jkmk
15.11.09,16:02
máte niekto skúsenosti s výrobou a používaním papierových brikiet.
výroba v ručnom lise (Baumax). použitie do krbových kachiel. nejaký odskúšaný návod na použitie.
ďakujem
xxxpower2
15.11.09,15:25
Nie nemam ale kolega to pouziva a celkom spokojny ale musia tui schnut postupne a nie rychlo lebo sa hned rozpadnu
kukučka
15.11.09,15:39
a to máš toho papiera toľko, že sa ti to oplatí robiť?
xxxpower2
15.11.09,16:03
No u nas doma ho je tiez dost kedze kazdy rok sa zbiera pre deti na zber a tie ho nakoniec nezoberu tak ho vzdy spalime:)
jkmk
15.11.09,18:55
papieru mám celkom veľa(celá rodina), ale drevo kupujem a je to dosť náročné na financie.Ak sa papierové brikety spaľujú podobne ako brikety z pilín bolo by to zaujímavé.
Čo sa týka sušenia, ako dlho trvá vysušenie takejto brikety.
wagner
15.11.09,19:34
papieru mám celkom veľa(celá rodina), ale drevo kupujem a je to dosť náročné na financie.Ak sa papierové brikety spaľujú podobne ako brikety z pilín bolo by to zaujímavé.
Čo sa týka sušenia, ako dlho trvá vysušenie takejto brikety.
Tiež by ma to zaujímalo, lebo piliny dávam tiež do pece, tak by tam horeli aj papierové brikety. Papiera mám tiež dosť. Kto sem hodí návod, ako sa to robí?
xxxpower2
16.11.09,19:05
No kedze robim v BX tak ti to vysvetlim:)
Obycajna forma v tvare kvadra a v nej este jedna sietkovana/perforovana vlozka a dve rucky ktorymi stlacas ten mokry papier......drevenym briketam sa to urcite nevyrovna kedze tie su robene pod vysokym tlakom....ale tak ked si niekto urobi formu a bude na nu posobit dakym lisom tak to bude urcite lepsie
wagner
16.11.09,21:45
No kedze robim v BX tak ti to vysvetlim:)
Obycajna forma v tvare kvadra a v nej este jedna sietkovana/perforovana vlozka a dve rucky ktorymi stlacas ten mokry papier......drevenym briketam sa to urcite nevyrovna kedze tie su robene pod vysokym tlakom....ale tak ked si niekto urobi formu a bude na nu posobit dakym lisom tak to bude urcite lepsie
Ďakujem za informáciu
xxxpower2
17.11.09,08:35
Prosim mi sme ich cca paletu predali...jedno a stvor briketovacov...prvy den sa pomylili a boli za 5€ a to som rozmyslal ze ale 10 ks zonberiem a budem predavat po 10€.Ale na moju smolu som to neurobil:(
jkmk
17.11.09,14:48
nemáte niekto skúsenosti ako horia , koľko vydržia horieť
xxxpower2
17.11.09,15:22
Kedze su stlacane iba pod tlakom ruk a nie stroja tak to dako extra dlho horiet nebude si myslim
kukurička
20.11.09,21:36
o výrobe papierových brikiet:
http://www.ireceptar.cz/pro-kutily/vyrabime-papirove-brikety/#Scene_1

Raz som v Receptári videla ako vyrábali papierové brikety len tak ručne, stáčaním papiera napevno. Pužité boli noviny, časopisy, letáky /formát zošita-napr.Lidl,Kaufland/. Myslím si, že sa to stáčalo od tej strany, kde sa noviny listujú k strane kde sú noviny preložené, alebo spojené sponkou. Skrútená rolka sa potom ohla do tvaru U a v krbe pomaly horela, len sa to nemá rolovať opačne - t.j. od strany, kde je dvojstránka spojená sponkou, lebo vtedy to horí rýchlo.
Treba si to ale vyskúšať ako to bude horieť a v prípade, že to rýchlo zhorí,tak postup robiť opačne. Videla som to už dosť dávno a mohla som sa aj zmýliť, tak sa dopredu ospravedlňujem;). Možno ma niekto aj opraví...
wagner
20.11.09,21:54
o výrobe papierových brikiet:
http://www.ireceptar.cz/pro-kutily/vyrabime-papirove-brikety/#Scene_1

Raz som v Receptári videla ako vyrábali papierové brikety len tak ručne, stáčaním papiera napevno. Pužité boli noviny, časopisy, letáky /formát zošita-napr.Lidl,Kaufland/. Myslím si, že sa to stáčalo od tej strany, kde sa noviny listujú k strane kde sú noviny preložené, alebo spojené sponkou. Skrútená rolka sa potom ohla do tvaru U a v krbe pomaly horela, len sa to nemá rolovať opačne - t.j. od strany, kde je dvojstránka spojená sponkou, lebo vtedy to horí rýchlo.
Treba si to ale vyskúšať ako to bude horieť a v prípade, že to rýchlo zhorí,tak postup robiť opačne. Videla som to už dosť dávno a mohla som sa aj zmýliť, tak sa dopredu ospravedlňujem;). Možno ma niekto aj opraví...
Zaujímavú stránku si priložila. Neviem či sa tomu nezačnem viac venovať, veď papiera mám doma dosť, do zberu to nikto nechce a len na podkurovanie veľa neminiem.
kukučka
20.11.09,23:30
o výrobe papierových brikiet:
http://www.ireceptar.cz/pro-kutily/vyrabime-papirove-brikety/#Scene_1

Raz som v Receptári videla ako vyrábali papierové brikety len tak ručne, stáčaním papiera napevno. Pužité boli noviny, časopisy, letáky /formát zošita-napr.Lidl,Kaufland/. Myslím si, že sa to stáčalo od tej strany, kde sa noviny listujú k strane kde sú noviny preložené, alebo spojené sponkou. Skrútená rolka sa potom ohla do tvaru U a v krbe pomaly horela, len sa to nemá rolovať opačne - t.j. od strany, kde je dvojstránka spojená sponkou, lebo vtedy to horí rýchlo.
Treba si to ale vyskúšať ako to bude horieť a v prípade, že to rýchlo zhorí,tak postup robiť opačne. Videla som to už dosť dávno a mohla som sa aj zmýliť, tak sa dopredu ospravedlňujem;). Možno ma niekto aj opraví...
nestačí dať hrubšiu vrstvu časopisov niekde bokom, nie priamo do stredu krbu? No neviem, mne by sa trhať papier a vyrábať brikety nechcelo. Mala som dosť práce, kým som na podpaľovanie potrhala všetky zaprášené krabice od rôznych el. spotrebičov, ktoré som roky zbytočne odkladala. Teraz naopak pri nákupoch na tento účel sem tam nejakú menšiu krabicu zoberiem.
Páliť farebné lesklé tlačoviny sa neodporúča, veľmi zanášajú komín.
xxxpower2
21.11.09,11:25
Vobec to nemusis trhat a ani nic podobne...staci len mat daku vanicku alebo nadobu a do nej dat papier a zaliat vodou a nechat trocha rozmocit a potom len rukami zmagat a dat zlisovat...ziadna veda
jkmk
21.11.09,16:26
Ako mám pripraviť namočený papier. Keď to len namočené pomačkám ,tak sa mi to po zlisovaní od seba odďeľuje. Nemám to nejak pomixovať? Ale neviem .Videl som briketu z papiera zo skartovačky, bola pevná a celistvá.No nemám prístup k takémuto papieru.
xxxpower2
22.11.09,12:07
Tak miesadlo na maltu a mozes trocha pomixovat....:)
hellboy62
28.06.10,14:19
Tiez pouzivam ten biketovaci lis z Baumaxu (vyrobil som uz asi 100 brikiet)...:).Najlepsie je papier poskartovat (pripadne ak ma niekto,sekacku na zihlavu tak to ide este rychlejsie). Papier treba nechat najlepsie 1 den mocit vo vode:). Ja osobne do nich pridavam piliny, pomletu slamu (papier pouzivam len ako spojivo, lebo piliny by samotne nedrzali).... Horia dobre, len treba aby sa spolocne s nimi nakladalo do pece aj nejake drevo :D
Katy a R
28.06.10,15:00
inšpiroval ma príspevok č. 12 od kukuričky (bez vody) ... tak som to ešte vlani vyskúšala:D... akurát som likvidovala noviny.
Trošku som si to upravila - aby boli "spratnejšie" ... a aj odskúšala, ako to horí.
Spaľovali sme to spolu s drevom (niekedy aj s uhlím) v peci ná ústredné kúrenie, ale aj v starom kuchynskom šporáku.
Odvtedy som spracovala noviny - presnejšie jeden denník (asi 10 mesačná produkcia), nejaké kauflandové a podobné noviny (...icko), ešte nejaké moje dokumenty čo mali ísť na skartovanie - to som vložila do novín, prípadne letáky - ale tie lesklé, farebné nepoužívam.
V piatok som pri nejakom televíznom krváku večer urobila asi 200 ks;)
buchač
28.06.10,17:12
Zaujímavú stránku si priložila. Neviem či sa tomu nezačnem viac venovať, veď papiera mám doma dosť, do zberu to nikto nechce a len na podkurovanie veľa neminiem.

http://www.ireceptar.cz/pro-kutily/vyrabime-papirove-brikety/#Scene_1
He , he ...a ja , že na čo mi bude dobrý henten oný bazmeg dzindzik ....A hľa , využitie sa našlo ...;)
http://www.ireceptar.cz/res/data/011/001196.jpg

Inak , na podkurovanie používam tú podložku na uloženie vajíčok .http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:oMIGdMTQm9n4vM:http://img.ozene.zoznam.sk/ozene/156304.jpg/vajcia.jpg
Stačí prelomiť , položiť na to drievka primeranej veľkosti a je to ...verte , či nie , mám odskúšané ...donedávna som aj PePo dával , ale ten je na trt oproti tomuto kúsku lisovaného papiera .
vema
28.06.10,19:55
Ja som na chalupe kúrila s časopismi, ako píše kukurička. Nepáči sa mi na tom, že zostane z toho veľa popola. Inak, horí to pomaly a celkom dobre, ale ten popol mi išiel na nervy, tak som s tým skončila.
buchač
29.06.10,08:51
Solídny návod , veľmi jednoduchý a praktický ...nič zložité ...
Pri pozornejšom pozretí si aj ostatných návodov na výrobu , hm , majú čo do seba ...
Zvyšok ostáva už len na každom , ako sa zariadi , podľa možností technických alebo aj finančných ...
Ale jedno je v mojom prípade isté ...určite si nejakú mašinku urobím ...;)

http://www.youtube.com/watch?v=VY4LUC78YW4&feature=related
Tagedži Ogawa
27.01.14,21:42
Mi sme minulý rok (2013)v lete robily papierové brikety tak že sme natrhaly papier na asi 1cm dlhé pasi a potom sme to cele namočily do suda s vodou nechali namočene jeden den a potom sme to s drotom ohnutým na konci vo vrtačke rozmiksovali na kašu a tak sme to lisovaly.ale potom nas napadlo že sa to miksovať nemusi ked nechcete da so to spravit aj tak, že to budete robyt skratka v rukach.Ale ked sme to robila v lise tak sme pridavali aj piliny.A bolo to zaujimavejšie v rukach ako v liser.Za leto sme spravily 4 veľke krabice a 2 mechy.