Janette
01.09.05,21:29
Ahojte, žena pracujúca má na vidieku chalupu, ktorú sem tam dá niekomu do ,,prenájmu,,. Nie je podnikateľka. Ako je to s daňami? Musí niečo zdaňovať? Ďakujem za ohlasy.
Jozef Mihál
01.09.05,21:27
Diskusiu k tejto téme si dovolím začať poukázaním na § 6 ods.3 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
Beata
01.09.05,21:32
Janette prepáč, ale názov témy "Poradíte?" nie je v súlade s etiketou tejto Porady. Citujem "Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,...""

Ďakujem za porozumenie ;)
Jozef Mihál
01.09.05,21:38
:confused: Janette, starý member z BB, a takýto lapsus...
Jozef Mihál
01.09.05,21:41
Ale k téme. Samozrejme, príjem z prenájmu musí zdaňovať. Viď vyššie citovaný § 6 ods. 3 ZDP.
ilona
02.09.05,04:46
Za rok 2004 bola suma okolo 21000,- sk za prenájom,ktorá sa nemusela zdaňovať ako je to tento rok ?
Mikolajova
02.09.05,05:36
Pre rok 2005 5x 4580 t.j. 22900,- Sk
Jana Acsová
02.09.05,07:07
Ahojte, žena pracujúca má na vidieku chalupu, ktorú sem tam dá niekomu do ,,prenájmu,,. Nie je podnikateľka. Ako je to s daňami? Musí niečo zdaňovať? Ďakujem za ohlasy.Príjem z prenájmu nehnuteľnosti "chalupy" je vždy príjmom podľa § 6 Zákona o daniach z príjmov. Tento príjem nemôže byť zlučovaný s príležitostnou činnosťou, teda s príjmom podľa § 8. U prenájmov sa rozlišuje iba skutočnosť, či je poskytovaný bez súvisiacich služieb alebo vrátane a na základe tohto sa dosahovaný príjem zaraďuje do § 6 ods. 3 alebo § 6 ods.1 písm. b.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif

Daňovník (prenajímateľ) s príjmami z prenájmu nehnuteľností má tieto možnosti:
1) uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky a viesť evidenciu o príjmoch a výdavkoch, hmotnom a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať, zásobách, pohľadávkach a záväzkoch (bližšie viď § 6 ods. 11). Túto možnosť má daňovaník s príjmami podľa § 6 ods. 3 (prenájom bez služieb).
2) uplatňovať paušálne výdavky ak nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty a to vo výške 25 % z príjmov. Ak sa daňovník rozhodne pre tento spôsob, eviduje počas uplatňovania paušálnych výdavkov príjmy v časovom slede, zásoby a pohľadávky (bližšie viď § 6 ods. 10). Túto možnosť má daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj § 6 ods. 1 (prenájom bez služieb aj so službami).
3) viesť jednoduché účtovníctvo, ak sa jedná o príjem podľa § 6 ods. 1 (prenájom so službami).

Príjem z prenájmu vrátane služieb je považovaný za "podnikanie".
Zuziana
02.09.05,07:16
pozor, táto žena bude mať príjem zo závislej činnosti plus príjem z prenájmu a daniť bude súčet týchto príjmov
Jana Acsová
02.09.05,07:55
Doporučenie k prenájmu chalupy:

Nakoľko v zadaní otázky nie je bližšie špecifikovaný rozsah ponúkaných služieb, doporučujem prenájom postaviť do roviny tzv. "holého" prenájmu, t.j. bez súvisiacich služieb (upratovanie, pranie bielizne atď. ...)

Podľa § 4 Zákona 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom. Medzi základné služby možno zaradiť napr. dodávku energií.
Jana Acsová
02.09.05,08:03
Daňovník, ktorý dosahuje viac druhov príjmov, má povinnosti vyplývajúce z § 32 Zákona o daniach z príjmov.

U zadávateľa otázky možno predpokladať povinnosť predloženia daňového priznania do 31. marca po skončení kalendárneho roka a to tlačivo B1 (pre zdaňovacie obdobie roka 2005 bude vydaný nový vzor), kde bude uvádzať všetky príjmy za zdańovacie obdobie, t.j. ak má aj príjmy za prácu vykonávanú v pracovnom pomere alebo na dohodu (zo závislej činnosti), bude zdaňovať:
- príjmy podľa § 5 ZDP (mzda, odmena)
- príjmy podľa § 6 ZDP (príjem z prenájmu)
Janette
02.09.05,16:04
Ďakujem za opovede, a ospravedlňujem sa za názov otázky.
....
Takže paragraf 6, dobre. Ale ma zaujíma do akej sumy nemusím zdaňovať prenájom. Niekto tu spomínal sumu okolo 22 000,- Sk. Ako to je?
A potom, keď ona nie je podnikateľka, musí si viesť nejakú agendu? príjmov?
Inak povedané, ako jej zistia, koľko príjmu dosiahla z prenájmu chalupy?
Odpoviete mi na otázky?? dík.
Jana Acsová
02.09.05,16:09
Ale ma zaujíma do akej sumy nemusím zdaňovať prenájom. Niekto tu spomínal sumu okolo 22 000,- Sk. Ako to je?

Aký pracovný úväzok má v zamestnaní?
Jana Acsová
02.09.05,16:15
Nepodnikateľ s príjmami z prenájmu nehnuteľností, ktoré nespĺňajú podmienku príjmu zo "živnosti":

musí:

1) uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky a viesť evidenciu o príjmoch a výdavkoch, hmotnom a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať, zásobách, pohľadávkach a záväzkoch (bližšie viď § 6 ods. 11). Túto možnosť má daňovaník s príjmami podľa § 6 ods. 3 (prenájom bez služieb).

2) uplatňovať paušálne výdavky ak nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty a to vo výške 25 % z príjmov. Ak sa daňovník rozhodne pre tento spôsob, eviduje počas uplatňovania paušálnych výdavkov príjmy v časovom slede, zásoby a pohľadávky (bližšie viď § 6 ods. 10). Túto možnosť má daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj § 6 ods. 1 (prenájom bez služieb aj so službami).

Upozorňujem, že nájom nemôže byť v tomto prípade poskytovaný so súvisiacimi službami okrem základných, ktorými sú napr. dodávka vody, plynu, elektriky ...

Z vyššie uvedeného vyplýva, že prenajímateľ musí viesť minimálne evidenciu v rozsahu:
- príjmy
- zásoby (ak vzniknú)
- pohľadávky (ak vzniknú)
a to v prípade, že uplatní paušálne výdavky 25 %. Táto skutočnosť sa zohľadní v podanom daňovom priznaní za rok 2005.
Jana Acsová
02.09.05,16:24
Inak povedané, ako jej zistia, koľko príjmu dosiahla z prenájmu chalupy?
Z evidencie príjmovhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.

A ak nebude ... daňový úrad môže použiť pomôcky ... a prípadne vypočítať daňovú povinnosť sám.

Prípadne sa nablízku nájde dobrá duša, ktorá z vlastnej iniciatívy ohlási, že chalupa sa prenajímahttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif.

Doporučujem ešte overiť prípadné povinnosti na obecnom úrade.
Johanka
03.09.05,13:39
Podľa §9 ods. 1 písm.h Zákona o dani z príjmov je prenájom nehnuteľností oslobodený od dane do výšky sumy päťnásobku životného minima ( pre rok 2005 je to suma 5 x 4.580 Sk, t.j. 22.900 Sk). Do základu dane sa zahrnú príjmy nad sumu 22.900 Sk . Výdavky sa potom uplatnia pomernou časťou z celkovej sumy výdavkov, a to tak, že sa vypočíta podiel príjmov oslobodených od dane k celkovým príjmom z prenájmu a týmto "koeficientom " sa prepočítajú výdavky. Výsledkom je suma, o ktorú musíme krátiť výdavky.

Napr. príjem z prenájmu je 50.000 Sk
výdavky 30.000 Sk

príjmy nad oslobodenú sumu 50.000 - 22.900= 27.100
podiel 22.900/50.000 = 0,458
výdavky 30.000 x 0,458 = 13.740
výdavky zahŕňané do základu dane 30.000 - 13.740 = 16.260

Základ dane 27.100 - 16.260 = 10.840
Jana Acsová
03.09.05,14:07
Vyššie citovaný prepočet platí iba pre prípad prenájmu so základnými službami (tzv. holého), ktorý je príjmom podľa § 6 ods. 3 Zákona o daniach z príjmov.
Janette
08.09.05,06:45
Ahojte, prosím Vás pozriete sa mi na moju otázku na začiatku?? Má Johanka na konci pravdu? tak to mám vypočítať? Dotyčná osoba je zamestnaná ako učiteľka, a na vidieku má chatu, ktorú sem-tam dá do prenájmu. Ako to riešiť, aby nemala problémy? Na obecnom úrade zaplatila daň. Ale nič viac. Ďakujem Vááám.
Johanka
08.09.05,06:57
Aj som tu pôvodne niečo napísala, ale nech sa vyjadrí niekto ďalší ...:) .
ilona
08.09.05,07:26
Pani učiteľka by mala viesť knihu ubytovaných hostí /aspon niektorých,aby bola krytá až by ju niekdo udal,ako bolo uvedené vyššie/ a na základe tejto knihy sa platí obecnému úradu daň z ubytovania,ktorej výška je stanovená rôzne,každý úrad ma to zakotvené vo svojom všeobecnom nariadení.Na úrade Vám do 31.3. nasledujúceho roka dajú tlačivo,vyplníte a zaplatíte.
Janette
08.09.05,10:22
Áno Ilonka, to aj spravila na obecnom úrade. Ale myslela som daň z príjmu.. tak ako napísala Jolanka?? Vyjadrite sa prosíím, aby som to ukončila. Len potrebujem viac súhlasov. Alebo je to nejak inak? Je Vás tu teraz viac, chodievam sem len večer. Ď.Ď.Ď.
Jana Acsová
08.09.05,10:25
Áno Ilonka, to aj spravila na obecnom úrade. Ale myslela som daň z príjmu.. tak ako napísala Jolanka?? Vyjadrite sa prosíím, aby som to ukončila. Len potrebujem viac súhlasov. Alebo je to nejak inak? Je Vás tu teraz viac, chodievam sem len večer. Ď.Ď.Ď.Jolanka neviemhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif, ale Johanka to napísala správne ... v príspevku č. 16 (ak máš na mysli zdanenie.)
Johanka
09.09.05,09:55
Janette, zdá sa Ti to neuveriteľné ?
Janette
13.09.05,13:43
Johanka, všetko je OK, len som si to chcela ,,odsúhlasiť,, s ostatnými poraďákmi. Mám to tak zaužívané, najmenej trikrát si overujem jednu vec.