frogoo
15.11.09,08:11
Ahojte,
máme novostavbu postavenú na južnom Slovensku, pozemok je slnečný, ale zato celkom aj veterný :)
Obvodové múry su z porothermu 44cm, okná sú drevené 3-sklo. Strecha zateplená 23cm.
Oplatí sa nám aj zateplenie obvodových múrov??? Všetci sa nás snažia presvedčiť, že áno...(najskôr sme zatepľovať nechceli-kvôli tomu aj tá 44, teraz máme v tom trochen zmätok...)
Takže by sme vás chceli poprosiť o radu či nezateplovať alebo ak áno tak čím a o akej hrúbke by to malo byť...
Ďakujeme za názory
alltracboy
15.11.09,07:24
uz tam aj byvas? Je ti tam zima? ja by som asi zateploval po dvoch rokoch byvania.. aspon by som vedel objektivne posudit ci to treba alebo nie. Inak novostavba zacne tepelne izolovat az po vysuseni stien
frogoo
15.11.09,07:27
Nie ešte tam nebývame, pravdepodobne tak do pol roka..
vladoziak
15.11.09,08:22
44 tehlu sa neoplati zateplovat,je to neekonomicke a dat 5 polystyren to radsej nic.Jednoznacne nezateplovat,museli by ste pouzit velku hrubku EPS a kolko Vas bude stat 1 m2 tehla+EPS?
Prepocitat.
220870
15.11.09,08:54
Ak zateplovať tak hlavne tú ,,nezateplenú" strechu.Aby ste dorovnali tepelný odpor obvodových stien tak by ste mali na strop dať zhruba jeden meter sklenenej vaty.Ak sa bojíte tepelných mostov obvodových stien tak by som to omietol termoomietkou.Môj osobný názor je taký že zahumusiť si 44 PPD polystyrénom je skôr hriech ako rozumné riešenie.Ak môžem poradiť skúste si to všetko najskôr riadne prerátať.
Na webe porothermu sú údaje: http://www.wienerberger.sk/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/SR_Product/ProductStandard05&cid=1138648445157&sl=wb_sk_home_sk&lpi=1206467780241
rozmery 250x440x238
orientačná hmotnosť 17,8 kg
pevnosť v tlaku P6
spotreba tehly 16 ks/m2 resp. 36,4 ks/m3
orientačná spotreba malty 36 l/m2 resp. 81 l/m3
tepelný odpor R 4,29 m2 K/W
súčiniteľ prechodu tepla U 0,22 W/m2K
požiarna odolnosť REI 120 D1
index vzduchovej nepriezvučnosti Rw 50 dB
počet tehál na palete 60 ks

Polystyrén
http://www.epssr.sk/docs/Stavebne%20materialy%20-%20Typy%20EPS%20a%20jeho%20pouzitie.pdf

Súčiniteľ tep. vodivosti W(m.k) EPS 50mm =0,041
EPS 70 mm =0,038
EPS 100mm =0,036
EPS 150mm= 0,035
EPS 200mm= 0,034
EPS 300mm= 0,033

Takže ak si vezmem odpor tehly 440 (0,22)a polystyrénu 100mm(0,036)priemerne na južnom slovensku budete kúriť 4 mesiace v roku pri rozdiele teplôt vonku a dnu cca 16°C tak pri cca celkovej ploche vašej fasády 150m2 (treba odrátať okná,dvere) sa rovná spotreba na m2 pri tehle 440Porotherm =0,22 x 16°C=3,52W/hod x 24 hod x84,48 W/ deň x 30dní =2534 W/mesiac x4 mesiace 10137 W čo je 10,137 KW x 150m2 fasády =1519 KW x 0,2€= 303 € / rok.Vaše steny pri 440Porotherm spotrebujú za rok 303 €.
Pri zateplení polystyrénom 100mm = 76,9 KW x0,2€ = 15,4€/rok
Rozdiel je 288€/rok = 8.640SKK

MATERIÁL + PRÁCA
Zatepliť fasádu 100mm polystyrénom cca 150m2 x = 4950€
Omietnuť fasádu (obyčajnou omietkou MVC) stojí cca 1250€
4950-1250=3000€
Rozdiel v omietnutí a zateplení fasády je pri 150 m2 fasády a 100mm zateplení cca 3000€.


Ročná úspora v € je pri tých istých hodnotách cca 288€
Čiže návratnosť zateplenia je cca 11 rokov
Životnosť zateplenia odhadujem na 30rokov.( po čase bude nutná väčšia oprava a treba do budúcnosti rátať s poplatkami za likvidáciu nebezpečného odpadu ,polystyrénu.)
Omietnutá fasáda po 50 rokov.(po menšej oprave daľších 50 rokov).
Ceklovo by sa malo do cien zarátať ešte mechanické opotrebenie fasády polystyrénovú ľahko poškodíte napríklad silný vietor nad 100km/hod dokáže kompletne zničiť takúto fasádu.poprípade letiace predmety ktoré vietor zo sebou nesie poškodiť.Ale to sú už len moje špekulácie.
Nepoznám presne hodnoty vášho domu ani klimatické podmienky a členitosť vášho domu atd .....tak počítam len približné hodnoty také ako sa zhruba vyskytujú na stavbách.Z matematiky som na škole zrovna tiež nežiaril:mee:.Tak ak som niečo zle porátal tak ma prosím opravte.;):o
ciners
15.11.09,09:36
Z matematiky som na škole zrovna tiež nežiaril:mee:.Tak ak som niečo zle porátal tak ma prosím opravte.;):o

Myslim, ze vzorce tu nikto kontrolovat nebude...prispevok sa mi naopak velmi pozdava, konecne sa tu vnasa trosku ine myslenie ako vsetko olepit 20cm polystyrenom;)
Daniel75
15.11.09,11:18
Vaše steny pri 440Porotherm spotrebujú za rok 303 €.
Pri zateplení polystyrénom 100mm = 76,9 KW x0,2€ = 15,4€/rok
Rozdiel je 288€/rok = 8.640SKK
Zatepliť fasádu 100mm polystyrénom cca 150m2 x = 4950€

Ak 440Porotherm spotrebuje energiu za 303 €, tak pri zatepleni by to malo byt nizsie, dajme tomu 280 € (strielam z hlavy). Na zatepleni EPS ste vyratal sumu 15,4 €, ale logicky mi pride, ze tato suma je to, co sa usetri na energii, tym ze na fasadu pride este polystyren. Cim sa pomer vynalozene $/usetrene $ este zhorsi a zvyrazni nezmyselnost zateplenia s EPS. Alebo sa mylim?
220870
15.11.09,11:40
Ak 440Porotherm spotrebuje energiu za 303 €, tak pri zatepleni by to malo byt nizsie, dajme tomu 280 € (strielam z hlavy). Na zatepleni EPS ste vyratal sumu 15,4 €, ale logicky mi pride, ze tato suma je to, co sa usetri na energii, tym ze na fasadu pride este polystyren. Cim sa pomer vynalozene $/usetrene $ este zhorsi a zvyrazni nezmyselnost zateplenia s EPS. Alebo sa mylim?
Škoda že sa to nedá dosť dobre editovať na porade asi som to mal urobiť vo worde bolo by to prehladnejšie.
Myslím že v tomto som rátal dobre .Rozdiel je veľký ak si k hrúbke múru prirátate hrúbku zateplenia,tak to spĺňa nároky na pasívny dom.
Význam zateplenia pri takýchto domoch vidím len v zmenšení tepelných mostov pri vencoch prekladoch a v oblasti okolo okien a dverí.Ale aj to sa dá riešiť vystúpenými osteniami okien a dverí.
mlaco
15.11.09,20:02
Tiez mam 44 (profi) a zateplovat sa chystam (15cm). Vyssie uvedeny sucinitel prestupu tepla plati pre tehlu s 0% vlhkostou, taka sa vsak nevyskytuje.

Mam sice zateplenu ZB deku aj vence s 8cm XPS, ale to prevedenie, ktore "majstri" vyprodukovali, ma zial dost nedostatkov - zateceny beton - tepelne mosty.
220870
15.11.09,20:18
Tiez mam 44 (profi) a zateplovat sa chystam (15cm). Vyssie uvedeny sucinitel prestupu tepla plati pre tehlu s 0% vlhkostou, taka sa vsak nevyskytuje.

Mam sice zateplenu ZB deku aj vence s 8cm XPS, ale to prevedenie, ktore "majstri" vyprodukovali, ma zial dost nedostatkov - zateceny beton - tepelne mosty.
To je mi jasné.Ani toľko hodín pri takom tepelnom rozdieli sa na južnom Slovenku nevyskytuje.Len si stavbu nechajte dobre vyschnúť.
ciners
16.11.09,09:56
Tiez mam 44 (profi) a zateplovat sa chystam (15cm). Vyssie uvedeny sucinitel prestupu tepla plati pre tehlu s 0% vlhkostou, taka sa vsak nevyskytuje.

Mam sice zateplenu ZB deku aj vence s 8cm XPS, ale to prevedenie, ktore "majstri" vyprodukovali, ma zial dost nedostatkov - zateceny beton - tepelne mosty.

Aku to malogiku ma v konecnom dosledku 60cm stenu? To ste zbytocne prerobili na tehlach a 15cm polystyrenu, pri tepelnom odpore 44ky,to bude hriech....toto uz treba na kondenzaciu posudit, tieto moderne murovacie materialy pri velkych hrubkach ako P44 nie su vhodne na zateplovanie.
Predstavte si ze tehla ma tepelny odpor 4,4 a 15cm polystyren cca 4,2. Pri teplotach dnu 20stupnov a vonku -15stupnov bude na styku tehla polystyren nieco malo nad nulou-zivna poda pre kondenzaciu pri tak obrovskom difuznom odpore,ako ma ten polystyren.
mlaco
16.11.09,17:38
Ano, sam tuto tehlu uz povazujem za nie vhodnu. Ale, viac sa obavam tepelnych mostov pri nezatepleni, nez kondenzacie par pod zateplenim pocas tych par dni v roku ked su velke mrazy. (JZ Slovenska).

Okrem toho, zateplenim chcem predchadzat prehrievaniu stavby v lete.
ciners
16.11.09,17:43
S tym prehrievanim by som sa nezaoberal, skor tie tepelne mosty,ako pisete. Tazko takto cez internet usudzovat,ci je to kvalitne robene
Ferdosondo
16.11.09,19:27
Ahojte,
máme novostavbu postavenú na južnom Slovensku, pozemok je slnečný, ale zato celkom aj veterný :)
Obvodové múry su z porothermu 44cm, okná sú drevené 3-sklo. Strecha zateplená 23cm.
Oplatí sa nám aj zateplenie obvodových múrov??? Všetci sa nás snažia presvedčiť, že áno...(najskôr sme zatepľovať nechceli-kvôli tomu aj tá 44, teraz máme v tom trochen zmätok...)
Takže by sme vás chceli poprosiť o radu či nezateplovať alebo ak áno tak čím a o akej hrúbke by to malo byť...
Ďakujeme za názory
Zatepliť, či nie. Hamletovská otázka. Závisí od toho koľko cheš platiť za kúrenie. Tepelný odpor 44 porotherm je cca 4,3. To je však pri 0% vlhkosti, čiže nereálny. Reálne cca. 3,5, čo je len tak tak. Ak však uvažujeme, že majstri narobia kopec tepelných mostov- napr zatekanie riedkej malty do dier v tehle, preklady..., tak sa dostaneme k hodnote R menšej ako 3. Ak sa však rozhodneš zatepľovať, treba si správne zvoliť hrúbku nielen s ohľadom na tepelný odpor, ale hlavne na rosný bod. Toto však nedosiahneš nejakou 5-kou EPS, ako Ti budú odporúčať "majstri".
mendo933
17.11.09,06:35
Pre 38ku tehlu je kriticke minimum 12cm EPS, optimal 15cm. Tak si to najprv skuste preratat a potom zistite aky budete mat bunker.
Akna su ako osadene ? Ak niesu na kraji tehly tak pri hrubke 15 a viac neviem ako budete riesit zateplenie okolo okien. Pri hrubkach nad 15cm treba ratat uz v projekte .
Ja by som zateplill strop a fasadu nechal tak.
Neviem ake mate zasklenie, ale keby ste zateplili fasadu a mate dvojsklo s tenkym ramom tak by to bolo dost nevyvazene

Co sa tyka tepelnoizolacnych vlastnosti sa to riesi uz pri projekte, lebo od teplenej narocnosti sa odvija vela veci a dom sa riesi ako celok, inak dost preplatite vid. zateplovat tehlu 44
petmac
22.11.09,21:00
Ja si myslim, ze krov mate dobre zatepleny, ja odporucam 220mm Nobasil MPE, kde je odpor vyssi ako 5. Fasadu pri hrubke tehly 440mm nie je potreba zateplit, kedze odpor je nad 3. Ale odporucam zateplit aspon 50mm Nobasilom FKD koli vyrovnaniu nerovnosti pri murovaniu, a ma ovela lepsie technicke vlastnosti ako polystyren. Inac nie je to nutne.

Uz zateplovat obvodove murivo nad 120mm sa neoplati, nie je to uz ekonomicke. Na tehlu odporucam mineralnu vlnu a na Ytongy a ine extrudovaný polystyren.
ciners
22.11.09,21:15
Petmac toto ti uverim akurat tak ja a este par stavarov, ludia su nakazeni komercnymi casopismi, toto ti nezozeru, pod 10cm polystyren ta vysmeju. Tesim sa uz na tie reakcie :D
petmac
22.11.09,21:17
Kto sa do toho rozumie, ten uveri. Kto nie, bude tvrdit nieco ine. :-) Robim s tym uz 7 rokov.
bjuty smis
22.11.09,21:23
petmac,
prosím ta čím mi odporúčaš zateplit stavbu z 20 cm hrubých betonových tvárnic ? Dakujem.
petmac
22.11.09,21:35
petmac,
prosím ta čím mi odporúčaš zateplit stavbu z 20 cm hrubých betonových tvárnic ? Dakujem.

No RD by som z bet. tvarnic nikdy nestaval, su vhodne akurat na vymurovanie suterenu, ale aj to je zbytocne predrazene, radsej žb mur.

Najlepsiu interierovu pohodu maju tehly. Lacnejsie su ale tvarnice. Treba si len vybrat.
ciners
22.11.09,21:45
Kto sa do toho rozumie, ten uveri. Kto nie, bude tvrdit nieco ine. :-) Robim s tym uz 7 rokov.

No len problem je, ze toto je pre ludi, co nie su z fachu a hladaju radu :)
alltracboy
23.11.09,06:21
Ja si myslim, ze krov mate dobre zatepleny, ja odporucam 220mm Nobasil MPE, kde je odpor vyssi ako 5. Fasadu pri hrubke tehly 440mm nie je potreba zateplit, kedze odpor je nad 3. Ale odporucam zateplit aspon 50mm Nobasilom FKD koli vyrovnaniu nerovnosti pri murovaniu, a ma ovela lepsie technicke vlastnosti ako polystyren. Inac nie je to nutne.

Uz zateplovat obvodove murivo nad 120mm sa neoplati, nie je to uz ekonomicke. Na tehlu odporucam mineralnu vlnu a na Ytongy a ine extrudovaný polystyren.
preco na ytong extrudovany polystyren?
alltracboy
23.11.09,06:30
pokial mam v projekte heluz 380sti +8cm zateplenie, aj ked pisu ze to zateplenie tam nemusi byt ja by som nad tym rozmyslal lebo sa mi zda, ze je tem dost tepelnych mostov, aky alternativny mur by sa dal pouzit? uvazujem uz len nad ytong lebo tehlou. Ake hrubky s izolacou alebo bez? bojim sa ze ked bude mur uzky tak bude uzky aj veniec a bude problem so strechou :D ciners vie :D ja uvazujem o zatepleny, lebo zaklady su zateplene a asi by to vyzeralo divne ak by boli zaklady sirsie ako mury. tiez by par cm vo vnutry navyse potesilo.
220870
23.11.09,07:09
Ja som to tu už písal.Dom sa dá aj omietnuť tepelnoizolačnou omietkou.Tá síce nemá také dobré tepelnoizolačné vlastnosti ako polystyrén a vata a je najdrahšia ale aj najmenej problémová.Môžem napísať len to ako by som staval ja .Min440 obvodové murivo. Interiérová omietka asi hlina.Exteriérová omietka, tepelnoizolačná omietka v miestach kde sú najväčšie možné tepelné mosty , ,vence preklady by som asi riešil vystúpenými lezenkami z polystyrénu.Určite by som muroval z Heluz ( je pevnejšia ako Ytong) na tepelnoizolačnú maltu.
Ak sa rozhodnete zateplovať určite max 150mm všetky milimetre navyše sú vyhodené peniaze.
Jediná alternatíva ktorá v súčasnosti prichádza do úvahy v porovnaní Ytong a Heluz je hlina, alebo liaty betón.
alltracboy
23.11.09,08:56
ked by som daval heluz tak urcite brusenu tehlu pokial na to zozeniem partiu ktora s tym vie robit. inak ytong. otazka je aku hrubku muru a aku hrubku izolacie. Bunker ale mat nechcem. Teraz ked nad tym tak uvazujem tak sladka nevedomost :D lebo ma stale strasi ten roztrhnuty dom a rosne body :D
Ferdosondo
23.11.09,08:58
Ja som to tu už písal.Dom sa dá aj omietnuť tepelnoizolačnou omietkou.Tá síce nemá také dobré tepelnoizolačné vlastnosti ako polystyrén a vata a je najdrahšia ale aj najmenej problémová.Môžem napísať len to ako by som staval ja .Min440 obvodové murivo. Interiérová omietka asi hlina.Exteriérová omietka, tepelnoizolačná omietka v miestach kde sú najväčšie možné tepelné mosty , ,vence preklady by som asi riešil vystúpenými lezenkami z polystyrénu.Určite by som muroval z Heluz ( je pevnejšia ako Ytong) na tepelnoizolačnú maltu.
Ak sa rozhodnete zateplovať určite max 150mm všetky milimetre navyše sú vyhodené peniaze.
Jediná alternatíva ktorá v súčasnosti prichádza do úvahy v porovnaní Ytong a Heluz je hlina, alebo liaty betón.
Použitie 44 tehly je to najhoršie riešenie(najvhodnejšie pre predajcu). Zo statického hľadiska predimenzované a z tepelnoizolačného pri vynaložení nemalého množstva peňazí bez žiadaného prínosu. Priklincovať to nakoniec tepelnoizolačnou omietkou, ktorá nič neizoluje, je vyhodenie peňazí do ľuftu. Prekrytie tepelných mostov tenkou vrstvou EPS tiež nič nerieši. Tepelný odpor sa dostane na hodnotu cca R=1 až 1,5, takže stále to bude tepelný most.
Najlepšie riešenie je tenké murivo a hrubá izolácia. Týmto riešením sa dosiahne oveľa vyšší tepelný odpor s vyriešením tepelných mostov za menej peňazí. A bez nejakých nezmyslov typu tepelnoizolačná omietka.
220870
23.11.09,09:28
Použitie 44 tehly je to najhoršie riešenie(najvhodnejšie pre predajcu). Zo statického hľadiska predimenzované a z tepelnoizolačného pri vynaložení nemalého množstva peňazí bez žiadaného prínosu. Priklincovať to nakoniec tepelnoizolačnou omietkou, ktorá nič neizoluje, je vyhodenie peňazí do ľuftu. Prekrytie tepelných mostov tenkou vrstvou EPS tiež nič nerieši. Tepelný odpor sa dostane na hodnotu cca R=1 až 1,5, takže stále to bude tepelný most.
Najlepšie riešenie je tenké murivo a hrubá izolácia. Týmto riešením sa dosiahne oveľa vyšší tepelný odpor s vyriešením tepelných mostov za menej peňazí. A bez nejakých nezmyslov typu tepelnoizolačná omietka.
Tenkým murivom sa dosiahne akurát praskanie múrov.Pri 30 múre potrebujete na zakladani rohov múrov veľa doplnkových tehál 17,5 cm.Skúste si to najskôr poriadne prerátať, potom zistíte že cenový rozdiel je kdesi....
aviator
23.11.09,09:45
Trochu mimotemy , ale v rámci diskusie: na jar ideme stavať z plných tehál z búračky / budú gratis/ :D , aké je najlepšie zateplenie?
Ďakujem.
220870
23.11.09,09:59
Trochu mimotemy , ale v rámci diskusie: na jar ideme stavať z plných tehál z búračky / budú gratis/ :D , aké je najlepšie zateplenie?
Ďakujem.
150mm polystyrén.
Ferdosondo
23.11.09,15:33
Tenkým murivom sa dosiahne akurát praskanie múrov.Pri 30 múre potrebujete na zakladani rohov múrov veľa doplnkových tehál 17,5 cm.Skúste si to najskôr poriadne prerátať, potom zistíte že cenový rozdiel je kdesi....
Fíha. Tak tie Vaše výpočty by ma teda zaujímali. Mám to chápať tak, že ste mysleli, pokiaľ dám murivo hrúbky 30 cm alebo 25 cm tak mi popraská a keď 38 a viac tak nie? Tie "doplnkové tehly" by ste ako umiestnili v rohoch?
220870
23.11.09,16:53
Fíha. Tak tie Vaše výpočty by ma teda zaujímali. Mám to chápať tak, že ste mysleli, pokiaľ dám murivo hrúbky 30 cm alebo 25 cm tak mi popraská a keď 38 a viac tak nie? Tie "doplnkové tehly" by ste ako umiestnili v rohoch?

Fíha. Tak tie Vaše výpočty by ma teda zaujímali. Mám to chápať tak, že ste mysleli, pokiaľ dám murivo hrúbky 30 cm alebo 25 cm tak mi popraská a keď 38 a viac tak nie? Tie "doplnkové tehly" by ste ako umiestnili v rohoch?
Z vášho príspevku usudzujem ,že ste naslovovzatý odborník ktorý 300mm múr už raz videl.Keď už si to nevite nájsť na nete .Možno viete klikúť na odkaz http://www.heluz.sk/pdf/prirucka09/listy/30b.pdf
petmac
23.11.09,18:55
preco na ytong extrudovany polystyren?

Lebo ytong je nasiakavy a bilo by sa to s nobasilom, preto polystyren...
vladoziak
23.11.09,19:02
takze ked difuzny odpor ytongu je 5-10 a XPS 100,t.j.ytong 5 az 10 krat a XPS 100 krat horsie absorbuje vodnu paru ako vzduch tak tato skladba bude ok?
a nie prave ze je to dost nevhodne ak vobec je to vhodna kombinacia
ciners
23.11.09,19:08
takze ked difuzny odpor ytongu je 5-10 a XPS 100,t.j.ytong 5 az 10 krat a XPS 100 krat horsie absorbuje vodnu paru ako vzduch tak tato skladba bude ok?
a nie prave ze je to dost nevhodne ak vobec je to vhodna kombinacia

Mne sa to tiez moc nezda. Pocital som to, nebudem vraviet, ze to pisem zo skusenosti s plesnami, ale zase vypocet by mal cosi ukazat a polystyren nie je celkovo vhodny zateplovaci material a ci na Ytong, tak nad 250ku je to totalne zle, zle podla vypoctu podla STN 730540, mozno za inych okrajovych podmienok to funguje.
vladoziak
23.11.09,19:13
Uz len s toho dovodu,ze davat na stenu XPS a nie EPS ten cenovy rozdiel je neuveritelny.
A ytong a polystyren sa moc nemusi nie je tajomstvo da sa ale potrebuje dlhsie technologicke prestavky medzi murovanim a zateplovanim kvoli vlhkosti v ytongu a tak isto to plati aj pri omietkach
alltracboy
23.11.09,19:22
sak to, ze tabula 3cm XPS stoji asi 200sk ak si dobre pamatam ceny. uz som to davno nekupoval,a le viem ze to bolo drahe ako HOVADO
petmac
23.11.09,19:24
Trochu mimotemy , ale v rámci diskusie: na jar ideme stavať z plných tehál z búračky / budú gratis/ :D , aké je najlepšie zateplenie?
Ďakujem.

Dajte 120 alebo 140 mm Nobasil a mate to vybavene.
TomasHC
23.11.09,20:23
sak to, ze tabula 3cm XPS stoji asi 200sk ak si dobre pamatam ceny. uz som to davno nekupoval,a le viem ze to bolo drahe ako HOVADO

Cenovo je XPS uplna tragedia :) Ale pouzime ho radsej tam, kam patri ;)
cluster
23.11.09,22:20
preco na ytong extrudovany polystyren?

...tiež som sa nad tým zamýšľal....vychádza mi to na "obchoďáka":)
mendo933
24.11.09,05:01
1m3 XPS- cca 200€, 1m3 EPS 70f- cca25€ m3 pri 200m2 a hrubke cca 10cm je rozdiel velmi zaujimav:cool:
Ferdosondo
24.11.09,06:57
Z vášho príspevku usudzujem ,že ste naslovovzatý odborník ktorý 300mm múr už raz videl.Keď už si to nevite nájsť na nete .Možno viete klikúť na odkaz http://www.heluz.sk/pdf/prirucka09/listy/30b.pdf
Tak toto sú tie Vaše výpočty? Som sa pobavil. Tak z tohto ste usúdil, že tehly popraskajú a že treba primurovať do rohov. Klobúk dole:D.
Máte celkom rozumné názory, ale v tejto oblasti ste vedľa.
petmac
26.11.09,19:52
No aj ja som sa na tom pousmial. Ked je tehla v poriadku tak nemozu vzniknut ziadne problemy.
alltracboy
27.11.09,12:41
Tenkým murivom sa dosiahne akurát praskanie múrov.Pri 30 múre potrebujete na zakladani rohov múrov veľa doplnkových tehál 17,5 cm.Skúste si to najskôr poriadne prerátať, potom zistíte že cenový rozdiel je kdesi....

17,5cm tehly som tam nevidel.. 125mm tam tusim bola. prave som zacal uvazovat nad murom 30cm a hrubsim EPS. Nejak sa mi zda, ze bez doplnkovej izolacie to nebude ono. hlavne ak sa do stien vysekaju rozne drazky na rozvody a porobia sa preklady a vence
vladoziak
27.11.09,13:03
17,5 tehlu heluz vyraba porotherm neviem ale kde je problem tehlu rezat podla toho co potrebujem,aj tak ide na nu izolacia.
A ak sa aj do 44 zaseka odpad,voda a ine tak jej tepelne vlastnosti su v .....
alltracboy
27.11.09,13:21
17,5 tehlu heluz vyraba porotherm neviem ale kde je problem tehlu rezat podla toho co potrebujem,aj tak ide na nu izolacia.
A ak sa aj do 44 zaseka odpad,voda a ine tak jej tepelne vlastnosti su v .....
ved prave.. mna trapi ze ked zaizolujem zaklad a mur bude bez izolacie, tak ako to bude vyzerat? musel by som spravit mensi zaklad. ked treba rezat z tehly, tak sa to nareze niekde v mure a nie v rohu. Este ma trapi, ze ked mam dom naprojektovany na 38 heluz a dal by som tam 30 tak uz nebudu vychadzat tehly a bude asi vela rezania.
vladoziak
27.11.09,14:28
ja mam tiez v projekte 38 tehlu a idem dat 30,rezanie je u mna dan za lepsie vlastnosti.
Zmena nie len mur,treba pozriet strop,ak je keramicky tak sa menia dlzka nosnikov,preklady nad oknami a pod.
alltracboy
27.11.09,14:42
preklady by boli u mna sucast venca-teda veniec. 38 zrejme projektuju preto lebo tam nemusia byt rohove tehly. Inak vraj su tie 30cm paradoxne drahsie ako 38.
vladoziak
27.11.09,15:33
no ci su drahsie neviem
30 brusena na lepidlo Heluz 1,39 eur za 1 ks lepidlo v cene
38 brusena na lepidlo Heluz 1,67 eur za 1 ks lepidlo v cene
38 P+D na maltu porotherm 1,84 eur za ks este + cena malty
mendo933
28.11.09,10:19
treba porovnat cenu tehal na cely dom, lebo k 30tke budes potrebovat dost 1/2 tehal do rohov. Pri prekladoch 23,8 sa mi zda ze pri rozdiele 38 vs. 30 sa pocet prekladov nemeni.

PS: ste uz mimo temy- Porotherm 44 P+D - zatepliť či nie???
Ferdosondo
29.11.09,07:09
PS: ste uz mimo temy- Porotherm 44 P+D - zatepliť či nie???
Sú dve možnosti, keď už niekto postaví zo 44-ky. Buď nezatepliť a pripraviť sa na nie malé náklady na vykurovanie. Alebo zatepliť dostatočne hrubou vrstvou EPS s ohľadom na rosný bod (min. 12cm) a zvyknúť si na hrubé múry.
Pre tých ktorí len začínajú, jednoznačne odporúčam murivo 25 až 30cm(vypočíta statik) a tepelná izolácia 20cm. Je to lacnejšie a neporovnateľne lepšie riešenie s ohľadom na vyriešenie tepelných mostov, tepelného odporu, rosného bodu.
ciners
29.11.09,08:54
Asi odovzdam diplom a idem makat k lopate, tolkoto novych teorii nedokazem vstrebat :(
TomasHC
29.11.09,10:51
Asi odovzdam diplom a idem makat k lopate, tolkoto novych teorii nedokazem vstrebat :(

Podobne stavy mam ja, ked citam mudrosti od samozvanych informatikov (ktori sa pokladaju za IT guru ak dokazu nainstalovat Windows XP) :D
lapejko
29.11.09,14:04
Asi odovzdam diplom a idem makat k lopate, tolkoto novych teorii nedokazem vstrebat :(
Skús, manuálna práca je relax. Ja som pred siedmimi rokmi plánoval zatepliť kombi doskami s Nobasilom(suchá montáž+lepidlosieťka fasáda). Kúpil som si vtedy knihu o zatepľovaní od našich autorov, keďže som sa vtedy viac venoval interiérom, chcel som info z prvej ruky. Kvôli nedostatku financií som sa dal presvedčiť na poliš, dnes mám z toho zmiešané pocity.Plná tehla 30 cm+10 cm EPS, 38 cm+8 cm, osekané omietky na osteniach+5cm,pristavený múr z Porothermu 30 cm murovaný maliarskym valčekom a lepidlom+5 cm, veniec na tomto múrepred zateplením zaizolovaný 5 cm styrodurom v debnení, celý systém posunutý 30 cm do kamenného sokla. TEPELNÉ MOSTY: v kútoch stien pri podlahe aj pod stropom, pri podlahe na Porotherme od betónu balkóna, postupná výmena dvojitých skiel za trojsklo s úspešným odstránením orosovania, nutná výmena strešného okna v kúpelni(najmenší rozmer,aktuálna cena polyesterového Veluxu s trojsklom a zatepl.blokom 600€) Takže zateplenie je len začiatok a kým to vychytám skončí životnosť polystyrénu a éra ropnej lobby.
petmac
29.11.09,14:15
Suhlasim s nimi - Plná tehla 30 cm+10 cm Nobasil, 38 cm + 8 cm...