danielsnv
16.11.09,16:11
Ahojte,

prelistoval som mnoho komentárov, ale odpoveď som zatiaľ nenašiel.

Rád by som sa dostal praktickú radu ako firmy zvyknú riešiť PHM pri použití služobného vozidla na súkromné účely v prípade, že to nemá mať dopad na zamestnanca t.j. zamestnanec neplatí žiadne PHM. Vykáže firma všetky prejazdené kilometre ako služobné cesty alebo existuje iná možnosť? Aký to má dopad na zaradenie nákladov do učtovníctva firmy?

Ďakujem veľmi pekne.
Tatikat
16.11.09,15:23
Ahoj,
tu mas 2 moznosti:
- bud bude sluzobne vozidlo odovzdane vylucne na sluzobne ucely, t.j. so zakazom pouzivania na sukromne ucely a vtedy nic neriesis a vsetko si uplatnujes v nakladoch, samozrejme km v knihe jazd sluzobne a napr. obmedzit tankovania cez vikend - ak to zrovna naozaj nie je sluzobne odovodnene (nakolko nie je nic nezvycajne, ze sa pracuje aj cez vikend - zavisi od pracovnej pozicie)
- alebo umoznis pouzitie na sukromne ucely a potom:
* zamestnancovi musis zdanit 1% z nadobudacej ceny auta (§ 5 ods. 3 pism.a)
* samozrejme prisluchajucu PHM na sukromne ucely ak aj hned nebude zamestnanec preplacat, musis dat ako nedanove naklady
* odporuca sa pri pouziti sluzobneho auta na sukr.ucely vsetky naklady suvisiace s autom - odpisy, poistenie... davat v pomernej casti (zalezi na urceni samotneho subjektu) do nedanovych nakladov, nakolko pouzitie predmetu pomerne sluzi aj na ine ucely ako cinnosti suvisiace s predmetom podnikania (v zmysle § a teda dosiahnutim prijmu (ja by som navrhovala podla nejakeho prepoctu pomer km na sluzobne a sukr.ucely za napr. posledny pol rok)

T.
danielsnv
20.11.09,09:51
Ďakujem za vysvetlenie situacie z pohladu firmy.
Mal by som este otazku co v pripade, ze zamestnanec pouziva auto na sukromne ucely (podla pracovnej zmluvy) a firma zan uhradza PHM v plnej vyske. Co to znamena pre zamestnanca? Okrem dane z 1% obst. ceny sa dava zamestnancovi do zakladu dane z prijmu aj suma PHM za sukromne cesty?
Chobot
20.11.09,13:21
Ďakujem za vysvetlenie situacie z pohladu firmy.
Mal by som este otazku co v pripade, ze zamestnanec pouziva auto na sukromne ucely (podla pracovnej zmluvy) a firma zan uhradza PHM v plnej vyske. Co to znamena pre zamestnanca? Okrem dane z 1% obst. ceny sa dava zamestnancovi do zakladu dane z prijmu aj suma PHM za sukromne cesty?

Presne tak. TO, že nemusí zaplatiť PHM za súkromné jazdy, je jeho nepeňažný príjem a je zdaniteľný.