Dašena O.
16.11.09,11:08
Zdravím, prosím vie mi niekto poradiť, kde nájdem zákon, ktorý hovorí o odpočítaní DPH - colný výmer. Ide o to, že sme nakúpili tovar v USA, prišlo nám z colného úradu oznámenie o colnom dlhu, kde je clo na priem.výrobky a DPH, tento colný dlh sme uhradili, a teda máme po zaplatení nárok na odpočet DPH. Neviem kde mám nájsť ustanovenia Colného uhradu ohľadom DPH. Ďakujem
Zoltán Kovács
16.11.09,10:09
Zdravím, prosím vie mi niekto poradiť, kde nájdem zákon, ktorý hovorí o odpočítaní DPH - colný výmer. Ide o to, že sme nakúpili tovar v USA, prišlo nám z colného úradu oznámenie o colnom dlhu, kde je clo na priem.výrobky a DPH, tento colný dlh sme uhradili, a teda máme po zaplatení nárok na odpočet DPH. Neviem kde mám nájsť ustanovenia Colného uhradu ohľadom DPH. Ďakujem

Aké ustanovenie máš na mysli. O DPH hovorí zákon o DPH....
IvoM
16.11.09,10:19
Ak chceš konkrétne § tak tu sú, o DPH pojednáva zákon o DPH, treba ho len občas prečítať :)

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.


§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane

(8) Pri dovoze tovaru je povinná platiť daň osoba, ktorá je dlžníkom podľa colných predpisov,alebo príjemca tovaru, ak pri dovoze tovaru je dlžníkom podľa colných predpisov zahraničná osoba, ktorá je držiteľom jednotného povolenia podľa osobitného predpisu28a) vydaného colným orgánom iného členského štátu, a tento dlžník nepoužije dovezený tovar na účely svojho podnikania.
Dašena O.
16.11.09,11:54
Zákon o DPH študujem stále, ale potrebujem si len potvrdiť, alebo vyvrátiť môj postup, ak je to možné: nákup tovaru, na ďaľší predaj z USA, prišla nám faktúra od zahr.dodávateľa - bez DPH /ani nárok ani dodanenie/. Potom mám prišliel Colný výmer,kde je DPH, ten zaplatíme, a po platbe si DPH uplatníme do odpočtu. Je to tak správne? Ďakujem.
marina8
16.11.09,11:57
Zákon o DPH študujem stále, ale potrebujem si len potvrdiť, alebo vyvrátiť môj postup, ak je to možné: nákup tovaru, na ďaľší predaj z USA, prišla nám faktúra od zahr.dodávateľa - bez DPH /ani nárok ani dodanenie/. Potom mám prišliel Colný výmer,kde je DPH, ten zaplatíme, a po platbe si DPH uplatníme do odpočtu. Je to tak správne? Ďakujem.

ano , USA su tretie krajiny, mimo EU, kde sa vramci spolocenstva uplatnuje samozdanenie
pre tretie krajiny stale plati rezim colnica
takze to mas dobre
simonka1
16.11.09,13:16
Zákon o DPH študujem stále, ale potrebujem si len potvrdiť, alebo vyvrátiť môj postup, ak je to možné: nákup tovaru, na ďaľší predaj z USA, prišla nám faktúra od zahr.dodávateľa - bez DPH /ani nárok ani dodanenie/. Potom mám prišliel Colný výmer,kde je DPH, ten zaplatíme, a po platbe si DPH uplatníme do odpočtu. Je to tak správne? Ďakujem.
Tento variant máš správne, ale môže sa ti stať ešte druhý prípad, ako mne, a to taký, že faktúra bola z tretích krajín, teda nezdaňujem, lenže potom mi neprišiel colný výmer zo SR, ale prišla mi faktúra za preclenie a vyrúbené clo v Nemecku. A tu si nejak neviem pomôcť s DPH. ČO spraviť? Samozdaniť faktúru? Samozdanenie sa robí pri dovoze vrámci EU. Neviem ako to spraviť aby bola správne zaúčtovaná faktúra.:confused: