, že niečo také je možne po konzultácii s DU. Som toho názoru,
že ak je správca platiteľom DPH, nemôže dodávky energií fakturovať, hoci aj formou splátkového kalendára, bez DPH. Poradí mi niekto, ako máme postupovať?

prosím...
Adiks
22.03.11,14:16
Treba žiadať o opravu splátkového kalendára. Ak je správca platiteľom DPH, pri poplatkoch za energiu a správu mal v splátkovom kalendári uviesť základ dane, čiastku DPH, sadzbu DPH a čiastku s DPH.
tinasab
27.03.11,21:44
Ahojte,

Kedze momentalne si neviem rady s opakovanymi
dodaniami vo firme, kde pracujem (a som v tejto oblasti novacik), rada
by som Vas poprosila o pomoc.

Mam na starosti uctovanie prijatych faktur (splatkovych kalendarov, zmluv) za najmy, ktore nasim
zamestnancom poskytuju ci uz pravnicke osoby registrovane
pre DPH alebo fyzicke osoby neregeistrovane pre DPH,

- platime najomne vopred kvartalne teda priklad za 01-03/2011 platba v 12/2010
- je napr. ok ak v 2010 prenajimatel vystavoval zalohovu fa, fa o
prijatej platbe este v 12/2010 a my by sme si uplatnili danovy odpocet
v 03/2011? Vraj je v poriadku posuvat
danovy odpocet ale iba v ramci roka-je to pravda?

Dalsi zaujimavy pripad - opakovane dodanie sluzby prenajmu kvartalne -
jeden kvartal trval od 11,12/2010 do 01/2011 - za tento bola zaslana
platba prenajimatelovi v plnej sume v 10/2010. Prenajimatel vystavil
fa o prijatej platbe, kde rozpisal 19% DPH a zuctovaciu fa rozdelil
na fa s 19% za 11,12/10 (davalo dokopy nulu) a zaroven zuctovaciu fa
za 01/2011 s rozpisanou 19%DPH za prijatu platbu a dofakturoval nam 1%
DPH za 01/2011 - je to spravne?

Dalsie prakticke otazky:
Fyzicke osoby neregistrovane pre DPH - musia vystavovat aj slatkove
kalendare alebo postaci zmluva?

Pravnicke osoby registrovane pre DPH - musia vystavovat splatkove
kalendare alebo staci zmluva, kde sa uvadza kedy sa vyzaduje platba za
dany kvartal a zaroven tam budu identifikacne udaje najomcu a
prenajimatela? - niektori prenajimatelia maju tendenciu zasielat aj
faktury, niektori sa odvolavaju na to, ze zmluva je postacujucim
dokladom, - tak som zmetena co vlastne treba
A ak su potrebne splatkove kalendare, aky sa uvazda datum dodania ak sa platba vyzaduje vopred?

hlavne ma zaujima, ci moze dat danovy urad teraz pokutu za to, ze
sme si danovy odpocet uplatnovali vtedy ked sme uctovali naklady –
teda posledne dni kvartalov
Vela otazok naraz, no fakt budem rada ak si niekto najde cas na odpoved. Velmi mi to pomoze, kedze nechcem prijimat nespravne vystavene doklady

Pekny den.
samuelina
30.03.11,17:23
Minule som žiadal o radu ohľadom splátkového kalendára a DPH. Ešte stále si neviem rady. Firma A vlastní nehnuteľnosť. Firma B vykonáva správu nehnuteľnosti, v ktorej sú byty a aj obchodné priestory, Fy B vystavila splátkový kalendár podnikateľskému subjektu za energie, v ktorom je však DPH uvedené len pri poplatku za správu, pričom sa odvoláva na usmernenie DU. Prikladám odpoveď DU:
Podľa §o ods.6 a § 9 ods4 zákona o DPH ak platieľ dane na základe zmluvy, podľa ktorej koná vo svjom mene na účet inej osoby obstará kúpu alebo predaj tovaru, resp. obstará dodanie služby....je predmetom dane.
Ak obstaranie tepla, plynu, vody zabezpečuje platiteľ v inom mene v iný prospech/ mandátna, príkazná zmluva/ pri uplatňovaní dane nepostupuje podľa §8 ods.6 zákona. Výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka sa nezahŕňajú do základu dane, ide o prechodné položky. V tomto prípade je zdaniteľným obchodom len výkon správy.
Je toto možné aj voči podnikateľským subjektom? poradí niekto?
samuelina
30.03.11,17:27
Ešte dodatok. Ak vlastník obchodného priestoru, tento priestor prenajíma ďalšiemu subjektu ako má postupovať?
samuelina
01.04.11,08:48
nevie mi nikto poradiť????