MartinaZC
16.11.09,21:22
Prosím Vás ženy, absolvovala už niektorá z Vás operáciu fibroadenómu /nezh. nádoru v prsníku/?
Mňa to čaká a dosť sa bojím. Je to náročná operácia?
VALIKA60
26.11.09,14:31
Moja dcéra týmto prešla ,bola tiež operovaná neni to závažná operácia ale vieme velmi dobre,že každá operácia nesie so sebou aj určité riziko.Držím Ti palce aby to dobre dopadlo.
ludmilla
26.11.09,14:58
Neviem, čo ťa konkrétne zaujíma, ale v skutočnosti ide o malý operačný zákrok. U nás je to jednodňová chirurgia. Čo sa bolesti týka je to rôzne, niektoré ženy majú v deň po operácii bolesti, iné nie. U niektorých sa vkladá aj malý VAC (drenáž), ktorá sa ihneď na druhý deň vyberá. Pacientky u nás po zákroku dostanú špeciálnu podprsenku. Po 3 hodinách po operácii už vstanú, jedia.
ondrejvla
26.11.09,15:04
Neviem, čo ťa konkrétne zaujíma, ale v skutočnosti ide o malý operačný zákrok. U nás je to jednodňová chirurgia. Čo sa bolesti týka je to rôzne, niektoré ženy majú v deň po operácii bolesti, iné nie. U niektorých sa vkladá aj malý VAC (drenáž), ktorá sa ihneď na druhý deň vyberá. Pacientky u nás po zákroku dostanú špeciálnu podprsenku. Po 3 hodinách po operácii už vstanú, jedia.

Ľudka, tvoje rady v oblasti zdravotníctva sú úžasné. Škoda, že sa nedá oceniť v neodborných témach.
ludmilla
26.11.09,15:10
Ľudka, tvoje rady v oblasti zdravotníctva sú úžasné. Škoda, že sa nedá oceniť v neodborných témach.


Vlasti, ľahko sa radí, keď sa s tým denno-denne stretáš, naposledy včera:D:D:D, mladá dievčinka 19-ročná a bolelo a bolelo:mee::mee::mee: a potom prišiel frajer a odvtedy prestalo bolieť;);)
ondrejvla
26.11.09,15:11
Vlasti, ľahko sa radí, keď sa s tým denno-denne stretáš, naposledy včera:D:D:D, mladá dievčinka 19-ročná a bolelo a bolelo:mee::mee::mee: a potom prišiel frajer a odvtedy prestalo bolieť;);)
mimotemyLáska robí divy:)
MartinaZC
27.11.09,08:13
Ďakujem za reakcie. Mňa zaujíma, ako dlho po operácii zhruba tá bolesť
pretrváva a ako dlho sa budem musieť vyhnúť nejakému namáhaniu, napr.:
umývanie okien, vianočné upratovanie atď. A ešte, či náhodou neviete,
či zvykne po určitom čase znovu FA narásť alebo keď už sa to vyberie,
už bude s tým pokoj. Budem potom častejšie sledovaná pacientka?
Operácia ma čaká 2. dec. týždeň. Budem už na sviatky fit? Bojím sa
výsledku :mee:. Držte palce.
branislavp
27.11.09,08:28
Ďakujem za reakcie. Mňa zaujíma, ako dlho po operácii zhruba tá bolesť
pretrváva a ako dlho sa budem musieť vyhnúť nejakému namáhaniu, napr.:
umývanie okien, vianočné upratovanie atď. A ešte, či náhodou neviete,
či zvykne po určitom čase znovu FA narásť alebo keď už sa to vyberie,
už bude s tým pokoj. Budem potom častejšie sledovaná pacientka?
Operácia ma čaká 2. dec. týždeň. Budem už na sviatky fit? Bojím sa
výsledku :mee:. Držte palce.
Nerozmýšľaj pred operáciou na umývanie okien atď, sústreď sa iba na pozitívne myslenie, že operácia dopadne dobre. Umývanie okien bude napotom.ˇ
Želám, aby Ti to dobre dopadlo, drž sa.
ludmilla
27.11.09,11:07
Ďakujem za reakcie. Mňa zaujíma, ako dlho po operácii zhruba tá bolesť
pretrváva a ako dlho sa budem musieť vyhnúť nejakému namáhaniu, napr.:
umývanie okien, vianočné upratovanie atď. A ešte, či náhodou neviete,
či zvykne po určitom čase znovu FA narásť alebo keď už sa to vyberie,
už bude s tým pokoj. Budem potom častejšie sledovaná pacientka?
Operácia ma čaká 2. dec. týždeň. Budem už na sviatky fit? Bojím sa
výsledku :mee:. Držte palce.

Bolesť po operácii býva zvyčajne minimálna, takže z tohto si starosti nerob. Ak by si mala po operácii zavedený drén, to môže trošku vyvolávať pocit napätia, pálenia, ale nemusí, po vybratí, tieto pocity vymiznú.
Do normálneho života sa môžeš vrátiť po 1 - 2 týždňoch, PN je zvyčajne 1 týždeň po prepustení z nemocnice, ale je to individuálne podľa hojenia. Keď sa budeš šetriť dlhšie ( zdvíhanie ) je to len plus. Práve tá bolesť alebo pocit napätia v oblasti operovaného miesta je indikátorom činností tu uvidíš čo môžeš a čo nie, ak pri niektorej činnosti pocítim bolesť ukončím ju, toto ešte nemôžem robiť. Takto to zhruba funguje po všetkých operáciách. Fibroadenóm môže bohužiaľ znovu narásť, treba si aj po operácii robiť zodpovedne samovyšetrenie prsníka. Častejšie sledovaná pacientka nebudeš, neviem Martinka koľko máš rokov, ale tak či tak, každá žena po 30 - tke by mala chodiť aj na pravidelnú kontrolu prsníkov k lekárovi. Ak sa nepridružia žiadne komplikácie na sviatky už budeš určite fit.
Rez sa robí priamo nad uzlíkom, nie je po zahojení veľmi vidieť, ostáva úzky pásik, jamka viditeľná nie je, stehy sa vyberajú na 5 - 7 deň po operácii. Niekedy sa spraví pri operačnej rane hematóm, ale ten po čase zmizne.
MartinaZC
27.11.09,14:36
Milá Ludmillka, ďakujem za Tvoju reakciu, prosím Ťa, čo je to ten hematóm? Mám 33 rokov a zatiaľ som chodila na sono vyšetrenia
raz za dva roky.
JarkaL
27.11.09,14:40
Hematóm - krvná zrazenina, modrina.