Dáša_
14.11.09,18:31
Čiste teoreticky, čo by musel človek splniť, keď by chcel prevázkovat v časti svojho nevyužitého rodinného domu ubytovnie typu B&B , t.j. posteľ a raňajky.

To ubytovanie neriešim, skôr ma zaujíma, čo všetko by musel spĺňať, aby mohol svojim hosťom ponúkať raňajky - napríklad by im ráno upiekol mafiny, uvaril čerstvú kávu, ponúkal nakrájané udeniny, domáce zaváraniny....

Upozorňujem, nechystám sa takto podnikať, nemám na to priestory. Ale tento typ podnikania sa mi veľmi páči a nedávno som o tom čítala článok. Tak ma to zaujalo. Lebo mám pocit, že keby niekto chcel u nás splniť všetky podmienky na to, aby mohol poskytnúť domáce raňajky, nehovoriac o tom, že tam bude domáci džem, vajcia od babky, .... tak to radšej vzdá na začiatku.
Lianka
15.11.09,12:57
Skusim pouvazovat:
- vybavit ZL (prenajom spojeny so sluzbami),
- vsetky oznamovacie povinnosti (DU, ZP, ohlasenie prevadzky, oznacenie prevadzky...),
- zaobstarat a prihlasit registracnu pokladnu,
- vidim problem zdokladovania vydavkov na vajcia od babky, vyrobu domaceho dzemu a pod.,
- mozno nejake hygienicke predpisy (v tom sa velmi nevyznam) a pod.

Takze sa zda, ze viac vybavovania a vydavkov ako osohu.
Zuziana
15.11.09,13:13
Dáša_
15.11.09,13:27
Ďakujem za odpovede. Z daňovo-účtovného hľadiska je mi to v podstate jasné.
Mňa skôr zaujímajú domáce raňajky - či sa to vlastne u nás vôbec dá, alebo hygiena je neprekonateľný problém. Ani mi tak nejde o zdokladovanie výdajov ale skôr o možnosť použiť domáce veci na raňajky.
ramart
21.11.09,08:14
ja by som sa tými raňajkami vôbec nezaťažoval.. ťažkosti s hygienikmi a "domovými prehliadkami" by to naozaj pokazili..
ale nepokazí to zdravý úsudok, teda:
1. normálna ponuka ubytovania
2. hostí ponúknuť domácimi potravinami, ktoré konzumuje hostiteľ? to sa mi zdá normálne, treba to zarátať do ceny ubytovania a hotovo... a urobiť z toho niečo originálne
3. potom by bolo treba len technicky vyriešiť "propagáciu" raňajok.. teda oficiálne by v tom pírpade asi doslovná verejná ponuka neprichádzala do úvahy... ale si myslím, že slušné metody v podnikaní sú vždy širšie ako zákony, ktoré ich zväzujú
tetrisss
21.11.09,11:09
Uplne najkrajsi priklad na "obabranie" tych nezmyselnych hygienickych predpisov bol prednedavnom v Cechach, kde jeden chovatel koz predaval svoju produkciu syrov ako krmivo pre psov, chodila mu tam kopa zakaznikov, no jasne, ze co s tou potravou pre psov urobili, bola ich vec. Takze, ranajky... trebars ako dekoracia? da sa hocico vymysliet.:---