sergej123
15.11.09,21:32
Dobry den,

chcem sa spytat ako sa da zisti ci firma je vyhradny dovozca, alebo len klame a sama si udelila tuto poziciu a prezentuje sa tak. Je to mozne len kontaktovnim splocnosti ktora by mala dat povolonie vyhradnemu dovozcovi? Su vobec za to nejake sankcie ak sa firma prezentuje ako vyhradny dovozca, alebo pri tom to vobec neni pravda?

velmi pekne dakujem za odpovede.
zubro85
16.11.09,09:47
no zistis to len u vyrobcu...

a kto taky by ho tak mohol pokutovat? no nik
Petra Nová
16.11.09,11:17
Dobry den,

chcem sa spytat ako sa da zisti ci firma je vyhradny dovozca, alebo len klame a sama si udelila tuto poziciu a prezentuje sa tak. Je to mozne len kontaktovnim splocnosti ktora by mala dat povolonie vyhradnemu dovozcovi? Su vobec za to nejake sankcie ak sa firma prezentuje ako vyhradny dovozca, alebo pri tom to vobec neni pravda?

velmi pekne dakujem za odpovede.
Výhradným dovozcom, spravidla aj distribútorom, sa firma stáva na základe uzavretej obchodnej zmluvy, ktorá ma súkromno - právny charakter. To znamená, že iní nemôžu do nej nazerať, ak si to zmluvné strany neželajú. Na druhej strane, všetci ostatní sú povinní rešpektovať vzťahy z tejto zmluvy. Pokiaľ nie, zmluvné strany môžu domáhať ochrany svojich práv súdnou cestou. Preto veľmi správne si si odpovedal na svoju otázku, že je to možné zistiť predovšetkým u toho, kto tú zmluvu uzavrel.
A pýtal si sa na sankcie? Ak sa niekto vyhlasuje za výhradného dovozcu, a on ním nie, môže to byť nekalosúťažné konanie. A takou sankciou može byť napr. primerané zadosťučinenie pre zmluvného dovozcu. Je to ochranný nárok za nekalosúťažné konanie toho, kto výhradným dovozcom nie je.
misomiso
16.11.09,11:43
Výhradným dovozcom, spravidla aj distribútorom, sa firma stáva na základe uzavretej obchodnej zmluvy, ktorá ma súkromno - právny charakter. To znamená, že iní nemôžu do nej nazerať, ak si to zmluvné strany neželajú. Na druhej strane, všetci ostatní sú povinní rešpektovať vzťahy z tejto zmluvy. Pokiaľ nie, zmluvné strany môžu domáhať ochrany svojich práv súdnou cestou. Preto veľmi správne si si odpovedal na svoju otázku, že je to možné zistiť predovšetkým u toho, kto tú zmluvu uzavrel.
A pýtal si sa na sankcie? Ak sa niekto vyhlasuje za výhradného dovozcu, a on ním nie, môže to byť nekalosúťažné konanie. A takou sankciou može byť napr. primerané zadosťučinenie pre zmluvného dovozcu. Je to ochranný nárok za nekalosúťažné konanie toho, kto výhradným dovozcom nie je.

Prepac ale ako moze akakolvek zmluva medzi subjektom A a subjektom B zakladat povinnost respektovat ju pre subjekty C a D? Ved to nie je parlamentom prijaty zakon. Taka zmluva moze zavazovat iba zluvne strany, nikoho ineho.
sergej123
16.11.09,11:48
Dakujem za odpovede. Takze vlastne vyhradny dovozca ktory vlastne nieje vyhradny dovozcom a nema ziadnu zmluvu s vyrobcom nemoze dostat ziadnu sankciu. Ide len o nieco ako nekalu suataz. No to je skoda pretoze vela firiem ktore chcu zacat predavat isty produkt a vidia za na trhu uz dany produkt je a spolocnost ktora ho predava sa prezentuje ako vyhradny dovozca odradi nove firmy ktro chcu tiez zacat obchodvat s tym istym produktom.
Aankaa
16.11.09,11:56
Prepac ale ako moze akakolvek zmluva medzi subjektom A a subjektom B zakladat povinnost respektovat ju pre subjekty C a D? Ved to nie je parlamentom prijaty zakon. Taka zmluva moze zavazovat iba zluvne strany, nikoho ineho.

Súhlasím s tebou, pretože ja som pred časom tiež riešila problém výhradná distribúcia....a zariadila som sa tak, ako si mi poradil :).
A keďže sa s VD na Slovensku nijako dohodnúť nedalo, obišla som ho a kúpila som si tovar v krajine pôvodu /predáva sa tam na xyz miestach, je úplne verejne dostupný/ a tu ho predávam cez e-shop.
VH nerobí žiadnu reklamu tomuto výrobku a veru sa čudujem.Ale zase ja mu nerobím nekalú reklamu, propagujem to, takže....
Jedine, žeby ma výrobca kontaktoval, že si to neželá. ...Ale to sa zatiaľ nestalo. Mám obavy - ženské kolektívy vedia byť veľmi ješitné , tak tam určitá hrozba je, no..... uvidíme.
Petra Nová
16.11.09,12:59
Prepac ale ako moze akakolvek zmluva medzi subjektom A a subjektom B zakladat povinnost respektovat ju pre subjekty C a D? Ved to nie je parlamentom prijaty zakon. Taka zmluva moze zavazovat iba zluvne strany, nikoho ineho.

To rešpektovanie vťahov zo zmluvy som myslela vo všeobecnom ponímaní, nie ako právnu kategóriu. Teda v zmyle uznávať, mať v úcte.
Mária27
16.11.09,16:10
Podpísaná zmluva zaväzuje len výrobcu, že nebude do určitej oblasti dodávať tovar cez nikoho iného len cez toho, s kým má podpísanú zmluvu.
Ty si však ten tovar môžeš kdekoľvek nakúpiť a predávať.

Pozri obchodný zákonník § 745 - 749.
Napr.:

Zmluva o výhradnom predaji
§ 745
Základné ustanovenia
(1) Zmluvou o výhradnom predaji sa zaväzuje dodávateľ, že tovar určený v zmluve nebude v určitej oblasti dodávať inej osobe než odberateľovi.

§ 746
Dodávateľ nesmie po dobu platnosti zmluvy dodávať určený tovar priamo ani nepriamo nikomu inému vo vyhradenej oblasti než odberateľovi, prípadne osobám, ktorým to zmluva dovoľuje. Zmluva nezbavuje dodávateľa práva vykonávať propagáciu a prieskum trhu vo vyhradenej oblasti.