Pepoxxx
14.11.09,10:23
Dobry den, potrebujem poradit ohladne ndisciplinovaneho najomcu.

Dal som do prenajmu byt a s najomcom som podpisal zmluvu, s ktorou suhlasil a podpisal ju. Zmluva ale nie je pravicky overena! Je len podpisana medzi prenajimatelom a najomcom.

Cely problem je v tom, ze moj najomca mi nechce platit najomne do stanoveneho terminu, ktory mam uvdeny v zmluve. Zatial mi plati (chvala panu) ale musim sa platby dost intennzivne dozadovat, chodit za nim , tel. ho kontaktovat...atd. Na velke dozadovanie mi zaplati.

Uz ma tak trochu prechadza trpezlivost a preto sa chcem poradit ako postupovat.
Chcel by som najomcovi dat jednoznance najavo, ze bud bude platit nacas alebo s nim ukoncit zmluvu.

Problem je v tom, ze v zmluve nemam ziadny bod, ktory by hovoril ze mozem s najomcom ukoncit zmluvu okamzite.
Mam uvedene, ze zmluva sa uzatvara na dobu neurcitu.

Akym spsoobm mozem postupovat?

Dakujem
Dantess
14.11.09,10:34
Je tu viac možností ako postupovať.

1.Zrušiť zmluvu, pretože si druhá strana neplní svoje podmienky.
2.Čakať na platbu a keď nebude posielať, tak ho nijak k tomu nepopudzovať, pretože nabiehajú úroky, ktoré si môžes uplatniť v príapadnom konaní.
3.Najať si právnika, aby ho bombardoval doporučenými zásielkami aby platil na čas a nech mu pohrozí úrokmi a pod.
4.Najať si lámača kostí :D

Máš zmluvu, ktorá je podpísaná oboma stranami, ak to nieje načierno, tak máš navrh. Netreba sa báť a treba sa obrátiť na právnika, ktorý Ti v tomto bude vedieť určite viac poradiť.
Pepoxxx
14.11.09,10:43
Zrusit zmluvu mozem k lubovolnemu datumu? Len potom asi tam je trojmesacna lehota, vsakze?

Kde mozem najst tie uroky, ktore si potom mozem narokovat za omeskanie platby? Neviem najst nikde kolko to vlastne je, pripadne ako sa pocitaju.
Dantess
14.11.09,10:59
Zrusit zmluvu mozem k lubovolnemu datumu? Len potom asi tam je trojmesacna lehota, vsakze?

Kde mozem najst tie uroky, ktore si potom mozem narokovat za omeskanie platby? Neviem najst nikde kolko to vlastne je, pripadne ako sa pocitaju.
Vačšinou sú zmluvy písané tak, že ak si jedna strana neplní svoje povinnosti, tak tá druhá môže od zmluvy odstúpiť okamžite. Ale neviem ako ju máš spísanú ty. Preto Ti radím poradiť sa s právnikom, ktorý bude vedieť viac. Napíš mail pár právnickym kanceláriám a už aj v tom maily v ktorom Ti odpovedia sa dozvieš dosť veľa, potom je len na tebe či to budeš chcieť zrušiť na vlastnú päsť, alebo pomocou právnika
belo72
14.11.09,15:50
Ak ti mozem poradit cim skor zrus zmluvu, najdi si poriadneho podnajomnika a hlavne do novej zmluvy nezabudni vsunut body kedy mozes zmluvu vypovedat okamzite. Mne sa osvedcila mesacna vypov. lehota a v pripade predaja nehnut. 2 tyzdne. Zmluvu robim na 6 mes. a stale ju predlzim. Cim viac sa budes snazit s podnaj. vychadzat dobre tym viac to budu zneuzivat. Jasne stanovit datum platby a v pripade omeskania penale a okamzita vypoved. Tazko budes od niekoho nieco vymahat ked nic nema akurat zaplatis pravnika.
wegamizi
14.11.09,16:13
Urob dodatok k zmluve a dopln si body, ktore ti chybaju ak chces ich tam mat, aby ta chranili, pred neplaticom.
Pepoxxx
14.11.09,16:32
Ak ti mozem poradit cim skor zrus zmluvu, najdi si poriadneho podnajomnika a hlavne do novej zmluvy nezabudni vsunut body kedy mozes zmluvu vypovedat okamzite. Mne sa osvedcila mesacna vypov. lehota a v pripade predaja nehnut. 2 tyzdne. Zmluvu robim na 6 mes. a stale ju predlzim. Cim viac sa budes snazit s podnaj. vychadzat dobre tym viac to budu zneuzivat. Jasne stanovit datum platby a v pripade omeskania penale a okamzita vypoved. Tazko budes od niekoho nieco vymahat ked nic nema akurat zaplatis pravnika.

Najradsej by som tu zmluvu zrusil okamzite, ale neviem ci to mozem podla zakona.
Ma niekto s tym skusenost ako to vlatsne je ked je zmluva na neurcitok.
Pepoxxx
14.11.09,16:35
Urob dodatok k zmluve a dopln si body, ktore ti chybaju ak chces ich tam mat, aby ta chranili, pred neplaticom.

Rad by som to urobil, len predpokladam, ze najomca s tym nebude suhlasit a aby bol platny dodatok musi to podpisat aj on, len ak nepodpise ten dodatok najomca tak neviem ake mam prava aby som ho donutil to podpisat, kedze byt je moj a on je len v podnajme.
Bojim sa, ze sa bude odvolavat na zle napisanu zmluvu s ktorou som suhlasil na zaciatku. Zial tento nedostatok som si nevsimol.

Respektivne by som chcel zmenit znenie zmluvy ohladne platnosti z doby neurcitej na urcitu, ktoru si zadam. je to mozne?
belo72
14.11.09,17:13
Najradsej by som tu zmluvu zrusil okamzite, ale neviem ci to mozem podla zakona.
Ma niekto s tym skusenost ako to vlatsne je ked je zmluva na neurcitok.

Ak to nemas urcene inak plati Obcian. zakonnik - myslim ze je tam 3 mes.vypov.lehota. Mozno keby si ho nenahanal a meskal by s platbou dala by sa zmluva vypovedat skor kedze porusuje zmluvu \ to uz chce asi radu pravnika \ . Kazdopadne ak meska s platbou pisomne ho upozornit ze meska a ak neuhradi platbu do ... vypovedas mu zmluvu a aj v pripade ze bude meskat s dalsou platbou + mu budu uctovane penale. Mozno sa zlakne.
Pepoxxx
14.11.09,17:27
Ak to nemas urcene inak plati Obcian. zakonnik - myslim ze je tam 3 mes.vypov.lehota. Mozno keby si ho nenahanal a meskal by s platbou dala by sa zmluva vypovedat skor kedze porusuje zmluvu \ to uz chce asi radu pravnika \ . Kazdopadne ak meska s platbou pisomne ho upozornit ze meska a ak neuhradi platbu do ... vypovedas mu zmluvu a aj v pripade ze bude meskat s dalsou platbou + mu budu uctovane penale. Mozno sa zlakne.

Fajn, a ako prenajimatel som nejako kryty ze mi najomnik pocas tej vypovednej lehoty bude platit najom, kedze teraz ho neplati nacas.
bojim sa toho, ze ked zrusim zmluvu a on bude mat vypovednu lehotu 3 mesiace tak uz mi nebude platit vobec schvalne.

Ako sa postupuje v tomto pripade?
k.i.n.o.
14.11.09,17:30
...plati Obcian. zakonnik ...

Presne tak. Podľa obč.zák. je nájom bytu chránený, čiže zmluvu môžeš vypovedať len z dôvodov určených v zákone. Pri neplatení nájomného je to po trojmesačnom meškaní, následne plynie trojmesačná výpovedná lehota. Takže pol roka bývajú "zadarmo". Ak ešte preukážu, že sú z objektívnych príčin v hmotnej núdzi, predlžuje sa výpovedná lehota o ochrannú lehotu 6 mesiacov (alebo im zabezpečíš náhradné ubytovanie). Super, že? A pritom je ten byt tvoj!
Iným dôvodom na výpoveď je to, ak potrebuješ byt pre niekoho blízkeho z rodiny (rodič, súrodenec, dieťa...). Dá sa to aj takto "zahrať", aby si si ušetril čakanie na trojmesačné meškanie nájomného.
Alebo ako už niekto radil - poslať silákov "sťahovákov", ale o tom už obč. zákonník nehovorí...:cool:
belo72
14.11.09,17:57
Skus sa poradit s pravnikom ci ak porusuje zmluvu ci nemozes ukoncit naj. zmluvu skor. Ak by neplatil pocas toho obdobia jedina moznost je dat ho na sud no ma to zmysel ak ma nejaky majetok alebo pracu aj ked exekucia je platna pocas celeho jeho zivota.
Pepoxxx
16.11.09,06:33
Mam taky pocit, ze tie zakony su na strane najomcov a davaju im vacsie prava na byt, ktory im vobec nepatri!!!!

Ked niekoho vypovedam musim mu dat 3 mesiace vypovednej lehoty.
Nikde v zakone sa nehovori ze co v pripade az mi za tie tri mesiace nebude platit najom, takze tym padom som v strate, pretoze ja musim odvadzat dan z toho co penajimam!!!!

Dalej je smiesne, ze dokonca po tych troch mesiacoch najomcovi musim dat nahradne byvanie. Nechapem potom na co je tam ta trojmesacna vypovedna lehota!!!!1 Ved ta by tam mala byt na to aby si najomca mohol najst nahradu sam!!!

Alebo som to pochopil zle?

A este pre upresnenie co sa rozumie pod tym, ze ja musim najst nahradne byvanie? To akze musim najst noveho prenajimatela, ktoremu poskytnem tych mojich najomcov???
Zase sa nikde v zakone nehovori co v pripade az moj najomca odmietne nahradne ubytovanie!!!
hena22
16.11.09,07:33
prilep sem tú zmluvu, možno nie je až taká hrozná. bez toho aby sme ju čítali, ti môžeme radiť len v teoretickej rovine :confused:
Pepoxxx
16.11.09,08:49
Tak uz som napisal vypoved v tomto zneni.
Moze byt podla vas?
Nemoze ju nijako napadnut na sude?

Vážený nájomca,
ako prenajímateľ využívam svoje právo a dávam Vám týmto

v ý p o v e ď

z nájmu bytu z dôvodu vlastnej potreby užívania bytového priestoru podľa §711 ods. 1 písm. a.) Občianskeho zákonníka.

Výpovedná lehota je trojmesačná a začne Vám plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúcom po doručení výpovede.

Ku dňu skončenia nájmu ste povinný bytový priestor vypratať a vrátiť ho prenajímateľovi a to v stave v akom ste ho prevzali.
Trip
17.11.09,21:08
kedze nemas vypovednu lehotu dojednanu v zmluve, tak sa to riesi obcianskym zakonnikom ako ti uz napisal k.i.n.o.

vyzera to tak, ze si podpisal poriadne nedotiahnutu zmluvu a preto pokial sa chces vyhnut problemom alebo tomu ze sam nevedomky porusis zakon, urcite sa obrat na pravnika - hrozi ti, ze ked sa najomnici nastvu, tak neuvidis najom v tom lepsom pripade 6 mesiacov, v tom horsom aj viac ak si pravnika najmu oni... tak co este vahas ?

ja by som sa snazil to uzavriet co najskor (aj za cenu dalsich nakladov pravnikovi ale s istotou ze je to vyriesene koser) a potom uzavrel s najomnikmi taku zmluvu aby som mal mierne navrch ja ako majitel bytu. Ved zmluvy sa podpisuju sice vtedy ked sme kamarati ale zo suflika sa vytahuju ked kamaratmi byt prestaneme...
dstopka
18.11.09,06:08
Mam taky pocit, ze tie zakony su na strane najomcov a davaju im vacsie prava na byt, ktory im vobec nepatri!!!!

Ked niekoho vypovedam musim mu dat 3 mesiace vypovednej lehoty.
Nikde v zakone sa nehovori ze co v pripade az mi za tie tri mesiace nebude platit najom, takze tym padom som v strate, pretoze ja musim odvadzat dan z toho co penajimam!!!!

Dalej je smiesne, ze dokonca po tych troch mesiacoch najomcovi musim dat nahradne byvanie. Nechapem potom na co je tam ta trojmesacna vypovedna lehota!!!!1 Ved ta by tam mala byt na to aby si najomca mohol najst nahradu sam!!!

Alebo som to pochopil zle?

A este pre upresnenie co sa rozumie pod tym, ze ja musim najst nahradne byvanie? To akze musim najst noveho prenajimatela, ktoremu poskytnem tych mojich najomcov???
Zase sa nikde v zakone nehovori co v pripade az moj najomca odmietne nahradne ubytovanie!!!

No toto platí, pokiaľ je nájomná zmluva uzatvorená na dobu neurčitú, na čo si treba dať extra veľký pozor, lebo je potom problém návjomníka odsťahovať a je mu potrebné zabezpečiť náhradné ubytovanie. Najlepšie je dať na dobu určitú pol roka, príp. rok, po vypršaní tejto lehoty zmluva končí. A buď sa podpíše ďalšia, opäť na pol roka, alebo nie... Je celkom vhodné zobrať aj "kauciu" pri spisovaní nájomnej zmluvy, ktorá bude použitá pri ukončení nájomného vzťahu, buď na zaplatenie spôsobených škôd :) nedoplatkov na nájomnom, energiach, ak je všetko ok, tak sa na konci tá kaucia vracia nájomníkovi...
Pepoxxx
18.11.09,11:32
No toto platí, pokiaľ je nájomná zmluva uzatvorená na dobu neurčitú, na čo si treba dať extra veľký pozor, lebo je potom problém návjomníka odsťahovať a je mu potrebné zabezpečiť náhradné ubytovanie. Najlepšie je dať na dobu určitú pol roka, príp. rok, po vypršaní tejto lehoty zmluva končí. A buď sa podpíše ďalšia, opäť na pol roka, alebo nie... Je celkom vhodné zobrať aj "kauciu" pri spisovaní nájomnej zmluvy, ktorá bude použitá pri ukončení nájomného vzťahu, buď na zaplatenie spôsobených škôd :) nedoplatkov na nájomnom, energiach, ak je všetko ok, tak sa na konci tá kaucia vracia nájomníkovi...

Ano, zial moja zmluva s najomcom je na dobu neurcitu. A az teraz som na to prisiel, ze je s tym dost velky problem.
Otazka je z mojej strany co mam rozumiet pod nahradnym ubytovanim?

Nikde sa o tom nehovori. Je nahradne ubytovanie aj to ze mu ponuknem dalsieho prenajimatela a poslem ho za nim, alebo ako to je?
Co v pripade ked nahradne ubytovanie odmietne?
Hermina
18.11.09,11:51
Netreba si robiť starosti s náhradným ubytovaním. Nič také.
Treba mu poslať výpoveď - 3 mes. výpovedná lehota. Ak nezaplatí - tak ho znovu písomne upozorniť. Ak nebude platiť nájomné - tak radím : dajte odpojiť elektriku, plyn. Pôjde nájomca sám a rád. Znovupripojenie Vás vyjde lacnejšie ako sa doťahovať napr. 3 mesiace o nájomné. Nie je to veľmi slušné, ale čo už chcete robiť s nájomcom = neplatičom vo vlastnom majetku ? A nabudúce riadnu nájomnú zmluvu. Držím palce !
Pepoxxx
18.11.09,11:51
kedze nemas vypovednu lehotu dojednanu v zmluve, tak sa to riesi obcianskym zakonnikom ako ti uz napisal k.i.n.o.

vyzera to tak, ze si podpisal poriadne nedotiahnutu zmluvu a preto pokial sa chces vyhnut problemom alebo tomu ze sam nevedomky porusis zakon, urcite sa obrat na pravnika - hrozi ti, ze ked sa najomnici nastvu, tak neuvidis najom v tom lepsom pripade 6 mesiacov, v tom horsom aj viac ak si pravnika najmu oni... tak co este vahas ?

Podla obcianskeho zakonnika si pri sikovnosti moze predlzit byvanie o tych 6 mesiacov, ale az som dobre pochopil zakon, tak jedine ze ho vypovedam z dobodu toho ze mi neplati najom. V tom pripade az preukaze ze je vo financnej nudzi sud mu moze predlzit vypovednu leho o 6 mesiacov navrch.
Ja ho na zaklade toho vypovedam z dovodu toho, ze byt potrebujem na svoje ucely. Voci tomuto bodu by sa uz nemal nijako odvolat.
Akurat co ma este trapi to je to nahradne ubytovanie, nakolko neviem co to znamena.
Pepoxxx
18.11.09,11:58
Presno to planujem urobit az mi za tu vypovednu lehotu nebude platit, tak som planoval odpojit elektriku. Len pri tych nasich sprostych zakonoch sa bojim ze to bude niekde v zakone osetrene a obrati sa to proti mne, napr. tym ze som mu zhorsil podmienky na byvanie.
Ale tak zase ked neplati tak sa mi to zda logicke.
Hermina
18.11.09,12:03
Podmienky na bývanie ste mu nezhoršili, proste sa stalo. Keď by bol seriózny, tak takto nejednáte. Len nezabudnite na písomnú výpoveď a písomne upozorniť na neplatenie.
A to môžete byť rád, že v byte nemáte nájomcu s deťmi - v tomto prípade, ich legálne nemôžete vysťahovať vôbec - aj s akokoľvek dobrou nájomnou zmluvou. Pozor na to pri ďalšom nájme.
Pepoxxx
18.11.09,12:09
Podmienky na bývanie ste mu nezhoršili, proste sa stalo. Keď by bol seriózny, tak takto nejednáte. Len nezabudnite na písomnú výpoveď a písomne upozorniť na neplatenie.
A to môžete byť rád, že v byte nemáte nájomcu s deťmi - v tomto prípade, ich legálne nemôžete vysťahovať vôbec - aj s akokoľvek dobrou nájomnou zmluvou. Pozor na to pri ďalšom nájme.

Az by to bolo tak potom fajn. Clovek sa uci na vlastnych chybach.
Dakujem za info. To s tymi detmi si musim tiez prestudovat, lebo to by ma mohli veru nachytat.
dstopka
18.11.09,12:22
Netreba si robiť starosti s náhradným ubytovaním. Nič také.
Treba mu poslať výpoveď - 3 mes. výpovedná lehota. Ak nezaplatí - tak ho znovu písomne upozorniť. Ak nebude platiť nájomné - tak radím : dajte odpojiť elektriku, plyn. Pôjde nájomca sám a rád. Znovupripojenie Vás vyjde lacnejšie ako sa doťahovať napr. 3 mesiace o nájomné. Nie je to veľmi slušné, ale čo už chcete robiť s nájomcom = neplatičom vo vlastnom majetku ? A nabudúce riadnu nájomnú zmluvu. Držím palce !

Tak na toto si treba dať obrovský pozor, pretože on si môže elektriku aj plyn nahlásiť na seba a ďalej ju používať!!! Je to postavené na hlavu v tomto štáte, ale je to tak. Mám s tým osobnú skúsenosť a potom je ešte problém naspäť tú elektriku prehlásiť... Mal som taký podobný prípad pri jednom byte v Nitre a veľmi sa to ťahalo, ale to bola ešte trochu zložitejšia situácia...
Pepoxxx
18.11.09,12:28
On si to moze nahlasit na seba, aj napriek tomu ze nie je majitel bytu?
Tak to je naozaj na hlavu postavene.
Hermina
18.11.09,12:32
Tak na toto si treba dať obrovský pozor, pretože on si môže elektriku aj plyn nahlásiť na seba a ďalej ju používať!!! Je to postavené na hlavu v tomto štáte, ale je to tak. Mám s tým osobnú skúsenosť a potom je ešte problém naspäť tú elektriku prehlásiť... Mal som taký podobný prípad pri jednom byte v Nitre a veľmi sa to ťahalo, ale to bola ešte trochu zložitejšia situácia...
Nahlásiť na seba si môže nájomca energie iba so súhlasom majiteľa. Takže energie neprehlasovať.
A pokiaľ nájomca neplatí - a užíva cudzí majetok - a teda poškodzuje majiteľa - tak potom jedine takýto nátlak.
"Na hrubú dieru - hrubá záplata" (či tak nejako).
dstopka
18.11.09,13:54
Nahlásiť na seba si môže nájomca energie iba so súhlasom majiteľa. Takže energie neprehlasovať.
A pokiaľ nájomca neplatí - a užíva cudzí majetok - a teda poškodzuje majiteľa - tak potom jedine takýto nátlak.
"Na hrubú dieru - hrubá záplata" (či tak nejako).

No pokiaľ ja viem, tak netreba súhlas majiteľa na prihlásenie k elektrike. Ak bude elektromer odhlásený, tak sa môže kludne prihlásiť, zaplatiť pripájací poplatok a je to... Elektrárne neskúmajú majiteľa a dokonca sa to dá vybaviť telefonicky...
belo72
19.11.09,08:37
No pokiaľ ja viem, tak netreba súhlas majiteľa na prihlásenie k elektrike. Ak bude elektromer odhlásený, tak sa môže kludne prihlásiť, zaplatiť pripájací poplatok a je to... Elektrárne neskúmajú majiteľa a dokonca sa to dá vybaviť telefonicky...

Na prihlasenie je potrebny suhlas majitela. Ale je mozne ze za suhlas mozu povazovat najomnu zmluvu.
Pepoxxx
19.11.09,08:40
Na prihlasenie je potrebny suhlas majitela. Ale je mozne ze za suhlas mozu povazovat najomnu zmluvu.

Aj v tom pripade, ze v najomnej zmluve nie je ziaden bod, ktory by hovoril o tom, ze najomca si moze bez suhlasu majitela vypnut, zapnut dodavku energie, ci plynu?
belo72
19.11.09,09:52
Najomnu zmluvu ako suhlas by nemali uznat ale je mozne ze to robia. Ja som musel podpisat potvrdenie aby im zapojili elektromer ale to bolo davnejsie. Teraz mam vsetko na seba, beriem preddavok / kauciu /, zmluvu davam na 6 mes. V zmluve mam uvedene ze v pripade meskania najmu mozem dat okamzitu vypoved a za kazdy omeskany den penale, dalej veci musia odpratat do konca naj. zmluvy , v pripade ze tak neurobia mozem do bud vypratat alebo ulozit na ich naklady. V zmluve mam rozpisane aj pocet radiatorov, baterie a kazdu malickost. Bohuzial je to potrebne lebo ti neostane nic a este zostanes hajzel co zdiera ludi. Netreba nic tolerovat a ak meska s najmom upozornit a pri dalsom meskani uctovat penale. Musis sa chranit sam kedze stat chrani darmozracov. Ak chces vediet presne ako to je s prihlasenim zavolaj na infolinku.
Hermina
19.11.09,10:21
Na prihlasenie je potrebny suhlas majitela. Ale je mozne ze za suhlas mozu povazovat najomnu zmluvu.
Za suhlas je povazovana najomna zmluva ? To asi nie. Potom by sa to dalo super zneuzit aj zo strany majitela=prenajimatela. Ako prenajimatel nebudem platit elektriku a nech si elektrarne vymahaju od najomcu - doklad najomna zmluva ? To sa mi zda pritiahnute za vlasy. Ja som majitel bytu, ja mam vsetky energie povinnost platit, a ako som dohodnuta s najomcom, je cisto moja vec.
Pepoxxx
19.11.09,10:21
A ako to je potom s tymi penalmi za omeskane platby?
Je na to nejaky vzorec, podla ktoreho sa to pocita?
Nejak to nemozem nikde presne najst, pise sa len o tom, ze pri meskani platby mozem navysit platbu o nejake penale. Ale kolko to cini na den som nenasiel. V zmluve som totiz nemal presne udane % na den a tak neviem teraz podla coho to mam pocitat.