Věra Deptová
17.11.09,12:45
Prosím o vyjadrenie postupov účtovania pohybov na bankovom účte. Kedy, v aký dátum mám v PÚ zaúčtovať úhrady cez banku? 1.všetky položky zaevidovať dátumom prijatia bankového výpisu 2.všetky položky zaevidovať posledným dátumom kokrétneho mesiaca 3.dátumom uvedeného na bankovom výpise ako dátum obratu alebo účtovania :cool: Ďakujem veľmi pekne
Lenka1979
17.11.09,12:00
Prosím o vyjadrenie postupov účtovania pohybov na bankovom účte. Kedy, v aký dátum mám v PÚ zaúčtovať úhrady cez banku? 1.všetky položky zaevidovať dátumom prijatia bankového výpisu 2.všetky položky zaevidovať posledným dátumom kokrétneho mesiaca 3.dátumom uvedeného na bankovom výpise ako dátum obratu alebo účtovania :cool: Ďakujem veľmi pekne


Ja osobne účtujem všetky výpisy až na konci mesiaca s dátumom kedy nastal pohyb-obrat na účte. Poplatky všetky spočítam a jednou sumou zaúčtujem (každý výpis). Ak toho nemáš veľa, tak kľudne môžeš účtovať "banku" priebežne.;)
adi11
17.11.09,12:05
V den, kedy nastal pohyb na ucte, lahsie sa potom najde prijata platba alebo odpisana uhrada.
Věra Deptová
17.11.09,12:08
Prosím, na základe ktorých postupov alebo usmernení riešiš uvedenú záležitosť? Lúskam to lúskam, ale sú na to rôzne názory. Ďakujem
Lenka1979
17.11.09,12:16
Prosím, na základe ktorých postupov alebo usmernení riešiš uvedenú záležitosť? Lúskam to lúskam, ale sú na to rôzne názory. Ďakujem
Ty sama si môžeš zvoliť ako Ti bude najlepšie a najprehľadnejšie účtovať bankové výpisy a pritom neporušíš postupy účtovania a verné zobrazenie účtovníctva. Samozrejme musíš účtovať do obdobia, s ktorým časovo i vecne účtovný prípad súvisí (ale myslím,žeby si do iného obdobia ani neúčtovala, keď je to raz výpis za obdobie napr. od 01.11.-15.11.:)).
Lianka
17.11.09,12:16
Uz sa to tu preberalo velkakrat, v kazdom pripade:

§ 2 Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-12-2008-a.html
beroun
17.11.09,12:18
V zmysle § 2, ods.1 Postupov účtovania ... pre podnikateľov účtujúcich v sústave PÚ : "Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň ... platby záväzku, ... úhrady úveru ... "
Věra Deptová
17.11.09,12:52
Pýtam sa na to z toho dôvodu, že mi pri daňovej kontrole vytkli postup účtovania BÚ. Ja som každý pohyb na účte zaznamenala zvlášť / konkrétny pohyb s konkrétnym dátumom /, zdá sa mi to detailnejšie-priehladnejšie-krajšie. Oni mi povedali, že všetko mám mať zaúčtované v deň kedy mi došiel bankový výpis poštou. V JÚ si vraj môj spôsob účtovania môžem dovoliť ale v PÚ nie. No mne sa to nepáči. Ale... Ďakujem veľmi pekne za každučký názor
Lenka1979
17.11.09,12:54
Pýtam sa na to z toho dôvodu, že mi pri daňovej kontrole vytkli postup účtovania BÚ. Ja som každý pohyb na účte zaznamenala zvlášť / konkrétny pohyb s konkrétnym dátumom /, zdá sa mi to detailnejšie-priehladnejšie-krajšie. Oni mi povedali, že všetko mám mať zaúčtované v deň kedy mi došiel bankový výpis poštou. V JÚ si vraj môj spôsob účtovania môžem dovoliť ale v PÚ nie. No mne sa to nepáči. Ale... Ďakujem veľmi pekne za každučký názor

Tak s týmto som sa ešte nestretla, a myslím,že sa veľmi mýlia...:eek:
Lenka1979
17.11.09,13:00
Pýtam sa na to z toho dôvodu, že mi pri daňovej kontrole vytkli postup účtovania BÚ. Ja som každý pohyb na účte zaznamenala zvlášť / konkrétny pohyb s konkrétnym dátumom /, zdá sa mi to detailnejšie-priehladnejšie-krajšie. Oni mi povedali, že všetko mám mať zaúčtované v deň kedy mi došiel bankový výpis poštou. V JÚ si vraj môj spôsob účtovania môžem dovoliť ale v PÚ nie. No mne sa to nepáči. Ale... Ďakujem veľmi pekne za každučký názor

Ja by som sa odvolala a citovala §2 postupov v PU, ktorý Ti priložila Lianka...a požiadala ich o vysvetlenie a hlavne poukázanie §,ktorý o tom hovorí.
Věra Deptová
17.11.09,13:51
Keď som žiadala podklady k ich stanovisku tak mi bolo povedané, že pokiaľ ma na chybu v postupoch účtovania len upozornia a nevyrúbia pokutu, nie sú povinní mi ju ani dokazovať. Mám si uviesť dotaz na DR, prípadne si zaplatiť daňového poradcu. Ďakujem
veronikasad
17.11.09,13:53
Keď som žiadala podklady k ich stanovisku tak mi bolo povedané, že pokiaľ ma na chybu v postupoch účtovania len upozornia a nevyrúbia pokutu, nie sú povinní mi ju ani dokazovať. Mám si uviesť dotaz na DR, prípadne si zaplatiť daňového poradcu. Ďakujem
Na chybu v postupoch účtovania ťa upozornili písomne ? Ak ano, zadaj dotaz na DR SR s presnou citáciou upozornenia - som zvedavá na ich odpoveď.
Věra Deptová
17.11.09,13:55
Nie, lebo to nepokutovali.
Mária.K.
17.11.09,14:47
Pýtam sa na to z toho dôvodu, že mi pri daňovej kontrole vytkli postup účtovania BÚ. Ja som každý pohyb na účte zaznamenala zvlášť / konkrétny pohyb s konkrétnym dátumom /, zdá sa mi to detailnejšie-priehladnejšie-krajšie. Oni mi povedali, že všetko mám mať zaúčtované v deň kedy mi došiel bankový výpis poštou. V JÚ si vraj môj spôsob účtovania môžem dovoliť ale v PÚ nie. No mne sa to nepáči. Ale... Ďakujem veľmi pekne za každučký názor
Veď pri postupe, ktorý doporučujú by som platbu z 31.12. príslušného zdaňovacieho obdobia zaúčtovala ako uhradenú až nasledovný kalendárny rok. :eek: To by bol parádne skreslený konečný a počiatočný stav účtu v banke! Alebo som niečo zle pochopila?
Věra Deptová
17.11.09,15:45
Na túto otázku mi odpovedali, že v tomto prípade je výnimka a to taká: výpis z BÚ za obdobie 01.12.08 - 31.12.08 doručený napr.12.01.09 sa zaúčtuje 31.12.08.
Mária.K.
17.11.09,16:13
Na túto otázku mi odpovedali, že v tomto prípade je výnimka a to taká: výpis z BÚ za obdobie 01.12.08 - 31.12.08 doručený napr.12.01.09 sa zaúčtuje 31.12.08.
Ale to by museli povedať aj podľa ktorého zákona niečo také tvrdia:). Na tvojom mieste by som určite napísala dopyt na daňové riaditeľstvo.
Stefan2005
17.11.09,16:26
Na túto otázku mi odpovedali, že v tomto prípade je výnimka a to taká: výpis z BÚ za obdobie 01.12.08 - 31.12.08 doručený napr.12.01.09 sa zaúčtuje 31.12.08.

... takto účtujeme roky, nikdy to kontrola nevytkla...
marjankaj
17.11.09,16:40
Na túto otázku mi odpovedali, že v tomto prípade je výnimka a to taká: výpis z BÚ za obdobie 01.12.08 - 31.12.08 doručený napr.12.01.09 sa zaúčtuje 31.12.08.

Tak to si mala nejakých "vyškolených" kontrolórov. Pre teba je dôležité, čo uvedú do zápisu o kontrole.
Věra Deptová
17.11.09,16:45
Ano, práve preto ma ich vyjadrenie pozastavilo a predložila som Vám to. Ďakujem za spoluúčasť pri zamyslení sa nad touto otázkou. Věra
brasci
12.07.10,11:25
A ako je to s účtovaním nákladov? Ja osobne nákladové účty s bankou nepárujem, pokial sa nejedná o poplatky alebo úroky ale počul som taký názor, že sa to ani nesmie, že iba poplatky sa môžu, ale v postupoch účtovania som to nenašiel... Vie niekto ako to presne je?
zk24
12.07.10,11:31
A ako je to s účtovaním nákladov? Ja osobne nákladové účty s bankou nepárujem, pokial sa nejedná o poplatky alebo úroky ale počul som taký názor, že sa to ani nesmie, že iba poplatky sa môžu, ale v postupoch účtovania som to nenašiel... Vie niekto ako to presne je?

proti uctu 221 mozes uctovat iba poplatky banky (ako nakladove ucty). Ked ide trebars o platbu kartou, ja uctujem 501 / 261 (datum blocku, potvrdenia o platbe kartou). A na zaklade vypisu z banky 261 / 221.
jaja99
12.07.10,11:46
Ak by si účtoval na bankovom výpise o iných nákladoch ako o poplatkoch banke, musel by si prikladať k výpisom aj prvotný doklad o vzniku nákladu, čo by asi bolo neprehľadné.

Tiež dátum úhrady nákladu sa nemusí rovnať dátumu, kedy náklad vznikol.

Ja som si napr. dovolila vo svojim účtovníctve účtovať priamo v banke náklady na nájomné, lebo k tomu nemám mesačne doklad - len nájomnú zmluvu a platím pravidelne rovnakú sumu. U klienta však účtujem cez ostatné záväzky alebo cez faktúry.
zk24
12.07.10,12:01
Ak by si účtoval na bankovom výpise o iných nákladoch ako o poplatkoch banke, musel by si prikladať k výpisom aj prvotný doklad o vzniku nákladu, čo by asi bolo neprehľadné.

Tiež dátum úhrady nákladu sa nemusí rovnať dátumu, kedy náklad vznikol.

Ja som si napr. dovolila vo svojim účtovníctve účtovať priamo v banke náklady na nájomné, lebo k tomu nemám mesačne doklad - len nájomnú zmluvu a platím pravidelne rovnakú sumu. U klienta však účtujem cez ostatné záväzky alebo cez faktúry.


Ja som najomne poriesila znizovanim zavazku, a teda mesacne najomne, kedze je na zaklade nejakej zmluvy uctujem 379 (321) / 221. Aby som nemala naklady proti bankovemu uctu. A predpis najomneho na cely rok 518 / 379 (321).
Vlastas
12.07.10,12:04
Je teda chyba, ak účtujem napr. zákonnú poistku, daň z motor. vozidiel, daň z nehnuteľností a pod. priamo z výpisu do nákladov. Všetky originál predpisy si zkopírujem a sú prílohou pri výpise s odvolávkou kde sa originál nachádza. Zatiaľ som nemala pri kontrole ( a bolo ich teda dosť) žiadny problém, ani mi to nebolo vytknuté.
Tweety
12.07.10,12:06
Je teda chyba, ak účtujem napr. zákonnú poistku, daň z motor. vozidiel, daň z nehnuteľností a pod. priamo z výpisu do nákladov. Všetky originál predpisy si zkopírujem a sú prílohou pri výpise s odvolávkou kde sa originál nachádza. Zatiaľ som nemala pri kontrole ( a bolo ich teda dosť) žiadny problém, ani mi to nebolo vytknuté.
Správnejšie je účtovanie o predpise týchto platieb cez ID a potom už cez banku len o realizácii platieb.
andreaS
12.07.10,12:14
vlastas: potom nemas sancu vidiet v prehlade zavazkov svoje neuhradene zavazky... a nevies tak presne ci si uhradila danu platbu... ani to, ci si ju nahodou nezaplatila 2x... rovnako nezachytis do uctovnictva (PU) predpis dane z motorovych vozidiel napriklad... tyka sa roku 2009 ale plati sa 2010 (ak nie su preddavky samozrejme, v tom pripade by bol tvoj postup aj tak zly)
brasci
12.07.10,12:15
No však už sa mi také účtovníctva dostali do rúk, keď boli bločky pripnuté a bol to teda bordel nad bordel... Toto fakt nerobím, len mi išlo o to, či sa takéto niečo môže...
Vlastas
13.07.10,06:13
vlastas: potom nemas sancu vidiet v prehlade zavazkov svoje neuhradene zavazky... a nevies tak presne ci si uhradila danu platbu... ani to, ci si ju nahodou nezaplatila 2x... rovnako nezachytis do uctovnictva (PU) predpis dane z motorovych vozidiel napriklad... tyka sa roku 2009 ale plati sa 2010 (ak nie su preddavky samozrejme, v tom pripade by bol tvoj postup aj tak zly)

Ďakujem, zmením postup.
slavka124
29.11.10,13:37
zdravím, ja sa chcem opýtať - ak mám bankový výpis z apríla ale mám tam dve dátumy: dátum a valuta, môžem dátum účtovania dať aprílový? pretože pri jednej sume mám dátum 30. 04. a vatuta je 03. 05.
vopred ďakujem
Tweety
29.11.10,14:55
zdravím, ja sa chcem opýtať - ak mám bankový výpis z apríla ale mám tam dve dátumy: dátum a valuta, môžem dátum účtovania dať aprílový? pretože pri jednej sume mám dátum 30. 04. a vatuta je 03. 05.
vopred ďakujem
AK máš výpis z apríla a dva dátumy, účtuješ do apríla.
slavka124
30.11.10,12:11
ďakujem, si zlatá. pekný deň
mondes
13.12.11,08:14
Zdravím Vás, prosím Vás o odpoveď. Ak mám došlé faktúry napr. za materiál, zaevidujem ich do záväzkov v členení výdavok za materiál. Ale keď účtujem bank. výpisy a úhrada tých faktúr bude tiež výdavok za materiál, alebo úhrada akejkoľvek faktúry ide do prevádzkovej réžie? Vďaka.
tictac7
13.12.11,08:30
Zdravím Vás, prosím Vás o odpoveď. Ak mám došlé faktúry napr. za materiál, zaevidujem ich do záväzkov v členení výdavok za materiál. Ale keď účtujem bank. výpisy a úhrada tých faktúr bude tiež výdavok za materiál, alebo úhrada akejkoľvek faktúry ide do prevádzkovej réžie? Vďaka.

...ups, toto je PÚ a Tvoja otázka je JÚ....aspoň si podľa zadania myslím, či?
...inak, výdavok účtuješ až pri úhrade a teda až pri VPD alebo výpise z BÚ členíš výdavky na materiál, prevádzkovú réžiu atď.
Tweety
13.12.11,08:37
Zdravím Vás, prosím Vás o odpoveď. Ak mám došlé faktúry napr. za materiál, zaevidujem ich do záväzkov v členení výdavok za materiál. Ale keď účtujem bank. výpisy a úhrada tých faktúr bude tiež výdavok za materiál, alebo úhrada akejkoľvek faktúry ide do prevádzkovej réžie? Vďaka. Otázku si zadaj do sekcie JÚ. Si zlezaradil
mondes
13.12.11,09:52
...ups, toto je PÚ a Tvoja otázka je JÚ....aspoň si podľa zadania myslím, či?
...inak, výdavok účtuješ až pri úhrade a teda až pri VPD alebo výpise z BÚ členíš výdavky na materiál, prevádzkovú réžiu atď.

Prepáčte, že som v zlej téme, nevšimla som si. Áno účtujem v JU. Ďakujem.
sybila3
05.05.12,23:12
na výpise by sa nemali účtovať nákladové a výnosové účty, ale čo ak prijmem platbu za ubytovanie a nie je na ňu ani zálohová ani ostrá faktúry? môžem účtovať priamo 221/602? asi nie ale ako to inak zaúčtovať?dík