Dana7
16.11.09,13:08
Dobrý deň,

absolvent VŠ bol u nás na absolventskej praxi. Plánujeme ho zatiaľ zobrať len na dohodu o vykonaní práce, aby ho zatiaľ ešte nevyradili z evidencie.
Ale v rámci tej dohody o vykonaní práce, kde má dohodnutú odmenu 100,-- EUR mesačne ho chceme vyslať na zahraničnú služobnú cestu. Chcem sa teda uistiť, ako sa úrad práce pozerá na diéty, ktoré mu samozrejme za tú cestu musíme vyplatiť. Ovplyní to jeho posudzovaný príjem, alebo nie? Nevyradia ho potom kvôli diétam z evidencie?

Ďakujem
veronikasad
16.11.09,15:02
Dobrý deň,

absolvent VŠ bol u nás na absolventskej praxi. Plánujeme ho zatiaľ zobrať len na dohodu o vykonaní práce, aby ho zatiaľ ešte nevyradili z evidencie.
Ale v rámci tej dohody o vykonaní práce, kde má dohodnutú odmenu 100,-- EUR mesačne ho chceme vyslať na zahraničnú služobnú cestu. Chcem sa teda uistiť, ako sa úrad práce pozerá na diéty, ktoré mu samozrejme za tú cestu musíme vyplatiť. Ovplyní to jeho posudzovaný príjem, alebo nie? Nevyradia ho potom kvôli diétam z evidencie?

Ďakujem
Prever si to konkrétne na vašom úrade práce, lebo niektoré pracovníčky si zamieňajú diety s príspevkom zamestnávatela na cestovné, ktorý sa zahrňa do príjmu.
Dana7
16.11.09,15:31
Prever si to konkrétne na vašom úrade práce, lebo niektoré pracovníčky si zamieňajú diety s príspevkom zamestnávatela na cestovné, ktorý sa zahrňa do príjmu.

Ďakujem veľmi pekne Veronika. Už som tam volala, ale klasika na jednom telefónnom čísle to je príjem na druhom nie. Tak sa na nich akosi neviem spoľahnúť.
Ešte raz dík a pekný voľný deň.
veronikasad
16.11.09,15:34
Ďakujem veľmi pekne Veronika. Už som tam volala, ale klasika na jednom telefónnom čísle to je príjem na druhom nie. Tak sa na nich akosi neviem spoľahnúť.
Ešte raz dík a pekný voľný deň.
diety nie sú predmetom dane - nezahrňajú sa do príjmu. Ale presvedčiť o tom pracovníčky úradu práce bude ťažký oriešok. Ak ešte stíhaš, treba napísať dotaz na Ústredie práce, SV a rodiny. Už tu bolo na PORADe niekolko príspevkov na túto tému.
V každom prípade to doriešite pred nástupom na pracovnú cestu ...

Oporu hladaj v § 6 Zákona o službách zamestnanosti.

§ 6
Uchádzač o zamestnanie


Uchádzač o zamestnanie

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.

Diety sú vyplácané na základe zákona o cestovných náhradách.
ivka70
16.11.09,19:59
Na diety ma clovek pracujuci na dohodu len v pripade, ked ma tieto diety urcene a popisane v dohode.

Zakon o cestovnych nahradach urcuje diety a pod. zamestnancom.
Dana7
17.11.09,05:24
Na diety ma clovek pracujuci na dohodu len v pripade, ked ma tieto diety urcene a popisane v dohode.

Zakon o cestovnych nahradach urcuje diety a pod. zamestnancom.


Dakujem,s tym samozrejme suhlasim. Ale jeho dohoda spociva prave v tej naplni prace, ze ma vycestovat do zahranicia a tam sa zaskolit, aby mohol skolit potom dalej na Slovensku. Ostatni zamestnanci totiz nie su natolko jazykovo zdatni, aby zvladli skolenie v zahranici. A zamestnat kvoli jednemu skoleniu trvajucemu 3 dni cloveka na plny uvazok nam príde zbytocne komplikovane.:)
veronikasad
17.11.09,08:29
Dakujem,s tym samozrejme suhlasim. Ale jeho dohoda spociva prave v tej naplni prace, ze ma vycestovat do zahranicia a tam sa zaskolit, aby mohol skolit potom dalej na Slovensku. Ostatni zamestnanci totiz nie su natolko jazykovo zdatni, aby zvladli skolenie v zahranici. A zamestnat kvoli jednemu skoleniu trvajucemu 3 dni cloveka na plny uvazok nam príde zbytocne komplikovane.:)
Nemusíš dohodára zamestnávať na prac.zmluvu kvoli dietam. Ak tieto podmienky dohodnete priamo v dohode, má na diety+vreckové nárok rovnako ako zamestnanci v trvalom prac.pomere.