dimma
16.11.09,01:16
Ahojte,

potrebovala by som vediet, na zaklade coho sa v dedicskom konani notar rozhodne, ci prislusny majetok je BSM, alebo cely patri vylucne jednemu z manzelov.
Dedicske konanie po mojom otcovi prebehlo asi pred 8 rokmi, teraz sa ukazalo, ze existuju este 3 ucty, ktore su pisane na mojho otca a o ktorych v rodine nikto nevedel, ani matka, ktora s nami nezije (rodicia rozvedeny neboli).
Dostala som predvolanie na dodatocne prejednanie dedicstva, predmetom ktoreho su zostatky na prislusnych uctoch. Notar ale v predvolani urcil, ze predmetom dedicstva je polovica celkovych zostatkov na uctoch mojho otca.

Moja interpretacia jeho rozhodnutia je, ze ucty berie ako BSM, t.j. polovica zostatku patri mojej matke a druha polovica bude prejednana. Je jeho rozhodnutie spravne ? Naozaj tie ucty patria do BSM, hoci moja matka o nich nemala znalost ?

Dakujem za odpoved.

S pozdravom
Dimma
Flinstone
16.11.09,05:07
všetok majetok nadobudnutý manželmi patrí do BSM, včítane peňazí v bankách. Nieje rozhodujúce, či manželka vedela o týchto peniazoch alebo nie.
kaco11
16.11.09,06:19
Neboli rozvedeni. To je zaklad.preto to spada do bsm. Takze rozhodnutie notara je spravne.
dimma
17.11.09,01:02
Ahoj,

znamena to, ze lubovolny majetok, ktory manzelia nadobudli pocas manzelstva je vzdy v BSM ?
Moja kamaratka si za peniaze od rodicov kupila byt, v katastri ho ma pisany iba na seba. Hovorila mi, ze v pripade rozvodu jej ten byt ostane... z toho som dedukovala, ze ten byt nie je v BSM, alebo sa mylim ?

S pozdravom
dimma
Eulalia
17.11.09,04:02
Ahoj,

znamena to, ze lubovolny majetok, ktory manzelia nadobudli pocas manzelstva je vzdy v BSM ?
Moja kamaratka si za peniaze od rodicov kupila byt, v katastri ho ma pisany iba na seba. Hovorila mi, ze v pripade rozvodu jej ten byt ostane... z toho som dedukovala, ze ten byt nie je v BSM, alebo sa mylim ?

S pozdravom
dimma

Do BSM patrí to, čo manželia spoločne nadobudli počas manželstva.
Pokiaľ ide o Tvoju kamarátku, peniaze na byt, ktoré dostala od rodičov, sú darom pre ňu, to sa do BSM neráta.
Do BSM teda nepatrí:
- dar, určený pre jedného z manželov
- dedičstvo, ktoré jeden z manželov nadobudol aj počas trvania manželstva
- majetok, ktorý mal každý z manželov ešte pred uzavretím manželstva.
Mária27
17.11.09,08:04
Ahoj,

znamena to, ze lubovolny majetok, ktory manzelia nadobudli pocas manzelstva je vzdy v BSM ?
Moja kamaratka si za peniaze od rodicov kupila byt, v katastri ho ma pisany iba na seba. Hovorila mi, ze v pripade rozvodu jej ten byt ostane... z toho som dedukovala, ze ten byt nie je v BSM, alebo sa mylim ?

S pozdravom
dimma
Existuje polemika, keď kúpiš počas manželstva vec (najčastejšie byt) za vlastné (aj získané darom) peniaze, či to patrí do BSM.
Väčšina sa prikláňa k tomu, že ide o presun z oddeleného vlastníctva jedného manžela do bezpodielového spoluvlastníctva oboch manželov. Potom pri vyporiadaní BSM môže podľa § 150 obč.zák. každý požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho majetku vynaložil na spoločný majetok a je povinný nahradiť, čo zo spoločného majetku bolo vynaložené na jeho ostatný majetok.

Oni tvrdia, že podľa § 143 je v BSM všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol jeden z manželov za trvania manželstva. Výnimku tvoria aj dary, ale to sú len peniaze, nie za ne kúpená vec. Takže rodičia by mali kúpiť byt a ten darovať.

Iní poukazujú na to, že je to len formalita, lebo si mohla kúpiť za vlastné peniaze čokoľvek a nedržať ich na účte. Pri vyporiadaní sa berie do úvahy aj zásluhovosť pri obstaraní bytu. Ak manžel vraj nemal námietky pri zápise do katastra, tak s tým súhlasil.

V každom prípade, ak by aj nedostala byt, musela by dostať jeho hodnotu, ktorá sa z BSM odpočíta.
kaco11
17.11.09,08:06
Dar treba ale dokazat. Ideal je darovacia zmluva,overena notarom. Ale teraz sa nahlas zamyslim. Mozno ma niekto opravi. Peniaze dar nie su v BSM. A ak boli pouzite na kupu bytu,ktory bol nadobudnuty pocas manzelstva patri byt do bsm? Alebo staci darovacia zmluva na zdokladovanie fin.prostriedkov. Lebo na katastri zapisu oboch nie?
dimma
17.11.09,23:40
Myslim, ze uz tomu rozumiem, dakujem za odpovede!