Gabriel 1986
16.11.09,15:44
Ahojte.chcel by som sa spytat aku hodinovu mzdu by bolo dobre si nastavit aby to bolo vyhodne pre mna ako zivnostnika ale aj pijatelne pre firmu.pracoval by som ako konstrukter a vyuzival by som ich PC a dalsie veci.cize naklady by som mal minimalne. a druha otazka kedze by som mal naklady len za cestovne,poistky,telefon nebolo by rozumnejsie si nastavit 40% paušalne odvody aby som mal nizsiu zdanitelnu hodnotu nez viest jednoduche uctovnictvo?lebo tie naklady mi neprevysia 40% odvody.
Ďakujem
veronikasad
16.11.09,14:52
Ahojte.chcel by som sa spytat aku hodinovu mzdu by bolo dobre si nastavit aby to bolo vyhodne pre mna ako zivnostnika ale aj pijatelne pre firmu.pracoval by som ako konstrukter a vyuzival by som ich PC a dalsie veci.cize naklady by som mal minimalne. a druha otazka kedze by som mal naklady len za cestovne,poistky,telefon nebolo by rozumnejsie si nastavit 40% paušalne odvody aby som mal nizsiu zdanitelnu hodnotu nez viest jednoduche uctovnictvo?lebo tie naklady mi neprevysia 40% odvody.
Ďakujem

Zvýraznené naplňa znaky závislej práce.

Zvyčajne to "zamestnávatelia" riešia tak, že k doterajšej mzde pridajú odvody, ktoré platil doteraz zamestnávatel.

Keďže živnostník v prvom roku podnikania odvody do soc.poisťovne neplatí a do zdr.poisťovne z min. mzdy - ušetrí.

Či paušál alebo skutočné výdavky si si odpovedal sám. Keďže "mzda" sa zníži pri paušáli o 40 %, ušetrí aj na daniach.

Príde však o dovolenku, stravné lístky a ak si nebude platiť dobrovolné nemocenské poistenie - aj o nemocenské počas PN-ky.
Gabriel 1986
16.11.09,15:20
a ked by sa pouzil §269?tym padom o zavyslu pracu by neslo
veronikasad
16.11.09,15:29
a ked by sa pouzil §269?tym padom o zavyslu pracu by neslo

§ 269 čoho ? Zvýrazné v tvojom príspevku naplňa podmienky závislej práce. V prípade kontroly z IP bude mať problémy v prvom rade "zamestnávateľ"
Gabriel 1986
16.11.09,15:34
potom ako moze pracovat zivnostnik pre firmu tak ze by vyuzival ich pristroje a bolo to aj z pravneho hladiska vporiadku ?
DanielaSL
16.11.09,15:42
Len tak, že s ním uzatvoria pracovnú zmluvu alebo dohodu o pracovnej činnosti.
Gabriel 1986
16.11.09,15:45
a tak môžem využívať aj ich prístroje?