mysimis
14.11.09,15:24
S.r.o. podnikajúca v oblasti nepravidelnej osobnej prepravy vozí opatrovateľky do Rakúska a samozrejme aj z Rakúska na Slovensko. V mesiaci november dosiahne obrat na registráciu DPH. Podlieha takáto preprava DPH alebo nie?
Lianka
14.11.09,14:35
DPH nie je moja silna stranka, ale skusim to rozanalyzovat:

§ 2 Predmet dane
(1) Predmetom dane je
...
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,

§ 3 Zdaniteľná osoba
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

§ 4 Registračná povinnosť
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. ...

Podla mojho nazoru ide o zdanitelnu osobu, ale nakolko jej obrat bol dosiahnuty z prijmov / vynosov za poskytnute sluzby v zahranici, nie je povinna sa registrovat, nakolko predmetom dane su len prijmy / vynosy za poskytnute sluzby v tuzemsku.
mysimis
14.11.09,14:41
Lianka, ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď. Podľa mňa firma má povinnosť registrovať sa na území SR, lebo dosiahne obrat, ale tiež si myslím že táto preprava nie je predmetom dane, nakoľko služba je poskytnutá na území členského štátu. Nie som si celkom istá a preto ma zaujíma každý názor.
Rozalka
14.11.09,15:52
mysimis
14.11.09,18:17
Miška, ešte si pozri aj toto
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/ostatne/data/nz05_zahrdoprosob.pdf

Rozalka, pozrela som si aj Tebou priložený link a už som z toho úplný jeleň. Pochopila som to tak, že slovenská s.r.o., ktorá bude prevádzkovať nepravidelnú osobnú prepravu je povinná zaregistrovať sa v Rakúsku a odvádzať z tejto činnosti daň tam?
mysimis
14.12.09,16:37
Napísala som na DRSR dotaz a dostala som takúto odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH).

Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň v prípade, že splní podmienku obratu podľa § 4 ods. 1 zákona o DPH. V zmysle § 4 ods. 9 zákona o DPH sa na účely zákona o DPH obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 36 zákona o DPH a podľa § 40 až § 42 zákona o DPH. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37 zákona o DPH a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39 zákona o DPH, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku. Zdaniteľná osoba zahŕňa do obratu výnosy (príjmy) z dodávaných tovarov a služieb za predpokladu, že tieto zdaniteľné obchody sú predmetom dane v SR t.j. pri ktorých miesto dodania je v tuzemsku.

V súlade s § 15 ods. 3 zákona o DPH miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou § 16 ods. 1 zákona o DPH, ktorý upravuje miesto dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi. Podľa § 46 ods. 2 zákona o DPH doprava osôb na území tuzemska (t.j. Slovenskej republiky), ktorá začína v tuzemsku a končí v inom členskom štáte a naopak je oslobodená od dane. V prípade, že je vykonaná preprava osôb napríklad z tuzemska do Rakúska a späť, miesto dodania prepravnej služby je v tuzemsku (územie SR) a zároveň aj v Rakúsku. Časť prepravnej služby, ktorá bola na území SR je v zmysle vyššie uvedeného oslobodená od dane ale vstupuje do obratu na účely registrácie pre DPH. Pre správne uplatnenie dane na časť prepravy, ktorá bola vykonaná na území Rakúska Vám odporúčame informovať sa na platnú legislatívu DPH v súvislosti s medzinárodnou dopravou osôb v Rakúsku. Na stránke Portál Daňovej správy (www.drsr.sk) v časti Daňové informácie / Brožúry, letáky a ostatné informačné materiály / DPH sa nachádza materiál: Informácie o zdaňovaní prepravných služieb osôb v jednotlivých členských štátoch EÚ z pohľadu DPH.

Váš dopyt:

S.r.o. podnikajúca v oblasti nepravidelnej osobnej prepravy vozí opatrovateľky do Rakúska a samozrejme aj z Rakúska na Slovensko. V mesiaci november dosiahne obrat na registráciu DPH. Podlieha takáto preprava DPH alebo nie?
abel
14.12.09,17:04
V súvislosti s touto témou ma teraz napadla otázka súvisiaca s odpočtom DPH z osobného auta. SZČO má v živnostenskom oprávnení: Nepravidelná neverejná osobná cestná doprava a takúto činnosť aj vykonáva. V roku 2007 kúpila osobný automobil registrovaný v kategórii M1 a uplatnila si odpočet DPH, teraz pri daňovej kontrole jej daň dodatočne dorubili.

Náhodou som pri surfovaní natrafila na túto stránku http://www.dovozovy-portal.sk/odpocet-dph.php?lang=EN kde sa píše, že v mimoriadnych prípadoch, ako je napr. vykonávanie osobnej dopravy či taxi, nárok na odpočet je aj z osobných áut. V zákone to ale neviem nájsť, je tam len ak kúpa, predaj alebo nájom je predmetom ďalšieho podnikania. Neviete, ako to je v tej osobnej doprave?
Rozalka
14.12.09,18:51
Elenka, skvelá stránka. ;)