esusik
16.11.09,17:34
Buduci rok by som si chcela zalozit zivnost popri zamestnani,planujem podnikat s pozicovnou spolocenskych siat.
Teraz mam moznost nakupit tovar v zahranici za vyhodne ceny,ktory by mi sluzil pri mojom podnikani buduci rok.
Chcela by som sa informovat,ci mozem nakupit tovar este pred zacatim podnikania,ked ho neplanujem dat do odpisov,prip. aky stary musi byt tento pokladnicni doklad ked chcem zacat s podnikanim asi tak za sedem mesiacov.
Dakujem za vasu skoru odpoved.
Mária.K.
16.11.09,16:43
Buduci rok by som si chcela zalozit zivnost popri zamestnani,planujem podnikat s pozicovnou spolocenskych siat.
Teraz mam moznost nakupit tovar v zahranici za vyhodne ceny,ktory by mi sluzil pri mojom podnikani buduci rok.
Chcela by som sa informovat,ci mozem nakupit tovar este pred zacatim podnikania,ked ho neplanujem dat do odpisov,prip. aky stary musi byt tento pokladnicni doklad ked chcem zacat s podnikanim asi tak za sedem mesiacov.
Dakujem za vasu skoru odpoved.
Podľa § 4 ods. 4 ZDP si môžeš dať vo výdavkov pri začatí podnikania aj výdavky na tovar vynaložené v roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom si začala vykonávať podnikateľskú činnosť.

§ 4 ods. 4 ZDP:
(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať....."
esusik
16.11.09,18:15
Dakujem za radu, este by ma k tejto teme zaujimalo,ci je mozne
ako doklad pouzit pokladnicny blok,nakolko chcem tovar nakupit v obchodoch v zahranici.
Vopred dakujem.
Mária.K.
16.11.09,19:17
Dakujem za radu, este by ma k tejto teme zaujimalo,ci je mozne
ako doklad pouzit pokladnicny blok,nakolko chcem tovar nakupit v obchodoch v zahranici.
Vopred dakujem.
Áno, ale správca dane môže požadovať jeho úradný preklad.
skaspa
17.11.09,09:22
Áno, ale správca dane môže požadovať jeho úradný preklad.
z akého § vychádza toto tvoje tvrdenie? resp. z akého § vyplýva daňovým subjektom povinnosť zabezpečiť úradný preklad?
Mária.K.
17.11.09,11:28
z akého § vychádza toto tvoje tvrdenie? resp. z akého § vyplýva daňovým subjektom povinnosť zabezpečiť úradný preklad?
Nenapísala som, že daňovému subjektu vyplýva povinnosť zabezpečiť úradný preklad, ale že správca dane môže požadovať preklad textu na pokladničnom doklade, ak tovar bol zakúpený v obchode v zahraničí a text by bol nezrozumiteľný.
Vychádzam z nasledovných predpisov:
§ 4 ods. 8 zákona o účtovníctve:
(8) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostaviť účtovnú závierku v štátnom jazyku. /13/ Účtovný doklad vyhotovený v inom ako štátnom jazyku musí spĺňať podmienku zrozumiteľnosti podľa § 8 ods. 5.
§ 8 ods. 5 zákona o účtovníctve:
(5) Účtovníctvo účtovnej jednotky je zrozumiteľné, ak umožňuje podľa § 4 ods. 8 jednotlivo aj v súvislostiach spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných prípadov v nadväznosti na použité účtovné zásady a účtovné metódy (§ 4 ods. 2) a obsah účtovných záznamov v nadväznosti na použité formy účtovných záznamov (§ 31 ods. 2).
§ 29 ods. 8 zákona č. 511/1992 v platnom znení o správe daní a poplatkov:
(8) Daňový subjekt preukazuje skutočnosti, ktoré majú vplyv na správne určenie dane a skutočnosti, ktoré je povinný uvádzať v priznaní, hlásení a vyúčtovaní alebo na ktorých preukázanie bol vyzvaný správcom dane v priebehu daňového konania, ako aj vierohodnosť, správnosť alebo úplnosť povinných evidencií alebo záznamov vedených daňovým subjektom.
esusik
17.11.09,19:10
Neviem,ci som to spravne pochopila,takze ako doklad je mozne pouzit obycajny blok z registracnej pokladne,aky dostanem v maloobchode,alebo
je nejake nariadenie/zakon,co musi tento doklad obsahovat,aby sa dal pouzit na zdokladovanie.
Mária.K.
18.11.09,06:35
Neviem,ci som to spravne pochopila,takze ako doklad je mozne pouzit obycajny blok z registracnej pokladne,aky dostanem v maloobchode,alebo
je nejake nariadenie/zakon,co musi tento doklad obsahovat,aby sa dal pouzit na zdokladovanie.

Náležitosti účtovných dokladov upravuje zákon o účtovníctve:
§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.