Dana7
16.11.09,18:39
Chcem poprosiť o radu s týmto problémom: Zamestnanec prečerpal dovolenku, zatiaľ je stále našim zamestnancom a ani sa zrejeme tak skoro nechystá odísť. Čiže za tú prečerpanú dovolenku mu zatiaľ nemáme dôvod krátiť mzdu a vyrovnávať si to, keď si to vlastne môže postupne zrovnať v budúcom roku. Ale problém mám v tom, či takýto náklad na mzdu a odvody v podstate už za akoby budúcorčnú dovolenku nemá potom firma uvádzať ako náklad budúcich obdobi resp. prip aj ako pripočítateľnú položku. Riešiť to tým, že teraz si vypíše len ten počet ktorý má a to prečerpanie nejako fiktívne až budúci rok nechceme, lebo tam budú iné priemerky a neradi by sme to nejako ešte komplikovali.

Vďaka.:rolleyes:
Lianka
16.11.09,19:41
Neviem, ci spravne rozumiem: On vycerpal viac dni dovolenky, ako mal narok? (A to je ako mozne? :eek:)

Dovolenka za kalendárny rok
§ 101

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.
Tatikat
16.11.09,20:03
ahoj, nam sa v praxi stalo len to, ze k ukonceniu pracovneho pomeru v danom roku zamestnanec mal vycerpanej viac dovolenky ako potom mal kvoli ukonceniu pracovneho pomeru narok (avsak vzdy v limite rocneho naroku), takze sa mu to v poslednej mzde zohladnilo a "kvazi" dovolenka sa mu strhla a zuctovala.
takyto pripad vlastne ani nemal nastat, tiez ma prekvapuje, ako to vobec mzdovy program dovolil. urcite by som sa to snazila dat co najskor do poriadku tak, ze by v najblizsej vyplate dovolenkove vratil. nakolko je mozne dovolenku len prenasat, nie si cerpat vopred buducorocnu.
Mária.K.
16.11.09,20:23
ahoj, nam sa v praxi stalo len to, ze k ukonceniu pracovneho pomeru v danom roku zamestnanec mal vycerpanej viac dovolenky ako potom mal kvoli ukonceniu pracovneho pomeru narok (avsak vzdy v limite rocneho naroku), takze sa mu to v poslednej mzde zohladnilo a "kvazi" dovolenka sa mu strhla a zuctovala.
takyto pripad vlastne ani nemal nastat, tiez ma prekvapuje, ako to vobec mzdovy program dovolil. urcite by som sa to snazila dat co najskor do poriadku tak, ze by v najblizsej vyplate dovolenkove vratil. nakolko je mozne dovolenku len prenasat, nie si cerpat vopred buducorocnu.
Náhrada mzdy za dovolenku, na ktorú nevznikol právny nárok, nemôže byť ani daňovým nákladom.
Dana7
17.11.09,06:21
Lianka,

viem, že to môže vyzerať čudne. Ale má v rodine vážne problémy so svojou dcérou /zdravotné/ a chodí s ňou na liečenie až do zahraničia. Takže vypísal si síce dovolenku len na toľko dní koľko mal, ale nestíhal to a prečerpal ju len o 0,5 dňa. A nemáme to srdce byť takí sebeckí a neľudskí, aby sme mu komplikovali nejako život kvôli 0,5 dňu dovolenky, keď už má aj tak iných problémov viac než dosť a nie príjemných.
Myslím, že trochu ľudskosti ešte nikoho nezabilo.
zdenka131
17.11.09,06:52
Oceňujem ľudský prístup k zamestnancovi. Dovolenku prečerpal pre zdravie svojho dieťaťa a to je najcennejšie. Nie je možnosť, že by si zamestnanec na 0,5 dňa vybavil u lekára P?
Dana7
17.11.09,07:25
Oceňujem ľudský prístup k zamestnancovi. Dovolenku prečerpal pre zdravie svojho dieťaťa a to je najcennejšie. Nie je možnosť, že by si zamestnanec na 0,5 dňa vybavil u lekára P?

Zdenka, zial uz si vycerpal aj paragrafy. Fakt to ma tazke, tak ho nechceme stresovat este aj my nejakym 0,5 dnom.
Lianka
17.11.09,07:57
Mohli ste sa s nim dohodnut na platenom alebo neplatenom volno, alebo ma narok na OCR. Dovolenka ma sluzit na zotavenie.
Dana7
17.11.09,08:10
Mohli ste sa s nim dohodnut na platenom alebo neplatenom volno, alebo ma narok na OCR. Dovolenka ma sluzit na zotavenie.

To je sice pravda, ale to dieta ma dlhodobo tazky zdravotny stav a on s nim chodi do Rakuska. S dietatom je niekolko dni v rakuskej nemocnici, takze to dieta nie na nejakej docasnej PN-ke, zeby mu to vyriesilo 10 dni OCR. A mimochodom aj tych uz zopar mal, a to je na jeho rozhodnuti. Keby ta OCR-ka bola financne slusnejsia, tak aj on by si rad nechal dovolenku na zotavenie, ale uhradzat financne naklady na liecbu z OCR-ky tak to by sa fakt mal co obracat. Ide tu totiz aj o to, ze na tazku chorobu, musi mat aj vela penazi, a tie z OCR-ky urcite nema.
Tatikat
17.11.09,18:31
tak mu to jednoducho dajte ako odpracovane, ked mu nechcete robit komplikacie a ide iba o 0,5 dna. je predpoklad, ze teda este do konca roka nieco taketo riesit bude, chodte teda tou cestou, ze mu to evidujte ako odpracovane a nasledne mu v novom roku dajte cerpanie dovolenky v tom rozsahu. otazkou je, ze ak ta situacia bude pretrvavat, budes vlastne buduci rok riesit to iste a naozaj teda pripada do uvahy neplatene volno.