MilanH
15.11.09,12:20
Dobry den, pred nedavnom, sme dostali prispevok zo soc. poistovne na prerabku kupelne. Objednali sme si firmu, ktora to urobila avsak z odviedli maximalne fusersku pracu. Problem je v tom, ze na socialku musime dat fakturu s kompletnym rozpisom prac a cien v rozpise na m/2, ci na hodinu. Oni vsak vystavili fakturu len na celkovu sumu a odmietaju ju prerobit kym ju nezaplatime. My tym padom nemozeme zdokladovat pouzite peniaze. Ako mozem postupovat? Povodna faktura je uz po splatnosti. Zalohu sme dali 2000Eur a este ostava 1000Eur. A este nieco. Mozem znizit fakturu na zaklade nespokojnosti s prevedenou pracou? Pripade aky by mal byt spravny postup? THX
220870
15.11.09,12:00
Faktúra musí byť presná a podrobná.Ak o to požiadate sú povinný vydokladovať aj každý použitý klinec.Ak ste to mali cez soc.úrad tak ste určite museli predložiť podrobnú predfaktúru.Podľa nej aj musí firma vystaviť konečnú faktúru a vám ju predložiť.
MilanH
15.11.09,13:25
Predfakturu robila ina firma, ale ta potom cuvla a museli sme najst inu. A tato odmieta vyhotovit fakturu tak ako to ziada soc. poistovna. A este daco sa spytam. V zakone o kompenzaciach 447/2008 sa pise cosik o tom ze ak je faktura za vyhotovenie vyssia ako ta na zaklade ktorej sa dal prispevok je mozne rozdiel doplatit. Ako to mam chapat? A ako to je ked povodne podklady dala jedna firma a vypracovanie urobila druha firma.?
220870
15.11.09,13:35
Druhá firma mala písomne potvrdiť údaje z prvej predfaktúry.Toto je vaša chyba.Ale ak niečo urobili a chcú za to zaplatiť tak musia najskôr vystaviť faktúru, a tá musí zodpovedať skutočnému stavu prevedených prác.Ak tam bolo urobené niečo naviac, tak sociálna poisťovňa vám to nemusí a zrejme ani nepreplatí.Robil som takýchto prerábok čo financovala sociálna poisťovňa viacero .A moc by som premýšlal či ešte niekedy vôbec.Úradníci na soc. poisťovni sú poväčšinou jemne napísané neschopný...........
Heni
15.11.09,13:58
Mojim rodičom tiež robila cenovú kalkuláciu na prerábku kúpeľne firma A, ale na prerábku nemali čas ani ľudí, takže samotnú prerábku už uskutočnila firma B. Na príslušnom oddelení UPSVaR-u s tým problém nebol, že prvotné podklady a predbežná cena boli vyrátané jednou firmou a faktúra bola od inej firmy. Dokonca ani to nemôže byť všetko na faktúre od jediného dodávateľa, lebo rodičia si sanitu, obklady, dlažbu kupovali sami v rozličných obchodoch. Faktúra bola len na práce, a to podrobne rozpísané koľko a za čo. UPSVaR preplatil len toľko, koľko bolo v ich predbežnom Rozhodnutí a následne podpísanej Dohode. (aj ked je trošku smiešne, že kvôli sprch. kútu trebalo prekachličkovať celú kúpeľnu a úrad preplatil len tých 1-2 m štvorcové za sprcháčom:---)
Ešte by som chcela povedať, že z úradu po cca mesiaci od preplatenia faktúr a bločkov prídu osobne na kontrolu prestavby či prerábky.
dolfort
16.11.09,07:59
Ja by som poradil takto: úradníkom dať čo chcú a fušerom čo si zaslúžia.

Možno nájdeš nejakého známeho čo ti urobí takú faktúru akú potrebuješ pre sociálku - s rozpisom prác, so všetkým čo tam chcú byrokrati vidieť.
Fušerov poslať do paže. Všetko nafotiť, všetky chyby, nekvalitne odvedenú prácu, proste komplet všetko. Keď sa budú vyhrážať súdom, daj ich na súd ty. Na veľkú dieru veľkú záplatu.
Chyby v kúpeľni, ak sa dá, opraviť až po kontrole z upsvar.
MilanH
17.11.09,13:14
No pochytil som tu par inspiracii. Ale moj problem stouto "firmou" sa mi este neskoncil. Ziadali sme od nich aj faktury za dany material a sprchovy kut ale tie nam nechcu ani len ukazat. Tak som si zistil ze napr. sprchovy kut, za ktori si uctovali 450Eur, stoji v CR kde ho kupovali 2999kc. To sa mi zda dost velky rozdiel.
220870
17.11.09,16:11
Ich účtovníctvo vás nemá čo zaujímať.Ani nemáte právo do neho nahliadať.Ak vám dali predbežnú ponuku a dodržali cenu kvalitu a rozmer a vám sa niečo ohladne ceny nepozdáva tak sa môžete obrátiť na súd.
MilanH
17.11.09,16:39
Lenže úrad žiada aj bločky. Mňa ich účtovníctvo nezaujíma. Ide o to, že zle vystavili faktúru. Nezodpoveda skutočnosti a ani požiadavkam UPSVaR. Povedali sme, že nech ju prerobia a hned im to zaplatime. Začali sa zdrahat, že to prerobia až keď to zaplatime. Tak čo mám ako robiť.? Najprv by mi asi oni mali dat spravnu fakturu a ja to potom uhradim. Takto sa to len natahuje.
220870
17.11.09,17:29
Vyhrozte sa im súdom.Ohladne zlej nepresnej faktúry kontaktujte živnostenský a daňový úrad.Firma vám musí fyzicky odovzdať hotové dielo.TO jest musí spísať preberací protokol o diele,až potom ( ak nebolo vopred dohodnuté inak)môže fakturovať.Do preberacieho protokolu vy ako objednávateľ zaznačíte všetky vady a nedostatky diela.Ak to fa neurobila a nedodržala tento postup vyzvite ju písomne doporučenou zásielkou kde uvediete všetky zistené nedostatky.Ak firma nezareaguje tuším do 14 kalendárnych dní a neodstráni tioeto nedostatky okamžite kontaktujte SOI .Ak SOI zistí že ste v práve tak potom ešte len budete vidieť ten frmol.Veľa užitočného nájdete aj na stránkach daňového úradu ,živnostenského úradu a hlavne tu www.soi.sk
.Sú[/url] tam aj nejaké tel čísla snáď vám pomôžu viac ako ja.
MilanH
21.11.09,12:24
No vdaka vsetkym, ale ako sa zda urobili sme par chyb takze rady aj ked su dobre mi nepomozu. Tak par rad pre ostatnych: Ak si davate cokolvek prerabat alebo robit spiste cosik ako Dohodu o vykonani prace. (to vam pomoze ked nebudete s pracou spokojni) A nikdy nedavajte zalohu. Nech vsetko firma kupy za svoje a potom nech vam to vyuctuje aj s blockami. Tot asi vsjo. Este raz vsetkym vdaka.
220870
21.11.09,13:40
Málo firiem je ochotných robiť bez zálohy na materiál.A ak sa vám aj takú podarí nájsť tak počítajte s o 50% vyššou cenou.Je to skôr o dohode o vykonaní prác s podrobným rozpisom materiálu a požadovaných prác .Slušná a solídna fa s tým nemá problém a také čosi bez problémov vystaví.Ale na SK trhu sa pohybuje veľké množstvo zbojníkov ,podvodníkov a blbcov čo si nevedia alebo nedokážu zosumarizovať ,ohodnotiť a predstaviť ,vyrátať dopredu ,koľko a akých činností je nutné vykonať na zhotovenie takej jednoduchej prerábky ako je vaša kúpelňa.Aj keď neviem presne čo sa tam prerábalo.Ale vzhľadom na to ,že viem čo všetko asi sú ochtný preplaťiť na soc.poisťovni si trúfnem tvrdiť že 3000 € je dosť aj na celú jednoduchú kúpelňu na kľúč.
dolfort
23.11.09,19:27
No vdaka vsetkym, ale ako sa zda urobili sme par chyb takze rady aj ked su dobre mi nepomozu. Tak par rad pre ostatnych: Ak si davate cokolvek prerabat alebo robit spiste cosik ako Dohodu o vykonani prace. (to vam pomoze ked nebudete s pracou spokojni) A nikdy nedavajte zalohu. Nech vsetko firma kupy za svoje a potom nech vam to vyuctuje aj s blockami. Tot asi vsjo. Este raz vsetkym vdaka.

Toto predovšetkým treba zdôrazniť. Mne sa chvála bohu podarilo nájsť takých, pre ktorých nikdy nebol veľký problém s materiálom, resp. väčšinu materiálu som si riešil sám. Ak som aj dával zálohy na matroš, vždy som dostal súpis čo sa za koľko kúpilo. Férové jednanie na oboch stranách je dobrý základ pre obojstrannú spokojnosť. Všetky odborné práce dneska stoja majland, smola že sú majstri čo vezmú prachy o akých ja pri svojej robote len snívam (a to nie som v zlom biznise) a nakoniec robota stojí za h...
220870
23.11.09,19:42
Toto predovšetkým treba zdôrazniť. Mne sa chvála bohu podarilo nájsť takých, pre ktorých nikdy nebol veľký problém s materiálom, resp. väčšinu materiálu som si riešil sám. Ak som aj dával zálohy na matroš, vždy som dostal súpis čo sa za koľko kúpilo. Férové jednanie na oboch stranách je dobrý základ pre obojstrannú spokojnosť. Všetky odborné práce dneska stoja majland, smola že sú majstri čo vezmú prachy o akých ja pri svojej robote len snívam (a to nie som v zlom biznise) a nakoniec robota stojí za h...
Súhlasím len dodám že to je práca pre sociálku a väčšinou pre ľudí ktorý sú odkázaný na sociálne dávky.Z vlastnej skúsenosti viem že je to celé održku.Dodnes mi jedna pani dlží 100€ cez 3 roky.Jednoducho sa trochu navýšil rozpočet(totálne hrdzavé vodovodné rozvody ktoré sa museli nad rámec objednávky meniť).Viem že žijú s postihnutým dieťaťom z ruky do huby a je my nanajvýš sprosté ísť tých 100€ pýtať .Preto musíte od takýchto ľudí pýtať peniaze dopredu.:mee:Keď už nič iné len aby sa materiály neprerobilo.
je nanajvýš sprosté že im dotyčná firma nechce vystaviť faktúru.Ak to nezdokladujú do konca roka budú mať ešte problémy zo sociálkou.
vierca7
24.11.09,12:31
socialka ako socialka, vsak je to jedno nie? :-) precitala som celu diskusiu, tak teraz vazne:
socialna poistovna vam nikdy, naozaj nikdy neda prispevok na upravu kupelne!
toto robi prislusny urad prace, socialnych veci a rodiny. ano, funguje to tak, najprv treba predfakturu, po dokonceni prac fakturu s dokladom o zaplateni. ziadne blocky z registracnej pokladne. dalej reagujem aj na to, ze v zakone je naozaj v jednom odseku, ze ak je konecna cena upravy vyssia ako cena podla predfaktury, rozdiel sa doplati - funguje to tak aj v realite. a naoupak, ak je nizsia, rozdiel v sume treba vratit. dolezite su vsak polozky, ktore boli zohladnene, ktore maju nevyhnutne zabezpecit to, aby sa odstranili bariery. nie vselijake vymysly ako drziak na mydlo a podobne blbosti. hold, je to prispevok, na polozkach, ktore bezprostredne nesuvisia s odstranenim bariery sa financne musi podielat obcan sam. tak preto napr. bol preplateny obklad iba v sprchovacom kute a nie v celej kupelni.
tak nejako to bezi...
Heni
25.11.09,13:20
socialka ako socialka, vsak je to jedno nie? :-) precitala som celu diskusiu, tak teraz vazne:
socialna poistovna vam nikdy, naozaj nikdy neda prispevok na upravu kupelne!
toto robi prislusny urad prace, socialnych veci a rodiny. ano, funguje to tak, najprv treba predfakturu, po dokonceni prac fakturu s dokladom o zaplateni. ziadne blocky z registracnej pokladne. .......................tak nejako to bezi...
no, napr. ja som písala, že UPSVaR ;)
A asi to závisí od toho, na ktorý úrad patríte, pretože skutočne sme nedávali žiadnu predfaktúru, len cenovú kalkuláciu.
Samotné práce vykonala iná firma, ktorá ale dala faktúru na vykonané PRÁCE, takže na nákup sprchového kúta, obkladačiek, dlažby - na
to sme na UPSVaR predkladali bločky z registračnej pokladne. To sme predsa nemohli mať na faktúre od firmy, ked sme si to kupovali sami! Takže UPSVaR akceptoval aj tie bločky.
vierca7
26.11.09,06:20
no, napr. ja som písala, že UPSVaR ;)
A asi to závisí od toho, na ktorý úrad patríte, pretože skutočne sme nedávali žiadnu predfaktúru, len cenovú kalkuláciu.
Samotné práce vykonala iná firma, ktorá ale dala faktúru na vykonané PRÁCE, takže na nákup sprchového kúta, obkladačiek, dlažby - na
to sme na UPSVaR predkladali bločky z registračnej pokladne. To sme predsa nemohli mať na faktúre od firmy, ked sme si to kupovali sami! Takže UPSVaR akceptoval aj tie bločky.

mas pravdu, nemusi to byt nevyhnutne predfaktura, moze to byt aj kalkulacia vystavena na meno ziadatela opeciatkovana a podpisana majstrom...
no, postup toho vasho uradu sa mi zda mierne nestandardny, ked akceptovali blocky... kedze viem, ze nadriadeny organ uradov, cize ustredie PSVAR, trva na fakture. a prave preto je kazdy klient usmernovany tak, aby si nic nekupoval sam a vsetko kupil majter na fakturu.
MilanH
28.11.09,10:38
No vzala si to do parady SOI-ka. Musia nam urobit podrobnu fakturu, My to mame zaplatit a spisat reklamaciu. Oni sa potom musia tusim do 30 dni vyjadrit co a ako. A zrazu nam aj vratili veci co nam bez nasho vedomia pobrali ( baterie, ohrievac atd) Ano suhlasim preplatia len nevyhnutne veci. Ale my sme kupili sprchac ako celok aj s prislusenstvom za jednu cenu. Este musime pockat co povie sudny znalec. A ano nie je firma ako firma. Tato sa na zaciatku tvarila naozaj seriozne, ale realita bola trochu ina. Ak by to nemusela robit firma spravime si to aj sami a usetrime kopec penazy. Ved cena za pracu vysia ako za samotny material.
lapejko
29.11.09,13:06
mas pravdu, nemusi to byt nevyhnutne predfaktura, moze to byt aj kalkulacia vystavena na meno ziadatela opeciatkovana a podpisana majstrom...
no, postup toho vasho uradu sa mi zda mierne nestandardny, ked akceptovali blocky... kedze viem, ze nadriadeny organ uradov, cize ustredie PSVAR, trva na fakture. a prave preto je kazdy klient usmernovany tak, aby si nic nekupoval sam a vsetko kupil majter na fakturu.
Nie je však veľký problém dohodnúť sa. že majster od vás vezme bločky(ak nie sú na meno) a zaradí ich do faktúry (u nás bežná prax-formalita).
lapejko
29.11.09,13:20
No vdaka vsetkym, ale ako sa zda urobili sme par chyb takze rady aj ked su dobre mi nepomozu. Tak par rad pre ostatnych: Ak si davate cokolvek prerabat alebo robit spiste cosik ako Dohodu o vykonani prace. (to vam pomoze ked nebudete s pracou spokojni) A nikdy nedavajte zalohu. Nech vsetko firma kupy za svoje a potom nech vam to vyuctuje aj s blockami. Tot asi vsjo. Este raz vsetkym vdaka.
Ja len toľko za majstrov: ak by som disponoval takým kapitálom aby som utiahol vo vlastnej réžii celú rekonštrukciu a riskoval, že neuvidím nielen honorár ale ani vklad, lepšie je investovať na burze. Zálohy od neznámych zákazníkov berieme na materiál na doklad s priebežným náhľadom do dodacích listov a prejdením si dodaného materiálu pred jeho zabudovaním. Zálohy na prácu sú po dohode zhruba v hodnote už vykonanej práce, je nato aj zákonný nárok. Raz za dva roky máme zákazníka, ktorý sa rozhodne, že nám už zaplatil dosť a poslednú platbu kráti alebo zadrží, pričom sa ešte nikdy nejednalo o napadnutie kvality prevedených prác...To je holt východ a určite sa nejedná o soc. prípady-Mudr.,Judr.,novozbohatlík z Usa, ktorému sme museli z domu vytvoriť repliku Versailes na americký spôsob...
220870
29.11.09,13:36
My sa doktorom vyhýbame ako čerti krížu.Máme s nimi len zlé skúsenosti.Sú naučený len brať.Ak majú platiť tak to z nich lezie ako z chlpatej deky.Česť vínimkam.
vierca7
30.11.09,05:32
Nie je však veľký problém dohodnúť sa. že majster od vás vezme bločky(ak nie sú na meno) a zaradí ich do faktúry (u nás bežná prax-formalita).
ak ma majster sudnu mysel, tak to urobi... velka pochvala vsetkym, ze to ludom urobia. stava sa vsak, ze nie vzdy je to tak :-(
MilanH
13.12.09,11:21
No nasli sme si sudneho znalca a ten nam povedal co urobili zle ake doklady chybaju a na zaklade toho sme podali reklaciu. Teraz pockame ako sa vyjadria a ked sa nevyjadria do 30 dni postupujeme do SOIke. Podla toho znalca mozme pytat az 1000 eur
Lumila
08.05.12,08:45
Ako je to v prípade, keď osoba, ktorej bol poskytnutý príspevok na prerábku kúpeľne v rodinnom dome, zomrie. Prerábka bola robená pred dvoma rokmi, teta žila v dome iba so svojou dcérou. Čo čaká teraz jej dcéru? Budú od nej požadovať vrátenie nejakej časti? Dcéra je nezamestnaná, žili len z dôchodku nebohej mamy a z príspevku za opatrovanie. Ďakujem
veronikasad
08.05.12,09:35
Ako je to v prípade, keď osoba, ktorej bol poskytnutý príspevok na prerábku kúpeľne v rodinnom dome, zomrie. Prerábka bola robená pred dvoma rokmi, teta žila v dome iba so svojou dcérou. Čo čaká teraz jej dcéru? Budú od nej požadovať vrátenie nejakej časti? Dcéra je nezamestnaná, žili len z dôchodku nebohej mamy a z príspevku za opatrovanie. Ďakujem
Ak fyzická osoba s ŤZP zomrie pred uplynutím siedmich rokov od poskytnutia peňažného príspevku, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny uplatňuje poskytnutý peňažný príspevok alebo jeho pomernú časť ako pohľadávku v konaní o dedičstve vo výške 50 % z úhrnu poskytnutých príspevkov alebo z ich pomerných častí, ak predmetom konania o dedičstve je upravený bytu, rodinný dom alebo garáž. Pohľadávka v konaní o dedičstve sa neuplatňuje, ak by bola suma pohľadávky nižšia ako 497,91 €.


viac info
http://www.employment.gov.sk/pp-na-upravu-bytu-rodinneho-domu-alebo-garaze.html#vratenie
Ferdosondo
09.05.12,03:49
My sa doktorom vyhýbame ako čerti krížu.Máme s nimi len zlé skúsenosti.Sú naučený len brať.Ak majú platiť tak to z nich lezie ako z chlpatej deky.Česť vínimkam.

Veľmi pekne si to napísal. Z duše mi hovoríš.
Lumila
09.05.12,22:04
Ak fyzická osoba s ŤZP zomrie pred uplynutím siedmich rokov od poskytnutia peňažného príspevku, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny uplatňuje poskytnutý peňažný príspevok alebo jeho pomernú časť ako pohľadávku v konaní o dedičstve vo výške 50 % z úhrnu poskytnutých príspevkov alebo z ich pomerných častí, ak predmetom konania o dedičstve je upravený bytu, rodinný dom alebo garáž. Pohľadávka v konaní o dedičstve sa neuplatňuje, ak by bola suma pohľadávky nižšia ako 497,91 €.


viac info
http://www.employment.gov.sk/pp-na-upravu-bytu-rodinneho-domu-alebo-garaze.html#vratenie

Trochu mám v tom nejasno - čo v prípade, ak teta bývala v dome svojej dcéry a aj príspevok teta dostala na prerábku kúpelne v tom dome. Čiže predmetom konania o dedičstve nebude rodinný dom, pretože ten je dcérin. Teta dostávala len dôchodok a mala odložené fin. prostriedky na svoj pohreb.
erzi
26.12.16,16:29
Dobrý pani Ludmila
chcela by som vedieť ako to dopadlo s tým príspevkom. Mám podobný problém. Musela dcéra tej pani, čo jej bol poskytnutý príspevok a umrela, vracať úradu nejaké peniaze? Ďakujem
misoft
26.12.16,17:02
mimotemy
Po štyroch rokoch ti "určite" odpovie..... najmä keď sa už neozýva. Sleduj aj dátumy pri príspevkoch.