zubrita
16.11.09,14:38
Dobry den, moze mi niekto pomoct resp poradit ako mam postupovat v obciansko pravnom konani. Ide o to ze koncom januara 2008 som zhanala byt v KE pre mojho znameho z BA. Problem je v tom ze na najomnej zmluve figuruje okrem mena toho znameho aj moje meno ako najomnicky pritom ja som v tom byte nikdy nebyvala. Prenajimatelka je pravnicka a cela tato situacia vznikla pravdepodobne nedorozumenim. Ked som ten byt zhanala tak ona si myslela ze v tom byte budem byvat aj ja spolu s tym mojim znamym. v den prenajmu teda priniesla najomnu zmluvu kde sme boli my dvaja uvedeni ako najomnici. Moj znamy po par mesiacoh vsak vypovedal tuto najomnu zmluvu nakolko zistil pocas byvania v byte tzv. skryte vady a preto nezaplatil prenajimatelke najomne za dva mesiace. Nasledne prenajimatelka ma dala na sud aby som zaplatila tie dva mesiace za mojho znameho kedze aj ja som bola najomnicka. Vobec sa neumluvala dat na sud mojho znameho a riesit vec s nim ale rovno mna riesila. Okresny sud rozhodol v jej prospech a vydal platobny rozkaz. Voci rozhodnutiu okresneho sudu som som podala odvolanie a cakam v sucasnosti na rozhodnutie.

Poradte mi ak viete ci existuje nejaky sposob ako donutit sud aby odkazal navrhovatelku na konanie voci skutocnemu najomcovi a nie voci mne, co mam robit. Uz som z toho velmi nestastna a nemam zbytocne peniaze na pravnika. Dakujem.
Mária27
16.11.09,13:45
Podpisovala si nájomnú zmluvu? Ak si ju podpísala, stala si sa nájomníčkou, aj keď si tam nebývala. Pravdepodobne je to tak, lebo zmluvu doložila k návrhu na platobný rozkaz. Jej je zrejme ľahšie vymáhať nájom od teba. Môžeš si peniaze vymáhať od "spolunájomcu".

Ak si nájomnú zmluvu nepodpísala, nemáte sa o čom baviť.
elaurie
16.11.09,13:47
A prečo si takúto nájomnú zmluvu podpísala? Podpisom zmluvy si sa stala nájomcom so všetkými právami a povinnosťami, ktoré z nájomnej zmluvy vyplývajú, bez ohľadu na to, či si v byte skutočne bývala ale nie...
zubrita
16.11.09,15:30
Ahoj! Zmluvu som podpisala aj ja, vtedy som tomu nevenovala pozornost a dnes lutujem. Fakt nie je cesta ako von z toho? Nemala by si peniaze vymahat najprv od skutocneho najomcu lebo to je fakt nefer!
zubrita
16.11.09,15:31
Ahoj! Fakt nie je cesta ako von z toho? Nemala by si peniaze vymahat najprv od skutocneho najomcu lebo to je fakt nefer!
elaurie
16.11.09,19:38
Ahoj! Zmluvu som podpisala aj ja, vtedy som tomu nevenovala pozornost a dnes lutujem. Fakt nie je cesta ako von z toho? Nemala by si peniaze vymahat najprv od skutocneho najomcu lebo to je fakt nefer!

Žiaľ podpisom zmluvy si sa stala skutočným nájomcom aj ty... prenajímateľku ani súd nezaujíma, či si v byte bývala, alebo nie... V zmluve si ako nájomca súhlasila s povinnosťou platiť nájomné... Treba skor apelovať na známeho, aby sa voči Tebe zachoval čestne a dal vec do poriadku...
zubrita
16.11.09,21:30
Žiaľ podpisom zmluvy si sa stala skutočným nájomcom aj ty... prenajímateľku ani súd nezaujíma, či si v byte bývala, alebo nie... V zmluve si ako nájomca súhlasila s povinnosťou platiť nájomné... Treba skor apelovať na známeho, aby sa voči Tebe zachoval čestne a dal vec do poriadku...

Ano mas urcite pravdu ale ono to nie je take lahke. Ten byt sme prenajali koncom januara 2008. Nasledne dna 1.4.2008 moj znamy podpisal s prenajimatelkou dohodu o ukonceni najomneho vztahu k 30.4.2008. Kedze ja som bola pracovne mimo, napisala som mu splnomocnenie aby nebol problem lebo podľa § 701 ods. 1 Občianského zákonníka, bežné veci týkajúce sa spoločného nájmu bytu môže vybavovať každý zo spoločných nájomcov. V ostatných veciach je potrebný súhlas všetkých . Inak je právny úkon neplatný. No tak napisali tu dohodu o ukonceni najmu ale podpisal ju len on. Problem je ze moje meno sa vtej dohode neuvadza ale to nemusi nie ved ked jednal aj v mojom mene na zaklade splnomocnenia?
Eulalia
17.11.09,04:07
Ano mas urcite pravdu ale ono to nie je take lahke. Ten byt sme prenajali koncom januara 2008. Nasledne dna 1.4.2008 moj znamy podpisal s prenajimatelkou dohodu o ukonceni najomneho vztahu k 30.4.2008. Kedze ja som bola pracovne mimo, napisala som mu splnomocnenie aby nebol problem lebo podľa § 701 ods. 1 Občianského zákonníka, bežné veci týkajúce sa spoločného nájmu bytu môže vybavovať každý zo spoločných nájomcov. V ostatných veciach je potrebný súhlas všetkých . Inak je právny úkon neplatný. No tak napisali tu dohodu o ukonceni najmu ale podpisal ju len on. Problem je ze moje meno sa vtej dohode neuvadza ale to nemusi nie ved ked jednal aj v mojom mene na zaklade splnomocnenia?

Ak ste ako nájomcovia boli uvedení v zmluve obaja, aj dohoda o ukončení nájmu mala znieť za obidvoch. Za Teba ju mal podpísať na základe plnej moci. Teraz už nemáš inú možnosť, len za túto jeho chybu žiadať od neho úhradu nájomného. Ty si ho splnomocnila a on Ťa z dohody o ukončení nájmu vynechal.
Prvotná chyba je Tvoja, nemala si podpisovať žiadnu nájomnú zmluvu, keď si v byte nechcela bývať.
zubrita
17.11.09,10:37
Ak ste ako nájomcovia boli uvedení v zmluve obaja, aj dohoda o ukončení nájmu mala znieť za obidvoch. Za Teba ju mal podpísať na základe plnej moci. Teraz už nemáš inú možnosť, len za túto jeho chybu žiadať od neho úhradu nájomného. Ty si ho splnomocnila a on Ťa z dohody o ukončení nájmu vynechal.
Prvotná chyba je Tvoja, nemala si podpisovať žiadnu nájomnú zmluvu, keď si v byte nechcela bývať.

Velmi pekne ti dakujem Evka za tvoj cas a odpovede. Mam este jednu-dve otazky. Ako je to s poplatkom z omeskania lebo sud v rzsudku rozhodol takto: Zalovana je povinna zaplatit zalobkyni 597,49 EUR s poplatkom z omeskania vo vyske 2,5 promile za kazdy den z omeskania zo sumy 298,75 EUR od 1.4.2008 do zaplatenia a trovy konania vo vyske 46,52 EUR do 3 dni od pravoplatnosti rozsudku.

Nie je to trochu vela? Vsak ked ratam tak to je strasne vela az 360 EUR priblizne len poplatok z omeskania k dnesnemu dnu. To by nemalo byt ratane podla NBS ja nievem nejakych 10% rocne alebo tak nejak? Neda sa poziadat sud aby to znizil alebo nieco. To ja ten zene budem musiet zaplatit skoro 1000 EUR spolu? Prosim pomoz mi ak vies, dakujem. Kristina
Mária27
17.11.09,12:26
Poplatok z omeškania je pri nájomnom a stanovený je Nariadením vlády SR č. 87/1995 Z.z.
Pôvodne v nariadení bolo: Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 2, 5 promile dlžnej sumy, najmenej však 25 Sk za každý i začatý mesiac omeškania.

Nariadenie bolo novelizované nariadením vlády č. 586/2008 a od 1.1.2009 platí:
§ 4
Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, najmenej však 0, 83 eura za každý i začatý mesiac omeškania.
zubrita
17.11.09,12:46
Poplatok z omeškania je pri nájomnom a stanovený je Nariadením vlády SR č. 87/1995 Z.z.
Pôvodne v nariadení bolo: Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 2, 5 promile dlžnej sumy, najmenej však 25 Sk za každý i začatý mesiac omeškania.

Nariadenie bolo novelizované nariadením vlády č. 586/2008 a od 1.1.2009 platí:
§ 4
Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, najmenej však 0, 83 eura za každý i začatý mesiac omeškania.

A to plati aj v pripade ak ku omeskaniu doslo este v aprili 2008? teda mam doplnit moje odvolanie a ziadat aby sud znizil vysku poplatku z omeskania z 2,5 promile na 1 promile?
zubrita
17.11.09,13:01
A to plati aj v pripade ak ku omeskaniu doslo este v aprili 2008? teda mam doplnit moje odvolanie a ziadat aby sud znizil vysku poplatku z omeskania z 2,5 promile na 1 promile?

Ja som to zle vypocitala. Cize ked 2,5 promile tak na poplatku z omeskania musim zaplatit vyse 933 eur. A ked 1 promile tak vyse 531 eur. to je normalne ze na poplatku z omeskania zaplatim viac ako je istina 598 eur? vsak to je uzernictvo podporovane vladou!!!
kaco11
17.11.09,13:05
Bohuzial.
Mária27
17.11.09,13:15
Za pokus ti to stojí. Dôvodiť môžeš tým, že v prechodných ustanoveniach nariadenia je vysvetlená len účinnosť úrokov z omeškania (pri iných dlhoch ako nájomnom), nie poplatku z omeškania, preto by sa malo brať do úvahy to, čo je pre dlžníka výhodnejšie.

§ 10a
Prechodné ustanovenie
účinné od 1. januára 2009

Ak došlo k omeškaniu pred 1. januárom 2009, výška úrokov z omeškania sa riadi podľa predpisov účinných do 31. decembra 2008.


Prechodné ustanovenia k pôvodnému nariadeniu určovali, že aj pri poplatku z omeškania, že sa berie výška v čase omeškania, ak v čase novely už netrvalo:

Prechodné a záverečné ustanovenia
§ 10

(1) Právne vzťahy a nároky z nich vzniknuté pred nadobudnutím účinnosti tohto nariadenia sa spravujú ustanoveniami doterajších predpisov.

(2) Ak došlo k omeškaniu s plnením peňažného dlhu pred nadobudnutím účinnosti tohto nariadenia, výška úrokov z omeškania a poplatku z omeškania sa riadi ustanoveniami doterajších predpisov; ak však omeškanie s plnením peňažného dlhu trvá, od účinnosti tohto nariadenia riadi sa výška úrokov z omeškania a poplatku z omeškania týmto nariadením.
zubrita
17.11.09,13:39
Za pokus ti to stojí. Dôvodiť môžeš tým, že v prechodných ustanoveniach nariadenia je vysvetlená len účinnosť úrokov z omeškania (pri iných dlhoch ako nájomnom), nie poplatku z omeškania, preto by sa malo brať do úvahy to, čo je pre dlžníka výhodnejšie.

§ 10a
Prechodné ustanovenie
účinné od 1. januára 2009

Ak došlo k omeškaniu pred 1. januárom 2009, výška úrokov z omeškania sa riadi podľa predpisov účinných do 31. decembra 2008.


Prechodné ustanovenia k pôvodnému nariadeniu určovali, že aj pri poplatku z omeškania, že sa berie výška v čase omeškania, ak v čase novely už netrvalo:

Prechodné a záverečné ustanovenia
§ 10

(1) Právne vzťahy a nároky z nich vzniknuté pred nadobudnutím účinnosti tohto nariadenia sa spravujú ustanoveniami doterajších predpisov.

(2) Ak došlo k omeškaniu s plnením peňažného dlhu pred nadobudnutím účinnosti tohto nariadenia, výška úrokov z omeškania a poplatku z omeškania sa riadi ustanoveniami doterajších predpisov; ak však omeškanie s plnením peňažného dlhu trvá, od účinnosti tohto nariadenia riadi sa výška úrokov z omeškania a poplatku z omeškania týmto nariadením.



Dakujem za pomoc si velmi mila a vazim si to. Skoda ze som nevystudovala pravo ale som len Ing. (ekologicka). teraz musim to nejako zformulovat a to je pre mna nocna mora take to pravne veci pisat. Cize ak som to spravne pochopila tak napisem doplnenie odvolania a tam uvediem presne vsetko to co si mi napisala od slova do slova?

Nemozes mi to z formulovat ako pre sud, ja ti aj za to zaplatim lebo ja skutocne nepoznam ziadneho pravnika, nikdy som ziadny problem nemala s nikym.
Mária27
17.11.09,13:40
Promile je jedna tisícina. Za ktoré mesiace máš aký dlh?
zubrita
17.11.09,13:46
Promile je jedna tisícina. Za ktoré mesiace máš aký dlh?

za mesiac april 2008 t.j. 298,75 eur a najomne bolo splatne 1.4.2008 a tiez najomne za maj 2008 tiez 298,75 eur a splatne bolo 1.5.2008
Mária27
17.11.09,13:55
Môžeš to tak napísať, ale lepšie by bolo niekomu si to dať prekontrolovať. Úspech nie je zaručený, ale bude ťa to stáť nejaký poplatok za zmenu petitu. Vlastne, asi by to mal byť alternatívny petit, lebo v prvom si asi žiadala, aby prikázali platiť spolunájomcovi. Viem, že advokáti sú drahí, ale je aj bezplatná právna pomoc.
zubrita
17.11.09,14:06
Penále je okolo 330 eur.
Môžeš to tak napísať, ale lepšie by bolo niekomu si to dať prekontrolovať. Úspech nie je zaručený, ale bude ťa to stáť nejaký poplatok za zmenu petitu. Vlastne, asi by to mal byť alternatívny petit, lebo v prvom si asi žiadala, aby prikázali platiť spolunájomcovi. Viem, že advokáti sú drahí, ale je aj bezplatná právna pomoc.

No 330 eur to bude len vtedy ak mi sud vyhovie ak nie tak plati 2,5 promile a v takom pripade je penale vyse 933 eur co je pre mna nepochopitelne ze ako moze byt penale viac ako je istina. ja som ziadnu zmenu petitu nepodavala len odvolanie na krajsky sud kde som ziadala aby sud prikazal spolunajomcovi platit. krajsky sud to vratil okresnemu a teraz cakam ze co bude. cize ja zajtra napisem to doplenenie odvolania a tam uvediem to co si mi napisala alebo mam ziadat zmenu petitu cize to nemam pisat ako doplnenie odvolania ale ako navrh na zmenu petitu? pripadne ak ty nemas cas nemozes mi poradit nejakeho pravnika co mi to napise a ja zaplatim za to lebo ja si velmi netrufam na take veci. ja som z kosic resp z presova
Mária27
17.11.09,14:07
Zalovana je povinna zaplatit zalobkyni 597,49 EUR s poplatkom z omeskania vo vyske 2,5 promile za kazdy den z omeskania zo sumy 298,75 EUR od 1.4.2008 do zaplatenia a trovy konania vo vyske 46,52 EUR do 3 dni od pravoplatnosti rozsudku.



Podľa rozsudku máš poplatok z omeškania len zo sumy 298,75 EUR od 1.4.2008 do zaplatenia. Keď počítaš 19 mesiacov po 30dní, je to 570 dní krát 0,29875 = 190 eur penále doteraz.
zubrita
17.11.09,14:09
Podľa rozsudku máš poplatok z omeškania len zo sumy 298,75 EUR od 1.4.2008 do zaplatenia. Keď počítaš 19 mesiacov po 30dní, je to 570 dní krát 0,29875 = 190 eur penále doteraz.

Tak teraz uz tomu vobec nerozumiem ako ze mam len z jedneho mesiaca a potom preco tam pise 598,49 eur?
Mária27
17.11.09,14:20
... sud v rzsudku rozhodol takto: Zalovana je povinna zaplatit zalobkyni 597,49 EUR s poplatkom z omeskania vo vyske 2,5 promile za kazdy den z omeskania zo sumy 298,75 EUR od 1.4.2008 do zaplatenia a trovy konania vo vyske 46,52 EUR do 3 dni od pravoplatnosti rozsudku.


Ak si to správne napísala, 597,49 by mala byť istina = nájomné za tie dva mesiace prepočítané na eurá. Poplatok z omeškania tu máš len zo sumy 298,75 EUR.
Daj si to niekomu poriadne pozrieť.
zubrita
17.11.09,14:34
Ak si to správne napísala, 597,49 by mala byť istina = nájomné za tie dva mesiace prepočítané na eurá. Poplatok z omeškania tu máš len zo sumy 298,75 EUR.
Daj si to niekomu poriadne pozrieť.

Teraz som si pozrela rozsudok a pise sa tam:

Zalovana je povinna zaplatit zalobkyni 597,49 EUR s poplatkom z omeskania vo vyske 2,5 promile za kazdy den z omeskania zo sumy 298,75 EUR od 1.4.2008 do zaplatenia a trovy konania vo vyske...

a v odovodneni rozsudku sa pise:

Na zaklade uvedenych skutocnosti sud vyhovel zalobe o zaplatenie najomneho za mesiac april a aj roku 2008 vo vyske 18.000,-Sk t.j. 597,49 EUR spolu s poplatkom z omeskania vo vyske 2,5 promile zo sumy 9.999,-Sk t.j. 298,75 EUR z najomneho za mesiac april od 1.4.2008 do zaplatenia v sulade s ust. § žíý Obcianskeho zakonnika a § 4 Nariadenia vladz c 87/1995 Z.z.
zubrita
17.11.09,15:06
Ak si to správne napísala, 597,49 by mala byť istina = nájomné za tie dva mesiace prepočítané na eurá. Poplatok z omeškania tu máš len zo sumy 298,75 EUR.
Daj si to niekomu poriadne pozrieť.

Maria, prepac ze ta zatazujem tolko s mojim problemom len mi este napis prosim ci mam doplnit to odvolanie alebo ziadat o zmenu petitu. Petit moze zmenit len navrhovatel nie? A inac teraz ma napadlo ze sud vobec nezobral do uvahy to splnomocnenie ktorym som splnomocnila znameho aby dohodou ukoncil najomny vztah.
Mária27
17.11.09,16:44
Prepáč, skutočne ty petit nepodávaš, už som dopletená.
Takže žiadaj to zamietnuť, tak s tebou uvedeného dôvodu, ako aj z nespávneho výpočtu. Dôvod tými prechodnými ustanoveniami, aj keď isté je to len u orgánov, neviem, ako to dopadne medzi občanmi. Tvoje doplnenie by sa nemalo platiť. Len sa mi zdá, že ti penále z jedného mesiaca zabudli dať.
Nedá sa to takto na diaľku len z po troche poskytovaných údajov.
zubrita
18.11.09,14:52
Prepáč, skutočne ty petit nepodávaš, už som dopletená.
Takže žiadaj to zamietnuť, tak s tebou uvedeného dôvodu, ako aj z nespávneho výpočtu. Dôvod tými prechodnými ustanoveniami, aj keď isté je to len u orgánov, neviem, ako to dopadne medzi občanmi. Tvoje doplnenie by sa nemalo platiť. Len sa mi zdá, že ti penále z jedného mesiaca zabudli dať.
Nedá sa to takto na diaľku len z po troche poskytovaných údajov.

dakujem Maria za vsetko. nepoznas nejakeho pravnika v ke alebo v po kto by mi to napisal vsetko (samozrejme za peniaze) alebo ak si ty pravnicka tak si velmi draha?