Ravini
16.11.09,14:30
Dobrý deň,

vedel by mi niekto vysvetliť ako sa aplikuje občianska neposlušnosť v praxi?? nesúhlasím so zákonmi, ktoré nás okrádajú, viď zákon o sociálnom a zdravotnom poistení.:mee: Ďakujem.
misomiso
16.11.09,13:35
Obcianska neposlusnost sa aplikuje tak, ze nebudes platit, s cim nesuhlasis.

Na druhej strane si ale musi byt vedomy nasledkov, ktore si svojim konanim sposobis.
elaurie
16.11.09,13:36
Ravini
16.11.09,14:54
to mi je síce jasné, ale potom to nemá žiadny význam. som totiž v situácii, že keby som s nimi aj súhlasila, tak nemám na to, aby som ich aj dodržiavala. ide o to, že odo mňa vymáhajú poistné po dvoch rokoch. keby sa ozvali pred dvoma rokmi, tak na ich úhradu mám. ale som slobodná matka na rodičovskej s troma malými deťmi a z tej almužny mám tak akurát na suchý chlieb so soľou a ešte aj o tie ma chcú obrať. nepodnikám už dávno a chcieť odo mňa poistné, keď nemám príjem sa mi zdá nespravodlivé, hlavne keď viem, že sú to vyhodené peniaze aby riaditelia poisťovní mali na koncoročné odmeny zatiaľ čo ja živorím s troma deťmi. celý systém je úplne zlý. či zarábam na živnosť alebo nie, aby som platila nemalé čiastky mesačne len tak. a ked idem k lekárovi musím platit, idem do lekárne, tak isto. keby sa poistné platilo v aktuálnom roku z aktuálnych príjmov, tak je to iné. alebo keby to bolo nastavené ako dane. zaplatím raz ročne z toho čo som zarobila a nie celý rok z toho čo som nezarobila. dokonca mi v zdravotke povedali, že nebrali do úvahy pozastavenie živnosti, pretože už vydali platobný výmer. tak oni nemusia rešpektovať úradné rozhodnutie a ja musím?? tak ako to potom je. potom to vyzerá, že odo mňa a hocikoho iného vymáhajú poistné, na ktoré zo zákona nemajú nárok. tak neviem. mám čo robiť aby som uživila svoje tri deti a nie aby som živila ešte aj nejakých darmožráčov. som vrcholne znechutená celým systémom, ktorý neberie do úvahy potreby a možnosti daňových poplatnýkov ale len svoje vlastné. a koncom roka sa budú chváliť koľko vyzbierali na pokutách a akí sú šikovní, lebo bude na odmeny.
veronikasad
16.11.09,15:09
to mi je síce jasné, ale potom to nemá žiadny význam. som totiž v situácii, že keby som s nimi aj súhlasila, tak nemám na to, aby som ich aj dodržiavala. ide o to, že odo mňa vymáhajú poistné po dvoch rokoch. keby sa ozvali pred dvoma rokmi, tak na ich úhradu mám. ale som slobodná matka na rodičovskej s troma malými deťmi a z tej almužny mám tak akurát na suchý chlieb so soľou a ešte aj o tie ma chcú obrať. nepodnikám už dávno a chcieť odo mňa poistné, keď nemám príjem sa mi zdá nespravodlivé, hlavne keď viem, že sú to vyhodené peniaze aby riaditelia poisťovní mali na koncoročné odmeny zatiaľ čo ja živorím s troma deťmi. celý systém je úplne zlý. či zarábam na živnosť alebo nie, aby som platila nemalé čiastky mesačne len tak. a ked idem k lekárovi musím platit, idem do lekárne, tak isto. keby sa poistné platilo v aktuálnom roku z aktuálnych príjmov, tak je to iné. alebo keby to bolo nastavené ako dane. zaplatím raz ročne z toho čo som zarobila a nie celý rok z toho čo som nezarobila. dokonca mi v zdravotke povedali, že nebrali do úvahy pozastavenie živnosti, pretože už vydali platobný výmer. tak oni nemusia rešpektovať úradné rozhodnutie a ja musím?? tak ako to potom je. potom to vyzerá, že odo mňa a hocikoho iného vymáhajú poistné, na ktoré zo zákona nemajú nárok. tak neviem. mám čo robiť aby som uživila svoje tri deti a nie aby som živila ešte aj nejakých darmožráčov. som vrcholne znechutená celým systémom, ktorý neberie do úvahy potreby a možnosti daňových poplatnýkov ale len svoje vlastné. a koncom roka sa budú chváliť koľko vyzbierali na pokutách a akí sú šikovní, lebo bude na odmeny.
O aké poistné ide ?
Skončila alebo prerušila si živnosť a nesplnila si si oznamovaciu povinnosť a poistné ti "bežalo" naďalej ?
Píš prosím k veci ...
Lianka
16.11.09,16:13
Zakony platia pre vsetkych, ci sa nam to paci alebo nie. ZP sa plati preddavkovo a v rocnom zuctovani sa vyrovnava za predchadzajuci rok. Podnikatel musi ratat s urcitou rezervou, nakolko mnohe financne povinnosti sa na neho vztahuju spätne, aj ked uz trebars nemusi mat prijem (ZP, preddavky na dan, SP apod.). Zial, neznalost zakona neospravedlnuje. Zakon jasne hovori, kto a kedy ma ake povinnosti.

Skus napisat konkretne, o co ide, ako ta vyzvala Veronika, mozno sa s tym este nieco bude dat robit. V kazdom pripade ak mas dlh, odporucala by som poziadat o splatkovy kalendar - navrhni si vysku splatok, ktore si schopna splacat.
Ravini
16.11.09,16:29
o poistné za szčo. živnosť pozastavená a oznamovacia povinnosť splnená. tu nejde o to, že poistné bolo vyčíslené neprávom, ale o to, že je celý systém nespravodlivý. k celému by nedošlo, keby pracovníčky sociálnej poisťovne poskytovali informácie, ktoré sú v súlade so zákonom. žiaľ niečo také v tej inštitúcii neexistuje, čo sa mi neraz potvrdilo. v čase, keď som bola povinná platiť odvody, som bola osobne na pobočke a pýtala sa, či musím platiť poistné keď som na materskej a nevykonávam podnikateľskú činnosť bez toho, aby som musela pozastaviť živnosť. po niekoľkých telefonátoch znela odpoveď "nemusí". tak som to neriešila. načo mi o 3mesiace volala iná pracovníčka tej istej pobočky s otázkou prečo neplatím poistné. okamžite som živnosť pozastavila. kto by mal najlepšie poznať zákony, ktorými sa riadia ak nie práve oni. to je bežná prax na všetkých úradov na Slovensku. ak si občan nepreštuduje daný zákon, tak si nikdy nemôže byť istý správnym postupom. toľko o tom.
ale opakujem, neriešim tu poistné, ktoré odo mňa vymáhajú. pýtala som sa na občiansku neposlušnosť a jej aplikáciu v praxi. ale zrejme sa exekútorovi sa zrejme nevyhnem. ale zrejme bude musieť exekúciu zastaviť, pretože mi nemá čo zhabať a trovy nech si potom platí poisťovňa. a okrem toho, pokiaľ sa preukáže, že je to nevymožiteľné, prípadne nemám ani na trovy, tak sociálka môže pohľadávku odpísať.
iriska
16.11.09,16:56
stále platí "co je psáno, to je dáno" - od určitej doby práve kvôli takýmto situáciám si všetko žiadam písomne (aj keď musím čakať 30 dní na všetko)

p.s. exekútor si počká, kým budeš mať majetok, nie je to také jednoduché
Ravini
16.11.09,17:01
čo sa týka poistného, to mám všetko v malíčku. a pokiaľ ide o splátky. tie si neurčujem ja. konkrétne zdravotka mi dala tri splátky, čo bolo aj tak vyše 2000sk mesačne. a aj toto bolo príliš veľa keď vezmete do úvahy,že mojim jediným príjmom je rodičovské, ktoré bolo v tom období niečo cez 4000tisíc. takže si myslím, že je to príliž málo na to, aby som to mohla dodržať. ja som ochotu prejavila a ked som mala cosi navyse, tak som aj zaplatila, aj tak im to nestacilo. ale zas opakujem, neriešim tu dlžné poistné ani nič také, všetko mám naštudované a zistené. chcela som zistiť akým spôsobom môžem hmatateľným spôsobom vyjadriť svoj nesúhlas so zákonmi. pretože verejný protest ani listy ministerstvám sú zbytočnou námahou. to už mám za sebou. prosím vás neraďte mi aby som to zaplatila. jednoducho na to nemám a človek, ktorý nie je v situácii ako som ja to nikdy nepochopí a ani to od neho nečakám. tak vás prosím k veci. napriek tomu však ďakujem za vyvinutú neoceniteľnú snahu. vážim si to
Ravini
16.11.09,17:07
no keĎ ten majetok budem mať, tak mi to bude jedno. lenže taký majetok nepadá zadarmo z neba. takže hodnú chvíľu si bude musieť počkať ten exekútor. xi. keď ma niekto zamestná, môže mi to strhávať z platu. nech. s tým som zmierená.
kaco11
16.11.09,18:14
Vyjadri svoju obciansku neposlusnost verejne. Tv ma rada taketo namety. Nasledne vie aj statna institucia prehodnotit postup. Daj sa na hladovku alebo zacni zit tak ze nebudes respektovat taketo zakony. Bude z teba asocial,ale vezmu ti deti. Odpust za nasledujucu vetu, ale ak nie si romka tak mas smolu.
elaurie
16.11.09,19:24
čo sa týka poistného, to mám všetko v malíčku. a pokiaľ ide o splátky. tie si neurčujem ja. konkrétne zdravotka mi dala tri splátky, čo bolo aj tak vyše 2000sk mesačne. a aj toto bolo príliš veľa keď vezmete do úvahy,že mojim jediným príjmom je rodičovské, ktoré bolo v tom období niečo cez 4000tisíc. takže si myslím, že je to príliž málo na to, aby som to mohla dodržať. ja som ochotu prejavila a ked som mala cosi navyse, tak som aj zaplatila, aj tak im to nestacilo. ale zas opakujem, neriešim tu dlžné poistné ani nič také, všetko mám naštudované a zistené. chcela som zistiť akým spôsobom môžem hmatateľným spôsobom vyjadriť svoj nesúhlas so zákonmi. pretože verejný protest ani listy ministerstvám sú zbytočnou námahou. to už mám za sebou. prosím vás neraďte mi aby som to zaplatila. jednoducho na to nemám a človek, ktorý nie je v situácii ako som ja to nikdy nepochopí a ani to od neho nečakám. tak vás prosím k veci. napriek tomu však ďakujem za vyvinutú neoceniteľnú snahu. vážim si to

Pokiaľ nebude s Tebou rovnako zmýšľať a rovnako konať dostatočne veľká masa ľudí, akékoľvek protesty proti systému sú iba "bojom s veternými mlynmi"...
Ravini
17.11.09,08:42
no, a to je tá druhá vec. keby som sa chovala ako bežný róm na Slovensku, ktorý si mimochodom môže dovoliť hocičo, tak ma zavrú, vezmú deti a podobne. a čo sa týka dostatočne veľkej masy ľudí, to je zdá sa mi na Slovensku tiež nemožné. väčšina ľudí má len silné reči a nič viac. a pokiaľ človek chodí do roboty tak ho nejaká zdravoka alebo sociálka nezaujíma. tiež ma to nezaujímalo kým som chodila do roboty. že ma tieto inštitúcie okrádajú som si všimla až keď som šla na materskú a pokúsila sa podnikať. to je ozajstná šoková terapia. keď ste pol roka bez príjmu a sociálka od vás chce 8tisíc mesačne nezávisle od toho, či ste niečo zarobili alebo nie. tak tomuto hovorím sociálny zákon. a najhoršie na tom je, že sa nemôžem nijak brániť.
kaco11
17.11.09,08:55
Tak skus telku
Ravini
17.11.09,09:02
no a keď som si to zrátala, tak celý môj čistý zisk by som pekne vrátila sociálke. keď uvážite, že čistý zisk miniete na vlastné životné potreby ako je strava a bývanie, tak vám moc neostane na iné vymoženmosti ako je auto a podobne. takže z čistého zisku mi nič neostalo aby som to mohla vrátiť poisťovni. a vlastne prečo aj. keď ako živnostník ochoriem, nedostanem nič. kým sa dožijem dôchodku, tak zase nič od poisťovne. takže to znamená, že namiesto toho aby som zaistila normálny, nie nadštandardný život pre svoju vlastnú rodinu. prispievam na výplaty a odmeny zamestnancom sociálky a samozrejme živím jednu alebo dve rómske rodinky. a keď príde k tomu, že teda aj ja potrebujem nejakú výpomoc od štátu, tak sa mi vysmejú, že z ktorej višne som zliezla. ale to naozaj vedia len živnostníci, ktorí s tým tiež bojujú. žiaľ zbytočne.
Danila
17.11.09,09:07
no a keď som si to zrátala, tak celý môj čistý zisk by som pekne vrátila sociálke. keď uvážite, že čistý zisk miniete na vlastné životné potreby ako je strava a bývanie, tak vám moc neostane na iné vymoženmosti ako je auto a podobne. takže z čistého zisku mi nič neostalo aby som to mohla vrátiť poisťovni. a vlastne prečo aj. keď ako živnostník ochoriem, nedostanem nič. kým sa dožijem dôchodku, tak zase nič od poisťovne. takže to znamená, že namiesto toho aby som zaistila normálny, nie nadštandardný život pre svoju vlastnú rodinu. prispievam na výplaty a odmeny zamestnancom sociálky a samozrejme živím jednu alebo dve rómske rodinky. a keď príde k tomu, že teda aj ja potrebujem nejakú výpomoc od štátu, tak sa mi vysmejú, že z ktorej višne som zliezla. ale to naozaj vedia len živnostníci, ktorí s tým tiež bojujú. žiaľ zbytočne.

Sľúbili sme si lásku,
sľúbili sme si pravdu len,
sľúbili sme si vydržať,
sľúbili sme si nový deň.:):D;)
veronikasad
17.11.09,09:09
no a keď som si to zrátala, tak celý môj čistý zisk by som pekne vrátila sociálke. keď uvážite, že čistý zisk miniete na vlastné životné potreby ako je strava a bývanie, tak vám moc neostane na iné vymoženmosti ako je auto a podobne. takže z čistého zisku mi nič neostalo aby som to mohla vrátiť poisťovni. a vlastne prečo aj. keď ako živnostník ochoriem, nedostanem nič. kým sa dožijem dôchodku, tak zase nič od poisťovne. takže to znamená, že namiesto toho aby som zaistila normálny, nie nadštandardný život pre svoju vlastnú rodinu. prispievam na výplaty a odmeny zamestnancom sociálky a samozrejme živím jednu alebo dve rómske rodinky. a keď príde k tomu, že teda aj ja potrebujem nejakú výpomoc od štátu, tak sa mi vysmejú, že z ktorej višne som zliezla. ale to naozaj vedia len živnostníci, ktorí s tým tiež bojujú. žiaľ zbytočne.
Ravini, som živnostník-účtovník, ktorý "trošku" sleduje zákony v oblasti zdravotného a sociálneho poistenia. Preto tvojim reakciam nerozumiem.
Ak si bola povinne poistená osoba a vyšli ti platiť odvody 5000sk mesačne, to si musela mať za predch. kal. rok slušný základ dane. Alebo si mala smolu, začala si podnikať na konci roka a prekročila si príjem pre povinnú registráciu v SP. A ak je živnostník povinným platitelom odvodov, má nárok na nemocenské (za podmienky, že má odvody vyrovnané), rovnako ako zamestnanec.
Miešaš hrušky s jablkami - skús napísať do Markízy - možno to bude dobrý námet pre "Lampáreň"
Ravini
17.11.09,09:11
skúšala som aj telku. aj oni vysielajú len to, čo sa im práve hodí. ozaj slobodná telka u nás neexistuje, aj oni si prihrievajú len vlastnú polievočku. a ani tá by nič nevyriešila. písala som priamo na ministerstvo s konkrétnou otázkou. ako odpoveď mi odcitovali zákon a tým to pre nich skončilo. naozaj ak sa ľudia konečne nepreberú zo sna, tak sa nič nestane. chcelo by to akciu ako ktorú dnes oslavujeme. aj ked asi nie je čo oslavovať. dobre je len istej skupine ľudí, ktorí boli dosť blízko válovu vtedy aj teraz. ak sa pozorne prizrieš, sú to stále tí istí ľudia. taký slota by svojim majetkom uživil každú jednu rodinu na Slovensku. ale to je naozaj zbytočná námaha sa dožadovať nejakej spravodlivosti od ľudí, ktorých sme sami zvolili aby hájili naše záujmy.
Ravini
17.11.09,09:23
veronikasad, ano, pokiaľ máš mesačne dobrý príjem, tak ano, dá sa to platiť. ale v situácii, keď ten príjem nemáš, pretože napríklad ti nezaplatili faktúry, nedostala si zakázku a podobne. a to je potom začarovaný kruh, ak nechceš platiť odvody, tak pozastav živnosť, ak to však urobíš, nemôžeš zarábať. mne napríklad na faktúrach dlžia asi 200tisíc. a pokiaľ niekto podniká len časť roku a aj za tú odrobenú časť mu nezaplatia, tak neviem, či by sa Ti to páčilo. a čo sa týka nemocenskej. úprimne, zo sumy, ktorú Ti sociálka dá by si dokázala uživiť 5člennú rodinu, zaplatiť hypotéku, účty za plyn, elektrinu a vodu, telefón a internet, ktoré na podnikanie nevyhnutne potrebuješ?? to ťažko pochybujem. opakujem, takému, čo má pravidelný príjem či už zo zamestnania alebo živnosti sa ľahko rozpráva.
Ravini
17.11.09,09:45
tak vidíš. pokiaľ všetci platia ako majú, tak je všetko v poriadku. ale konkrétne tento rok nám nevyplatili ani jedinú zákazku a to ich bolo zopár. a ani minulý rok to nebolo o veľa lepšie. alebo Ti skrachuje najväčší odberateľ a podobne. mne vôbec nejde o to, že by som odvody nechcela platiť. len ma zarazilo, že po tom, čo som ich roky platila, mi štát nijak nepomohol, skôr naopak. ono totiž keď tie peniaze máš, tak je všetko v pohode, ale aj keď ich nemáš musíš platiť účty, bývanie stravu, telefóny a podobne. a nikoho nezaujíma, že mne dlžia kopu peňazí, ktoré pravdepodobne ani nikdy neuvidím.
Danila
17.11.09,11:01
skúšala som aj telku. aj oni vysielajú len to, čo sa im práve hodí. ozaj slobodná telka u nás neexistuje, aj oni si prihrievajú len vlastnú polievočku. a ani tá by nič nevyriešila. písala som priamo na ministerstvo s konkrétnou otázkou. ako odpoveď mi odcitovali zákon a tým to pre nich skončilo. naozaj ak sa ľudia konečne nepreberú zo sna, tak sa nič nestane. chcelo by to akciu ako ktorú dnes oslavujeme. aj ked asi nie je čo oslavovať. dobre je len istej skupine ľudí, ktorí boli dosť blízko válovu vtedy aj teraz. ak sa pozorne prizrieš, sú to stále tí istí ľudia. taký slota by svojim majetkom uživil každú jednu rodinu na Slovensku. ale to je naozaj zbytočná námaha sa dožadovať nejakej spravodlivosti od ľudí, ktorých sme sami zvolili aby hájili naše záujmy.Potvrdzujem Tvoje slová. Nebola to telka, ale novinár z nemenovaného deníka. Poskytla som mu dôkazy o skreslených tvrdeniach v jeho článku. Povedal, že sa poradí so šéfstvom, ozve sa mi a napíše môj názor. Neozval sa. Nepasovalo to do krámu vyvolených.;):)Občianska neposlušnosť je tiež výsadou vyvolených.;)
Ravini
17.11.09,11:27
úžasné. konečne niekto, kto pochopil o čom hovorím. ďakujem za dotaz.:D
Ravini
17.11.09,11:53
to je podobné, ako keď všetky médiá informovali, že chodci majú na prechode pre chodcov prednosť za každých okolností. čo samozrejme nie je pravda. aj chodec sa musí presvedčiť, či na priechod môže vojsť bez toho aby ho niečo zrazilo. čoho dôsledkom bolo, že dôchodci sa húfne vrhali pod kolesá áut nepozorovane spoza kríkov mysliac si, že vodič predsa musí zastaviť za každých okolností. zbytočne tak došlo k mnohým nehodám. a na druhej strane bol na vine samozrejme vodič, pretože nepredvídal, že babka deň pred tým pozerala správy. tuším som tu zachytila aj niečo také, že zákony platia pre každého rovnako. omyl vážení. len si spomeňte aký trest dostal taký skrúcaný alebo labuda za to, že svojou bezohľadnou jazdou usmrtili človeka. ..žiadny. v pohode sa ukazujú ďalej v telke, v divadle a podobne. a keby sa to stalo obyčajnému smrteľníkovi, tak ho zavrú až zčerná.
Ravini
17.11.09,12:17
tak isto nemenovaný bývalý minister dlží sociálnej poisťovni na poistnom veľmi vysokú čiastku. a keď sa o tom zmienili médiá, verejne vyhlásil, že áno má dlh, ale nemieni ho zaplatiť, aj keď je zrejmé, že na to asi má. tak keď to nemusí zaplatiť bohatý minister, tak prečo chudobný občan. evidentne však zatvárame oči, uši a všetko ostatné pred tým, čo sa tu na Slovensku úplne verejne bez hanby deje. zrejme nám viac vyhovuje, že nás okrádajú a verejne sa nám vysmievajú. čo som sem dala túto tému, nikto nepochopil o čom som písala. to je dosť smutné. vidíme len to, čo chceme vidieť. pozeráme sa len jedným smerom a všetko to, čo sa deje mimo zvoleného smeru nás necháva chladným. škoda pre nás všetkých
Ravini
17.11.09,13:16
osobne som zažila situáciu, kedy sociálna poisťovňa zámerne a vedome klamala o skutočnostiach, ktoré im ukladá zákon. len preto, aby nemusela, žene, ktorá nastupovala na materskú dovolenku zaplatiť ani o korunu navyše, pričom zo zákona na to mala nárok. a to nehovorím o bežných pracovníčkach za okienkom, ale o samotnej právničke, ktorá vedome klamala a vykladala zákon zámerne nesprávne v očakávaní, že daná osoba sa vzdá a uverí jej. čo je v konečnom dôsledku 90% občanov. pretože ak si nenaštudujete zákon, tak vás odbijú s tým, že na to nemáte nárok. to čo je za inštitúciu, ktorá vedome zavádza poistencov aby im nemusela platiť to, na čo majú zo zákona nárok. hlavne keď sa o to snažia v súvislosti so ženou, ktorá porodí ich budúceho zaslepeného poistenca. a to nie je ojedinelý prípad. od poistencov vyžadujú dokonalú presnosť ale oni si s dodržiavaním vlastného zákona nerobia ťažkú hlavu. pretože podľa mojich skúsenostiach ten zákon nepozná 80% zamestnancov sociálnej poisťovne. pri inej príležitosti som dodržala presný zákonom daný postup. na čo sa pri kontrole pracovníčka opýtala, prečo som to tak urobila. keď som jej to vysvetlila, tak jej padla sánka a zmohla sa len na to, že vo vnútorných smerniciach to oni majú napísané inak. takže tie svoje zákony nečítajú, len si počkajú na vnútornú smernicu. to je to isté, akoby som si ja vo vnútropodnikovej smernici určila, že žiadne poistné nebudem platiť. a majte ma všetci radi, pretože na to mám smernicu. tak takto milí a vážení funguje inštitúcia, ktorej tak bezhranične dôverujete a dávate jej mesačne nemalé peniaze.
iriska
17.11.09,16:00
takže, napíšem niečo, za čo si tu schytám:

1. Neznalosť zákona neospravedlňuje.
2. Môžem si presadzovať občiansku neposlušnosť práve vtedy, keď sa mi to hodí, aj napriek tomu, že následne, keď sa mi to nehodí, tak začnem byť poslušným občanom?

Ale v zásade súhlasím, že niečo v odvodovej politike by sa malo zmeniť.