olkos
17.11.09,10:30
Ahojte vsetci :)

chcem Vas poprosit o radu lebo neviem co mam robit :(

v 2OO8 sme kupili auto bolo stare ale zachovane , urobili sme na nom opravy auto sme zaradili a odpisovali UO=DO. v 03/2009 sme ho dali zosrotovat v ramci srotovneho nakolko auto malo 14 rokov. A teraz neviem ako ho mam vyradit a ako to mam urobit z danoveho hladiska :((

Za srotovne sme kupili nove auto.

Prosim viete mi poradit.

Dakujem velmi pekne za pomoc.
Zita5
17.11.09,10:01
olkos
18.11.09,08:56
Pozrite usmernenie DRSR

http://www.dane.sk/obr/drsr-srotovne-usmernenie-2009.pdf
dakujem za reakciu.

len ja potrebujem vediet co stym starym co mam v majetku. nove auto som zaradil presne tak ako je vtom usmernení.
olkos
02.12.09,08:31
Pozrite usmernenie DRSR

http://www.dane.sk/obr/drsr-srotovne-usmernenie-2009.pdf
naozaj mi nevie niekto pomoct ....
babi2
02.12.09,19:04
dakujem za reakciu.

len ja potrebujem vediet co stym starym co mam v majetku. nove auto som zaradil presne tak ako je vtom usmernení.
Toto som našla na eTrende - v časti - podnikanie

Auto za šrotovné v účtovníctve

Vyradenie z majetku

V prípade šrotovného ide o likvidáciu majetku.
Podľa daňového poradcu Jozefa Áča sa v takomto prípade pri vyradení osobného motorového vozidla uvádza v knihe dlhodobého majetku dátum a spôsob vyradenia. Ako doklad slúži potvrdenie o zlikvidovaní, t.j. zošrotovaní vozidla.
Pravdepodobne všetky osobné vozidlá, ak splnia podmienky výnosu MH SR č. 2/2009 sú daňovo odpísané úplne, t. j. bez zostatkovej ceny. Ak bolo zošrotované auto, ktoré bolo kúpené ako ojazdené a podnikateľ ho do zošrotovania nestihol doodpisovať, má podľa J. Áča nárok na uplatnenie odpisu v roku 2009 a urobí ho v závierkových účtovných operáciách za rok 2009.
Zošrotované auto vyradí právnická osoba zo svojho majetku takisto z dôvodu likvidácie a zdokladuje to potvrdením o zošrotovaní. Urobí tak na účte oprávok k dlhodobému majetku (082 – MD) a súvzťažne na účte samostatné hnuteľné veci (022 – D). Majetok by tak mal byť účtovne i daňovo odpísaný. Ak zlikvidované auto nebolo riadne odpísané so zostatkovou cenou, tak sa tak urobí doúčtovaním oprávok do 100 % obstarávacej ceny prostredníctvom účtu 551.
apo
20.01.10,13:34
Mám doplňujúcu otázku ku šrotovnému:

Suma šrotovného zníži vstupnú cenu

alebo

sa zaúčtuje 378/641 a následne 378 sa započíta so záväzkom z obstarania nového vozidla.

Obidva riešenia sú spravodlivé, ale vyjde iný základ dane.

:DMožno to zbytočne komplikujem, ale príspevok s takýmto pohľadom na šrotovné som nenašiel.

Ďakujem.

apo