abecednik
17.11.09,10:50
Zdravím,

som šťastným majiteľom 4-izbového bytu v Petržalke. Rekonštrukcia sa nezadržateľne blíži a tak sa chcem spýtať, či niekto menil elektroinštaláciu aj iným spôsobom, ako vysekaním drážok do panelov.

Predpokladám, že pôvodné hliníkové káble sú zaliate v podlahe pod vrstvou betónu a ťahané v cca 10-20cm od steny. Chcem sa spýtať či nieje jednoduchšie (prípadne aj pre životnosť stavby lepšie) nové káble uložiť tak isto do podlahy, na miesto pôvodných.

Určite sa to z nejakého dôvodu seká do panelov (nižšia finančná náročnosť, alebo jednoducho blbovzdornosť - lebo v paneli napríklad nemožno naraziť na trubky od kúrenia). Tak by som sa potešil, keby ma niekto zasvetil do problematiky - prípadne, ak ste ťahali elektrické rozvody v panelovom byte iným spôsobom, keby ste sa o to podelili.

Ďakujem
Chobot
17.11.09,20:49
Zdravím,

som šťastným majiteľom 4-izbového bytu v Petržalke. Rekonštrukcia sa nezadržateľne blíži a tak sa chcem spýtať, či niekto menil elektroinštaláciu aj iným spôsobom, ako vysekaním drážok do panelov.

Predpokladám, že pôvodné hliníkové káble sú zaliate v podlahe pod vrstvou betónu a ťahané v cca 10-20cm od steny. Chcem sa spýtať či nieje jednoduchšie (prípadne aj pre životnosť stavby lepšie) nové káble uložiť tak isto do podlahy, na miesto pôvodných.

Určite sa to z nejakého dôvodu seká do panelov (nižšia finančná náročnosť, alebo jednoducho blbovzdornosť - lebo v paneli napríklad nemožno naraziť na trubky od kúrenia). Tak by som sa potešil, keby ma niekto zasvetil do problematiky - prípadne, ak ste ťahali elektrické rozvody v panelovom byte iným spôsobom, keby ste sa o to podelili.

Ďakujem

Ja som v kuchyni potreboval natiahnuť viac káblov na samostatné ističe a elektrikár mi ich viedol medzi stropným panielom a stenou. Tie panely nie sú na sebe, je tam medzera cca 2-3 cm, ktorá je zaplnená omietkou. Tá omietka ide ľahko vysekať, ľahšie ako sekať drážku do panela. Potom stačí vysekať len zvislú drážku na mieste, kde potrebuješ trebárs zástrčku alebo navŕtať prechody medzi stenami.
220870
18.11.09,04:55
Váš prepoklad ,ako boli ťahané staré káble je nesprávny.Káble sa ťahali od buka do buka ,ako sa podarilo ,ako sa chcelo ,koľko bolo popité borovičky ,koľko sa predalo ukradlo a podobnými štýlmi. Myslím že najlepšie vám poradí priamo na mieste privolaný elektrikár.Dosť to záleží od konkrétnej situácie vašich požiadaviek .A aj od takých maličkostí ako spomenul Chobot ,,špára v styku stropných panelov,,.Inak tie špáry sa mali pripchávať betónom ,nie maltou a káble sa do takýchto špár nesmú dávať.
petmar
18.11.09,05:52
Panely mali v sebe dutiny v ktorých sa ťahala el.inšt. Môžeš na ex. drôt priviazať nový kábel a vtiahnuť ho dnu. Ale určite bude treba aj rozšíriť inštaláciu, tak tie dutiny asi nenájdeš. Kúpiš si ploché káble a tam sa seká veľmi plytko.
janoskarvay
18.11.09,06:27
Váš prepoklad ,ako boli ťahané staré káble je nesprávny.Káble sa ťahali od buka do buka ,ako sa podarilo ,ako sa chcelo ,koľko bolo popité borovičky ,koľko sa predalo ukradlo a podobnými štýlmi. Myslím že najlepšie vám poradí priamo na mieste privolaný elektrikár.Dosť to záleží od konkrétnej situácie vašich požiadaviek .A aj od takých maličkostí ako spomenul Chobot ,,špára v styku stropných panelov,,.Inak tie špáry sa mali pripchávať betónom ,nie maltou a káble sa do takýchto špár nesmú dávať.

Tá škára je dobrá na málo káblov (ja som dal ťahať jeden na el. trúbu). Len sa netreba veľa vypytovať, lebo potom dostneš odpoveď typu : nie - nedá sa.
abecednik
18.11.09,08:08
Ďakujem za príspevky, v podstate mi ide o to zistiť či už niekto pri rekonštrukcii panelového bytu skúšal ťahať káble vysekaním žliabku v podlahe.

To: 22087
Cielom nieje ísť na 100 percent po starej elektroinštalácii a nahradiť ju, skôr sekať väčšinu žliabkov do materiálu ktorý je mäkkší. Vraj má byť podlaha vyliata mazaninou, a v nej by malo ísť sekanie ľahšie (čítal som v niektorých príspevkoch na fóre elektrika.cz) Tu niekorí elektrikári vyslovene odradzovali od sekania horizontálnych drážok do panelov, poukazovaním na možnosť narušenia statiky.

petmar:
Čo sa týka využitia existujúcih otvorov v paneloch tak tu som skeptik. Káble na zástrčky sú zaliate priamo v podlahe(pozeral som nato) - a vraj tomu inak nieje ani so svetlom. Moje svetlo má zaliate v podlahe sused nadomnou, a po tom čo som videl ako mám robené zástrčky, tak silne pochybujem ze je ten kábel zaliaty v husom krku.
220870
18.11.09,17:16
Ak káble zasekávať do podlahy tak v max možnej miere v kútoch miestností.Viem ,že sa to tak bežne robieva.
petmar
18.11.09,18:39
Áno, môžu ísť, najlepšie popri stenách, bez prerušenia, nadpájanie či krabice vyviesť na stenu - najmä kôli vyliatym kvapalinám a pod.. Dal by som ich aj do chráničky, ktorú voláš husíkrk, ale nie ten najmäkší.