DEZDEMONA11
15.11.09,15:41
Vazeny pan, pani,

bola by som nesmierne vdacna keby mi niekto poradil co sa tyka rodinneho podielu.

Po smrti matky v r. 2002 sme s bratom zdedili 50% rodinneho domu rodicov na dedine. Kedze mal brat kedysi dlhy, tak podpisal jeho ciastku na otca. Mne zostava 1/4 domu a trvaly pobyt v spominanom dome, bratov trvaly pobyt a mojich 2 malych deti tiez 3r a 1r.
Od roku 2001 pracujem a prechodne byvam v podnajme v Anglicku a chodim domov v lete asi tak na 4 tyzdne.

Otec sice byva v meste s priatelkou a tiez tam moc nechodi.

Po poslednych nezhodach mu zacalo vsetko vadit a chcel ma vyhodit z domu zo zamienkou ze sa o nic nestaram a nechavam vsetko spinave po svojich detoch co nie je pravda.
Momentalne sa mi vyhraza ze ked sa dobrovolne nenecham vyplatit z podielu, ze to pozenie sudnou cestou.

Ma podla zakona a s pomocou sudcu moj otec narok na sudne odkupenie(vyrovnanie) mojho podielu po matke a tym padom ma vyhodit z domu do ktoreho chodim raz do roka a som legalny dedic/vlastnik podielu? nerobim nic co by sa tykalo poskodzovania alebo ohrozovania(osocovania) jeho osoby. Ja podiel po matke predat nechcem kedze mam zaujem o nehnutelnost v buducnosti.

Budem vdacna za akukolvek odpoved.

s pozdravom Katarina
Ice dive
15.11.09,15:00
V podstate otec môže podať na súd žiadosť o vysporiadanie vlastníctva spolu s návrhom ako si to predstavuje - vyplatiť Vás z 1/4 domu. Vy môžete zas dať protinávrh, že chcete od neho odkúpiť zvyšné 3/4 avšak vyhliadky na úspech sú vo Vašom prípade nižšie ako otcové, nakoľko vlastní väčší podiel...
V podstate nemusí vôbec argumentovať nevhodným správaním... môže napr. tvrdiť, že hodlá v dome robiť nejaké stavebné úpravy / rekonštrukciu, a vy sa nechce na nej finančne podielať...
DEZDEMONA11
15.11.09,17:56
Existuju nejake podmieky za ktorych by som sudny spor vyhrala kedze on tak kona z dovodu aby nas vydedil? (za vsetkym je chamtiva priatelka)
Ked chce nech ho oberie o peniaze. Mne ide o ten dom, s ktorym mame s bratom citove puto a mame zaujem sa podielat na jeho zveladeni. Za poslednych par rokov sme len pocuvali, to ze na co "vrazat peniaze do takeho domu". Mam predsa narok si ho odkupit aspon ja sama a nie cudzi clovek! Mam na to aby som ho mohla vyplatit.
Ice dive
15.11.09,19:22
No vydediť Vás celkom nemôže, pretože ste jeho dieťa t.j. neopomenuteľný dedič a vydedenie nie je až také jednoduché... jedine ak by za života celý majetok rozdal - prepísal na priateľku...

spôsob je vždy, avšak treba si uvedomiť aj dôsledky konania - napríklad nenapravideľné narušenie vzťahu s otcom a v takejto citlivej situácií ako je bývanie (dom v ktorom ste prežili detstvo a krásne chvíle s ním a s Vašou mamou...) je možné to narušenie až do smrti... aby ste to potom neľutovali...
ale späť k veci, ak by otec podal na súd návrh na vysporiadanie vlastníctva s tým, že si chce od Vás odkúpiť 1/4 nehnuteľnosti - argumentujte tým, že tam máte Vy a Vaše deti trvalý pobyt, že v anglicku ste len "dočasne" kvôli práci a hodláte sa vrátiť na Slovensko, v nehnuteľnosti ste vyrastali a máte k nej citový vzťah nachádza sa v rodnom kraji a samozrejme ponúkate otcovi možnosť na odkúpenie 3/4 nehnuteľnosti (prípadne aj právo doživotného užívania..). Ďalšou otázkou je, hodnota predmetnej nehnuteľnosti, či má otec dostatok peňazí na to aby Vás vyplatil, ak nie, aký je jeho príjem a vek na to aby si mohol zobrať úver na Vaše vyplatenie v banke (ak by si bral hypotéku na daný dom, museli by ste ako spoluvlastníčka súhlasiť so záložným právom... ), čo Vás nikto nemôže donútiť... t.j. nebol by spôsob ako by Vás mohol vyplatiť a súd by zaviazal Vás k tomu, aby ste ho vyplatili Vy (avšak mali by ste mať dosť peňazí na to aby ste nemuseli zakladať daný dom, nakoľko blokovať tým istým spôsobom môže aj on Vás...). ďalej môže požadovať, od Vás aby ste mu zabezpečili adekvátne náhradné bývanie... stačí zohnať podnájom, avšak s daným podnájmom by mal súhlasiť aj otec - či mu vyhovuje (čo tiež nebude jednoduché...preto to doživotné užívacie právo, avšak spoločný život pod jednou strechou bude po tomto neúnosný...)
Ľahko sa to píše, avšak treba si uvedomiť, že celý proces bude dosť náročný na nervy, čas, peniaze na súdy, poplatky za znalecký posudok, kataster, vyplácanie a v konečnom dôsledku nezvratný.
Položte si ďalej otázku, čo bude po tom, keď to celé prebehne... vzťahy s otcom už nebudú to čo bývali, na 99 % už nebudú vôbec,
Vaše deti nespoznajú starého otca... skúste si ešte s otcom o tom pohovoriť, nájsť spoločnú cestu (možno sa len vyhráža, a neuvedomuje si silu svojich slov a dôsledky...)
veľa štastia:-)
Flinstone
16.11.09,05:20
... ďalej môže požadovať, od Vás aby ste mu zabezpečili adekvátne náhradné bývanie... stačí zohnať podnájom, avšak s daným podnájmom by mal súhlasiť aj otec...
nepochopil som to s tým náhradným bývaním... dostane peniaze, nech si bývanie zabezpečí sám. Vlastník nehnuteľnosti nemá povinnosť zabezpečiť náhradné bývanie... alebo áno? To sa stáva len v prípade vybývaných bytov...
Ice dive
16.11.09,06:17
no momentálne sú vlastníci obaja, a keď jeden druhého chce vyplatiť = dostať z domu tak súd môže vyplácajúceho k tomuto zaviazať, ak o to bude vyplatený požadovať, nakoľko teraz má kde bývať a otázne je, či za vyplatenú čiastku si bude môcť zabezpečiť porovnateľné bývanie niekde v okolí...
kaco11
16.11.09,06:23
Zaklad je najat si dobreho pravnika. Sudy velakrat vyhrava lepsi pravnik. Bohuzial.